Ludovic Orban: Dacian Cioloș a avut o tentativă de a ajunge președintele PNL

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 12 septembrie 2021, 15:02 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Ludovic Orban, a declarat, duminică, la Iaşi, că nu este luată în calcul varianta înlocuirii actualului premier Florin Cîţu cu unul din partea USR PLUS, liderul liberal susținând și că Dacian Cioloș a încercat să devină președintele PNL, transmite Agerpres.

Reacția sa vine după ce co-preşedintele USR PLUS, Dacian Cioloş, a afirmat vineri că propunerea unui premier de către formaţiunea pe care o conduce este cea mai bună modalitate de a se asigura că, dacă revine la guvernare, poate face reforme.

Întrebat dacă Florin Cîţu ar putea fi înlocuit cu un premier din partea USR PLUS, Orban a spus: "Nu există această ipoteză".

Liderul PNL a arătat că "refacerea coaliţiei se face pe baza acordului existent, eventual se pot completa anumite lucruri care nu au funcţionat".

"Ştiţi cum e, importanţi sunt oamenii care pun în practică regulile convenite, indiferent că ele sunt legi, hotărâri, acorduri, statute, şi aşa mai departe. Dacă oamenii sunt oneşti şi respectă regulile, lucrurile funcţionează.

Despre asta este vorba: despre încredere reciprocă, despre comunicare, de respectul faţă de ceilalţi parteneri în cadrul guvernării, şi până la urmă de respectarea planului comun care este în planul de guvernare care a fost prezentat în faţa Parlamentului României şi votat", a menţionat Ludovic Orban.

Orban: Cioloș a avut o tentativă de ajunge președintele PNL


În cadrul şedinţei de duminică a Colegiului Director Judeţean Iaşi, în care şi-a prezentat moţiunea de candidatură la preşedinţia partidului, Orban a povestit celor prezenţi cum Dacian Cioloş ar fi dorit să preia conducerea PNL.

"După ce am preluat conducerea partidului ne-a mai apărut un partid competitor: partidul format de cel care a fost pus premier de preşedinte şi pe care noi l-am susţinut ca şi candidat la funcţia de prim-ministru.

Gândiţi-vă în ce problemă de competitivitate am fost puşi noi în momentul în care cel pe care l-am susţinut ca şi premier în campania din 2016 s-a hotărât să facă un partid.

E adevărat, după ce avusese o tentativă să ajungă preşedinte la Partidul Naţional Liberal, în care şi-a dat seama că nu are nicio şansă în urma unei discuţii pe care a avut-o cu mine.

Culmea e, vă daţi seama, cum puteam eu să-l atac pe Cioloş sau colegii din PNL, atâta timp cât noi am defilat cu el pentru candidatura la funcţia de prim-ministru. O dificultate extremă", a spus Ludovic Orban, în timpul discursului susţinut în faţa Colegiului Director Judeţean Iaşi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















7874 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    Nu ma mir deloc... (Duminică, 12 septembrie 2021, 15:42)

    FortApache [utilizator]

    Dupa ce ati primit toate lepadaturile PDL refuzate de Basescu, in PNL este posibil orice....nici Ciolos nu e exclus dar nici o eventuala aparitie a unei "sosoace".

    Dar ce s-a intamplat cu Turcan de nu ne mai incanta cu vorbele ei de duh...a disparut, ati trimis-o la scoala ceva sau e la lectii la Dancila?
    • -2 (14 voturi)    
      Asta e pretul (Duminică, 12 septembrie 2021, 16:24)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Toate lepadaturile puteau ajunge la PSD si intarii partidul acela. Ludovic Orban are meritul ca a stiut sa scoata de la guvernare PSD-ul atunci cand PSD-ul avea 40% din voturi si era aliat cu ALDE. Asta cere iscusinta politica. A impartit PSD-ul, dar a trebuit sa ia oameni de acolo cu promisiuni - Sorin Campeanu. A convins Pro Romania sa voteze impotriva PSD. Toate astea cer o strategie bine gandita si pe termen lung. Si curatirea PNL cere o strategie bine gandita si pe termen lung, dar care poate fi implementata doar in conditiile unei aliante stabile. Incearca sa explici asta unui bambilici ca Florin Catu...
      • +1 (7 voturi)    
        istoria n-a fost asa cum o zugravesti tu (Duminică, 12 septembrie 2021, 16:54)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        .
      • -4 (10 voturi)    
        Gresit ! (Duminică, 12 septembrie 2021, 17:04)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Ciolos si PDL-stii sunt de ideologie ,,profitori de centru".
        Ciolos cand a fost intrebat de ideologie a avut obraznicia sa zica de ,,irelevanta orientarilor de dreapta si stanga !. Adica Afirmatia ascunde in spate un Profitor de Centru !!!, chiar de Centru-Stanga !. (gen PNT / PDL)
        Indivizii astia nu vor in PNL decat ca sa deturneze acest partid de la dreapta catre centru (si a-l distruge desigur). Dar lor nu le pasa de traditia PNL-ului !. Vor sa se maimutareasca vreo 3 ani in pozitie de ministrii si sa incaseze pensia corespunzatoare dupa aceea !.
        Ce conteaza ca PNL-ul va avea de pierdut pe termen mediu si lung ?.
      • 0 (8 voturi)    
        Pardon, este doar meritul celor... (Duminică, 12 septembrie 2021, 17:24)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        ....care l-au scapat pe Orban de la puscarie si l-au pus sef in PNL, aceiasi care i-au aratat dosarele lui Tariceanu si i-au zis ca nu glumesc, aceiasi care i-au aratat numerele conturilor lui Ponta din Turcia, cei care l-au facut scapat pe Ghita in Serbia si l-au bagat pe Dragnea in puscarie...

        Asta a fost traseul "strategiei" ce s-o mai cotim aiurea....lasa-l pe Orban...este "inocent" la strategii de genul asta si se vede acum :)))

        Intrebare: de ce USR sau AUR nu a preluat nicio lepra PDL primar, consiliu judetean...crezi ca nu le trebuia o "strategie" si lor? :)))
  • -6 (18 voturi)    
    Ciolos (Duminică, 12 septembrie 2021, 16:17)

    autan [utilizator]

    e ca magnetul de frigider, se lipeste aproape oriunde.
    • -4 (12 voturi)    
      Am mai scris și o să mai scriu. (Duminică, 12 septembrie 2021, 18:56)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui autan

      Cioloș este o mazetă profitoare ,lacom,cinic,mincinos
      și promotor,împreună cu ROATA SA MOTRICE ,
      a neomarxismului primitiv și demolator.El este
      pudelul de sub patul lui Macron.
  • 0 (10 voturi)    
    bai ce tampenii debiteaza! (Duminică, 12 septembrie 2021, 16:53)

    revo [utilizator]

    Legile, regulile, intelegerile nu sunt asa importante, doar oamenii care le respecta orbeste!
    Tot asa au zis si nazistii la proces - am respectat legea, "solutia finala"!

    Sa luam exemplu OUG 13. In acest caz, Grindeanu e oaia neagra si trebuie decapitat, ca n-a respectat-o, ba chiar a anulat-o!

    Si ce intelegere buna de respectat era aia sa-l pui guvernator la BNR pe un escroc, speculant, hot marunt, infantil, balbait incoerent si imbecil ca Citu?

    Si acum de ce esti nemultumit? Uite, acum cei 67 + 80% din filiale il asculta orbeste pe Citu! Vezi? Isi respecta intelegerile pe care le-au facut in GIO PNL si cu Iohannis.

    DISPARI!
    50% din criza ti se imputa tie, ai zis ca esti smecher si-l lasi pe Citu sa arate ce e in stare, nu ai tinut partidul in mana, nu ai fost in stare sau nu ai vrut sa stopezi derapajul de la inceput, desi, ca sef de partid de guvernamant, era datoria ta.

    DISPARI!
  • +6 (12 voturi)    
    nici Lodovik nu se poate lecui de minciuna (Duminică, 12 septembrie 2021, 17:17)

    Barbaneagra [utilizator]

    Mi-aduc bine aminte cat s-au rugat de Ciolos liberalii sa il faca macar MEMBRU, nu presedinte, ca sa poate "defila" cu el ca PM. Penibil, domnule Orban, penibil.
  • +1 (7 voturi)    
    Las-o oabla cre Orbane (Duminică, 12 septembrie 2021, 17:21)

    Fu Leng [utilizator]

    Ca nu se intampla nimic in tara fara voia Securitatii!!!
  • -6 (14 voturi)    
    Cioloș... (Duminică, 12 septembrie 2021, 17:52)

    of of [utilizator]

    ...nu pare să acționeze din convingeri interne, ci ghidat de cineva.
  • +3 (5 voturi)    
    regrete tardive... (Duminică, 12 septembrie 2021, 19:14)

    Tulai doamne [utilizator]

    ... era mai bine dc ajungea Ciolos si nu Citu. Domnia si prostia sunt uneori costisitoare. Acuma fara Ciolos si Barna ai avea zero sanse de 25 septembrie.
  • +4 (6 voturi)    
    Incredibil (Duminică, 12 septembrie 2021, 20:37)

    gemart [utilizator]

    La vremea acea Ciolos n-avea nici un partid, desi sabotat din toate partile a cel mai bun prim ministru pe care l-a avut tara asta vreodata iar Ludovic Orban in loc sa sara pe el cand s-a oferit sa intre in PNL l-a refuzat. Asta cu preluatul PNL peste noape e fabulatie Ciolos e prea inteligent ca sa pretinda asa ceva insa Orban a vazut in el un competitor. Orban e un tip nesigur, d-asta a facut si intelegerea cu Catu si a fost frustrat cand acesta l-a tradat. Orban e o lichea pe care doar comparatia cu Catu il face sa para un tip respectabil.
  • -2 (6 voturi)    
    Lol (Duminică, 12 septembrie 2021, 21:43)

    HP [utilizator]

    Ciolos pur si simplu vrea si el sa fie presedinte pe undeva.

    La fel ca Drula sau Veve, e cel mai bun din univers pe domeniul lui, desi in realitate sunt praf, niste securisti reformati.
  • +4 (4 voturi)    
    Rares Bogdan vs Dacian Ciolos (Luni, 13 septembrie 2021, 1:55)

    gemart [utilizator]

    Orban s-a orientat tare bine, l-a refuzat pe Ciolos ca deh poate prelua PNL-ul si cine stie ce facea cu el. In schimb pe Rares Bogdan l-a uns peste noapte vioara a doua in partid si uite ce bine i-a prins si lui si partidului!