Nicușor Dan, ironizat de o fostă colegă din USR după ce a anunțat că va vota cu PNL: "Clipește de două ori dacă te lasă Ludovic cu pușculița goală"

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:23 Actualitate | Politic


Florina Presada
Foto: Agerpres
Anunțul lui Nicușor Dan că va vota cu PNL la alegerile de duminică a început să provoace reacții în USR, partid pe care l-a fondat. Senatorul Florina Presadă apreciază drept "o aberație" afirmațiile primarului general potrivit cărora PNL și Orban sunt cele mai bune opțiuni pentru guvernare și îl ironizează pe acesta: "Nicușor, clipește de două ori dacă te lasă Ludovic cu pușculița goală”.
  • "Eu știu cât m-am luptat inclusiv cu ciuma galbenă timp de 4 ani în Parlament. Să spui tu, Nicușor Dan, că PNL și Orban sunt cele mai bune opțiuni pentru guvernare, este o aberație.
  • Nicușor, clipește de două ori dacă te lasă Ludovic cu pușculița goală.
  • În rest, rămâne cum am stabilit: ne vedem la guvernare!", a scris pe Facebook senatorul USR Florina Presadă, anunțul lui Nicușor Dan.
"Opțiunea mea pentru votul de duminică e PNL. Consider că un Guvern PNL puternic e cea mai bună variantă pe care o are România în acest moment. Chiar dacă sunt fondatorul USR, consider, cu toată onestitatea, că PNL e varianta cea mai bună pentru România azi”, a spus Nicușor Dan.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6332 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Funny (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:31)

    gamma [utilizator]

    Si adevarat .
  • -1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:33)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    Ca-i da bani Soros daca ramane fara, sau ce? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:34)

    cenzuratul [utilizator]

    Nu inteleg, care e gluma? ND are nevoie de bani pentru dezvoltarea unui oras, nu pt propaganda progresista.
  • +2 (4 voturi)    
    Florina Presadă are încă o dată dreptate (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:49)

    Propinatiu [utilizator]

    E o declaratie a primarului general care va diminua procentele PNL. Fondurile dezvoltării Capitalei depind de guvern.
  • +3 (3 voturi)    
    Laså cå îi då Ghinea fonduri europene dacå (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:50)

    xolv [utilizator]

    råmâne fara bani ....
  • +1 (3 voturi)    
    Bizara si nu prea declaratia lui Nicusor Dan (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:02)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Strategic, inteleg de ce Nicusor Dan isi arata sustinerea fata de PNL.

    In fata unei pusculite goale lasata de Firea, fara sprijunul guvernului Nicusor Dan nu are nici o sansa.

    Si nu e doar vorba de bani, e vorba de birocratia imensa.

    Asadar, pentru moment, inteleg strategia lui Nicusor Dan.
    Pentru mine insa, cel mai important e sa vad daca Nicusor Dan isi va face treaba, presupunand ca va primi banii si sustinerea guvernului.
  • +1 (1 vot)    
    Presada, clipeste tu de 2 ori - realitatea e alta (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:17)

    RazC82 [utilizator]

    Florina Presada iesise si criticase USR ca s-au dat liste de la centru de catre Barna si Nasui si ca alea au iesit. E foarte relevanta si inregistrarea cu Cristian Ghica in care povesteste cum nu a putut sa negocieze mai multe posturi de senatori si deputati ca nu i-a dat Nasui.

    Presada e pe loc neeligibil din cauza asta, acum se supara cand cineva spune lucrurilor pe nume. Stie ca e dureros de acceptat adevarul dar USR a pierdut mult prin prorpriile de decizii proaste ale conducatorilor. E interesant ca acum ataca si uita fix ce a declarat ea.

    In loc sa dati in mesager, mai bine curatati partidul si scapati de Barna si gasca lui. V-as fi votat cu inima deschisa daca procesul era mai democratic in partid ca e clar ca PNL nu s-a reformat si e plin de pb.
  • +1 (5 voturi)    
    Dar maine, Nicusoare, fondatorule USR ? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:19)

    Susufler0 [utilizator]

    Maine, cand PNL iti va cere sa te inscrii in PNL ca sa te sustina pt un al doilea mandat la Primarie, cine va fi cea mai buna varianta pt Romania ?

    PS. "Maine" va fi tot ca azi, bineinteles ! :)))
  • +1 (5 voturi)    
    din pacate (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:23)

    liviu_ [utilizator]

    ce a facut nicusor dan este demn de penibilitatea psd...
    pe de alta parte stiam ca pnl si psd sunt acelasi drac...

    totusi aveam pretentii mai mari de la nicusor.
    putea macar sa mai astepte. era destul de clar ca se indreapta spre pnl, dar acum este un moment prost...

    si sa nu uit: atacul importriva USR este de o PENIBILITATE fara margini si arata 2 lucruri:
    1 - nicosor nu are coloana vertebrala si nu-i pasa de oameni
    2 - pnl NU o sa colaboreze NICIODATA cu usr (ma rog asta se stia deja, doar o intaresc). pnl o sa faca o alianta pe sub mana cu psd...
    • 0 (2 voturi)    
      nu (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:09)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      n-a fost un atac; omul si-a exprimat public optiunea la alegerile din 06.12. O optiune "grea" desigur, mai ales pentru grupul , "samburele" USR provenit din USB, al caror mentor informal a ramas Nicusor, cel fortat de oamenii lui Ciolos sa-si paraseasca organizatia pe care, practic, a creat-o si a condus-o niste ani ...
      Eu nici macar nu-l banuiesc de resentimente; Nicusor e un tip rational si pragmatic. Sunt convins ca vorbele spuse despre Ludovic Orban sunt sincere, ca oamenii comunica si se inteleg. Lucru mare !
  • +2 (4 voturi)    
    Pozitie neeligibila pe lista.... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:23)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Parca acum cateva saptamani tocmai fuseseti pusa pe o pozitie neeligibila pe listele pentru parlamentare.
    Parca ati avut cateva critici pentru partid, doamna Presada.
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:03)

    _Sherlock_ [utilizator]

    Atat de praf sunt unii, nu inteleg basic democracy.
    Nu mai are voie nimeni in tara asta sa aiba opinii!!!
    Mai stiu eu un curent prin ani '40 care tot asa puneau
    stampile, numai ei avreau dreptate, rasa pura.

    Da na', probabil exista multa frustrare pe Nicushor!
    Si cand esti lemn-tanase, nici nu sti sa iti ti gura! :)
  • 0 (2 voturi)    
    Presada mazilita tocmai de USR (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:05)

    mmmircea [utilizator]

    e pe pozitia a saptea la senat, practic loc neeligibil. O sa se lupte in curand pentru drepturile delfinilor, precum remus florinel cernea.