Nici n-au început negocierile și apar nemulțumiri. ​USR-PLUS nu e încântat de împărțeala PNL / Barna: Vrem să fim parteneri la guvernare nu partid ajutător

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2020, 14:13 Actualitate | Politic


Ludovic Orban si Dan Barna
Foto: Agerpres
​​Planurile liberalilor de împărțire a posturilor în viitoarea coaliție de guvernare nu sunt pe placul USR-PLUS. Negocierile nu au început oficial încă, dar sunt câteva propuneri care ridică probleme în partidul condus de Dan Barna și Dacian Cioloș.

Prima nemulțumire este legată de postul de președinte al Camerei Deputaților pe care USR-PLUS îl dorea pentru Dan Barna, însă liberalii îl rezervă pentru Ludovic Orban, după demisia acestuia de la șefia Guvernului.

Conducerea Senatului propusă de liberali nu este o miză pentru USR-PLUS.

Liberalii vor să rămână de asemenea, cu ministerele Justiției și Finanțelor. Și aici apare o problemă pentru că USR-PLUS vrea neapărat unul dintre aceste ministere avizatoare obligatoriu, mizând pe ministerul Justiției, luând în calcul că liberalii nu vor renunța la Finanțe. Un minister pe care cei de la USR nu-l vor este cel al Educației.

De altfel, Dan Barna a declarat într-o intrevenție televizată că USR vrea să fie un partener la guvernare, nu partid „ajutător” al PNL. El a comentat că a văzut variante vehiculate că PNL vrea toate ministerele avizatoare și de forță.

„E o soluție mai bună ca USR-PLUS să ia șefia Camerei, dacă președintele vine cu un premier de la PNL”, a mai spus Barna.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















35984 vizualizari

  • +16 (58 voturi)    
    "Parteneri la guvernare" pt ca USR nu e precum (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:23)

    Susufler0 [utilizator]

    sclavetele PMPca sa accepte orice zgarci aruncat de boierii penelisti !
    • -10 (46 voturi)    
      Parteneri egali suntem cand punem (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:01)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      amandoi umarul, nu cand unii merg la vot si Barney se trage pe dos...
      • +12 (28 voturi)    
        Cine a vorbit de paritate, badie ? (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        E vorba de parteneriat si nu de subordonare !

        PS. Liberalii nu realizeaza inca dar o sa le explice Iohannis ca in actuala conjunctura vor fi obligati sa cedeze fata de USR mai mult decat ar fi fost dispusi sa o faca !
        • -6 (14 voturi)    
          Cand zici “liberali”, la cine te referi? (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:21)

          asistat [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Sica, Ralucuta superfrumix, Rares sefu de la manele? Plus, de cand are sasu initiative? A avut fo revelatie cum ca-i Presedinte?!?
          • +6 (6 voturi)    
            S-a vazut de pe Marte ca a avut ! (Marţi, 8 decembrie 2020, 20:21)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

            Iar ultima initiativa a fost aceea de a-l obliga pe Orban sa demisioneze !
    • -7 (37 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:12)

      [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

      • +11 (25 voturi)    
        Spui prostioare ! (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:43)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

        Situatia este exact inversa !

        PS. Liberalii se vor ruga de USR sa nu iasa de la guvernare !
        • +4 (18 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:22)

          [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

          • +7 (9 voturi)    
            Oricine poate guverna minoritar (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:28)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

            cat timp i se permite !
            Bineinteles ca liberalii au guvernat minoritar si de la 38% in sondaje au ajuns la 25% !
            Cam cat crezi ca ar strange peste inca un an de guvernare minoritara pe timp de criza economica si sanitara ?

            PS. Vre-un 15% ?

            PPS. Deci sa nu mai vorbim ca sa ne aflam in treaba, Gogule ! Da ?!
            • -2 (4 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:03)

              [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

              • +4 (4 voturi)    
                Nu ma contrazic deloc ! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:26)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

                Doar ca ti-am precizat ca guvernarea minoritara este dezastruoasa !

                PS. Iar liberalii tocmai au aflat asta pierzand alegerile parlamentare (ca doar Orban nu a plecat pt ca le-au castigat !)

                PPS. Iar chestia cu "a doua varianta" iar e o prostioara ! :))
    • +14 (24 voturi)    
      PMP e istorie (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Asta putem spune
  • +32 (88 voturi)    
    prima nemulțumire (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:24)

    hdd [utilizator]

    e Barna.
    E mai rău ca Băsescu și Dragnea.

    Nu pricepe că trebuie să își dea demisia, nu este ce trebuie pentru un politician în România.

    În urma rezultatelor dezastruoase ale USR și la președinție și la parlamentare, se face că plouă,
    cu un comportament demn de demnitar PSD.
    • +21 (33 voturi)    
      asa e (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:47)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      nimeni de la psd si pnl nu il place. si nici Nicusor
    • +17 (35 voturi)    
      dezastruos e (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      ca multi romani au impresia ca usr putea obtine mai mult cu toate partidele impotriva lor si cu 32% prezenta la vot!

      cei anti-psd etern nemultumiti, cei pro-=psd etern multumiti... d-aia se kk psd in capu nostru de 30 de ani!

      tu credeai ca o sa ia ca la europarlamentare cand nu sunt restrictii la vot?! hai mai!

      fiti naiba seriosi!

      adevaru e ca tot ce se intampla acum e vina pnl... au vrut neaaparat la ciolan indiferent daca e pandemie sau nu!
      voi credeati ca pnl si usr pot creste in timpul pandemiei?!

      nu il apar pe barna. probabil trebuie schimbat , dar logica dupa care considerati ca trebuie schimbat e proasta rau!
      • +3 (13 voturi)    
        32% prezenta (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:38)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        e fix rezultatul politicii pe care le au toate partidele .... USR sa nu ceara mai mult ca daca convingeau, scoteau lumea la vot.

        Nu mai dati vina pe oameni ca si Iohannis cu covidul cand actiunile politicienilor genereaza acest raspuns.
        • -2 (18 voturi)    
          De ce sa nu ceara mai mult ? (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:51)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          Ei si-au dublat scorul din 2016 in conditiile unui boicot masiv al mass-media in ceea ce priveste realizarile lor !

          PS. Sa nu imi spuneti ca un USR condus de altcineva strangea ACUM 22-23% din voturi !
          • -2 (10 voturi)    
            Tot felul de liberali ii cer demisia lui Barna (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:51)

            sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Ar fi minunat sa faca toate negocierile astea cu vreun presedinte interimar, numit peste noapte.
            • +3 (5 voturi)    
              Te-ai indoit vreodata de lipsa de inteligenta (Marţi, 8 decembrie 2020, 20:29)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

              politica a acestor liberali ?

              PS. Ori de gafele tactice ale lui Werner in lupta lui sterila ca rezultat cu PSD ?
    • +5 (11 voturi)    
      e simplu (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:48)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      1. Negocierile astea trebuie sa le faca cineva. Daca ar demisiona acum, altul nu ar avea legitimitate si autoritate imediat. Orice ar negocia, ar fi contestat.
      2. USRPlus va avea congres in 1-2 luni, si acolo se va alege oricum o noua conducere.
    • -4 (10 voturi)    
      In urma rezultatelor dezastruoase? Serios? (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:50)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      In urma rezultatelor dezastruoase, USRPlus si-a dublat numarul de parlamentari fata de 2016 si o sa fie faca parte din guvern, fiind a doua forta politica.

      Horror, nene!
  • +49 (59 voturi)    
    Intelegeti conceptul de negociere? (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:24)

    IoPaNet [utilizator]

    Daca toate partile implicate ar fi multumite de la inceput, nu ar mai fi necesara o negociere...
    Evident ca fiecare intra in negociere cerand mai mult decat se asteapta sa obtina, urmand ca la final fiecare sa iasa cu o parte din ce a cerut, parte care insa il multumeste suficient de mult pentru a incheia acordul respectiv.
  • +26 (50 voturi)    
    parteneri dupa procente (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:27)

    rsbl [utilizator]

    Barna nu mai umbla cu coada pe sus ca ai ingropat USR+.
    Ar fi normal sa primeasca fiecare dupa numarul de voturi:
    8 PNL. 5 USR+, 2 UDMR daca asta va fi coalitia de guvernare, iar oamenii sa portofoliile sa fie acordate dupa competente.
    • +16 (32 voturi)    
      nu numarul conteaza cel mai mult (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:54)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Barna are dreptate aici, trebuie sa existe un checks and balances. Orice se aproba in Guvern are nevoie de aviz de la Finante si Justitie. Deci, daca ai prim ministru si cele doua ministere, cam faci ce vrea muschiul tau.

      Cel mai rational si matur ar fi fost sa stabileasca niste principii care sa genereze acest sistem de control incrucisat.

      Alte ministere ce nu trebuie sa existe la pachet la un partid sunt Armata + Interne, Interne+Dezvoltare, Economie + Transporturi, Mediu+Agricultura, Interne +Sanatate, Finante + Fonduri Europene.

      Ma rog, si cel mai important lucru, sa nu faca cum a facut PNL sa lanseze negocieri prin presa. Sa discute intre ei mai intai, asa se face chiar si in business (semnezi chiar si un acord de confidentialitate), tocmai pt a nu avea diverse manevre si presiuni neloiale. Dupa ce agreezi tot, iti asumi si comunici public.
    • +12 (22 voturi)    
      problema se pune (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:15)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      CUM se impart ministerele, nu CE a mai ramas!
      Imi pare o aroganta ca discutiile despre portofolii s-au purtat intre capii PNL si Iohannis. Nu e o diferenta imensa la nivel de pondere a PNL fata de ceilalti parteneri de guvernare.
      In plus, o dovada decisiva a increderii in partenerii de guvernare ar fi incredintarea unui minister de forta catre USR-PLUS. Deocamdata vad doar aruncarea pisicilor moarte numite Sanatate si Invatamant in curtea USR-PLUS. Astea sunt ministere grele care depind decisiv de finantarea alocata prin buget. Si astea sunt tot timpul victime sigure cand se fac rectificari. Nici sa vrei nu poti performa fara finantare.
    • +7 (13 voturi)    
      Barna nu a cerut impartire in mod egal ! (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:54)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      A explicat inca o data ca PNL nu mai are alaturi PMP ! :)))
    • +5 (11 voturi)    
      Parca (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:04)

      Rdu [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Trebuiau sa negocieze intai niste obiective! Nu imediat la impartirea ciolanelor!
  • +32 (50 voturi)    
    USL (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:27)

    RobertRO [utilizator]

    Cel mai bine PNL si PSD refac alianta USL.
    In felul acesta:
    - pot sa se concentreze impreuna in satisfacerea intereselor personale si de partid. Istoria a demonstrat ca atat PSD cat si PNL se pricep al naibii de bine la acest lucru, chiar daca doar PSD "exceleaza". Si tot istoria a demonstrat ca ambelor partide li se rupe de bunastarea si modernizarea tarii, chiar daca tot PSD "exceleaza" si la rupt;
    - celalalte 3 partide din parlament raman sa latre pe margine intr-o minoritate fara putere, visand la un os de ros. Pe care os oricum nu-l merita niciun partid pe deplin;
    - avem oarece liniste in ceea ce priveste stabilitatea politica, pana la urmatoarele alegeri;
    - mai adaugam inca 4 ani pierduti, pe langa cele 3 decenii deja aruncate la gunoi, de la Revolutie incoace.
    • -9 (23 voturi)    
      Moscova (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:45)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui RobertRO

      Fugi repede la putin, de acolo iti vin ideile astea!
  • -2 (56 voturi)    
    Cu alte cuvinte: vrem jumate (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:27)

    Milka Man [utilizator]

    Chiar daca au obtinut doar 15%, vor jumatate din prajitura. Ma ingrijoreaza "fomistii"...Nu e bine pentru popor cand politicienii sunt prea "flamanzi".
    • +21 (33 voturi)    
      ... (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:42)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Pai sa faca PNL alianta cu AUR si ce mai pot ciordi de pe la PSD. Scopul UsrPlus nu e sa faca figuratie prin guvern, chiar daca de 30 de ani asta e rolul partidelor din linia a doua. V-ati scos postacii la inaintare? Partener nu inseamna ca ii arunci un os si sa zica saru-mana. Oricum, un compromis bun e cand toata lumea e nemultumita.
      • -3 (23 voturi)    
        care scopul usrplus? (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:03)

        Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ca se pare ca nu e sa participe la guvernare. La guvernare e greu, trebuie efectiv sa muncesti, sa iei decizii, sa te chinui, or usrplus nu vor asta, ei vor sa fie furiosi si nemultumiti. Vad ca educatie nu vor, nu ii intereseaza :))) Nu se poate fura acolo, te pomenesti
    • +12 (18 voturi)    
      aaaa (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:54)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      15% e din total... pe principul asta 30% din guvern revine PSD
    • +10 (28 voturi)    
      intelegi gresit (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      nu vor jumatate...
      dar nici nu vor efectiv ramasitele aruncate de pnl...

      pnl vrea premierul, sefu la deputati sefu la toate institutiile de unde vin bani si putere , restu sa ia pleava!

      ti se pare corect?!

      zica ca sunt "flamanzi" dar pnl exact asta arata: vrea ce ii convine si unde frige (sanatate, educatie etc) sa dea pe manca plevei!
    • +3 (13 voturi)    
      n-ai inteles (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:14)

      YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      NU este vorba de cantitate ci de calitate, altfel spus USR-ul s-ar multumi si cu numai trei ministere: Justitie, Finante si Interne.
    • +6 (10 voturi)    
      "Cu alte cuvinte" : Tu citesti dar nu intelegi (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      ce citesti !

      PS. Cum se cheama asta ? :)))))
    • +5 (5 voturi)    
      Nu ai inteles, vor sa aiba si ministere grele (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:11)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Conform ponderii in parlament.

      Sunt 8 ministere grele? 5 la PNL, 3 la USR. Ma refer la ministere de genul finante, interne, externe, justitie, transporturi sau fonduri europene

      Asta e o impartire corecta, conform ponderii parlamentare.
  • +7 (51 voturi)    
    pai la 15% ce altceva puteti fi? (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:33)

    Je__ [utilizator]

    decat o propteala pentru alt partid cu 25%, si toate astea dintr-un procent de 30%


    vorba aia....cand tot guvernu reprezinta 15% din tot electoratul tarii, ce asteptari sa ai?
    • +8 (16 voturi)    
      Asteptari zici? (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:48)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Asteptarile sunt legate de prezenta masiva la vot! Cei care nu au votat (din care pare ca faci parte) nu pot fi numarati asa cum reiese din cifrele tale, ei nu conteaza in lupta politica si se pot duce linistiti sa doarma neintorsi 4 ani!
    • +12 (26 voturi)    
      ba vvoi sunteti grei de cap (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      stiu ca o sa fiu rastignit aici dac ganditi cu c..u...

      pnl ia tot: banii si puterea
      unde sunt ministerele care fac partidele sa piarda voturi si unde e de munca: educatie, sanatate, etc sa le ia altii!

      asta ti se pare echitabil?!
      da usr trebuie sa aiba 5 ministere, nu mai mult. dar nu chiar ministerele pe care efectiv nu le vrea pnl ,pentru ca asta nu e nici parteneriat, nici coalitie!
      • -4 (16 voturi)    
        rastignitule (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:05)

        Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        dar de ce nu le vrea usrplus? de ce? Nu mai vrea sa faca educatie si sanatate performante in Romania, de frica ca isi trag ponoase? Auzi la el, deci cade arama de pe fatza, defapt si ei voiau doar la ministerele "cu bani", got it
        • +2 (8 voturi)    
          Pentru ca iei barca fara vasle, de aia (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:14)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Cata_

          Depinzi mereu si mereu de fondurile alocate de Catu. care o sa iti dea mereu firimituri.

          Si nu te vei putea opune la niciun act al guvernului, oricat de gresit ti s-ar parea, caci avizele le da justitia, care e tot la liberali.

          PNL-ul vrea toata puterea, desi nu are suport parlamentar pentru asta.
    • +6 (16 voturi)    
      aham (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      pai atunci sa ia psd ca aia au 30%

      alto... da ce ma aia 15% nu conteaza?!

      aparent psd a reusit... pnl a inceput sa injure si ca partid si ca votanti usr...
      felicitari ma ... in stilu asta peste 4 ani iar o sa fie psd 45%
    • +13 (23 voturi)    
      Pai daca nu au nevoie cei 15% (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:03)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      de ca se agita atat?
      Sa refaca fratia cu PSD-ul ca sigur se inteleg din priviri, nu mai este nevoie de negociere...
    • +9 (17 voturi)    
      PS: (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      a da si totul pt ca pnl nu a mai putut astepta (nu-mi spune ca e "Dezastrul facut de psd" ca nu ai rezolvat NIMIC, dimpotriva) ciolanu inca 12 luni si s-au bagat ca boii cu capu in fata in plina pandemie, aruncand in ochii votantilor psd in opozitie si permitandu-le sa-si refaca votantii pana la alegeri!
      apoi se plang ca au luat 25% si psd 30%

      pai normal ma... au fost lacomi si au luat guvernarea cand orice faceau , tot scadeau...
      dar clar... usr e de vina...
    • +11 (17 voturi)    
      15% (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      dar esențiale, de vreme ce fără ele, peneleaua e în minoritate
      • -4 (14 voturi)    
        ok, deci, ce propui? (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:07)

        Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        daca ramane "peneleaua" in opozitie, cu cine face psd majoritate? cu usrplus, ma gandesc. minte de bibilica
        • +5 (9 voturi)    
          Altceva a vrut sa iti spuna : (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:09)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Cata_

          Iohannis o sa le explice liberalilor ca in situatia actuala USR va trebui sa fie "discriminata pozitiv" in cadrul guvernului !
    • +6 (14 voturi)    
      sa nu uit (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      interesant cum ti se pare mult ce cere usr, dar nu zici nimic de udmr care primeste 3 ministere cu 6% din voturi...
      mai sa fie!
    • +5 (9 voturi)    
      Ce pot sa fie ? Pai uite, iti spun pe nemestecate (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:03)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Pot sa fie cei care vor face reforma in Justitie, nu smechereala asta a lui Predoiu !
  • -2 (20 voturi)    
    Romanica.. (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:36)

    arpi [utilizator]

    Domnule Barna partidul d-voasta a avut 15%.. Sau in izolare ati avut 51%????
  • -7 (19 voturi)    
    Jumătate (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:41)

    marcelp55 [utilizator]

    Când ești cam la jumătate din voturile celuilalt, e mai greu să ceri egalitate !
    • +3 (9 voturi)    
      nu cere egalitate (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      cere si ministere cu o oarecare forta.
      pnl a dat efectiv ce oricum nu vroia!
  • +7 (21 voturi)    
    El presidente (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:43)

    noi2013 [utilizator]

    nu vrea cumva alegeri anticipate?! Ca nu prea suna bine ce a iesit....
    • +5 (11 voturi)    
      normal (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:42)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      se voteaza pana iese cine trebuie
    • +3 (9 voturi)    
      normal (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:42)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      se voteaza pana iese cine trebuie
    • +3 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:08)

      [anonim] i-a raspuns lui noi2013

    • -1 (1 vot)    
      @noi2013 (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:02)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Poti fi linistit ca se va ajunge si la alegeri anticipate!
      PNL, USR-PLUS si UDMR nu se vor intelege mai mult de 1-2 ani!
      V-a ramane scris!
      • +1 (1 vot)    
        Atat de tare si-a dorit Werner "guvernul meu" (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:22)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        incat va trage cu dintii sa nu se ajunga la anticipate !
        Tocmai de aceea ii vor trebui fie prim ministri obedienti (nu e cazul cu Orban), fie prim ministri disciplinati, cu educatie militara, care asculta de ordinele comandantului suprem (precum rezervistul Ciuca) !

        PS. Este exclus sa se mai intample ca in 2007 in timpul guvernarii DA !

        PPS. Iohannis va trebui sa se inteleaga cu USR si UDMR !
  • -3 (27 voturi)    
    USR (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:45)

    Irina25 [utilizator]

    N-au luat cu mult mai mult decat AUR la alegeri, dar au pretenttii de parca ar fi casigat cu 40 %.
    • -3 (7 voturi)    
      Matematica e grele: 80 vs 47 (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:18)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Asta e raportul intre numarul de mandate USRPlus fata de AUR. Aproape la fel, nu?

      USRPlus trebuie sa aina pretentii strict legate de procentul din parlament.

      E un raport de 3 la 5 intrei si ei si liberali? Exact asa trebuie sa fie la ministerele GRELE. Nu pot lua liberalii absolut toate ministerele importante, lasand restul la USRPlus si UDMR.
  • +17 (17 voturi)    
    genial (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:56)

    sentenced [utilizator]

    Rezultatele acestor alegeri sunt absolut geniale.
    Cu exceptia situatiei in care PSD si PNL refac USL, ambele partide trebuie sa coopteze la guvernare alte doua partide pentru a face majoritatea.
    O alta regula este ca, AUR si UDMR nu pot sub nicio forma sa formeze o alianta, ceea ce ingreuneaza sansele PSD-ului de a forma o majoritate.
    Briliant.
    • +7 (11 voturi)    
      mai mult decat atat (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:22)

      YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      AUR nici nu se gandeste sa intre la guvernare !.
      Ei sunt deja in campanie pentru viitoarele alegeri.
      Si deja si-au pregatit o miscare care-i pune in dificultate pe toti ceilalti: la procentele obtinute sunt indreptatiti sa primeasca subventie pentru partid de 10 milioane de euro pe care au zis ca o vor folosi doar pentru constructia unui spital. Asta ar fi ceva ce nici un partid n-a facut in ultimii 30 de ani !
      • +3 (9 voturi)    
        Ha-ha-ha... ! Mai e mult pana departe ! (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:14)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui YamamotoIsoroku

        Nu mai puneti botul la orice ! :)))

        PS. In plus de asta ! Ar incalca legea folosind subventia in mod nelegal !

        PPS. Dar pana sa o foloseasca pt spital ar construi niste biserici ! :))))
  • +13 (19 voturi)    
    PNL a facut ceva cat a avut toate ministerele? (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:57)

    emil bobu [utilizator]

    Pai l-a scapat pe Predoiu de dosar, Vela ne-a adus lumina in pandemie, iar Anisie face un curs remedial de limba romana.

    USR ar trebui sa ia Educatie, Sanatate, MAI si Justitia, ca s-a vazut ce a facut PNL, adica si-au rezolvat ei problemele si atat.
    • +3 (11 voturi)    
      asta nu intelege lumea (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:39)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      usr nu vrea tot, dar vrea alte ministere

      pnl ofera educatia, min muncii, sanatatea etc
      dorar ministerele cu probleme care nu te pot face decat sa pierzi voturi.

      unde e de putere: MAI, MAPN, sau bani: fonduri europene, finante etc... repede repete sa fie pa pnl...
      cu alte cuvinte pnl vrea toate beneficiile si unde-s probleme le arunca la plebi!
  • +6 (14 voturi)    
    mi-ar crapa obrazul, voua va grapa grumazul... (Marţi, 8 decembrie 2020, 14:58)

    faracatuse [utilizator]

    de plin de sinecuri ce e... Bai, ne-ati adus la disperare cu balamucul vostru.. Ati facut loc la haur si aia vor putea face in parlament tot ce ati facut voi cu vuvuzele, speakere, circ... Nici nu veti putea sa ziceti ca nu e ok... V-a placut circul, poftiti de luati circ.Faceti repede guvernul ala ca va alearga lumea pe strada daca mai negociati mult.. Daca ati fi destepti, ati lasa govern minoritar sa se erodeze natural si n-ati mai alerga dupa putere intr-o tara saracita, cu nervii in piuneze si cu mana pe cutit.. Eu am riscat plecarea in UK chiar in ziua alegerilor, de scarba si de creier facut pilaf... Vin peste o luna si sper sa am unde ma intoarce.. HOTILOR!!
    • -3 (11 voturi)    
      despre cine vb? (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui faracatuse

      oamenii au votat AUR, nu partidele politice. chiar daca avem partide politice de kkt, nu ei au votat aur. hai sa nu ne disculpabilizam cand nu e cazul!

      tu crezi ca e normal sa se accepte orice propunere? chiar si o propunere in care tot ce e de folosit ia pnl si tot ce e un carbune fierbinte iau ailalti?!

      also... cand nu vor guvernarea nu e bine... cand vor guvernarea nu e bine... ce sa faca frate?!
    • +2 (2 voturi)    
      Gresiti, e nevoie de negocieri (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:20)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui faracatuse

      Asa functioneaza democratia. Trebuie e negociera buna si discutii pentru a ajunge la un program de guvernare comun.

      Daca ii dam repede acum cu formare, ajungem tot atat de repede la blocaje si la schimbari de guverne din an in an.
  • +8 (24 voturi)    
    aparent hotnewsistii nu pricep (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:01)

    liviu_ [utilizator]

    trist...

    mai baieti
    ce vrea pnl: "Interne, Justiție, Economie, Finanțe, Transporturi, Dezvoltare și Fonduri Europene. În schimb liberalii sunt dispuși să renunțe la Educație și Sănătate."
    + PM + sef la deputati!

    adica unde e de bani si de putere la pnl.
    unde e de munca si unde sunt probleme sa fie la ceilalti!

    asta e echitabil?! asta e corect?!
    mai si ganditi inainte sa tastati!
    • -2 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:36)

      [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      • +1 (9 voturi)    
        Fara cei 15% sunt de pomana cei 25% ! (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:17)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

        Ce polonycul meu e atat de greu de inteles ??

        PS. Liberalilor o sa le bage mintile in cap Iohannis !
      • +2 (6 voturi)    
        PNL are numai 25%!! Nu are 40%, 50% sau 60%! (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:47)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui

        E un raport de forte de 3 la 5 intre USRPlus si PNL.

        PNL se comporta ca si cum a castigat alegerile la mare distanta.
    • +1 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:09)

      [anonim] i-a raspuns lui liviu_

  • -8 (28 voturi)    
    tipic (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:03)

    gogu007 [utilizator]

    Barna asta asa e el prost de felul lui sau il ajuta cineva? Aceleasi mofturi si figuri facute ca dupa caderea guvernului de acum 1 an.
    Pai daca abia ai 900.000 de voturi ce naiba vrei? Sa dai tu premierul si sa iei jumatate din ministere? Pai, ma, nenea Barna, oricat de tare te-ar supara, PSD e inca de doua ori mai mare decat tine. PSD si Dancila te-au batut la prezidentiale. PSD te-a batut si acum la parlamentare. Norocul nostru ca PSD a ramas singur pe o insula in mijlocul apei, ca altfel ne trezeam iar cu OUG13 pe cap.
    Mai taci din gura si pune umarul la treaba timp de 4 ani impreuna cu PNL si dupa 4 ani vedem de ce sunteti in stare si daca meritati mai mult Ca, sincer, aveti cam multe pretentii pentru un partid care inca n-a facut nimic notabil pentru Romania. Ati reusit sa strangeti cu chiu, cu vai, 1 milion de semnaturi si sa dati din gura pe facebook, dar cam atat. Pai biserica si CFP (aia pe pe care i-ati facut retrograzi si in toate felurile) au reusit sa adune 3 milioane de semnaturi intr-un timp record.
    Deci, tu, USR+ si Dan Barna, ce ai facut notabil pentru Romania incat sa fii asa cu nasul pe sus?
    A ajuns sa-mi fie mai frica de voi decat de PSD, sincer. Pana acum sunteti poate cel mai instabil partid din Romania si mereu jucati la doua capete. Asta e si motivul pentru care eu unul nu v-am mai votat de data asta. Hotarati-va de care parte a baricadei sunteti, spuneti clar care va sunt principiile si valorile si sa vedeti atunci ce procentaj o sa aveti. Va spun eu ca o sa fiti maxim undeva la nivelul UDMR.
    • +1 (11 voturi)    
      atunci (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

      sa conduceti voi tara cu 35% daca sunteti dastepti
      sau sa faceti usl... stiu ca vreti!

      poate USR vrea si niste ministere care sa-i permita sa faca ceva!
      ca pnl a luat toate ministerele de unde vin bani si de unde e rost de putere!

      dar asta nu vezi!

      mie a ajuns sa-mi fie cel mai frica de prostia poporului, pentru ca ei voteaza, nu partidele voteaza!
    • -2 (14 voturi)    
      barna a facut (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

      A ciordit fonduri iuropene. Cum se vor gasi unii sa comenteze realitati care nu convin, i-as sfatui sa se uite pe decontul lui sor'sa cand a fost la Milano "pentru" firma si "proiect". Lasa restul chestiilor cusute cu ata alba din biznisul cu fonduri ue al prea-capabilului barna.
      • +2 (10 voturi)    
        Domnu' Nevermind ti-a mai cerut cineva (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:22)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        sa dai un numar de dosar penal in ceea ce priveste "ciordeala asta" si ai disparut vreo doua luni de pe forum !

        Barna a ciordit fonduri europene in aceiasi masura in care si mata ai primit fonduri europene ! :))))))))))

        PS. Nu v-ati plictisit sa tot sorbiti din ciorba asta sleita ?
        • -1 (5 voturi)    
          in romania? faci misto? (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:01)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Citeste dosarul si vei vedea chestiile "interesante". Crezi ca ma astept ca vreun "favorizat" sau instrument al sistemului sa fie cercetat sau sa i se intample ceva? Si aici nu ma refer numai la barna sau usr, ci la toti: psd, pnl, udmr. Asta ca sa nu vorbim despre justitia in dependenta si cat de capabila e ea, de se prescriu dosare de traficanti de copii. Grow up.

          Ti-e greu sa citesti si sa gandesti in acelasi timp? Materialele sunt pe net. Daca nu-ti put "coincidentele" si detaliile, este poate pentru ca iti place mirosul de rahat. Rahat de bine, nu d-ala rau pesedist.
          • +1 (3 voturi)    
            Da linnk-ul ca sa pot sa citesc pe net ! (Marţi, 8 decembrie 2020, 20:38)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Dar asta ti-a cerut si cel care te-a gonit de pe HN !

            PS. Linck-ul cu numarul de dosar !

            PPS. Restul ... sunt bla-bla-uri ...
            • 0 (2 voturi)    
              ia, scumpere (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:45)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              https://newsweek.ro/investigatii/exclusiv-regulamentul-ue-care-l-ingroapa-pe-barna-a-dat-ilegal-bani-europeni-sorei-sale-documente

              Asta e proaspat.

              Celalalt link este ancheta rise, ca are documente atasate, daca stii sa citesti, ca de priceput, mai greu.

              https://www.riseproject.ro/articol/adevarul-despre-dan-barna/

              Mult a trait afacerea surorii, nu? Fix cat sa mulga niste bani de la eu. Desteptaciune mica...
              • +1 (1 vot)    
                Cauta-ma cand imi dai numarul de dosar (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:12)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                de la DNA, DIICOT, DLAF, ENEL, ONU etc ! Da ?

                PS Despre asta era vorba si este in continuare !

                PPS. Restul... never mind ! :)))
      • 0 (6 voturi)    
        Omule, nu mai sta! Fa plangere penala! (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:32)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Daca stii sigur ca Barna a facut ceva ilegal, fa imediat plangere penala! Scrie in plangere tot ce stii!

        Fa tu asta, ca aia de la Rise nu au putut face plangerea asta. Nici ei si nici altii dintre nenumaratii dusmani ai lui Barna, ca vad ca are multi. Cum se poate?

        Hai, ca trece vreme, vorbim de niste fapte din 2013. Aveti de gand sa o tineti asa din 4 in 4 ani, la fiecare alegeri? .
        • -1 (5 voturi)    
          vezi raspunsul pentru useristul de mai sus (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:06)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          Nu stau sa dau copy paste. Daca nu-l aproba astia, nimic nou.

          O plangere e vax albina. Se vede ca nu stii cum merge sistemul judiciar la noi.

          Oricum, sunteti funny cum nu puteti "vedea" chestii simple, cum nu vedeau nici fanii lui iliescu/fsn si cautionau ORICE. Mentalitatea aceeasi, turma diferita.
    • +1 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:11)

      [anonim] i-a raspuns lui gogu007

    • +8 (12 voturi)    
      DACA NU-TI CONVINE (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:26)

      YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

      Du-te la PSD si intelege-te cu ei !
      Sau face-ti guvern minoritar si intelegeti-va pe proiecte cu ceilalti.
      Sa vedem atunci cat mai tineti Sectia Speciala in viata?
    • +2 (6 voturi)    
      USR a facut un singur lucru-are 80 de parlamentari (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:29)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

      Pe baza acestui numar are mandat de negociere, nu are voie sa arunce voturile sustinatorilorl la gunoi fara sa negocieze.bine.

      Iar PNL nu are de 2 sau de 3 ori mai mult, nici pe departe. Are 130 de parlamentari, nu are vreun scor care sa ii permita sa ia toate ministerele grele.

      In fapt, PNL e responsabil pentru toata aceasta mizerie, ei au dorit sa guverneze cu guvern minoritar in pandemie, ei au bagat in partid si parlament sute de primari de la PSD si zeci de parlamentari dubiosi.

      Cat se poate baza acum aceasta majoritate fragila pe votul lui Daniel Constantin, omul de incredere a lui Dan Voiculescu? E liberal in parlament, daca nu stiati. Cine raspunde? Orban?

      Liberalii ar trebui sa se mai calmeze cu pretentiile astea, ca e vina lor.. Daca nu se bagau in toata aventura asta cu guvernul minoritar, ca nu au mai avut rabdare, PSD avea acum 15%, iar ei puteau, impreuna cu USR-ul sa modifice chiar si constitutia.
  • +10 (24 voturi)    
    Citesc comentariile si nu imi vine a crede... (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:06)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Pai ce reprezinta cei 25% ai PNL -ului fara cei 15 % ai USR-ului si cei 6% ai UDMR-ului ?

    NIMIC ?
    • -6 (16 voturi)    
      matematica simpla (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:44)

      gogu007 [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      15% + 6% = 21%
      21 < 25

      Acum intelegi de ce nu pot emite pretentii? Si ar trebui sa dea dovada de responsabilitate si sa puna umarul la reconstructia tarii, nu sa caute ciolanul cel mai mare. Dar faptul ca urmaresc ciolanul spune clar care sunt intentiile USR+.
      Cum ziceam mai sus: au prea multe pretentii pentru un partid care n-a facut absolut nimic notabil pentru Romania.
      • +5 (9 voturi)    
        matematica... (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:50)

        doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

        o fi buna dar mai ai nevoie si de logica...
        Ce daca 25 >21 ?
        25 fara cei 21 nu reprezenta nimic.
        Degeaba ai masina daca nu ai roti si nu poti sa le cumperi de undeva .
      • +6 (6 voturi)    
        Doar ca in politica nu se gandeste inginereste (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:26)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

        cum procedezi tu ! :)))))

        PS. Inca nu au guvernat ca sa faca ceva notabil in domeniul administrarii treburilor tarii dar au facut lucruri notabile in Parlament !
      • +1 (5 voturi)    
        E vorba de o negociere bazata pe procente (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:35)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

        Nu poti spune: eu am 25, tu ai 24, te-am batut. Eu iau tot ce ii convine, tu ei ce ramane, nu negociez nimic!

        Pai atunci, fa, nene, guvernul singur, ca ai experienta. Si in 2007-2008 si in 2020, tot asa ati guvernat, aruncand cu banii si cu functiile in majoritatea psd-ista ca sa nu va doboare.

        Mergeti cu mizeria asta pana la capat.
  • -2 (20 voturi)    
    Barna out (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:08)

    mamalustefancelmare [utilizator]

    nu mai are ce cauta nici un USR
  • +14 (18 voturi)    
    Pff (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:09)

    Tony_K [utilizator]

    Justitia nu ar trebui sa fie la pnl in nici un caz. Ne-am lamurit cu manjitul De predoiu pana prste cap!
  • +4 (24 voturi)    
    apropo... (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:10)

    gogu007 [utilizator]

    De ce nu vreti ministerul educatiei, ma? De ce nu vreti sa puneti osul si sa claditi ceva pentru tara asta de acolo de unde e nevoie cel mai mult? Acuma nu va bucurati ca puteti sa ajutati miile de copii din tara asta care n-au acces la educatie? Vreti direct la ciolan (justitie si finante).
    Prosti mai sunt aia care v-au votat si a doua oara si care chiar va cred ca aveti intentii bune.
    • +6 (12 voturi)    
      dar pnl (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

      d c nu vrea sa lase din mana ministerele de forta?!

      sa dea si ei un finante, o justitie.... ceva

      pnl pastreaza institutiie de unde vine puterea si banu gros si le da pe alea unde e de munca...

      dar aparent in asta nu vezi o problema...
      a inceput si pnl sa aiba postaci?!
      • +2 (6 voturi)    
        Si inca ce postaci ! (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:33)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Au stat la cutie pana pe 7 decembrie crezand ca vor lua ei baban peste 30% si ca vor intra si sclavetii de la PMP in Parlament ca sa faca "O GUVERNARE IDEOLOGICA" ! :))))))

        PS. Sunt fierti acum tocmai pt ca inteleg cat de tare cantaresc cele 15% ale USR ! :))))
    • +3 (5 voturi)    
      Ma, ai o retorica atat de dacopata : "Sa puneti (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:29)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

      osul", "sa claditi" !

      PS. Sarmane, "justitia nu inseamna "Ciolan" !
    • +1 (3 voturi)    
      Asa, iei ministerul educatiei (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:38)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

      Si ministrul de finante, care e de la liberali, iti aloca 2% din PIB la propunerea de buget. Ce faci? Mergi la ministru de finante? Iti da flit, ca e de la liberali si are alte calcule in cap. Te duci la premier? Si ala iti da flit. Si tot asa

      Liberalii vor sa preia absolut toate ministerele de unde poti cu adevarat influenta guvernarea.
  • -4 (18 voturi)    
    Cu ocazia asta... (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:11)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Aflam si noi de flexibilitatea corporatistilor :)))
  • +10 (20 voturi)    
    Fără penali (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    dar alături de „liberali”? hmmm
  • +13 (13 voturi)    
    vrem sa stim clar daca s-a discutat despre: (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:24)

    wweesstt [utilizator]

    pensiile speciale(mai ales ale celor care ies la 45 de ani) ce se intampla? s-a discutat? cu reforma aparatului bugetar ce se intampla s-a discutat? cu reforma administrativ teritoriala s-a discutat? cu sectia speciala ce se intampla ? s-a discutat? cu depolitizarea institutiilor ce se intampla s-a discutat? despre stoparea imprumuturilor si indatorarii copiilor si nepotilor s-a discutat? ce facem iesim in strada?
    • +4 (6 voturi)    
      sa fie discutat si cum au colaborat interlopii (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:00)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      "marilor partide" sa fure 'legal' cu complicitatea CSM.
  • -2 (12 voturi)    
    Iar Barna! (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:34)

    Domino_7777 [utilizator]

    Marea problema a USR este chiar dl Barna.Aceasta va fi si marea problema o aliantei,acest domn Barna,care nu inteleg de ce inca mai este in fruntea USR.Atentie PNL si USR,dl Barna considera ca i se cuvine totul,fara a avea vreun merit.Nu este un jucator politic serios si pentru binele USR astept debarcarea lui din fruntea partidului.
  • -5 (9 voturi)    
    la modul teoretic, poate aveti dreptate... (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:43)

    VasileVoicu [utilizator]

    pentru ca un "partener" trebuie sa fie un partener, cu drepturi egale.
    In realitate, la 15%, e altfel. Poate cu ~20% definitia ar fi fist alta. Pentru ca momentan nu sunteti decat "un sprijin" si poate asta ar fi suficient sa va asumati la acest moment. Si asa sunt voci care va acuza ca nu aveti experienta, nu aveti oameni suficienti.
    Poate evolutia pas cu pas este mai inteleapta?
    - Mai intai si mai intai, participare la guvernare, neaparat, cu orice puncte castigate sau "pierdute" in urma negocierii. Altfel, o sa ramaneti vesnic cu eticheta de "chibitii de pe margine", care "...daca erau ei, nu se intampla aia".
    Pana la urma, puncte necastigate acum, se pot renegocia din mers, nu? Ca e politica pana la urma, nu contract comercial.
    - Apoi, prima etapa, ca partner de "sprijin" la guvernare. Nu poate fi decat in favoarea voastra. Daca iese bine, castigul de imagine merge si catre USR.
    Daca iese prost, o dati catre ceillalti
    - Si abia apoi, cand veti reusi cu adevarat catre 20%, si veti arata cateva succese adminsitrative, puteti cere, si fi, "parteneri egali"
    Pentru ca altfel, si bine intetionati, ca parteneri egali, daca iese rau, veti disparea in max 8 ani si 2 mandate, precum pmp-ul.
    Si veti ramane cu eticheta de tot "ciolanari", ca si toti ceilalti politicieni.
    Zic si eu.
    • 0 (4 voturi)    
      Domnu', vreti sa cantati la alta masa ? (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:36)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui VasileVoicu

      Fiindca "ziceti" cu o scripca acordata fals pe muzica penelista ! :))
  • +13 (15 voturi)    
    USR eliminarea pensiilor speciale ! Nu doar a (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:49)

    deval [utilizator]

    parlamentarilor si primarilor !! Toate! Taiate, restructurate , plafonate-cum vreti voi !! Adica si cele ale armatei care reprezinta ca numar si valoare, peste 90% din total !! Nu va faceti ca va ploua ca nu ma intereseaza pensiile parlamentarilor decat la pachet !! Daca pensia speciala
    maxima ajungea la 3-4000 lei si se acorda doar magistratilor, militarilor de cariera, nu avea nimeni nimic de comentat !! Nici un medic, profesor, inginer cu stagiul complet nu atinge 2000 lei pensie !! Daca va faceti ca nu intelegeti asta nu aveti viata cu noi si alternativa e sa primim toti pensii ''speciale''in balamucul Romania ...........
    • +2 (2 voturi)    
      si a lui Ciuca? (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:17)

      ruleoflaw [utilizator] i-a raspuns lui deval

      partidul mare al aliantei tocmai s-a predat unui tanar pensionar special ... si tu zici ca astia micii sa se duca la el sa-i cerseasca pensia?
      • +1 (3 voturi)    
        O sa fie mai plin de dramatism, iesitul in strada (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:59)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui ruleoflaw

        pentru taierea pensiei primului ministru !! Cretinii de la pnl cred ca ma jenez daca e Ciuca la Victoria sau ca se va folosi Ciuma Rosie de revolta mea??!! USR-istilor care intra la guvernare le spun daca se prefac ca le ploua ca in programul lor scria : ''Eliminarea pensiilor speciale și calcularea tuturor pensiilor după același sistem. Egalitatea românilor în fața pensiei înseamnă la contribuție egală, pensie egală.''
  • +5 (13 voturi)    
    Educatie (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:53)

    asx [utilizator]

    La Finante poate ramane Citu, care e deja ok pe tematica, la Justitie ar trebui USR+ sa poata face reformele de care se fereste PNL.

    La MAI trebuie cineva care sa umble la lancezeala din Politie si sa implementeze vot electronic si alte masuri de modernizare si inlesnire a votului, deci USR+.

    La Educatie USR+, ca e musai sa imbunatatim educatia si cercetarea daca vrem o generatie care sa nu mai saraceasca+voteze PSD. Si e nevoie de idei moderne si reforme in forta pe care doar USR ar avea curajul sa le faca.

    As mai vrea sa vad USR la Ministerul Lucrarilor Publice, Dezvoltarii si Administratiei, pentru reforme in turism, dezvoltare, administratie etc.

    Si as mai vrea sa-i vad la Transporturi fiindca PNL nu are curaj sa reformeze CNAIR.

    In rest... nu au decat sa le ia PNL si UDMR.
    • +1 (9 voturi)    
      Le-ai impartit ca si cand USR a luat 55% la (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:48)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui asx

      alegeri
      • +2 (4 voturi)    
        lol (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:31)

        asx [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        Am indicat doar 5 ministere pentru USR din care 1 dintre cele 2 considerate importante.
        Proportional e corect.
  • -1 (11 voturi)    
    And now you may kiss the bribe! (Marţi, 8 decembrie 2020, 15:56)

    tahomir [utilizator]

    Ca tot s-au luat si au ajuns si fomistii de la USR+ la ciolan. Familie netraditionala, cum le place la progresisti, nici nu stii care e bride-ul dar or sa se prinde imediat care bribe e disponibila
  • +16 (20 voturi)    
    nici acum nu au inteles de ce (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:06)

    c2 [utilizator]

    nu mai voteaza lumea

    toti din noua coalitie sa lase ciolaneala si sa faca mai intai programul de guvernare (cu obiective si termene clare) si apoi sa numeasca oamenii in functie de capacitatea de a atinge obiectivele guvernarii nu in functie de apartenenta de partid

    PS: coalitie inseamna sa guverneze IMPREUNA nu fiecare separat ce a primit la imparteala
  • +6 (12 voturi)    
    Surse (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:25)

    RaduMiron [utilizator]

    Ne puteti da si sursa afirmatiei conform carora USR nu vrea Educatia? In calitate de votant USR, o asemenea afirmatie m-ar dezamagi, dar ma indoiesc de veridicitatea ei
    • +3 (9 voturi)    
      Deasemenea (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:40)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

      Daca Barna vrea sa demonstreze ca USR e un altfel de partid, ar trebui sa renunte la orice pretentie legate de functii. Binele tarii primeaza, nu binele lui personal. De la PNL nu pot avea asemenea pretentii, pt ca stiu materialul
      • +5 (5 voturi)    
        Un fel de "s-a intalnit hotul cu prostul"! (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:44)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        Si daca aia le dau functiile de femei de serviciu la guvern, e bine?

        Sa iasa si sa spuna: "ne sacrificam pentru tara, noi nu vrem functii, ne multumim cu ce ne-a dat Orban, dar promitem ca va fi curatenie luna in guvern si o data pe luna spalam si geamurile!"

        Nene, sunt aproape un milion de oameni care i-au votat. Eu astept sa ma reprezinte in guvern cu adevarat, nu sa isi bata joc de votul meu.
    • -2 (10 voturi)    
      Pentru MIn Educatiei Sexuale se face minister (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:48)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

      separat...
    • +3 (5 voturi)    
      Nu exista in acest moment surse credibile (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:41)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

      Deci nu luati absolut nimic de bun.

      Uitati declaratia lui Catalin Drula de la USRPlus, de acum 3 ore:

      "Nu au început încă negocierile cu PNL și UDMR. Urmează. Nu au existat discuții subterane, canale informale, împărțiri, aranjamente. Nu au existat discuții, punct. O pot confirma și celelalte partide."

      Pana acum sunt numai speculatii si vagi declaratii de intentie.
  • +1 (5 voturi)    
    mofturi (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:58)

    izu51 [utilizator]

    Intram in paradigma Conventiei Democrate (excesiv).Dar de atunci s-au mai scolit coalitiile.Este absurd sa nu se aleaga ministri pe baza de profesionalism si expertiza ,indiferent de provenienta !
    Rolul de veto ar fi al Presedintelui tarii .Singura grija ar fi la UDMR privind siguranta nationala.
    Mofturile si pretentiile lui Barna (Lider fals)sunt de natura sa intareasca puterea Ciunei Rosii.Lasa si iredentistilor tema de pretentii absurde atunci cand puterea se clatina.
    Deci BARNA -aut !!Nu a dovedit nimic pana acum,nu pe el l-am votat !
    • -1 (7 voturi)    
      Barna este foarte bun! (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:16)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui izu51

      Pentru PSD.
  • +3 (9 voturi)    
    N-o mai aburiti! (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:11)

    Irina25 [utilizator]

    USR are 6 % peste AUR. Asta-i nivelul.
    • +1 (7 voturi)    
      Inginerico ! (Marţi, 8 decembrie 2020, 20:45)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      :)))
      • 0 (4 voturi)    
        :))) (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:47)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        spune fana neconditionata. Baga si tu o poza sub perna, ca se practica pentru udrea. Oricum sunteti fix acelasi leat de fani.
        • +1 (1 vot)    
          Acum se practica pt Base ! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:18)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Si cat de userist sunt eu, nu ma pasioneaza !

          PS. Tu poti insa sa bagi pt Vasilica ! Pt aceleasi considerente : ea trecuta, tu fan(at)... ! :))
  • 0 (8 voturi)    
    haha (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:07)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Barna,hai că deja te întinzi ba băiatule,zii mersi că nu eşti în opoziţie :) .Odată vezi cum schimbă Peneleu macazu şi face alianţă cu Pesede,de rămân totţi tablou ( nu ar fi exclus)
    • +2 (4 voturi)    
      Georgina, zii ca nu esti de la PNL Tineret (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:05)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      si nu iti musti mainile ca ati ratat la mustata o guvernare "ideologica" PNL - PMP - UDMR !

      PS. Evident ca glumesc cand spun "la mustata" pt ca de fapt cu 25% asta amaratul pe care l-ati luat, tot ati fi stat si v-ati fi uitat lung unul la altul (voi la PMP si PMP la voi ! :)) )

      PPS. Chiar ar fi interesant sa vedem cum schimbati voi macazul !

      PPPS. Inca nu v-ati prins ca ati devenit sclavetii lui Iohannis ?
  • 0 (2 voturi)    
    nu pricep si pace (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:20)

    Adry@n [utilizator]

    Bai nene eu sunt votant URS + dar nu pricep cum sa refuzi guvernarea, a facut-o anu trecut acum face gargara. Pai USR+ a aparut ca sa ne apere interesele astora cinstiti care doresc o tara ca in VEST, nu sa isi apare interesele politice BARNA. Acest barna care a zis ca si Hagi mai rateaza cand a fost intrebat despre mizeria cu fonduri europene. De parca nu putea sa zica ca el a ajutat firmele romanesti sa ia fonduri europene nu e treaba lui ce fac aia mai departe, sunt organizme de control. Atat trebuia sa zica, nu ca si Hagi mai rateaza. Asta nu stie frate cand sa taca, seamana ca un politician uns cu toate alifiile, il intrebi de scorul slab si el se lauda ca e dublu fata de cand partidul aproape ca nu exista. Il intrebi de ce drumul spre moldova se duce pe la Ploiesti si el incearca sa iti vanda un traseu spre constanta. USR+ trebuie sa scape de asta, SUnt super oameni capabili in partidul ala.
  • 0 (2 voturi)    
    Negocieri normale (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:29)

    vasile78 [utilizator]

    Nu e nimic ciudat ca negocierile sa fie cu dus-intors. Face parte din normalitate. Vad pe aici destui care se tot incearca sa acrediteze ideea ca PNL = PSD (ceea ce evident e super fals) si ca PNL si PSD vor face un alt USL (ceea ce e o alta aberatie). PNL a zis de x-sprezece ori ca PSD este adversarul politic si ca exclude o colaborare. S-au mai vazut incalcari, dar nu ar avea vreun sens ca PNL sa se alieze cu PSD acum. Sunt diferente foarte mari intre cele 2 partide acum la nivel de abordare: PNL are sansa ca impreuna cu USR sa faca o adevarata reforma a statului roman (modificari in justitie, reforma electorala, a constitutiei, lucrari ample de infrastructura), in opozitie cu PSD care doreste sa tina lucrurile exact asa cum sunt, fara nicio schimbare semnificatriva. Ar fi o prostie ca cele 2 partide sa se apropie, prostie care ar costa enorm cele 2 partide. NU te aliezi niciodata cu adversarul principal.