Imaginea momentului: O zi de ședințe la partide și o singură concluzie. De ce merg PNL și UDMR la întâlnirea cu Cioloș

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2021, 22:20 Actualitate | Politic


Citu, Barna, Kelemen
Foto: Guvernul Romaniei
Miercuri, PNL și UDMR urmează să se întâlnească față în față cu USR pentru prima oară de la ruperea Coaliției și după retragerea susținerii politice pentru Guvernul Cîțu. PNL, UDMR și minoritățile onorează invitația lui Dacian Cioloș, desemnat de Klaus Iohannis candidat la funcția de premier, dar, declarativ, participă doar formal, fără un mandat pentru refacerea Coaliției.
Liderul USR și premierul desemnat Dacian Cioloș a anunțat încă de dimineață că a discutat telefonic cu liderii PNL și UDMR, iar o primă rundă de negocieri pentru refacerea coaliției de guvernare va avea loc miercuri după-amiază.

"De foarte multe ori au clamat responsabilitatea, sunt convins că vor da dovadă de responsabilitate, mai ales într-o perioadă în care mor zilnic oameni în spitale", a spus Cioloș, subliniind că este nevoie rapidă de refacerea coaliției și de formarea unui nou guvern, cu sprijinul minorităților naționale.

PNL și UDMR au acceptat invitația la întâlnire doar pentru a bifa protocolar prevederile constituționale. Surse politice au declarat pentru HotNews.ro că președintele PNL Florin Cîțu, președintele UDMR, Kelemen Hunor și liderul Minoritățiilor altele decât cele maghiare urmează să se întâlnească miercuri cu Dacian Cioloș la sediul PNL.
Cei trei lideri urmează să-l anunțe pe Dacian Cioloș că nu vor susține Cabinetul pe care acesta intenționează să-l desemneze.

Președintele PNL, Florin Cîțu, i-a convocat în cursul zilei pe deputații PNL la Vila Lac și a avut loc și o ședință a Biroului Permanent Național pentru "a se consulta" cu colegii de partid.

Secretarul general al PNL, Dan Vîlceanu a ieșit public la finalul zilei și a spus sec că "președintele PNL, Florin Cîțu, nu merge cu un mandat la discuțiile cu Dacian Cioloș".

Practic, după două zile în care președintele PNL s-a întâlnit pe rând cu senatorii și deputații PNL la Vila Lac, apoi cu liderii de organizații în ședința Biroului Permanent Național, nu există nicio o decizie oficială privind poziția liberalilor legată de refacerea Coaliției.

Surse participante la întâlnirea de la Vila Lac de marți au declarat pentru HotNews.ro că Florin Cîțu i-ar fi asigurat pe parlamentari că președintele Klaus Iohannis este în continuare partenerul PNL și că îl va nominaliza premier după ce Dacian Cioloș ar urma să fie respins de Parlament. Cîțu le-a mai spus acestora că Cioloș nu ar fi susținut de președinte, iar PNL exclude o colaborare cu acesta pentru refacerea Coaliției.

Liderii PNL se tem de cum se va poziționa PSD în Parlament dacă USR va veni să ceară votul de investitură pentru Cabinetul propus de Dacian Cioloș. "Nu știm cum vor reacționa pesediștii și dacă îl vor vota pe Cioloș. Asta ar strica toate calculele noastre. Au trădat o dată înțelegerea de a nu-l pica pe Cîțu", au explicat sursele citate.

Temerile liberalilor sunt îndreptățite având în vedere că PSD are 157 de parlamentari care ar putea vota propunerea USR pentru Guvern. La aceștia s-ar adăuga cei 40 de deputați și senatori din PNL, susținători ai lui Ludovic Orban.

De altfel, chiar de la ședințele convocate la Vila Lac au lipsit parlamentarii care îl susțin pe Ludovic Orban. Conform sursele HotNews.ro, în jur de 40 de deputați și senatori nu au participat la întâlnirea convocată de Florin Cîțu.
La discuții merg și liderii UDMR. Ei s-au întâlnit marți după-amiază pentru a decide mandatul, iar surse din interiorul Uniunii au declarat pentru HotNews.ro că decizia este de a nu susține un guvern condus de Dacian Cioloș.

Liderii UDMR nu au făcut declarații la finalul ședinței, dar Kelemen Hunor a anunțat pe pagina sa de Facebook că refacerea coaliţiei de guvernare "este posibilă numai dacă toţi care au fost prezenţi la negocierile din decembrie anul trecut vor face parte din aceasta, adică PNL, UDMR şi grupul minorităţilor naţionale".

"Miercuri vom participa la întâlnirea la care Dacian Cioloş a invitat PNL, UDMR şi grupul minorităţilor naţionale.
Vom asculta cu atenţie propunerea preşedintelui USR: programul de guvernare, strategia propusă pentru atingerea obiectivelor asumate în programul de guvernare, dar şi componenţa noului Cabinet, după care vom decide despre sprijinirea noului guvern. Refacerea coaliţiei este posibilă numai dacă toţi care au fost prezenţi la negocierile din decembrie anul trecut vor face parte din aceasta, adică: PNL, UDMR şi grupul minorităţilor naţionale", a scris liderul UDMR.

De partea cealaltă, liderul PSD, Marcel Ciolacu s-a poziționat deocamdată împotriva susținerii premiereului desemnat Dacian Cioloș. Ciolacu i-a urat ironic succes lui Dacian Cioloș în "tentativa de formare a unei majorități". Președintele PNL a ținut să precizeze că, în mod normal, dacă nu există majoritate pentru un Cabinet Cioloș, acesta este un prim pas spre anticipate, scenariu avansat de liderul PSD și înaintea consultărilor cu șeful statului.

Pentru a fi investit un Guvern este nevoie de votul a 234 de paralementari. USR are 80 de mandate, PSD -157, PNL - 134, AUR - 43, UDMR - 29 și Minoritățile -18.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21250 vizualizari

  • +20 (42 voturi)    
    Daca (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:41)

    Luk [utilizator]

    Daca stiam ca am de ales intre Dancila si presedintele PNL, poate ca alegeam altfel sau mu alegeam deloc. Fikus e un gunoi, Citu e o carpa oar Varanul e un ticalos.
    • +1 (3 voturi)    
      A doua mutare (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:15)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Pasul 1 e clar: Ciolos v-a rontai constiincios broasca raioasa aruncata de Klaus pt. ca e politician responsabil si mai e si inteligent. Cade la vot in Parlament. Logic
      Pasul 2: Nea Klaus incearca sa reinstaureze "guvernul meu" recte Catu. Ei aici e aici! Caci e a doua incercare, PSD a jurat ca vrea anticipate, AUR e in coasta lui.... ce facem? Se deschid mai multe drumuri si unul chiar duce la anticipate (trecand chiar printr-o suspendare, la care romanii abia iesiti din valul 4 ar vota cu sete!).
      Nu cred ca analistul de la Cotroceni a gandit atat de departe (ca politica nu e golf), da' el nu credea nici ca pica guvernul lui...
  • +24 (44 voturi)    
    PNL incearca sa dilueze imaginea de CACIALMA (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:46)

    Gryphus [utilizator]

    toata Romania (mai putin o mana de idioti) stiu ca desemnarea lui CIOLOS e o CACIALMA penibila, un teatru al lui Iohannis si a PNL

    dar PNL a acceptat sa joaca in cacelma putin pt incerca sa induca in eroare Romanii cu putini neuroni, sa-i faca sa creada ca Iohannis l-a desemnat pe Ciolos cu bune intentii

    o mizerie
    • -11 (21 voturi)    
      Si USR nu a jucat tot la CACIALMA? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 7:46)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      USR l-a propus pe Ciolos. De ce? De ce nu au mers la consultari fara nici o propunere, ca toti ceilalti? Asta nu e tot CACIALMA, cu litere mari, asa cum iti place tie?
      M-am saturat, in egala masura, si de USR si de PNL. In 2024, 99,9% stau acasa, n-are decat sa iasa PSD-ul cu 80%... Sau HAUR, mi-e tot una, la cata lehamite mi-a provocat "coalitia" cu sirul asta nesfarsit de certuri...
      • +6 (14 voturi)    
        Stai acasa (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:51)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Si dupa ce o sa iasa PSD si o sa legifereze furtul, ce o sa faci? Te muti in alta tara?
        • -1 (1 vot)    
          Poate e deja in alta tara (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:17)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          .. sau intr-o fabrica de troli. Te-ai gandit la asta?
      • +3 (11 voturi)    
        fara nici o propunere (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:44)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        inseamna "nu vreau sa guvernez"

        "nu vreau sa guvernez" in momentele astea inseamna "vreau doar sa fur, nu vreau sa si rezolv problemele cand situatia e de kkt"

        e ca si cand eu cand am o problema cu masina las masina acolo in strada sa o rezolve altu, si merg cu ea numai cand totu e ok
        • +2 (2 voturi)    
          inseamna, nu joc un joc masluit (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:09)

          MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          mai sunt si oamnei fara disonanta cognitiva in romania, cam 70%, dar au bun simt, se pare ca e un mare defect
  • +26 (42 voturi)    
    Care e mai PNL sau PSD? (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:53)

    Imax [utilizator]

    Acum in pandemie stau sa ma gandesc ca PNL a ajuns sa fie mai rau decat PSD. Unde am ajuns cu politica asta! Sa ne mai intrebam de ce cresc preturile de ce este inflatie si de ce saracim toti cu asa incompetenti ???
    • -2 (20 voturi)    
      pandemie de"ciuma rosie"... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:21)

      PANA...MEA [utilizator] i-a raspuns lui Imax

      Mai "Imaxe"; pandemia de "ciuma rosie" ne-a saracit timp de 30 de ani!...si tu astepti ca intr-un an(1an) o politica corecta sa te imbogateasca? Din politica nu se imbogatesc decit coruptii...( vezi adriannastase rahovistul)..,dracnea...mitrea...hrebenciuc etc. Si acum poporul ii vor tot pe ei ( 35% in sondaje )!! Asta este calitatea alegatorului roman dupa cca. 40 de ani de comunism! Saracia nu te omoara dar prostia da...
  • +13 (25 voturi)    
    "(...) pt a se consulta cu colegii de partid(...)" (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:56)

    Susufler0 [utilizator]

    inseamna de fapt pt a le comunica ordinele primite de la Iohannis !
    • 0 (12 voturi)    
      Ceausescu in dec 89 era mereu plecat (Miercuri, 13 octombrie 2021, 7:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Din Bucuresti, in oct 2021, KWJ este plecat...
  • +2 (16 voturi)    
    Normal ca se duc! (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:56)

    yol [utilizator]

    Altfel de ce l-ar fi desemnat Iohannis??! Nu sa refaca alianta?!
  • +8 (18 voturi)    
    anticipate te ubim... (Marţi, 12 octombrie 2021, 23:13)

    GIGI_CIOC@N [utilizator]

    sau poate cine stie, mr Cacitu o sa faca echipa cu PSD& UDMR pentru o noua majoritate...
    "ramaneti aproape, revenim!!"
  • +3 (15 voturi)    
    E ok (Marţi, 12 octombrie 2021, 23:44)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sa faca majoritate cu PSD, ca oricum asta e fantezia lor erotica.
  • +6 (16 voturi)    
    Parcă ne aflăm în fața (Marţi, 12 octombrie 2021, 23:46)

    ploiesteanu [utilizator]

    unei farse comice cu sfârșit așteptat, jucată pe scena țării de cabotini răsuflați. Oamenii se plimbă prin târg, înjură, scuipă, se mai uită din când în când spre scenă și ce să vezi, s-au omorât ca șerpii, după care în spatele cortinei, actorii învie, se scutură pe haine și consultă pălăria să vadă cât e de plină de arginți, apoi dușmanii de moarte de pe scenă se pupă și se duc la o beție, au jucat bine, prostimi i-a plăcut și de data asta.
  • +12 (26 voturi)    
    Ciolos a demonstrat (Miercuri, 13 octombrie 2021, 0:16)

    ..13 [utilizator]

    ca are o mare capacitate de a coagula cele mai diverse interese.

    Asta a fost demonstrat la Bruxelles.

    Acum proba de foc este cu talibanii politici din Ro - oare se va putea negocia cu ei???

    sa asteptam ziua de maine - o sa fie frumos cum o sa iasa dansi fie pe rand sau toti de o data - cred ca vor iesi pe rand - fiecare echipa de negociatori cu declaratia sa.

    Nu ne plictisim, asta daca nu ne imbolnavimsi atunci resetam asteptarile si nevoile...
    • -7 (17 voturi)    
      toate interesele, numai ale romaniei, nu (Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:11)

      MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ciolos a fost cel mai slab PM, in afara de Cutu
      • +2 (4 voturi)    
        Asa-i (Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:45)

        somesanu [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

        ca restul au fost niste "lumini" �� :))
        Va amintiti pesemne de realizarili lui Vacaroiu, Ciorbea, Radu Vasile, Nastase, Tariceanu, Boc, Grindeanu, Tudose si Dancila, care a scos tara din noroaie... Cei din ultimii doi ani nici nu mai conteaza ca e pandemie.
        Mai terminati cu placa asta cat de slab a fost Ciolos!!
    • -5 (17 voturi)    
      "Capacitatea" cea mai tare a lui Ciolos... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 2:13)

      Sympa [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      "Capacitatea" cea mai tare a lui Ciolos e sa stea la semafor si sa astepte verdele, desi militienii lui au oprit traficul TOCMAI ca sa-i dea prioritate. Altfel, sigur "coaguleaza", "integreaza", "recicleaza" si "cacareaza" (ultimul este suma tuturor "...eaza" ale lui Ciolos).
    • +5 (17 voturi)    
      nu cred ca are șanse (Miercuri, 13 octombrie 2021, 2:24)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Cei cu care ar trebui să se înțeleagă, PNL și UDMR, la fel ca și PSD, vor să-și mărească șansele de a ne fura pe noi, alegătorii contribuabili. Nu cred că își pot imagina că USR va închide ochii peste tot ca să poată fura atât cât vor ei.
  • +13 (21 voturi)    
    A cazut cum e mai prost... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 0:16)

    FortApache [utilizator]

    Din start excludem UDMR si Pambuccienii care oricum ar fi situatia n-au cum sa piarda mai nimic, AUR consolideaza ceva procente, PSD da jos orice guvern...inclusiv al lor cu cea mai mare placere...raman USR si PNL sa se canibalizeze.

    Baieti...v-ati aratat coltii...v-ati dat ministrii afara, a picat Citu, Dulapul s-a transformat in noptiera...gata...pupati-va si reluati concubinajul altfel va intinde PSD pe paine in scurt timp :)))
    • +10 (14 voturi)    
      Deja e cafteala ca la betie (Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:23)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Dau toti ca chiorii in stanga si-n dreapta, se mai si musca intre ei din cand in cand, daca traia Caragiale se prapadea de ras....
      • +2 (4 voturi)    
        Cam asa e (Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:56)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

        Si pe vremea lui Caragiale tot PNL si alte factiuni de dreapta (PNT) se iutzeau intre ei...:)))
  • +10 (20 voturi)    
    :) (Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:04)

    rei [utilizator]

    ori e pregatit deja un blat cu PSD,ori se ajunge la anticipate si de castigat are doar PSD si AUR

    ambitia prosteasca a lui Citu o sa duca PNL-ul la pragul minim de acces in parlament
  • +7 (13 voturi)    
    Cui îi pasă (Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:21)

    AlinL [utilizator]

    ...ce spune secretarul general al PNL „Darius Vîlcov”?
    • +1 (7 voturi)    
      Ce sa spuna, spune ca Marin Preda (Miercuri, 13 octombrie 2021, 6:14)

      Alamicdarau [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      "Esti prost"
  • +3 (17 voturi)    
    Totusi credeti ca (Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:40)

    somesanu [utilizator]

    e vreun partid din cele chemate la discutii dispus sa apara in fata alegatorilor ca Gica Contra? Cind Ciolos spune ca tara trece prin momente dificile si e nevoie sa ne unim fortele ca sa depasim greutatile, iar ei, USR au un program... Ceilalti nu au prezentat nimic din cate stiu.
    • +1 (13 voturi)    
      au program ... si inca ce pogram! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 7:31)

      Nickname_neinregistrat [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

      Cum sa sa nu: programul pnl e: ca-catzu si "cainele nu pleaca de la macelarie"
    • 0 (4 voturi)    
      Programul USR e acelasi (Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:44)

      JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

      Inainte ziceau "PSD e de vina." Acuma zic "PNL e de vina."
  • +2 (6 voturi)    
    romanii (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:42)

    liviu_ [utilizator]

    aveau vorba "paine si circ" romanii, pentru ca mancare nu prea e, au inventat : "circ si circ"

    deci psd si pnl nu au NICI O INTENTIE sa guverneze... pai tovarasi... daca nu vreti sa guvernati cand e nasol, d c v-am lasa sa guvernati cand e bine (si de furat)?!