Orban, Barna, Cioloș și Kelemen, comunicat comun după prima zi de negocieri. Niciun cuvânt despre impasul din timpul discuțiilor

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 16:28 Actualitate | Politic


Negocieri PNL, USRPLUS, UDMR
Foto: Facebook
La negocierile politice fiecare formațiune și-a prezentat punctul de vedere referitor la organizarea și funcționarea coaliției, se arată într-un comunicat comun semnat de Ludovic Orban, Dan Barna, Dacian Cioloș și Kelemen Hunor, după prima rundă de negocieri pentru formarea guvernului. Liderii PNL, USR-PLUS și UDMR nu pomenenesc niciun cuvânt despre blocajul intervenit în negocierile pentru funcțiile de premier și șefi ai Camerei Deputaților și Senatului și anunță că discuțiile se vor relua duminică.


Comunicatul semnat de Orban, Barna, Cioloș și Kelemen:

  • Echipele de negociere ale PNL, USR-PLUS și UDMR au avut astăzi prima rundă de discuții pentru constituirea noii majorități parlamentare. A fost convenită structurarea negocierii pe trei paliere, cel politic, cel legat de programul de guvernare și cel privitor la funcționarea majorității parlamentare. La negocierile politice fiecare formațiune și-a prezentat punctul de vedere referitor la organizarea și funcționarea coaliției.
  • În ceea ce privește programul de guvernare, a fost stabilită structura acestuia și modul în care se armonizează programele celor trei formațiuni politice, fiind făcute progrese pe o serie de capitole. Totodată, s-au convenit coordonatele activității comune la nivel parlamentar care stau la baza funcționării majorității.
  • Liderii celor trei formațiuni și-au afirmat voința de a oferi împreună o formulă de guvernare stabilă României, care să asigure cele mai bune soluții pentru ieșirea din criză și pentru realizarea reformelor de care are nevoie România. Formațiunile politice vor relua mâine discuțiile, iar informații referitoare la derularea acestora vor fi transmise și în zilele următoare prin comunicate oficiale și comune.



Există trei echipe de negociere care vor discuta pe trei teme: formarea guvernului, scrierea programului de guvernare și împărțirea funcțiilor din Parlament.

Astfel, din echipa de negociere pentru funcții în Guvern fac parte: Ludovic Orban, Florin Cîțu, Rareș Bogdan, Robert Sighiartău, Dan Barna, Dacian Cioloș, Kelemen Hunor, Cseke Attila, Benedek Zakarias, Rozalia Biro.

Din echipa de negociere a programului de guvernare fac parte: Ionel Dancă, Cristian Bușoi, Laurențiu Leoreanu, Cristian Ghinea, Claudiu Năsui, Lucian Viziteu, Stelian Ion, Dragoș Pîslaru, Anca Dragu, Tanczos Barna, Balint Porcsalmi, Hegedus Csilla, Antal Arpad și Csoma Botond.

Din echipa de negociere pentru funcțiile din Parlament fac parte: Alina Gorghiu, Florin Roman, Raluca Turcan, Daniel Fenechiu, Cătălin Drulă, Radu Mihail, Cristina Prună, Silvia Dinică, Oana Țoiu, Andrei Lupu, Ștefan Pălărie, Kelemen Hunor, Cseke Attila, Benedek Zakarias, Rozalia Biro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11083 vizualizari

  • -6 (24 voturi)    
    Barna si Ludovic (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 16:32)

    un domn [utilizator]

    Doua Erori in Politica Damboviteana ( ma rog, PLUS ciolosh )
    • -4 (18 voturi)    
      Lupta pentru ministere (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 16:57)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Se luptă între ei pentru Sănătate și Educație. Se luptă să nu le ia, adică.

      Oare ce trece prin mintea unui votant usr când realizează țeapa enormă pe care și-a luat-o punând ștampila pe măscăricii ăștia? Probabil gânduri similare celor ce trec prin mințile electoratului pnl.

      Vom avea un guvern excelent în următorii 4 ani. Excelent pentru comedie adică. Deja comentariile de pe HotNews sunt absolut delicioase. Și guvernarea nici n-a început.
      • -3 (5 voturi)    
        de unde stii tu asta? (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 18:46)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Inafara de informatiile pe "surse", exista vreo declaratie oficiala de la USR ca nu vor sanatatea sau educatia? Si e normal ca lupta sa inceapa cu unul din ministerele avizatoare, dupa aia fonduri eurpene, transporturi, dezvoltare, si dupa aia sanatatea si educatia. Ce sens are sa te ducio la negocieri cu unul care stii ca nu vrea cele doua ministere si sa spui ca tu esti foarte interesat de ele? Ca sa mai primesti pe langa ele doua cultura si comunicatiile?
    • -1 (7 voturi)    
      Eh... (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 17:16)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      se lucreaza cu materialul clientului. asta-i cel mai bun.

      ce ai vrea acum? sa-i vezi pe Veorica sau Ciolacu prim ministri?! ... sau pe securistii din AUR?!
    • 0 (4 voturi)    
      si care-s ne-erorile? (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 18:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Lasa-ma sa ghicesc: rafila premier, asha-i?
  • -2 (18 voturi)    
    Cel mai bun ministru al românilor de pretutindeni (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 16:38)

    Nyk1 [utilizator]

    Kelemen Hunor!
  • +1 (7 voturi)    
    Eu inteleg ca trebuie negociata guvernarea. (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 17:38)

    Papalote [utilizator]

    De neinteles pt. mine, este de ce o fac cu usile inchise? Isi disputa mostenirile familiare pe baza unui testament neclar sau viitorul Romaniei? De ce nu sunt transparente aceste negocieri, pt ca oamenii interesati sa vada si sa afle realitatea despre aceste negocieri, nu speculatii si dezinformari din mass-media.
    • +1 (7 voturi)    
      Unde ai mai vazut tu negocieri facute la vedere? (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 18:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Papalote

      Eu nu stiu sa fi existat negocieri politice facute in direct la tv undeva in lume...
      • +2 (2 voturi)    
        Ei bogdanica e totusi un progres... (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 21:26)

        Papalote [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ... ca nu m-ai catalogat postac putinist. Te-ai limitat doar la ,,oriunde in lume". Pai de ce dracu mai sunt votari daca pe cei pe care ii alegem, au secrete fata de noi cei prosti care iesim la vot. Pe mine ma doare la basca de ,,oriunde in lume", Daca e democratie sa fie democratie si transparenta. Sau astea se aplica doar pt. alesi, pt noi prostimea se aplica secretomania, politie politica, postacii platiti din bani publici ca sa descurajeze orice iesire din formatie si din pozitia de drepti. Nu e nici o diferenta intre voi si comunisti. Va urmaresc demult comentariile voastre agresive si impertinente.
        • 0 (0 voturi)    
          te doare la basca pentru ca esti plin... (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:44)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Papalote

          ... de certitudini.
          Daca ai avea si intrebari, una din ele ar trebui sa fie si "de ce toti fac altfel decat cred eu ca ae trebui facut"? Da'na, asta presupune niste "skill-uri" care se pare ca-ti lipsesc.
      • -1 (3 voturi)    
        asa e, (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 22:17)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        totul pe ascuns!
        asa cum negociaza clanurile mafiote impartirea teritoriilor si domeniilor.
        vau de romani si de Romania!
  • -6 (6 voturi)    
    Am vazut lipsa de transparenta in negocieri. (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 18:01)

    Papalote [utilizator]

    Dar ce nu am vazut in nici o echipa de negociere, membrii echipei PNL Bihor, care au adus cele mai multe voturi pnl-ului. Daca nu era echipa lui Bolojan, nu stiu ce s-ar mai fi negociat acum. Poate negociau cu Ponta, Basescu si Tariceanu strategia pt. viitoarele alegeri parlamentare.
  • 0 (4 voturi)    
    BOLOJAN PRIM MINISTRU (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 19:55)

    mihai53 [utilizator]

    Domnilor de la PNL , de ce nu acceptati pe Bolojan prim ministru ? Este singurul care stie si poate sa faca ceva serios . Daca ii urmariti activitatea , veti vedea ca deja a miscat lucrurile in jud. Bihor . Sau va este frica sa nu faca restructurare si multi dintre sefi sa nu mai aibe locuri . Asa va rotiti si toti incompetentii vor avea un loc caldut . La tara se gandeste cineva ? Dl Iohanis , dumneavoastra ati putea rezolva problema !
    • -4 (4 voturi)    
      Ce vorbesti domne? (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 21:35)

      Papalote [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

      Pe astia ii doare undeva de tara. Ei sunt interesati doar de cascaval. Dumneatale nu vezi ca se dau lupte pe viata si pe moarte doar pe ministerele care sunt izvoare nesecate de euroi?
      Tara si boborul sa aiba rabdare pana peste 4 ani. /