Ludovic Orban, ales președinte al Camerei Deputaţilor

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 decembrie 2020, 2:23 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Liderul PNL Ludovic Orban a fost votat, luni noapte, după 16 ore de ședință, președinte al Camerei Deputaţilor în noua legislatură. Orban a primit 179 de voturi.

Pentru funcţia de preşedintele al Camerei Deputaţilor au candidat Ludovic Orban (PNL) şi Alfred Simonis (PSD).

Ludovic Orban a fost votat în funcție cu 179 de voturi „pentru” (PNL, USR, UDMR) și 110 „împotrivă” (voturile PSD).

Simonis a primit în schimb 110 voturi „pentru” şi 179 „împotrivă”.

Au votat 289 de deputaţi, din totalul celor 322 care au depus jurământul. Votul a fost secret, cu buletine de vot.

Preşedintele Camerei Deputaţilor este ales pe durata întregului mandat al forului legislativ 2020-2024.

Deputații au adoptat de asemenea componența Biroului Permanent al Camerei. Membri Biroului sunt aleşi la începutul fiecărei sesiuni ordinare.

Astfel, vicepreşedinţi ai Camerei Deputaţilor vor fi: Marius Budăi şi Alexandru Rafila (PSD), Laurenţiu Leoreanu (PNL) şi Cristina Prună (USR).

Secretari ai Camerei vor fi: Daniel Suciu (PSD), Cristian Buican (PNL), Oana Murariu (USR) şi Ovidiu Ganţ (minorităţi).

Iar chestori ai Camerei vor fi: Alexandra Presură (PSD), George Cristian Tuţă (PNL), Antonio Andruşceac (AUR) şi Seres Denes (UDMR).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13302 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    E un progres fata de Colacu ! Asta poate citi, (Marţi, 22 decembrie 2020, 6:34)

    deval [utilizator]

    fara sa lesine..........
    • -4 (12 voturi)    
      179/329=54.4%. Cu asa majoritate nu poți guverna! (Marţi, 22 decembrie 2020, 8:02)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Sunt 329 parlamentari la Camera din care 179 l-au votat pe Ludovic Orban președinte, ceea ce înseamnă ca acesta se poate baza pe maxim 54.4% din aleșii neamului care a votat, ca majoritatea absoluta nu s-a prezentat la urne.

      Cu asemenea procent la limita nu se poate guverna, și datorita neînțelegerilor și instabilității extreme caracteristice coaliției PNL, USR-PLUS, UDMR.
      • -4 (4 voturi)    
        Vom vedea, zise orbul. (Marţi, 22 decembrie 2020, 10:15)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Dar tot a nimerit Braila.
      • -1 (3 voturi)    
        Si ce alternative vezi tu? (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:11)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Ce majoritate crezi tu ca ar trebui incercata ca sa fie majoritate mai stabila? Sa se adauge AUR la actuala coalitie? Sa se faca un guvern PSD+PNL? Sau poate PSD+USR+UDMR? Chiar sunt curios ce alternativa vezi tu.
    • -3 (7 voturi)    
      am mai spus-o: (Marţi, 22 decembrie 2020, 8:36)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Orban e vulpe batrana... el si-a dat demisia din functia de prim ministru nu ptr ca l-a durut ca a avut scor mai mic decat se anticipa, ci ptr ca vroia sefia Camerei Deputatilor. Este un post sigur, bine platit, al doilea om in stat. De aici poate candida ca presedinte, cand se va retrage Johannis.
      Scapam de Ciolacu, dam de Orban...
      • +7 (7 voturi)    
        Al 3-lea om in stat. (Marţi, 22 decembrie 2020, 10:15)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Al doilea este seful Senatului, doamna Dragu. Mai cititi legile si regulamentele.
  • +6 (10 voturi)    
    Tandemul PNL + USR TREBUIE sa Asigure (Marţi, 22 decembrie 2020, 8:06)

    un domn [utilizator]

    Trecerea in Nerelevant pentru P$D ! In 2024 P$D sa nu intre in Parlament !
    • +4 (6 voturi)    
      va fi (Marţi, 22 decembrie 2020, 9:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      aproape imposibil câtă vreme printre peneliști sunt destui pesediști mascați. Unii dintre ei racolați chiar din PSD, recent, indivizi care la prima bâtaie de vânt vor schimba barca înapoi la PSD asigurându-i acestuia majoritatea parlamentară. Se va întâmpla ceva asemănător cu CDR-ul din legislatura 1996-2000.
      • -1 (5 voturi)    
        ai incremenit .... (Marţi, 22 decembrie 2020, 10:38)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        .....in proiect barbate !!! Egalitatea dintre PSD si PNL folosita de fel de fel de lefegii ai PSD si Usr + in campania electorala sa fasait in cele 15% !!! Numarati-va beizadelele securiste impreuna cu PSD si veti vedea cat de aproape santeti de unii de altii !!!
      • +1 (5 voturi)    
        DNA ii va Filtra (Marţi, 22 decembrie 2020, 10:40)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        In mod sigur au schelete la dulap acei traseisti pe ruta : P$D - PNL
        • 0 (0 voturi)    
          cool (Miercuri, 23 decembrie 2020, 11:39)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          deci recunosti ca denea face politie politica!
  • +3 (5 voturi)    
    de acum lucrurile sunt clare (Marţi, 22 decembrie 2020, 8:18)

    ..13 [utilizator]

    Nu cred ca o sa ne mai trezim cu nu stiu de legi visate peste noapte.

    mai ramane partea cea mai grea - de facut treaba.

    bani sunt, parlament nou este, functiile preluate deci ar trebui sa inceapa sa fie cu mult mai bine si rezultatele sa se vada din urmatorul an.

    vom vedea.
  • 0 (8 voturi)    
    O să-i coste mult pe peneliști numirea asta. (Marţi, 22 decembrie 2020, 8:51)

    Tayen [utilizator]

    Foarte mult și va fi extrem de nerentabilă.
  • -1 (7 voturi)    
    să te ții (Marţi, 22 decembrie 2020, 9:03)

    nahir [utilizator]

    de-acum în colo, 4 ani, câtă ”carne” îți va umple frigiderul măi Șică, dacă nu dai drumul la proiectele legislative și le ții prin sertare, ca dragnea.