Oficial: Vlad Voiculescu, demis de la Ministerul Sănătății. Pleacă și Andreea Moldovan / Interimar la Sănătate - Dan Barna. UPDATE

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2021, 10:52 Actualitate | Politic


Vlad Voiculescu
Foto: AGERPRES
Vlad Voiculescu a fost demis de la Ministerul Sănătății, informația fiind confirmată oficial de Guvern. Premierul Florin Cîțu s-a întâlnit în această dimineață cu vicepremierul Dan Barna, fiind extrem de nemulțumit de scandalurile în lanț din jurul Ministerului Sănătății. Voiculescu este al treilea ministru al Sănătății schimbat din funcție de la debutul pandemiei COVID-19 în România.

De asemenea, de la Ministerul Sănătății pleacă și secretarul de stat Andreea Moldovan. Interimatul la MS va fi preluat de Dan Barna.

UPDATE: „Astăzi, 14 aprilie, i-am înaintat domnului președinte Klaus Iohannis documentele de revocare din funcția de ministru al Sănătății a domnului Vlad Voiculescu. Interimatul funcției va fi asigurat de către domnul Dan Barna, până la numirea unui nou ministru la conducerea Ministerului Sănătății. Totodată, am decis demiterea din funcția de secretar de stat la Ministerul Sănătății a doamnei Andreea Moldovan, iar decizia va fi publicată în Monitorul Oficial în cursul zilei de astăzi”, a anunțat premierul Florin Cîțu, printr-o postare pe pagina de Facebook a Guvernului.

Picătura care a umput paharul este ordinul semnat de secretarul de stat Andreea Moldovan privind noile criterii de carantinare. De altfel, aceasta a fost chemată si ea la întâlnirea de la Guvern.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















71850 vizualizari

  • -51 (137 voturi)    
    nuuuuuu! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 10:55)

    cucuveauamov [utilizator]

    ne distram asa bine .... nu ne luati si asta!
    • +33 (107 voturi)    
      postacii psd apara pnl (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      e clar ca USL traieste
      • +16 (64 voturi)    
        Mafiotii de la PNL si PSD pierdeau bani! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:57)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Vlad Voiculescu era cel mai mare dusman al mafiotilor din PSD, PNL si a televiziunilor lor arondate la banul public: Antena 3, Romania TV, Realitatea TV, B1 si chiar DIGI 24. Asa ca trebuia sa plece pentru ca:
        Vlad Voiculescu s-a opus alimentarii televiziunilor mafiotilor cu bani publici, cum au facut timp de 31 de ani PSD si PNL. Orban a dat zeci de milioane de euro acestor televiziuni in ultimii ani, dar de cand USRPLUS a ajuns la guvernare.
        Vlad Voiculescu urma sa tina examene la toate casele de sanatate din tara, E vorba de 10 miliarde de euro pe care pe modelul firmei fostului ministru liberal Vladescu care se ocupa de achizitionarea de ventilatoare, trebuie sa faca praf acest buget.
        USRPLUS sa iasa de la guvernare, sa-i lase pe PNL si PSD sa conduca ei tara impreuna cu AUR pana o fac praf de tot si PNL nu va mai intra in Parlament la urmatoarele alegeri.
        • +10 (24 voturi)    
          era clar! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:51)

          wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Era clar ca va fi demis, odata ce a deranjat specialii, aratand transparenta si ca exista vaccinare paralela pt securisti! asta nu se iarta! esra clar ca va fi invins de sistem!
          Practic aceleasi persoane si aceleasi televiziuni si trusturi de presa care cereau demiterea lui keovesi, aceasi cereau si demiterea lui v. voiculescu! voiculescu era un corp strain intr-un sistem putred! sistemul a invins! sistem care tot timpul a invins intreaga romanie impunand salarii imense pt cei din sistemele de speciali si salarii mult mai mari ale celor din sistemele bugetare fata de nespecialii! in romania sistemul poate fi invins doar in starada!
          urmatorul corp strain din sintem ce ar putea trebui fi eliminat este C.Drula! acesta a deranjat si el sistemul si probabil va vi eliminat cat de repede se poate de catre sistem! el este urmatoarea tinta! specialii in romania inving mereu!
        • 0 (10 voturi)    
          pai ba nene ba (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:00)

          andr1stE [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          europarlamentarul pislaru, mare PLUSRI-st de papa el varza de bruxel facea combinatii cu darius de la slatina, livake de la teleorman si daianu & voinea de la trandafirii rosii. asta prin 2015 ca il numea julien ministrul muncii prin 2016. pai ce face ba nene ba? o dam cu pnl usl cand colo? ce sa vezi? imi spui tu?
        • -3 (7 voturi)    
          nu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:07)

          fanariotu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          am avut nimic nici cu Nicusor (pe care, regret dar l-am votat), nici cu Vlad. Dar, parerea mea, amandoi trebuiau sa ramana la ce stiau mai bine - ONG (mai ales Nicusor, care pentru Bucurestiul vechi era aur). Dar din neguvernamental ani de zile sa treci in sistem...
        • -1 (7 voturi)    
          serios ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:19)

          ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          CE A FACUT OMU' ASTA IN VIATA LUI?!?!
          Vad ca-l aparati o gramada pe aici, si cand am scris acu' cateva zile ca astept sa fie demis, am primit o gramada de minusuri ...
          A, ca sa fim totusi clari, eu am votat cu USR, da?
          Dar nu pot fi atat de dobitoc - ca altii - sa sustin un om care e ZERO absolut la toate, numai ca e sin USR ... pe bune.
          Vreau argumente, sa-mi spune un vajnic aparator ce a facut omu asta, trei lucruri, macar: 1,2,3.
          Astept. Si minusurile, nomar, ma sterg la cur cu ele. :D
          P.S. Ma foarte bucur ca a fost demis. Il vreau pe Nelu Tataru inapoi, de departe cel mai activ ministru al sanatatii ever.
          • -1 (3 voturi)    
            cum adică zero la toate (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:26)

            zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

            parcă spuneai că nu a făcut nimic în viața lui. Deci, ori a dat-o-n bară la toate, ori n-a făcut nimic.
            Bine, nu te trimit la CVul lui, cred că mai e pe situl M.S.. Dyupă care te cdtrimit și la CVul Sorinei Pintea, Bodog, etc etc, să te cutremuri de atâta competență și experiență în de toate pe bani mulți. Sorin Oprescu are CV bogat, Streinu Cercel la fel. Îi pui pe ei să facă reformă la Sănătate mă ?
            Totuși, a deranjat măcar niște interese, aici putem fi de acord. Miza nu o reprezintă persoana lui Voiculescu, ci miliardele de euro cheltuite anual în Sănătate și CUM sunt cheltuiți banii ăștia.
            Doar tâmpiții pot crede că așa zisele gafe ale lui Voiculescu, absolut normale pentru orice politician, om, mă rog, fiecare cu meseria lui, au legătură cu demiterea sa. Sau așa zisa sa incompetență. Păi după 3 luni de mandat tu faci evaluări de performanță ?! De ce nu-l demite și pe Drulă după 3 luni de mandat, ce, ăla a terminat ceva din ce a început, are numai gropi la activ și beton în câmp ?
        • +1 (1 vot)    
          Pentru Impotriva (Miercuri, 14 aprilie 2021, 20:30)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Si ce a facut Voiculescu in calitate de " cel mai mare dusman al mafiotilor din PSD, PNL " ?
      • -5 (27 voturi)    
        care USL? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:09)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Dan Voiculescu este de la USR.
        • +6 (8 voturi)    
          Vlad nu Dan (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:34)

          robyzs [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Vlad nu Dan, incurci Voiculestii
        • +10 (10 voturi)    
          PSD+PNL= USL (2012) (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:44)

          AM1981 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          .
        • +8 (8 voturi)    
          Care Dan Voiculescu? :)))) (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:59)

          gogu70 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Ala care a praduit banii lui Niculai si este proprietar Antena 3? :))))
    • -2 (42 voturi)    
      Barna rmareste sa acapareze si PLUS! Ciolos doarme (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:19)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pe langa razboiul USR+Plus - PNL mai este si razboiul intern USR-PLUS!
      Se pare ca Barna a acaparat si PLUS cu miscarea asta... Ciolos doarme
      • -5 (41 voturi)    
        Ciolos oricum era Inutil (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Si angrenat in legebetismul proletar, plus Oana Bogdan traiul tribal sau legalizarea gang-bang ului. Intre aceste Rele, macar Barna este heterosexual
        • -2 (36 voturi)    
          E... asta-i culmea! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:08)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          USRistii si PLUSistii se invinovatesc unii pe altii care sunt mai woke. Baieti, sunteti toti copiii lui Soros.
        • +1 (3 voturi)    
          Dilema (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:20)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          E ilegal gang-bang-ul?
    • -18 (32 voturi)    
      Danut (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:23)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      politrucu' cartita din USR la butoane.

      USL lives again!
      • +8 (12 voturi)    
        PSD a depus 2 motiuni impotriva lui Vlad V (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:43)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        PNL a executat ordinul PSD
    • -2 (18 voturi)    
      las că-ți rămîne raed pt distracție (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:26)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      mai are de adus tiruri turcești...dacă-ți apărea comentariu la 10.50, erai bun...așe ești dăcît penibil
      • +5 (5 voturi)    
        desi seamna mult (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:36)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        cu unchiul fester, adams family, este cu mult mai macabru. pe arahat il propun pt. onoarea de prim cioclu al romaniei !
    • -1 (19 voturi)    
      distractie? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:45)

      disraeli [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cu victime? esti macabru. cat despre VV duca-se invartindu-se.
    • +10 (10 voturi)    
      MOTIVUL: 10 miliarde EURO bugetul CNAS (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:24)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      chiar in aceste zile au inceput concursurile pt posturile judetene de SEFI ai CNAS care apoi vor imparti spitalelor din Romania 10 miliarde de EURO.

      PNL vrea sa fura cu PSD si Voiculescu ii deranja
    • +14 (16 voturi)    
      USL ! USL ! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:34)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      În timp ce VV este demis de USL-ul nemuritor de pe G4Media aflam ca :

      OFICIAL Firma care asigura mententanța ventilatoarelor din tirul ATI de la Victor Babeș este Medist, compania familiei fostului ministru Sebastian Vlădescu.

      Fiica partenerei lui Marcel Vela, numită de premierul Cîțu vicepreședinte al Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate. Mama sa, implicată indirect în construirea de microhidrocentrale într-o arie protejată

      Cum spunea un comentator : în spatele fiecarei "afaceri" veroase sta un "fost" (ministru, SRI-ist, parlamentar, si tot felul de alti primari sau "oameni politici" dubiosi)
    • -5 (7 voturi)    
      Diamant (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:13)

      dx [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ce ne facem? A rămas guvernul fără diamant.
  • -32 (88 voturi)    
    Sa Fie Ministru la Pucioasa (Miercuri, 14 aprilie 2021, 10:55)

    un domn [utilizator]

    Are treaba acolo decenii
  • +47 (135 voturi)    
    ! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 10:57)

    tudorr [utilizator]

    Mafia USL a invins! Sa traitz bine!
    • +29 (71 voturi)    
      Exact, asta e și senzația mea (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:22)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Statul mafiot din spate, susținut de greii din serviciile secrete, se opune la reforma și controlează tot în țara asta, unde exista speciali din sistem și restul sclavilor de rând.
      • -9 (37 voturi)    
        Spune tuturor (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:36)

        Ibit [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Ce reforme a facut impostorul VV pana acum ?
        Sau , daca pana acum a facut ceva .
      • -3 (19 voturi)    
        greii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:58)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        E mai simplu :" Greii" i-au invins pe "Usorii" din aceleasi servicii.
    • +6 (22 voturi)    
      actually (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:34)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Aici pare mai degraba un joc politic facut de nenea Barna cu complicitatea PNL pentru destructurarea si inglobarea PLUS.

      Cam ce ar putea sa faca acum cei din PLUS? Ciolos? Sa se dea cu fundul de pamant? Si uite asta mai exista doar USR al lui Barna....
    • +4 (10 voturi)    
      mafia (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:57)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      "Sa traitz bine!" Oricum, mesajul tau suna mai optimist decat "Sa muritzi bine". Ce zici?
  • -12 (94 voturi)    
    MINISTRUL PRAF (Miercuri, 14 aprilie 2021, 10:57)

    Imax [utilizator]

    Aveam asteptari mai mari de la el. Se pare ca l-au mancat rechinii !!!
    • +1 (31 voturi)    
      Emanuel Ungureanu e cel mai bun (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:40)

      Imax [utilizator] i-a raspuns lui Imax

      Emanuel Ungureanu il vad mult mai capabil decat Vlad.
      Emanuel e singurul care a expus adevarul din spitale, multa lehamite, putoare si multa spaga.
  • -38 (118 voturi)    
    Un incompetent mai putin (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:01)

    cenzuratul [utilizator]

    Soros a dat-o in bara cu Vladut.
    • +6 (14 voturi)    
      regret (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:01)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      ...si asta cand tocmai urma sa apara un nou "diamant" pe piata. Chiar o sa suportam sa ramana doar o amarata bucata de carbune?
  • +43 (53 voturi)    
    O joaca (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:01)

    George21 [utilizator]

    Parca domnii nostrii conducatori se joaca cu demiteri,cu aparitii la tv si multe altele.Vreau sa vad si eu ceva concret nu doar o bataie de joc fata de toti cetatenii acestei tari.
    Pe toate planurile este nevoie de oamenii....Sa fie oameni in primul rand si apoi sa aiba si ceva in cap...
    • -13 (57 voturi)    
      asa este... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:09)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui George21

      . numai ca vladut nu prea are niciuna din aceste doua calitati.
      • -6 (26 voturi)    
        nu cred (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:55)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        sa ai in familie oameni cu jumatate din calitatile lui vladut
    • 0 (10 voturi)    
      taman de aia plecara astia doi (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:43)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui George21

      cuplul de habarnisti. taman pt. ca, NIMIC CONCRET !
      VARZA !
      macar tataru era capabil sa ne abureasca cu termeni medicali. desi a facut parte din prima echipa de ciocli, cu vela si raied. ei au dat ordinul cu ingroparea la pielea goala. macar tataru a avut un moment de sinceritate : "asa am primit ordin"/ s'a oprit la timp, n'a mai spus de unde. de la klauz, de la sica, sau muult mai de sus, de la sefii cei mari !
  • +78 (158 voturi)    
    Cu ce a greșit Voiculescu? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:03)

    galeo [utilizator]

    Linșajul media la adresa lui Voiculescu a început după ce acesta a desconspirat vaccinarea paralela din cadrul serviciilor.
    Voiculescu a deranjat serviciile și dinozaurii din sistemul sanitar ce nu doresc reforma.

    Și asta o spun ca un nesimpatizant al USR.

    Senzația mea e că România e condusă din umbra de un sistem mafiot ascuns.
    • +51 (73 voturi)    
      si cand a apropus intreruperea platilor (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:10)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      de propaganda covid catre media!
      • +7 (31 voturi)    
        Sistemul mafiot PNL (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:33)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        E mai periculos decat cel al PSD.
        PSD-ul își asumă statutul, PNL - istii sunt niște impostori ce pozează în oameni corecti. Un fel de lup cu blana de oaie.
    • +31 (59 voturi)    
      evident (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:12)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      pnl inca o data ne arata ca tot ce fac este dirijat de campaniile din media. daca televiziunile pun tunurile pe cineva ei au impresia ca asa vrea si populatia.
      oricum, legatura formata cu USL nu s-a rupt si nu se va rupe.
      cel mult acest ministru poate fi demis pentru stangacii, nu pentru fapte.
    • +10 (34 voturi)    
      Simplu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:30)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Au inceput concursurile pentru managementul caselor judetene de sanatate. Miza de miliarde.

      Bomboana de pe coliva - MS nu mai platea pentru "publicitate" la tembeliziunile de partid.
      • +1 (9 voturi)    
        Felicitari! Asta este cheia (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:37)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Voiculescu trebuia demis de mult timp. Au facut-o acum din cauza jocurilor de putere de la casele de sanatate.
    • +5 (17 voturi)    
      reforma (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:33)

      shurehand [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      te rog un ex. de reforma in MS, o noua procedura de lucru, o instructiune, ceva nou la transplant
    • -3 (27 voturi)    
      cu ce a gresit? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:38)

      independentu [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      In afara faptului ca ministerul sanatatii nu parea condus de nimeni? In afara faptului a fost prins de TREI ori fara masca? In afara faptului ca a atacat campania de vaccinare, ca a umplut ministerul de consilieri onorifici, care s-au saturat si aia de el samd?
      O nulitate pretioasa care nu trebuia numit niciodata ministru.
      • -4 (18 voturi)    
        Adică tu vrei un dictator la sănătate? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:07)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui independentu

        Ai nevoie de un tătuc dictator la sănătate care sa dea cu toți de pământ?
        Asta e gândire de lumea a 3-a, in tarile democratice orice om din minister contează, și își face treaba din proprie conștiință, nu e nevoie sa vina ministrul sa de-a cu biciul in el.
    • 0 (18 voturi)    
      vaccinarea e la LIBER (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:40)

      vigni [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      care e problema cu vaccinarea paralela?

      Adica sa nu vaccinezi nici pe cin vrea cand atatia nu vor?
      • +7 (19 voturi)    
        E vorba de un principiu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:09)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui vigni

        Sa nu existe șmecheri speciali care au fentat și vor fenta mereu sistemul.
        Așa ceva nu ar trebui să existe într-o țară democratică, unde toată lumea e egală fata de sistem.
    • 0 (0 voturi)    
      Statul Paralel (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:21)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Cum bine a spus... știți voi cine!
  • +52 (78 voturi)    
    Si Arafat cand ??? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:04)

    elidaeland [utilizator]

    Bun, si Arafat? si Gheorghita Esentialu'? si Bode Pulanu'?
    • +35 (43 voturi)    
      Aluia (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui elidaeland

      nu-i dau voie gradele din SRI>
      Nu observa nimeni ca indiferent ce echipa guverneaza, incompetenta lui Arafat este in continuare manifestata de individ din acelasi post? De ani de zile.
      • +15 (27 voturi)    
        Arafat controlează tot sistemul (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:48)

        NicuPandemicu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Miniștrii vin și pleacă, cel mai transpartinic dintre baronii politici ai sănătății, constanta tuturor tragediilor, Dumnezeul achizițiilor directe, regele USL-ului, idolul Antenei3 și mai nou al Digi24, premierul propus de Victor Ponta și reprezentantul PNL în parlament rămâne. Mereu.

        Permanent conectat la robinetul cu bani publici din Sănătate, Raed Arafat „avem de toate la #Colectiv”, „nu merge barca la Siutghiol”, „s-a ascuns cadavrul în baie la Balș”, „n-avem saltea pneumatică la Constanța” și „GPS Apuseni” ne ceartă că ne îmbolnăvim și că nu-i ridicăm suficiente osanale.

        Un astfel de oligarh sanitar, care toată viața a fost doar șef la stat, e dovada că România nu se schimbă în bine.
  • +65 (103 voturi)    
    Mda, misiune îndeplinită... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:05)

    reiand [utilizator]

    ... a celor care au exploatat și alimentat "scandalurile în lanț" cu acest scop. Pentru că obiectiv, niciunul din ele nu i se poate reproșa ministrului. Dar deranja mult omul hienele din sistem.
  • +76 (122 voturi)    
    Aceasta este MAFIA! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:05)

    Tutea [utilizator]

    Prin eventuala decapitare a lui Vlad Voiculescu, PNL confirmă - pentru a mia oară de la preluarea puterii -că, dincolo de slogane ieftine și propagandă mediatică plătită cu bani grei de la bugetul de stat, nu este nimic mai mult decât un PSD mai viclean, o grupare mafiotă mai spilcuită, mai spălată dar... tot o grupare mafiotă. Adică tot un PSD. Recenta propulsare a fiicei țiitoarei lui Vela (pe funcția de vicepreședinte al Agenției pentru Arii Naturale Protejate - o funcție pentru care n-o recomandă nimic), cu semnătura lui Florin Cîțu, este aidoma numirii lui Andrușcă la Ministerul Economiei, în vremea în care Dragnea făcea ce dorea cu România. Și vine după alte și alte dezastre la Apele Române, numiri de ospătari în funcții de manageri de spitale.... și câte altele. Nu întâmplător, în toate campaniile electorale din anul 2020, singurele ținte ale ciracilor PSD și PNL au fost membrii USR și PLUS. Nu au fost și nu sunt nici pe departe icoane dar, prin comparație cu devalizatorii României (PSD, PNL, UDMR, PMP, ALDE sau Pro România), credeți-mă, sunt niște îngeri care poartă eventual vina.. de a fi mâncat de dulce în post. Obișnuiți-vă cu ideea că USL trăiește și concubinajul PNL-PSD se va oficializa mai repede decât credeți! La mijloc sunt bani mulți iar Dvs. nu sunteți luați în calcul. Nici la mijloc, nici pe margine și nici măcar în tribune, cu toate că ați plătit biletul de intrare - ați votat "reformistul" PNL. De ce face PNL toate acestea? "Pentru că poate!" - ca să-l citez pe nefrecventabilul Codrin Ștefănescu. Și este doar începutul unei guvernări care va continua devalizarea României și dezastrul lăsat de Liviu Dragnea. În tot acest timp, manevrele murdare ale PNL și PSD vor îmbogăți și mai mult... pe deja bogații PNL-iști și grupul lor de interese. Dar și pe PSD-iștii care-i vor ține 4 ani la putere! Noapte bună, România! PNL îți stinge becul. Unul câte unul.
    • +23 (43 voturi)    
      Am ceva indoieli ca PNL va putea (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:13)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      sa faca ce vrea in acest guvern...
      Numai daca reface alianta cu PSD.
      Mafia din PNL nu e departe de cea din PSD.
      • 0 (26 voturi)    
        vin vremuri si mai interesante in USR (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:54)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

        Barna incepand cu 1 Iunie 2021 o sa fie chemat la raport pentru finantarea unor proiecte europene.

        A venit timpul ca Ciolos sa vreia fraiele USRPLUS - nu o sa fie rau pentru aceea alianta, vor merge spre mai bine.

        In ceea ce priveste coalitia va continua sa existe si va performa mai bine fara VVoiculescu - autistul de serviciu - si fara Barna, delapidatorul.

        Lucrurile sunt mai grele la guvernare decat in opozitie dar sincer ma bucur ca anumite persoane car bruiau aiurea guvernul vor parasi in curand corabia.

        Deci succes mai departe PNL-USRPLUS si fara de voia mea, nu am incotro, UDMR...

        Coalitia va rezista si va merge inainte!
    • -1 (5 voturi)    
      Mafia = Arahat! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:19)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Tirurile turcesti sunt doar varful icebergului. Au costat peste 260000 de dolari, doar carcasele, fara dotari, platite separat de stat!
    • 0 (0 voturi)    
      inca (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:13)

      fanariotu [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      sunt deschise granitele!
  • -2 (58 voturi)    
    mda (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:05)

    Xorciser [utilizator]

    Imi pare rau sa spun, dar "finally"...

    Aittudinea asta de talibani, in care "aparatele sunt de vina" pentru ca mor oamenii- nu personalul sanitar sau procedurile de lucru- este extrem de daunatoare. E pacat ca VV a preluat aceasta retorica si si-a insusit-o. O greseala enorma de comunicare, perpetuata la nesfarsit.

    Pe de alta parte nu inteleg ce mai cauta Arafat in functie. Scandalurile de la el au pornit.
    • -19 (35 voturi)    
      Wrong. (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:18)

      vali_pk [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Si in loc de Arafat pe cine pui? Cine mai e in Romania la nivelul lui sau mai sus pe partea de situatii de urgenta? Dati nume.

      Ca "jos" "jos" stiu toti sa zica.
      • +4 (14 voturi)    
        :) (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:27)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui vali_pk

        Adica Arafat face ce vrea in tara asta, mor oamenii- pt ca el e de "neinlocuit"? Va dati seama ce spuneti?
        • +4 (4 voturi)    
          Mor... si altii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:17)

          vali_pk [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Nu mor din cauza lui Arafat ci din cauza oamenilor incompetenti. Faptul ca s-au defectat niste sisteme/ dispozitive nu mai e vina lui. Stii macar ce inseamna DSU ? Departament Situatii de Urgenta. Nu este ministrul sanatatii, dar are tangente cu medicina si cu situatiile de urgenta. Unele lucuri sunt out of hand, deja nu mai tin de el ci de oamenii aflati in subordine.

          Nu se gandeste nimeni la incompetenta angajatilor din sistem si sa curete acolo mizeria, toti se gandesc cum dam afara capeteniile. Degeaba dai afara leadershipul daca structura e subreda. Oamenii au nevoie de lideri, nu de sefi.
          • 0 (0 voturi)    
            :) (Miercuri, 14 aprilie 2021, 20:56)

            Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui vali_pk

            DSU este departamentul de situatii de urgenta. Departamentul asta se ocupa nu doar cu remedierea unor situatii de urgenta, dar si cu prevenirea unor situatii de urgenta si cu trasarea unor planuri de actiune in caz de urgenta- astfel incat urgentele sa rezulte in cat mai putine victime- asta e criteriul de a judeca eficienta acestui departament. Mie mi se pare ca traim un macel continuu, deci acest departament este foarte ineficient.

            Departamentul asta trebuie sa aiba niste proceduri de actiune, nu sa apara la televizor (prin seful lui) si sa ne explice cum s-a defectat ventilatorul, ca e de la compresor, ca e de la butelia de oxigen...
            Pai oamenii aia au murit nu pentru ca niste ventilatoare s-au defectat, ci pentru ca spitalul nu avea nici o procedura de actiune pentru o situatie de genul acesta, care e o stiuatie...de urgenta.

            Daca dumneavoastra spuneti ca nu e de vina Arafat ca nu existau proceduri de actionare intr-o situatie de genul acesta, atunci cine este responsabil din DSU? De ce nu a aparut acea persoana la TV sa dea explicatii?

            Idelie astea care mie mi-au luat cateva minute sa le scriu, nu apar sau dispar in cadrul institutiei de la "angajati incompetenti" ci de la seful institutiei. Daca el nu se asigura ca sunt respectate niste principii in institutie. well- inseamna ca el este cel incompetent.

            PS: incercati sa va scoateti din cap ideea asta eronata ca "faptul ca s-au defectat niste sisteme nu mai e vina lui". OK, dar atunci care e rolul lui? SI eu, si tu putem sa aparem frumos la TV si sa spunem ca s-au stricat niste aparate si in consecinta au murit oameni. Care e diferenta intre noi si teoretic super-pregatitul?
      • +9 (15 voturi)    
        Ai mare dreptate... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:28)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui vali_pk

        ...nu mai e nimeni capabil in tara asta. 19 milioane de incapabili sa preia postul lui Arafat. Daca nu era el muream toti si Romania era azi nelocuita. Se mutau africanii din tarile sahariene aici si ziceau ca ei au fost primii nu doar in Ardeal ci in toata Romania.
  • -2 (44 voturi)    
    la revedere (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:07)

    ..13 [utilizator]

    Domnule V Voiculescu - poti sa fii poleit in aur daca nu poti sa lucrezi intr-un colectiv cred ca poti merge linistit la o manastire, sau in munti.

    Mult succes mai departe domnului Voiculescu -
    odata cu dansul o sa mai plece cativa.

    Poate ne lasa si domnul acela venit dintr-o alta tara.
    • +1 (9 voturi)    
      iote ca se implineste (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:58)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Acum pleaca dna Moldovan, pacat, dar asta este, si cred ca ma scuteste de acum si dnul Chereches.

      Astept si plecarea la racoare a domnului Barna.
      Astept ca fuziunea aia USRPLUS sa se intample odata si il vad pe domnul Tudorache un mare sef de partid - o persoana echilibrata, extrem de muncitoare, dotat la mansarda si de corecta.

      Putini oamenisunt ca domnul Tudorache.
  • +30 (44 voturi)    
    usl exista!! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:08)

    bancheru83 [utilizator]

    mafia sefiilor cnas invinge!!
  • -8 (32 voturi)    
    afaraaaaa! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:08)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    cu geambasu asta. sa-l ia si pe arahat cu el.
  • +1 (43 voturi)    
    One down (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:08)

    Soarele [utilizator]

    ... many to go!

    Poate că nu este vinovat, dar ca Ministru este responsabil. O demisie de onoare i-ar fi fåcut cinste. Așa.. iese pe ușa din spate.
    • -1 (19 voturi)    
      Care onoare? La USR-Plus? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:58)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Visezi.
  • +20 (36 voturi)    
    sa-l punem iarasi pe tataru cel priceput (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    asta ne mai lipsea!
  • +12 (32 voturi)    
    Catu vrea sa deschida granitele total de la 1 iuni (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:11)

    Susufler0 [utilizator]

    Andrea Moldovan a luat niste masuri total opuse dorimtelor lui Catu si de aici prima mare disputa din coalitie.

    PS. Coalitia insa va rezista !

    PPS. btw am plecat si eu doua saptamani in vacanta si, poftim, a trebuit sa ma intorc de urgenta ! :))))))
    • 0 (14 voturi)    
      pai (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:37)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Granitele pot fi deschise la 1 iunie, cu conditia unei vaccinari intr-un ritm mult mult mai accelerat.Am inceput bine si am pierdut mult pe parcurs.

      Noi ne laudam ca vaccinam 80.000 zi/ asta in timp ce USA a vaccinat 4 milioane intr-o zi... UK pana la 800.000/zi. Germania si Franta ajung si ele la 700.000/zi.
      • +2 (2 voturi)    
        ce aberatii sustii... te compari tu cu SUA (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:29)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        ce aberatii sustii... te compari tu cu SUA sau Germania ? aberantule...
  • +31 (63 voturi)    
    Mafia din sanatate l-a demis,aceasta tara e praf (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:11)

    floriniulian [utilizator]

    Cei care inca va ganditi sa mai ramaneti in Romanica,ganditi-va din nou si faceti-va bagajele.

    A-l face''vinovat''pe Voiculescu,un om,de mizeria din spitalele din Romania care au fost devalizate de mafia PSD/PNL/PDL in ultimii 30 de ani cu licitatii trucate achizitii la preturi umflate de zeci de ori este o diversiune pentru prosti.

    Cel mai mare buget si cele mai mari hotii in aceasta tara sunt la sanatate.

    Tir-ul ATI unde s-a intamplat nenorocirea apartinea unui fost ministru''de finante'' PNL.

    Alooo,cetateni,stati linistiti,statul securisto mafiot se ocupa.
    • +2 (10 voturi)    
      nu scandalurile din sanatate l-au daramat (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:02)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Ci incapacitatea lui personala de a comunica cu membrii guvernului si lipsa de skill-uri legate de administratia publica.

      O adevarata nenorocire pentru USR

      Sunt multe scandaluri in care este prinsa sanatatea dar vina lui Vladutz tine de autismul lui personal si de incapacitatea de integrare intr-un colectiv, bun sau rau, nu discutam acum.

      cineva spunea ca o demisie i-ar fi facut cinste.
      Aroganta si parerea extrem de buna despre el i-au limitat orizontul - demisia l-ar fi ajutat f mult din punct de vedere politic.

      Imi pare sincer rau ca VVoiculescu pleaca asa, dar
  • +27 (51 voturi)    
    misto (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:11)

    liviu_ [utilizator]

    deci spitalele din subordinea primariei (primarie PNL) au probleme si de vina e ministrul sanatatii...

    pnl e mana in mana cu psd e clar!
  • +9 (29 voturi)    
    USL (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:13)

    PowerIon [utilizator]

    Bastionul păcii e!
  • +15 (45 voturi)    
    e clar (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:15)

    liviu_ [utilizator]

    daca mai candideaza dancila cu iohannis o sa-mi anulez votul!

    nici un membru pnl nu v-a mai primi votul meu vreodata! pnl tocmai s-a alaturat listei de partide (alaturi de psd, udmr, haur, alde, prorom) pe care nu le voi vota nici mort!

    spitalele "cu probleme" sunt in subordinea primariei pnl, NU a ministerului sanatatii!
    pnl+psd aceeasi mizerie!

    nu il consider pe VV mare scula, dar linsajul asta e de-a dreptul GRETOS!
    • +6 (10 voturi)    
      :)))) buna dimi :D (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:27)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ioha a vazut votul meu doar la primul mandat. La al doilea am votat cu pixu', scriind mesaje de dragoste pentru ambii.
  • +15 (45 voturi)    
    Ce tâmpenie! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:15)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Câțule, ești o cârpă!
    • -2 (2 voturi)    
      Carpa (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:29)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

      Nu te contrazic. da' cine l-o fi propus / ales PM? Peee Seee Deee?. Spalati-va acum cu "carpa" pe cap, pana
      v-oti lua macar un burete.
  • +35 (53 voturi)    
    dubla masura penelista (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:17)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    cand au luat foc la neamt, nu a mai fost scandal, ca sa fie demis Tataru? nuuuuuuuuu.....si acolo au fost cele mai multe victime dintre toate incidentele. Sau cand din greseala la Bals a fost detubata o pers de la ATI. Tot Tataru. Nu a fost caz de demitere.
    Scandalurile din sanatate s-au tinut lant anul trecut, de la criza medicamentelor esentiale lipsa, precum Euthyrox, la tot felul de masuri aberante, ametite, focarele COVID din spitale, incendiile de la Neamt, etc. Tataru a fost bun, util, nimic, nimic despre vreo demisie. Mai mult, pt toate acestea KWJ a ragait constant !PeSeDeeee pesedeeee e de vina".
    Apoi, de ani de zile scandalurile se tin lant de DSU-Arafat, Ca si acum, pana la urma in toate a fost implicat si DSU. Incidentul cu TIR-urile e legat tot de DSU, ca doar ei le-au cumparat.
    Ceva masura ? Nope, e prea "sus" pt a fi atins de (orice) Guvern, se pare.
  • +19 (33 voturi)    
    asteptam usl (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:18)

    Captain Obvious [utilizator]

    pnl si-a dat arama pe fata.
  • +26 (46 voturi)    
    in sfarsit (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:18)

    nahir [utilizator]

    Citu si pnl au infrant.
    Si asta pentru ca au fost publicate in MO noile criterii de carantinare a localitatii, informatii care nu sunt secrete si care privesc doar Ministerul Sanatatii si DSU, nu pe Citul. Deci pentru ca si-au facut treaba. Citule, bleah. USL redivivus.
    Eu zica ca Barna sa iasa din coalitie si sa provoace astfel demisia guvernului. Macar sa stim si oficial ca usl exista.
  • +24 (44 voturi)    
    Pentru asta , USR ar trebui (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:19)

    kokos [utilizator]

    sa iasa de la guvernare , sa-i lase sa guverneze pe mafiotii din pnl impreuna cu cei din psd si haur .
    • -2 (10 voturi)    
      total de acord! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      este inadmisibil!

      oamenii pnl sau din subordinea pnl gresesc, dar USR e de vina!
    • 0 (14 voturi)    
      pe bune (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:58)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      sa plece ei de la butoiul cu miere? 80 mld de euro?! pe cine pacalesti?
  • +26 (44 voturi)    
    decat sa votez pnl, acest psd vopsit in galben (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:20)

    qwerasdf [utilizator]

    mai bine ii votez direct pe pesedisti... stim o treaba

    incompetentul de bode, anisie, campeanu si toti ceilalti... aia n-au fost demisi pentru gafe

    decizia e corecta, VV a facut multe gafe puerile.. si nu avea stofa de ministru (cu atat mai putin de primar general). Dar cand aplici o masura, fa-o nediscriminatoriu. Da-i pe toti afara! Asa arata doar ca sunt niste mafioti care au cautat nod in papura indivizilor incomozi.
    • 0 (10 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:37)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      anisie a avut parte de acelasi linsaj mediatic ca si VV, bode si cimpeanu in schimb, protectie in stil mafiot, nimeni nu le clinteste un fir de par.
      Sper ca viitorul ministru sa nu mai fie fraierul lui cimpeanu.
    • +1 (9 voturi)    
      e vb de sanatate (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:57)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      in perioada de pandemie. omu' a fost depasit de situatie ...
    • +3 (7 voturi)    
      o sa mai plece si altii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:06)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Si, din pacate, o sa mai intre alti incompetenti.

      Criza de acum - caci a fost o criza de ff scurta durata - arata de scoala afara este necesara dar nu si suficienta.

      Scoala de afara reduce incompetenta, pune in valoare performanta, dar cum spuneam nu este suficient, mai trebuie ceva.

      VV nu a avut acel ceva.
  • -11 (35 voturi)    
    Uraaaa! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:22)

    mdalacu [utilizator]

    Doamne ajuta!
  • +12 (28 voturi)    
    Ticalosilor (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:23)

    gogu70 [utilizator]

    Sper sa dea publicitatii toate golaniile voastre de ULS-isti
    Ar trebui rupta aceasta coalitie sa se duca la pretenarii PSD-isti

    Dan Barna a distrus aceasta formatiune din interior...habar n-am de unde a aparut acest individ
    • -1 (1 vot)    
      sa se duca (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:40)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      "Ar trebui rupta aceasta coalitie sa se duca la pretenarii PSD-isti". In fine , si un comentariu inteligent. Sustin!
      PS- O nelamurire. Sa se duca chiar toti, si PNL si USR cruce, sau mai pe alese?
  • -2 (12 voturi)    
    Mai contează că Liviu Dragnea este la răcoare? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:25)

    Tutea [utilizator]

    Nu. PSD a revenit la putere, și-a protejat mafia din sănătate și pentru aceasta își folosește, încă o dată, uneltele ruginite, cele pe care le folosește de 31 de ani - Ticăloșii din PNL! Ce bucurie în PSD... Ce bucurie în USR!!! Da, în USR. Și o să vă convingeți de ce am nominalizat USR-ul - partidul specializat în înțelegeri subterane, în malversațiuni de tot felul, formațiune politică aflată la polul opus față de PLUS-ul din care vine Vlad Voiculescu. Puțină răbdare.
  • +9 (13 voturi)    
    Foarte slab V Voiculescu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:28)

    middle_brick [utilizator]

    Din păcate e luat de papagal Vlad prin ministerul ala, se vede ca omul nu are experienta și nici nu știe cum sa le oranduiasca. Primul lucru ce trebuia sa il facă era sa demită tot ce putea fi demis si sa își pună oameni de încredere. Dragnea într-o luna când a venit la putere a schimbat tot, de la portar, inspectorat si pana la consilii de administrație, ei oamenii aia daca nu i-a schimbat PNL-ul inca sunt pe funcții.
  • 0 (10 voturi)    
    asta pățești dacă-l superi pe Arafat (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:31)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Ceea ce a făcut Andreea Moldovan când a schimbat criteriile de carantină fără să ceară voie eternului Comandant al Acțiunii.
  • +1 (11 voturi)    
    Voiculescu vs. Capusele din sistem - 0:1 (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:31)

    un_moftangiu [utilizator]

    Game si set. Ramane sa vedem daca nu cumva e si meci.
  • +7 (11 voturi)    
    Cu o floare nu se face primavara (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:33)

    ladrone [utilizator]

    De fapt 2 flori Voiculescu + Moldovan. Oricum Catu e pe drumul cel bun!
  • +8 (12 voturi)    
    Vad ca liderul suprem Barna a preluat fraiele. (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:36)

    adrianhn [utilizator]

    USR-istii sunt multumiti ca taticul lor e sef peste tot, un fel de Ceausescu.

    Mai ramane sa isi dea cateva diplome ... deci probabil ministerul educatiei e urmatoarea tinta.
  • -4 (12 voturi)    
    Au aparut 5 spitale noi (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:36)

    mircea112 [utilizator]

    De cand a fost demis Vladut au aparut 5 spitale regionale in Romania!

    TIR-urile turcesti s-au transforamt in Mercedes.

    Si au mai aparut inca 1000 de locuri libere la ATI.

    Asa s-a intamplat si la Colectiv au fost schimbati 2-3 ministrii ai sanatatii si au dat senzatia ca gata problemele din sanatate s-au rezolvat, asa fac si acum la COVID, schimba cativa ministrii si gata problemele s-au rezolvat.

    Pana la urmatoarea catastrofa cand vor schimba iar 2-3 ministrii. Locuri pentru marii arsi tot 0, locuri la ATI tot fiecare pe unde apuca!

    A fost Vladut bun, nu a fost ? chiar nu conteaza, situatia este aceasi! Oricand se poate defecta un TIR, oricand poate lua foc un spital, tot timpul vor fi presiuni populiste din partea partidului sau coalitiei, ce poate face noul ministru? Poate doar sa se roage la Dumnezeu sa nu se intample!

    Vladut a avut noroc data trecuta, ca situatia s-a stins cand a ajuns el, si atunci a fost cavalerul pe cal alb, Acum pandemia era in toi, cand a ajuns el, si e groparul. Ghinion cum ar spune cineva!
  • +2 (8 voturi)    
    minune dumnezeiasca (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:37)

    vigni [utilizator]

    DAR ordine de oprire transplant plamani, hepatic si tesut osos SUNT ca si date
    Mergeti in Austria
    Ajutati clinicile straine
    Spitale regionale nu se vor face fiindca fac concurenta la cele private, deci solutia sa mai inchidem cateva sau desfiintam centrele de excelenta romanesti

    Cand se vor pune profesionisti in conducerea ministerelor nu pro.......sti
  • -6 (12 voturi)    
    Bun, Romania nu merita sa existe (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:37)

    emil bobu [utilizator]

    Un popor care voteaza 55% cu PNL si PSD nu merita sa fie condus de USR, ci merita sa sufere in saracie.
    • 0 (0 voturi)    
      te (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:21)

      fanariotu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      obliga cineva sa ramai aici intre nemerituosi?
  • +4 (14 voturi)    
    Ce e mai grav este ca (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:37)

    galeo [utilizator]

    Măsura nu a fost adusă la cunoștința și discutată cu USR înainte.
    Asta arata dispreț și lipsa de bun simt fata de USR, ce a fost pus în fața faptului împlinit.
    PNL i-a tratat pe USR-isti că pe niște sclavi ce trebuie sa accepte tot ce decide PNL.
  • +1 (11 voturi)    
    Ce ati facut javrelor ? Cumva ne-am obisnuit sa (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:39)

    deval [utilizator]

    castige Mafia toate ''disputele '' !! Banuiesc ca lasati Ciuma galbena sa-si implinesca visul, sa guverneze cu cealalta jumatate a ei, Ciuma Rosie !! Sper !! Daca nu o faceti, o sa va reamintesc si de ce nici nu e posibil sa guvernati cu ei !!
  • -3 (17 voturi)    
    Desi nu imi place Citu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:39)

    Ibit [utilizator]

    Apreciez ca a avut " cojones " .
    Un impostor mai putin in guvern .
    Dar , sa avem grija mare ca s-ar putea sa ajunga consilierul lui Iohannis pe probleme de sanatate.........
    • +3 (5 voturi)    
      apropo de impostori (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Deci la tine e ok ca un impostor mai mare sa dea afara un impostor mai mic?
  • +7 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:41)

    SoulSearcher [utilizator]

    mafia din sanatate castiga..

    asta este.. doar sa nu ajungeti prin spitalele romanesti...

    eu ma feresc ca dracu` de apa sa n-am treaba cu sistemul public de sanatate...
  • -1 (13 voturi)    
    Citu a intrecut masura (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:44)

    Luk [utilizator]

    Nu poti face asta cand guvernul tau e sustinut de o coalitie decat daca esti tampit sau ai discutii in paralel cu o alta formatiune capabila sa-ti sustina guvernul.
    Singura pe care o vad eu e PSD.
    Sa vedem cata lume a votat un guvern USL.
  • 0 (10 voturi)    
    Daca era un ministru mai comunicativ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:44)

    Divergent [utilizator]

    ...probabil ca acum ramanea linistit in functie! Dar nu a stiut sa-si comunice intentiile din timp si asta l-a costat: a dat apa la moara borfasilor din PSD. Destul de rau...
  • +7 (15 voturi)    
    Voiculescu la pușcărie! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:44)

    BEDE [utilizator]

    Vorbesc despre Dan Voiculescu!
    Dar, din păcate, penalii sunt lăsați să scape ușor...
    În schimb, cum vine unul care caută să le strice șmenurile din sănătate ale politicienilor, cum e dat jos. N-a știut Vlad ăsta să se pună bine cu cei care fac tot felul de afaceri în sănătate pe banii noștri ai tuturor...
  • +4 (16 voturi)    
    Urmeste Arafat si Citu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:50)

    karmin [utilizator]

    de-abia astept sa il demita pe Arafat, acest impostor arab. Cea mai buna veste pe ultima luna e ca au demis-o pe psihopata aia de Moldovan. Voiculescu era demult pe faras.
  • -2 (10 voturi)    
    PNL si Citu sa-si asume conducerea Ministerului (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:53)

    robyzs [utilizator]

    PNL si Citu sa-si asume conducerea Ministerului Sănătății, in plina Pandemie este cel mai important minister.

    Președintele Klaus Iohannis, Ludovic Orban, Florin Citu si Rares Bogdan nu ar trebui sa fuga de responsabilitatea de a conduce tara in Pandemie.

    Doar asa vom avea o Romanie Normala.
  • +9 (13 voturi)    
    Si Arahat? Ala e tartorul! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:53)

    Alui [utilizator]

    Ma rog, si astia meritau, dar Arahat merita primul demis.
  • -8 (14 voturi)    
    HAHAHAHAHA (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:56)

    Zummm [utilizator]

    Postacii usr-pnl si fraierii de serviciu deplang soarta infractorilor. Rromania lucrului bine facut.
  • +2 (18 voturi)    
    raul cel mai mic (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:57)

    carmen_i [utilizator]

    Voculescu este incompetent si arogant, dar culmea, s-ar putea sa fi fost raul cel mai mic. Era de preferat Voiculescu in locul uneia ca Pintea sau fata de hipercoruptii Tataru, Cseke sau Bodog.
  • -5 (25 voturi)    
    useristii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:57)

    disraeli [utilizator]

    oameni de nimic. il apara pe un farsor. cred ca de fapt isi apara imaginea din oglinda. usereul este o mare farsa creata sa pacaleasca oamenii si care cu ajutorul celor care ori sunt si ei niste farsori sau pe care pur si simplu nu ii duce capul, a ajuns in parlament.
    • -7 (13 voturi)    
      u te mai chinui nene ! Se vede psd-ul (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:08)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui disraeli

      Sunteti, impreuna cu pnl-ul o mare gasca de infractori si pradatori.
      • +2 (2 voturi)    
        deci am dreptate (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:21)

        disraeli [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        tu esti din aia pe care nu ii duce capul. si nici nu ma chinui. voi sunteti niste oameni chinuiti. trebuie sa aparati o papusa gonflabila.
  • +6 (10 voturi)    
    picatura (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:03)

    varsator [utilizator]

    "Picătura care a umput paharul este ordinul semnat de secretarul de stat Andreea Moldovan privind noile criterii de carantinare."

    Binenteles, asta impiedica revenirea la normalitate anuntata de Catu.
  • +1 (13 voturi)    
    Nuuu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:05)

    Ellena14 [utilizator]

    Partidele care sunt la guvernare de 30 de ani sa isi de-a demisia nu V.Voiculescu care e ministrul sanatatii de aproximativ 3 luni .
  • 0 (6 voturi)    
    mda (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:07)

    Incomod3 [utilizator]

    il dezmosteneste unchi-so :) ... nu-si recupereaza investitia cu el... :) :)
  • -3 (7 voturi)    
    Era de asteptat ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:11)

    ASI.MO [utilizator]

    ... sa fie halit de lupii cu greutate! E tanar, nu e versat si isi ia toate cioburile in cap acum, de la cei care trag de fapt, itele conducerii tarii.
    Si, asa cum au zis-o si altii inaintea mea ... Romania are conducatorii pe care-i merita!
  • +5 (17 voturi)    
    Citule, Iohannis, curaj ! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:12)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Hai si cu Arafat ! Voiculescu e un mic copil nevinovat pe langa Arafat!
    Insist sa spun: SMURD-ul nu s-a facut cu banii lui Arafat, ci cu banii nostri. Bani foarte multi ai romanilor care, in mare parte, nu au beneficiat nici macar de o aspirina gratis !
    • +2 (2 voturi)    
      Arafat (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:41)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      e in misiune acolo.

      lcine sa-l demita?
  • +1 (1 vot)    
    sa intelegeti ceva (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:14)

    cristi_an [utilizator]

    tara asta se afunda pe zi ce trece.
  • 0 (0 voturi)    
    Demitere de doi bani (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:15)

    comentacu [utilizator]

    Dar nu-l regret nicio secunda pe acest individ mult umflat cu pompa. De media, de postaci, etc.
    Rezultate zero, pretentii cat casa!
    Sper sa nu revina cu pretentii la functii inalte, la primaria Capitalei...
  • -1 (3 voturi)    
    Pai ce facusi ma nene ma? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:19)

    Gigi Kent [utilizator]

    Tocmai acum cand Vladutz incepuse sa infaptuiasca societatea socialista multilateral dezvoltata il dadurati afara? Acum cand incepuse si el sa se lupte cu ceva, pleaca cel mai competent ministru "evar"? Nu stiu ce sa zic ... domnul Citu sa reconsidere ordinul si sa il aduca inapoi. Si sa isi ceara scuze! Am zis!
  • 0 (0 voturi)    
    Numai copii vosrti (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:21)

    ideinoi [utilizator]

    duta,popescu,ciurchea, cepoi, copii vostrii eterni!
    Hoarda de ........cancer.
  • +4 (4 voturi)    
    solutiile USRPLUS (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:22)

    anonim3 [utilizator]

    A. Rup coalitia si fac opozitie la sange, zdrobind PNL la urmatoarele alegeri. Politic OK, dar pacat de Romania 2021-2024.
    B. Numesc pe altcineva la Sanatate (un ministru comunicator si o echipa de executanti tehnocrati), care se apuca de decapitari si restructurari mai abitir decat gandea macar Vlad Voiculescu, comunicand in acelasi timp mult si aratand capete si dosare publicului. Sa sufere Mafia, si sa vedem daca mai apoi vor indrazni partenerii de coalitie sa demita si un al doilea ministru consecutiv. In acest caz, pacat de Vlad Voiculescu ca persoana, dar mai interesant si mai bine pt Romania.
  • +5 (5 voturi)    
    Voiculescu/Moldovan (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:27)

    RazC [utilizator]

    Ca PNL a capusat sistemul de sanatate, la fel ca PSD si ca e o intreaga mafie in spate, asta e clar si se stie. Mafia asta se muta din partid in partid, pleaca unii, vin altii. Nu m-as mira sa fie infiltrata si in USR-Plus dar asta aflam doar cand apar contracte prin presa asa ca ramane de vazut. Ce e cert e ca ministrul sanatatii putea sa faca ceva dar a tolerat contractele astea atatea luni de zile. Ministerul justitiei e tot la USR si trec lunile fara sa vad rezultate, asta ma deranjeaza pe mine.

    De la PNL nu am pretentii dar ce vroiam sa vad de la USR / Plus era un raport cu toate contractele dubioase si renegocierea lor sau initierea punerii tururor contractelor sub licitatie publica.

    Ce e de inteles aici e daca Voiculescu trebuia demis sau nu. Pentru mine e relevant ce a facut in 4 luni de zile, adica mai nimic, doar proasta comunicare in coalitie si multe gafe. Premierul, bun sau prost, n-ar trebui sa afle din presa de schimbari. Sunt sigur ca are intentii bune dar cel mai relevant legat de cum e condus ministerul sanatatii mi se pare videoclipul ala in care e complet nehotarat...sa pun masca??...sa nu pun masca...?? Tu ce zici Hai sa pun...dar nimeni n-are...nu pun.

    Trebuia sa pui/nu pui dar sa stii legea macar cu un lucru marunt si sa iei o decizie rapid. Trebuia sa fii decis legat de coruptie, sa tai in carne vie. Controale la toate spitalele legat de achizitii, incepand cu alea unde se stie ca sunt pb. Trebuia sa comunici ce faci dar si sa faci ceva!!! nu sa pierzi vremea in discutii inutile in contradictoriu pe FB. Ce consilieri ai de nu sunt in stare sa te sfatuiasca legat de legi, de imagine...purtator de cuvant mai carismatic de ce nu ai daca stii ca nu te pricepi?

    Si pana la urma, tu te pozai ca esti ala mai priceput...pune-ti un medic din sistem, sunt destui in USR. Macar pe ala de la Cluj cu gura mare, Ungureanu, sau e numai gura si de ala?
  • +3 (3 voturi)    
    A primit procedura patentata chiar de USR (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:29)

    jackalphonse [utilizator]

    Eu nu zic ca Voiculescu era rau, dar nici bun. USR-ul patentat demisiile. Ar trebui schimbat "guvernul meu", nu Voiculescu, dar asta este alta discutie.
  • +1 (1 vot)    
    ARAFAT/sanatate (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:31)

    STRANGER1 [utilizator]

    legat de tiruri..
    ok..combinatie ARAFAT zic unii

    Cand presa suna la firma in TURCIA..si cere punct de vedere

    PRET..
    se pot folosi non stop
    principaulul lor scop
    la cat timp trebuie sa se asigure mentenanta? de catre cine..in ce conditii!?

    preturi mentenanta..

    dupa ce au aceste informatii se poate decide..Arafat vinovat..sau nu...Inginerul care nu a vrut sa urce in tir cu pacienti..si alte chestii..
    VA rog sa informati correct si NU precum niste ageamii platiti de X sau Y.

    In orice companie exista proceduri..de interventie..etc..in orice contract sunt niste conditii scrise...

    multe persoane comenteaza..trebuia asa sau altfel..as comenta eu... BA* ...omule ..stii daca x Avea drept sa faca asta? stii cumva contract firma..stii fisa post..stii INFORMATII EXACTE..sau ai meseria de baza PARALEOLOG ..profesie de baza,,si ai trecut in fisa post..spart seminte pe margine de sant?!?! si emitere pareri..de dragul de a scoate ceva sforaitor..

    PS - da ARAFAT sa plece..si oricine nu -si realizeaza job description si ce are de facut...daca vb de nerealizari...la ce sa mai stea!? Rezultatele il recomanda!?
  • 0 (4 voturi)    
    catu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:32)

    kln2000 [utilizator]

    In acest Catu l-a victimizat pe Voiculescu
    USL traieste
    sistemul a invins
    PNL se duce in jos
    milieardele din sanatate merg unde trebuie
  • +5 (7 voturi)    
    PNL a gresit (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:37)

    clement234 [utilizator]

    PNL a gresit pentru ca il transforma pe Vlad Voiculescu in martir, cand o sa mai fie probleme in Sanatate o sa ne amintim cum Florin Citu l-a demis pentru ca a deconspirat Centrele unde Securistii isi vaccinau familiile si prietenii, de acolo a inceput ruptura.

    Klaus Iohannis si PNL au cel mai mult de pierdut din aceasta demitere, USR va fi privit ca victima care a dorit curatarea Sistemului Medical din Romania.
  • 0 (10 voturi)    
    Acu se poate carantina (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:46)

    Alex2016 [utilizator]

    Împreună cu tuta aia de Moldovan. Pot sta închiși în casa 1 an, cu 3 măști. Poate fac și un copil, ca erau dezamăgiți "stapinii" ca nu facem mai multe oua chiar dacă suntem închiși mai mult și mai des în cuibar.
  • -1 (9 voturi)    
    Bravo, in sfarsit (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:51)

    mmmircea [utilizator]

    pleaca ingalata de Moldovan, nu avea ce cauta acolo din capul locului. Cat despre Vladut, ghinion !
  • +2 (6 voturi)    
    Politica lui Citu... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:55)

    Diletant [utilizator]

    ... "sa se revizuiasca, primesc! Dar sa nu se schimbe nimica;"
  • 0 (6 voturi)    
    NUUU! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:01)

    andr1stE [utilizator]

    Diamantul pretios inca neslefuit si Starletu de anul acesta al Oscarului Wienez. NU NE LASA!
  • +3 (3 voturi)    
    Neesential (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:03)

    mescaline [utilizator]

    N-avea anvergura politica, papagalul si carisma pentru a fi un greu intangibil in circul de stat.

    Din lectia lui Ponta s-a invatat ca e mai bine sa sacrifici un banicioiu pentru a linisti apele cand creste nivelull.
    • +1 (1 vot)    
      absolut corect (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:38)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      Doar că USRul s-a sacrificat pe sine, și nu acum, ci în ultimele 3 luni de muțenie populistă cu ministrul ăla sac de box.. Cine dracu îi mai ia în serios acum, care reformă în Sănătate, falimentul tată

      PS. Inspiratul de medic USR Wiener, ce-i drept un... cârnat mai experimentat în gastronomia politică din RO, tocmai ce a declarat că el s-a pregătit ani în șir pt. funcția supremă din Sănătate. Cea ce înseamnă că a studat diferențele între plicuri, comisioane, normative, baroni. Să-i urîm succes.
  • +7 (11 voturi)    
    iesire de la guvernare (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:06)

    Arlecchino [utilizator]

    Este clar ca PNL nu este decat un PSD cu ceva mai putini membri analfabeti. Nu vad de ce ar mai ramane USRPLUS la guvernare, este clar ca nu vor fi lasati sa faca nimic. In momentul in care un ministru deranjeaza este schimbat fara macar o discutie. Estimez ca daca mai darama vreo maghernita la metrou urmeaza Drula.
    • +5 (5 voturi)    
      Drula e cu siguranta pe lista (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:38)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

      Drula e cu siguranta urmatorul pe lista. L-a suparat pe Bode si cred ca a suparat-o si pe Turcanca :))
      Nu are cum sa functioneze un guvern de coalitie daca ala care e PM pur-si-simplu demite pe cine vrea el, cand vrea el. Pe langa greseala asta tot ce-a facut Voiculescu sunt prostioare.

      Citu e un pusti teribilist cu nimic mai bun decat Voiculescu.
      • 0 (0 voturi)    
        Citu e un pusti teribilist (Miercuri, 14 aprilie 2021, 23:53)

        VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        cu nimic mai bun decat Voiculescu.

        Corect! Doua diamante.
  • -4 (6 voturi)    
    #bringVoiculescuback (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:13)

    Gigi Kent [utilizator]

    #bringVoiculescuback
    • +1 (1 vot)    
      Doamne ferește (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:39)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      De ce frate, e un tăntălău
  • +2 (2 voturi)    
    Cu o demisie nu se face primavara. (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:38)

    Ion Popa [utilizator]

    Pe mine ca cetatean nu ma intereseaza cum se numesc guvernantii. Oricum sunt vremelnici.
    Ma intereseaza sa faceti ceva cu coruptia, cu hotia si minciuna care ne omoara.
    Sa terminati odata cu privilegiile pe care vi le acordati in profund dispret fata de cetateanul roman.
    Indiferent ca va numiti psd, pnl, usr, udmr sau oricum. Toti sunteti creati de aceeasi mamica. Chiar va bateti joc de tara asta. Va e drag ciolanul, va place minciuna si hotia. Se schimba x cu y. Vine alt "specialist" cu alte aere. Nimic nou sub soare.
    Si dragi useristi,Voiculescu seamana cu voi nu? Al vostru e, nu?
    • +1 (1 vot)    
      vaaai (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:32)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Ion Popa

      Acuma vine trezirea, ne dăm obiectivi, vai, toți sunt la fel, ne pasă de ... corupție, aia aia, ce vbești domne, mă unge pe suflet când văd ipocrizia votantului userist la vederea muțeniei de peste 3 luni la linșajul la care a fost supus Voiculescu de absolut toată lumea. Presă, colegi USR, Cioloș absolut absent, Nicușor Dan, o cârpă. E mai bun pesedeul băăă, măcar acolo nu găsești ipocrizie, doar corupție acceptabilă.
      Apropo, mă bucur pentru Vlad Voiculescu, orice bărbat e dator cu o trezire la realitate pe lumea asta (așa cum orice român ce ceva inteligență de mult a plecat din țara asta - da asta-i ușor offtopic).
  • +3 (3 voturi)    
    Bun ! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:49)

    Observatory [utilizator]

    A ieșit unul și vine alt neputincios, serios, încercați sa dați funcțiile de miniștrii la oameni capabili ! Ahh Nu prea sunt ? Chemați de afara oameni talentați și capabili.
    Ce faceți acum ? Schimbați un impotent cu altul, doar schimbare de nume ...
  • +1 (5 voturi)    
    Tot raul e spre bine (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:04)

    Irina25 [utilizator]

    Voiculescu are acum timp sa-si termine studiile. Sau sa le inceapa.
    • -3 (3 voturi)    
      are studii mai multe decât are nevoie pentru țara (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:27)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      asta . Nu ?