Surse: USR-PLUS vrea retragerea lui Florin Cîțu / Reacția lui Orban

de L.P., D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:17 Actualitate | Politic


Orban, Citu, Kelemen, Barna
Foto: AGERPRES
USR-PLUS cere retragerea lui Florin Cîțu, liderii partidului fiind nemulțumiți de modul în care Vlad Voiculescu a fost demis de premier, susțin surse din partid pentru HotNews.ro. Liderii USR-PLUS au decis să ceară Coaliției să-i retragă sprijinul politic lui Florin Cîțu. În replică, liderul PNL, Ludovic Orban, spune că nu se pune problema.

„Decizia de susținere a lui Florin Cîțu în funcția de premier a fost decisă de coaliție. Schimbarea premierului nu poate fi decisă decât tot de către coaliție. PNL l-a sprijinit și îl sprijină în continuare”, a declarat Orban.

Vicepremierul Dan Barna va face declarații de la ora la 15.00. Ieșirea publică a lui Barna vine după demiterea lui Vlad Voiculescu de la Ministerul Sănătății și după ședința de urgență a USR-PLUS în urma acestei mutări a premierului Florin Cîțu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14635 vizualizari

  • -10 (28 voturi)    
    USL traieste... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:20)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Barna conducatorul unic isi mai da o functie in guvern... in curand o sa isi dea si diplome... scopul lui nu este sa distruga PSD ...este sa isi asigure ciolanu' chiar si la 15-20 %
    • -3 (7 voturi)    
      Pai eu credeam (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:57)

      JohnyM [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ...ca scopul USRului este sa faca treaba buna pentru tara nu distrugerea PSD-ului.
      Oricum partidul asta s-a compromis cand i-a facut manevra lui Nicusor Dan.
  • -6 (30 voturi)    
    USR- (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:21)

    Mazeta [utilizator]

    USR la guvernare, PLUS în opoziție.
  • +14 (26 voturi)    
    Demitere (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:24)

    Djokovic [utilizator]

    Daca USR continua cu Citu premier sunt un partid de decor. De fiecare data cand un ministru USR va incalca linia transmisa de PNL va fi demis si inlocuit.
    Daca USR vrea sa aiba un cuvant de spus in guvernarea asta nu va mai continua cu Citu. Altfel, sunt doar niste fripturisti ce accepta orice santaj ca sa pastreze functiile in partid. Orice om va iesi din linia impusa de PNL va fi demis.
    PNL trebuie sa stie ca astfel de lucruri vin cu consecinte. Urmatorul premier se va gandi de 2 ori inainte sa demita un ministru pt ca asa i-o cere partidul
    • -1 (5 voturi)    
      In maxim 6 luni, PSD va reveni la guvernare... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:41)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Djokovic

      De data asta pentru mult timp. "România nu stă într-o singură persoană", dar suntem dispusi sa dam foc tarii pentru Vladut... In schimb, Vladut nu era dispus sa dea ochii cu presa cand mureau oamenii in spitale. Nu din vina lui, dar este irelevant. Cand ocupi o functie, trebuie sa ti-o asumi, sa faci si lucrurile mai putin placute pe care le presupune acea functie, nu esti numit doar ca sa fii "mandru" de ceea ce scrie pe cartea de vizita.

      PNL a facut singurul lucru pe care il putea face in conditiile date, Si reciproca afirmatiei tale este valabila - daca PNL continua cu VV ministru, era un partid de decor.
  • +15 (21 voturi)    
    singura solutie viabila pt USR (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:26)

    Djokovic [utilizator]

    Daca merg mai departe cu Florin Citu PNL va intelege ca poate face ce vrea. Ca de fiecare data cand un ministru nu face ce vrea PNL e demis si lucrurile merg mai departe.
    Singura solutie pt USR e sa transmita un mesaj clar: ca nu tolereaza asa ceva. Ca astfel de actiuni au consecinte serioase, ca premierul isi joaca postul.
    Altfel USR va fi de forma, oamenii USR vor fi constransi sa faca ce vrea PNL; sub amenintarea demiterii
  • -7 (17 voturi)    
    Blitzkrieg (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:29)

    Mazeta [utilizator]

    Iohannis a trecut cu panzerele peste linia de apărare Ciolos-Barna. Pretențiile francezilor sunt rizibile fără sprijinul aliaților de peste Ocean.
  • +9 (19 voturi)    
    adica (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:31)

    liviu_ [utilizator]

    voi vreti sa luati procentele de la usr, vreti sa dati vina de usr pe greselile voastre, dar nu vreti sa le dati nici un drept!

    prosti ar fi daca ar mai guverna cu voi!
    sau daca nu scapati de Citu macar luati voi sanatatea daca sunteti mai buni si dati alt minister!
    sa vedem cum va descurcati voi, dasteptilor!

    PS: usr l-a sprijinit si pe VV si nu v-a pasat! d c ar da o ceapa degerata USR pe cine sprijiniti voi, IPOCRITILOR!
  • +7 (15 voturi)    
    Reformulat (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:34)

    GoldenRatio [utilizator]

    „Decizia de susținere a lui Vlad Voiculescu în funcția de ministru a fost decisă de coaliție. Schimbarea ministrului nu poate fi decisă decât tot de către coaliție. ”
  • -8 (16 voturi)    
    Surpriza (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:35)

    independentu [utilizator]

    Nu stiam ca USR-PLUS are si o sectie de umoristi!
  • -4 (8 voturi)    
    Da (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:38)

    mitg [utilizator]

    Sa fie dus acest mare politician. Daca ne jucam de-a revocarea, hai sa o facem.
    • +1 (5 voturi)    
      USL strike again! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:52)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      USL revine si o a fie vai mama noastra! Domnul presendinte al republicii se pateaza pe maini de sange doar ca sa faca jocurile policitice. Noapte buna Romania, dormi usor, USL vegheaza pentru tine!
  • +9 (17 voturi)    
    ar fi cazul (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu se fac golanii de cartier cand esti intr-o coalitie !
  • -2 (18 voturi)    
    Uite unde s-a ajuns (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:40)

    justin puscasu [utilizator]

    din cauza mancarimilor doamnei Moldovan, care dorea musai o carantina. Daca nu i-a iesit varianta directa, a incercat una "smechera" si asa a pus bomboana pe coliva coalitiei.
    • +3 (5 voturi)    
      nu e nici o "jmecherie" ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:56)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      totul este calculat. PNL s-a inteles cu PSD iar USR s-a prins de figura ... baiatele de la USR or sa intre in opozitie iar PNL ori or sa refaca USL-ul cu binecuvantarea domnului presendinte al republicii ori or sa fie sustinuti la "domnie" din umbra de catre PSD, bineinteles negocierile niciodata nu or sa fie facute publice! si iaca asa o mergem la culcare pentru urmatorii 3 ani iar. Noapte buna Romania, dormi usor, USL vegheaza pentru tine!
    • +3 (5 voturi)    
      nu are nicio treaba (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:04)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      asta a fost pretextul. discutia despre mazilirea lui VV este veche, chiar si inainte de publicarea numarului de teste pe judet.
      penalistii au fortat lucrurile si li s-a intors direct in fata. uitati-va pe pagina lui Catu ce festival este acolo ca sa-ntelegeti cum au comis-o :)
  • +7 (13 voturi)    
    one of the two will blink first... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:44)

    demaGOGU [utilizator]

    ...imho, pozitia lui Catzu a devenit intenabila, PNL va trebui sa sacrifice un jucator in contrapartida "capturii" Voiculescu.
  • +9 (19 voturi)    
    Florin Catu-ZERO REFORMA-numai vorbe (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:44)

    floriniulian [utilizator]

    Aceeasi mafie in sanatate
    Aceleasi salarii aberante ale bugetarilor fara numar
    Aceleasi pensii de serviciu si speciale halucinante
    Aceleasi pensionari la 40 de ani nemaiintalnite niciunde in lumea asta.

    Indatorarea catastrofala a tarii(140 miliarde euro)
    Vedem cum se fac,imprumuturi externe de miliarde de euro trimestriale cu care nu se face nimic decat se plateste acest sistem corupt securisto mafiot.

    Investitii ZERO in Moldova doar desene pe hartie
    Investitii serioase ZERO in Romania,toate se opresc la granita cu Ungaria.

    Florin Catu-cred ca si tu trebuie sa pleci.E clar ca nu ai sa faci nimic fiind captiv statului securisto mafiot.
    • +4 (4 voturi)    
      Din pacate... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:27)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Ai sintetizat in cateva randuri realizarile de pana acum ale guvernarii Catu. A imprumutat Romania cu alte cateva zeci de miliarde de EUR ca sa plateasca parazitii.
      Principala grija a lui e sa nu deranjeze mafia din sectorul de stat care a acaparat Romania si o mulge ca pe propria vaca.
      In schimb a modificat legislatia ca sa poata angajatorul sa reduca programul de lucru in mediul privat si sa micsoreze salariile corespunzator. Au zis ca trebuie sa vedem ce se intampla in Europa...
      Cand e vorba de sporuri la bugetari si pensii speciale nu se mai uita ce se intampla in alte tari din Europa...
  • -4 (16 voturi)    
    Cam penibil... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:46)

    BIM15 [utilizator]

    oare de ce nu cer si demisia lui Iohanis in nota asta?
    • +3 (3 voturi)    
      a fost o intelegere ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:00)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      noi avem ministerele X, Y, Z si facem ce vrem cu ele si voi aveti A, B, C. PNL s-a bagat pentru USR, asta s-a intamplat. Asa ca daca ai hotarat sa calci in picioare promisiunea/intelegerea pe care ai facut-o, este normal sa ceara orice demisie vor ca sa echilibreze atacul facut de PNL.
      apoi presedinte/guvern/parlament sunt puteri diferite in stat . e ca si cum ai spune ca "de ce nu au cerut demisia presedintelui european sau pe cea a primarului de la "Sanatoasa din deal"
    • +2 (2 voturi)    
      Nu ca n-ar fi cazul, dar e (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:26)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      inutil si ar fi o mare pierdere de timp. Premierul grivco (garantat de dan voiculescu) este oricum cam inutil in functia de Presedinte. Palaria e cam mare pentru el. Doar inaltimea nu e un avantaj.
  • -10 (18 voturi)    
    Singura solutie (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:49)

    Romulanul [utilizator]

    Singura solutie sanatoasa este, alegeri anticipate!
    Ce, va este frica sa va intoarceti la popor?
    A, uitasem, poporul este drojdia. Se aude domnul Barna?
    • +5 (5 voturi)    
      abia astept alegeri anticipate (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:29)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      PNL se duce pe copca!
      Si tot ce tine de USL
    • -4 (4 voturi)    
      NU E CHIAR ULTIMA SOLUTIE ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:29)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      KW Iohannis, trebuie sa repare greseala lui si sa-i cheme pe castigatorii alegerilor, ca ne place sau nu e vorba de PSD si sa le ceara sa formeze un nou prim-ministru si un nou guvern, ca-i minoritar, ca-i de uniune nationala sau alta coalitie ori alianta.
  • +3 (5 voturi)    
    ce bine (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:54)

    costelo999 [utilizator]

    ar fi sa iasa de la guvernare, va fi circul circurilor, si asa se duce tara de ripa, macar sa avem circ ca piinea se scumpeste
  • -2 (6 voturi)    
    Dan (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:01)

    heraasku [utilizator]

    Doamne, cât de prost e DB! Oare când îl vor retrage?
  • +3 (7 voturi)    
    iesiti de la guvernare (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:22)

    cristi_an [utilizator]

    santajul asta ORDINAR nu are ce cauta intr-o coalitie!
  • -1 (3 voturi)    
    Nu are USR (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:19)

    vasile-roaita [utilizator]

    Unu sa-l puna la sanatate? Sta doar in Voiculescu ? Pune altul si gata ce atita circ?