Barna: Președintele Iohannis ne-a cerut miercuri să-l susținem pe Vlad Voiculescu / Citim cu umor în presă despre scandaluri și lupte

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 18 martie 2021, 14:59 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
Vicepremierul Dan Barna a respins joi că ar exista neînțelegeri între ministrul Sănătății și premier, după ce Florin Cîțu i-a cerut lui Vlad Voiculescu să prezinte un raport privind măsurile luate de la începutul anului pentru pregătirea valului al treilea al pandemiei și să comunice săptămânal aceste informații: "Citim cu umor în presă despre scandaluri și lupte. Fiecare strănut e transformat în bronșită acută". Barna mai spune că la întâlnirea de miercuri de la Cotroceni președintele Klaus Iohannis a cerut Coaliției să îl susțină pe Vlad Voiculescu pentru că Ministerul Sănătății are nevoie de sprijin în această perioadă.


Potrivit lui Dan Barna, solicitarea premierului Cîțu a fost făcută "într-un context mai larg”, astfel încât toate activitățile ce țin de campania de vaccinare să fie cunoscute și să ajungă la cetățeni.

Vicepremierul mai spune că existența unor astfel de conferințe săptămânale va ajuta la evitarea "confuziilor de percepție care au fost speculate în număr foarte mare”.
  • "Citim cu umor și eu, și premierul, și Vlad ce se scrie în presă despre scandaluri și lupte, în timp ce noi stăm la masă și discutăm următorii pași ai zilei sau ai săptămânii. În exterior pare o mare bătălie care de fapt nu există”, a subliniat Dan Barna, la Digi 24.
El a mai spus că dezbaterile din interiorul Coaliției sunt percepute exagerat și transformate din "strănuturi în bronșită acută”.

Întrebat care va fi poziția sa dacă Florin Cîțu va cere remanierea ministrului Sănătății, Barna a răspuns: "Această temă nu există decât în presă. Nu s-a verbalizat acest scenariu în nicio discuție din Coaliție sau Guvern”.

Mai mult, Dan Barna spune că președintele Klaus Iohannis a cerut coaliției să îl susțină pe Vlad Voiculescu pentru că Ministerul Sănătății are nevoie de sprijin în această perioadă.
  • "În discuția de miercuri de la Cotroceni, cu premierul Cîțu, cu liderii celorlalte partide din coaliție, președintele a fost foarte clar - e nevoie de o susținere pentru Ministerul Sănătății și ne-a cerut să-l susținem pe Vlad Voiculescu, tocmai pentru că prima linie a temei sociale în momentul acesta în România este această pandemie și lupta cu Covid.
  • Ori, în acest context, este foarte clar că guvernul și coaliția suntem aliniați pe acest mesaj foarte clar - România are nevoie de sprijin și de înțelegerea cetățenilor că vaccinul e soluția necesară, iar până atunci măsurile de distanțare, purtatul măștii, spălatul pe mâini rămân valabile și necesare pentru a nu avea o perspectivă de măsuri mai dure”, a adăugat vicepremierul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12041 vizualizari

  • +7 (29 voturi)    
    da (Joi, 18 martie 2021, 15:02)

    cucuveauamov [utilizator]

    si noi citim cu umor ce spune Barna
  • +2 (8 voturi)    
    Lol (Joi, 18 martie 2021, 15:03)

    mitg [utilizator]

    Cinefilul singur n-ar fi putut sa gandeasca acest lucru?
  • -1 (21 voturi)    
    Si ce a mai zis presedintele? (Joi, 18 martie 2021, 15:12)

    Mihai2009 [utilizator]

    Cred ca a zis cam asa:
    Baieti, va rog sa-l sustineti pe Vlad, sa-i explicati cum si ce trebuie sa faca un ministru, faceti echipa acolo.
    Vlad draga, ai 30 de zile sa iti revii si sa faci treaba. Ai 30 de zile in care nu te va mai ataca nimeni dar daca nu faci treaba zbori.
    O zi buna.
  • +1 (19 voturi)    
    Paratrăznetul (Joi, 18 martie 2021, 15:21)

    Mazeta [utilizator]

    Iohannis este un politician versat, primitiv, dar versat. Îi susține pe Barna & Voiculescu fiindcă a simțit că numai folosind USR ca paratrăsnet poate să-și păstreze susținerea publică.
  • 0 (14 voturi)    
    umor negru (Joi, 18 martie 2021, 15:26)

    comentacu [utilizator]

    Cred ca Barna citeste cu umor...negru.
    • +2 (8 voturi)    
      Iti dai seama ce au mai ras de cazurile din Sibiu (Joi, 18 martie 2021, 16:35)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Apoi nu stiu cum de nu rad si azi ca na suntem hilari noi romanii cu asteptarile noastre.
  • +6 (18 voturi)    
    E bine ca va distrati, acolo. (Joi, 18 martie 2021, 15:31)

    AndreiSo [utilizator]

    ?
  • +1 (13 voturi)    
    *Dragul* nostru VP în tragicomicul (Joi, 18 martie 2021, 16:00)

    Rescator [utilizator]

    Guvern al României.Chiar aveți de ce să vă distrați
    și să priviți cu umor(negru) prestația mizerabilă la
    Guvernare.Cred că starea voastră de bine și de umor se va termina curând,fiind nevoiți să reveniți la
    ale voastre(aș putea detalia dar mă tem de cenzură).
    Exemplul dat cu susținerea pafaristului V.Voiculescu
    este de un penibil perfect.Ce anume să susțineți!?
  • 0 (10 voturi)    
    Bai Barna (Joi, 18 martie 2021, 16:47)

    Ibit [utilizator]

    Sa-i spui lui Iohannis ca Voiculescu are nevoie si de DIPLOMA de absolvire a facultatii !
    Sau Iohannis sustine un posibil impostor ?
  • 0 (10 voturi)    
    VV trebuie sprijinit cu o Barna (Joi, 18 martie 2021, 17:10)

    tahomir [utilizator]

    ca e praf omul, nu poate sa se tina pe picioare si nici capul nu-l ajuta sa-si mentina echilibrul. V-as spune si unde ar fi bine sa bage barna pentru o sprijinire maxima dar pana la urma e vorba de ministrul sanatatii si are in mod cert un consilier onorific fix pentru situatii din astea.
  • +3 (5 voturi)    
    VV (Joi, 18 martie 2021, 17:35)

    asx [utilizator]

    Dar de ce vorbesc altii pentru el?
    Da, sunt scandaluri prin presa si ar trebui sa iasa si sa le lamureasca, ba cu doamna directoare, ba cu angajata problema, ba cu faptul ca au trecut 2 luni cu neplata...
    Problema e ca probabil exista explicatii pertinente dar NU COMUNICA!
  • 0 (0 voturi)    
    sustinere (Vineri, 19 martie 2021, 21:05)

    atc [utilizator]

    Poate ne spune cineva si cine i-a cerut lui KWI sa-l sustina pe Veve! Ca sa murim si noi de ras ( nu ca cei 19 - Dzeu. sa-i odihneasca- de la Bals, pentru care asta chiar are nevoie de sustinere deplina ?!?!)