Deputatul USR Ionuț Moșteanu: Decizia de a-l demite pe Voiculescu, nejustificată / Un act de agresiune din partea premierului / Ia în calcul USR ieșirea de la guvernare?

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:20 Actualitate | Politic


Ionut Mosteanu
Foto: Agerpres
Demiterea ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu, este nejustificată și reprezintă un act de agresiune în coaliție din partea premierului Florin Cîțu, afirmă deputatul USR Ionuț Moșteanu. Întrebat dacă USR ia în calcul ieșirea de la guvernare, el a spus că această variantă este susținută de unii dintre colegii săi și că astăzi se va tranșa în ședința birourilor reunite ale USR-PLUS.
  • "Nu mi se pare deloc justificată această decizie a premierului, mai ales că luni a fost o discuție în coaliție unde părea că s-au clarificat lucrurile și că mergem în continuare pe actuala formulă guvernamentală (...)
  • Este un act de agresiune în coaliție din partea premierului", a declarat Moșteanu, lider al deputaților USR-PLUS.
El a subliniat că Vlad Voiculescu are toată susținerea USR-PLUS. Întrebat dacă USR-PLUS ar putea ieși de la guvernare în urma acestei decizii a premierului, Moșteanu a spus că urmează o întâlnire a forurilor statutare ale partidului.

Întrebat, în Parlament, dacă USR ia în calcul ieșirea de la guvernare, el a spus că această variantă este susținută de unii dintre colegii săi și că astăzi se va tranșa în ședința birourilor reunite ale USR-PLUS.
  • "Orice variantă este pe masă, sunt colegi care susțin și această variantă (...) Vom lua acolo (n.r. - în birourile reunite) decizia dacă și cum continuăm. În primul rând, vom decide dacă mergem în continuare în acestă coaliție
  • (...) Am fost corecți, suntem corecți și vrem să fim tratați corect", a afirmat deputatul USR, spunând că așteaptă toate deteliile legate de motivele care au stat la baza demiterii ministrului Sănătății.
El consideră că ordinul privind schimbarea criteriilor de carantinare publicat marți în Monirorul Oficial ar fi fost doar un pretext pentru demiterea lui Vlad Voiculescu.

Vlad Voiculescu a fost demis din funcţia de ministru al Sănătăţii, iar premierul Florin Cîţu a anunțat că i-a trimis preşedintelui Klaus Iohannis documentele necesare.
  • ”Astăzi, 14 aprilie, i-am înaintat domnului Preşedinte Klaus Iohannis documentele de revocare din funcţia de ministru al Sănătăţii a domnului Vlad Voiculescu. Interimatul funcţiei va fi asigurat de către domnul Dan Barna, până la numirea unui nou ministru la conducerea ministerului Sănătăţii”, a anunțat premierul pe pagina de Facebook a Guvernului.
Totodată, Florin Cîţu a decis demiterea din funcţia de secretar de stat la Ministerul Sănătăţii a Andreei Moldovan.

Picătura care ar fi umput paharul este ordinul semnat de secretarul de stat Andreea Moldovan privind noile criterii de carantinare. De altfel, aceasta a fost chemată si ea la întâlnirea pe care premierul a avut-o miercuri la Guvern cu Dan Barna și Vlad Voiculescu.

Liderii Coaliției s-au reunit luni, în ședința săptămânală, pentru a tranșa scandalul dintre PNL și USR izbucnit public odată cu evacuarea spitalului Foișor și care a aruncat în aer nemulțumirile liberalilor la adresa ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu.

La finalul ședinței, Dan Barna a anunțat că ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, rămâne în funcție, iar Coaliția de guvernare merge mai departe: "Continuăm în această structură pentru că este foarte important ca acest guvern să îşi îndeplinească programul de guvernare".

Într-un interviu la HotNews LIVE, marți, după ședința coaliției, Dan Barna susținea că Vlad Voiculescu este "de departe cea mai bună opțiune a coaliției pentru că și-a asumat reforme” în Sănătate: "Vlad nu e perfect, nu e un diamant în ceea ce înseamnă managementul sistemului de sănătate, dar e de departe cea mai bună opțiune a coaliției pentru că e un om care și-a asumat aceste reforme".

Liderul PNL, Ludovic Orban, spunea că le-a transmis clar celor din USR-PLUS, în ședința Coaliției, că decizia politică a menținerii în funcție a lui Vlad Voiculescu le aparține exclusiv, iar PNL "privește cu îngrijorare la modul în care este gestionat Ministerul Sănătății".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11622 vizualizari

  • -9 (43 voturi)    
    Citu rocks! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:24)

    cenzuratul [utilizator]

    Ne vedem deseara la girafa?
    • -3 (21 voturi)    
      postac psd (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      laudand pnl
      USL traieste!
      • +5 (21 voturi)    
        Voiculescu are o încăpățânare nejustificată (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:08)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Lipsa de comunicare a lui Voiculescu arată un slab management. Poți să nu fii un comunicator bun, îți alegi un purtător de cuvânt vorbăreț, care să poată ține piept asaltului jurnaliștilor și să poată da informațiile necesare. Situația cerea o prezență mai activă în media și Voiculescu, parcă îi era lene să vorbească, parcă nu-l interesau problemele care sunt și mai crea și el probleme în plus.
        • 0 (14 voturi)    
          Comunicarea ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:56)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Comunicarea a fost la pamant dar sa recunoastem ca au fost mai multe si chiar mai importante in opinia mea:

          1. Omul nu are absolut nici un pic de experienta manageriala sau in domeniul sanatatii. Faptul ca stii ca nu se gasesc niste medicamente nu te face expert in sanatate. Nici macar o tabara pentru copii cu cancer nu te face expert in sanatate.
          2. Are o agenda ascunsa. S-a vazut de la mandatul anterior cand principala lui preocupare era sa ii faca dosar penal Monicai Pop, sa blocheze transplantul pulmonar etc. Nu am timp sa caut acum dar in primele luni ale primului mandat a inceput cu "feudalii din santate" si alte insulte gratuite si inutile. Ei nu te pot demite dar pot sa iti blocheze orice initiativa daca nu stii sa te porti chiar si cu cei cu care nu esti de acord.
          3. Pandemie. Pandemie. Pandemie. El a venit cu alt mandat. Cu alte griji si prioritati. Alea din alegeri. Cu "mafia din sanatate". Cu "transparentizarea". Cu mai nu stiu ce. Nu zic ca nu are dreptate sau ca nu sunt importante dar nu pot fi chiar acum prioritizate in fata pandemiei. O tara intreaga e blocata din cauza pandemiei si tu apari ca o floricica in calitate de ministru al sanatatii si vorbesti despre ... orice altceva. Si te si preocupi cu altceva si ai si actiuni care par a fi indreptate impotriva intereselor romanilor (sa ne amintim cum a luat foc Boc ca nu are cu ce plati medicii din vaccinare, sa ne amintim de intarzierea platii medicilor cu 3 luni tot pentru vaccinare).
          • -1 (3 voturi)    
            voi (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:08)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            pesedacii ati recunoaste orice numai sa fiti la butoane din nou.
            Recunoaste.
  • -14 (36 voturi)    
    dude chill (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:24)

    Watcherss [utilizator]

    interimatul e tot la voi, iar tot voi veti numi noul ministru.
    • -7 (13 voturi)    
      Practic, nu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:35)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      Dan Barna este USR. Vlad Voiculescu este PLUS.
      • +9 (11 voturi)    
        legal (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:12)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        e alianta, asa au participat la alegeri, deci nu-i mare problema. daca nu le place, sa rupa alianta si sa participe separat la urmatoarele alegeri
        • 0 (0 voturi)    
          E alianta USR-PLUS si decide PNL?.. (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:14)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

          Corect. Este alianta USR-PLUS. Si alianta asta ar fi trebuit consultanta de Florin Citu, ceea ce nu s-a intamplat.
          • +1 (1 vot)    
            incurci merele cu perele (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:03)

            Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            ce se intampla in guvern, e treaba lu' Citu - el e PM. ce se intampla in USR+, nu e treaba lui - asa ca decide DB si DC pe cine propun sau ce fac in viitor
    • +4 (20 voturi)    
      asta nu e guvernare (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      nu poti guverna in asemenea conditii.
      eu zic sa plece USR, sa vina PSD, cum de fapt PNL isi doreste si macar isi da PNL arama pe fata!

      VV vroia ca sefii de spitale sa nu mai fie numiti politic! si acum e demis... d c oare?!
      • +1 (13 voturi)    
        DAR ordine de oprire transplant plamani, hepatic s (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:08)

        vigni [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        De asta
        • -2 (2 voturi)    
          Pentru ca nu erau normele (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:18)

          PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui vigni

          De siguranta indeplinite, mai ales terapia postoperatorie.
          De altfel multi ani dupa plecarea lui nu a s-a dat drumul.
      • +1 (5 voturi)    
        de fapt (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:49)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        cel care a propus sistemul asta a fost Adrian Gheorghe (documenteaza-te). incetati cu smiorcaiala asta ca vine USL - uitate-te la Drula, Stelian Ion - de ei nu s-a luat nimeni desi au zgandarit si ei mafia. lu' vv i s-a urcat celebritatea la cap.
    • +6 (12 voturi)    
      Da, Barna interimar (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:57)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      Mai splendid de atat nu se putea...
      • +1 (5 voturi)    
        e al vostru (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:47)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        adica vrei sa spui ca presedintele partidului nu e competent? atunci de ce ati defilat cu el la prezidentiale?
        nu va convine? gasiti unu mai bun.
      • +1 (5 voturi)    
        la mai mare! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:05)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Pai nu sunt" frati "de (USR) cruce?
  • +3 (11 voturi)    
    usl2 (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:30)

    Captain Obvious [utilizator]

    scoateti pasapoartele!
  • -5 (19 voturi)    
    va rugam (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:31)

    cucuveauamov [utilizator]

    nu iesiti de la guvernare, paine nu avem, lasati-ne macar circul!
    • -1 (7 voturi)    
      haos. (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:08)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Sustineam mai deunazi ca astia se chinuie se creeze pana si haosul. M-am inselat!
  • +3 (15 voturi)    
    total de acord (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:34)

    liviu_ [utilizator]

    VV devenise o problema pentru USL... pardon PNL...

    mai mult acum au ocazia sa arunce vina pe USR pentru ce se intampla in sanatate si pentru greselile din spitalele aflate in subordinea primariei PNL!
  • +2 (26 voturi)    
    incompetenta si prostia USRistului era prea de tot (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:39)

    adrianhn [utilizator]

    Pana si Catu nu a mai suportat prostia aluia.

    In timp ce mureau oamenii in spitale USRistii il aplaudau ... nici chiar asa nu se poate.
    • +1 (5 voturi)    
      nici USR-ul n-a mai suportat (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:08)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Cred ca USR-ul scadeau mai abrupt in sondaje decat PNL-ul care oricum se duceau si ei. Problema e mai grava in guvern, ministerele n-au creiere in spate, si-au pus secretari de stat doar pe criterii politice, probabil sa praduiasca cat mai mult(sa dea contracte unora si altora), nu pe competente. Fara creiere in spate cu ce sa conduci Romania.
    • -3 (5 voturi)    
      incompetentii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:11)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      "...prostia aluia."? Poate "altuia"! Ca nici el nu-i vreun "diamant"
  • +12 (18 voturi)    
    Agresiune (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:44)

    pleosc [utilizator]

    E atunci cand iei masuri de capul tau, masuri care afecteaza toti oamenii si economia. Habar n-am daca sint bune sau proaste, dar, sa le dai fara sa le propui premierului (mai imparti din responsabilitate) si fara sa pregatesti comunicarea lor, sincer e cretinism politic. Nici daca ar fi vrut, Catu nu a avut de ales.
  • +2 (14 voturi)    
    Barna nu e decit un continuator (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:49)

    Coco Whistle [utilizator]

    A lui ciorbea, emil, etc... indivizi care seaca statul. Secu e peste tot... romania nu are nici o sansa. Citi mai pleaca pe an tov joha?
  • +4 (26 voturi)    
    USR/PLUS ar trebui sa iasa de la guvernare (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:50)

    Adr1@n [utilizator]

    Citu si Iohannis au inteles gresit, noi am votat partidele din aceasta coalitie ca sa se bata cu mafia din "sistem", nu sa cedeze unor interese obscure.

    din moment ce premierul a insistat ca unele decizii sa fie luate prin "discutii" in coalitie si nu transparent ca sa stie si publicul ce se intampla, din momentul ala au luat-o lucrurile la vale.

    nu poti ramane la guvernare cand nu ai un partener dispus sa opereze legitim.

    avem nevoie de un partid care sa faca opozitie reala in acest moment. si doi la mana, avem nevoie ca ei sa nu se lase compromisi de realitatile dambovitene.
    • -1 (9 voturi)    
      vot (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:21)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Adr1@n

      "... noi am votat partidele din aceasta coalitie". Nu stiu ce-oi fi votat tu, da' romanii au votat partide, nici o coalitie. S'al tau a luat 15%., adica locul 3(trei); iar cel ce l-a demis pe-al tau- ca coleg de coalitie- a luat 28,9%, adica locul 2(doi). Ghinion! Se mai intampla in LOVE!
      • -1 (1 vot)    
        te-ai trezit ca postacii raspunzand pe nerumegate (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:06)

        Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui atc

        "Nu stiu ce-oi fi votat tu, da' romanii au votat partide, nici o coalitie."

        Pai si eu ce am zis berbecule? Ca ai citat fix partea cand am scris ca am votat unul din partidele din actuala coalitie.

        Iar ca sa comentezi despre ce decid alegatorii in tara asta, trebuie mai intai sa ai acte de identitate in tara asta, capisci? In caz ca nu stiai...
        • +1 (1 vot)    
          coalitie (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:18)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Adr1@n

          1. Faptul ca nu pricepi ce spui iti scuza tupeul: ma' inteligentule, cand ai votat NU STIAI ce coalitie urmeaza. Prompterul Ro. a stabilit ULTERIOR VOTULUI cine se coalizeaza cu cine. Puteai tu cu aia 15% ai tai sa dai din buza in opozitie, daca securistii din spatele partidelor hotarau un nou USL. Acu' ai inteles? Sau poate erai printre decidenti si nu ne spui?
          2. Cum adica " act de identitate in tara asta?", Trimisii lui Putin n-au drept de vot pe-aici?
          3. Acuma, sper ca macar ti-ai reamintit cifrele de la vot; ajuta la tupeu.
  • +2 (16 voturi)    
    Probabil ca (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:55)

    ACP [utilizator]

    a deranjat pre mult oameni cu tentacule in sistem care nu vor reforma si sa piarda anumite beneficii necuvenite. Ca urmare i s-au pus in carca tot felul de accidente aparute care practic nu tin de ministru ci de cum functioneaza sistemul de zeci de ani care nu pot fi schimbate in 3 luni.
  • +5 (13 voturi)    
    USR o sa ramana la guvernare (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:00)

    Alui [utilizator]

    Barna are acum un minister bogat pe mana!
    • -2 (10 voturi)    
      DA, va pradui in PLUS pentru USR (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:11)

      vigni [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      DAR ordine de oprire transplant plamani, hepatic si tesut osos SUNT ca si date?
  • -2 (4 voturi)    
    aiurea...un ministru fara rezultate (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:17)

    comentacu [utilizator]

    De ce nu il apara Ciolos? Pentru ca ar cadea in penibil si ala e curva batrana.
  • +4 (6 voturi)    
    Dupa evenimentele si balbele ultimelor zile (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:18)

    cicci [utilizator]

    Daca ordinul acela cu schimbarea criteriilor de instituire a carantinei a fost publicat fara instiintarea PM, imi pare rau sa o spun(sa zicem ca acuma cateva luni il simpatizam/apreciam pe Vlad V., pana sa inceapa cu balbele), dar demiterea e justificata.
    Explicatia pe care a servit-o Ionut Mosteanu, cum ca misitrul si secretarii de stat au atributii si iau decizii fara a avea nevoie de aprobarea PM, o fi adevarata(dpdv tehnic), dar nu referitor la o problema cruciuala cum e schimbarea regulilor de carantinare. Nu discut aici daca noile regulii sunt mai bune sau mai rele, discut strict de faptul ca nu poti lua singur asemenea decizie, fara sa iti consulti seful ierarhic, data fiind situatia.

    Ca si votant USR+, ma declar dezamagit de actuala coalitie care conduce tara, e exclus sa ma orientez catre PSD/Aur la urmatoarele alegeri, dar clar o sa ma gandesc mai bine data viitoare cand pun stampila.
  • -2 (6 voturi)    
    zero sum games... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:24)

    demaGOGU [utilizator]

    mi-ai eliminat un om (Voiculescu), iti elimin un om din joc (Catu?).

    altfel, ne vedem la anticipate.
    • +4 (4 voturi)    
      si ce obti la anticipate? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:07)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Un scor de <10%, dar e ok ca i-ai bulit si pe PNL-isti, nici nu te mai intereseaza ca PSD va sari la 45%.
  • -2 (8 voturi)    
    azi la usere (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:25)

    disraeli [utilizator]

    Of, ce dor, ce chin, ce jale...
  • -8 (8 voturi)    
    pai (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:45)

    martel55 [utilizator]

    trebuie sa intelegem de aici ca se vrea politizarea criteriilor de carantianre?cam asta vrea premierul, sa decida el politic o carnatinare sau alta, si nu in fucntie strict de criteriul epidemiologic si medical...si probabil il mai deranjeaza ca se lua in calcul si numarul testelor, daca icnep si judetele alea "verzi" sa faca teste cu adevarat i-ar creste cheltuielile conform gandirii de contabil
  • +1 (9 voturi)    
    alt Diamant vorbeste (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:50)

    John_Re [utilizator]

    ..matemetic vorbind daca iesiti de la alegeri vor fi alegeri anticipate si nu veti mai intra in parlament.

    ..plus ca PSD-ul va face un nou record la voturi, mult peste cel obtinut dupa guvernul Ciolos.

    ..omg.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu iese cainele din macelarie ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:56)

    misup [utilizator]

    ... aveti incredere ...
  • -2 (8 voturi)    
    CU sau FARA (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:43)

    jidanul [utilizator]

    Cu sau fara Vlad Voiculescu si Andreea Moldovan, tot aia este, pentru ca intreg guvernul trebuie sa-si dea demisia sau sa fie demis. Vlad Voiculescu si Andreea Moldovan sunt doar cei mai vinovati in aceasta situatie dar, raspunderea majora o are intreg guvernul atunci cand demnitatea, sanatatea si viata sunt puse in pericol si chiar moartea este batjocorita. Si prin aceste fapte abominabile sunt incalcate drepturile si libertatiile romanilor carora le sunt puse in pericol extrem de grav traiul de zi cu zi, sanatatea si viata deoarece, pe langa valurile de Covid, la orizont vedem un tsunami urias al austeritatii si al saraciei, datorate politicilor si masurilor proaste si gresite luate si de guvernul L. Orban si de guvernul Cîțu si aplicate de prefectii si presedintii de CJ, sustinuti toti de KW Iohannis care acum realizeaza ce greseala catastrofala a comis, încălcând democratia si dezastrul pe care il traiesc românii.
    • 0 (0 voturi)    
      excelent (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:27)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      " KW Iohannis care acum realizeaza ce greseala catastrofala a comis, încălcând democratia si dezastrul pe care il traiesc românii."
      Doar cateva intrebari:
      - esti sigur c-a inteles?
      - si daca DA, esti sigur ca-i pasa?
      - si daca DA, ghicesti si unde -l doare?,
  • +3 (5 voturi)    
    Vine tataru (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:29)

    yol [utilizator]

    face cateva vizite de lucru prin tara, cu televiziunile de casa si intrebarile pregatite, si gata, oamenii cu telecomanda in burta s-au linistit.
    Daca nu sforai prin televiziuni ani de zile, inseamna ca nu stii sa comunici si n-ai nici empatie.