​SONDAJ Ce ar trebui să facă USR-PLUS după ce premierul Cîțu l-a demis pe Vlad Voiculescu de la Sănătate?

de C.V.     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:15 Actualitate | Politic


Sondaj - Ce ar trebui sa faca USR-PLUS dupa demiterea lui Voiculescu
Foto: Hotnews
Liderii USR-PLUS - Dan Barna și Dacian Cioloș - au anunțat miercuri că premierul Cîțu nu mai beneficiază de susținerea alianței la șefia Guvernului, după ce prim-ministrul a decis dimineața să-l demită pe ministrul Sănătății Vlad Voiculescu. Liderii USR-PLUS au cerut o ședință a coaliției cu PNL și UDMR pentru a discuta viitorul guvernului. Care ar trebui să fie răspunsul USR-PLUS după demiterea lui Vlad Voiculescu?








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14107 vizualizari

  • -19 (33 voturi)    
    jhu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:21)

    cartofiprajiti [utilizator]

    tot psedeul e totul !!!!
    • +10 (42 voturi)    
      Liberalii voteaza disperati varianta 1! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:28)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      PNL si PSD, aceeasi mizerie!
      • -1 (5 voturi)    
        Nu sunt... (Joi, 15 aprilie 2021, 9:23)

        Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Nu sunt liberal-am votat USR- dar prima varianta este de bun simt!Realmente, votatii mei exagereaza cu pretentiile-putina modestie le este necesara daca vor sa mai insemne ceva in politica din Romania!
    • -4 (8 voturi)    
      De ce nu este "Sa forteze cu Vlad Voiculescu"? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 20:44)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      .*.

      Un ministru mai bun ca Vlad Voiculescu la sanatate nu exista! Are tot ce-i trebuie, a luptat cu ONG-urile sale cu sistemul bolnav din sanatate, are competente intregi pentru a fi ministru, el trebuie!

      Sau, daca nu vrea cu Vald Voiculescu, cea mai buna varianta ar fi Vlad Mixich! Ori Razvan Chereches!

      .*.
      • +1 (13 voturi)    
        Aici e vorba de UMILIREA USR de catre PNL (Miercuri, 14 aprilie 2021, 22:29)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        astazi PNL a demis un ministru al unui partid care cica ar fi la guvernare USR, fara sa se consulte in coalitie

        Cum adica un partid cu 25% in alegeri decide cine e ministru de capul lui?
        • -1 (9 voturi)    
          USR are 7,5 (Joi, 15 aprilie 2021, 1:01)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          ti se pare ca Barna este egal cu Orban?
          • +1 (3 voturi)    
            vrei sa (Joi, 15 aprilie 2021, 12:34)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

            zici 15%.
            Tu la ce alegeri ai participat? In Transnistria?
  • -19 (37 voturi)    
    eu cred ca (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:22)

    miculescu-rucar [utilizator]

    u$ereul+militia trebuie sa-l trimita pe voiculescu in concediu de studii. aprofundate. cel putin 10 ani.
    • +9 (21 voturi)    
      bai baiatu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 20:24)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      uite pe cine a demis azi catu... si l-a pastrat pe arafat.
      După numai doi ani, în 2013, spitalul privat „Sf. Constantin” din Brașov, unde Andreea Moldovan este coordonator al Compartimentului Prevenire și Control al Infecțiilor Nosocomiale, a câștigat premiul de Cel mai curat spital din Europa − premiu acordat de Organizația Mondială a Sănătății.
      https://pressone.ro/medicul-care-s-a-intors-in-tara-sa-lupte-pentru-spitale-curate-e-o-datorie-de-onoare
      • -8 (16 voturi)    
        ba baiatule (Miercuri, 14 aprilie 2021, 20:53)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        sa-i zici lu" tac-tu!
  • +1 (33 voturi)    
    Eu nu cred ca dl.Citu a fost.... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:31)

    gigiN [utilizator]

    cel care a hotarat demiterea.Dar cred ca ar trebui sa plece,pentru ca este o persoana foarte usor de manevrat si fara personalitate.
  • +6 (36 voturi)    
    mda (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:43)

    sucaa [utilizator]

    sa numeti un alt ministru care poate sa aiba aceeasi soarta ca VV mi se pare chiar prostie.
    oricum inteleg ca asta este doar inceputul. penalistii au pus ochii si pe stelian si pe drula.
    io unu daca-s dat afara de undeva, nu ma mai intorc. se poate intampla si a doua oara si atunci io sunt prostul.
    • 0 (14 voturi)    
      Da, clar! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:36)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      N-are niciun rost sa desemnezi altul pe care sa-l demita Citu intr-o zi in care are PMS sau e indispus.
    • +1 (9 voturi)    
      Stelian este sub orice critica, a inceput sa i se (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      para normal sa se pensioneze magistratii la 49 de ani si sa aiba pensiile astronomice. Si ne-a inlocuit Sectia Speciala, greu de tot, cu CSM, practic.
    • -2 (10 voturi)    
      Razvan Chereches sau Vlad Mixich (Miercuri, 14 aprilie 2021, 20:46)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      .*.

      Razvan Chereches sau Vlad Mixich ar fi cele mai bune variante in cazul in care nu se poate forta renumirea lui Vlad Voiculescu!

      .*.
  • -15 (33 voturi)    
    Barna n Ochi si Ciolos Trebuie sa se Pensioneze (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:44)

    un domn [utilizator]

    USR are Nevoie de Spiritul consacrat, nu de legebetishti si samsari de fonduri europene ! Inca Sunt Oameni Valorosi la USR!
  • +16 (22 voturi)    
    Daca acum dau inapoi se alege praful de ei (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:50)

    sorin3 [utilizator]

    Nu prea mai poate da inapoi Barna fara sa isi dea si el demisia.
  • 0 (30 voturi)    
    Pai sa puna oameni capabili daca mai au (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:54)

    Parzivall [utilizator]

    ca multi au plecat cand au vazut ca barna & Co au jucat la cacealma. USR a fost votat tocmai pt ca promiteau altceva. Odata ajunsi la ciolan, au pus tot felul de incompetenti, fiisori de securei sau cu spate. Daca nu fac asta, la urmatoarele alegeri nu mai prind pragul electoral.
  • -2 (28 voturi)    
    usr+ (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:56)

    levierul [utilizator]

    USR + a luat cea mai buna decizie. Nu se pune problema iesirii de la guvernare, dar nu sunt de acord ca ar avea vreo vina. Nici USR si nici VV.
  • +10 (24 voturi)    
    ar trebui sa explice (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:13)

    iCalin [utilizator]

    cum functioneaza cu adevarat sistemul medical romanesc dupa legile proaste date de PSD si PNL in ultimii 30 de ani
  • -7 (39 voturi)    
    Neomarxiștii abulici din USR-PLUS pot (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:16)

    Rescator [utilizator]

    ieși liniștiți de la guvernare și să dispară în ceața
    deasă din munți.Au avut și au cea mai proastă
    prestație în Guvern,cu excepția numitului Drulă.
  • +3 (37 voturi)    
    alt PM (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:26)

    georgebb [utilizator]

    daca USR cedeaza acum la aberatiile astea, ce se intampla mai departe ? Drula va fi demis ca baga RATB-ul greva, nu ? Sau alt motiv penibil. Se va gasi ceva si ptr Nasui, ca nu isi revine economia in W sau ceva.

    Este clar ca Vlad deranja, si Citu nici nu a venit cu niste motive serioase, a lasat hanzalele sa puna tunurile pe el, chiar le-a ajutat si apoi l-a dat afara ca nu are caciula. Cum sa ai incredere in el ? (Chiar daca este o marioneta gen Grindeanu si face asta la ordine).
  • -4 (8 voturi)    
    it's fake... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:29)

    rochiri [utilizator]

    ..ma uit la sondaj si adunat imi da 101% .
  • -5 (13 voturi)    
    Mda (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:34)

    Luk [utilizator]

    Deci nu au fost in stare sa-si spele rufele in familie si au iesit in public. Sa presupunem ca intelegerea Citu -Iohanis de a-l demite pe Voiculescu era necesara pentru buna functionare a guvernului in timpul crizei sanitare. Sa presupunem ca Iohannis e pregatit sa accepte desemnarea unui interimar de la PNL de catre Citu, pe perioada in care USR "se mai gandeste".

    Are curaj un sustinator al PNL de pe aici sa-mi explice si sa sustina cu argumente motivul pentru care se amana sedinta coalitiei? Demiterea lui Voiculescu nu putea sa astepte, sa zicem, pana luni, dar sustinerea guvernului in ansamblu lui poate sa astepte? Daca e asa, este firesc sa dai mesajul asta in public sau ar fi bine sa-l transmiti direct conducerii partidului din coalitie?

    Ce-ar fi daca ministri USR ar boicota toate sedintele de guvern pana luni? Ar fi un raspuns politic la o mutare politica (amanarea sedintei si mesajul public penibil pe care-l transmite Orban) sau nu?

    Adica e criza, e groaznic, dar demit pe cine vreau eu si ne intalnim cand credem noi? Adica Iohannis are impresia ca-i chiar atat de puternic si de destept? :)))))))

    Ori e criza, ori nu e, mascaricilor! Ori conteaza tara, ori conteaza amuzamentul lui Iohannis si voi faceti jocuri politice cand mor 200 de oameni pe zi?

    Dracu' mai voteaza PNL in viata vietilor lui!
  • -6 (16 voturi)    
    USR Plus au promis o altfel de politica (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:38)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    De aceea trebuie sa iasa de la guvernare, princiipile nu trebuie sa fie negociate, astfel se ajunge la compromisuri inacceptabile.
    Astazi a castigat mafia din sanatate sustinuta de pnl si psd.
  • -5 (7 voturi)    
    Schimb de ministere (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:48)

    Copacul [utilizator]

    In conditiile actuale, Ministerul Sanatatii este un minister de sacrificiu. USR-PLUS ar trebui sa conditioneze continuarea coalitiei de un schimb de ministere (PNL sa pria si ei cartoful fierbinte - MS
  • -5 (17 voturi)    
    Antenistii sunt pe forum ! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 19:14)

    Idealistu [utilizator]

    Baietii nu stiu cum sa mai injure pe USR si pe Voiculescu. Turnesolul sunt banii din afacerile in Sanatate si media. Aici i-a era periculos Voiculescu si baietii stiu.
  • +5 (17 voturi)    
    Cu 15% in alegeri in vremuri favorabile (Miercuri, 14 aprilie 2021, 19:16)

    John_Re [utilizator]

    ... si cu un Barna care n-a reusit sa o bata pe Veorica io zic ca s-au autodepasit deja.
  • -2 (20 voturi)    
    Ce a făcut atât de remarcabil Voiculescu? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 20:03)

    Alui [utilizator]

    A făcut un plan pentru punerea in funcțiune a spitalelor modulare anti-Covid?
    A identificat probleme in sistemul sanitar pe care sa le rezolve?
    A cerut statistici comparative cu alte tari din Europa? Știe care e mortalitatea pacienților COVID intubați in România?
    S-a consultat cu Câțu cand a schimbat criteriile pentru declararea carantinei?
    Ce lucru bun a făcut practic omul asta?
    • -4 (14 voturi)    
      cum ce a facut atat de remarcabil? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 21:10)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      1.studii aprofundate de 10 ani la viena, fara diploma de licenta
      2. a carat medicamente cu punga de plastic in Romania
      3.in timpul primului mandat a comandat si platit un studiu catre london school.., in aceeasi perioada in care absolut intamplator un doctor fara de pacienti castiga o bursa la respectiva institutie londoneza; studiul nu a folosit la nimic, dar doctorul cel fara de pacienti a fost numit vice la agentia medicamentului.
      4.desi fiu de turnator la securitate dovedit, nu a avut decenta sa nu apara in spatiul public, ba din contra, s-a alaturat partidului infiintat de un baiat de securist.
      5. a tratat cu dispret si neimplicare, victimele teribilelor evenimente soldate cu pierderi de vieti omenesti.
    • -2 (8 voturi)    
      nu-l apara nimeni pe VV (Miercuri, 14 aprilie 2021, 21:18)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      omu' le-a dat apa la moara adversarilor, prin prestatia lui foarte slaba... insa i s-a si cautat nod in papura! Barbateste pt el era sa-si dea demisia, sa invoce stresul prea mare, etc. Iesea mult mai bine.

      mi se parea cinstit fata de alianta sa fie demis in urma unei discutii cu grupul care l-a sustinut (usr+), nu asa ca i s-a sculat lui catu. Cand bode a stat pasiv cum o gasca de huligani au perturbat transportul in Bucuresti, provocand pierderi greu de cuantificat, catu nu i-a mai reprosat nimic. Ai lor sunt buni si perfecti..
      Dubla masura deranjeaza! O fi VV slab, dar si ai lor sunt varza!
      Daca l-a demis pe asta asa fara sa intrebe pe nimeni (johanes e doar alt adormit, nici macar nu se pune la socoteala), ma intreb care mai urmeaza la usr?
    • +2 (10 voturi)    
      Ce a facut un ministru USR in doar 4 LUNI??? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 22:30)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      A facut spitale in 4 luni? NU

      a rezolvat problemele din sistemul sanitar vechi de 30 de ani? NU

      a folosit banii din sanatate pt ceva bun dupa ce bugetul s-a votat in MARTIE 2021 ?? NU


      JOS VLAD V sus PSD si PNL
  • 0 (10 voturi)    
    Nu-i clar?! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 21:09)

    Irina25 [utilizator]

    Sa desemneze un nou diamant.
  • 0 (10 voturi)    
    Ar trebui (Miercuri, 14 aprilie 2021, 23:31)

    a87 [utilizator]

    sa vina cu alt diamant. Evident.