Kelemen, după discuția de la Cotroceni: Concluzia întâlnirii este că sâmbătă vom iniția discuțiile oficiale între PNL, USR-PLUS și UDMR

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2020, 12:03 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Facebook
Negocierile pentru noul guvern de coaliție vor începe sâmbătă, a anunțat președintele UDMR, Klemen Hunor, după discuțiile de la Cotroceni cu Ludovic Orban și Dan Barna.

„Astăzi dimineață, în prezența președintelui statului am avut o discuție informală cu președinții PNL și USR, Ludovic Orban și Dan Barna, respectiv cu președintele executiv PLUS, Dragoș Tudorache. Concluzia întâlnirii este că sâmbătă vom iniția discuțiile oficiale între cele trei partide – PNL, USR-PLUS și UDMR – în vederea formării unei majorități parlamentare și a guvernării comune”, a scris Kelemen pe Facebook.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8909 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    HN, putine informatii ! (Joi, 10 decembrie 2020, 12:17)

    Susufler0 [utilizator]

    Am aflat amanunte ce s-au verificat de pe un site concurent !

    PS. Ce faceti ? Mai vioi, mai cu talent !
    • -2 (8 voturi)    
      Jó napot kívánok, USR és PNL! (Joi, 10 decembrie 2020, 13:26)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Pai acum cateva luni, UDMR era solutia imorala, era un cancer al Romaniei, doreau sa ne fure Ardealul, erau "Partenerii PSD in furarea Ardealului",etc etc. Acum au devenit "indispensabili"? Pai cum vine asta? Atata ipocrizie si dubla masura mai rar... Se pare ca si USR a devenitun partid ca toate cele din ultimii 31 de ani, disperali dupa ciolan...
      Si ne mai miram de ce partide extremiste si ultra-conservatoare castiga teren si in Romania...
      • +4 (4 voturi)    
        Ha-ha-ha... (Joi, 10 decembrie 2020, 14:59)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Iar l-ati prins pe USR fara basca ! :)))

        PS. La inceputul primaverii nu o avea la el fin'ca nu voia la guvernare (desi nu-l invitase nimeni !) iar acum, ptiu Drace ! cand si-a pus-o pe cap si vrea la guvernare, ca de ce vrea la guvernare ?! :)))))))

        PPS. Cine sa va mai inteleaga, lighioane mici ce sunteti ? :))
      • +1 (1 vot)    
        Am mai vazut comentariul asta (Joi, 10 decembrie 2020, 17:44)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Hai ca puteti mai mult decat un Copy/Paste obosit.

        Si relativ la USRPlus: nu exista declaratia a cuiva semnificativ din acest partid prin care sa spuna despre UDMR ca sunt partenerii PSD in furarea Ardealului, Acolo a fost o miscare cam penibila a PNL si Iohannis in aprilie 2020 de a obtine facil ceva voturi pe segmentul nationalist, evident un mare "fas", privind la rezultatul alegerilor
  • -5 (11 voturi)    
    Ideal ar fi sa refacem alegerille (Joi, 10 decembrie 2020, 12:49)

    animatron [utilizator]

    Numai ca se vor opune din rasputeri cei care acum se tem de ele, USR+ si UDMR.

    PSD-ul e pe val si ar fi de acord, spera ca isi va intari pozitia de prima forta politica.

    AUR e o imensa "surpriza" pt ziaristii vanduti gruparilor de interese mafiote din politica si economie si pentru "feisbuchistii" bagati in bula lor de informatie din care nu scot capul decat pt a-i injura pe cei care nu sunt de acord cu ei.

    Cei de la AUR nu se tem de noi alegeri, dimpotriva, vor avea probabil mai multi electori dintre cei care nu venisera la vot acum.

    PMP-ul ar avea o noua sansa de a obtine cele 0,03-0,18% voturi care-i mai lipseau. Dar fiind acum in afara Parlamentului nu poate influenta decizia decat indirect sau subteran.

    Cine ar ezita sau s-ar impotrivi la noi alegeri?

    PNL-ul ar avea unele ezitari, desi i s-ar oferi o sansa sa mobilizeze mult mai bine organizatiile si alegatorii sai.

    USR-ul s-ar putea impotrivi dupa ce a realizat ca din Diaspora nu poate primi decat un numar limitat de mandate pt ca nu a obtinut decat mai putin de o treime din voturi acolo (concurata foarte serios de PNL si AUR).

    UDMR-ul s-ar impotrivi foarte tare pt ca e la limita pt pragul electoral, romanii s-ar putea mobiliza mai mult si scoruri mai marei pt PNL si PMP ar insemna automat ca UDMR nu mai intra la guvernare.

    PNL-ul poate juca foarte solid contra pretentiilor UDMR sau USR, pt ca daca conditiile nu-i sunt acceptate atunci poate declansa noi alegeri prin esecul numirilor de premieri in Parlament.

    Romania are nevoie de o majoritate mult mai stabila decat aceasta fragila de acum.
    • +1 (1 vot)    
      Cum ? Nu te-a bagat nimeni in seama ? (Joi, 10 decembrie 2020, 15:07)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Daca nu sa te felicite si sa fie de acord cu tine atunci macar sa te injure si sa se mire de prostia pe care ai debitat-o !

      PS. Nimic ? Nimic ? Ce nasol !
    • +1 (1 vot)    
      Populatia e obosita, fara energie (Joi, 10 decembrie 2020, 17:48)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Am avut 4 randuri de alegeri in ultimele 20 de luni. Si un an 2020 foarte greu, din cauza epidemiei. Si nici prima parte din 2021 nu stim cum o sa fie.

      La ce ar mai folosi acum niste anticipate? Ca vom avea sub 20% prezenta. Din punct de vedere democratic, ar fi un dezastru.

      'PNL-ul poate juca foarte solid contra pretentiilor UDMR sau USR, pt ca daca conditiile nu-i sunt acceptate atunci poate declansa noi alegeri"

      PNL ar pierde cel mai mult daca am ajunge la anticipate, Ar risca un scor cu o cifra.
      • +1 (1 vot)    
        Eu is mai darnic decat tine si le-as da (Joi, 10 decembrie 2020, 20:00)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        penelistilor, in caz de anticipate, un scor cu doua cifre...

        PS. Sa zicem un 9,5% ! :))))))
  • -1 (7 voturi)    
    sâmbătă? (Joi, 10 decembrie 2020, 12:53)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    și până atunci ce faceți 2 zile?
    nu mai spun că începeți „discuțiile” mult după prânz!
    dar sunteți învățați să vă duceți la serviciu după prânz!
  • +2 (4 voturi)    
    cum dracu (Joi, 10 decembrie 2020, 13:10)

    liviu_ [utilizator]

    scapoam de UDMR?!
    deci orice se intampla astia sunt la guvernare...
    • +1 (1 vot)    
      Mergând la vot. (Joi, 10 decembrie 2020, 14:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      La o prezență de peste 60% la vot,nu cred că UDMR intra în Parlament.Și posibil nici AUR nu obțineau mai mult decât au obținut,deci nu,nu intrau în Parlament.Ai greșit întrebarea.Trebuie să întrebi;când vom fi serioși și ne vom interesa de viitorul țării?Gata.Alegerile au trecut,jocurile au fost făcute,vedem peste 4 ani.Nu am vrut să votăm,nu avem ce vrem.Pa !!!.
    • +1 (1 vot)    
      Prin vot. Dar nu acum, ca nu mai avem cum (Joi, 10 decembrie 2020, 17:51)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Pentru ca nu ne-am dus, mare parte dintre noi. Si pe multi o sa ne usture.

      Exemplu: alegerea primarilor in doua tururi, care e ceruta cam de 60% din populatie, in sondaje. UDMR nu va accepta asta in veci, va ameninta cu ruperea aliantei si trecerea in opozitie, daca se ajunge acolo.

      Deci, nu se va putea. Exact pentru ne-am bagat picioarele in el de vot.
  • 0 (0 voturi)    
    Va rugam (Joi, 10 decembrie 2020, 19:17)

    dincannes [utilizator]

    ... feritiva de UDMR; nu reprezinta dorita romanilor. Isi urmaresc interesele lor. Au "retrocedat" bunuri ce apartineau Romaniei. Au santajat mereu celelalte partide.
    In plus este o grupare etnica, nu un partid constitutional; n-are ce cauta in Parlament.
    Ne saracesc tara !