Dacian Cioloş: Să terminăm acest balet al divertismentului politic în care persoanele sunt mai importante decât rezultatul

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 14 octombrie 2021, 0:50 Actualitate | Politic


Dacian Cioloș
Foto: Facebook
Premierul desemnat, Dacian Cioloş, spune că va aştepta până vineri un răspuns de la foştii parteneri - PNL şi UDMR - dacă sunt de acord sau nu să reformeze coaliţia de guvernare şi subliniază că şi-ar dori să se termine acest „balet al divertismentului politic în care persoanele sunt mai importante decât rezultatul”.

„Foarte multe emoţii în aceste momente, nume peste nume, declaraţii şi întrebări care ţin mai degrabă de un „reality show” decât de o situaţie care implică mult echilibru şi urgenţă. Foştii noştri parteneri m-au rugat să aştept până mâine pentru a vedea dacă partidele lor sunt de acord sau nu să reformăm coaliţia. Am decis să aştept până vineri. Nu avem prea mult timp la dispoziţie, dar am decis să aştept, pentru că un eventual guvern susţinut de coaliţie ar fi cel mai bun lucru acum”, a scris Dacian Cioloş, miercuri seară, pe pagina sa de Facebook, potrivit Agerpres.

El subliniază că nu se joacă cu mandatul primit de la şeful statului.

„Situaţia politică este instabilă, situaţia economică se degradează, situaţia medicală este dezastruoasă. Şi, cu toate acestea, primesc întrebări peste întrebări despre jocurile politice care fascinează pe toată lumea în aceste momente. Nu cad pradă disonanţei şi am răbdare, pentru că în această perioadă trebuie ca cineva să aibă calmul necesar rezolvării unei crize. Mi-aş dori să terminăm acest balet al divertismentului politic în care persoanele sunt mai importante decât rezultatul. Nu cer nimănui sacrificii politice, dar sper că încă suntem suficienţi oameni maturi care să ştie că soluţiile implică renunţare, poate o formă de sacrificiu, dar şi diplomaţie”, afirmă prim-ministrul desemnat.

Dacian Cioloş subliniază că există „un început de negociere” şi îi roagă pe oamenii de presă, analişti sau simpli pasionaţi de jocul politic să înţeleagă că „de rezultatul din aceste zile depinde viaţa multor cetăţeni ai României”.

„Am fost azi întrebat şi dacă am impresia că aş putea fi un premier de sacrificiu. Răspunsul meu e simplu: da, oricine îşi va asuma guvernarea în următoarele săptămâni şi luni va face un sacrificiu. Partidul care îşi asumă guvernarea în următoarele luni oricum face un sacrificiu, pentru că va fi o perioadă foarte grea. Mai mare sacrificiu decât cel de a guverna în această perioadă, din punct de vedere politic, nu cred că există. Nouă nu ne e teamă de acest lucru”, reiterează Cioloş.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1643 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    Ciolos in (Joi, 14 octombrie 2021, 1:23)

    Rahan5 [utilizator]

    toamna lui 2016 a facut balet cu Dragnea pana a castigat Dragnea alegerile !, si dupa care Dragnea timp de 3 ani de zile era cat pe ce sa ingroape Romania !.
    Bine ca a vorbit Ciolos de ,,balet politic"!, adica de o ,,funie in casa spanzuratului" !.
    Ciolos - ,,balerinul lui Dragnea".
    • +2 (6 voturi)    
      mai multe fapte (Joi, 14 octombrie 2021, 3:39)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      mai putine vorbe. indiferent de caii pe care ii calareste, e timpul sa-si puna opincile si sa analizam conjunctura. avem un klaus teribilist, un cutu parca nu se mai trezeste, mai e si infractor, pnl, cuib de sobi, udmr care viseaza malai si i se si arunca constant, aur care cinta dar nu are curaj sint ca o fata mare in timpul postului, psd aceeasi sobolani, se bucura doar la sandrama si cascaval.
    • -3 (9 voturi)    
      Asta-i istorie antică (Joi, 14 octombrie 2021, 4:29)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Dar cu timpul Cioloș a devenit mult mai eficient. În 2016 s-a căznit aproape un an să-i asigure PSDului cu Dragnea la butoane o victorie masivă în alegeri la mai puțin de un an după incendiul de la Colectiv ce l-a dărâmat pe Ponta.

      În 2021 i-a făcut pârtie lui Ciolacu în câteva săptămâni...
    • +1 (5 voturi)    
      Tu ai uitat sau te prefaci ca ai uitat (Joi, 14 octombrie 2021, 8:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      circumstantele in care a guvernat atunci Ciolos !
      Balerinii sunt cei sugerati astazi de Ciolos !
    • -1 (3 voturi)    
      a pune in carca dl. Ciolos (Joi, 14 octombrie 2021, 13:43)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ceea ce au facut cetatenii care au mers la vot mi se pare incredibil.

      ciolos a gestionat f bine o perioada grea, PNL-ul a vrut sa il remorcheze dar dl. Ciolos nu s-a lasat ca urmare a intereselor existente atunci la liberali si care s-au dovedti a fi perdante.

      Ar trebui revizuite in opiniile fiecaruia partea care ii apartine intr-o eroare si ce apartine altuia, in acest caz dl. Ciolos.

      In 2016 Dl Ciolos nu a avut vehicul la care sa adere si cum bine a spus atunci cand a vorbit cu ND acesta i-a spus ca Salavati Bucuresti-ul care urma sa devina USR este prea mic fata de dl.Ciolos.

      decenta nu strica niciodata la casa omului.
  • -4 (6 voturi)    
    istoria se repetă. Ca la domnul Goe... (Joi, 14 octombrie 2021, 4:46)

    Amerlocu [utilizator]

    A încasat-o pe cocoașă? Om organizat și calculat nu are nicio șovăială să treacă la fapte. Fără să piardă nicio clipă, ticluieste în mod ingenios planul de răzbunare. Îl execută cu o precizie matematoică și o voință nestrămutată. Singura problemă e că execuția planului implică și incenierea propriei case. Nu-i bai! Scopul scuză mijloacele!

    După ce casa e scurm, are în sfârșit revelația că atunci când a dat foc nu s-a gândit nicio clipă unde o să doarmă peste noapte. Hmmm... Astea sunt doar detalii. Mintea sa lucrează febirl. Iată că apare și soluția salvatoare: Țipă ca domnul Goe: „Eu vreau să se facă!”

    Mult succes și bun venit în lumea reală!

    P.S.: Barna și Cîțu juisează. Or fi rămas fiecare din ei cu fundul în aer, dar măcar moare și capra vecinului.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu inteleg ce vrei sa spui (Joi, 14 octombrie 2021, 7:07)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Despre care parte vorbesti, USR sau PNL? Iti dai seama ca se potriveste in ambele cazuri, asa-i?
      • 0 (2 voturi)    
        Cred că merită să faci un efort de înțelegere (Joi, 14 octombrie 2021, 16:51)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        E o enormă diferență între concedierea unui ministru incompetent și impotent făfă a cere acordul partenerilor de coaliție și a dărâma propriul guvern fără a avea nicio idee despre ce e de făcut după aia. Nu-i așa?
        • +1 (1 vot)    
          Deloc ! E vorba de principii iar tu stii (Joi, 14 octombrie 2021, 19:25)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          a fel de bine ca si ceilalti de rea credinta de pe forumul asta ca USR a vrut sa scape doar de Catu,un om care a incalcat un protocol semnat chiar de el. Cine poate avea incredere intr-un om care nu-si respecta semnatura. Poti fi sigur ca ar fi urmat la rand in pixul lui Zuperman-Catu, Drula, Nasui si ceilalti ministri ai USR !

          PS. Apropo: pute de competenta Bode !
  • +3 (7 voturi)    
    Mda (Joi, 14 octombrie 2021, 7:18)

    Luk [utilizator]

    Aduna puncte pentru prezidentiale.In momentul asta e singur, dar sa vedem impotriva cui va candida.
    Nu pot spune ca ma omor dupa el, dar nici nu vad alt candidat serios.
    • +3 (7 voturi)    
      Deja cu ajutorul natarailor din PNL (Joi, 14 octombrie 2021, 8:24)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      e in turul doi al Prezidentialelor din 2024 !
      Mult succes, Julien ca doar n-am sa urez succes candidatului PSD, oricare ar fi acela !
      • -1 (1 vot)    
        Fără îndoială! (Joi, 14 octombrie 2021, 17:39)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Aș merge mai departe și cred că putem spune fără modestie că are șanse enorme chiar și pentru turul 3 :)

        Și Barna era un candidat promițător. Mare păcat că l-a făcut KO coana Veorica-Vasilica ot Videle...
        • +1 (1 vot)    
          Sa va vad pesedacilor cu cine veti candida (Joi, 14 octombrie 2021, 19:26)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          in 2024 !

          PS. Ce-as mai rade sa fie Rafila ! :)))
  • +1 (1 vot)    
    Din pacate nu puteti! (Joi, 14 octombrie 2021, 9:24)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Totul seamana cu "Actorul si salbatecii"
    Actorul nu poate sau nu se vrea a fi suspendat.
    Iar salbatecii traverseaza o perioada de canibalism feroce!
    Nu mai consuma si vegetale!