Barna, despre varianta Ciucă-premier: Ca principiu, suntem o țară europeană, nu soluția militară e cea mai bună

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2020, 14:23 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Hotnews
​Dan Barna susține că, de principiu, „nu soluția militară e cea mai bună” când vine vorba de conducerea guvernului, însă spune că lucrurile se vor lămuri la consultările cu partidele.

Întrebat despre intenția PNL de a-l propune ca premier pe ministrul Apărării, Nicolae Ciucă, Dan Barna a răspuns: „Ca principiu, suntem o țară europeană, nu soluția militară e cea mai bună, dar hai sa avem aceste consultări”.

Liberalii și-au împărțit funcțiile și portofoliile din Guvern marți, într-o ședință restrânsă, la sediul din Modrogan. Surse liberale au declarat pentru HotNews.ro că în interiorul partidului sunt patru propuneri pentru funcția de premier, dar Nicolae Ciucă va fi susținut de liberali pentru un mandat plin.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5593 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:28)

    [anonim]

    • 0 (6 voturi)    
      militarii teoretic nu sunt in politica (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:39)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui

      si atunci, sa fii premier, care e o functie politica, inseamna ca tu esti tot politician, contrazici regula. Sau admiti ca esti intr-o criza teribila, ca sa jusitifici asa ceva....ori e admisibil asta in razboi. Suntem in pandemie, trece curand, in cateva luni, totus, nu e ciuma, ebola, sa fie mega-dezastru....come'on!
    • -3 (5 voturi)    
      E doar un parvenit (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:56)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui

      impopotonat cu toate tinichelele, un simplu executant al lui Iohannis.
    • +1 (3 voturi)    
      Lasa-ne, am votat liberalism (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:35)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui

      si astia ne dau un militar. Militarii sunt buni in crize, dezastre, razboaie, cand nimeni nu mai are timp sa stea, sa dezbata, sa se gandeasca la tot felul de implicatii, trebuie actionat sau mori oricum.

      Insa, cand ai luxul sa stai si sa cugeti putin, nu cred ca armata e cea mai buna solutie. Sa nu uitam ca armatele nu sunt doar cele care au obtinut victorii in decursul istoriei, mai sunt si cele care si-au trimis cetatenii sa moara ( ca prostii ) din cauza unor decizii ale unor umflati cu epoleti si grade multe. Dar istoria ( propaganda mai exact ) nu prea ii retine pe astia...

      O societate in reconstructie si care ar trebui sa se reformeze, cum au promis in campanie, are nevoie tocmai de dezbatere, de discutii pentru a-si gasi calea, nu de "ordinul se executa, nu se discuta", desi aici sunt perfect constient ca multi din conationalii mei cred tocmai pe dos, ca in tara asta ar trebui o mana de fier, dar nu e chiar asa. Cand directia e stabilita ( democratic ) se poate intr-adevar folosi o "mana de fier" pentru a implementa vointa majoritatii.

      Daca ramane asta, consider o mare dezamagire, de altfel nu singura, pe care PNL mi-a produs-o, de mentionat ar mai fi "revolutia bunului simt" si USL...
  • +4 (18 voturi)    
    are dreptate aici, sustin... (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:32)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    aiurea sa avem militari ca premieri, nu ne-a ajuns "enetersul national" Oprea- a fost si asta interimar cat era Ponta operat in Turcia, nu?
    Nu suntem in america latina, nu vad ce rost si sens are sa pui un militar de cariera prim ministru, oricat de competent ar fi.
    Plus ca e practic un vot de blam groaznic pt partid...chiar in halul asta sa fie PNL sa nu gaseasca pe nimeni mai rasarit sa fie premier acceptabil pt partenerii de coalitie si parlament?
    Pt clasa politica, la fel, inseamna ca si-a epuizat orice resursa de competenta daca ajunge sa apeleze la militari.
    Nu mai zic pentru cei din UE, etc....cum suna sa ai un prim ministru militar, decat f aiurea...ca partener de dialog...

    PS: si Ciuca e si aparator inversunat al pensiilor speciale pt militari, etc (inclusiv pt soferi, etc din armata, a facut recent declaratii in acest sens, pozitia lui e ferma, ca or fi "de serviciu", ca X, ca Y). Cu el acolo dispare orice minima speranta de a le elimina sau macar reduce....
  • +6 (18 voturi)    
    aici sunt de acord cu Barna (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:33)

    mos ion roata [utilizator]

    Militarii fac de toate in tara asta inafara de armata si se pensioneaza la o varsta care sfideaza pe toti romanii. Dupa munca pe care o depun nu ar trebui sa se pensioneze niciodata (doar pe motiv de boala) Propaganda care o fac tot felul de dogari este vrajala pura.Munca lor este cu cele mai mici riscuri de accident de munca sau imbolnavire profesionala dintre toate ocupatiile romanilor iar stresul este aproape inexistent.
    • +2 (6 voturi)    
      Daca il accepta pe Ciuca (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:55)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      s-a dus dracu proiectul lor de eliminarea a pensiilor speciale. Omul va trage cu dintii sa-i apere pe aia din armata, miltie, securitate.
    • -1 (1 vot)    
      hei (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:21)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Spune-i lui tampeniile astea:

      https://www.romaniajournal.ro/society-people/update-romanian-corporal-dies-in-afghanistan-two-soldiers-wounded/
  • +3 (17 voturi)    
    pai avem presedinte de dreapta (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:35)

    Je__ [utilizator]

    avem si AUR in parlament

    eu ma simt deja ca in Chile
    • 0 (4 voturi)    
      hei (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:27)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Poate nu stii, dar Chile sta mai bine ca Romania, la toti indicatorii economici Si asta datorita reformelor economice implementate de guvernul Generalului Pinochet in anii '80.
  • -2 (4 voturi)    
    Bah, dar zici si tu ceva concret si curajos? (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:39)

    Maspp [utilizator]

    Ca de pilda : Nu sustinem un militar la conducerea unui guvern civil, nu suntem in America de Sud. Ce dracu mah, va e frica la toti de prostanacul ala de la Cotroceni ? Va face dosare la toti ? Chiar asa ? O sa faca dosare la tot USR ?
  • +1 (5 voturi)    
    N-ați înțeles nimic... (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:41)

    Tutea [utilizator]

    ... din zvârcoleala României, în ultimii 30 de ani! Ce au făcut politicieni fără nicio pregătire profesională, am văzut. Și unde suntem am vedem. Poate este timpul ca un politician cu o pregătire profesională extrem de solidă, să facă puțină ordine printre visători. Domnul Ciucă nu mai este militar. Este politician că și Dvs. Are multe atuuri și, în plus, are același drept ca oricare politician de top să ocupe orice poziție de demnitate publică. Ba chiar ar fi recomandat să terminăm cu aventurierii și fripturiștii din politica dâmbovițeană. Spre politică așteptăm să se îndrepte repere de moralitate și profesionalism și nicidecum sinecuriști de tot felul.
    Militarilor, pe perioada activă, le sunt restricționate foarte multe drepturi. După trecerea în rezervă, cu foarte mici excepții, aceștia pot să se orienteze spre orice activitate, inclusiv spre politică. Acum, vine domnul Barna și stabilește că restricțiile trebuie aplicate și după. Interesant punct de vedere. Dacă îmi este permisă o întrebare, domnul Barna: cam ce calități vă recomandă pe Dvs pentru funcții înalte în stat și pe dl. Ciucă nu? Vă ajut eu - niciuna!
  • +1 (5 voturi)    
    Comisia Europeană tot militar e condusă? (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:58)

    Dogul [utilizator]

    Dan Barna, acest GicăContra al politcii, uită că până și la conducerea Comisiei Europene avem un fost ministru al apărării (Germania).
    • +1 (1 vot)    
      Dar a fost civil, niciodata angajat al armatei... (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:16)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      ...
  • +3 (3 voturi)    
    Daca nu ti convine trea’ sa iesi la vot (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:58)

    asistat [utilizator]

    !
  • +3 (3 voturi)    
    La noi in tara (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:01)

    ady77 [utilizator]

    De 30 de ani, democratia e prost inteleasa de app. toata lumea.
    Nu are nicio treaba pensiile speciale cu functia de prim-ministru.
    Parlamentul(bun/rau, asa cum e), daca vrea poate sa gaseasa parghile legale pentru a le scoate.
    Lideri politici nu mai avem, sau daca avem nu au loc de pleava politica, ce se ascunde in spatele unor mandate de senator/deputat.
    La PNL a contat mult si manevra cu Apele Romane, sa pui directori ce au o clasa mai mult ca trenul, e deja cam mult.
  • +2 (4 voturi)    
    Ce-l întrebi și ce răspunde !Barna. (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:22)

    asavreau [utilizator]

    Barna este rupt de realitate.Crede că le știe pe toate,dacă nu știe nimic.Când voi vedea alături de Barna o echipă de oameni pregătiții ,scoliți în diferite domenii,voi spune că Barna vede dezvoltarea României.Deocamdată Barna știe el totul,îl copiază pe Ceaușescu.
    • 0 (4 voturi)    
      Deocamdata il copiaza Iohannis (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:27)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      pe Ceausescu. Cum sa pui ma unul din armata la conducerea unui guvern ?
  • +3 (5 voturi)    
    Barna... (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:41)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Din penibil in ridicol.
  • +1 (3 voturi)    
    Care militar? (Marţi, 8 decembrie 2020, 20:05)

    independentu [utilizator]

    Ciuca e civil, a trecut in rezerva anul trecut.
    Acum e politician, membru al PNL.
  • 0 (0 voturi)    
    Dude just STFU, esti un zero (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:39)

    EXEs [utilizator]

    Amicii vostrii neo-marxisti americani sunt supercorupti, superdementi si cel mai rau din ce in ce mai irealisti
    si incompetenti. Ma doare in pix cat de civilizati se cred europenii vostrii iubiti daca sunt decadenti, decazuti si total expirati.
    Daca individul asta Ciuca reuseste sa faca macar 25% din ordinea si anticoruptia necesara pentru a revitaliza tara asta de rahat atunci va merita toata recunostinta si respectul de rigoare. Si sincer vorbind nu se intrevede vreo alternativa mai viabila. Toti restul politrucilor o sa v-o luati in bot la primul scandal, in stil Ponta. Sunteti toti niste nulitati.