​Rezultate parțiale alegeri parlamentare 2020 Senat: PSD - 30,13%, PNL 25,58%, iar USR-PLUS 15,24% / Situația de la Camera Deputaților

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2020, 22:25 Actualitate | Politic


Alegeri parlamentare 2020
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
PSD a câştigat alegerile parlamentare cu 30,13% din voturile exprimate pentru Senat şi 29,69% pentru Camera Deputaţilor, urmat de PNL, care a obţinut 25,58% la Senat şi 25,18% la Camera Deputaţilor, potrivit rezultatelor furnizate luni seara de Biroul Electoral Central, după centralizarea a 96,43% din procesele verbale.

Pe locul trei se situează Alianţa USR PLUS, cu 15,24% din voturi la Senat şi 14,75% la Camera Deputaţilor.

Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) a obţinut 8,77% din voturi la Senat şi 8,69% la Camera Deputaţilor, iar UDMR 6,13% la Senat şi 5,98% la Camera Deputaţilor.

Potrivit datelor centralizate până la acest moment, PMP şi Pro România nu ating pragul electoral de 5% pentru a intra în Parlament.

Conform Biroului Electoral Central, până luni la ora 21.00, au fost centralizate la nivelul birourilor electorale de circumscripţie judeţeană procesele verbale din 18.855 de secţii de votare, din totalul de 19.553 de secţii, reprezentând 96,43%.

Senat:

  • PSD - 30,13%
  • PNL - 25,58%
  • USR PLUS - 15,24%
  • AUR - 8,77%
  • UDMR - 6,13%
  • PMP- 4,81%
  • PRO ROMÂNIA - 4,22%
Camera Deputaților:
  • PSD - 29,69%
  • PNL - 25,18%
  • USR PLUS - 14,75%
  • AUR - 8,69%
  • UDMR - 5,98%
  • PMP- 4,68%
  • PRO ROMÂNIA - 4,17%








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















75413 vizualizari

  • -17 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 7 decembrie 2020, 23:18)

    [anonim]

    • -8 (18 voturi)    
      Concret (Luni, 7 decembrie 2020, 23:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu ai Agora ? Nu ai audienta la comentarii ? Inseamna ca problema este Doar La Tine !
  • -16 (46 voturi)    
    Dan Barna + Ciolosh (Luni, 7 decembrie 2020, 23:31)

    un domn [utilizator]

    DEMISIA ! Played out !
    • -13 (25 voturi)    
      Demisia de la ce, mai Bulanas? (Marţi, 8 decembrie 2020, 1:26)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Demisia de la ce, mai Bulanas?

      Sunt de acord cu tine, aia doi sunt niste secaturi, da' de unde sa-si dea demisia, ca nu ma prind?
      • +3 (19 voturi)    
        Din functia... (Marţi, 8 decembrie 2020, 6:45)

        rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ... de presedinte de partid.
        E chiar asa de greu de inteles?
        • +4 (4 voturi)    
          Pai asta e problema membrilor celor 2 partide (Marţi, 8 decembrie 2020, 11:13)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

          Ca si cetatean poti cere demisia cuiva dintr-o functie publica. Din una privata, doar membrii organizatiei ii pot cere sa demisioneze. Esti cumva membru USR+?
  • -8 (32 voturi)    
    Vrem Caldura in Bucuresti (Luni, 7 decembrie 2020, 23:39)

    PrivireCritica [utilizator]

    https://www.cmteb.ro/.../functionare_sistem_termoficare.pdf ce trebuie sa facem ?!? sa dam foc la primarie, presedintie, guvern ca sa ne incalzim??? 32 de pagini de avarii si cmteb nu rezolva nimic doar rostogoleste orele sau trece de la parametri redusi la oprire totala? de joi bucurestiul nu are real caldura!!! ninge si caloriferele sunt reci ....
    • -1 (31 voturi)    
      Ciolosh + Barna NU il Sustin pe Primar (Luni, 7 decembrie 2020, 23:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Implicit, ii doare undeva de caldura din apartamente
      Nota bene : locuiesc in S3, intr un imobil la Ultimul Etaj, daca as gazdui pinguini, precis ar ecloza fara probleme !
    • +19 (39 voturi)    
      Buna dimineta (Marţi, 8 decembrie 2020, 0:02)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Pana acum 2 saptamini nu vroiai? Atunci afla ca ND chiar a demarat procedura ca tu sa ai caldura. Evident ca nu o sa ai peste noapte; daca ai fi vrut sa ai azi, trebuia sa tipi la firea, nu ajuta cu nimic sa tipi la ND. Cand o sa vad ca nu misca nimic, atunci o sa ma plang de primarul actual.
      • +3 (19 voturi)    
        Corect (Marţi, 8 decembrie 2020, 1:01)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Spus
      • +2 (6 voturi)    
        E fals (Marţi, 8 decembrie 2020, 9:41)

        Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Cum a demarat? A pus botul la toata abureala Termoenergetica. In zona mea totul a fost dat peste cap dupa lucrarile de reabilitare din vara. Coincidenta ?
      • +3 (5 voturi)    
        Bine (Marţi, 8 decembrie 2020, 9:51)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Vorbim peste 4 ani la cine sa tipam.
    • -10 (32 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 0:14)

      [anonim] i-a raspuns lui PrivireCritica

      • +6 (16 voturi)    
        Securistule deja ataci. (Marţi, 8 decembrie 2020, 8:00)

        dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui

        Nici nu a reusit sa se aseze pe scaun bine si i-i ceri lui Danut sa faca dupa o saptamana cat n-au facut psd-isti tai din 1989 incoace. La fel a-ti facut lcu ciolos pe care l-ati criticat un an intreg ca nu a facut intr-un an cat nu a facut psd-ul in aproape 30 de ani . Nu va dezmimntiti ticalosilor . Dupa ce l-ati reinviat pe ilici iliescu si mentineti inca comunisti si securisti dupa atatia ani de la pseudo revolutia, mai bine zis lovitura de stat a comunistilor in frunte cu ilici,brucan, roman si alti profitori ai comunismului . Sa va stea in gat comunismul si sa va ingroape cu el in brarte.
    • +5 (13 voturi)    
      ce sa facem?! (Marţi, 8 decembrie 2020, 0:15)

      ananstef [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      sa votam iarasi in 2016 la locale si la parlamentare.
    • +3 (5 voturi)    
      Bucureștenii au votat-o pe Firea. (Marţi, 8 decembrie 2020, 7:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Deci au căldură și apă caldă.
    • +6 (12 voturi)    
      De ce nu ai facut ce spuneai cand era Fierea. (Marţi, 8 decembrie 2020, 7:50)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Psd-istule trebuia sa dai foc la primarie si sa o pui pe cruce pe fierea cu psd-ul ei care din 1989 va dat muie nu apa calda si caldura iar cand nu mai rezistati va organiza concerte sa va incalziti putin.
      Iar Danut trebuie intrebat peste vreo doi.
      • +3 (5 voturi)    
        București (Marţi, 8 decembrie 2020, 10:00)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

        din 90 a avut numai primari de dreapta, exceptie Oprescu independent si firea de la psd, cautaa bine pe feisbuci pluseristule
        • -1 (5 voturi)    
          Oprescu independent? (Marţi, 8 decembrie 2020, 11:09)

          coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

          De independent ce era Oprescu ii facea campanie PSD-ul si erau mana in mana la nemernicii. Cred ca nu ai prins vremurile alea, era la fel de independent cum a fost si Firea
          • -1 (3 voturi)    
            amice (Marţi, 8 decembrie 2020, 11:52)

            costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

            nu stii , oprescu a fost independent, si a dat demisia din psd si a candidat independent la primarie , cred ca tu nu ai prins vremurile alea sau ai stat in feisbuc,
        • 0 (0 voturi)    
          Care dreapta si care stanga. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:16)

          dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

          Despre ce vorbesti unde te trezesti in occindent.
          La noi toti au ideologia banului nemuncit. Nu exista stanga sau dreapta doar interesul.De aceeia noi ar trebuii sa schimbam toata clasa politica veche in frunte cu psd ,pnl, udmr si ceilati. Sa vina oameni noi care nu au fost la putere deloc astia toti sant vinovati de starea actuala findca au trait si condus in cardasie fiind complici la toate nedreptatile pe care le traim, astia ne-au adus in stadiul sa traim mai rau decat pe vremea comunismului . Ei fura tot de sting , noi cei cinstiti care platim impozite si taxe nu mai putem produce cat fura ei. Iar oprescu a facut atata rau cat altii trei la un loc.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu ca ti-as da dreptate (Marţi, 8 decembrie 2020, 11:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Dar daca e sa vb de Nicusor Dan, poate mai degraba ar trebui sa ceri demisii de la PNL, ca el cu gurita lui a zis ca voteaza PNL.
      Dar lasand asta la o parte, e nitel ridicol sa-i ceri lui socoteala la o luna-doua dupa alegeri, inainte chiar de a avea un consiliu local functional, sa rezolve problema tsevilor radet, lasate in paragina de tsoapa lu' Pandele, care a cheltuit tot bugetul pe donatii la catedrala, concursuri de cel mai frumos balcon, vauchere de bicicleta, etc, etc. Pe ND poti sa-i tragi de maneca iarna viitoare.
  • +5 (29 voturi)    
    Jos Iliescu! (Luni, 7 decembrie 2020, 23:53)

    Godzillagrrr [utilizator]

    :-)
    • -1 (15 voturi)    
      La 2 m (Marţi, 8 decembrie 2020, 1:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Sub pamant
      • +1 (7 voturi)    
        şi eu îl detest pt. tot răul făcut... (Marţi, 8 decembrie 2020, 7:42)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        dar ce spui tu nu e urare de om civilizat.
        • +1 (1 vot)    
          nu e urare de nicun fel de om, (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:11)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          fie el civilizat sau necivilizat
  • -13 (43 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 0:14)

    [anonim]

    • 0 (6 voturi)    
      De chestia asta vorbea Rudy Giuliani? (Marţi, 8 decembrie 2020, 8:34)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui

      Ca mna daca nu iese Trump cumva chestia va fi ingropata mai bine decat acuma.
  • +14 (30 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 1:34)

    [anonim]

    • -6 (8 voturi)    
      De data aceasta NU mai au cum (Marţi, 8 decembrie 2020, 7:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui

      La 29% NU pot strage de o motziune de cenzura, incep dosarele frumoase ( DUamna Gabi trebuie sa prinda pushkaria cat de curand ), P$D este deja izolat in Parlament, in 2024 NU vor trece pragul electoral
      • +4 (4 voturi)    
        era vorba de peste 4 ani, nu acum (Marţi, 8 decembrie 2020, 9:53)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        da, peste 4 ani e f posbili ca PSD sa ajunga la guvernare cu un scor muult peste 40%.
        • -2 (2 voturi)    
          Om vedea (Marţi, 8 decembrie 2020, 10:58)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Un mizerabil ca Dragnia nu mai au la indemana, acum sunt doar shorecari la Kiseleff 10, astia vor duce P$D sub pragul electoral in 2024
          • +2 (2 voturi)    
            Nici mie nu imi place PSD sub nicio (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:15)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            forma, ba chiar il urasc, dar este exclus sa cada sub pragul electoral in numai 4 ani. Nu uita ca din 1990 incoace ei au iesit mereu pe primul loc la alegerile parlamentare, (chiar si in 1996 si 2004, cand au pierdut puterea datorita aliantelor de dreapta din parlament).
            In plus de asta e partidul cu cel mai mare numar de membrii din Romania, e greu de crezut ca vor cadea sub pragul electroral in numai 4 ani.
    • -4 (14 voturi)    
      deşi nu am agreeat niciodată psd (Marţi, 8 decembrie 2020, 7:51)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui

      trebuie să recunosc că epoca dragnea a fost cea mai decentă a lor. dragnea a fost printre foarte puţinii ce au avut curajul să se ia de piept cu statul subteran-securist (zis şi paralel) motiv pt. care îl respect, chiar dacă nu a fost un sfânt... de asta şi zace în puşcărie în timp ce ticăloşi infinit mai mari (vezi doar iliescu sau băsescu printre atâţia alţii) sunt bine-mersi, nederanjaţi în vreun fel de aşa zisa justiţie...
      • -4 (8 voturi)    
        Noaptea minții (Marţi, 8 decembrie 2020, 10:19)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Matale și suporterii lu' Trump, care acuză fraude electorale imaginare, asta în state controlate de republicani, după ce curțile de judecată decid că fraudele nu există.

        La fel și Dragnea. S-a luat la trântă cu statul paralel dezincriminând frauda și abuzul de putere. A furat o insulă întreagă de pe Dunăre, și are ditamai conac și moșie în Brazilia, dintr-un amărât de salariu. Da' matale îl apreciezi, și alții, care trăiesc mult mai modest și de care nu s-a prins nici un dosar penal, sunt ticăloși mai mari.

        Noaptea minții.
        • -1 (5 voturi)    
          Noaptea mintii (Marţi, 8 decembrie 2020, 11:32)

          Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          e ca exista atatia spalati pe creier, ca tine, care habar n-au pe ce lume traiesc...
      • -1 (3 voturi)    
        nu ai agreat niciodata psd? (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:09)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Da' prin comentariul tau demonstrezi contrariul.

        Probabil esti genul de votant care la Exit poll afirma ca voteaza pnl, da' in realitate voteaza psd.
        De-aia rezultatele finale contrazic exit poll-ul.

        Ia-ti-l pe Dragnea si duceti-va la Belina.
        Daca nu intelegi cat rau a facut Romaniei, n-am ce sa mai comentez...
    • 0 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 7:53)

      [anonim] i-a raspuns lui

  • -2 (10 voturi)    
    ...mici schimbări... (Marţi, 8 decembrie 2020, 4:22)

    baligosul [utilizator]

    În politikia de pe acilea, de pe la România, situațiunea a ieșit îmbîrligată, cu ușoară tendință de eliminare a unor partide ,,istorice", PSD și PNL, PMP și ProRo chiar au ajuns în ,,boscheți", au apărut USR și AUR...Au apărut, au intrat ușor în Parlament, să vedem acum calitatea prestațiilor, USR zice că eliminarea pensiilor speciale este o prioritate, de Parlament unicameral cu maxim 300 deputați, sigur numărul 300 trebuie corectat, că atunci, cînd fu referendumul, eram pe aici așa ca la vreo 20-21 milioane, azi poate om mai fi rămas 15-18 milioane...
    • -5 (9 voturi)    
      Pana in 2028 dispar (Marţi, 8 decembrie 2020, 7:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      In ordinea indicata : P$D in 2024, PNL in 2028, cu sanse reale in perioada dupa 2028 sa dispara USR, sunt partide mici, cu aderenta puternica la comunitati locale care ii spulbera, asa e normal de altfel
    • -1 (7 voturi)    
      unicameralul e o prostie, nepotrivit unui stat... (Marţi, 8 decembrie 2020, 7:58)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      de talia României.
      indiferent de referendum / voinţa populară...
      la urma urmei, vox populi, vox derbedei...
      poate şi de asta părinţii constituţiei americane au stabilit sistemul de vot indirect ce pare complicat pt. unii sau chiar nedrept dar care permite corectarea voinţei populare atunci când aceasta o ia razna...
  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 7:46)

    [anonim]

  • 0 (6 voturi)    
    cifre nu procente... (Marţi, 8 decembrie 2020, 8:03)

    neintelesul [utilizator]

    Anul data partial
    2016 Deputati 13-Dec 99.82%
    2016 Senat 13-Dec 99.82%
    2020 Deputati 7-Dec 96.41%
    2020 Senat 7-Dec 96.41%
    total
    7033092
    7038664
    5635801
    5642052
    pnl
    1409764
    1437520
    1418961
    1443357
    psd
    3200502
    3217488
    1673265
    1699842
    usr
    621063
    625321
    831192
    859593
    udmr
    435922
    440388
    336976
    346112
    aur
    0
    0
    489562
    495037
    pmp
    375698
    397440
    263688
    271249
    conform BEC. nu e asa grav, se poate considera ca PSD a pierdut si USR si AUR au castigat. PNL e constant.
    • +1 (1 vot)    
      Crestere evidenta (Marţi, 8 decembrie 2020, 11:36)

      ZVrk [utilizator] i-a raspuns lui neintelesul

      Da cifre, nu vorbe.
      Dar se pare ca fizica nu presupune cunostinte elementare de aritmetica.
      "Cresterea evidenta" a penepedele de la 20 la 25% in cifre se traduce in scaderea numarului de votanti de la 1440000 in 2016 la 1200000 acum.
      Scuze, am uitat ca aici nu se merge cu argumente, numai sloganele (scurte) pot fi intelese!
  • +1 (7 voturi)    
    Hai baieti nu ne mai fierbeti (Marţi, 8 decembrie 2020, 8:31)

    adi_69 [utilizator]

    luati mai repede decizia daca il bagati pe Petrov in Parlament sau nu. Are si STS-ul rabdarea lui...
  • +4 (10 voturi)    
    anonimii AUR - olaci? BOR are nevoie de AUR (Marţi, 8 decembrie 2020, 8:32)

    Coresponedntu [utilizator]

    Romanilor le place aurelul si maneaua. Au ales bine numele partidului. Plus actiunea subversiva declansata de BOR care s-a simtit amenintata de pandemie, cand lumea vorbeste tot mai mult de stiinta, de solutii stiintifice, de o mai buna finantare a educatiei si sanatatii si nu a bisericilor, se discuta de cercetare si de vaccinuri si mai putin de calea propusa de sarlatanii cu barbi si de modelul retrograd, de subdezvoltare propus de acestia. Partidul GOLD ca si hainele si podoabele AUR-ite ale Preafericitului, a fost ajutat subteran, in mod conspirativ de popime? Nu pacalesc pe nimeni, cum altfel strangi 8% din voturi cand lumea nici nu a auzit de acest partid pana acum? BOR are acum nevoie de un vehicul politic pentru ca a fost abandonat pana si de PSD, dupa experienta nefericita cu Dracnea si referendumul pentru familie. Romania urmeaza tendinta fireasca europeana de luminare si progres. Tara se desprinde de medievalism, de cei 30 de ani haotici postrevolutionari dominati de coruptie si de obscurantism religios in care alesii au sprijinit (pentru voturi) constructia a mii de temple ale sarlatanilor, Mii de biserici in toate cartierele si stale Romaniei in valoare de miliarde de Euro au fost construite in locul a sute de spitale sau scoli. BOR are nevoie de AUR.
    • -5 (7 voturi)    
      "luminare si progres"... (Marţi, 8 decembrie 2020, 10:34)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      cu atei, poponari, imigranţi barbari şi terorişti, etc. să fie la tine acolo! românii în marea lor majoritate nu îşi doresc aşa ceva.
      • +2 (2 voturi)    
        de terorism trebuie sa se ocupe statul , (Marţi, 8 decembrie 2020, 11:35)

        Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        nu am nimic impotriva ateilor. Mai periculosi mi se par insa sarlatanii. In privinta poponarilor cum ii numesti pe homosexuali, e treaba lor daca fac totul consimtit, sunt adulti, vaccinati, au discernamant. E problema lor. Si vezi ca practicanti de jocuri la inelul maro sunt mai multi in manastiri BOR, care dantuiesc jocul fetelor de la Capalna in sir indian. Periculosi sunt insa Pomohaciiii, adica popiii pedofili care corup minori si jinduiesc dupa suflete nevinovate.
        Cat despre AUR-olacii tai ? ce, credeai ca PSD e corupt si interlop???? Ia de aici, viitorii reprezentanti AUR-olaci din Parlament sunt un huligan derbedeu adunat de pe stadioane, care se incaiera cu fortele de ordine de cate ori are ocazia, un interlop care va fi deputat de Oradea, care se ocupa cu furturi de pe carduri si din bancomate, care monta dispozitive de citire a datelor personale si, sa ne traiasca, o mahalagioaica incuiata, asa zisa avocat, care nu crede in existenta virusului Corona si nici in stiinta si metode de preventie si tratament samd. Propuneri pentru Guvern? ultrasul sa fie ministru de interne, interlopul la Justitie si avocata pupatoare de moaste ministru al Sanatatii. Marea majoritate a adeptilor sunt spalati pe creier indoctrinati religios, pupatori de cadavre mumificate de tip moaste. Viitor de "AUR" tara noastra ar avea daca ajung astfel de oameni la conducere. Noroc ca acesti 8 % obtinuti acum vor fi cea mai mare realizare a lor, cu asa resursa umana nici nu mai prind alegerile viitoare ca partid, dupa parerea mea. Eu cred ca cei care i-au votat nu au stiut pe cine aleg, cu exceptia incuiatilor ultra ortodocsi.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 13:00)

        [anonim] i-a raspuns lui let_s_twist_again

    • +2 (4 voturi)    
      AUR a fost votat la misto (Marţi, 8 decembrie 2020, 10:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      multi habar n-aveau ce hram poarta!

      nu are sens ca diaspora sa voteze un partid.... anti-diaspora!!!
      aia efectiv nu stiau ce voteaza!

      nu e o scuza, dar poate e o invatatura de minte!

      eu cred ca acest partid o sa dispara extrem de repede... probabil acaparat de PSD!

      si cat despre BOR... eu chiar vreau sa se implice SC BOR SRL in acest partid. vreau sa vad cati sunt cu adevarat de acord cu politica BOR... o sa aiba o surpriza!!! daca partidul sustinut de BOR (practic cea mai mare masina de manipulare din romania) obtine sub 10%.... cineva ar trebui sa-i dea un mare sut in dos lui daniel si lui tudosie !

      oricum numele e ironic cu BOR si AUR :D

      ieri m-am uitat la raspunsul aluia de la HAUR la intrebarile hotnews...
      evaziv, si iar evaziv si asta spune multe... un partid extremist facut sa mai ciupeasca niste voturi de la aia care nu stiu ce voteaza si vor schimbare de dragul schimbarii!
      • 0 (0 voturi)    
        Destepti mai santem noi romanii. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:36)

        dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Cum sa votezi la misto un partid de care nici nu l-ai bagat in seama pentru ca cu cateva lunii in urma nu insemna nimic. Prea s-a potrivit sa fie alesi cam cu acelasi procent in medie 15% in multe judete , fara sa aiba organizatii in toate satele precum psd, partial pnl si udmr care au cucerit toata tara. De unde logistica, oameni si banii ? Stai ca te gandesti ca a fost o lucratura prea perfecta si pentru Specialistii in informatica si hakeriii lui putin care au fost confirmati ca s-au amesteca in alegerile trecute din America cand au reusit sa-l impuna pe nebunul de trump, pana s-au trezit americani si au particpat masiv la la alegeri in aceiasi pandemie ca la noi daca nu mai rau.Poate au participat masiv la actine si rezervistii pro rusi din tara.
  • -1 (7 voturi)    
    romanul eternul nemulumit (Marţi, 8 decembrie 2020, 10:30)

    liviu_ [utilizator]

    ironic e ca PSD se da pe cai mari desi a pierdut 15%, usmr si pnl au castigat 6 si 5 % si gta au pierdut

    ,mai baieti voi chiar va credeati cand spuneati ca PSD o sa obtina 15%?! aveti cumva 5 ani?! in mos craciun credeti?!

    stiu ca o sa fiu injurat dar rezultatul nu este unul prost.
    la locale e altceva,
    la europarlamentare nu trebuie sa votezi din localitatea de resedinta..
    hai sa nu visam..

    toate partidele au atacat usr... e un scor bun
    pnl a facut greseli so o mare parte din presa l-a atacat direct sau indirect (masca),,,

    se putea mai bine? categoric!
    ar fi bine sa plece barna si orban? din nou categoric!

    dar hai sa nu consideram acest rezultat o mare infrangere!
    voi vroiati sa nu intre psd in parlament cu prezenta de sub 32%?! ahahahahahah!!!

    dreapta (votantii) e etern nemultumita ! d-aia psd se pisha pe tara asta de 30 de ani! ma rog asta si faptul ca pnl e "psd cu galben"
  • -2 (4 voturi)    
    Fiti atenti (Marţi, 8 decembrie 2020, 11:20)

    Ibit [utilizator]

    Cum va scoate STS-ul , care numara , PMP-ul la 5 % , pentru a-l ajuta pe Iohannis la formarea guvernului SAU !
    • 0 (0 voturi)    
      nu are cum (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:17)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      PMP a scazut de la 4.8 la 4.6% dupa numararea partiala a voturilor. Nu are cum sa mai creasca, poate sa scada.