Ludovic Orban: Am capacitatea de a reface această coaliţie într-un timp foarte scurt şi să negociem învestirea unui guvern responsabil / Dacă va fi necesar, sunt gata să-mi asum răspunderea de a conduce Guvernul

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 septembrie 2021, 22:11 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Liderul PNL Ludovic Orban a declarat, duminică, la Focşani, că singura soluţie „viabilă şi onorabilă pentru România” este refacerea coaliţiei de guvernare, subliniind că el are capacitatea de a face acest lucru şi ulterior de a negocia învestirea unui guvern responsabil. „Nu fug de răspundere, dacă va fi necesar sunt gata să-mi asum răspunderea de a conduce Guvernul”, a afirmat Orban.

Moţiunea lui Orban a primit 59 de voturi în şedinţa Comitetului Director Judeţean al PNL Vrancea, astfel că aceasta va fi cea susţinută de CDJ al filialei, scrie News.ro.

Ludovic Orban a afirmat că el este omul care poate reface unitatea partidului şi să aibă „măsura justă în tratarea fiecărui coleg”.

„Evident, cine trebuie pedepsit trebuie pedepsit, cine a făcut rău partidului, evident că cine a făcut-o fără să facă rău partidului trebuie recuperat”, a punctat liderul PNL.

El a adăugat că „oamenii nu ne-au votat ca să provocăm crize politice” şi trebuie găsită o soluţie rapidă.

„Soluţia pe care o susţin este singura viabilă şi onorabilă pentru România, ea nu poate fi decât refacerea coaliţiei de guvernare. Am capacitatea de a reface această coaliţie de guvernare într-un timp foarte scurt şi, mai ales, după refacerea coaliţiei de guvernare, să negociem investirea unui guvern responsabil, un guvern performant, şi aici vă spun foarte limpede, nu fug de răspundere, dacă va fi necesar sunt gata să-mi asum răspunderea de a conduce Guvernul”, a declarat Orban.



Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2945 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    domnul LOrban - va rog luati loc in tribuna (Duminică, 12 septembrie 2021, 22:28)

    ..13 [utilizator]

    Nu ati ajuns inca sa fiti Presedinte de tara,

    In ceea ce priveste discutiile din coalitie daca pe vremuri USRPlus nu l-a dorit pe LO ce il face sa creada ca acum o sa fie dorit ca partener de dialog sau ca PM???

    Pozitionarea lui LOrban arata clar ca omul este evident depasit de situatii - cam asa este la batranetze- va rog, fara suparare.

    vreme trece pentru unii si vremea vine pentru altii.
  • +5 (13 voturi)    
    Intrebarea e una singura (Duminică, 12 septembrie 2021, 23:26)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Mai vrea Iohannis alianta cu USR+? Ca mie mi se pare ca nu i-a convenit de la inceput.
    • -4 (12 voturi)    
      USR-PLUS nu a fost niciodată un partener loial (Luni, 13 septembrie 2021, 0:48)

      backtothedarkages [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Inainte de alegeri, PNL a fost principala țintă a atacurilor lor (deși era clar că dacă așa zisa dreaptă va câștiga alegerile, USR-PLUS nu va putea guverna cu altcineva decât cu PNL). După alegeri și după ce s-a format coaliția, USR-PLUS a continuat cu aceeași atitudine ostilă și agresivă față de PNL, deși oficial erau parteneri de guvernare.
    • -1 (3 voturi)    
      JK nu are de ales (Luni, 13 septembrie 2021, 8:39)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      USRPlus este cu mult mai bun decat #ciumarosie.

      Raul cel mai mic pentru PNL este USRPlus - partidul progresist, traditional la care s-a inhaitat si un pantofar cica penelist, numitul Barna.

      In politica trebuie si multa rabdare si de aceea raul cel mai mic este o tactica folosita frecvent.

      Ce este pentru mine de mare mirare este pozitionarea USRPlus care a zis ca este mai bine in opozitie decat la conducere... Sigur conducerea inseamna pricepere, inseamna compromis, inseamna putere de lupta.

      A te plasa in opozitie este cu mult mai comod decat sa iti asumi conducerea.
  • -4 (12 voturi)    
    Pe vremea lui Dragnea, (Duminică, 12 septembrie 2021, 23:54)

    backtothedarkages [utilizator]

    când PNL era în opoziție, Sică-Mandolină a anunțat la un momentdat că organizează un protest în București. La protest au participat vreo 50 de oameni. Cam asta era și este 'cota de piață' reală a acestui personaj.
  • +1 (7 voturi)    
    Desi nu imi place Orban,il prefer.... (Luni, 13 septembrie 2021, 6:00)

    gigiN [utilizator]

    .....fata de Citu,un individ inodor,incolor si insipid,dar bun...ascultator !!
  • -3 (3 voturi)    
    Ciudată replică dă Orban ! (Luni, 13 septembrie 2021, 8:36)

    asavreau [utilizator]

    Poți reface rapid o alianță dacă ești autorul destrămării acesteia și cunoști unde să acționezi.