Dan Barna: Dacă miercuri negocierile nu se deschid pe bune, vineri USR ar putea să propună propriul guvern

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:16 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Agerpres
​USR va propune "categoric" un cabinet propriu în cazul în care la întâlnirea de miercuri a preşedinţilor partidelor care au fost în coaliţie nu se deschid negocierile "pe bune", a declarat marți seară, la TVR, vicepreşedintele formațiunii politice, Dan Barna.

Întrebat când vede finalizate negocierile, Dan Barna a răspuns: "Depinde foarte mult de ce se va întâmpla în dialogul preşedinţilor de mâine după-amiază. Pentru că dacă se deschid negocierile, pe bune ca să spun, pe-adevărat, probabil la începutul săptămânii viitoare, luni, marţi, s-ar putea să avem o concluzie”.

”Dacă mâine se spune doar 'nu discutăm, am venit doar să vă spunem că nu vrem să avem niciun fel de dialog', lucrurile s-ar putea să se rezolve chiar mai repede", a declarat Dan Barna.

Întrebat dacă USR va trece la elaborarea unui cabinet propriu, Dan Barna a răspuns: "Categoric, care s-ar putea să fie pe vineri sau, cel mai târziu, luni".

Premierul desemnat, Dacian Cioloş, se va întâlni miercuri cu liderii PNL, UDMR şi minorităţilor pentru o primă discuţie în vederea formării unei majorităţi pentru un nou Guvern.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2683 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    PNL sa negocieze pentru alianța (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:25)

    il_gattopardo [utilizator]

    PNL trebuie sa isi asume că, Cățu, o fi bun de prim ministru intr-un guvern monocolor.
    Dar nu este adecvat intr-o alianta .
    A dovedit-o prin trăntirea, fara " preaviz" a doi miniștrii USR si atitudinea de forta in fata celorlalti ministrii USR.
     Este exacerbat de autoritar si gandeste totul intr-o singura viteza.
    Viteza lui.
     El vede colaborarea ministerelor doar prin avizarea data de el si vizibilitatea ministrilor trebuie sa fie dominata de el
    Calități foarte acceptabile in guvernul monocolor cu sustinere majoritara sau minoritară in parlament.
    Dar atributele lui pot fi sau nu funcționale intr-un guvern de alianta.
    Si NU sunt functionale in guvernul aliantei PNL cu USR .
    PNL sa nu fuga de guvernare .
    Sa negocieze cu USR.
    Sa inchida ușile la negociere dar sa deschida gura.
    UDMR nu fuge. Deci se poate.
    Daca nu se reface alianta PNL-USR-UDMR , ce ramane?
    Ciuma Roșie!
    Ciumele Roșii! Ca și-a facut Dragnea partid !
    La eventuale anticipate peste 6-7 luni  PNL ar intra in parlament cu sub 18%, ceea ce ar duce la o miscare descendenta continua a PNL.
    Liderii PNL nu mai stiu sa negocieze si sa castige decat in interiorul PNL?
    • 0 (0 voturi)    
      Câțu (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:10)

      Proton [utilizator] i-a raspuns lui il_gattopardo

      Cred că aici n-ai observat bine cursul guvernării, usr de doi ani nu face altceva decât să denigreze pnl, iar mai nou a trecut și la șantaj, de aceea a fost dat afară marele stelian !!
  • -4 (10 voturi)    
    Mă face să măgândesc la... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:25)

    BEDE [utilizator]

    Nu știu cum, dar îmi vine în minte "The Greatest Show in the World" - Barnum & Bailey. Prin analogie, parcă ar fi Greatest Show in Romania - Barna & Tcholosh...
    Nu că aș avea ceva contra lor, că nu pot spune că ar fi făcut ceva rău (spre deosebire de P$D și PNL) din vreme ce nu au fost la putere. Dar deocamdată cel puțin nu-mi pot scoate din minte analogia.
  • -5 (17 voturi)    
    Politica Altfel impusa de PLUS woke Ciolosh (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:29)

    un domn [utilizator]

    Politistul Bun = Ciolosh
    Politistil Rau = Barna

    Nashpa.
  • +2 (12 voturi)    
    Pe bune (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:38)

    aladdin [utilizator]

    Cutzu e ca un animal incoltit, va prefera sa arunce tara in aer decat sa accepte un premier de la USR. Orgoliul lui de golan nu poate fi satisfacut usor. Sper sa ma insel si in PNL sa fie si oameni cu capul pe umeri, dar la ce-am vazut la asa-zisul congres...
    Ce vad eu acum e ca ne indreptam spre anticipate, cum isi doreste PSD (cred ca si AUR desi nu au declarat asta). PNL daca nu face un pas inapoi acum, va avea la urmatoarele alegeri scorul USR de la cele precedente, adica cca 15%. Din pacate, singurul partid care ar vrea sa faca ceva, USR+, va scadea probabil sub 10% (pentru ca astia suntem, vrem pensii speciale, ne place coruptia, vrem egalitate (dar nu pentru catei) iar USR+ al lovi puternic in ceea ce ne place noua). PSD si AUR vor fi marii castigatori si Romania va primi in sfarsit guvernul pe care-l merita. Cine stie, poate cu Dragnea premier.
    • -1 (7 voturi)    
      Pe bune (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:46)

      Criogenum [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Exista doar o criza sanitara si una economica si atunci Ciolos s-a gandit sa adauge si una politica si a dat jos guvernul Citu. Un oportunist notoriu. Aici USR nu e cu nimic diferit de ce a facut PSD cu guv Grindeanu. Sa pretinzi sefia guvernului cand tu ai luat 14% la ultimele alegeri inseamna ca ai mult tupeu si doar atat. In orice caz, ce face acum Ciolos cum ca vrea sa negocieze cu PNL dupa ce s-au porcait il face sa semene cu Gigi Becali (ref la Mitica Dragomir) - eu i-am zis zdreanta, el mi-a zis oligofren, dar nu ne-am jignit. Brusc pe Ciolos l-a gasit grija fata de viata romanilor, deja e gretos
      • -1 (1 vot)    
        mai lasa-ne mah cu placa asta (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:34)

        PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui Criogenum

        I-au zis si Barna si Dacian lui Citu ca in mom-ul in care da afara AL2lea ministru, USR e out. Pe Citu nu l-a interesat. S-a uitat Citu in Miercurea aia cati morti sau cate cazuri erau? S-a uita el pe bursa sa vada preturile? NU! S-a uitat doar in oglinda si a zis o fac pt ca pot. Nu se poate guverna cu "animalele astea" politice
  • -1 (11 voturi)    
    ..... sa radem ..... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:39)

    cbogdan [utilizator]

    Sa radem cu nenea Barna. Cabinet USR cu sprijin PSD si AUR sa presupunem ? Intelegem ca inainte de negocieri facem o ''pregatire de artilerie'' dar nici chiar asa !
    • -1 (1 vot)    
      Vilcene, tu esti? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:35)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      V-a spalat PDL-ul pe frunte ! hai la trollat cu toata armata voastra de amante si cumetrii
  • 0 (6 voturi)    
    Am inteles ... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:40)

    bubalacap [utilizator]

    ... jucati sah la distrugere.
    Stiti ca respingerea celui de-al doilea guvern duce la anticipate. Si anticipate nu vrea nici PSD-ul, chiar daca afirma altceva.
    Voi o sa invocati ca este drum lung pana la data alegerilor si tara ramane neguvernata, lucru care este adevarat si vine in ajutorul vostru.
    Ce nu vreti sa intelegeti este ca romanii s-au saturat de politicieni si politica lor egocentrista si nu stiu cum va fi primavara pentru ei. Că pentru noi, populimea, nu va fi buna.
  • -2 (10 voturi)    
    Imperativ ! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:43)

    asavreau [utilizator]

    Mergi Dan Barna cu guvernul propriu unde vrei. În România nu vei guverna.
  • +1 (11 voturi)    
    Dan Barna bate campii... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:52)

    bancher [utilizator]

    cu 80 de parlamentari el chiar crede ca isi va trece propriul guvern prin voturile parlamentarilor? Are nevoie de 253 voturi,,,,,de la 80 la 253 este diferenta mare.
    Nimeni, in afara de parlamentarii USR nu va vota un guvern minoritar al lui Dan Barna. PNL abia asteapta sa i-o traga ptr ca a spart coalitia, iar PSD si AUR nu au vreo treaba cu Dan Barna.
    • +2 (12 voturi)    
      Partea Nefericita este Nesocotirea Electoratului (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Care i a votat, care i a cocotat acolo.
      “politica altfel” in termenii lunii Octombrie 2021 arata cat de mici sunt Ciolosh feat Barna. Jocul acesta pokeristic era/este specific PNL feat P$D, or, Ciolosh feat Barna Au CREZUL ca au devenit peste noapte experti in poker politic dambovitean, la un “sport” care este Rafinat de 3 decenii prin Iexpertzii P$D feat PNL.
      In 2024, ce avem de votat ? Doar Drula Independent!
      • +1 (1 vot)    
        de aici pleaca toate problemele: (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:31)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        de la faptul ca USR (incepe) sa dezamagesca electoratul. De aici i se vor trage toate problemele viitoare, e posibil sa pateasca ca si PNTcd in 2000 (care a dezamagit electoratul asa de tare, ca nu a mai prins parlamentul).
  • +5 (9 voturi)    
    Mie asta mi se pare o greseala (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:55)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ce sens are sa prezinti in parlament un guvern sustinut doar de 80 de parlamentari? Ar trebui sa se retraga pur si simplu si sa-l lase pe Johannis sa faca a doua nominalizare.
    • +1 (1 vot)    
      asta am scris si eu mai sus, (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:32)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      USR are 80 de voturi si are nevoie de 253. De unde le va scoate pe celelalte, Dan Barna stie..
      • 0 (0 voturi)    
        Nu le scoate (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:04)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu are de unde scoate atat de multe in mod cert. Si ar fi bine sa nu mai consume si cateva zile cu circ in parlament.
  • -2 (8 voturi)    
    sa vedem (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:58)

    Watcherss [utilizator]

    cine vi-l voteaza
    • -1 (7 voturi)    
      cum cine ? cei 70 si ceva de bizari usr+ (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:36)

      LemonCake [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      si cativa aur-isti.
  • -1 (9 voturi)    
    Cioloş (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:25)

    Criogenum [utilizator]

    Exista doar o criza sanitara si una economica si atunci Ciolos s-a gandit sa adauge si una politica si a dat jos guvernul Citu. Un oportunist notoriu. Aici USR nu e cu nimic diferit de ce a facut PSD cu guv Grindeanu. Sa pretinzi sefia guvernului cand tu ai luat 14% la ultimele alegeri inseamna ca ai mult tupeu si doar atat. In orice caz, ce face acum Ciolos cum ca vrea sa negocieze cu PNL dupa ce s-au porcait il face sa semene cu Gigi Becali (ref la Mitica Dragomir) - eu i-am zis zdreanta, el mi-a oligofren, dar nu ne-am jignit
  • +3 (9 voturi)    
    circ si iresponsabilitate cu clovnii de la USR (Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:10)

    tahomir [utilizator]

    Ce s-au gandit astia de la USR? Nu au nici o majoritate, ca nu au vorbin cu nimeni inainte dar hai sa ne autopropunem.
    Si dupa ce observa ca nimeni nu-i sustine nu isi depun mandatul, cum ar face orice om cu o farama de bun simt, nu, ei continua cu circul, prezentare in parlament, discutii in comisii si la sfarsit votul negativ inevitabil.
    Evident, timp pierdut, tara ramane in continuare fara guvern in vremurile astea foarte dificile.
    Dar mai ofera circ, ca altceva nu stiu.
    Si ce pretind ei? Responsabilitate?
    De la cine, de la maimutica Mimi si elefantelul roz, Bimbo? Ca asta pare nivelul lor.
    • -1 (1 vot)    
      Nu Generaliza ! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Pentru Doua Mere Stricate nu arunci Toata Recolta !