De ce parlamentarii și primarii pot cumula salariul cu pensia? Răspunsul ministrului Muncii

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 11 martie 2021, 15:29 Actualitate | Politic


Sedinta Parlament
Foto: AGERPRES
​​Demnitarii aleși vor putea cumula pensia cu salariul, ministrul Muncii, Raluca Turcan, explicând această excepție la legea care joi va fi pusă în dezbatere prin faptul că aceștia au „mandat constituțional”.

„Au mandate definite de lege. Deci da, pot să cumuleze. Demnitarii au mandat constituțional, sunt mandate a căror durată e definită prin lege, ei sunt în categoria în care își continue acel mandat definit prin lege”, a spus Turcan întrebată despre situația parlamentarilor, europarlamentarilor și primarilor.

Ea a precizat că excepția nu e prevăzută pentru secretarii de stat.

„Persoanele numite nu pot cumula pensia cu salariul, persoanele alese au un mandat definit de Constituție”, a mai spus ea.

Proiectul de lege prin care va fi interzis cumulul pensiei cu salariul la stat va fi pus în dezbatere publică joi, a anunțat ministrul Muncii, Raluca Turcan, care a precizat că aproximativ 35.000 de bugetari primesc și pensie, și salariu. Prin acest act normativ, se va putea opta pentru rămânerea în activitate până la 70 de ani, cu condiția de a alege între pensie și salariu. Vor fi însă și excepții, iar printre acestea se află cadrele didactice, membrii Academiei Române și aleșii statului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29260 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    De ce? Pt ca putem!!! (Joi, 11 martie 2021, 15:32)

    Parzivall [utilizator]

    Suntem Clasa Conducatoare si ne dam favoruri si bani fara numar! De aia. Voi plebeii, heiminii, la munca fraierilor ca sa putem Noi sa ne mai dam bani, drepturi si beneficii!
  • +11 (19 voturi)    
    Nici asa nu cred ca legea va intra in vigoare (Joi, 11 martie 2021, 15:36)

    Kivek [utilizator]

    intre cei 35 mii de bugetari care iau si pensie si salariu sunt multi SECURISTI (d-aia antrenati in Lehliu Gara) care vor face tot ce pot sa blocheze legea
  • +17 (17 voturi)    
    Si? (Joi, 11 martie 2021, 16:04)

    gugurila [utilizator]

    Sa nu ia pensie pe durata mandatului, asa cum si un pensionar de rand se poate razgandi si reveni la pensie.

    Poate, madam Turcan? Poate? Sau nu v-ati gandit la asta?
    • +2 (2 voturi)    
      Turcan inca se gandeste cati ani are la anul (Joi, 11 martie 2021, 16:46)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      .
  • +20 (22 voturi)    
    Asta nu inteleg parazitii astia... (Joi, 11 martie 2021, 16:14)

    bgd [utilizator]

    Indiferent ca esti ales prin vot, concurs sau numit, cat timp ai loc de munca full time platit inseamna ca esti apt si nu doresti pensionare, automat nu primesti pensie de la stat. Foarte simplu parerea mea...
    Orice alte variante inseamna capusarea bugetului, indiverent cum o imbraci.
    Opriti jaful!
  • +13 (15 voturi)    
    cumulare salariu cu pensie (Joi, 11 martie 2021, 16:16)

    vaxalbina [utilizator]

    Pana acum se dadea legea, apoi se venea pe sest cu completari pentru esentialii neamului. Acum se face exceptia de la inceput ca sa nu ne mai facem ganduri. Adica sa inteleg ca daca un militian iesit la 45 de ani la pensie este ales primar, va cumula pensia cu salariul si 25 de ani (daca este ales in continuare). Bravos!
    Catu spusese ca nu vor fi exceptii, dar dupa o matura chibzuinta...
  • +2 (2 voturi)    
    Au mandat constitutional (Joi, 11 martie 2021, 16:45)

    holdup [utilizator]

    sa cumuleze pensia cu salariul la stat?!...poate vreun jurist sa descalceasca ” minunea” asta?...eu stiu ca au mandat sa reprezinte si sa actioneze in limita legilor, in fata altor mandatati constitutional, interesele celor ce i au votat., asa, in cateva cuvinte, deci noi, cetatenii toti, ca mandant, i am imputernicit prin Constitutie, repet, sa cumuleze salariul cu pensia?...ca una dintre concluzii, nu mai votati la locale si generale cu fosti militieni si. in general, cu orice pensionar, pt. ca vor face dubla paguba, cu asta , plus incompetenta si hotie!
  • +4 (4 voturi)    
    Bine, dar (Joi, 11 martie 2021, 16:54)

    siviufxx [utilizator]

    De ce ii dai mandat daca stii ca iese la pensie?
  • +3 (3 voturi)    
    Ce vrea sa spuna poetul aici (Joi, 11 martie 2021, 17:50)

    bigbrother [utilizator]

    cred eu, este ca daca un primar/parlamentar face varsta de pensionare cat timp e inca in cei 4 ani de mandat, nu e obligat sa renunte la mandat si sa se pensioneze, ci le poate cumula.

    Insa, logic ar fi sa fie pusa o restrictie clara si fara exceptie dupa ce se termina mandatul iar nea primarul/parlamentarul sa aleaga: pensia sau salariul.

    Sper ca asta este explicatia si exceptia nu va incepe sa aiba asteriscuri de genul: cu exceptia celor care sunt la primul mandat/prieteni cu guvernantii/prietenii stiu de ce.
  • +4 (4 voturi)    
    Apa de ploaie (Joi, 11 martie 2021, 18:30)

    VOX. [utilizator]

    Cu derogari si exceptii, n-o sa se ajunga nicaieri.
  • 0 (0 voturi)    
    Apa de ploaie (Joi, 11 martie 2021, 21:42)

    all23 [utilizator]

    Doar discuta teme care sunt de interes insa nu sunt in stare sa gaseasca o rezolvare! Idioata asta deja cauta exceptii in loc sa vada care e nedreptatea!!1Sumele mari ! Deci Exceptia ar fi cam asa : Cei car prin cumul realizeaza mai mult de 7000 lei lunar trebuie sa renunte la una din sursele de venituri . Cunosc un coleg care la 65 de ani ia pensie si vine si la munca ( sofer) De ce ar trebui sa fie pagubit de un trai decent ( fiindca abia daca ajunge la 6000 de lei cu cele 2 surse de venit) ? Ca e tzoampa de Turcan o turbata idioata ? Un profesor pensionar cu 2-3000 de lei mai poate sa predea cu ora si mai ia niste bani ( tot ca sa aiba un trai decent sau sa isi plateasca medicamente .....) Pe astia ii va opri si pe ceilalti ii va incadra la exceptii , iar fraierii vor aplauda ca au oprit aceasta nedreptate ... uitand ca de fapt aplauda o masura injusta ....
  • +1 (1 vot)    
    Corect ar fi... (Joi, 11 martie 2021, 23:11)

    Gabu [utilizator]

    Pensie ori salariu. Una ori alta, fără exceptii!
  • +1 (1 vot)    
    Intr-o tara normala (Vineri, 12 martie 2021, 11:14)

    Ibit [utilizator]

    O lege trebuie sa fie clara si sa nu lase loc de interpretare .
    Cand in Romania aproape orice lege are asa zisele
    " instructiuni de aplicare " care sunt elaborate de catre un minister sau mai multe si care de cele mai multe ori schimba sensul legii , inseamna ca Parlamentul este incapabil sa legifereze .
    Cand se lasa , cu buna stiinta , o fisura in lege este clar ca ca se lasa cu un scop ascuns .
    Asa ca , se adevereste proverbul care spune ca " orice popor isi merita conducatorii pe care si i-a ales " .
  • +2 (2 voturi)    
    CUMULUL SALARIU-PENSIE (Vineri, 12 martie 2021, 11:47)

    jidanul [utilizator]

    Cumulul salariu-pensie trebuie sa dispara, fara exceptii, pentru orice om care lucreaza in orice institutie ale Statului Roman, presedinte, prim-ministru, ministrii, parlamentari, orice om din companiile de stat, agentii, autoritati, BNR, ASF, Curtea Constitutionala si orice alta institutie. La fel privilegiile discriminatorii ale oricarui beneficiar de pensii "nesimtite" si salarii "nesimtite". Nimeni din oricare institutie a Statului Roman nu este "special" dar trebuie sa aiba un salariu sau o pensie decenta conform profesiei si functii ocupate dar, niciodata "special" sau "nesimtit".
  • 0 (0 voturi)    
    Din pacate, legea asta nu poate trece de CCR (Vineri, 12 martie 2021, 12:10)

    justin puscasu [utilizator]

    Pensia este un drept, bazat pe faptul ca ai cotizat niste ani multi la fondul de pensii. Cand ai facut 65 de ani, ai acest drept ca oricare alt pensionar, indiferent daca vrei sau nu sa-ti continui activitatea.
    Pe de alta parte, dreptul la munca este garantat de Constitutie. Daca poti si vrei, nu ti se poate restrictiona dreptul de a munci si de a fi retribuit pentru asta si dupa 65 de ani.
    Deci, incompetenta si mult zgomot pentru nimic.