Ședință de urgență la USR-PLUS după demiterea lui Voiculescu

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:43 Actualitate | Politic


Dan Barna, vicepremier USR-PLUS
Foto: Guvernul Romaniei
Liderii USR-PLUS se întâlnesc într-o ședință de urgență după ce premierul l-a demis pe Vlad Voiculescu de la Ministerul Sănătății, după o discuție cu Dan Barna.


Întrebat dacă USR ia în calcul ieșirea de la guvernare, el a spus că această variantă este susținută de unii dintre colegii săi și că astăzi se va tranșa în ședința birourilor reunite ale USR-PLUS.

În această dimineață, Dan Barna a avut o discuție și cu Dacian Cioloș.

Favorit pentru preluarea portofoliului de la Sănătate este senatorul USR Adrian Wiener, însă, potrivit negocerii inițiale din Alianță, postul revine PLUS.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8156 vizualizari

  • -15 (27 voturi)    
    Ciolos trebuie sa dispara (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:48)

    un domn [utilizator]

    Intreaga Atmosfera este produsa de Ciolosh
    • +4 (10 voturi)    
      si soros (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:04)

      EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sa dispara si el, ca ma enerveaza moaca lui si are prea multi bani.

      Am zis!
  • +11 (27 voturi)    
    eu zic sa iasa de la guvernare! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:50)

    liviu_ [utilizator]

    serios... USL... adica PNL doar se foloseste de USR ca sa arunce toata vina pe USR si atunci cand cei vinovati sunt de fapt de la PNL!
  • +7 (15 voturi)    
    alegeri, alegeri (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:52)

    Alin Delin [utilizator]

    1. Raman la guvernare: clar PNL o sa le puna in carca tot ce e rau iar Voiculescu si-a cam terminat cariera politica.
    2. Iasa de la guvernare: din nou PNL o sa dea vina pe ei pt tot ce a mers rau.
    3. alegeri anticipate: nu stiu daca iau 10%.
  • +10 (24 voturi)    
    PS: (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:53)

    liviu_ [utilizator]

    sa nu uitam ca pnl l-a demis fara consultari cu USR...

    cu alte cuvinte pnl nu considera usr parteneri! si in cazul asta USR nu mai trebuie sa fie la guvernare!
  • +12 (20 voturi)    
    sa o aduca pe chelnerita de la master (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:55)

    qwerasdf [utilizator]

    in locul lui V.V.

    ar fi tipic pentru lichelele astea de la ps.. pardon pnl...

    sa iasa de la guvernare, ar inseamna sa arunce tara in mana psd si aur, ceea ce ar fi nesabuit, dar nici pe parazitii de la PNL nu poti sa-i sustii in conditiile in care premierul actioneaza la ordine mafiote, discretionare. Ai lor sunt toti buni si competenti...

    eu nu am votat usr ca sa-i sustina pe mafiotii astia de la pnl in orice conditii! Sa vedem daca Barna and Co. au cohones!
    • -1 (5 voturi)    
      marea iubire PeNaLii plus USR ustura (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:16)

      vigni [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      DAR ordine de oprire transplant plamani, hepatic si tesut osos SUNT ca si date
    • 0 (4 voturi)    
      Nu chiar chelnerita, dar tot pe acolo... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:52)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      În timp ce VV este executat Cîtu se ocupa si de ecologie :
      Fiica partenerei lui Marcel Vela, numită de premierul Cîțu vicepreședinte al Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate. Mama sa, implicată indirect în construirea de microhidrocentrale într-o arie protejată (G4Media)
  • +11 (19 voturi)    
    asa baieti! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:56)

    panda_rosu [utilizator]

    iesiti de la guvernare, certati-va intre voi, hai sa vina psd-ul inapoi, sa vina si aur, va fi perfect!!!
    • +4 (12 voturi)    
      e stiuta treaba (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:07)

      EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      cioclacu' nu trebuie decat sa stea si sa traga din trabuc, in timp ce usr si pnl se cearta, iar al 3-lea, psd-ul, va castiga categoric urmatoarele alegeri, fara niciun fel de efort.

      Oamenii sunt pur si simplu limitati, ei nu pot cuprinde cu mintea ce dezastru au gasit astia cand au venit la guvernare. Nu frate, cel mai simplu e sa tipi ca "aaa, n-au facut nici astia nimic (in 3 luni), eram sigur ca nu fac nimic, sunt toti la fel" ... hai sa votam psd, macar sa fim prosti pana la capat.
      • -4 (6 voturi)    
        Oamenii nu sunt limitati (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:44)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

        dar pur si simplu se pare ca psd=pnl=usr. Oamenii sunt confuzi.
        • +1 (1 vot)    
          cred ca tu esti cam confuz (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:00)

          EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          psd = pnl, dar niciodata egal cu usr sau plus. Conjunctura a facut ca usr sa intra in coalitie cu pnl, fiindca altfel ar fi ajuns iar psd la butoane, insa sa nu crezi vreodata ca au uitat cu cine sunt in barca.

          ... din pacate lumea in loc sa voteze usr, voteaza aur.
    • +1 (7 voturi)    
      Daca asa iese la vot (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:17)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      inseamna ca asta meritam...
  • -1 (13 voturi)    
    Pasul asta trebuia facut! Trebuia demis si Arahat! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:02)

    Alui [utilizator]

    Altfel urmatorul guvern era facut de AUR.
    • -2 (4 voturi)    
      ala e de la SECU, nu va fi niciopdata demis (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:19)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      secu conduce romania
  • +9 (13 voturi)    
    USR nu prea ai înțeles cum sta treaba (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:04)

    middle_brick [utilizator]

    Pai Voiculescu era luat de papagal prin ministerul ala, de ce nu a demis tot ce se putea demite, Dragnea dacă va mai aduceți aminte in prima luna când a venit la guvernare a schimbat de la portar și inspectori pana la consiliile de administrație tot, iar aia puși acolo dacă nu i-a schimbat PNL-ul inca sunt pe poziții.
  • +4 (16 voturi)    
    nu pleaca ei de la ciolan (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:13)

    vigni [utilizator]

    A doua oara nu mai ajung la ciolan deci vor tine cu dintii de Cilaniada
  • -1 (7 voturi)    
    poate (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:35)

    costelo999 [utilizator]

    gaseste plusu un maimutoi cu carte pe afara sa il puna in locul lu veve , unu cu un masterat in cuie si uleiuri volatile un oneghist ceva, scolit la scoli de care nu a auzit nimeni si facute in y ani .... sunt fan si sustin
  • -1 (5 voturi)    
    nu pleaca! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:36)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Nu pleaca...ciolanele sunt prea mari si gustoase!
    USR s-a comportat pana acum ca PSD! Ce dezamagire! cate sperante spulberate!
  • -1 (5 voturi)    
    vin si cu pretentii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:36)

    Alin Delin [utilizator]

    sa plece si prim ministru.
    Joaca tare baietii, la fel cum au jucat si dupa alegeri dar cred ca de data asta vor ramane cu ochii in soare.
  • +3 (9 voturi)    
    Barna sa iasa de la ciolan?! Nici vorba! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:42)

    jackalphonse [utilizator]

    Nu a demonstrat niciodata ca chiar este util partidului, dar si-a falsificat voturile interne ca sa ramana acolo, a pus securea pe colegii razvratiti samd. Acum credeti ca ar iesi Barna de la linsul ciolanului? Glumiti.

    Voiculescu trebuia sa fie demis de mult timp. Este un tip spalat, destept si mult mai onest decat altii, dar postul de ministru il depaseste de la distanta. Nu este capabil de asa ceva intr-o tara ca Romania.
    A fost demis abia acum din cauza ca acum se aleg directorii caselor judetene de sanatate si era o piedica in calea unor negocieri pe la spate.
  • 0 (2 voturi)    
    Ma (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:21)

    savatuf [utilizator]

    dar faptul ca presedintele a semnat fara comentarii , nu va da de gandit. Cred ca nu e om in tara asta care sa nu sa fi saturat de prostiile acestui individ , mai rau e ca au murit oameni. O tot dati cu politica , individul asta e o catastrofa ..cred ca si ai lui s-au saturat, dar o dau cotita ca da bine la fraieri. Auzi ca sa iasa de la guvernare, pe bune pleaca de la ciolan, vreau sa o vad si pe asta. Acum s au intalnit sa vada pe cine cade nasoleala, ca Barna a dat cu flit la interimat, de e barbat de ..stat.