Ședința PNL: Cresc nemulțumirile la adresa miniștrilor USR / Liberalii se plâng de lipsa colaborării cu USR-PLUS pe legile Justiției și legea salarizării

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2021, 12:26 Actualitate | Politic


Acord Coalitie PNL, USR-PLUS, UDMR
Foto: Captura video
Liberalii au criticat din nou miniștrii USR-PLUS în ședința Biroului Executiv. De această dată, ministrul Justiției, Stelian Ion și pachetul de legi inițiat de acesta au fost ținta nemulțumirilor liderilor PNL. După ce Ludovic Orban și-a declarat public nemulțumirea că PNL nu a fost consultat pe acest subiect, în spatele ușilor închise miniștrii precum Raluca Turcan și Lucian Bode au criticat activitatea partenerilor de Coaliție.

Surse liberale au declarat pentru HotNews.ro că ministrul de Interne Lucian Bode s-a plâns de faptul că Stelian Ion nu l-a consultat în privința transferului Poliției Judiciare către Ministerul Justiției. "Noi avem 48.000 dintre care 28.000 au aviz de politie judiciară si transferul este imposibil pentru că nu au cum să le asigure logistica, iar din punct de vedere al MAI, să destructurezi Poliția Română și să-i transferi către alt minister este un dezastru", le-a spus Bode colegilor. Ministrul de Interne a fost nemulțumit de faptul că proiectul nu a fost pus în dezbatere publică.

Un alt ministru nemulțumit de colaborarea cu Stelian Ion a fost Raluca Turcan. Ministrul Muncii le-a spus colegilor că a primit aviz negativ de la ministerul Justiției pe inițiativă privind legea salarizării. Totodată, Turcan s-a plâns de faptul că în timp ce liberalii vorbesc despre creșterea vârstei de pensionare a magistraților, Stelian Ion spune public că vrea să o mențină scăzută.

Și președintele PNL, Ludovic Orban, a intervenit pe subiectul legilor justiției și a subliniat că proiectele nu au fost prezentate în coaliție și nu s-a făcut o minimă consultare în acest sens, susțin sursele citate.

De altfel, Orban a anunțat public la finalul săptămânii trecute că proiectul privind modificarea legilor justiţiei pe care ministrul Stelian Ion l-a trimis către CSM nu a fost discutat în coaliţia de guvernare şi nici nu a fost supus unor dezbateri publice ample.

Ministerul Justiției a transmis în urmă cu o săptămână Consiliului Superior al Magistraturii propunerile de modificare și completare a celor trei legi ale justiției. Una dintre modificările importante aduse legii privind statutul magistraților vizează procedura de numire a procurorului general și procurorilor șefi ai DNA și DIICOT.

Nemulțumirile PNL la adresa partenerilor de guvernare USR-PLUS sunt exprimate săptămânal în ședința Biroului Executiv. Liderii PNL se plâng constant de faptul că miniștrii USR sunt într-o continuă campanie de imagine și că nu se consultă și nu colaborează cu ei atunci când iau decizii.

La ședințele anterioare, liberalii s-au plâns de miniștrii Sănătății Vlad Voiculescu și cel al Economiei, Claudiu Năsui.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2812 vizualizari

  • +8 (26 voturi)    
    Doua variante (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:03)

    Arminius [utilizator]

    pentru liberali.
    1. Trec in masa la USR pentru unificarea "dreptei"
    2. Aproba legile justitiei si-si pregatesc valiza pentru "la puscarie".
    Fereste-ma, Doamne, de prieteni, ca de dusmani ma feresc singur!
    • +2 (8 voturi)    
      doar ca (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:08)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      ce treaba are usr cu dreapta?nu ca altfel pnl ar fi de dreapta
    • +8 (10 voturi)    
      PNL a ratat ocazia de a curata Numele: (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      un PNList este un P$Dist mai prost !
      mai mult, au ratat ocazia de a face cu adevarat lucruri importante pentru Romania - Bode- tabula rasa la Interne, Nazare - i se nazare ceva la Finante fara Finalitate. In comparatie cu Nazare si Bode, VV si Nasui sunt doar cu 5 minute mai destepti

      Nota Bene : a nu se intelege ca USR PLUS a facut mare branza in primele 100 zile de "Guvernare"
      • +4 (8 voturi)    
        Toti vreti miracole, dar tot PSD si PNL votati (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:40)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Cand tu votezi 55% PSD+PNL, cum te astepti sa faca miracole USR, care are doar 15%?

        Romanul de rand are o fractura logica, nu voteaza corect, dar vrea miracole. Asta e poporul, vai de el.
    • -1 (7 voturi)    
      EI vs AIA (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:58)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Comunisti / marxisti vs Neocomunisti / neomarxisti asta e razboiul acestui guvern, un esec total. Nu inteleg ce mai cauta udmr-istii in cârdășia asta infectă. Credeam ca udmr-istii sunt mult mai inteligenti. Acest guvern trebuie sa-si dea demisia sau sa fie daramat, urgent. Acest guvern face parte din "guvernele mele" ca si celellalte guverne, Iohannis-Ciolos, Iohannis-L.Orban la fel ca si guvernul Basescu-Boc , unul mai slab si mai prost decat celalalt, iar guvernul Cîțu este cel mai catastrofal si dezastruos guvern post-decembrist de dupa 1989. Aste extrem de trist dar, e adevarat.
      • 0 (6 voturi)    
        Ti-e dor de PSD la putere, (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:38)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

        mai combinai si tu ceva.
    • +7 (13 voturi)    
      Ar mai fi una (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:07)

      gogu70 [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Se combina cu PSD-ul atat de drag lor si fac din nou USL-ul mare. Ca doar au interese comune.

      Si mai cred ca noi uitam
  • +4 (8 voturi)    
    oameni de vaza in PNL (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:12)

    methalman [utilizator]

    Unul n-ar iesi in fata sa spuna ce realizari a avut el in primele 100 de zile de mandat, doar sa se planga de capra vecinului...
  • +9 (11 voturi)    
    Cum PNL e dupa PSD la numar de penali... (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:22)

    Popcea [utilizator]

    Mi se pare normal ca PNListii s-au suparat si vocifereaza tot mai tare ca ministrii USR fac schimbari si pe ei nu-i intreaba. Cum PNL are aproape la fel de multi spagari si infractori ca PSD, orice schimbare a legilor PSD-iste loveste in infractorii PNL. Sa nu mai punem la socoteala ca multi politicieni corupti din PSD sunt prieteni, si chiar rude, cu PNL-isti de frunte. Ca doar atatia ani au fost aliati! Cum sa nu se enerveze cand vin unii noi si nu inteleg ca nu trebuie sa faca schimbari ci doar promisiuni.
  • +6 (8 voturi)    
    Nemultumirile PNL (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:30)

    PetruLuca [utilizator]

    ...sunt ,acum, mai mari decat atunci cand , la guvernare, erau cei de la PSD.
    Si la sectorul 1( Bucuresti ) PNL-istii se lupta mai miult cu primarul USR decat cu cei din PSD.
    Prietenia PNL-PSD ,trecuta si prezenta, e tot mai evidenta .UDMR-ul "prieteneste" cu toata lumea ,isi face "treaba" si tace....
    Rezulta ca "problemele" sunt cu cei de la USR care nu prea vor sa le faca "jocurile" cu care sunt obisnuiti cei din PNL si PSD .
    Ne vedem la alegeri !
  • -3 (13 voturi)    
    Oricum...... (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:36)

    polonyca [utilizator]

    E clar ca ceva tre sa se intample !!! USR-ul nu se comporta deloc ca ....un partid !!! Si mai ales..... ca un partid in coalitie !!! Sunt pe alocuri , usor iresponsabili , pare ca au o agenda ascunsa !!!!
    • +1 (5 voturi)    
      USR nu sunt hoti, PNL sunt hoti (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:37)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      si vor pune USR-ului bete in roate la infinit.

      PNListilor le e dor de alianta cu PSD, cand furau impreuna.
      • +1 (3 voturi)    
        Mark Twain: (Marţi, 6 aprilie 2021, 19:15)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        - „Cititorule, să presupunem că ai fi idiot. Sau că ai fi parlamentar... Dar stai, că mă repet.”
        - „Dacă nu citești ziarele ești neinformat, dacă le citești, ești dezinformat.”
        - „Daca iei un câine flămând și îi dai de mâncare, nu te va mușca. Aceasta este cea mai importantă diferență între un câine și un om.”
        - „Parlamentarul nu este decât un infractor de rând care face legi în perioada când nu stă în închisoare pentru vreo crimă de drept comun.”
        - „Spune adevărul și atunci nu va trebui să ții minte nimic.”
  • +6 (10 voturi)    
    PNL, PSD aceeasi mafie (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:36)

    emil bobu [utilizator]

    Cine mai voteaza PNL si PSD ajuta la daramarea tarii, astia vor sa controleze justitia ca sa fure cat vor si sa scape.
  • +6 (10 voturi)    
    eheeee! (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:37)

    revo [utilizator]

    Se pregateste USL II, oficial de data asta.
    Dar dupa Paste, ca sa nu-si strice niciunii din ei vacanta.

    Jivinele PNL au tras la maxim de procesul lui Vantu, ala, cu mita de 1 milion de euro, pana s-a prescris, ca in felul asta scapa si Bogdan Olteanu. Acum, trebuie sa recunoastem ca are si Alinuta Gorghiu, ex amanta chelului, o calitate: e fidea!

    Probabil ca toate legile inaintate de USR ii lovesc tare la boase, la portofel, la libertate.

    HAI, USR!
  • +3 (5 voturi)    
    Càrtițele din PNL și USR PLUS (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:47)

    nick24 [utilizator]

    trec la acțiune! Se critică reciproc pt spargerea alianței!
    Punctajul pe care-l urmează este foarte clar și rapid distructiv.
  • +7 (7 voturi)    
    > Ministrul de Interne a fost nemulțumit de (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:51)

    t4v1 [utilizator]

    faptul că proiectul nu a fost pus în dezbatere publică


    N-a declarat ieri Stelian Ion la Hotnews ca sunt legile lui Predoiu si ca sunt in consultare publica de prin toamna si ca urmeaza un parcurs in Parlament unde se pot dezbate in cadru organizat mai departe toate cele cateva sute de articole !?
  • +7 (9 voturi)    
    cunoscand PNL si pe baza a ceea ce au (ne)facut (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:04)

    programatoru [utilizator]

    banuiesc ca acum primesc fix ce au semanat

    se chinuie sa fie cinstiti si nu prea le iese, pentru ca cinstea la PNL e ca la USL / PSD, sa aiba controlul justitiei, sa bage tot felul de "amendamente otravite"

    sunt foarte curios de ce Nasui nu da aviz
  • 0 (8 voturi)    
    Seamana (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:16)

    Gigi Kent [utilizator]

    Seamana foarte mult cu relatia dintre PNTCD (parte a CDR) si PD (USD) in anii 1996-2000.

    USR-ul (ca si PD-ul de odinioara) e inca in opozitie si nu la guvernare. De decontat va deconta doar PNL-ul.

    Ma uit cu o oarecare placere la ce fac domnul ministru al sanatatii si doamna secrertar de stat din acelasi minister zi de zi si trebuiau, in mod normal, din secunda zero zburati din posturi pentru ca nu au nici o treaba cu posturile respective iar comunicarea este dezastruoasa. Doar ca lumea ii percepe pe Citu / PNL-ul ca nefacand ceea ce trebuie (demiterea celor de mai sus) si nu pe Barna / Ciolos sau alianta lor de caca-maca drept responsabili pentru aducerea unui neavenit la conducerea unui minister esential in pandemie.
    • +3 (7 voturi)    
      PNL ul este P$D (Marţi, 6 aprilie 2021, 15:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      asta sa nu uitam !
  • +4 (6 voturi)    
    S-ar parea ca sistemlupta cand nu mai ru ce pierde (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:30)

    oftamcutotii [utilizator]

    Romania este o tara europeana si nu poate fi intoarsa din drumul spre integrare deplina. Am ramas mult in urma, datorita eforturilor sistemului, finantat puternic de KGB si Erdogan, sau nu? Oricum, hotii nationali (avem de toate!) mai pot doar intarzia procesul istoric ireversibil al tarii acesteia napastuite. Nu va lasati, nu suntem singuri, dreptatea este de partea Europei si a progresului!