Dacian Cioloş, despre protestele din Bucureşti: Pot să înţeleg nemulţumirea, dar, atâta vreme cât vaccinarea este voluntară, nu văd motivele protestelor

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 17:49 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Facebook
Preşedintele USR PLUS, Dacian Cioloş, afirmă, sâmbătă, că nu înţelege motivele celor care protestează în Capitală faţă de certificatul verde şi vaccinare, întrucât imunizarea este voluntară, relatează News.ro. În Bucureşti, liderul USR PLUS afirmă că lucrurile par scăpate de sub control din punctul de vedere al infectărilor.

”Pot să înţeleg nemulţumirea, dar, atâta vreme cât vaccinarea este voluntară, nu văd motivele protestelor, mai ales că eu văd în alte state membre - unde rata de vaccinare este ridicată - chiar dacă a crescut numărul infecţiilor, numărul spitalizărilor şi al pacienţilor grav este mult redus faţă de ceea ce se întâmplă în România”, a declarat, sâmbătă, la Digi 24, Dacian Cioloş, referindu-se la protestele din Capitală.

”Vedem asaltul asupra secţiilor ATI şi asupra spitalelor în general”, a adăugat preşedintele USR PLUS, adăugând că nu politicienii pot să-i convingă pe oameni de vaccinare, ci medicii.

”Campania de vaccinare a înregistrat incoerenţe, pentru că, pe de o parte, îi încurajam pe oameni să aibă grijă şi să se vaccineze, dar pe de altă parte am relaxat măsurile destul de devreme în comparaţie cu alte ţări din UE fără să stabilim o legătură cu ceea ce se întâmplă pe tren şi iată că, în Bucureşti cel puţin, lucrurile par scăpate de sub control din punctul ăsta de vedere al infectărilor”, a adăugat Cioloş.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5762 vizualizari

  • +4 (34 voturi)    
    Măi Cioloașe (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 18:03)

    Soarele [utilizator]

    Vaccinarea este voluntară. Restricțiile sunt involuntare. Oamenii protestează împotriva restricțiilor. Capisci?
  • -6 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 18:06)

    [anonim]

    • 0 (6 voturi)    
      Te-ai autodepasit... (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 20:36)

      Sympa [utilizator] i-a raspuns lui

      Te-ai autodepasit...
  • +6 (36 voturi)    
    E ca la permisul de conducere (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 18:09)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Nu-l ai, nu conduci masina...

    Cu vaccinarea e si mai simplu, ca e gratis si se face oricui, fara examen.

    Nu te vaccinezi, nu mai mergi la mall, restaurant, teatru, cinema, meci etc.
    • -4 (8 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 21:40)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Du-te si da-ti cu apa rece pe fata si apoi reciteste ce ai scris ! Daca mai pui in schema si codul QR unic, e inspaimantator ! Astept cu nerabdare martie-aprilie cand o sa va expire ausweis-ul ! O sa avem restrictii pe 3 paliere? Nevaccinati / vaccinati cu 2 doze / vaccinat cu 3 doze ? Cred ca pana la vara, nevaccinatii nu vor mai avea dreptul nici sa respire...
      • +2 (2 voturi)    
        Nevaccinatii au toate drepturile, in continuare (Duminică, 3 octombrie 2021, 18:38)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

        De exemplu, dreptul la munca, daca te mai tine angajatorul nevaccinat, sa ca sa-i pui afacerea pe butuci, infectand toata firma.
  • +6 (36 voturi)    
    Hai, dle Ciolos! (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 18:13)

    Cataleya [utilizator]

    Stii bine ca acolo nu se protesteaza impotriva vaccinarii obligatorii, pt ca chiar si sosocarii hAUR-isti stiu ca nu-i obliga nimeni sa se vaccineze.
    Aia protesteaza impotriva restrictiilor care vin la pachet cu nevaccinarea.
    Certificate, interdictii la restaurant, carantine, masti etc.

    Sa vii tu acum sa faci pe prostul la modul cel mai naiv ca nu intelegi protestele din moment ce vaccinarea nu e obligatorie, e ceva de prost gust, mai ales din partea matale.
    Putina decenta, mon cher !
  • -13 (21 voturi)    
    din pacate (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 18:18)

    gopo2016 [utilizator]

    esti informat gresit, nu mai e voluntara, esti obligat de voi papusele politice , a-ti schimbat legi ca lumea sa nu mai poata merge nicaieri fara vaccin, asta inseamna ca ingraditi drepturile oamenilor, de ce? doar voi stiti, ca voi v-ati vaccinat cu vreo solutie salina sau deloc ca sinteti buni la pacaleli
    • 0 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 19:35)

      [anonim] i-a raspuns lui gopo2016

      • 0 (4 voturi)    
        Cine nu se vaccineaza, e rus! (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 20:41)

        Sympa [utilizator] i-a raspuns lui

        Cine nu se vaccineaza, e rus! Iti place, mai Bobita? E tare, nu? Scrie-o repede pe fituica, sa n-o uiti!
  • +4 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 18:22)

    [anonim]

    • -4 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 19:34)

      [anonim] i-a raspuns lui

  • -8 (26 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 18:57)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Daciane, incepi prost...
    Oamenii nu protesteaza impotriva vaccinarii ! Asa cum ai zis, vaccinarea e voluntara.
    Oamenii protesteaza impotriva abuzurilor si a discriminarii intre vaccinati si nevaccinati. Vrei sa-ti spun caz de profesori universitari care au fost OBLIGATI sa-si ia concediu fara plata fiindca nu au primit avizul de la medicina muncii pe motiv ca nu sunt vaccinati? Oameni sanatosi tun ! Este sau nu discriminare ?
    Vrei sa-ti spun cazuri de doctori din spitale private carora li s-au desfacut contractele de munca fiindca nu s-au vaccinat? Si asta, prin primavara !
    MAI EXISTA DREPTURILE OMULUI, CODUL MUNCII, DREPTUL LA VIATA PRIVATA ?
    E dreptul fiecaruia sa faca ce doreste cu viata, sanatatea lui ! Da, incalca masurile de distantare, da, fa-i dosar ! Dar nu-l discrimina ca nu doreste sa se vaccineze cu un vaccin netestat suficient!
    PS: De ce nu iesiti sa ne spuneti cati din cei care mor zilnic de covid au "schema completa" de vaccin ? Se dau statisticile peste cap ?
    PPS: Lumea nu e ata de proasta cum cred politicienii, mai domnu' Ciolos...
    • -3 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 19:34)

      [anonim] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      • +1 (5 voturi)    
        Iegzact ! (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 20:36)

        Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui

        Vezi ca tocmai ce a aparut o stire despre eficacitatea vaccinului dupa 7 luni de la rapel, aici, pe Hotnews! Ai habar cat se testeaza un vaccin pana primeste aprobare, asa ca fapt divers ?
      • +1 (7 voturi)    
        Bobule, acum dai note la "desteptaciune"? (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 21:59)

        Sympa [utilizator] i-a raspuns lui

        Bobule, acum dai note la "desteptaciune"? Vaccinul te-a facut destept, e?
  • +3 (9 voturi)    
    Se protesteaza pentru prelungirea pandemiei (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 20:21)

    Statisticianul [utilizator]

    Nu neaparat voit dar rezultatul va fi tot prelungirea pandemiei in Romania, saracirea populatiei si reducerea deficitului la bugetul de pensii.