Ciolacu: PSD rămâne partidul cu cele mai multe mandate. Asistăm la o confiscare a votului românilor / Nu pot să realizez cum USR va participa la o guvernare cu penalii PNL şi cu Cîţu, care este groparul României

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2020, 12:42 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Captura video
Marcel Ciolacu spune că în urma alegerilor parlamentare de duminică PSD va avea 110 mandate la Camera Deputaţilor şi 48 de mandate la Senat, prin urmare rămâne partidul cu cele mai multe mandate, deci ar trebui să fie chemat primul la consultările de la Cotroceni. În cazul în care nu se întâmpla asta, PSD nu va merge la consultări, a mai spus liderul social-democraţilor. El mai afirmă că de la ora 16.00 va avea loc Consiliului Politic Naţional în care PSD va vota propunerea de premier - Alexandru Rafila. Ciolacu ar avea şi miniştri - la Finanţate Cristian Socol, la Educaţie Leonard Azamfirei sau la Justiţie Maia Teodoroiu.

Ciolacu a declarat, joi, la Digi 24, că PSD este partidul cu cele mai multe mandate în viitorul Parlament şi că "rămâne surprins" de modul de abordare a negocierilor şi de "felul în care interpretează preşedintele Iohannis Constituţia".

"Se pare că asistăm la o confiscare a votului românilor şi o gaşcă de pierzători vor să îşi transforme acest vot de blam oferit de români într-o victorie. Lucru nepermis într-un stat democratic şi european. Negocierile parcă s-au dus într-un ridicol, nu se ţine cont de criza sanitară şi de marile provocări pentru 2021. Am ajus să ni se povestească de un preşedinte de partid pentru că nu ştiu ce caută acum la Cotroceni, pentru că preşedintele PNL avea relaţii instituţionale cu şeful statului. Nu ştiu acum cum îşi permite să se ducă la Cotroceni şi să scrie pe bileţele nume de prim-miniştri. Într-un stat democratic aceste consultări se fac în urma unui calendar anunţat oficial pe agenda publică a preşedintelui României, deoarece preşedintele nu e al PNL sau USR, preşedintele ia act de rezultate, invită partidul cu cele mai multe mandate primul la consultări şi apoi face negocieri oficial”, a susținut Marcel Ciolacu, potrivit News.ro.

El a mai spus că în cazul în care şeful statului nu cheamă PSD primul la consultări, atunci le va propune colegilor ca partidul să nu participe deloc.

Referitor la propunerea de premier a PNL, Florin Cîţu, liderul PSD a susținut că nu înţelege cum USR-PLUS va participa la o guvernare cu "penalii PNL” şi cu premier Florin Cîţu, "groparul României şi al economiei româneşti”.

"Nu pot să realizez cum USR va participa la o guvernare cu penalii PNL şi cu domnul Cîţu care este groparul României şi al economiei româneşti. Propunerea noastră clară este domnul Alexadru Rafila. Dacă am fi avut un preşedinte care să îmbrace haina constituţională, în acest moment ar fi fost vorba de un guvern de uniune naţională. Este nevoie de un efort naţional al tuturor partidelor pentru a depăşi această criză sanitară şi economică cu care o să se confrunte România din ce în ce mai mult. E o abordare greşită ceea ce face acum preşedintele invitând nişte perdanţi, neţinând cont de votul românilor. De fapt s-a confirmat că Guvernul PNL al său este un eşec total”, a completat Ciolacu.

Întrebat despre o listă de potenţiali miniştri ai PSD, Ciolacu a invocat numele lui Cristian Socol pentru Finanţe, Leonard Azamfirei pentru Educaţie, Maia Teodoroiu pentru Ministerul Justiţiei.

Negocierile pentru noul guvern de coaliție vor începe sâmbătă, a anunțat președintele UDMR, Klemen Hunor, după discuțiile de la Cotroceni cu președintele Klaus Iohannis, la care au participat și Ludovic Orban și Dan Barna.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9611 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    Penalii Shpagari ai “Democratziei” (Joi, 10 decembrie 2020, 12:43)

    un domn [utilizator]

    Simt cum sunt impachetati la coltz pentru 4 ani, apoi incepand cu 2024, dupa Ponta
    • -7 (11 voturi)    
      Mesaj populist (Joi, 10 decembrie 2020, 13:19)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dl Ciolacu are dreptate in privinta nr-ului de mandate si a respectului pt Constitutie.

      In orice tara UE partidul care obtine mai multe mandate in Parlament e chemat la consultari, nu poate fi ignorat, indiferent de strategia politica a respectivului sef de stat.

      Modul de abordare al dlui Iohannis nu i-a servit la un rezultat bun, PNL a pierdut alegerile in fata PSD, e un fapt.

      "Talibanismele", ca sunt de la Cotroceni, din USR sau de la gruparile din PNL, nu vor face decat sa ajute PSD sa se victimizeze.

      Un partid atacat din toate partile a reusit sa ia aproape 30% din voturi.
      Un alt partid ignorat complet sau chiar dispretuit a reusit sa ia 9% din voturi.

      Dupa redistribuire, aceste doua forte politice, de stanga cleptocratica si de dreapta nationalista, vor avea circa 45% din mandate, ceea ce arata a esec pt restul clasei politice !

      Ar trebui sa fie niste semnale de alarma pt oricine are minim de inteligenta politica in "oastea de stransura" care vrea sa faca Guvern dupa placul dlui Iohannis.
      • +5 (11 voturi)    
        Eu Am Interesul sa Dispara P$D (Joi, 10 decembrie 2020, 14:32)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Ce face KWJ este Pohta Mea ! Mi se rupe de el, nu ma pasioneaza ! Dar faptul ca scoate rinocerii la Abator ma bucura ! Pentru mine este Un Erou Deoarece Rezolva Extinctia P$D ! Apoi in 2024 vine randul PNL cu termen de extinctie 2028 ! E foarte Bine Ce Se Intampla !
  • +25 (31 voturi)    
    Adevarat (Joi, 10 decembrie 2020, 12:52)

    Akylas [utilizator]

    Asa e, nea colacule, PCR-ul, pardon PSD-ul ramane partidul cu cele mai multe mandate, si....gata, atata tot. Ramaneti sanatosi cu mandatele voastre, cel putin 4 ani in opozitie, sa va mai odihniti putin de cat de mult bine ati facut pentru Romania si pentru romani (si pentru buzunarele voastre, bineinteles)....
    • +5 (7 voturi)    
      nu ai inteles (Joi, 10 decembrie 2020, 13:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      el vrea ca PSD sa fie la guvernare prin lege, indiferent de scorul pe care-l obtine la alegeri

      el "uita" ca stanga a obtinut sub 35% (psd cu pro rom (RIP) )

      ei nu inteleg ca pana si mizeria de AUR nu e partid de stanga!
  • +12 (16 voturi)    
    si (Joi, 10 decembrie 2020, 12:54)

    spy [utilizator]

    groparul a angajat psd-ul sa tina slujba la inmormintare
  • +26 (32 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 10 decembrie 2020, 12:55)

    [anonim]

  • -15 (23 voturi)    
    A simtit Ciolacu ca USR e ruda ideologica cu PSD:) (Joi, 10 decembrie 2020, 13:02)

    CezarN [utilizator]

    adica de stanga si cu dispret fata de proprietatea privata, dupa cum spunea apropiata lui Ciolos, Oana Maria Bogdan, aici:
    https://www.capital.ro/declaratii-socante-in-usr-plus-apropiata-lui-ciolos-vrea-comunsi.html

    doar ca, momentan, au cai diferite (PSD si USR+) de a ajunge la putere si a "implementa" neo-comunismul.
    • 0 (6 voturi)    
      despre cine (Joi, 10 decembrie 2020, 13:42)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      vorbeste ciolacu ca sunt penali?
      Despre fostul lor aliat pnl?
      Dar primii penali ai tarii sunt chiar ei, psd-istii iar ciolacu ar trebui sa aiba bunul simt si sa taca.
      Dar de unde bun simt la psd?
      Cat despre USR, este diferenta de la cer la pamant intre numarul lor de penali si numarul de penali din psd si pnl.
    • +1 (5 voturi)    
      PSD-ul adora proprietatea privata (Joi, 10 decembrie 2020, 18:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Dar mai exact proprietatile personale private.
      In ceea ce priveste USR-ul nu sunt asa sigur de neo-marxismul lor. Da, in varianta initiala de acum 8 ani era plin de neo-lunatici, acum s-a mai spalat la ideologie.
  • +13 (15 voturi)    
    va (Joi, 10 decembrie 2020, 13:03)

    daldepsd [utilizator]

    puteti baricada pe dinauntru, aveti acolo in conducere
    pe unul care a exersat asta. Grija totusi la distantarea fizica. A nu e vorba de virusi ci de degete; si acolo aveti unul bun.
  • -8 (8 voturi)    
    - (Joi, 10 decembrie 2020, 13:06)

    tomlin [utilizator]

    fara csiolosh premier si guseth la justitie Romania risca sa avanseze
  • +7 (9 voturi)    
    ce individ (Joi, 10 decembrie 2020, 13:10)

    DiDiRo [utilizator]

    fara scrupule! Gretzos! Sper din 2024 sa nu va mai vedem prin politica cu "partidul" vostru cu tot.
  • +8 (10 voturi)    
    Omul asta e dus cu pluta. (Joi, 10 decembrie 2020, 13:13)

    Cataleya [utilizator]

    Cand Johannis a vrut sa-l (re)nominalizeze pe Orban2 - insasi CCR i-a dat "indicatii pretioase - obligatorii" ca presedintele este obligat sa numeasca un premier care are sansa reala sa fie votat de majoritatea Parlamentara.
    Decizia CCR este cat se poate de rezonabila, pt ca il impiedica pe presedinte sa forteze alegeri anticipate, prin numirea succesiva (si intentionata) a 3 premieri fara nicio sansa de a obtine majoritatea formarii unui guvern.
    Acum, Ciolacu, (cel care a sesizat CCR in legatura cu numirea lui Orban) se face ca a uitat sau chiar e prea prost sa inteleaga decizia CCR care ii da mana libera lui Johannis.

    Cireasa de pe tort:
    Ciolacu a pus-o pe lista ministrilor pe Firea - la Ministerul Dezvoltarii :))))
  • +10 (12 voturi)    
    disperare ... (Joi, 10 decembrie 2020, 13:17)

    asada [utilizator]

    ...numele tau este Ciolacu of PSD !!! Acest borfas ,uns conducator al mafiei PSD_ALDE ,care a secatuit tara ,furand peste 30 ani, tot ce ce sa putut si nu numai fara a da socoteala, alesi in continuare de liota clientelara cunoscuta cat si de indolenta alegatorilor "inteligenti si infatuati ",nevoie mare, se ineaca in epitete ,judecati de valoare si comentarii golanesti caracteristice cloacei in care a trait si al carei reprezentant este !!! Iesi pe firmament si indica-ne partidul parlamentar care a declarat dorinta de a purta discutii si aliante cu voi !!! Nu crezi ca celelalte partide ce vor face alianta la guvernare au fost alese de mai multi romani,si de alta calitate, decat liota voastra , romani care au dreptul de a fi ascultati si respectati pentru votul si vrerea lor ,ca Romania sa arate asa cum isi doresc ei !!?? Aveti frisoane ca nu mai aveti ocazia sa va infruptati si sa furati banii europeni de care Romania va beneficia in urmatorii ani !!! La munca borfasilor nu la ciordit pana nu mai ramane piatra pe piatra !!!
  • +6 (8 voturi)    
    RABIA...malai viseaza (Joi, 10 decembrie 2020, 13:17)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Sunt turbati moftangii ! Se cramponeaza de putere,acum cand lucrurile vor merge ceva mai bine,ca sa-si aroge oarece merite !Insa nimeni nu vrea sa faca parteneriat cu ei pentru ca s-au mai fript deja !
  • +6 (8 voturi)    
    A fi gropar (Joi, 10 decembrie 2020, 13:18)

    ipolitic [utilizator]

    e o meserie cinstita, ca oricare alta. Inainte sa implantezi copaci, trebuie sa faci gropi, nu-i asa? Si Catu vrea sa implanteze copaci (sper) si nu sa taie paduri. Hai, niste crengi uscate, admit, mai ales cele pe care stau pesedistii si croncane indignati
  • +7 (7 voturi)    
    le-a spus cineva alora de la Obregia... (Joi, 10 decembrie 2020, 13:19)

    liviu_ [utilizator]

    ca le-a scapat unu?!
  • +3 (5 voturi)    
    eu nu inteleg o chestie (Joi, 10 decembrie 2020, 13:27)

    natbl73 [utilizator]

    de ce nu ii lasa sa alcatuiasca un guvern?

    minoritar bineinteles, ca nu vad cine s-ar alia cu ei si oricum nu ar face 50%, deci ii blocheaza in Parlament si in primavara ii debarca

    pana atunci poate se mai trezesc si romanii si ies in strada, vorba unuia...si-atunci, adio psd !!!
    • -6 (6 voturi)    
      - (Joi, 10 decembrie 2020, 14:44)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      o sa iasa romanii in strada, sa stranga gunoiul in S1
      • +5 (5 voturi)    
        fassssss....!! (Joi, 10 decembrie 2020, 17:01)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

        Vanturi fasiite maestre ,ca si PSD-ul matale !!!
        • -4 (4 voturi)    
          - (Joi, 10 decembrie 2020, 17:18)

          tomlin [utilizator] i-a raspuns lui asada

          pee see dee nu este al meu, eu sunt vames si vamesul vamuieste.
          • +2 (2 voturi)    
            vames zici !? (Joi, 10 decembrie 2020, 18:31)

            asada [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

            Alt hotoman spagar ,dar modest( ca sa nu zic altfel.... )daca vamuiesti gunoaile prin S1 si poate prin PSD !!!
      • -1 (1 vot)    
        de ce nu esti atent? (Joi, 10 decembrie 2020, 20:59)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

        ultrashii tai sunt cei care au aruncat gunoiul

        de strans, l-a strans una, frantzuzoiaca cred, impreuna cu niste voluntari

        ps: teasmuiteas-ule, cat ai dat shpaga pentru post? sau tu erai fiul lui nepotu lu vara lu vecinu...
  • +7 (9 voturi)    
    Să respectăm votul românilor! (Joi, 10 decembrie 2020, 13:36)

    sba [utilizator]

    Da domle, nimic mai adevărăt: 30% psd 70% NU psd.
    • -4 (4 voturi)    
      - (Joi, 10 decembrie 2020, 14:45)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui sba

      85% NU usr !
  • +7 (9 voturi)    
    A fi roman e o meserie grea ! (Joi, 10 decembrie 2020, 13:53)

    iondero [utilizator]

    Domnule Ciolacu voturile liber exprimate in 6 dec au fost conform BEC in total 5.901.915 !

    Diferenta pana la peste 18 miloane de romani nu au venit la vot pentru ca :

    - Sunt scarbiti de comportamentul si discursul clasei noastre politice.

    - Nu au avut pe cine sa alega sau nu au putut alege.

    - Nu au incredere in mesaje si promisiuni electorale iresponsabile si gratuite .

    - Puneti pe fiecare buletin de vot un patratel cu specificatia NU AM CU CINE VOTA
    asta ca sa aflati in numele cui puteti vorbi !

    - Va hraniti numai cu ura !!!!

    - Nu aveti empatie si constiinta comunitara !

    - Ati irosit si veti irosi si in continuare sansele de modernizare a statului vorbind
    numai despre bani cand de fapt cand de fapt avem nevoie de LEGISLATIE !

    - Diaspora nu avea nevoie de cateva locuri in parlament VOTURILE lor TREBUIE sa
    ajunga la fiecare acasa acolo unde este familia lui !

    Va rugam tare mult onorabile domn Ciolacu nu mai vorbiti in numele nostru !
  • +7 (7 voturi)    
    Vai, tovarase Ciolacu... (Joi, 10 decembrie 2020, 15:25)

    John M. [utilizator]

    Ti-a lasat Vasilica din Bolintin ciornele ei si numai de acolo citezi. Mai pune si tu mana pe un abecedar, ceva...
  • +3 (3 voturi)    
    Oare ? (Joi, 10 decembrie 2020, 17:05)

    danmarian [utilizator]

    Oare nu PSD a fost - ba MAI SI ESTE - GROPARUL Romaniei ? Cat mai clampane acest analfabet ? Cat vom mai vedea pungasii PSD prin Parlamentul Romaniei ? Vezi "madam Sarma-n koor" care a furat banii bucurestenilor prin firme "Municipale" fantoma si ILEGALE prin act judecatoresc , care asigurau furt calificat si plateau salarii uriase unor paparude de partid (PSD bine-nteles !) Cand vom vedea judecarea si condamnarea celor implicati in acest jaf - in frunte - si cu cat mai multi ani de puscarie - a "firutei" ?