PNL împarte posturile în viitoarea Coaliție: Ciucă premier cu mandat plin / Ce portofolii vor liberalii

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2020, 13:54 Actualitate | Politic


Orban si liderii PNL
Foto: Facebook
Liberalii și-au împărțit funcțiile și portofoliile din Guvern marți, într-o ședință restrânsă, la sediul din Modrogan. Surse liberale au declarat pentru HotNews.ro că în interiorul partidului sunt patru propuneri pentru funcția de premier dar Nicolae Ciucă va fi susținut de liberali pentru un mandat plin. Liberalii au strâns rândurile în jurul lui Ludovic Orban și vor șefia Camerei Deputaților pentru liderul PNL iar Senatul să meargă la USR. În ceea ce privește portofoliile din Guvern, liberalii își adjudecă opt ministere, cinci vor da USR-ului și trei pentru UDMR .

În spatele ușilor închise s-a vorbit despre faptul că trebuie menținute portofoliile de la Interne, Justiție, Economie, Finanțe, Transporturi, Dezvoltare și Fonduri Europene. În schimb liberalii sunt dispuși să renunțe la Educație și Sănătate.

La discuțiile interne Ludovic Orban a primit susținerea partidului pentru șefia Camerei Deputaților și vor să oferteze USR cu șefia Senatului.
De asemenea, liberalii au pus pe hârtie propunerile pentru funcția de premier: Nicolae Ciucă, Ilie Bolojan și Florin Cîțu. Potrivit surselor citate Klaus Iohannis a transmis clar liberalilor că îl dorește pe Nicolae Ciucă. În acest context, PNL va face propunerea în consens cu dorința președintelui.

Liberalii s-au întâlnit marți dimineață la partid pentru a discuta strategia de negociere pentru formarea noului guvern, în contextul în care Ludovic Orban a demisionat din funcția de premier. În cursul serii, liderii PNL vor avea o întâlnire și cu președintele Klaus Iohannis.

Printre cei care au participat la şedinţa de la sediul PNL se numără Ludovic Orban, vicepremierul Raluca Turcan, miniştrii Lucian Bode, Florin Cîţu, Virgil Popescu, europarlamentarul Rareş Bogdan, senatorul Alina Gorghiu, deputatul Florin Roman.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















38729 vizualizari

  • +35 (63 voturi)    
    faina imparteala (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:14)

    nea_caisa [utilizator]

    PNL fumeaza ceva puternic daca isi inchipuie ca vreun partid o sa accepte asta.
    • +13 (29 voturi)    
      USR trebuie sa preia Transporturile si Finantele (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:38)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      PNL nu poate avea tot ce vrea daca dorestesa guverneze dar sigur ca ei pot sa inceapa negocierile cu aceste vise

      USR ar trebui sa aiba Transporturile, Sanatatea si Finantele sau Fondurile Europene ca sa poata finanta dezvoltarea romaniei
      • +5 (17 voturi)    
        Șansă istorică pierdută. (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:35)

        Hugh [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        S-a risipit și ultima șansă a psd-ul de-a lua aur(-ul)...
        • +4 (14 voturi)    
          Daca nu se alege BOLOJAN sau CIOLOS (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:16)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Hugh

          PMinistru,
          PNL si USR-PLUS vor fi distruse in 4 ani.
      • +14 (24 voturi)    
        Si Justitia (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:50)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Sa nuu itam de Justitie.

        Dar ce surpriza: " În schimb liberalii sunt dispuși să renunțe la Educație și Sănătate."

        Pai normal, cele mai distruse domenii in 30 de ani. Nu vor sa-si asume repararea lor desi in campanie si dupa motiune si in pandemie se laudau ca vai ce vor face marea cu sarea revolutie in educatie si sanatate.

        Practic, nu numai faptul ca domeniile sunt la pamant, dar mutand Sanatatea si Educatia la USR vor sa arunce pisica si sa zica "uite domne, e carantina in scoli si arest la domiciliu pentru ca asa vrea USR pentru ca ministerele sunt la ei, nu la noi... noi am zis inainte de alegeri ca nu carantinam".

        Ce surpriza ca PNL injunghie pe la spate.
      • -2 (2 voturi)    
        Nu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:44)

        sorance2000 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        , USR trebuie sa ia justitia, pentru ca e clar ca PNL nu vor sa schimbe nimic pe acolo. Coruptia ucide toate celelalte sectoare.
    • -17 (37 voturi)    
      Uraganul perfect - Vineeeee! (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:44)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      Uraganul perfect - Vineeeee!

      Deci:
      ZeroCompetenta+Slugarnicie+AnalfabetismFunctional+"Pandemie"+IncrancenareInRau+ConducereMilitarizata+CeartaPentruOsPerpetua = Guvernul Romaniei

      PS: E bine; romanii primesc ceee ce au cerut: caluse si catuse, circ si MUULT MAI PUTINA paine!
      • 0 (18 voturi)    
        Ai uitat ceva (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:14)

        Ibit [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Instalarea dictaturii LUI .
        O vor suporta ROMANII ?
        Nu prea cred ...
    • +17 (37 voturi)    
      PNL n-a inteles nimic din votul romanilor! (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:02)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      Vor totul, de la bani la justitie, de la jandarmi sa ne gazeze la o adica, la fondurile europene care trebuie capusate de firmele arondate PNL.
      Astia nu stiu ca vor dispare in 4 ani.
      • +1 (1 vot)    
        Dar USR a inteles ceva din votul romanilor? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:27)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Au inteles useristii ca asta e maximul pe care-l pot atinge, chiar si la o prezenta la vot penibila? Nu cred. Mai bine va lasati de fumat nasoale si va treziti la realitate. Globalismul nu place romanilor, ideologia lgbtista e straina romanilor, neomarxismul euro-american e departe de aspiratiile romanilor, privatizarea in sanatate ii sperie pe toti romanii in momentul in care SME este de 1150 lei net/luna si tot asa. Toata agenda politica a useristilor nu are nimic in comun cu traiul oamenilor si cu aspiratiile lor, astea sunt bla-bla-uri vestice. Pai romanii sunt cu 40-50 de ani in urma lor, evident ca vor alte lucruri decat vor ei.
    • +12 (26 voturi)    
      chiar ca (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:14)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      si mai ales ca vor sa renunte la cartoful fierbinte: sanatate.
    • +9 (23 voturi)    
      despre adevaratele probleme s-a discutat? (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:17)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      cu pensiile speciale(mai ales ale celor care ies la 45 de ani) ce se intampla? s-a discutat? cu reforma aparatului bugetar ce se intampla s-a discutat? cu reforma administrativ teritoriala s-a discutat? cu sectia speciala ce se intampla ? s-a discutat? cu depolitizarea institutiilor ce se intampla s-a discutat? despre stoparea imprumuturilor si indatorarii copiilor si nepotilor s-a discutat? ce facem iesim in strada?
      • +6 (6 voturi)    
        Nu (Marţi, 8 decembrie 2020, 20:53)

        Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        Astea sunt doar subiecte de campanie electorala.
    • 0 (12 voturi)    
      Este (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:24)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      o imparteala logica, avand in vedere faptul ca USR+ nu are datorii catre clientela politica. Nu tot asa sta treaba cu PNL, care are nevoie de resurse pentru a-si onora promisiunile catre clica sustinatoare.
  • +11 (45 voturi)    
    Lol (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:17)

    HP [utilizator]

    Ciuca - prim ministru.

    Patetic.

    Inca o data se vede calitatea (a se citi lipsa calitatii) resurselor umane din partide.

    Iar daca te uiti peste CV-urile celor care formeaza noul Parlament, e o imagine jenanta.
    • +7 (37 voturi)    
      Romanica.. (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:43)

      arpi [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Sa inteleg ca era mult mai buna Veorica Dancila??????
      • 0 (20 voturi)    
        Lol (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:28)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui arpi

        Uite de aia ati luat 14%.

        Ca tot ce stiti sunt whataboutisme tembele.

        Nu bre, Dancila e la coada lantului trofic, daca trebuie sa iti raspund ca la aia mici.

        Daca PNL sau USR sunt praf, asta nu inseamna automat ca cineva are impresie ca PSD sunt mai sus.

        De PSD nici nu are sens sa discutam.

        USR lol.
      • 0 (8 voturi)    
        orice era mai bun dăcît un apevist (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:33)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui arpi

        fikusz și gheniralii lui, noaptea gheniralilor, vorba lu Băse...North Korea is coming, hai civilie
    • +11 (15 voturi)    
      patetic (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:46)

      Sutekh [utilizator] i-a raspuns lui HP

      PATÉTIC, -Ă, patetici, -ce, adj. 1. Plin de patos, care emoționează, impresionează, înduioșează; plin de emfază, de afectare. 2. (Despre nervi) Care inervează mușchii oblici ai ochiului. – Din fr. pathétique, germ. pathetisch.
      • +8 (16 voturi)    
        A folosit... (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:59)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Sutekh

        "pateticul englezesc"...Penibil era cuvantul pe care il cauta dar nu a reusit!...penibil pentru el!
        • +1 (5 voturi)    
          stiu (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:25)

          Sutekh [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

          f multi folosesc acest cuvant cu sensul lui englezesc :)
    • +5 (21 voturi)    
      Orban nu este prost (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ma miram eu sa renunte pe degeaba la functia de prim ministru. Nu oameni buni, el acum vrea functia de presedinte al Camerei deputatilor; adica vrea un loc cald si bine platit, renuntand la functia de prim ministru ptr ca era o functie de pe care putea zbura oricand. adica da ceva nesigur pe ceva sigur
      Asta e, sa ne obisnuim cu ideea ca 4 ani de azi inainte il vom vedea presedinte al camerei deputatilor, functie din care va asigur ca nu a pleca.
      • -5 (19 voturi)    
        Gresit. (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:58)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        E bine ca PNL ia sefia Camerei Deputatilor pentru ca este partidul cel mai mare din Coalitia de Centru- Dreapta care se formeaza, si urmeaza sa fie trecute mai multe Legi in urmatorii 4 ani de mandat parlamentar. In procesul Legislativ Camera Deputatilor este cea mai importanta datorita numarului mai mare de parlamentari.
        In plus, daca cumva se sparge peste vreo 2 -3 ani Coalitia atunci e bine ca sefia Camerei sa ramana la Partidul din Coalitie cu cei mai multi deputati. Altfel va fi si mai mult haos politic la o eventuala spargere a Coalitiei.
        Deci Romania castiga mai mult asa.
    • +1 (1 vot)    
      Folosesti cuvinte pe care nu le cunosti (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:32)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Probabil ai vrut sa scrii jalnic, asta e traducerea lui pathetic din eng. E clar ca nu stii ce inseamna patetic in lb. romana. Tipic pentru toti tefelistii engleziti la seral cu profa de geografie.
  • +24 (40 voturi)    
    Ce surpriza (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:25)

    bjohny [utilizator]

    - interne: sa-i apere de cetatenii revoltati
    - justitie: sa scape de puscarie si cu banii furati
    - economie, finante, transporturi, dezvoltare, fonduri europene: acolo sunt bani de praduit
    La sanatate e jale si cu pandemia asta isi sparg capul, invatamantul la fel... d'aia a iesit o mizerie de partid precum haur, din cauza mizeriilor celor care au condus tara de 30 de ani dar si a gradului ridicat de indobitocire si manelizare a populatiei.
  • -5 (33 voturi)    
    Mai bine guvernare minoritara decat cu UDMR. (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:29)

    taro [utilizator]

    De altfel cu UDMR nu au majoritare pentru ca UDMR tradeaza la prima ocazie.

    Au sa ceara autonomie, nu au sa primeasca si au sa "bata palma" cu PSD
    • +1 (1 vot)    
      Si tu crezi ca pesedistii sau oricine altcineva (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:36)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui taro

      o sa le "dea" autonomie?
  • +1 (39 voturi)    
    Romanica.. (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:32)

    arpi [utilizator]

    Daca PSD sta in opozitie 4 ani se desfiinteaza.. Sa nu aiba ei acces la ciolan 4 ani??? Acum trebuie schimbati toti cei numiti de Ciuma rosie...Sa dispere...
    • +1 (21 voturi)    
      Se vede ca suferi de obsesia PSD, (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:44)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      aici se face vorbire despre viitorul guvern si impartirea ministerelor, sarisi si tu din tufis cu PSD?
    • +5 (9 voturi)    
      nu e bine, tata, nu e bine... (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:49)

      faracatuse [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Daca psd forteaza si intra la guvernare, dispare. In opozitie va strange din ce in ce mai mult. Marele sef alb si pnl sa-si faca strategie in asa fel incat sa-i atraga pe astia in capcana guvernarii… E singura lor solutie de a mai exista… si sau nesuspenda...
  • +17 (27 voturi)    
    Liberalii vor banii si puterea (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:32)

    subcultura [utilizator]

    si restul sa ramana cu munca (Educatie, Sanatate, Munca, Agricultura, Mediu). Ha, ha, ha

    Lasa USR la Senat pt ca Barna e deputat, sa mai bage zazanie pe acolo
  • +6 (16 voturi)    
    Sa vedem propunerile alternative (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:32)

    Caligula [utilizator]

    In fruntea guvernului e nevoie de un om cu mai multa experienta politica luand in considerare ca primul ministru trebuie sa multumeasca partidele de la guvernare, alegatori acestor partide cat si alegatorii PSD.
  • +25 (29 voturi)    
    Mda (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:33)

    TheFaime [utilizator]

    Eu nu vreau post, vreau doar pensie speciala. se poate?
  • +10 (18 voturi)    
    Corect ar fi (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:34)

    bcsb [utilizator]

    sa dea mai mult de 5, respectiv 3 ministere celor de la USR / UDMR ... pentru ca PNL va avea si premierul.
    • -11 (15 voturi)    
      Matematica.. (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:38)

      arpi [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      De la 15% la 26% e un pic de diferenta..
      • 0 (8 voturi)    
        Daaa (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:53)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui arpi

        dar dacă USR nu acceptă mai este nevoie de ,,matimatică ,, ? A naibii de diferență dacă rămîi cu 25 % !!!!!
        • -2 (4 voturi)    
          USR are 4 oua? (Marţi, 8 decembrie 2020, 22:33)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

          Adica de ce n-ar accepta? Prefera un guvern PSD?
          Daca sunt cinstiti cu ei insasi si cu alegatorii lor(inclusiv eu) vor accepta realitatea. Asta e, ai 15% joci cu ce ai. Daca aveau un ipotetic si dorit 29% jucau pe masura procentelor.
          Ce atata coada pe sus?
    • +6 (10 voturi)    
      corect ar fi (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:55)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      Sa se gandeasca ce program au si cine are omul si priceperea necesare.... Dar noi discutam de Ciuca, deci sa sa mai zicem
  • +12 (22 voturi)    
    KWJ nu a invatat nimic din alegeri, se vede (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:37)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    face si desface guverne, pune pe cine vrea el, desi populatia a dat vot de blam si partidelor vechi, clasei politice, dar si lui. PAre ca nu a invatat nimic, ca prea multa lume nu il mai suporta si deja supraliciteaza cu propunerea unui militar ca premier...poate vrea sa se trezeasca ca Basesc in 2012....sau cine stie, daca reuseste PSD sa puna de un referendum de suspendare....cine naiba il mai apara...


    E f aiurea sa avem militari ca premieri, nu ne-a ajuns "enteresul national" generalul de carton Oprea- a fost si asta premier interimar cat era Ponta operat in Turcia, nu?
    Nu suntem in america latina, nu vad ce rost si sens are sa pui un militar de cariera prim ministru, oricat de competent ar fi.
    Plus ca e practic un vot de blam groaznic pt partid...chiar in halul asta sa fie PNL sa nu gaseasca pe nimeni mai rasarit sa fie premier acceptabil pt partenerii de coalitie si parlament?
    Pt clasa politica, la fel, inseamna ca si-a epuizat orice resursa de competenta daca ajunge sa apeleze la militari.
    Nu mai zic pentru cei din UE, etc....cum suna sa ai un prim ministru militar, decat f aiurea...ca partener de dialog...

    PS: si Ciuca e si aparator inversunat al pensiilor speciale pt militari, etc (inclusiv pt soferi, etc din armata, a facut recent declaratii in acest sens, pozitia lui e ferma, ca or fi "de serviciu", ca X, ca Y). Cu el acolo dispare orice minima speranta de a le elimina sau macar reduce....


    Deci, daca as fi USRPLUS, as spune din start un NU hotarat unei asemenea propuneri de premier, care le-ar distruge din fasa una din primele propuneri de pe lista lor de obiective "de bifat". Cum, cum sa te asociezi cu unul care apara pensiile speciale?!
    • +1 (13 voturi)    
      Lol (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:31)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Romania inca organizeaza parade militare de ziua nationala, cred ca ai uitat in ce cotet inapoiat traiesti.
      • +1 (1 vot)    
        Si fiindca francezii fac anual parada (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:40)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui HP

        pe 14 iulie inseamna ca sunt inapoiati?
    • +2 (4 voturi)    
      Românii ce au învățat? (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Nu Johannis trebuie să învețe din alegeri.Românii ,și se vede,nu au învățat nimic din ce a fost în 2016.
  • 0 (12 voturi)    
    Junta militara de criza a PNL (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:39)

    clint [utilizator]

    Militarizarea pare singura solutie a PNL, functioneaza in crize majore, dezastre, razboaie, la Suceava, dar sincer, este opusul liberalizarii.
    Liberalii lu' peste si-au dat mereu peste degete cu candidatii pe care i-au propus, gen Marian Munteanu, Predoiu. Chiar ma intrebam ce ar fi facut la primaria capitalei fara Nicusor, acum ca au ramas si fara Orban, chiar au o problema.
    Sper sa ma insel, militarul poate e doar pionul sarcificat mai tarziu, cand i se va pune in carca tot esecul primelor luni de guvernare in plina pandemie. Sau se asteapta ca in parlament sa fie lupte crancene, tradari si motiuni de cenzura. Vom vedea.
  • +8 (16 voturi)    
    slap hand (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:41)

    noi2013 [utilizator]

    Politicienii astia nu inteleg nimic..... sau nu vor ca nu le pasa

    Ai 30% prezenta si nu intelegi ca s-au saturat oamenii de aceleasi mizerii, aceiasi oameni reciclati, aceeasi superioritate natanga....

    Ce mai cauta Orban, cu Turcan, cu Gorghiu, cu Florin Roman sa negocieze guverne?!?! ei sunt motivul acestor rezultate.... 1 km in spate ....

    Unde pe lumea sta mai sunt prim-ministrii militari?!?! S-a dus moda chiar si in America Latina.......
  • +3 (15 voturi)    
    Asa ceva?! (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:45)

    noi2013 [utilizator]

    Din rau in mai rau?!

    S-au terminat oamenii care pot fi prim-ministru si am ramas in Ciuca?!

    Nu credeam ca voi spune vreodata asta, dar ajungem sa il plangem pe Nastase! Fiecare prim-ministru care vine e mai slab, ca sa nu spunem prost, decat anteriorul.....
  • 0 (14 voturi)    
    pariu (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:46)

    Mazeta [utilizator]

    Pariu că se vor mai înființa niște ministere ca să ajungă pentru toată lumea?
  • +10 (18 voturi)    
    Justitia la PNL? Sunteti nebuni? (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:49)

    mircea112 [utilizator]

    Pai Predoiu ne baga in dezbatere publica pana la urmatoarele alegeri
  • -5 (13 voturi)    
    PNL-pdl (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:49)

    jidanul [utilizator]

    PNL-pdl nu se opreste din a-si repeta greselile, adica, deja a uitat cea ce a zis patriarhul Daniel cu ocazia sărbătorii Sfântului Dimitrie cel Nou,"Dumnezeu nu se lasă batjocorit!" și guvernul Orban a cazut. Acesta este un avertisment pentru urmatorul guvern si urmatoarele guverne. Ca sa inteleaga toata lumea si sa bage la cap, ca "Nimic nu se face fara Dumnezeu".
  • +6 (10 voturi)    
    Pasarea malai viseaza (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:51)

    tontu [utilizator]

    Negocierile cu USR si UDMR vor fi dure, iar modul in care se pozitioneza PNL si presedintele, care impreuna au pierdut alegerile, s-ar putea sa-i coste scump. Exista riscul ca guvernul sa fie validat in parlament, dar fara ca USR si UDMR sa aiba vreun ministru, ceea ce ar conduce la o situatie chiar mai proasta decat inainte de alegeri.
  • +7 (15 voturi)    
    deci (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:51)

    liviu_ [utilizator]

    unde "ie" banu si puterea la pnl, restu la ceilalti

    also.... udmr cu 6% 3 ministere si USR cu 15% 5 ministere?! mai sa fie! faina imparteala!
  • +4 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:03)

    [anonim]

  • -1 (11 voturi)    
    Sa fim sinceri. (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:05)

    una mica [utilizator]

    Romania nu merita mai mult decat o ciuca.
  • +10 (20 voturi)    
    USR-PLUS a avut o propunere buna... (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:19)

    Lucky1 [utilizator]

    ...sa se stabileasca Programul de Guvernare cu obiectivele de indeplinit dupa care in mod firesc va rezulta si rapartizarea portoliilor. Negocierea urma sa se faca in comun de catre cele trei Partide.
    Dar PNL are alte obiective, cele personale, liberalii sunt oameni cu papioane, deci cu pretentii.
    De altfel, nici nu s-au sfiit sa-si arate antipatia pentru USR-PLUS pe care ii considera, evident, inferiori.
    Pe de alta parte, trecutul arata ca s-au inteles intotdeauna cu PSDistii iar PSDistii au avut intotdeauna un respect pentru liberali. De ce nu ar avea, da bine ca nume: Alianta Social-Liberala, o echipa de specialisti ideala pentru a fi pusa in slujba Patriei. Nici nu le mai trebuie UDMRul, pesedenelistii isi sunt auto-sufiecienti...
    Sa-ti vina sa vomezi... Sunt tare curios cum se va termina aceasta tarasenie.
    Credeti ca se gandesc ei la tara sau la alegatori? Cine sunt alegatorii, acum gata s-a terminat rolul lor, au votat, sa trecem la impartirea portofoliilor.
    Animalul politic este un animal salbatic, isi poarta doar de grija lui.
    • +2 (12 voturi)    
      Da (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:35)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Propunerea unui program, iar apoi imparteala a fost unul dintre putinele idei de bun simt ale USR+ din ultima perioada.

      Chiar arata ceva mai mult echilibru decat ii caracterizeaza.... dar intentia a disparut repede si au intrat deja in joc. Numirea lui Ciuca era un no go clar, dar nu au reactie.....

      Se alege praful inca o data pe pana praosta a lui Iohannis
    • -1 (5 voturi)    
      pnl (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      a dovedic ca urmarest doar puterea si banii (se vede dupa ministerele alese)
      si la ailalti de la guvernare arunca firimituri!

      eu in lcu USR as zice clar: "ma baieti, ori faceti o propunere calumea ori va descurcati fara noi"

      mi se pare inadmisibila propunerea PNL: unde e de bani si putere hop si noi, unde e de munca si responsabilitate : ii lasam pe altii!
  • -8 (16 voturi)    
    USR a batut palma cu ciuma galbena (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:31)

    quq [utilizator]

    inca din timpul campaniei electorale. Asta arata ca nu se deosebesc cu nimic de PNL-ul lui Mandolina ai al Ficusului. Cum sa mai fie considerati de incredere Barna si Ciolos de catre alegatorii romani?
  • +4 (10 voturi)    
    Un scenariu negindit! (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:41)

    Sthelian [utilizator]

    PNL a luat plasa cu PSD!!!!!!!
    Sa asteptam sa vedem numele parlamentarilor PNL.
    Din ce-mi amintesc multi fosti PSD-isti au fost capi de liste sau pe locuri eligibile.
    Cu circa 15% voturi redistribuite PSD va ajunge pe la 34-36%, iar AUR pe la 10, poate 11%, iar UDMR pe la 8% (negindit de ei).
    Cum UDMR-ului nu-i pasa cu cine guverneaza, cu ceva migrare de la PNL la PSD, e posibil mai repede un guvern minoritar PSD-UDMR cu sustinere AUR.
    Mai usor va aduna PSD 233 de voturi decit PNL.
    PNL imparte vrabiile de pe gard!!!
    Ma bucur ca ProRo si PMP, ambele partide infiintate in parlament n-au atins pragul, desi, ca de obicei, BEC sta in 5% nenumarate...
    Iar procesele verbale de la sectiile de votare nu mai sunt publice.
    • +1 (5 voturi)    
      e si tu acum... (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      chiar daca pnl o sa fie teoretic majoritara , e clar ca in parlament psd o sa cam aiba majoritate...

      orice masusa pro-justitie o sa pice (psd, udmr importrica si o parte din pnl, aur probabil o sa se dea absenti sau ceva ca nu pot sa para anti-justitie asa de la inceput ca pierd procente)
  • +4 (12 voturi)    
    a verificat cineva teza de doctorat a lui Nicolae (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:50)

    hopsinoi [utilizator]

    sau ne trezim cu un Dottore, ca si Ponta PSD.

    Nu-i asa ca este fantastic ca la Academia Militara nu s-a gasit nici macar o teza plagiata? Sau poate sunt 100% ...
    • 0 (2 voturi)    
      Bre, Popotarii is Dzei si s-ajuta intre ei!!! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:13)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Ce naiba, astia is unsi cu toate alifiile!!!
  • +3 (15 voturi)    
    Noi vrem orpirea jafului cu pensii speciale (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:51)

    hopsinoi [utilizator]

    Vrem 300 de parlamentari/senatori si o singura camera.

    Se aude?
    • +1 (5 voturi)    
      ce vise ai si tu (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      viseaza in continuare!

      sa fim seriosi... o sa mai treaca multi ani pana cand o sa intre asta in vigoare... inseamna ca aproximati juma din parlamentari sa renunte la ciolan...
    • +1 (1 vot)    
      Care noi? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:46)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Defineste. Pe Coldea care v-a infiintat l-ai intrabat? Dar pe ceilalti generali si procurori care va sufla-n panze? Terminati cu prostiile, pensiile speciale nu vor disparea.
  • +2 (12 voturi)    
    Propuneri eronate la functia de premier (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:52)

    Dilematic [utilizator]

    - Dl. Ciuca este un brav militar, insa aducerea, in aceste vremuri grele la carma executivului un om complet nepregatit pentru ce inseamna administratie, ar fi o greseala colosala.

    - Nu cred ca Ilie Bolojan ar accepta candidatura. Ar avea mai degraba sprijinul USR PLUS, in niciun caz a PNL-istilor, cata vreme sunt inca la butoane toti liberalii borfasi care au devalizat Bucurestiul cot la cot cu PSD-istii. Prezenta bihoreanului in varful guvernului e total inoportuna. Nu trebuie sa confundam liberalii din Bihor cu cei din restul tarii !
  • +5 (13 voturi)    
    daca esti plagiator mai poti primi PENSIE SPECIALA (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:58)

    hopsinoi [utilizator]

    ,dar post de Prim ministru?

    Niste derbedei zic ca nu, oameni rai.

    Noi zicem ca Teza domnului general Ciuca "Dimensiunea angajării Armatei României în operaţii întrunite multinaţionale" nu e palgiata.
  • -4 (12 voturi)    
    eheiii, liberalii vor multe! (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:10)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...cel care vor decide cine sa fie viitorul premier este UDMR, adica Hunor si Orbam/Budapesta. Fara UDMR, cuplul PNL+USR nu are nici o sansa sa acapareze puterea. PSD este in stare sa propuna si autonomia Tinutului Secuiesac UDMR-lui,asa ca ei mai stau pe ganduri. Personal nu.l vad pe Ciuca premier, mai degraba pe Siegfrid Muresan, cu bune contacte la Bruxelles, la fd. europene. Ciuca e militar, nu politician. El se pricepe la disciplina militara, dar nu si la jocuri de cortina al politicienilor. Mai bun ca el ar fi chiar Ciolos, dar e nevoie de unul din PNL. Oricum PNL este inca departe de a prelua puterea, Ciolacu nu doarme!
  • +2 (10 voturi)    
    Competente (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:38)

    RaduMiron [utilizator]

    PNL ar trebui sa vada in ce arii are experti, sau macar oameni care au facut o treaba decenta in trecut si sa propuna acolo. Unde nu au oameni de genul, se gasesc oameni din USR. La finante spre exemplu Citu mi se pare bun in continuare. La fel si Bode la transporturi. Ciuca poate ramane in continuare la aparare. PNL ar avea oameni buni din echipele lui Boc si Bolojan si pe partea de fonduri europene.

    Justitia si mediul (poate si internele) trebuie sa mearga neaparat la USR, fiindca PNL si UDMR nu sunt de incredere acolo.

    Cea mai buna varianta de premier mi se pare Bolojan. Sper sa accepte si atunci Ciolos poate merge la agricultura daca considera ca merita sa isi cedeze functia din parlamentul european pt asta. Daca Bolojan nu accepta, atunci celelalte variante pe care le vad sunt Cosette si Ciolos.

    In fine, realizez ca sunt prea idealist si ca pe PNL-isti ii intereseaza mai mult functiile decat tara, dar sper sa nu le mearga cum vor cu USR-ul
    • +1 (5 voturi)    
      Bați prea multă monedă USR ! (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

      Spune câteva nume care ar putea face administrație bună,că asta înseamnă Guvern.Să administrezi bine România.
  • +1 (1 vot)    
    Avand o prezenta rusinoasa de 30% la votare (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:53)

    salvatore [utilizator]

    Ar trebui ca toate partidele sa faca parte din noul guvern. Nici unul nu este reprezentativ pentru romani, toti sunt o apa si-un pamant si atunci ar trebui sa guverneze toti. Sa fie ca un fel de concurs intre ministere, iar dupa un ciclu electoral oamenii sa poata sa evalueze performantele din fiecare domeniu si sa voteze pe cei mai buni, asa cum percep ei lucrurile. Altfel nu-i va mai aduce nici dracu inapoi la vot pe oameni, vor vota doar activele de partid si niste habarnisti incapatanati care-si dau cu parerea despre orice.
  • 0 (0 voturi)    
    Se mai pot imprumuta cam 15% din PIB. (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 0:57)

    Andy500 [utilizator]

    Le mai ajunge sa FURE inca 4 ani!
    Dupa aceea, vedem noi belea!
    S-au adunat ACEIASI din ultimii 30 de ani, la impartirea ciolanului!
    Oare ce-o sa iasa?!!