Nicolae Ciucă: Chem toți actorii politici responsabili să susțină formarea guvernului. România are nevoie de un executiv cu puteri depline

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 21 octombrie 2021, 17:30 Actualitate | Politic


premierul desemnat Nicolae Ciuca
Foto: Facebook
Generalul în rezervă Nicolae Ciucă, desemnat de președintele Klaus Iohannis pentru funcția de prim-ministru, cheamă toți actorii politici responsabili să susțină formarea guvernului, spunând că România are nevoie de un executiv cu puteri depline pentru a trece de acest val al pandemiei de COVID. Nicolae Ciucă are misiunea de a forma un guvern minoritar PNL-UDMR, bazându-se în Parlament pe voturile PSD, în timp ce USR a fost exclus de PNL din ecuație.

Ciucă a transmis acest apel printr-un mesaj pe Facebook:
  • "Țara noastră trece printr-una din cele mai dificile perioade din istoria sa recentă. De aceea, chem toți actorii politici responsabili să susțină formarea guvernului și să ne sprijine pentru a depăși cât mai curând criza medicală și pe cea economică.
  • România are nevoie de un guvern cu puteri depline pentru a trece cât mai bine și mai repede dincolo de acest val al pandemiei și de iarna care urmează".

Iohannis a făcut anunțul alături de Ciucă, acesta spunând că va negocia cu "toate forțele" responsabile pentru ca guvernul propus să fie aprobat în Parlament.

După ce președintele Klaus Iohannis le-a cerut liberalilor nominalizarea lui Nicolae Ciucă pentru funcția de premier, se pregătește guvernare minoritară cu susținerea PSD în Parlament. Surse politice au declarat pentru HotNews.ro că planul era deja parafat, iar funcțiile au fost deja împărțite între PNL-PSD și UDMR. Pesediștii nu vor nominaliza oameni în Guvern, dar vor primi șefia Camerei Deputaților. Premiu de consolare pentru Cîțu va fi șefia Senatului.

Scos din ecuația guvernamentală, USR a anunțat că nu intenționează să susțină un guvern minoritar care are deja susținerea PSD. Întrebat într-o conferință de presă dacă USR va vota în Parlament pentru învestirea Cabinetului Ciucă, Dacian Cioloș a spus că nu se mai pune problema susținerii USR: "Știm doar că exista un guvern minoritar, nu știm lista miniștrilor și nici programul de guvernare. Nici nu mai contează cum votează USR atât timp cât PNL a anunțat că are susținerea PSD. Pare să existe o înțelegere PNL-PSD cu care probabil se simt confortabil".

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18500 vizualizari

  • +55 (71 voturi)    
    recunosc (Joi, 21 octombrie 2021, 17:38)

    nellino [utilizator]

    ca Ciuca are un nume mult mai potrivit decat Ciolos sa fie "ciuca bataii" din partea PSD pentru urmatoarele 6 luni...
    • +28 (34 voturi)    
      Vreau sa-l vad pe Rares Bogdan in guvernul (Joi, 21 octombrie 2021, 20:11)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Votat de PSD.....:))))

      Daca se intampla ca autointitulatul erou-martir de studio tv al zilei de 10 aug infasurat in tricolor sa devina ministru in guvernul Ciuca...nu mai calc prin Ro again...:))) Si sunt toate sansele sa se intample...:)))
      • +10 (14 voturi)    
        Deja PSD a anuntat ca Turcan si Tataru (Joi, 21 octombrie 2021, 21:38)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

        Sunt out daca vor sa voteze Guvernul....deci am sanse mari cu R Bogdan...:)))

        Macar sa-l puna ministru MAI ....sa fie nunta cu tot cu lautari :)))))
      • +6 (6 voturi)    
        Hahaha (Joi, 21 octombrie 2021, 21:41)

        blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

        Salut! :))
        • +1 (1 vot)    
          mai degraba (Vineri, 22 octombrie 2021, 19:12)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui blackbeard

          iresponsabili cauta alti responsabili de dezastru national pentru afacere pe spinarea poporului roman
    • +15 (17 voturi)    
      Stai ca mai are Orban niste miscari de facut (Joi, 21 octombrie 2021, 21:46)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Si stai sa vezi ce-i copleseste PSD pe partenerii din USL 2.0. PSD se duce spre 48-50%, iar PNL spre 7-8%.
      Pentru un votant PNL e foarte trist.
      • +12 (18 voturi)    
        Nu i-am votat pe astia de cand cu CDR (Joi, 21 octombrie 2021, 22:59)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        O sleahta de cretini inepti incepand cu tampitul de la Cotroceni.
        • +7 (9 voturi)    
          Ai fost mai istet decat mine (Joi, 21 octombrie 2021, 23:09)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          .
          • +9 (13 voturi)    
            Ca parid zic (Joi, 21 octombrie 2021, 23:15)

            Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Acum imi vine sa ma dau cu capul de pereti ca l-am votat pe dobitoc. Am fost manipulati infernal de un sistem securistic. Macar femeia aia de la PSD avea bun simt. Monstrul asta se uita la noi ca niste viermi care-l impiedica sa plece in vacanta. Si ai dracu viermi nu vor sa moara.
    • +5 (5 voturi)    
      pai ba cascheta daca vroiai guvern stabil cooptai (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:55)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      pai ba cascheta daca vroiai guvern stabil cooptai si USR in guvern ... ce spui tu este pentru fraierii ce nu vad PNL+PSD=LOVE FOREVER !!!! la furat baieti, la furat .... banii va asteapta .....
  • -9 (49 voturi)    
    ...si, pe cand "trecem Prutul"? (Joi, 21 octombrie 2021, 17:39)

    PlanetaVerde [utilizator]

    ...si, pe cand "trecem Prutul"?

    Cu "aliatul german", gata oricand sa ne impinga de la spate.
    • -8 (10 voturi)    
      stii tu ceva (Joi, 21 octombrie 2021, 20:09)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

      cum ca istoria se repeta, dar cum nu ai cum s-o opresti, mai bine da un pahar de pufoaica pe gat.
      • -1 (5 voturi)    
        oho (Joi, 21 octombrie 2021, 21:28)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        adica iar ajunge Krasnaia Armiia la Berlin, kamerad nicht schiessen? :)))
  • +14 (68 voturi)    
    Gemania +Franta (Joi, 21 octombrie 2021, 17:41)

    Von Klausewitz [utilizator]

    Asteptam reactiile Germaniei si ale Frantei la faptul ca prin conducerea tip junta sud americana -Romania devine pe fata colonie americana in interiorul U.E.
    • +4 (18 voturi)    
      Cum asa? (Joi, 21 octombrie 2021, 18:49)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      Bine ar fi, dar nu vad cum.
    • -11 (29 voturi)    
      De cand? (Joi, 21 octombrie 2021, 19:08)

      PlanetaVerde [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      De cand Germaniei si Frantei le pasa de Romanika, altfel decat sa o jecmanesca?

      La jecmanire NU s-a schimbat nimic, asa ca-i bine pentru ele.
      • +9 (19 voturi)    
        Bah, te jacmanesti singur!!! (Joi, 21 octombrie 2021, 19:36)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

        Nu mai da vina pe altii care nu prea au treaba cu tine. Tu le oferi pe tava, mai totul, si acum te caini???
      • +4 (8 voturi)    
        Pe bune ? (Joi, 21 octombrie 2021, 23:00)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

        Dar banii de autostrazi de unde vin ma ? Ti-a dat Trump bani de autostrazi ? Ala ti-a luat banii si ti-a dat niste cazane numite rachete.
    • -7 (15 voturi)    
      Hai sa punem rahat pe clanta (Joi, 21 octombrie 2021, 20:11)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      Juntele alea sud-americane nu prea iau puterea prin nominalizari prezidentiale ci de obicei ajutati de ceva tancuri, elicoptere, bla-bla. In plus o Junta militara nu e compusa dintr-un singur om ca altfel nu s-ar numi Junta!
      2- ar fi bine sa fim colonie americana mai ales in interiorul UE dar nu suntem si nu vom fi!
      • +5 (13 voturi)    
        @alikimiku (Joi, 21 octombrie 2021, 20:40)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        " ar fi bine sa fim colonie americana mai ales in interiorul UE dar nu suntem si nu vom fi!

        Asta-i din gandirea tip bula care suna asa :

        - Eu am parerile mele dar nu sunt de acord cu ele - .

        Mai sunt unii dintre noi care au sange de sclavi pe plantatie si-si doresc sa fie colonia cuiva .

        Mentalitate balcanica ce sa-i faci !!
      • +4 (8 voturi)    
        exact asta făcu fikusz (Joi, 21 octombrie 2021, 21:17)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        puse arahat pe clanță
      • -1 (9 voturi)    
        Sunt exagerari (Joi, 21 octombrie 2021, 21:53)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Legaturile domnului Profesor Dan Voiculescu sunt la Moscova, in niciun caz in US, indiferent ce administratie ar fi (republicana sau democrata).
        Iohannis nu-i mai pro-US decat e Merkel (te-ai gandit la asta?), iar pe Dan Voiculescu il doare in spate cui ii cere protectia cata vreme isi poate apara averea. Astea-s optiunile, lasa reveriile. USR are o gramada de bube si e foarte de stanga, dar e pentru democratie si ar putea fi shimbata de la putere prin vot. USL e cu totul si cu totul alta plamada, astia iti schimba constitutia, servesc bauturi la masa viitorilor presedinti US in timp ce calatoresc in secret la Moscova. Iti stiu opiniile si le respect, dar deja USL e ceva evident nociv pentru oricine, nu-ti trebuie doctrina sau aplecare spre o latura politica pentru asta.
        PSD n-are nicio doctrina, iar USL are chiar mai putin decat PSD. Ne trebuie un partid de dreapta, dar PSD e un partid cleptocrat, iar Voiculescu n-ar initia un proiect de dreapta pentru ca problema lui e sa fure si sa aiba cat mai mult.
        Eu zic sa te mai gandesti.
      • +7 (13 voturi)    
        Hai ca vorbesti ca sa te afli in treaba (Joi, 21 octombrie 2021, 23:13)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Ca unul care a lucrat pentru o firma americana 20 de ani, care a fost prin State si in interes de serviciu si in vacante , pot sa-ti spun 100% ca nu vrei sa fii colonie americana in acest stadiu de civilizatie si dezcvoltare in care suntem. UE cu toate defectele ei, sunt singurii care ne-au dat niste bani ca sa evoluam. Ca suntem prosti ( dar prosti) si nu suntem in stare sa-i cheltuim pe chestii reale ( ca de pilda sa imbunatatim educatia generatiilor viitoare) asta e altceva. Ce ne-au dat americanii ? Ah, e ca in bancul ala cu Radio Erevan : nu ne-au dat , ne-au luat miliarde de euro pentru niste cazane ruginite. Daca vrei mai multe detalii despre societatea americana , as putea sa-ti spun ca societatea aia in care esti omorat pe strada de nebuni cu arme automate pentru ca niciunul din politicienii americani nu are curaj sa scoata un cuvant impotriva firmelor de armanent (altfel este eliminat imediat din politica), sau ca acolo firmele care produc mancar ucid milioane de oameni pentru ca introduc toate mizeriile posibile in mancare (incepand cu cantitati industriale de zahar - n-am putut sa mananc nimic la hotel pentru ca totul era plin de zahar,), sau ca acolo daca esti un copil amarat de la tara nu vei face o facultate in veci. Nu boss, Romania nu are de ce sa imprumute modelul american, sunt multe tari in Europa care au inteles de mult timp ca un astfel de model nu li se potriveste si au adoptat acel model social-economic care se potriveste natiunii respective. Noi , o tara in care jumatate din populatie nu citeste corect si nu stie sa faca niste calcule simple de clasa a VI-a, nu avem cum sa ne dorim modelul ala. Ne va transforma intr-o tara nu nord-americana ci sud-americana unde 5% din populatie detine 95% din averea nationala si unde legea e doar de partea celor 5%. Si ca sa stii si tu, spre modelul asta se tinde si in SUA. Si acolo sunt foarte multe probleme sociale pentru ca clasa mijlocie incet, incet se reduce.
        • -2 (8 voturi)    
          Zi mai scurt: nu ti-au dat Greencard. (Joi, 21 octombrie 2021, 23:23)

          PlanetaVerde [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          Zi mai scurt: nu ti-au dat Greencard. Strugurii-s acri.
          • +3 (3 voturi)    
            Nu am aplicat niciodata (Vineri, 22 octombrie 2021, 7:34)

            Maspp [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

            De ce ? Eu in RO castig si traiesc mai bine decat as fi trait in US. Daca vroiam sa plec, o faceam prin intermediul firmei prin trasfer intre site-uri asa cum au facut si altii care au vrut sa plece. Este foarte usor intr-o corporatie sa pleci unde vrei atata timp cat au locuri dispoonibile. Poti sa te muti oriunde in UE sau SUA dar rata de plecare e scazuta ( totusi costurile de viata in RO sunt ridicole in raport cu ce e in SUA sau in UE). Si la dracu, as fi facut-o poate acum 20 de ani cand, acum sunt prea batran si prea comod si am si alte afaceri aici.
            • -2 (2 voturi)    
              Da, sigur. (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:04)

              PlanetaVerde [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

              .
              • 0 (0 voturi)    
                Foarte sigur (Vineri, 22 octombrie 2021, 18:08)

                Maspp [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

                Nu toti suntem palmasi la noi acasa.
        • +5 (7 voturi)    
          Nu mai fi atat de fundamentalist (Joi, 21 octombrie 2021, 23:25)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          Relatia cu USA e critica pentru Romania, pentru ca sunt singurii care ne pot garanta securitatea in fata Rusiei. UE nu poate face asta (ar fi si extrem de periculos sa ajungem la mana Germaniei sau Frantei pentru asta, oamenii aia sunt cam prea dispusi sa "negocieze" cu Rusia, daca ajungem moneda de schim suntem beliti)

          Fara securitate asigurata, nu vine niciun investitor, ca nu e nebun sa bage miliarde de euro intr-o tara in care se da maine rusu' cu tancu', pe modelul Ucraina, Georgia sau Modova.

          Apartenenta la NATO si relatia privilegiata cu SUA ne aduce in sine zeci de miliarde de euro in tara - investitii directe, chiar daca SUA in sine nu e printre cei mai mari investitori.

          Investitia aia in "cazane ruginite" (maxim 0,5% din PIB folosit pentru achizitii militare directe) ni se intoarce inapoi cu varf si indesat.
          • +2 (2 voturi)    
            Nu am spus ca avem alternativa la NATO (Vineri, 22 octombrie 2021, 7:45)

            Maspp [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

            Am spus doar ca modelul economico-social din SUA nu va da rezultate in RO chiar daca-l copiem la virgula. Romania este o tara cu aspecte medievale in multe zone ale societatii. Daca ai impresia ca transformandu-te intr-o colonie americana ( sau preluand integral un sistem american economic , social, politic) vom ajunge la nivelul de trai din California, atunci suntem ridicoli si ne lipseste o doaga. Modelul american nici nu prea mai exista, am discutat cu multi oameni cu pozitii de directori de acolo cu zeci de ani de exp in spate si ei singuri au spus ca degradarea vietii in general in SUA este accelerata, ca clasa de mijloc se subtiaza, ca sunt foarte multi oameni care saracesc in ritm alert, sunt orase intregi de rulote la marginea oraselor, ca imigratia e necontrolata, ca costurile sunt uriase si ca 90% din populatie nu mai e de acord cu sustinerea razboaielor si a investitiilor uriase in armata ( care de fapt ii apara pe altii) si cu faptul ca costurile cu educatia si sanatatea sunt la cer. Nu spun ca lucrurile nu se pot imbunatati dar e aceeasi problema ca si la noi - lipsa unor lideri responsabili si cu viziune. Ultimul care a incercat sa schimbe ceva a fost Obama.
      • +2 (6 voturi)    
        Si mai uita-te si tu prin jur (Joi, 21 octombrie 2021, 23:18)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        cam ce-au facut americanii prin Irak, Afganistan, Siria. Au pompat ca tembelii mii de miliarde in arme si armate timp de 10-20 de ani in loc sa faca ce au facut britanicii acum 50 de ani : "wiin mind and hearts".
      • +2 (4 voturi)    
        Pai e Hunta Mioritica de Rit Balcanic (Joi, 21 octombrie 2021, 23:34)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Nu te poti compara cu sud americanii, romanii is altfel, capul plecat cu ochii dupa ciordeala!!!
  • +27 (41 voturi)    
    Da, să trăiți! (Joi, 21 octombrie 2021, 17:45)

    JustinCase [utilizator]

    Ordonați!
  • +44 (70 voturi)    
    O bateie de joc la adresa romanilor! (Joi, 21 octombrie 2021, 17:46)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Un presedinte esuat numeste ca premier un militar ca sa ne incoloneze. Mai avem un pic si ajungem la dictatura militara in beneficiul hotilor din PNL, PSD si UDMR.
    • -9 (33 voturi)    
      Mai usor cu romanii. (Joi, 21 octombrie 2021, 18:47)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Ca romanii au votat 55% cu PSD si PNL si doar 15% cu USR.
      Care romani?
      Aia 900.000 care au votat cu USR?
      Cu PNL, UDMR, PSD si hAUR au votat 4 milioane de romani.
      Deci ,despre care romani vorbesti?
      Despre aia 10 milioane care nici macar nu s-au sinchisit sa mearga la vot?
      Pai pe aia ii doare exact in dos cine guverneaza sau cine e premier, ca daca le-ar fi pasat ar fi iesit la vot.

      Asa ca las-o mai usor cu "bataia de joc la adresa romanilor" ca daca e vb de batjocura, romanii se batjocoresc singuri, de 30 de ani!
      • +10 (18 voturi)    
        Voteaza sau nu, tot romani sunt! (Joi, 21 octombrie 2021, 19:58)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        E vorba aici de toti romanii condusi acum de un militar ca in tarile sud-americane. Nu bate campii de dragul PNL si PSD!
      • +14 (16 voturi)    
        Catalina maica deci deja calculezi USL-ul (Joi, 21 octombrie 2021, 20:13)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        La gramada? PSD si PNL?
        Esti constienta ca dupa guvernarea "Tariceanu 2" PNL-ul va deconta toate oalele sparte( de catre ei, dealtfel) si vor avea sansa sa devina PNTCD- 2?
      • +7 (9 voturi)    
        Hopa !! :) (Joi, 21 octombrie 2021, 22:37)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Catzaleiu a schimbat brusc retorica :)))
        Citu si echipa lui castigatoare nu mai sunt laudati 24/24, acu' ii pasa subit de soarta poporului :D
      • +4 (4 voturi)    
        hahaha!!!! (Joi, 21 octombrie 2021, 23:04)

        EXILAT2 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        """ romanii se batjocoresc singuri, de 30 de ani!""...aproape adevarat , pt de fapt se batjocoresc de mai mult timp...chiar inainte de....cismar...
    • -13 (19 voturi)    
      bataia de joc la adresa romanilor (Joi, 21 octombrie 2021, 20:24)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      a fost participarea la guvernare a unitatii $orosiste din Romanie, grupare anti romanesca de sorginte securisto-comunista!
      asa ca ia-o asa cum a cazut!
      ps. acum ca u$ereul este aut, mai primesti banii ptr postarile tale? esti la zi cu incasarea drepturilor de autor-postac?
      pfff si ce propaganda desantata ati facut voi cativa agiatori agresivi si violenti in limbaj!
      • +5 (11 voturi)    
        Take a break! (Joi, 21 octombrie 2021, 21:37)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Sa ai tu atatia bani cati iau eu pentru postarile mele! Vei ajunge in faliment.
        Iar chestia cu soroistii imi aduce aminte de imbecilul ala de Trump si nevaccinati. Bati campii, ca toti asa zisii de dreapta care sunt de fapt niste demodati in toate privintele.
        • 0 (6 voturi)    
          Toarșu Eugen (Joi, 21 octombrie 2021, 23:31)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          ai votat un turnător la securitate dovedit (de 2 ori), apoi ai votat tot de 2 ori un eșuat.
          Așa că mai lasă politica, mai bine du-te și fă plăcinte, că la politică ești varză
      • +5 (7 voturi)    
        Na belea ! (Joi, 21 octombrie 2021, 23:00)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Alt PDL'ist cu cu origini sanatoase si bac luat la seral la chemarea comandantului suprem :)
        De omuletii verzi nimic ? Da' de dacii care au pasaje secrete pe sub Apuseni si comunica cu Universu' paralel ?
        Mai sunteti mah multi ?
  • +41 (49 voturi)    
    Actorii politici (Joi, 21 octombrie 2021, 17:47)

    Lukian [utilizator]

    Mare adevar spune. Toti sunt actori. Niciunul politician in realitate...
    • +6 (14 voturi)    
      acum parcă (Joi, 21 octombrie 2021, 18:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lukian

      devine din ce în ce mai fezabilă varianta alegerilor anticipate.
  • +31 (35 voturi)    
    Ahahahaha :))) (Joi, 21 octombrie 2021, 17:48)

    Luk [utilizator]

    Negocierile politice se fac prin "chemari"? :))))
  • +67 (75 voturi)    
    ... (Joi, 21 octombrie 2021, 17:49)

    samuraijack [utilizator]

    Deci, planul de a-i arunca pe USR de la guvernare a reușit. Imediat după alegeri nu putea să se alieze PNL cu PSD că le-ar fi bătut obrazul electoratul, însă când a fost vorba de împărțitul banilor de la PNDL 3, PNL era nevoit să scape de ei și să îi coopteze pe PSD deoarece ambele partide au firme care trebuie alimentate cu bani publici.

    I-a acceptat de formă pe USR la guvernare apoi a început să își bată joc de ei dându-i afară pe rând din guvern pe miniștrii USR până s-a supărat USR si a plecat de tot.

    Era mai bine dacă USR era de la început în opoziție, nu se mânjeau cu mizeria de PNL.
    • +30 (38 voturi)    
      Exact! (Joi, 21 octombrie 2021, 18:27)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      Planul era sa-i ia pe USR o jumatate de an la guvernare, sa le dea ceva ministere bune, apoi sa dea vina pe ei pentru orice s-ar intampla in timpul asta, inainte de el, si dupa.
      Si evident, sa taie orice initiatiza din fasa, iar cel mai periculos pentru ei era Vlad Voiculescu, ca ar fi adus cele mai rapide rezulta! Cu asta au dat primul, urmatorul: la justititie, hai si cu el, probabil Ghinea ar fi fost urmatorul, si tot asa pana USR ar fi renuntat.
    • +12 (28 voturi)    
      ??? (Joi, 21 octombrie 2021, 18:41)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      Pai doar pt idioții era cu semnul întrebări USL-ul PNL și PSD is frați la sifonat banul public . USR nu a avut nici o șeansă cu 17,5% din voturi , un pic peste UDMR PSD-ul unguresc + hAUR din care lipsește doar Vadim.
      Iar in USR deja s-au infiltrat destui foști securiști PSD-iști ca la următoarele alegeri sa ii discrediteze , mai urmează 30 de ani de mizerie identica cu cea din 89 încoace. Trist, dar adevarat.
    • -23 (27 voturi)    
      E normal! (Joi, 21 octombrie 2021, 19:25)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      USR cu ipocrixia de care a dat dovada- nu chiar toti, dar mai bine de 80% dintre cei pr care ii stim, a depasit prin prostie multe alte partide consacrate la prostie grn PSD PNL.
      Asa ca la grospa de gunoi cu ei!
    • +12 (14 voturi)    
      si atunci (Joi, 21 octombrie 2021, 19:43)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      le-ar fi aruncat laturi in cap ca nu vor sa-si ia raspunderea guvernarii, ca stiu doar sa faca opozitie, bla-bla-bla...
      • +12 (14 voturi)    
        Corect (Joi, 21 octombrie 2021, 21:23)

        vidra [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        USR sunt prea corecti incat sa poata iesi curati din mocirla PSD-PNL-UDMR. Majoritatea votantilor nu au capacitatea sa inteleaga ce se intampla.
        • +5 (5 voturi)    
          Ba inteleg ! (Joi, 21 octombrie 2021, 23:09)

          sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui vidra

          Si vor veni si alti dezamagiti, o sa fii surprins de scorul la urmatoarele alegeri!
          Totul sta in cei carora li se rupe si nu ies la vot, din pacate! Si astia's aproape 12 milioane frate !!!
    • +3 (5 voturi)    
      Era mai bine dacă USR era de la început în opozițe (Joi, 21 octombrie 2021, 23:31)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      Nu puteau sa faca asta, Votantii lor nu ar fi inteles de ce nu intra la guvernare. Da, persoanele foarte atente la viata politica stiau ce poate PNL-ul, ca e un PSD vopsit in galben.

      Dar cei mai multi votanti nu stiu. USR nu avea ce face, trebuia sa intre la guvernare si sa isi duca crucea. Nici macar la demiterea lui Voiculescu nu puteau iesi, era prea devreme si votantii lor nu ar fi inteles de ce fac asta. Ar fi fost atacati din toate partila ca sparg coalitiei si lasa tara pe mana PSD.

      De abia acum momentul a fost potrivit. A inteles mai toata lumea cum sta treaba: PNL vrea su PSD si cu asta basta. Chiar nu mai depinde de USR, era imposibil sa mai pastreze coalitia cu PNL, pentru ca PNL nu mai vrea
  • +35 (41 voturi)    
    Clovnii ! NU Actorii ! (Joi, 21 octombrie 2021, 17:51)

    un domn [utilizator]

    Actoria e Altceva !

    a se intreba Regizorul de la Cotroceni !
  • +29 (39 voturi)    
    guvernul ciuca-batailor, nume predestinat! (Joi, 21 octombrie 2021, 17:54)

    Antenistontel [utilizator]

    psd va sustine guvernul minoritar pnl, dar il va critica non-stop!
    • +10 (14 voturi)    
      Important e ciolanul, nu guvernarea (Joi, 21 octombrie 2021, 19:54)

      Paper_tiger [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      De fapt, pe astia de la PSD nu-i intereseaza guvernarea in special intr-o perioada cand trebuie luate masuri dure (Ro e printre primele tari din lume... doar la infectii si scepticism antivaccinare :-( - chiar mai comod daca pot critica de pe margine. E mult mai important sa fie un guvern santajabil, care sa le dea "ciolan" la firmele capusa ale rudelor diversilor deputati/senatori PSD. Daca reusesc asta, e perfect!
  • +51 (63 voturi)    
    Brrrrrr, te ia cu fiori (Joi, 21 octombrie 2021, 17:56)

    Fu Leng [utilizator]

    Un general in rezerva, care la 54 de ani are 3500-4000E pensie, e chemat de acasa sa salveze Romania! Well done Johane, Tara Lucrului Bine Facut! Hai siktir!
  • +36 (50 voturi)    
    teza de doctorat e plagiata, o putem vedea. (Joi, 21 octombrie 2021, 17:56)

    hopsinoi [utilizator]

    Cerem institutiilor abilitate sa-i verifice teza, inainte de a fi numit prim mistru. Nu vrem sa ajungem in ridicol cu al 2 lea dottore plagiator ca si prim ministru.
  • +38 (50 voturi)    
    sa intelegem ca are si pensie speciala din aia (Joi, 21 octombrie 2021, 17:59)

    hopsinoi [utilizator]

    fara contributivitate si mai ia bani si de la bugetul tarii ca si angajat la buget.

    Intrebare pt candidat e corect sasa ceva sau se chema jaf de catre o grupare abonata la banii poporului.

    Ne intrebam de ce sitemul medical e varza, la fel invatamantul, pensiile bazate pe contributivitate si autostrazile lipsa.
  • +39 (45 voturi)    
    PNL este clasat al 2lea (Joi, 21 octombrie 2021, 18:00)

    Neam Prostit [utilizator]

    PNL nu este cel mai mare partid din Ro si nu (mai) face parte dintr-o coalitie majoritare. Tot PNL a zis ca daca nu formeaza o majoritate nu propun un PM.

    De unde si pana unde pretentia de a forma guvern si de a da PM cand esti pe locul doi? Pe ce principii democratice se bazeaza acest tupeu?
  • +56 (66 voturi)    
    Au scapat de USR (Joi, 21 octombrie 2021, 18:01)

    risk_mdm [utilizator]

    Vor fura acum fara probleme. Iohannis, dezamagirea maxima.
  • +41 (51 voturi)    
    Traiasca usl-ul (Joi, 21 octombrie 2021, 18:01)

    rov [utilizator]

    Grupul grivco, la multi ani!!!!!
    ******************************
    • +5 (5 voturi)    
      Iohannis, profetic in 2013 (Joi, 21 octombrie 2021, 23:32)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui rov

      "Va promit ca USL nu se va rupe!"
  • +24 (30 voturi)    
    Actori (Joi, 21 octombrie 2021, 18:02)

    PowerIon [utilizator]

    care asculta de sufleur.
  • +18 (28 voturi)    
    pai asta a zis si ciolos acum 2 zile (Joi, 21 octombrie 2021, 18:02)

    Coco Whistle [utilizator]

    definiti 'factori responsabili'. usr trebuie sa-si primeasca ministerele negociate initial si hai la treaba responsabila, sper sa nu apara alte credite personale neplatite.
    • -10 (12 voturi)    
      pfff (Joi, 21 octombrie 2021, 20:59)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      mai lasa-ne cu citate din ciolos ala al tau!
      ce ministere negociate?
      usere este la galerie acum, la peluza a doua, la spart seminte!
      cine ii mai baga in seama?
  • +32 (38 voturi)    
    .... (Joi, 21 octombrie 2021, 18:03)

    kralizec [utilizator]

    Pai acum o saptamana nu era nevoie de "actorii politici responsabili"?

    Ipocriti!
    • +15 (21 voturi)    
      Romania, (Joi, 21 octombrie 2021, 18:35)

      Ben-Zen [utilizator] i-a raspuns lui kralizec

      lucrului bine facut........
      O facatura totala!
      Adio reforme, doar trambitzarie pe sticla o sa fie !
  • +24 (30 voturi)    
    ma simt atacat cu limba de lemn! (Joi, 21 octombrie 2021, 18:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    "tărișoara , mea " și altele asemenea ,acum o săptămâna nu era grav? nesimțiților !
  • +17 (25 voturi)    
    ce conteaza cu adevarat (Joi, 21 octombrie 2021, 18:07)

    anonim3 [utilizator]

    Pe mine nu ma deranjeaza ca Nicolae Ciucă este un fost militar (cu atât mai mult cu cât în respectiva calitate se pare că a fost performant).
    Ceea ce contează este ce este în spatele lui (partide și oameni), și aici perspectivele pentru nevoile României sunt triste.
    • +11 (21 voturi)    
      corect (Joi, 21 octombrie 2021, 18:42)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      si Adrian "Bombonel" Nastase era un excelent profesor.. dar ne-a invatat doar cum se fura miliardele
  • +26 (38 voturi)    
    Un invirtit! (Joi, 21 octombrie 2021, 18:10)

    Sthelian [utilizator]

    Unul care cumuleaza pensia speciala cu salariul si care va accepta in guvern oameni ca Bode, Turcan sau Vilceanu nu poate fi numit decit un invirtit.
    Il lauda lumea ca a fost pe front!!! Nu prea cred ca i-au calcat picioarele in afara zonei sigure.
    Comparati-l cu ofiterii americani si vedeti ca are nevoie de haine XXL.
    • +7 (9 voturi)    
      e bine legendat (Joi, 21 octombrie 2021, 21:33)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      de fapt, n-a luptat nicio secunda in Irak
  • +25 (37 voturi)    
    Domnul Cica... (Joi, 21 octombrie 2021, 18:15)

    Scarface1000 [utilizator]

    ce il califica pe acest om sa fie Prim Ministru?

    Da inteleg ca e un bun soldat/general a condus batalioane in Afganistan etc dar cu ce ne ajuta pe noi asta?

    Stie management? Stie administrarie publica? Stie finante?

    El era bun ca ministru al apararii si ATAT, cum sa pui un militar sa conduca o tara.... ?

    Un bun priministru, defapt cel mai bun dupa parerea mea era Ilie Bolojan dar nemernicii stiu ca ala daca vine da afara toti incompetentii din subordine si raman doar cei care merita (asa a facut in primaria Oradea, asa a facut in Consiliul Judetean Oradea)
    dar i s-a spus ca daca va fi propus sa nu se atinga de amante, cumetrii pile si atunci omu a refuzat pe buna dreptate postul de PM!

    Doamne doamne Iohanis ce ne-ai facut....
    • +8 (8 voturi)    
      Cica... (Joi, 21 octombrie 2021, 21:55)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Cica Romania e in razboi...cu virusul! Au coborat militaria din pod!
      /sarcasm

      Comunismul a facut praf poporul roman, iar '89 nu ramane decat o sansa pierduta, un capitol in care unii romani au murit sperand ca generatiile urmatoare sa schimbe ceva, sa traiasca mai bine. Paine si circ! Asta se petrece in ultimii 30 ani, iar acum s-ar putea sa nu mai fie nici macar paine.
  • +19 (29 voturi)    
    Junta militara (Joi, 21 octombrie 2021, 18:17)

    John_Re [utilizator]

    .. aveti grija romani.!
  • +6 (20 voturi)    
    Se pregătesc pentru mișcări de stradă (Joi, 21 octombrie 2021, 18:22)

    167939 [utilizator]

    Când vine iarna, explodează preturile, se moare în draci, ești condiționat de certificatul verde și când vrei sa urinezi....o să pună românul mâna pe par. Dar și dl. Ciuca va da ordinul corect. Cozonacul lor de câini!!
  • +9 (15 voturi)    
    Daca e marioneta lui Iohannis ... (Joi, 21 octombrie 2021, 18:35)

    jorj_bv [utilizator]

    pas ... cu pas

    Daca nu e mai rau, a lui Catu
  • +14 (20 voturi)    
    unde.. (Joi, 21 octombrie 2021, 18:41)

    villa [utilizator]

    ..credeti ca e cel mai bine sa emigrez?
    as avea urmatoarele optiuni:
    Germania, Austria, Palma de Mallorca, Olanda

    oricum lucrez 100% remote pe laptop si pot sta si in Australia daca vreau
    • +15 (15 voturi)    
      *** (Joi, 21 octombrie 2021, 19:28)

      jeanp [utilizator] i-a raspuns lui villa

      Cat mai departe.
    • +18 (22 voturi)    
      Oriunde (Joi, 21 octombrie 2021, 19:30)

      EduardRO [utilizator] i-a raspuns lui villa

      Unde sa emigrezi? Unde vezi cu ochii!

      Si eu lucram remote in tara, dar acum 5 ani mi-am luat familia si ne-am mutat in Germania. Lucrez in continuare 100% remote. Nu regret o secunda! A fost mai greu la inceput pentru copii, dar s-au adaptat destul de repede.
      Nu exista comparatie! Sistemul medical, cel de invatamant, infrastructura sunt foarte bine puse la punct. Plus ca nu exista acel stres cotidian pe care il intalnesti in Romania.
    • -12 (18 voturi)    
      da, du-te repede. (Joi, 21 octombrie 2021, 19:30)

      MoonWalker [utilizator] i-a raspuns lui villa

      deja ne e dor de tine!
    • +9 (9 voturi)    
      Io am tuns'o acu' 30 de ani (Joi, 21 octombrie 2021, 23:17)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui villa

      Dar chiar si'acu' ma doare ranza cand vad ce scursori umane manaresc inca absolut totul, iar romanul tot nu se trezeste frate!
      • +6 (6 voturi)    
        Sunt destui ca tine (Vineri, 22 octombrie 2021, 4:12)

        blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Sunt in asentiment cu tine. Si nu cred ca sunt singurul...
  • +16 (24 voturi)    
    Eh (Joi, 21 octombrie 2021, 18:45)

    human_nature [utilizator]

    Tovarasu capitan, permiteti sa raportez: actorii v-au invitat deja la sediul PSD!
  • +18 (28 voturi)    
    Iohannis trage sforile (Joi, 21 octombrie 2021, 18:57)

    Ed___ [utilizator]

    Deci Iohannis e sforar pentru PNL şi PSD


    URÂT DOMNULE PREŞEDINTE
    • +12 (16 voturi)    
      Iohannis trage partzuri (Joi, 21 octombrie 2021, 19:28)

      MoonWalker [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      tre sa te duca capul sa fi papusar, sa nu exageram.
    • +7 (7 voturi)    
      Este si va ramane doar un trist spagar (Joi, 21 octombrie 2021, 23:21)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      O caricatura de om care a reusit totusi sa prosteasca i gramada de lume :(
      Suflatjl si'n iaurt este mai actual decat oricand...
  • -21 (29 voturi)    
    Susțin Ciuca dacă face guvern fără USR (Joi, 21 octombrie 2021, 19:00)

    dx [utilizator]

    Cătu a murit le mana incompetenților USR. Ciuca e băiat deștept dacă nu-i coopteaza.
    USR a fost un an la guvernare, a făcut numai mizerii și s-a comportat în comunicare ca un partid de opoziție.
    PNL decontează incompetenta lui Mihăilă și Voiculescu.
    Bine ca s-au trezit acum.
    • +7 (9 voturi)    
      huh (Joi, 21 octombrie 2021, 20:13)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui dx

      Ne tinuseram rasuflarea de grija, da daca zici ca-l sustii tu pe Ciuca zic ca e ca si rezolvata treaba.

      De Regina UK ce oarere ai, esti de acord sa mai domneasca?
      • +3 (5 voturi)    
        Excelent :)))) (Joi, 21 octombrie 2021, 23:25)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Macar oleaca de umor fin sa ne mai oblajeasca dezamagirile ... , da' tre' sa ai si auditoriu pe masura, ceea ce'i mai greu de obtinut in zilele astea :)
    • +5 (5 voturi)    
      Aveati voi PNNR din parti cu Busoi si Bode (Joi, 21 octombrie 2021, 23:36)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui dx

      Cristian Ghinea a fost bun ca sa duca PNRR pana la capat, muncind ca nebunul, ca sa va faceti voi poze cu Ursula, la aprobarea dosarului PNRR

      Dupa aia nu a mai fost bun, e mai bun Ciolacu.

      Succes mai departe, tovarasi! Sper sa va vad la 3% in 2024. Ma imbat in seara aia.
  • +13 (17 voturi)    
    de ce vrea klaus (Joi, 21 octombrie 2021, 19:08)

    Coco Whistle [utilizator]

    sa aiba controlul guvernului? ce vrea sa faca? nu-si depaseste atributiile? de ce e lasat sa se joace cu democratia din romania?cine-l coordoneaza?
    • +3 (5 voturi)    
      Cum cine ? (Joi, 21 octombrie 2021, 23:28)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Frica! Dupa ce pierde imunitatea incep sa se pravaleasca scheletele din dulap
    • +4 (6 voturi)    
      Cel mai probabil vrea justitia (Joi, 21 octombrie 2021, 23:38)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Acolo il ardea cel mai tara, ca Stelian Ion nu raspundea la comenzi. Iohannis nu voia sa piarda controlul TOTAL la numirea procuorilori sefi, control pe care Predoiu il asigura.

      De ce vrea iohannis sa faca asta? Cautati pe net, ca a publicat g4media o lista de dosare in lucru la DIICOT. Sa vedeti ce dosare sunt acolo si o sa intelegeti de ce USL nu va lasa justitia din gheare.
    • -1 (5 voturi)    
      Supozitie (Joi, 21 octombrie 2021, 23:54)

      n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Cred ca Iohannis vrea sa "lase ceva in urma lui". Ceva simbolic. Ceva care poate fi obtinut cu vorbe mestesugite pe un fundal de tacere. E prea greu pentru el sa tinteasca macar inceputul unei reforme in ceva. Nu are abilitati de politician si strateg. Acel ceva este acceptarea Ro in Shengen. Iar pentru asta trebuie inchis MCV-ul. Iar pentru asta trebuie sa NU se mai vorbeasca de coruptie. Iar pentru asta trebuie ca procurorii sa NU mai atinga zona demnitarilor.

      Nu exclud ca Iohannis crede ca coruptia este o tara a poporului in totalitatea lui, el inclus. A te razboi cu coruptia este o lupta pierduta inainte de a incepe, zic unii. Si-atunci, daca pui surdina si dai sonorul la minim dinspre procurori, poporul o sa taca milc in nevolniciile lui, investitorii straini nu mai aud doar atrocitati si poate se aventureaza pe aici, birocratii aceia de la Europa capata iluzia ca administratia s-a lecuit de rapt si isi serveste poporul. "O fi coruptie, dar hai sa nu ne facem mai mult rau expunind-o !", asta sa fie mesajul. Fatalism si mistificare, ca sa poate unii bifa "o realizare".
  • +13 (19 voturi)    
    hehe (Joi, 21 octombrie 2021, 19:10)

    Erwin [utilizator]

    Pana una alta, Ciolacu l-a chemat pe Ciuca la sediul PSD, "cum e normal".
    Deci sa isi ia cascheta si sa treaca la pupa mana. Functia de nas mafiot bate gradul de general.
  • +14 (16 voturi)    
    de ce sa discutati cu actorii? (Joi, 21 octombrie 2021, 19:13)

    CalugaruVaxile [utilizator]

    Nu mai bine contactati direct scenaristii si regizorul? Poate mai scurtati piesa asta de teatru absurd
  • +13 (15 voturi)    
    *** (Joi, 21 octombrie 2021, 19:19)

    jeanp [utilizator]

    Welcome to banana republic!
  • +10 (18 voturi)    
    Romanii se simt in siguranta sub un dictator (Joi, 21 octombrie 2021, 19:21)

    galeo [utilizator]

    Chiar ascultam ieri o emisiune la radio unde majoritatea ascultatorilor cereau o mana de fier la conducerea guvernului.
    Asta e profilul poporului roman, o turma de oi ce se simte in siguranta atunci cand e condus de un dictator autoritar.
    • +5 (11 voturi)    
      nuuu (Joi, 21 octombrie 2021, 19:50)

      CalugaruVaxile [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      aia erau postacii platiti sa spuna chestiile alea, ca tu sa crezi ca asta vrea poporul, si in consecinta sa accepti mai usor dictatura
      • 0 (2 voturi)    
        din pacate nu (Joi, 21 octombrie 2021, 21:36)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui CalugaruVaxile

        si eu am auzit zeci de indivizi, tineri si maturi, cu scoala si fara, care considera ca dictatura militara e solutia optima pentru noi...
  • -5 (13 voturi)    
    Ce pensie, ce salariu... (Joi, 21 octombrie 2021, 19:25)

    Tambrian [utilizator]

    Nu sunt multi oameni de sub 55 de ani care sa ia pensie de 200.000 Ron/an si salariu de 160.000 Ron/an .Este de adaugat ca domnul general a fost, cum se stie, foarte activ in Irak si Afganistan si are un doctorat in Stiinte Militare. Mult succes domnule general!
  • +12 (18 voturi)    
    penele+pesede (Joi, 21 octombrie 2021, 19:32)

    DiDiRo [utilizator]

    CIUMA ROSIE, nenorocirea romanilor
    • -7 (11 voturi)    
      Voi, puii de militieni (Joi, 21 octombrie 2021, 20:15)

      Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Sunteti mult mai periculosi.
      • +3 (3 voturi)    
        Decat tine ??? (Joi, 21 octombrie 2021, 23:31)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

        Nici vorba ! :)
  • +8 (10 voturi)    
    n-are rost (Joi, 21 octombrie 2021, 19:54)

    un_trecator [utilizator]

    http://www.romania-actualitati.ro/generalul_ciuca_nu_trece_in_rezerva_inainte_de_incheierea_mandatului-116844


    O fi primit ordin...
  • +20 (20 voturi)    
    Scenariu de America Latina (Joi, 21 octombrie 2021, 20:05)

    Paper_tiger [utilizator]

    Nu am nimic cu Ciuca personal: el e un militar de cariera, poate f. OK pt functia de general, si... cam atat. Sa speram ca nu i se trezeste apetitul pentru o semi-dictatura militara, in care "el jeffe" joaca golf, politicienii fura de rup si tara arde... Genul asta de solutie cu prim-ministru general in rezerva e potrivit pentru tari din America Latina, Africa, Pakistan, Fiji, Egipt etc. etc. Pentru o tara UE, mi se pare rusinos si penibil. Bravo Iohanis, asta da lucru "bine facut"! (culmea l-am si votat de 2 ori...)
    • +8 (10 voturi)    
      Bravo Johannis (Joi, 21 octombrie 2021, 21:14)

      George. [utilizator] i-a raspuns lui Paper_tiger

      Dupa nominalizarea asta ce urmeaza? Reintroduci si pedeapsa cu moartea? Hai ca nu esti departe...
    • +3 (3 voturi)    
      Pai asta s-a intamplat in Romania (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:12)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Paper_tiger

      in 30 de ani. Nu stiu daca golf a fost jocul favorit, (pe plaja la Monte Carlo i-am vazut jucand table), dar in rest, asta au facut politrucii de la putere.
  • +14 (16 voturi)    
    :))) (Joi, 21 octombrie 2021, 20:07)

    ovidiub781255638850764 [utilizator]

    Vezi ca unul din actori te-a convocat sa pupi inelul la ei la sediu...hai, in pas alergator, repede pina nu se razgandesc
  • +11 (19 voturi)    
    Ciuca deja se comporta (Joi, 21 octombrie 2021, 20:11)

    mmmircea [utilizator]

    ca un mic diktator. Daca Ciolacu n-ar fi o marioneta a serviciilor, le-ar tranti guwernul si l-ar trimite pe Johan in fata poporului.
  • +11 (11 voturi)    
    Deci forțele responsabile la care face referire (Joi, 21 octombrie 2021, 20:52)

    ploiesteanu [utilizator]

    se numesc PNL, UDMR și PSD. Așa ți-a spus ție Cîțu?
  • +11 (13 voturi)    
    Cata nesimtire (Joi, 21 octombrie 2021, 21:26)

    vidra [utilizator]

    Adica USR zice de saptamani bune ca ei intra in coalitie atata timp cat nu e Catu premier. Si acum PNL se umfla in pene. Dar ziceti fratilor direct ca voi vreti doar sa furati si nu puteti face asta cand va sufla in ceafa oameni "cu care nu te poti intelege", asa cum au recunoscut penelistii direct despre Drula, deci nu te poti intelege cu ei la spaga, furturi, manareli.
    • +9 (9 voturi)    
      A fost intenția cuplului de aur (Joi, 21 octombrie 2021, 22:19)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      Iohannis - Cîțu de a-i băga în opoziție pe USR-iști. Nu le-au cerut nici măcar susținerea parlamentară.
    • +4 (6 voturi)    
      Cu sau fara Citu, lucrurile erau stabilite de mult (Joi, 21 octombrie 2021, 23:43)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      Ganditi un pic: PNL+UDMR au 35% in parlament.

      Citu l-a dat afara pe Stelian Ion din guvern fara nici cea mai mica retinere. Dan Barna a spus clar in sedinta de guvern: daca faci asta, iesim din guvern si depunem motiunea de cenzura.

      Credeti ca a ezitat Citu vreun pic? A zis: imi asum decizia si l-a demis. Desi ramanea fara majoritate parlamentar!!!
      Iohanis a semnat demiterea in doua ore, fara nici cea mai mica intentie de mediere. Repet, PNL+UDMR au impreuna sub 35% in parlament

      Pe ce credeti ca s-au bazat Iohannis si Citu cand au facut asta? Ca nu sunt nebuni sau nu stiu sa calculeze.

      Targul Iohannis-Ciolacu e facut de cel putin doua luni de zile.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu pricepi... (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:16)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      Aici e vorba de orgolii, nu de bani. Orgoliu-piaza rea a societatii romanesti...
      • 0 (0 voturi)    
        Da (Vineri, 22 octombrie 2021, 16:42)

        vidra [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Orgoliile lui Catu si Iohannis.
  • -3 (9 voturi)    
    Am mai scris … (Joi, 21 octombrie 2021, 21:52)

    Timonierul [utilizator]

    Nu exista absolut nici o singura persoana pe placul tuturor.
    Ăla e Neamț , parca dacă era oltean era mai bine?
    Ăla este fost militar, dorește o juntă militară
    Ăla are nume prost Cutu…
    Ăla este socialist/ comunist , aici se pare ca este marea iubire a romanilor.
    Problema este ca nici Moscova nu mai este comunista și Putin , serios nu este interesat…

    Nu guvernele sunt vinovate, nici președintele ales, nici partidele !
    Votanții ! Numai puțin analizați : Cine mai Votează sau se sinchisește de problemele rău intenționată ale votanților .
    Se pare ca aveți oameni politici pe care votantul roman de azi , nici nu ii merita…

    Votanții au distrus România !
    Alegeri ? Risipa de bani, pentru ca votantul, Draga, sa se distreze puțin .
    Rezultatele unor alegeri Nu Va rezolva nimic !
    Aceiași mizerie cu probabil diferite nume, pe care votantul roman îl înjură, scuipa sau in cel mai fericit caz genera ceva bancuri, ca de, de ras suntem meșterii
  • +8 (10 voturi)    
    O mica exterminare (Joi, 21 octombrie 2021, 23:36)

    satanae [utilizator]

    Ne-am holbat, ca prostii, la marea lupta pentru conducerea PNL si nu ne-am prins pe ce se bateau ei, de fapt. Acum este cat se poate de clar ca factiunea care a castigat, care-l avea pe post de mascota pe Citu, voia sa-i vada pe USR-isti afara din guvern. Asta nu pentru ca prostii aia i-ar fi deranjat cumva cu cinstea lor, ci pentru ca pusesera mana pe cele mai banoase ministere. Nu mai avea nici un rost sa fii la putere, daca fraierii aia gestionau toti banii. Asa ca au optat pentru un guvern minoritar, sustinut de PSD, cu care s-ar fi inteles mult mai bine.
    Problema a fost ca trebuia sa vanda cumva ideea asta si prostilor care voteaza, ca sa-si asigure spatele si lor, si PSD-ului. S-au uitat in jur si au gasit ciuma.
    Acum un an si in primavara, numarul de infectari a crescut brusc atunci cand au dat drumul la scoli. Le-au dat drumul romaneste, fara sa faca nimic, ca sa nu se infecteze copiii aia, doar le-au lipit o masca de ochi si la scoala cu ei. Ca si cum copiii ar putea sa poarte masca mai abitir ca adultii. Dupa ce molima s-a raspandit zdravan, au dat inapoi, de fiecare data, si au inchis copiii in case. S-a stiut mereu de ce s-a raspandit boala si cine era de vina pentru asta, dar nu s-a recunoscut nimic, si presa a dormit in front, ca de obicei. Ei, daca tot nu s-a recunoscut nimic, atunci au vazut ca merge si toamna asta au procedat altfel: expres au desfiintat limitele de incidenta, pentru inchiderea scolilor, ca sa se raspandeasca molima si mai tare, totul sub lozinca protejarii binelui copiilor. Au stiut, de la bun inceput, ce se va intampla. De ce au facut-o? Pentru ca tocmai dadusera afara USR-ul de la guvernare si o criza cat mai mare era numai buna, ca sa justifice un guvern minoritar, condus de Agamita asta si sustinut de PSD. Dupa cum se vede, au reusit. Unu pentru ei, zero pentru prostii care mor cu miile zilele astea. Am evoluat bine: jupanul Dragnea doar ne batea, astia ne omoara un pic.
  • +6 (10 voturi)    
    tovarasul general (Vineri, 22 octombrie 2021, 0:32)

    CNBC [utilizator]

    Izmana 2.0.
  • +8 (12 voturi)    
    E nu mai votez cu PNL (Vineri, 22 octombrie 2021, 0:55)

    Popcea [utilizator]

    Astia intotdeauna se vor iubi cu PSD. Nu mai au scapare.
    • +3 (5 voturi)    
      Cam tarziu ai ajuns la concluzia asta (Vineri, 22 octombrie 2021, 4:46)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      fireasca.
      Eu am terminat sa ii votez de la USL 1.0
  • +3 (3 voturi)    
    Fiori (Vineri, 22 octombrie 2021, 9:25)

    sorance2000 [utilizator]

    de groaza am simtit. Auzi tu, 'puteri depline'. Freudian slip?
  • +2 (2 voturi)    
    neica ciuca (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:10)

    revo [utilizator]

    ai imbulinat-o!

    Chemi? Adica dai ordin sa se prezinte fuga, in fata matale?!
    Neicusorule, astia sunt civili! Si sunt bogati si harsiti in rele, veninosi, perfizi, cu spatele asigurat, fara constiinta si iresponsabili, ca altfel nu intrau in politica.

    Astia nu sunt racanii cu care erai obisnuit, sa stea smirna in fata ta si sa asculte orbeste ordinele: culcat, sculat!

    Si Palatul Victoria nu e Palatul Armatei bine puse la punct. E o JUNGLA, in care tu, un biet soldatel de plumb fara creieras, vei fi topit.

    Neica ciuca, am o satisfactie mare de tot: vei plati si tu, pentru prima data in viata ta de parazit de lux, banii pe care o sa-i primesti. Vai de curu' tau! Habar n-ai ce te asteapta.

    Succesuri!
    Si vezi, sa fie unghiul de 90 de grade cand te prezinti in fata herr-ului.