Florin Cîţu: Cei de la USR și PSD să lase deoparte interesele politice, măcar în această perioadă critică. Responsabilitatea, singura soluţie

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 24 octombrie 2021, 17:01 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Facebook
Preşedintele PNL, Florin Cîţu, afirmă că responsabilitatea este „singura soluție în acest moment” şi le transmite celor din USR şi PSD să lase deoparte interesele politice „în această perioadă critică”.

„Responsabilitate - aceasta este singura soluție în acest moment. Cei de la USR și PSD trebuie să înțeleagă și să arate că pot lăsa deoparte interesele politice, măcar în această perioadă critică”, a scris Florin Cîţu, duminică, într-o postare pe Facebook.

El mai spune că „l-am propus pe Nicolae Ciucă pentru formarea noului Guvern, am dovedit responsabilitate și dorința de a găsi soluții. În acest moment nu trebuie să fie vorba despre negocieri obscure sau despre persoane. Și, mai important, trebuie să și arătăm că suntem dispuși să facem ceea ce spunem”.

„Mesajul PNL este unul foarte clar: România are nevoie de responsabilitate, stabilitate și liberalism!”, conchide Cîțu.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4080 vizualizari

  • +37 (97 voturi)    
    Tupeu maxim (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:05)

    4real [utilizator]

    Iresponsabilul Catu vorbesate de responsabilitate. Urmeaza ca Dragnea sa ne tina lectii despre independenta Justitiei.
    • +9 (65 voturi)    
      Ca nuca în perete ! (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      Păi poate Dragnea să-ți țină lecții despre independența justiției. Un ministru numit Stelian Ion nu sa atins de ce a făcut Dragnea. Deci a făcut bine !
      • -10 (54 voturi)    
        Citu pune in guvern foști membri PSD (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:59)

        yi [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        si da 10 miliarde șpagă electorală dar are pretenția să-i fie votată hotia de USR. E atât de ridicol ca-ti vine sa razi.

        Echipa castigatoare s-a vândut si a vândut tara dușmanului ei cum recunoșteau când mai aveau o licărire de luciditate.
        • -3 (17 voturi)    
          Clarificare (Duminică, 24 octombrie 2021, 22:35)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui yi

          Cred ca ai vrut sa spui ca Florin Catu are acum nesimtirea de a pretinde ca hotia lui planuita prin deturnarea fondurilor PNDL3 sa ii fie votata de catre USR...
          Dar nu se intelege chiar asa de clar, probabil si motivul pentru care ai luat atatea minusuri...
          Dar, da... Catu e un nesimtit de nivel apropiat lui Dragnea! Dupa ce a dat foc la tara, tine lectii de morala prin care mai si vrea sa decida modul in care sa fie stinsa!
          Mare jigodie!
      • -19 (41 voturi)    
        hehe (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:20)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Zi zau.
        Laika a fost "cosmonauta Rusiei" si nu a omorat nici un om.
        Nici tu nu ai omorat vreun om (sau cel putin nu sunt dovezi) deci esti cosmonaut rus si caine.

        Cam asa e si logica ta, catiusule :))))
      • -6 (14 voturi)    
        Faci sofisme de doi bani numa' bune (Duminică, 24 octombrie 2021, 22:05)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        de povestit lui @Mazeta si lui @Cucuveaua Mov ! Ei se dau in vant dupa fasuri d-astea la fel cum indigenii din Lumea Noua se topeau dupa margelutele de sticla fara absolut nicio valoare pe care Cplumb le impartea cu darnicie primind in schimbul lor lingouri de aur !

        PS. Sunt dezamagit, poti mai mult ! :)))
      • -6 (16 voturi)    
        Stelica ar fi vrut, dar KWJ nu (Luni, 25 octombrie 2021, 1:53)

        Barbaneagra [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        De fapt in asta a constat ruptura: SIIJ, chestia aia de care PSD si PNL se tin ca scaiul. Ce nu a facut Stelian Ion? De ce nu o face PNL acum, cand nu mai deranjat de nimeni???? Cine nu lasa PNL sa schimbe legile justitiei? USR? hahahahahahahah
      • -10 (12 voturi)    
        Dragnea si-a trecut legile prin Parlament (Luni, 25 octombrie 2021, 10:36)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ce a votat Parlamentul pesedist nu poate modifica un Ministru al Justitiei. Intreaba-i tot pe prietenii de la PNL si UDMR cum e cu ele!
    • 0 (0 voturi)    
      un prost arunca o piatra in balta (Luni, 25 octombrie 2021, 20:54)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      un prost arunca o piatra in balta si zece destepti nu pot sa o scoata.
      Cum usr are vreo 80 de parlamentari ar fi nevoie de 800 de parlamentari destepti sa rezolve problema. Cum noi avem doar 466 de parlamentrari rezulta ca avem prea putini parlamentari!
  • -42 (52 voturi)    
    de ce liberalism? (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:08)

    srpc [utilizator]

    de fapt, neoliberalism? crestin-democratia sau social-democratia le put "elitelor" noastre de kkt?
    • +28 (48 voturi)    
      Ție nu-ți pute ! (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Vezi să nu fie de la COVID.
    • -17 (35 voturi)    
      dar stai (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:21)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Tie iti pute sa scrii ielite, ca pana acum sau ati primit ordin sa folisiti "elite" Popescule idealog?
  • +10 (78 voturi)    
    Ca și tine? (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:09)

    AntonH [utilizator]

    Da, că și domnul premier demis a pus deoparte interesele politice când NU a votat singurul premier propus acum 2 săptămâni.
    • 0 (62 voturi)    
      Ciolos a fost votat de usr si 7 rataciti (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:16)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

      Nici un partid din parlament nu a votat candidatul usr. Intr-o astfel de situatie cine a fost iresponsabilul? De ce nu si-a depus "responsabilul" Ciolos mandatul?
      • -14 (30 voturi)    
        Pai sigur. Cum sa-si soata ochii, (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:57)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui ty

        hot la hot?
        Tie iti place hotia, coruptia, nepotismul, catzule.
      • 0 (2 voturi)    
        logica de gaina beata.. (Luni, 25 octombrie 2021, 15:58)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ty

        1. USR a fost singurul partid responsabil, care a propus un prim-ministru.
        2. Ciolos a fost singurul politician responsabil, care a cerut refacerea aliantei cu PNL si UDMR intr-un nou guvern.
        3. Cand celelalte partide nu au avut nici propuneri de guvern, nici nu au dorit sa faca parte din guvern, tot Ciolos era vinovat?

        Cred ca ai nevoie de inca o lobotomie.. ca sa nu mai scrii tampenii, daca tot nu esti in stare sa gandesti.
  • -7 (57 voturi)    
    Romania intra pe usa (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:09)

    puiepsd [utilizator]

    Intri pe usa si in fata ta e un scaun cu 3 picioare... unul e scos ca o trebuit altundeva, scaunul scartaie - catz catz catz... Tie nu iti pasa, te asezi .... catzuuuu si boof pici gramada pe jos. Te dezmeticesti un pic, ce sa vezi, te intorci si pica... Dulapu pe tine.
    • +11 (51 voturi)    
      Slăbuț. Mai studiază. (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui puiepsd

      Nu are nici cap ,nici coadă. Te caracterizează?
  • -7 (53 voturi)    
    Mai,papagalul altui....... (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:13)

    gigiN [utilizator]

    ...papagal-sef,tu de ce nu lasi la o parte interesele hotilor pe care ii reprezinti,ca doar nu te-o interesa mersul spre mai bine treburilor in Romania ???
  • -6 (58 voturi)    
    Catz d'aci' bai Matzule!!! (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:13)

    Fu Leng [utilizator]

    Auzi cine vorbeste de responsabilitatea, caniparul tzepar, barbugiul care a jucat Moneda Romaniei la pariuri!!! Hai sa ma rad, Buhahahahahahahahaha!!!!
  • -7 (59 voturi)    
    Mioooorlaaaauuuuu ... (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:13)

    Vasalie, Sa Traiti [utilizator]

    ... a miorlăit mâțu a jale. După ce a călcat pe coadă pe toată lumea a constatat că nu mai vrea nimeni să se joace cu el și nu pricepe de ce.
    Nu-i bai mâțule, încă mai poți alege să faci sluj la peeeseeedeee să te ajute să rămâi în cărți (alea bănoase) pentru că dacă se ajunge la anticipate intri în (alte) cărți (alea de istorie) ca "Groparul PNL".
  • -6 (60 voturi)    
    Hai... (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:13)

    Laurentiu78 [utilizator]

    ca asta a fost buna!

    Dupa ce tu arunci in aer coalitia strigi "Lupu'!"

    Aia de la USR sunt un pic naivi dar dupa ce le demiti ministri pe rand fara consultari la ce te astepti?! Yes master, no master?!?!

    Nu stiu ce consumi Citule dar incearca sa o tii pe Olanda ca aici e mai grav...
  • -7 (61 voturi)    
    Citule, (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:14)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Vedeti voi pe dracu la urmatoarele alegeri pentru mizeriile facute de tine si de Iohanis! Va doresc 4.9%, ca la PMP ! V-am votat de 30 de ani, dar gata, prea v-ati pisat pe electorat !
    Iohanis, ti-a fost frica de Barna in turul doi, asa-i ? PSD-ule, hai cu suspendarea aia mai repede, sa-l trimitem p-asta sa faca meditatii la fizica !
    • +13 (43 voturi)    
      ce fraieri ... (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:17)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      sunteti !!!!....""Vedeti voi pe dracu la urmatoarele alegeri""...la urmatoarele alegeri ei o sa fie mai bogati iar voi si mai adinc in mocirla....si o sa vina alti escroci in locul lor si voi o sa continuati..."scufundarea"...si uite asa din guvern in guvern pina la..."victoria" finala a "liberalismului si social-democratismului" balcanic...
  • -6 (58 voturi)    
    De unde dreaq a aparut .... (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:24)

    danmarian [utilizator]

    CANALIA asta de "citzu" ? Un neica - nimeni, venit din USA - unde si-a dovedit calitatile : prins beat CRITZA la volan, arestat si condamnat - Ba si prins cu o PUNGASIE bancara, fugit fara sa-si achite cheltuieli pe Credit Card ! Acum a ajuns in Romania sa ne dea lectii de "buna purtare" si CORECTITUDINE !! pai Citzule - Mai bine aplica sfaturile pe proprie persoana si .... du-te de pe unde ai venit si lasa-ne in pace cu obrazniciile si pungasiile politice ! Nu reprezinti NIMIC in tara si esti o CANALIE politica ce-ai dus PNL la rapa ! SIK KTIR !
  • -11 (55 voturi)    
    voi nu v-ati saturat de ipocritul asta? (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:36)

    Antenistontel [utilizator]

    eu mai mult decat da!
  • -9 (55 voturi)    
    Are dreptate (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:42)

    fdaniel [utilizator]

    PSD este un partid responsabil! Chiar cel mai responsabil din țară!
    E responsabil de jaful de până acum, de prăbușirea economiei, de dezastrul din sănătate, de distrugerea învățământului și a sistemului de valori prin promovarea tupeului imbecil, de instalarea unui stat mafiot!
  • +11 (57 voturi)    
    Foarte corect. (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:50)

    Cataleya [utilizator]

    PNL se afla acum exact in situatia in care s-a aflat USR acum o saptamana.
    USR a cerut voturile parlamentarilor pt formarea unui guvern si au obtinut 8 (opt) voturi.
    Dupa esecul record, Ciolos a continuat sa declare ca ei, USR, sunt singurii parlamentari responsabili.
    Altii la rand.
    Acum vine PNL si cere votul parlamentului.
    Lasam la o parte PSD si hAUR.
    Cum vor vota USR-istii?
    Vor fi responsabili sau le-a trecut responsabilitatea odata cu eliminarea de la ciolan?
    Daca vor vota pt sustinerea PNL, vor da dovada de responsabilitatea pe care o clamau acum cateva zile si vor dovedi ca sunt intr-adevar din alt aluat.
    Fie cine-o fi, Romania trebuie guvernata, Cîtu e out, asa ca vom vota guvernul, nu de dragul PNL, ci din responsabilitate pt tara.....bla-bla-bla

    Daca vor vota impotriva, vor dovedi ca nu sunt decat niste demagogi si se vor face inca o data de râs si de rusine.

    Nimic complicat. E vorba de standardele pe care singuri si le-au fixat. Sa vedem daca le-au fixat doar la modul declarativ-sforaitor sau le si aplica in mod real?
    • +9 (57 voturi)    
      logica si responsabilitate de la USR? (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:05)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Serios? Cum sa le ceri asa ceva?
      USR e doar contra, toti ceilalti trebuie sa faca fix cum zic ei. Asa ca o sa voteze impotriva guvernului si o sa se ajunga la anticipate adica o sa se ajunga ca PSD sa formeze guvernul de unul singur. Cred ca asta au dorit de la bun inceput Barna si Ciolos.
      • -17 (37 voturi)    
        Păi oricum tot PSD conduce țara, (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:52)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Tot PSD e premier. Decât că acum trebuie să împartă totul cu PNL. Sunt multe agenții guvernamentale plătite din banii noștri care nu fac nimic și în care stau degeaba mii de rude ale mai marilor zilei cu salarii enorme și sporuri enorme de antenă, de calculator, de plictiseală etc. USR a vrut să le desființeze, auzi îndrăzneală! Normal că sunt considerați naivi și începători în politică. Sunt vreo 12000 de agenții și instituții ale statului. Oricum Cîțu a început împărțeala, "negocierile subterane" cum zice chiar el, acuzând USR-ul de așa ceva: https://m.hotnews.ro/stire/25128879?fbclid=IwAR2moM77DKUEFcF0an3p9l_2SCenAafMSC4JB4hi6i2sZpBOGiaUDZjQu8k
      • -13 (37 voturi)    
        E greu sa traiesti in realitate (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:03)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        daca nici pana acum n-ai observat / realizat situatia USR.
        Sau cel mai probabil, esti psd-ist, caz in care simpatiile politice te orbesc.
        • +10 (34 voturi)    
          te inseli dar e normal sa nu pricepi (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:59)

          tahomir [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          faceam parte din nucleul dur al USR. Pana mi-a fost imposibil sa le mai scuz si trec cu vederea prostia, rautate, incompetenta, minciuna asa ca am demisionat de la ei. Au mai ramas cei ca tine deci ce pretentii sa avem? Nu puteti altceva in afara de scandal. Asa ca o sa aduceti PSD la guvernare si voi nu o sa intrati in parlament, probabil. Dar sunteti atat de praf incat o sa continuati tot asa, sa distrugeti totul.
          • -9 (11 voturi)    
            Faceai parte din nucleul dur al URSS, poate! (Luni, 25 octombrie 2021, 11:51)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

            Tahomire, nu o da de gard, nu o data ti-a aratat iubirea fata de Rusia si nostalgia dupa vremurile de trista amintire.
            Daca ne luam dupa tine, toata redactia Sputnik a votat cu USR-ul cand nu ambala ciocolata in staniol!
      • -5 (29 voturi)    
        Stai sa vezi! (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:50)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Intrucat PSD nu va putea forma singur guvernul- chiar castigand alegerile- va avea nevoie de UDMR si...AUR! Acolo conduce comportamentul PNL+USR+ Iohannis! Peste 6 sau 36 de luni.
        • +12 (20 voturi)    
          UDMR va raspunde prezent (Duminică, 24 octombrie 2021, 20:09)

          tahomir [utilizator] i-a raspuns lui atc

          PSD o sa aiba cam 40% dupa redistribuire si asta in cel mai rau caz ptr ei. Cu UDMR si minoritati nu mai au nevoie de nimeni.
      • -10 (14 voturi)    
        sa ceri USR sa voteze PSD in guvern? (Luni, 25 octombrie 2021, 1:57)

        Barbaneagra [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        asta au vrut de la inceput ciolos si barna, corect?
        asitia cica vor ciolanu numai pentru ei, nu si pentru pnl sau/si psd. ati observat, sper, nu? au toate primariile, au toate sforile - de la economie la justitie - pe care sa le traga ca se umple de bani. hahahahahah
    • -15 (47 voturi)    
      iar ai fugit de'acasa ? (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:22)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Fara pastile ? :)))

      Singura miscare responsabila este refacerea coalitiei pe care imbecilul de Catu a dinamitat'o ! Atat.

      Restul e doar o gargara de doua parale a looserilor ce se fac chiar si'acum ca nu realizeara cretinismul PDL'istilor fomisti (ce'i drept, teleghidati in idiotenia lor de dulapul sforaitor, principalul interesat sa'si asigure linistea dupa mandat).
      • +5 (27 voturi)    
        refacerea coalitiei cu prostii si cu hotii? (Duminică, 24 octombrie 2021, 20:04)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Nu asa ii categorisiti pe aia de la PNL de mai mult de un an, in fiecare zi, ora de ora, de pe sute de conturi si cu invective care mai de care.
        Si vreti refacerea coalitiei? Care e diferenta intre voi si PSD? Nici cu voi nici cu PSDul nu se poate face nimic.
        Voi doar distrugeti. Voi aduceti PSDul la putere. Doar atat ati reusit. Sper ca macar asta era scopul vostru, sa va iasa si voua ceva.
    • -15 (29 voturi)    
      . (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:01)

      Simbad [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Când a fost propus guvernul Ciolos, ipocritul de Câțu și clica lui ce au făcut? Atunci nu era vorba de interese politice carte trebuiau lăsate deoparte? Nu era vorba de responsabilitate? Cei de la USR ar fi cei mai mari idioți dacă vor vota guvernul mizeriilor de la PNL.
    • -14 (28 voturi)    
      Buna ! (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:46)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      In general, devii "responsabil" cand ti se ofera si ciolanul, nu doar sustinerea moca.
  • -11 (45 voturi)    
    Ha! (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:54)

    Furnicuta [utilizator]

    Dacă era responsabil, de ce nu a propus un prim-ministru la prima rundă de consultări?
    • +2 (24 voturi)    
      Ia gandeste-te! (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:54)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

      Cine-i mai facea de ras pe Ciolos si-ai lui "spartani"?
  • -11 (47 voturi)    
    Am mai vazut ipocrizie (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:55)

    Hababaeba [utilizator]

    dar ca la asta mai rar. Asta e sinonim cu termenul. Pai acum o saptamana zicea fix pe dos. Despre Covid - in August zicea ceva, in Octombrie - altii sunt de fapt vinovati. Economia - merge exceptional, insa altii sunt responsabili de inflatie, situatia in energie si de dezastrul general...
  • +2 (42 voturi)    
    postacii rosii (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:22)

    nec [utilizator]

    @Cataleya
    NU pierdeti timpul dvs. pretios sa le cititi dejectiile.
    Dati minus si treceti la urmatorul comentariu.
    P*uie postacilor platiti de cutzu, ciolacu...
  • -19 (43 voturi)    
    Aici e de pus o singura intrebare: (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:25)

    sfarleaza [utilizator]

    Bah, mascariciul asta e prost, ori e prost ??? :)
    • -12 (26 voturi)    
      . (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:03)

      Simbad [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Oricum ai interpreta, tot suma acestora iese.
  • -17 (43 voturi)    
    Citu (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:30)

    Ibit [utilizator]

    Cand a solicitat responsabilitate din partea PEE SEE DEE si USR era ori beat , ori fumase , ori dupa ce a tras o liniuta , ori in sevraj .
    Sa creezi o criza politica majora si apoi sa ceri altora responsabilitate ca sa se rezolve insamna un tupeu de marca sau sa nu fii normal la cap .
    Astia , Iohannis si PNL-ul , trebuie sa fie lasati sa-si rupa gatul , pentru ca asa merita .
    Dupa alegerile parlamentare anticipate astept sa vad unde se situeaza pee nee lee-ul lui Iohaniis .
    Astept de asemenea si suspendarea chiriasului de la Cotroceni care a facut din Romania o tara esuata si a adus-o in stare de catastrofa .
    Apoi , referendum pentru demitere .
  • -18 (46 voturi)    
    Cel mai mare iresponsabil (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:37)

    galeo [utilizator]

    Ce si-a dinamitat coalitia, vorbeste despre responsabilitate...
    Iar ipocritii astia mincinosi cer increderea populatiei in pandemie.
    Pai cine sa aiba incredere in voi?
    • +3 (23 voturi)    
      galeo, PSDist de frunte (Duminică, 24 octombrie 2021, 20:06)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      si USRistii sunt atat de praf incat nu isi dau seama ca fac jocul acestor creaturi.
      Deci galeo , un mega pesedist si useristii vorbesc fix la fel. Asta spune multe.
      Sa vedeti ce misto o sa faca galeo de voi dupa ce ajunge PSD la putere, singur.
  • -20 (44 voturi)    
    Deja au început "negocierile obscure" de care (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:40)

    ploiesteanu [utilizator]

    vorbește Cîțu chiar de domnul ex-premier Cîțu: Finul fostului preşedinte PSD al Consiliului Judeţean Mehedinţi Adrian Duicu, a fost numit de premierul interimar Florin Cîţu secretar general al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC). Decizia a fost publicată vineri în Monitorul Oficial, Duicu este unul dintre apropiaţii liberalului Cristian Buşoi, ales vicepreşedinte PNL în echipa lui Florin Cîţu. Numele lui Buşoi apare şi în dosarul în care Adrian Duicu a fost condamnat la un an şi jumătate cu suspendare pentru fapte de corupţie. Adrian Duicu, fost preşedinte al Consiliului Judeţean Mehedinţi, a fost condamnat definitiv, în februarie 2020, de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la un an şi şase luni închisoare cu suspendare pentru mai multe fapte de corupţie . În rechizitoriu, procurorii DNA au aratat că Adrian Duicu şi-ar fi exercitat influenţa şi asupra lui Cristian Buşoi, la acea vreme preşedinte al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), pentru ca o firmă controlată de Duicu prin interpusi să deconteze sume cât mai mari din bugetul asigurărilor sociale de sănătate. Mihail Adrian Oprescu a fost numit de Florin Cîţu în funcţia de secretar general al Agenţiei Naţionale pentru Egalitatea de Şanse între Femei şi Bărbaţi. Oprescu este soţul deputatei PSD Simona Bucura-Oprescu. (H.N.)
  • -14 (32 voturi)    
    adica sa inchida ochii? (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:05)

    Coco Whistle [utilizator]

    ce avem acum e datorita implicarii directe a unui presedinte care nu are minimum cunostinte de cum sa conduca o tara iar propunerile nu sint doar inspirate ci parca f atent alese. cutu, e doar un alt infractor ajuns intr-o pozitie de virf a romaniei. partidele reprezinta o masa a populatiei, iar populatia dezavueaza o relatie cu infractorii si cei care ii sustin.
  • -13 (31 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:14)

    [anonim]

  • -14 (28 voturi)    
    . (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:23)

    Simbad [utilizator]

    PNL și-a trimis aici armata de postaci. Să curgă ”+” pentru ai noștri și ”-” pentru ai lor. Directivele de partid sunt în floare.
    • -6 (20 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 24 octombrie 2021, 20:25)

      [anonim] i-a raspuns lui Simbad

    • -10 (14 voturi)    
      Nu conteaza ! (Duminică, 24 octombrie 2021, 22:26)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Simbad

      Poa' sa vina cu vapoare de minusuri, peneleul e pa ! :))

      Selectie naturala.

      Fostii votanti PNL (astia cu capul pe umeri, restul e cantitate neglijabila) se cara cu terebentina ;)
  • -5 (29 voturi)    
    De completat: (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:34)

    atc [utilizator]

    Citu: "Cei de la USR și PSD trebuie să înțeleagă și să arate că pot lăsa deoparte interesele politice, măcar în această perioadă critică”,.......in care impreuna, PNL+USR +UDMR am adus tara!
  • -3 (21 voturi)    
    LOL (Duminică, 24 octombrie 2021, 20:04)

    abisala [utilizator]

    Numai PNL-ul are voie sa-si vada de interesele politice, toti ceilalti trebuie sa le lase deoparte. LOL.
  • -5 (21 voturi)    
    Inca 5% (Duminică, 24 octombrie 2021, 20:21)

    yol [utilizator]

    vale…
    Cred ca o sa mai ramana in partid el cu valceanu si alinuta. Rares deja pare ca face stanga imprejur usor usor…
  • -4 (10 voturi)    
    chiar asa (Duminică, 24 octombrie 2021, 20:50)

    sareta [utilizator]

    Tot asa cum ai lasat TU pregatirea .ptr.valul IV ca sa-ti pregatesti un Congres ?
  • -5 (11 voturi)    
    Ce ar fi daca (Duminică, 24 octombrie 2021, 23:46)

    TrueBlue [utilizator]

    ai lasa tu, Citule, interesele tale de doi bani. Te-ai dat singur afara din pfunctia de prim-minitru, prostovane.
  • -5 (9 voturi)    
    fac ce fac si tot la USR ajung, cu sudalmile (Luni, 25 octombrie 2021, 2:04)

    Barbaneagra [utilizator]

    Nu e cazul sa va ascutiti urechile: urmariti canalele de stiri (98%) psd/pnl si va veti dumiri. De vina este doar USR, conform unui aranjament pus la punct inca din 2005, cand la justitie ajunsese Macovei, pe urma, iar, fata aia de la DNA, parca Kovesi o chema, eh, si in fine, USR cu securisti, stat paralel, hoti, croassantisti, vanduti francezilor marxisti. Toate admiratia pentru angajatii A3, RomaniaTV, Realitatea, Digi24: politicienii nu le ajung nici macar la calcai cand vine vorba de cauzele crizei: USR. Bravo "Coldea" :)))))
  • -8 (10 voturi)    
    Singura solutie (Luni, 25 octombrie 2021, 10:08)

    vasile-roaita [utilizator]

    ca sa se refaca alianta PNL-USR-UDMR este ca, Citu sa-si dea demisia din fruntea partidului sau sa fie fortat sa plece iar Iohannis sa fie suspendat si pe urma demis prin referendum.