VIDEO Nicușor Dan întoarce oficial spatele USR cu patru zile înainte de alegeri: Opțiunea mea pentru votul de duminică e PNL

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:12 Actualitate | Politic


Orban si Nicusor Dan
Foto: Guvernul Romaniei
​Nicușor Dan se așază în dreapta lui Ludovic Orban și anunță că va vota cu PNL la alegerile de duminică. „Opțiunea mea pentru votul de duminică e PNL. Consider că un Guvern PNL puternic e cea mai bună variantă pe care o are România în acest moment. Chiar dacă sunt fondatorul USR, consider, cu toată onestitatea, că PNL e varianta cea mai bună pentru România azi”, a spus Nicușor Dan.

Primarul general, care în campanie a fost susținut de USR și de liberali, a comentat că PNL are cel mai solid program de guvernare și cea mai bună propunere de prim-ministru, Ludovic Orban. „E o persoană de încredere, care-și ține cuvântul, o persoană loială oamenilor, o persoană cu anvergură. este preocupat de soluție la probleme. Sub conducerea lui Ludovic Orban, PNL a dovedit că are maturitatea să se sacrifice pentru mize mai înalte”, a mai spus el.

Nicușor Dan a precizat că are o relație bună cu el și e convins că va face alături de liberali lucrurile pe care și le-a propus ca primar general.

„Nu spun nicidecum că clasa politică e minunată. Spun un lucru de foarte mult bun simt: avem alegeri importante, avem o uriașă oportunitate de dezvoltare și bunăstare și partidul cel mai pregătit să fructifice această oportunitate este PNL”, a mai spus el, îndemnându-i pe bucureșteni să iasă la vot.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















45851 vizualizari

  • +28 (66 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:25)

    tirolez [utilizator]

    oricum avea usa inchisa si toti "oamenii lui" au fost debarcati.
    • +7 (71 voturi)    
      previzibil (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:15)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Haide, nu va amintiti ca a shuntat intreaga dezbatere interna USR-PLUS, tot lantul democratic care presupunea votul membrilor (o inovatie in politica romaneasca, unde sefii impun lucrurile de sus).
      Va mai amintiti ca era pregatit cu un an inainte de negocieri cu un partid nou-nout (Uniunea Fortelor Locale), numai bun sa fie folosit intr-o posibila alianta (din moment ce legea nu permite sustinerea unui independent de catre partide, avand si sigla acelor partide pe buletin). Pana la urma a renuntat la solutia asta si a candidat ca independent (asa scria pe buletinul de vot).
      De ce nu s-a inscris in USR din nou? Pentru ca n-ar fi fost acceptat direct ca sef, iar Nicosur are alergie la subordonare de partid. Din exact acelasi motiv nu cred ca va intra in PNL. Doreste sa fie independent (ceea ce e putin naiv, daca ne gandim ca sustine PNL). Parerea mea e ca tinteste presedintia urmatoare.
      • -14 (28 voturi)    
        În sfârșit (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:01)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Nicușor Dan: un om din afara sistemului!
      • +8 (52 voturi)    
        Ce pirueta mizerabila! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:11)

        AnticoruptieinRomania [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        De cand a santajat amenintand ca daca nu este candidatul dreptei va merge independent in alegeri, mi-am dat seama ca e o sarla. Adica, mai pe sleau, daca voi nu ma vreti, ma vreau eu. Iar daca nu ma vreti, castiga Firea! E un Firea in pantaloni. Era de asteptat...
        PNL l-a pus in geam. Intre timp, firmele lui Firea sunt tot acolo, in asteptarea musteriilor de la PNL. Atata poate!
      • +5 (23 voturi)    
        ca sa tinteasca la presedintie trebuie sa confirme (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:43)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Ca sa tinteasca la presedintie intai trebuie sa confirme ca primar prin fapte si prin realegere in 2024 si mai apoi va trebui sa se lupte cu orban (pe care il aluda acum) caci el va fi candidatul sustinut de pnl in 2024.
        • +1 (5 voturi)    
          hihihi (Joi, 3 decembrie 2020, 10:57)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

          si credeti ca taica L. Orban va face o asa mare ciorba???

          Presu a fost tacut, a fost analistul de serviciu, dar prost nu este si vede prea bine ce si cum... Sa ne ferim de trasnetul neamtzului ca pre multi ii va scutura domnia sa...

          asa ca nu visati - mai mult de atat tata LOrban nu poate! Punct.

          Il scoate din circuit ceva-ul numit aroganta, care ii da falsa impresie ca este farul natiunii...
      • -2 (60 voturi)    
        Hai sa iti amintesc si eu cate ceva! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:53)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Iti amintesti cand dupa ce USR a intrat in parlament in 2016 au inceput sa apara in presa scrisori interne trimise de Cristian Ghinea si alti cativa proaspat ajunsi in parlament care il atacau pe Nicusor Dan pentru ca nu il luase in brate pe Ciolos, eterna speranta. Ghinea a fost singurul membru USR care avand deja mandat de parlamentar in Parlamentul Romaniei si-a dat demisia pentru a pune mana pe un post de europarlamentar. Clotilde Armand a facut oarecum invers, cinste ei!
        Iti amintesti cum a fost fortata plecarea lui Nicusor Dan. Partidul promisese in campanie ca nu va avea pozitie asupra referendumului pentru familia traditionala, dar.... Ca o paranteza, eu am fost total impotriva referendumului!
        Iti amintesti ca desi fusese votat drept candidat al aliantei USR-PLUS de catre membrii USR din Bucuresti, conducerea partidului nu l-a nominalizat drept candidat pentru Bucuresti si a incercat sa impuna pe altcineva.
        Iti amintesti ca Orban a fost cela care l-a sustinut primul pe Nicusor Dan pentru Primaria Bucurestiului, si ulterior a fost sustinut si de Barna si conducerea centrala a USR-PLUS, oarecum fortati de imprejurari. Daca astazi am scapat de Firea e meritul lui Orban, cu toate petele lui.
        A discutat conducerea URS cu Nicusor Dan de cand a devenit primar, cum il va sustine in activitatea de la primarie, daca vor ajunge la guvernare? Eu nu stiu sa fi facut asta. Orban a facut-o.
        Eu sunt votant USR-PLUS, dar in privinta lui Nicusor Dan echipa Barna-Ciolos (nu USR) a jucat foarte prost, ba chiar impotriva de cele mai multe ori. Sper ca dupa alegeri va exista si acolo o schimbare, iar oameni care au dovedit in alegrile locale vor veni la conducerea partilui. Carisma politica nu este cel mai mare atu al celor 2.
        • +5 (39 voturi)    
          Te-ai pierdut in detalii.. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:58)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

          1. Ghinea a renuntat la fotoliul de parlamentar in favoarea altui parlamentar USR. Win-win. Armand a facut fix acelasi lucru. Win-win.

          2. Partidul promisese ca nu va avea pozitie asupra referendumului sau Nicusor Dan? Cand s-a supus la vot, atunci a aflat si ND ce vrea partidul..

          3. Orban l-a sustinut pe ND din oportunism, pentru ca nu aveau alt candidat. USRPLUS l-a sustinut pentru ca altfel riscau sa castige Firea.

          4. USR-PLUS il va sustine pe ND prin vice-primarul Vlad Voiculescu, care va prelua o parte din atributii. Acest lucru este de mult clarificat.
          • -6 (34 voturi)    
            Nu m-am pierdut in nimic! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:10)

            EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            1. Ghinea era votat parlamentar in Parlamentul Romaniei. Trebuie sa isi duca mandatul pana la capat nu sa fuga dupa bani mai multi la Bruxelles. E de bun simt sa iti duci mandatul pana la capat si apoi vezi ce faci. Daca tintea o functie la Bruxelles nu candida pentru Parlamenul Romaniei si gata. Repet, e caz singular in USR.
            2. In campania electorala din 2016 partidul a promis ca nu va avea o pozitie asupra referendumului si ca isi va lasa membrii sa voteze cum vor. Nu au existat voci care sa se opuna acestei promisiuni. Daca se opuneau nu aveau decat sa vorbeasca atunci si sa nu mai candideze.
            3. Si Orban si conducerea USR PLUS l-au sustinut pe Nicusor Dan in urma unor calcule politice, dar daca Orban nu il sustinea ma indoiesc ca Barna si Cilos l-ar fi sustinut, desi in USR Bucuresti fusese votat drept candidat.
            4. Aici sper sa ai dreptate.
        • -13 (23 voturi)    
          Si care este problema cu Firea (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:35)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

          De spui ca Orban are meritul de a fi scapat de Firea?

          De ce nu va placea cu Firea si de ce este neaparata nevoie sa scapam de Firea, ca sa vina Nicusor Dan?

          Cine are de castigat de pa urma faptului ca s-a instalat Nicusor Dan la primarie?
          Populatia, partidul, Nicusor Dan sau postacii de serviciu?

          Nu cumva voi aici doar il ajutati pe Nicusor Dan in ascensiunea lui politica, dar va referiti de fapt doar la interesul lui personal, la interesul de partid si nu la interesul societatii?
          • +7 (19 voturi)    
            DUamna Gabi A Furat (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:29)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

            Cat pentru 100 ani, nu pentru 4 ani
            • -9 (15 voturi)    
              Trebuie sa si demonstrezi (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:59)

              Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Ca a furat, nu sa vii cu lozinci useriste.
              • +3 (11 voturi)    
                Ai dreptate ! Gabitza nu a furat decat (Joi, 3 decembrie 2020, 2:24)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

                pt jumatate de secol !

                PS. @un domn a exagerat !
                • -5 (11 voturi)    
                  Pentru Susufler si un domn (Joi, 3 decembrie 2020, 8:24)

                  AES [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Stiti cum sunteti voi? Ca Germania cand latra in presa internationala ca Năvalnîi a fost otravit de rusi dar se cacao pe ea sa vina si cu dovezile concrete! :)))))
                  • +1 (7 voturi)    
                    Te grabesti ? (Joi, 3 decembrie 2020, 10:34)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AES

                    Ai rabdare !
                    • +1 (5 voturi)    
                      Is turbatzi ashtia (Joi, 3 decembrie 2020, 15:50)

                      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      De la Kiseleff 6
                      Nu m ai crezut )))))
                      • +1 (3 voturi)    
                        Ha-haha... Chiar asa ! (Joi, 3 decembrie 2020, 17:06)

                        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                        L-a mancat in cur pe Ciolanu acum cateva zile sa scrie pe fb ca PSD va castiga parlamentarele cu mai mult de 4 procente fata de PNL si acum nu mai stiu cum sa o intoarca ! :))))
                  • +1 (5 voturi)    
                    cohonesc lipsa (Joi, 3 decembrie 2020, 11:09)

                    ..13 [utilizator] i-a raspuns lui AES

                    in Germania pentru ca sunt infectati cu interese sovietice si de alta natura, iti spui mai tarziu ca acu o sa zici ca visez.

                    Dupa dna Merkel maine ar taia in sange dar are niste unii care...
                • -2 (8 voturi)    
                  Userismul (Joi, 3 decembrie 2020, 10:39)

                  Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Inseamna ipocrizie, impostura, sarlatanie, santaj, lipsa de educatie, proasta crestere, aroganta, obraznicie si toate acompaniate de o prostie infinita!
                  • +1 (5 voturi)    
                    Ti-am scris mai sus ce inseamna (Joi, 3 decembrie 2020, 13:52)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

                    pesedismul si Gabriela Pandele Firea !

                    PS. Contrariul pesedismului inseamna userismul, adica, cinste, competenta, onoare !

                    PPS. Hai, pa ! :))
                • 0 (4 voturi)    
                  ei domn... (Joi, 3 decembrie 2020, 15:11)

                  Astazi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  pusti cel mult ;
                  • +1 (3 voturi)    
                    Nu inteleg ce ai vrut sa spui ! (Joi, 3 decembrie 2020, 17:08)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Astazi

                    Pe bune !
          • +3 (7 voturi)    
            "Interesul societatii" !!! (Joi, 3 decembrie 2020, 13:50)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

            Ca sa vezi cine a reprezentat cu cinste "interesul societatii' din scaunul de primar al Bucurestiului in ultimii patru ani ! Gabriela Firea care a parazitat serviciile Primariei cu peste 20 de societati ce au contribuit la bunastarea oamenilor de incredere si rudelor lui Firea si Pandele platind salarii nesimtite unor taietori de frunze la caini !

            PS. Asta chiar ca e un lucru de neiertat si va fi taxat pe 6 decembrie !
        • +1 (15 voturi)    
          Pehash are dreptate (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:52)

          Adi_rus [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

          Te-ai pierdut in detalii si inca rau. Tot ce spui e cosmetizat si pudrat, nicidecum ancorat in realitate.
        • +2 (8 voturi)    
          Plus (Joi, 3 decembrie 2020, 11:05)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

          desi nu sunt decat juma- juma PNL/USR-Plus

          Am un singur dezacord cu Dvs - Ciolos are carisma si fundament ceea ce nu are Barna - este ca si cum as compara calul cu magarul...

          ceea ce sper este ca scorul PNL+ USR-PLus sa depaseasca 62-67% in parlament si sa nu fie doar un vis de iarna intre anii trecatori...
      • +8 (18 voturi)    
        pnl-ul incearca sa il castige pe nicusor dan (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:02)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        pnl-ul incearca sa il castige pe nicusor dan pentru ca nu au o alternativa reala si viabila pt primaria bucurestiului (Ciucu nu are vizibilitatea si anvergura necesare pentru moment) in timp ce usr-ul pur si simplu l-a dat afara din partid si nu se inghesuie sa il reprimeasca mai ales acum cand barna si ciolos se pregatesc pentru lupta pt presedintia partidului usr+ si exact asta le-ar lipsi un contracandidat.
        pnl-ul e disperat sa ii promita si sa il sustina pe nd pt ca a luat doar 19% din votul politic in Bucuresti (mult sub media nationala pe cand psd-ul a luat 32% in marja mediei nationale)
        • -2 (8 voturi)    
          Nicusor Dan s-a dat singur afara din partid (Joi, 3 decembrie 2020, 10:22)

          Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

          Nu mai spuneti ca USR l-a dat afara din partid pe ND. El singur a demisionat, dupa ce inainte amenintase ca daca la congresul partidului membrii voteaza in favoarea unei pozitii explicite impotriva referendumului, el va demisiona.

          Intrucat in USR cei cu vederi conservatoare nu sunt majoritari (era Nicusor Dan cu ai lui si Clotilde Armand), partidul a votat in favoarea unei pozitii transante si nicidecum una de abtienere. Apoi si-a luat jucariile si a plecat, ca un mare om politic ce este.

          Iar primar a ajuns prin santaj, santajand USR inspre a-l sustine pe el. Cred ca Nicusor Dan merita sa fie intr-un partid ca PNL. Va observa curand ca nu va deveni un mare lider PNL, pentru ca nu va avea sustinere. Va ramane un import util cat timp aduce un beneficiu partidului, dar nu va avea niciodata putere de decizie in PNL.
          • -2 (8 voturi)    
            ND a ajuns Primar de Bucuresti (Joi, 3 decembrie 2020, 11:13)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

            Prin munca proprie, prin ceea ce a facut pentru acest oras si nu este putin deloc si de fel.

            PNL-ul a ratat mai multe momente pentru ca nu are oameni valorosi si pentru ca in interiorul partidului este o aer absolut infect - unii il poluaza ingrozitor.

            Nu va fie frica - PNL va primi ceea ce merita.
            Sustin PNL-ul dar nu mizeriile facute si lipsa de competenta cu care omoara orice speranta de bun-simt.
      • +8 (18 voturi)    
        Alergie la subordinare sau alergie la dictatura (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:12)

        RazC82 [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Pe Teohari l-ati scos de pe lista tot din alergie? Nasui negocia pozitii pe lista cu Cristian Ghica tot ca erau alergici la democratie? Si Presada n-a prins loc eligibil desi a facut ceva in parlament tot pentru ca ati fost alergici la oameni cu rezultate?

        Poate mai bine va ganditi cum sa atrageti oamenii, nu cum sa ii faceti sa plece ca au “tupeul” sa critice gasca lui Barna. Exista cumva motive pentru care multi oameni de calitate au plecat din USR de-a lungul anilor?

        Chiar, cum de inca nu s-a pus in discutie ce reclama Olimpia Ardelean, pe ea ati exclus-o imeciat dar ce reclama ea legat de Ciprian Necula e amanat la nesfarsit desi tine de ceva grav, semnaturi false luate pentru Fara Penali In Functii Publice.

        Lista poate continua la nesfarsit si da, PNL e varza , PSD, PMP etc la fel...dar voi demonstrati exact ce zice Nicusor ca toata clasa politica e de 2 lei.
        • +1 (3 voturi)    
          din nefericire (Joi, 3 decembrie 2020, 11:23)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

          cauza este mai adanca - suntem o natie de bani putini nu numai o clasa politica de 2 lei...

          dar cauza nu este pierduta.
          cineva spunea ca daca in fiecare an crestem cu 10% in 7 ani ne dublam...

          Si atunci nu zic sa crestem in fiecare zi cu 10% dar intr-o luna daca fiecare persoana creste cu 10%, atunci intr-un an ajunge la o dublare... Un vis poate!

          Trebuie doar consecventa, perseverenta, munca si evident teluri atent alese ca sa ajungi acolo unde iti doresti.

          Salvati Bucuresti/USR sub ND exact asta a facut!

          munca onesta si cinstita nu preaeste apreciata.
          Nu ma mira comentariile care sunt facute la adresa lui ND, o persoana care a muncit onest si inteligent desi a fost strans cu usa de nenumarate ori...
      • -4 (18 voturi)    
        USR-PLUS a fost nevoita sa faca o alegere (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:33)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        DRAMATICA,
        Ori Nicusor ori firea.
        USR-PLUS nu se simte tradata, stia cu cine are de-aface.
        • +3 (27 voturi)    
          nu crezi ca.... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:37)

          asada [utilizator] i-a raspuns lui rov

          ...treaba este valabila si pentru Nicusor care si el stie cu ce lepre are deaface in "maretul "USR ++ !!
          • +2 (10 voturi)    
            Leprele din PNL sunt mereu mai mari si mai multe (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:57)

            Adi_rus [utilizator] i-a raspuns lui asada

            Nu tine asta cu leprele din USR-Plus. Leprele din PNL sunt cu mult mai multe si cu mult mai mafiote. Ma lesi?
            • +1 (5 voturi)    
              asa o fi dar.... (Joi, 3 decembrie 2020, 9:51)

              asada [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

              ....cred ca Nicusor a avut parte de leprele pe care vad ca le accepti a exista in "maretul" partid care te pastoreste si iti raspund si la intrebare .....te las ..., pentru ca nu ma pun cu toate hahalerele !!!!
      • -1 (3 voturi)    
        raspuns simplu _ Barna (Joi, 3 decembrie 2020, 10:53)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Daca il credeti pe ND un fraier de rand sunteti intr-o eroare maxima.

        Omul stia ce se petrece in USR si cum unul care linge usile incearca sa ii preia mandatul. Este riposta unui om inteligent in fat unei maxime escrocherii cu marca Barna.

        partidul USR, fara PLUS, inca nu s-a scuturat de unii impostori - dar vine si vremea aruncarii la lada cu gunoi a istoriei.

        ND s-a pozitionat inteligent pentru ca are de facut treaba in Bucuresti si o va face cu oameni onesti

        Bucuresti-ul va arata cu totul altfel cu ND si sub conducerea sa/

        de aceea sunt apucati de streche cei de la#ciumarosie pentru ca nu va mai fi nevoie de cuvinte ca sa poti sa faci diferenta intre un mandat sub Fi Rea si altul sub ND. Am mare incredere in ND

        PNL va trebui reformat si daca nu se va reforma va muri asa cum va muri repede #ciumarosie.

        Oamenii slabi se vor curata si aici imi pare ca il regasesc si pe berbeceanu - poate ca gresesc, mai vedem...
    • -1 (23 voturi)    
      Dovedește (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:42)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      că a învățat deva din arta compromisului de care e nevoie în politică, Chiar dacă nu crede ceea ce a declarat, e normal să se alieze cu cei care vor deține banii și hățurile.
      Lucrurile ar deveni grave cu adevărat în cazul în care crede sincer în cele declarate, deoarece reformele adevărate de care are nevoie România (anularea pensii.lorspeciale, fără penali, o nouă comstituție, 300 de parlamentari etc.) se găsesc doar în programul USR și e greu de sperat că PNL=Aceeași mizerie la va îmbrățișa cu convingere. Cum Nicușor nu arată încă să fi renunțat la incoruptibilitatea pentru care a fost votat sper să revină în barca USR atunci cînd vor mai prinde ceva cheag. Dacă nu, se va alătura lungului șir de decepții de care nu mai scăpăm.
    • -5 (25 voturi)    
      usa a fost inchisa de el (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:13)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      cand a plecat singur din partid, remember. Cand partidul nu a vrut sa il urmeze in nebunia aia cu Coalitia pentru Familie pe care el o sustinea. A avut un singur acolit, pe Matei Dobrovie, acum candidat la PNL.

      Iar de atunci a sabotat USR pe unde a prins, iar USR ii datora cumva sustinerea acum la Primarie. si gata.
      Bine ca si-a asumat statutul de penelist, sa explice acum loialilor lui cum voteaza el USL si pe de ex. Sorin Cimpeanu fost ministru in guvernul Ponta.
    • -5 (45 voturi)    
      PMP l-a propus, PNL l-a numit, USR a acceptat (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:41)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Dl Nicusor Dan e unul dintre rarii politicieni romani care au actionat cu buna credinta si consecventa in apararea unor interese ale bucurestenilor.

      A fost practic dat afara din partidul pe care il fondase si pentru care muncise ani de zile, a fost ironizat si insultat sistematic de membri USR+, gruparea Barna-Ghinea de la inceput evitand sa-i sustina o eventuala candidatura.

      Meritul premierului liberal Orban e ca a inteles foarte repede ca organizatia PNL Bucuresti nu avea sanse singura si a acceptat ideea venita de la PMP, aceea de a-l propune ca "independent" pe dl Dan.

      Amintiti-va ca a fost o mare surpriza atunci, ca raspunsul USR+ a fost lipsit de entuziasm si ca nici acum dl Voiculescu nu e deloc multumit si continua, sub diverse pretexte, sa injure PNL-ul pe Facebook si mai cu seama pe dl Orban.

      Dl Dan e loial celor care l-au propus cand nu se mai astepta nimeni, stie bine dedesubturile de la USR+ si vrea sa aiba relatii bune cu premierul liberal in folosul Bucurestiului.

      Daca dl primar general va face treaba foarte buna, isi va intari imaginea de onestitate si competenta, ceea ce se va rasfrange pozitiv asupra partidelor care-l ajuta.

      Un succes in gestionarea Bucurestiului, cu experienta acumulata, il poate ajuta pe dl Dan ca la un moment dat (e inca tanar) sa treaca pe un alt palier al politicii, la nivel national, fie in interiorul PNL-PMP, fie prin revenirea la sefia unui USR debarasat de "talibanii" care poarta "razboaie sfinte contra tuturor" pe retele sociale.

      Dl Dan are dreptate, Romania are ocazia de a vota o majoritate solida, de preferinta de dreapta PNL-PMP.

      Votul dat trebuie sa fie unul util, pentru dreapta romaneasca, nu unul de "protest" inutil contra unui asa zis "USL", ca nu suntem la o petrecere cu manele in care "mor dujmanii progresismului userist".

      Cu cat vor fi mai putine partide la guvernare cu atat va fi Romania va fi mai stabila si mai usor de modernizat.
      • +3 (19 voturi)    
        PMP? glumesti? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:26)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Am asa un deja vu cu candidatii pmp la parlamentare. Parca i-am vazut si pe afisele de la localele din Bucuresti pe majoritatea dintre ei.
        Niste candidati in frunte cu basescu purtati ca o pancarda pe buletinele de vot ,doar doar voteaza cineva partidul.
        Niste candidati care si-au batut joc de bucurestenii care i-au votat retragandu-se apoi de pe liste.
      • +1 (27 voturi)    
        Singurul vot util e pentru USRPlus (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:59)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        E singura sansa de a forta vechea clasa politica sa se schimbe: de frica ca vor fi inlocuiti. Altfel, ne vor rade in nas inca 30 de ani de aici incolo, in timp ce isi bat joc de noi.

        Vezi filiala Bucuresti: dupa un mandat horror al colaborationistului Busoi, PNL a realizat ca va fi spulberat de USR si a cedat filiala catre persoane mai mult decat decente, gen Ciprian Ciucu
        • +2 (20 voturi)    
          CORECT! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 23:01)

          Adi_rus [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          Sebastian Lazaroiu a spus-o cel mai bine: motivul pt care toate partidele vechi PNL, PSD, PMP, ProRom, UDMR, urasc USR-Plus sunt standardele inalte de onestiate si integritate pe care USR-Plus le aduce in politica romaneasca.
          • -2 (8 voturi)    
            Cine e SL? (Joi, 3 decembrie 2020, 8:32)

            AES [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

            "A absolvit în anul 1996 cursurile Facultății de Sociologie din cadrul Universității București, urmând apoi și un masterat în politologie la aceeași facultate (1997).

            Încă din facultate a lucrat ca director de cercetare la GISO (1995-1996), activând apoi ca expert parlamentar la Senatul României (1997)". Sa fii expert parlamentar la nici un an de la absolvirea facultatii, asta da "competenta" sprijinita de la fund in sus! :)))))) mai ai multe exemple d-astea, de curvistine masculino-feminine? :)))))
            • +1 (5 voturi)    
              nu conteaza daca cineva te sustine (Joi, 3 decembrie 2020, 11:29)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui AES

              de fund in sus - ceea ce este mult mai important este sa arati ceea ce poti.

              SL a fost infundat la un anume moment.
              cred ca boicotase putin imaginea maretului conducator de partid TB

              Consider ca SL are capacitati intelectuale si de caracter mult peste altii...

              Timpul va confirma sau infirma ceea ce am scris eu.
      • +5 (15 voturi)    
        D-le Animatron i-ar pariezi pe un cal mort ! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:30)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        :))

        PS. A murit in momentul in care a declarat transant ca voteaza PNL !

        PPS. Si matale, vorbesti ca ar mai putea ajunge pres la USR ! ha-ha-ha !
        • +1 (5 voturi)    
          crezi matale ca (Joi, 3 decembrie 2020, 11:34)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Parerea votantilor se schimba daca ND face o afirmatie ca aceasta???

          Absolut ABSURD - este joc politic -stai jos. 2.

          sa intelegem contextul - este o jale mare in PNL si sa spui sincer cotul si piscotul pentru ca asa cum iti asterni tot asa o sa dormi...

          Imi pasa si voi ca #ciumarosie sa dispara si de aceea voi vota mixt pnl+usrplus.

          Am de ce sa fac treaba asta.
          vvoi majoritate PNL-USRPLUS in parlament, voi guvern PNL+USRPLUS si voi fara penali, cu oameni competenti pentru ca SE POATE
          • +2 (4 voturi)    
            13, Nicusor e "pa" din momentul in care (Joi, 3 decembrie 2020, 14:04)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            a ales ! Pe el nu-l mai voteaza nimeni pana peste patru ani... eventual !
            Pana atunci, tot ce poate face e, fie sa ramana "independent", fie sa-i bage Orban (ajutat de Iohannis !) carnetul de membru PNL in buzunar.

            PS. Trebuie sa fii naiv tare sa-ti inchipui ca Nicusor mai are vreo usa deschisa catre sefia USR !
            Nici macar dusmanii lui Barna nu o sa-i mai intinda mana !

            PPS. Vor colabora si atat ! Iar peste patru ani ce a mai ramas din Nicusor s-ar putea sa nu mai placa penelistilor care oricum nu s-au dat in vant dupa el !

            PPPS. Gata, esti liber ! :))))
    • -2 (26 voturi)    
      Aha! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:45)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Macar stim cum stam!
      Votam USR-PLUS!
      • +2 (18 voturi)    
        Inteleapta hotarare ! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:32)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        :)
  • -6 (152 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:25)

    fdaniel [utilizator]

    Barna a transformat USR intr-o grupare de hipsteri
    • -8 (110 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:47)

      [anonim] i-a raspuns lui fdaniel

      • +5 (93 voturi)    
        bine ca votezi tu PSD si esti mandru... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:06)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

        bine ca votezi tu PSD si esti mandru...
        • +12 (34 voturi)    
          Cine nu e cu noi, e impotriva noastra ( Lenin ) (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:15)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Stai sa ii vezi pe "imaculatii" USR cand vor ajunge la ciolan. Pe unul din ei, fondatorul, luptatorul singuratic, olimpicul, modestul care sta in chirie, cel care lupta cu "sistemul" din care facea parte PNL, il vedem deja cum s-a repliat. Asteptam cu mare nerabdare si restul gastii, copiii de securisti si alti dubiosi care au acaparat partidul care incepuse ca o miscare frumoasa si care, daca isi propunea sa schimbe ceva cu adevarat in Romania ar fi fost o platforma de dialog, de consens, nu o gasca de "alesi" ce ne promit ca doar ei sunt altfel, curati, competenti. blabla, si fata de care, daca iti exprimi un dubiu, iti baga pumnul in gura ca esti un profitor PSD-ist.

          Niste ganduri de la cineva care nu a votat si nu va vota niciodata cu PSD sau cu satelitii lui si care isi rezerva dreptul sa gandeasca si de acum incolo si sa nu puna botul la formele fara fond ale USR. Daca USR ma va contrazice, cu atat mai bine, insa deocamdata am dubiile mele, fiindca, spre deosebire de hipsterimea care este USR-ista doar pentru ca e cool sa fii de partea binelui fara sa le pese ce este binele mai exact, ce ii trebuie tarii asteia, si e mai degraba preocupata sa ii injure pe ceilalti, eu mai si gandesc.
        • +9 (29 voturi)    
          Cainele meu nu voteaza USR (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:22)

          VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Inseamna ca-i psd-ist, nenorocitul!
          • -4 (18 voturi)    
            nope (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:51)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

            i inseamna ca nu poate vota pt ca nu e om...

            asa rau a ajuns forumul asta incat toate "Argumentele" sunt de tot kktu?!
          • -3 (21 voturi)    
            PS: (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:51)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

            pnl si psd lucrand la unisol impotriva usr...

            ce imagine frumoasa ...

            dar voi iubiti tara si urati usl ...
      • -2 (24 voturi)    
        si care e alternativa?! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:16)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui

        aia care au distrus justitia sau aia care se lauda ca o sa repare justitia dar nu fac nimic?!

        poate nu-s perfecti...
        dar spune-mi un partid mai bun...

        si daca zici pnl sau psd ar trebui sa dovedesti ca romania chiar o duce bine. mult noroc!
        • -3 (13 voturi)    
          cand doar dati minusuri (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:50)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          fara comentarii
          dovediti doar ca sunteti doar postaci FARA NICI UN ARGUMENT!
          felicitari. doar imi confirmati parerea mea despre voi!
      • +4 (12 voturi)    
        Politrucu sunt aia care te platesc pe tine (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:43)

        kanes [utilizator] i-a raspuns lui

        O sa dispreti toti dinozaurilor din politica.
      • +4 (22 voturi)    
        Eu as vedea asta in alt registru (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:09)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui

        E groasa rau la PNL. Daca au ajuns asa de disperati incat sa se bazeze pe faptul ca Nicusor ar putea rupe din electoratul USR , atunci inseamna ca PNL e undeva pe la 25%. Dupa ce au inchis scolile, spitalele, pietele ca sa castige alegerile, dupa ce au arata aroganta, tupeu si nesimtire la fel ca si PSD, nu au absolut nicio sansa sa castige alegerile. PNL din punctul meu de vedere se comporta fix ca PDL lui Basescu.
        • -5 (13 voturi)    
          Au inchis dar macar au facut ceva (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:58)

          RazC82 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          PNL macar au avut bilute sa intre la guvernare si sa scape pe moment Romania de PSD, cu tot cu asumarea procentelor pierdute. Barna si USR s-au dat la fund cu gandul sa se prajeasca altii in criza. Astia sa conduca Romania? Nu, mersi! Crize or sa fie tot timpul, astept niste lideri adevarati de la USR ca sa ii votez, poate dupa ce scapa de Barna.

          Nu zic ca PNL are lideri dar Barna e anti-talent. E simplu sa critici cand stai pe margine la o bere.
          • -1 (7 voturi)    
            E vorba de ce au dovedit ca pot face (Joi, 3 decembrie 2020, 7:51)

            Maspp [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

            odata ce au avut puterea.Faptul ca n-au lideri e una, faptul ca nivelul de prostie, aroganta si tupeu e colosal e alta. Nu i-au obligat nimeni sa inchida scolile si spitalele. Intelegi, pana la urma ajungem la fapte. Ai scoli inchise de 9 luni de zile, milioane de copii care nu au acces la niciun fel de mijloc online. Il doare in fund pe Iohannis de asta. Noi sa castigam alegerile cu orice pret. Copiii ii trimitem la sparanghel in Germania. Stau geana pe sondaje si pe numarul de infectari ca sa le iasa pasienta. In rest, nimic, prostie cat cuprinde.
    • -11 (71 voturi)    
      nu (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:49)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      nu-i vorba despre Barna, el n-a avut nici un rol in murdaria aia. Vinovat este Ghinea, infiltrat al lui Ciolos in USR, el a manevrat "ejectarea" lui ND, in speranta ca Ciolos pune mana pe munca, sacrificiile si credibilitatea altuia. Ale lui ND adica ...
      • -4 (46 voturi)    
        Marea schimbare e la fel. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:18)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Oare cand o sa se trezeasca electoratul USR.
        • -1 (17 voturi)    
          Sa ne trezim sau sa adormim? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:02)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Dupa comentariul tau rezulta ca ar trebui sa ne trezim si sa votam cu corupti, mincinosi si incompetenti care au dus Romania de rapa in ultimii 30 de ani?! Cu PSD, UDMR, PMP, ALDE, PRoRO, PNL? Cu Voiculescu sau cu aripioara PSDistoPRMista iscata ca sa rupa voturi din diaspora numita AUR? Cu cine?

          Votam USRplus ca sa dam o sansa schimbarii in bine!
          De ceilalti=hotie suntem si lamuriti si satui!
          • -1 (7 voturi)    
            Toti vor schimbarea in bine. (Joi, 3 decembrie 2020, 0:41)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

            Diferenta este ca voi chiar credeti ca o sa o primiti de la cine votati. Accentul e pe "credeti" anume credinta ca intr-o religie sau secta. Trezirea din asta e cu totul altceva.
            • -1 (5 voturi)    
              De la incompetenti PSD, PNL, UDMR, PMP, ProRO, AUR (Joi, 3 decembrie 2020, 2:00)

              UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              nu o s-o primim sigur asa ca ramane cum am stabilit: pe 6 decembrie votam USRplus!
      • -1 (15 voturi)    
        ghinea e macovist... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:29)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        iar macovei ca şi cioloş ai cui oameni au fost?
        • +2 (4 voturi)    
          haide .. (Joi, 3 decembrie 2020, 11:41)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          Oameni care au facut enorm pentru RO- Macovei +Ciolos - nu pot sa fie pusi alaturi de Ghinea.

          DL. Ciolos chiar a pus la punct un partid ceea ce conteaza enorm - vorbesc despre PLUS. Este un catalizator, o minte extrem de organizata si un vizionar cu o putere de munca si de abtinere fantastica.
    • +5 (57 voturi)    
      Care hipster, nea psd ?! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:57)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Va e frica ca pierdeti ciolanul ? Bai infractorilor !
    • +14 (28 voturi)    
      exact (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Si in concluzie hai sa votam toti cu PNL, ca uite ce baieti buni sunt: https://ziare.com/stiri/eveniment/asistenta-lui-marcel-vela-a-fost-decorata-de-klaus-iohannis-1647522

      Pe scurt, Gabriela Mădălina Sîia Cenușă, care acu 7 ani vindea sampoane prin supermarketuri, mai apoi s-a ocupat intens de zona de beauty, de automobile si a avut si un internship de reporter de noapte la o televiziune, a avut un fulminant salt la "consilier onorific si pe la Cultura" al lui Vela, ca mai apoi sa fie decorata de Johannis cu "Ordinul și Medalia Națională pentru Merit pentru rezultatele remarcabile obținute în activitatea ei profesională". Meritocratia in carne si oase, ce sa zic. Oare Nicusor Dan se simte confortabil cu asha colegi de partid? Intreb, nu dau cu parul...
      • +3 (3 voturi)    
        vina este a Presedintelui (Joi, 3 decembrie 2020, 11:45)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Pentru ca are parghii prin care sa spuna, poate mai mult informal, mai da-te nene incolo cu tovarasii si tovarase-lele de genul asta...

        Unii stiu sa speculeze momentele si incaseaza bani si onororui nemeritate ...

        ff bine ca ati dat-o in gat pe Cenusa asta...

        merci!
        • +1 (1 vot)    
          vina e mai complexa de atat (Joi, 3 decembrie 2020, 17:17)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Vina a a obiceiului asta pagubos al angajarii pe ochi frumosi...
          In mod evident duduia aia nu avea nici o urma de calificare pentru functia ocupata, platita din banii nostri. Deci primul vinovat e Vela.
          Dupa aia vine si vina presedintelui care ar trebui sa aiba niste consilieri capabili sa verifice CV-ul persoanelor propuse spre decorare. Doar ca la noi merge si asha, pentru ca poporul nu sanctioneaza asemenea comportamente, ba pentru unii asta e modul natural de a accede intr-o functie.
    • -4 (20 voturi)    
      Ce hipsteri? Barna ii face clone PSD (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:46)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Si cea mai rea clona e ala de la Arges, Ionut Mosteanu. Cine are bani si rude, e promovat in USR de Barna, oricat de cretin ar fi. Recunosc, am mare boala pe chioru' de Barna, care a marginalizat ce era mai bun in USR. el fiind un mediocru.
      Din pacate, trebuie votat cu USR, pentru cei care nu inghit PNL-ul. Ca doar n-or sa voteze cu PSD. Trebuie mers la vot, fiindca alfel revine mafia PSD. Ii mai vreti pe aia? Olguta a lu' vadim si Manda ? Ciolacu revolutie si Grindeanu OUG13, , Ciordache-Stanescu-sefii la olt, in brate cu Dinca (Caracal). Baaah astia sunt inca acolo, Tudose piele lunga ( o fi el la Brux, dar da cu gura0, dumitru buzatu Vaslui -glumetu' anti-masca, si cati altii! Ma lasi? Votati USR, ca oricum n-aveti ce vota, daca va dati mari si nu vreti PNL. Iar cine zice ca nu merge la vot ca n'are ce vota, nu ma exprim in cuvinte....
    • +3 (19 voturi)    
      Mai bine hipster decat comunist (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:41)

      kanes [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Sa se duca la jumatea aia de USL.
  • +49 (93 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:27)

    crackporta [utilizator]

    ...se pare ca ND si-a ales barca. Sa vedem cum gestioneaza sedintele in consiliu local, unde USR are majoritate. Era mai destept daca se pozitiona neutru, dar probabil promisiunile pentru fonduri de la guvern l-au determinat sa aleaga o tabara... pacat.
    • +1 (79 voturi)    
      I s-au cerut de către PNL să spună acest lucru (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:51)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui crackporta

      Pentru a dirija voturile obținute de Nicușor către PNL, nu către USR.
      Un caracter slab acest Nicușor, joaca după cum îi cântă PNL.
      • -2 (48 voturi)    
        Mosu Nicu nu vede ca USR a fost un copil bun (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:20)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Ba chiar a ajuns sa fie dat afara la propriu din partidul sau. Mai pierzi mai castigi. Poate trebuia USR sa ii ofere ceva pe masura voturilor care le poate manui.
        • +2 (28 voturi)    
          Dar onoarea unde e? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:48)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Chiar totul e negociabil ca la targ ?
          Daca avea putina coloana vertebrala ar fi putut sa iasa sa spuna ca iubeste in mod egal atat PNL cat si USR....
          Era de bun simt, ambele partide l-au sustinut.
          • -4 (6 voturi)    
            Care a fost onoarea USR cand l-a dat afara? (Joi, 3 decembrie 2020, 0:43)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            De ce ar da el dovada de mai mult. Oricum nu poate vota de doua ori pentru ambele partide, si doar si-a exprimat dorinta de vot, nu a recomandat nimanui nimic.
        • +2 (26 voturi)    
          PNL e un partid plin de oameni fara principii (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:50)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          E o primejdie majora sa dai tara pe mainile unor asemenea oameni fara caracter.
          • -4 (4 voturi)    
            Care a fost principiul cu care i-au luat partidu? (Joi, 3 decembrie 2020, 0:45)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Merge pe ambele sensuri.
            • +2 (4 voturi)    
              Cum i l-au luat ? (Joi, 3 decembrie 2020, 2:31)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              L-au asteptat la colt de strada si i-au dat in cap si i l-au luat ?
              • -1 (7 voturi)    
                Pai au intrat pe usa au acaparat (Joi, 3 decembrie 2020, 8:13)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                Si apoi si-au folosit influenta in media sa il faca praf pe Nicu pana o ajuns sa plece din partid. Membrii fondatori arareori pleaca asa de repede.
                • 0 (6 voturi)    
                  Aceleasi baliverne ! (Joi, 3 decembrie 2020, 8:34)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                  Cum i l-au "acaparat" ?
                  Au schimbat cheile de la usa ?
                  Au schimbat parolele de la computere ?

                  PS. Cat despre treaba cu "si-au folosit influenta in media" asta e chiar tare, cand e vorba de partidul care are usile zavorate in media !

                  PPS. Se deschid doar cand este injurat Barna si Uniunea !
                  • -2 (2 voturi)    
                    Ce repede uita lumea. (Joi, 3 decembrie 2020, 10:54)

                    Lok [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                    Cauta comunicatiile cu o luna doua inaintea demisia lui din partid. Canalele progresiste erau la sincron.
      • +8 (24 voturi)    
        doar ca... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:46)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        ... doar ca votantii lui ND nu sunt precum cei ai PSD sa voteze cu cine zice sefu'... Iar maiastra guvernare PNL isi arata din ce in ce mai tare valoarea.
        • +1 (15 voturi)    
          Planul lui Werner și Orban asta a fost (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:14)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Orban si Werner chiar au crezut că voturile vor veni la PNL cu această declarație.
          Gândește-te cat de inteligent considera cei 2 a fi electoratul de dreapta din Romania.
          • -2 (6 voturi)    
            Ce e drept electoratul USR nu isi pune intrebari (Joi, 3 decembrie 2020, 8:15)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Oare ce l-a determinat pe Nicusor sa spuna ca voteaza PNL, oare ce l-a determinat pe Guran sa aiba probleme personale. Oare ce e prin partidul ala de nu poate tine decat un anumit tip de oameni?
            • +1 (7 voturi)    
              Electoratul USR nu este idiot ! (Joi, 3 decembrie 2020, 8:54)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Isi da seama ca Nicusor a fost pus sa aleaga si a ales, intelegand ca nu e vorba doar de sprijinul PNL ci si de sprijinul (informal) al Presedintelui !

              PS. Facand aceasta alegere ND a pierdut mult si va pierde totul in momentul in care va da curs presiunilor si se va inscrie in PNL, pt ca USR nu inseamna doar Dan Barna, Catalin Drula, Claudiu Nasui cum tot incearca unii sa ne bage in cap, USR inseamna toti cei peste 20% care duminica vor pune stampila pe USR !
              • -2 (2 voturi)    
                Nu idiot, doar naiv. (Joi, 3 decembrie 2020, 15:23)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                Si plin de indignare pe non-teme. Caz tipic de ratiune pusa pe locul 4.
            • -2 (2 voturi)    
              frate cu draq (Joi, 3 decembrie 2020, 14:35)

              Thakka [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              fa-te frate cu draq pana treci puntea....ND crede mai mult in victoria PNL decat in victoria USR-PLUS. El ca primar general s-a dat de partea PNL, pentru a avea sprijin din partea PNL, in cazul in care ei vor fi majoritari. De partea cealalta, daca va castiga USR-PLUS alegerile, nu cred ca vor intoarce spatele Bucurestiului si lui Nicusor Dan.
              • +1 (1 vot)    
                Imi pare rau sa o spun (Joi, 3 decembrie 2020, 17:19)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Thakka

                dar nu am ce face !
                Vorbind de ND si calculele sale privind sprijinul politic ce il va obtine tocmai ai dat definitia sulfei politice ! :((

                PS. Tot astfel s-a comportat si PNL fata de USR : a promis ca va face tot ce i-a cerut USR ( vot in doua tururi, la locale, anularea pensiilor speciale, desfintarea SIIJ, etc si nu a facut nimic din ceea ce promisese stiind ca USR tot il va ajuta in lupta parlamentara cu PSD !
      • -8 (18 voturi)    
        Are stofă (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:25)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Are stofă de președinte.
      • +4 (26 voturi)    
        Votantii USR nu sunt... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:35)

        rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        ... niste saci cu cartofi, iar voturile lor nu pot fi directionate cum doreste Nicusor Dan!

        Declaratia lui ND nu aduce niciun vot in plus PNL -ului.
        Din contra.
        • 0 (4 voturi)    
          nu schimba intentia de vot si (Joi, 3 decembrie 2020, 11:51)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

          ND stie prea bine asta.

          A dat pnl-ului care plangea ca un copil mic jucaria ceruta. Joc politic maxim!
  • +32 (74 voturi)    
    Nicusoare (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:28)

    Martinezu [utilizator]

    Ai vazut reportajul Rekorder?
    Girezi asa ceva?
    • +4 (18 voturi)    
      Cred că ceri prea mult (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:42)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Bunul simț și moralitatea la politicieni sunt o himera.
    • -5 (17 voturi)    
      da, si l-a vazut si pe cel cu barna, tot de la rec (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:42)

      Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      oricum, usrplus merge cu psd, va vor convinge ca psd s-a reformat ca e plin de oameni buni si acum pnl e ciuma galbena. ne vedem in 2021
  • -6 (78 voturi)    
    Ştie el mai bine (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:29)

    fokerul [utilizator]

    care treaba, probabil că a fost faultat rău de USR de-a lungul timpului şi de ai lui Cioloş în special. În plus, e pragmatic omu, ştie că va avea de-a face cu un guvern condus de Orban, guvern care să nu-i pună piedici proiectelor, aşa că se face frate cu dracu până trece puntea. USR nu e copt încă, mai durează vreo 4-5 ani până ce devine matur şi de luat în seamă serios. Oricum, cred că pe faţă susţine PNL dar la urne va vota USR pt că ştie că PNL e acelaşi de pe vremea USL, adică frate cu PSD pe când la USR mai găseşti vreo doi-trei cu coloană vertebrală.
    • -8 (32 voturi)    
      doi-trei e prea putin.. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:55)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      .. intr-un partid de hipsteri.
      • +3 (13 voturi)    
        nu va suparati... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:47)

        mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        ce inseamna exact "hipsteri"? Din ce stiu eu (poate nu stiu bine, de asta va intreb pe dvs.), nimic din ce spun si fac USR-istii (iar votantii, nici atat) nu este specific hipsterilor! Sa nu ma luati cu chestia aia PSD-ista cu referendumul "marea familie traditionala", ca nu tine! Ceva concret si explicat civilizat, nu ziceri partinice, puteti oferi?
    • +6 (42 voturi)    
      compromis mult prea mare (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:09)

      amdox [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Din pacate nu conteaza cu cine voteaza in realitate, votul lui secret nu ajuta USR-ul, declaratia lui politica face mult mai mult rau. Nicusor a fost votat ca independent, nu ca si candidat PNL, mi se pare o tradare a electoratului USR. Inteleg poate razboiul cu actuala conducere, insa votantii USR nu au nici o vina.
      Compromisul facut pentru o finantare promisa mi se pare mult prea mare.
      • -5 (11 voturi)    
        Nu este un (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:51)

        fokerul [utilizator] i-a raspuns lui amdox

        compromis mare, că n-a bătut palma cu ciuma roşie. Încă odată, a făcut-o pt a-şi duce proiectele până la capăt fără faulturi din partea guvernului. Ar trebui să fie şi un semnal de alarmă pt USR-PLUS care nu l-a sprijinit pe Nicuşor de la început pt primărie. Gestul lui Nicuşor e firesc, întoarce sprijinul pe care l-a primit din partea PNL care l-a propus pt primărie.
      • -5 (13 voturi)    
        Pai te contrazici (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:57)

        malika ela [utilizator] i-a raspuns lui amdox

        Cum adica a candidat independent dar a dezamagit votantii USR? El a fost sustinut si de PNL si de USR la locale. In timp ce PNL a incercat sa mai dezvolte Romania in acest an pandemic, USR se straduia sa denigreze cat mai mult toate partidele, inclusiv PNL...in loc sa faca front comun pentru a trece mai bine acest an. Au avut meciurile lor inderne...si cumva, USR s-a debarasat de Nicusor acum ceva ani. Eu voi vota USR desi sunt multumita de acest an PNL-ist....pe final m-a dezamagit PNL prin acel documentar Recorder! Poate miscarea lui Nicusor D. e de bun augur...eu cred oricum, ca dusmanul nostru are trebui sa fie PSD.
      • -2 (2 voturi)    
        hipsterul = omul care merge cu ce e la moda (Joi, 3 decembrie 2020, 11:02)

        Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui amdox

        e la moda mania transgenderista, deconstructivista, neo-marxista, hop si usr+ cu demolarile si revolutiile iacobine si marxiste, daca ar fi la moda valul islamic si burqa sunt convins ca barna ar fi suparat doar ca e inalt si ii trebuie prea mult material sa-l acopere, dar in rest toti cei din usr+ ar da iama prin cearceafuri si i-ar apostrofa pe altii cum indraznesc sa poate blugi
    • +7 (13 voturi)    
      poate (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      dar este o declaratie proasta dpdv politie

      nicusor dan tocmai a pierdut O GRAMADA de voturi!
    • -2 (12 voturi)    
      Intre a sta pe margine, izolat, injurand la (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:36)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      faradelegile sistemului, PSD, PNL, si a face ceva, chiar si facandu-te frate cu dracu' e mare diferenta.

      USR vine cu o promisiune electorala (suntem altfel, integri, competenti), care deocamdata e o simpla promisiune. Ca si celelalte partide, isi ataca adversarii pe diverse motive, in special pe teme de coruptie si apartenenta la "sistem" si ar vrea ca din asta sa se subanteleaga ca ei sunt tocmai pe dos. Deocamdata USR face fix ce fac si celelalte partide, adica atacuri plus exercitii de imagine hipstereasca, diferenta fiind ca, nefiind vreodata la guvernare, ei nu pot fi acuzati de coruptie. Insa doar pana cand va fi saltat primul USR-ist de catre DNA, si asta e doar o chestiune de timp, oricat de integrii sunt cei de la varf, tot nu pot controla comportamentul tuturor membrilor. Atunci sa ii vedem cu ce raman, cand bula de sapun se va sparge in capul membrilor sai idealisti si se va instala paranoia. Multi USR-isti vor doar sa se branduiasca cu imaginea "binelui" absolut, nu le pasa prea mult de "implementare" cu doar de glamour-ul ideii, din care vor si ei o bucatica. Pana acum s-au multumit cu acest "low hanging fruit", numit coruptia celorlalti, si lupta anti-sistem si balacareala lui Dragnea, chestii ce automat ii fac pe ei sa para cei buni. Dar cand trebuie sa faci ceva "for real" pentru tara asta, trebuie sa incepi sa faci anumite compromisuri. Toti vrem schimbarea, toti ne-am saturat de ce se intampla pana acum, dar nu fiti niste excroci sentimentali, nu profitati de asta ca sa ne promiteti fara masura ca voi veti fi cu totul altfel. Nu va fi asa.
      Pana la urma tot un Dorel PSD-ist va trebui sa sape groapa, firma altui dubios sa mature strada, ca nu pot Mandruta si hipsterii lui sa stranga toate gunoaiele oricat tare este exercitiul de imagine facut de un PR-ist de profesie, asa cum spunea cineva, interesul financiar e cel care face sa se miste totul in tara asta, nu dorinta de a da bine pe Feisbuc, macar asta de-ar intelege corporatistii....
  • +16 (76 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:31)

    [anonim]

    • +2 (16 voturi)    
      chiar crezi? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:17)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui

      il folosesc acum in speranta unor voturi furate si cu asta basta. Ce o sa faca Orban, o sa ia de la gura lui Boc sau Bolojan sau a fostilor pesedisti si sa dea la Bucuresti?
    • +2 (18 voturi)    
      Si daca... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:41)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui

      ... ar fi urmat sa vina la putere un guvern PSD, declara ca voteaza cu ei, numai pentru a obtine bani pentru Bucuresti???

      Mai bine tacea.
      N-are nicio justificare.
      • -1 (3 voturi)    
        pai de ce te temi (Joi, 3 decembrie 2020, 11:07)

        Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

        ca doar voi ziceti ca psd e cu pnl, deci nu ar trebui sa aiba probleme. ar avea daca psd merge cu usr+ (care va rationaliza uniunea cu psd cu motivul ca s-au reformat si nu mai e dragnea si ca sunt oameni buni acum). psd cu usr+ sunt uniune naturala, de stanga, nu vor fi neintelegeri ideologice
  • +1 (91 voturi)    
    pff, ce si-au luat-o cei din USRPLUS (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:34)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    toti au perceput pe ND drept candidatul "antisistem", al societatii civile, ca fiind userist, etc.....acum isi da arama pe fata, ca e de fapt penelist.

    Acum, nu ca Firea e mare reper moral sau/si etic, dar faza cu "Cainele" pare sa fie relevanta in noul context si de fapt ea pare ca a avut dreptate- ND e CU PNL dintr-un motiv simplu: se asemeana f.f.f mult in abordari, aspiratii, etc. Si cum PNL e un fel de PSD vopsit galben si o idee mai rasarit....nu trebuie sa ne mire ca mai apar "revelatii" cu interlopi, gasti, clanuri, grupuri de interese....ca deh, asa e poltica...

    Cat despre programul PNL...o butaforie generoasa, cu valori din pix (1000 ceva, 1000 altceva, 2000 altceva etc), e clar cat de realist e....facut sa impresioneze electoralul analfabet functional sau aderentii lor clasici, dar nu e bazat pe analize si studii reale, ca nu au cum sa rezulte asemenea valori "frumoase"....
    • -3 (51 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:52)

      [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      • +6 (36 voturi)    
        curat, tuns si frezat (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:18)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui

        da, da, sigur.
        Trebuie sa fii imbecilizat si analffabet functionat, cel putin, ca sa nu admiti ca faza aceea a fost reala, a recunoscut chiar el in timpul campaniei, ca a intervenit, afirmand ca poate trebuie sa nu se amestece. Deci, care e faza, ca nu ma prind, acum faceti din realitate minciuna si viceversa, doar ca sa reiasa ca ai vostri sunt curati? toata tara a inceput sa vada ce faceti, de aia si PNL scade in sondaje de ceva vreme si de aici si disperarea de a organiza alegerile musai acum la 6 dec, ca daca mai stati 2,3 luni, cine stie,poate nici nu mai ajungeti in Parlament.
      • -1 (9 voturi)    
        daor pnl a putut (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:22)

        Tovarasu' Spirala [utilizator] i-a raspuns lui

        sau e chiar crede in oamenii noi de la pnl?:))))
      • +1 (13 voturi)    
        Tocmai asta ii dernajeza! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:37)

        Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui

        "Nicusor Dan e curat"

        Tocmai asta ii deranzeza ingrozitor pe pedeseristi, si de aceea reactioneaza violent, precum se vede!
  • +11 (45 voturi)    
    Roman (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:34)

    methalman [utilizator]

    Asa zice romanul cand se vede cu sacii in caruta.
  • +3 (41 voturi)    
    popcorn :)))) (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:35)

    Nevermind [utilizator]

    Dati drumu' la comentarii :D:D:D
  • +7 (73 voturi)    
    Astept pe Nicusor Dan sa faca tumbe pentru pnl, (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:35)

    deval [utilizator]

    in zilele urmatoare !!
    Domnule Nicusor Dan si cand v-am dat votul, stiam cat de penibil puteti fi dar speram sa nu aratati iar asta tuturor atat de curand, dupa episodul dvs psihotic numit Familia Traditionala ....
    Spuneti dle Nicusor Dan ca PNL e singurul partid care poate dezvolta Romania si singurul care poate atrage banii de la UE !! Va garantez ca stim toti ca nici toate partidele nu au aceasta capacitate si am vazut asta din 2007, adica de 13 ani !! UE putea sa ne dea si de 10 ori mai multi bani ca tot aia era... PS Sa va amintesc ca dnul Orban care ziceti ca e si el singurul care .... a fost acuzat in 2016 pentru coruptie (finantare ilegala) iar pe scarile DNA si-a recunoscut fapta iar in 2018 a fost achitat pe baza modificartilor operate de Ciuma Rosie in legislatia penala ?? !! Daca ei sunt singurii, am dat-o naibii .....
    • -3 (17 voturi)    
      Oameni ca tine (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:28)

      RazC82 [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Care au texte din astea reciclate ma fac sa nu votez USR. E simplu sa crezi ca altii sunt problema si sa nu-ti mai vezi de Nasui...dar sa nu vezi propria Barna din ochi e cam mult.

      PNL e varza dar cu Teohari ce ati avut? Unde e democratis din USR de apare Cristian Ghica inregistrat despre cum se voteaza liste alese central si nu oameni?
      • +1 (15 voturi)    
        Numai instabilii hotarasc azi, maine ce voteaza (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:24)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

        si din respect pentru toti cititorii de aici , am convingerea ca absolut toti lucreaza cu decizii in aceasta privinta. ND nu se adresa noua !! Vorbea cu ambuscati social, cu tineri care nu au timp sa se informeze, evident cu publicul anti-psd. Eu nu sunt in misiune, pot sa argumentez temeinic orice am afirmat cu informatii publice . Pot fi ceva ''probleme'' si la usr dar cele de la pnl sunt-pentru mine- certitudini si nu difera mult de cele de la psd . Ce a ignorat ND probabil sub biciul pnl care l-a strunit -asa cum a incercat si cu Ciolos - e ca doar votul pentru usr reprezinta o minima speranta , un minim de rost pe care l-ar avea participarea la vot , anul asta in aceste conditii !! (Si asta o spune o persoana ranita in 10 August, in proces cu Jandarmeria, cu luni de zile in strada, la activ-fie ca credeti, fie ca nu........PS Daca referirea la dnul Orban 2016 v-a deranjat , am in minte si va pot servi declaratia lui si imprejurarile legate de cat de ''singurul din pnl care poate...'' Vai steaua nostra !!
      • +1 (15 voturi)    
        nu tovarase (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:54)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

        sunt 2 probleme

        1 - timingul... care dovedeste lipsa de caracter, interes politic... ma rog... in esenta calitati pentru care un om NU merica votat
        2 - critica... pnl se da iubitor de usr da-l ataca PRIN ORICE MIJLOACE asta in sine intareste punctul 1 si mai dovedeste si ca USL traieste si ca pnl nu are de fapt in plan sa colaboreze cu usr!
    • -2 (12 voturi)    
      Acum vedeti de ce l-a ejectat USR-ul? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:45)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Considerati-l raul necesar, alternativa la firea.
      • +1 (1 vot)    
        A fost alternativa impusa de sectoristii pnl! (Joi, 3 decembrie 2020, 21:43)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui rov

        USR decisese sa faca un sondaj pentru bucuresteni ! Cred ca meritam dupa cate luni am stat in strada , sa decidem noi , candidatul usr ... La doua zile dupa acest anunt a venit pnl cu anuntul acandidatului Lor, ND ! Si aproape instantaneu si Marele Dus ! De atunci a fost clar ca nu ne putem alege un primar ci ne este dat unul sa-l alegem drept primar !! Cel mai pribabil am ales iar intre Dracu si Scaraotchi - similar cu alegerea Basesu/Nastase; Geoana/Basescu .. Oricum, cariera politica a Nicusorului, s-a incheiat -dupa mine ....
  • +3 (75 voturi)    
    Nu e nicio surpriza (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:35)

    voxpopulix [utilizator]

    Era clar din campanie ca sustine mafia PNL/PSD si mut mai clar dupa momentul in care a castigat.

    Plus ca de atunci tot ce face este sa taie panglici cu Orban.

    Ce este important este sa invatam ceva din aceasta manevra mizerabila si sa nu fim surprinsi cand, dupa alegeri o sa vedem o declaratie de genul:

    „Opțiunea noastra pentru partenerii de guvernare este PSD. Consideram că un Guvern PNL/PSD puternic e cea mai bună variantă pe care o are România în acest moment.

    Chiar dacă am mintit ca o sa lucram cu USR, consideram, cu toată onestitatea, că PSD e varianta cea mai bună pentru tunurile pe care vrem sa le dam in urmatorii patru ani”.


    Poate este scuzabil sa uiti ce s-a intamplat in ultimii 60 de ani, sau doar in ultimii 30 de ani sau chiar si mizeriile pe care le-a facut PNL in ultimul an.

    Dar daca nici din povestea asta nu invatam nimic, atunci meritam sa continuam ca pana acum, condusi de stapanii nostri din PNL - PSD - PMP - UDMR - Pro Romania - ALDE - PDL - FSN etc
  • +6 (70 voturi)    
    urat (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:36)

    vali2 [utilizator]

    urat gest.
    • -3 (41 voturi)    
      da? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:56)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      mai urat ca ala cand a fost dat afara din partid?
      • -1 (15 voturi)    
        cu cat se mai plateste per post? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:26)

        GIGI_CIOC@N [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        @Ismail Paine de circ , iti place sa mananci cacat ?.. este informatie PUBLICA faptul ca el a plecat, nu l-a dat nimeni afara..
      • +2 (16 voturi)    
        nu a fost data afara (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:35)

        ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Si-a dat singur demisia! Cum puteti sa rastalmaciti faptele , nu pot sa inteleg...
      • +1 (15 voturi)    
        a fost data afara din partid? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:51)

        sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Parca a plecat el cind nu a fost ales presedinte... sau cind optiunea lui privind familia traditionala nu a fost acceptata de partid.
      • +2 (12 voturi)    
        Adica si-a dat demisia vrei sa spui? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:18)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Minte USLul cat mai poate, vine 6 decembrie...
    • -3 (13 voturi)    
      la final de mandat (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:23)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      bucurestenii il vor judeca dupa realizarile lui, iar daca asta inseamna sa se faca frate cu orban pana incaseaza banii, mie mi se pare cat de poate de rezon.
      • +2 (12 voturi)    
        vorba aceea... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:00)

        mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        si tradarea lui Iuda ar putea fi inteleasa ca si pragmatism, Doamne iarta-ma, nu-i asa? Natia asta are proverbe profund imorale, de ex.: "fa-te frate cu dracul pana treci...mandatul", uite asa de atatia ani suntem in societatea guvernata de "fura, fura, dar imi da si mie...", si cred ca nu ne vom schimba prea curand, conform sondajelor....
  • +39 (45 voturi)    
    Bine ca s-a clarificat (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:37)

    cetatean2016 [utilizator]

    mai bine asa ca s-a oficializat traba si omul s-a asumat la PNL
    • -5 (29 voturi)    
      mda... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:08)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cetatean2016

      nu ca Dan Barna nu i-a furat partidul ?

      si acest Barna, a pierdut alegerile o data, acum vrea puterea chiar daca nu il voteaza nimeni.
  • -1 (65 voturi)    
    Nu a uitat omul (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:37)

    Wheelwright [utilizator]

    ce i-au facut cei din USR, in partidul, practic fondat de el si oamenii din jurul lui.
    Cu siguranta nu il suporta pe Barna.
    Ce sper eu e ca duminica sa nu ia mult PSD, daca se poate sa nu intre in Parlament partidul lui Ponta, apoi vom vedea.
  • +5 (79 voturi)    
    Mare dezamagire! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:37)

    AnticoruptieinRomania [utilizator]

    Frustrant. L-am votat cu toata speranta ca va fi altfel, dar nu poate. Acum intelegem de ce USR l-a rejectat din randurile lor. Omul nu poate mai mult decat sa promita, sa mimeze si sa faca compromisuri. Mi-e sila!
    • -10 (36 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:51)

      [anonim] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

    • -7 (37 voturi)    
      hai ma leshi...? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:59)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

      ...vaaai s-au activat sensibilii de tastatura.. ca i-a tradat Nicushor.. dar voi cum l-ati tradat mai muflonilor cand l-ati dat afara din partid? siktir!
      • +2 (14 voturi)    
        PSD minte ca doar asta stie: si-a dat demisia (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:14)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Votam USRplus ca sa scapam de mincinosi
    • -6 (10 voturi)    
      Nicusor s-a maturizat. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:45)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

      A inteles ca nu poti face nimic pentru tara asta stand si injurand sistemul. Trebuie sa fii in interior, nu afara sa te bati cu sistemul in interiorul partidului, nu in afara lui.

      Stiu, ce spun eu, e inadmisibil pentru hipsterasii care au folosit USR doar pentru imaginea personala, la modul "sunt USR-ist, sunt de partea buna a Fortei", fara sa le pese cu adevarat de tara asta, nu au facut nimic ca sa schimbe ceva cu adevarat in tara asta, ci doar exercitii de imagine, forme fara fond gen adunat gunoaie cu Mandruta, sau aplicatii infantile de telefon, prezentate cu emfaza pe toate canalele lor, care promit ca revolutioneaza administratia, educatia, dar pe care nu le foloseste nimeni, nici nu le gasesti pe Google Play pentru ca nu le pasa catusi de putin de asta, important e ca si-au facut putina publicitate "brandului personal" ca sa zic asa.
  • -17 (39 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:39)

    [anonim]

  • -3 (37 voturi)    
    BRAVO (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:42)

    astf [utilizator]

    Felicitari domn primar
  • +8 (50 voturi)    
    Plecați .... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:51)

    falcoind [utilizator]

    USL trăiește nu se v-a schimba nimic nici in 6 dec nici peste 20 de ani. In 1993 am făcut greșeala și am rămas, am sperat, am fost naiv, Intre timp au trecut ani azi as pleca doar pt copiii , ii repet zilnic soției sa plecam pana nu e prea târziu, azi când am văzut imaginile de la spitalul din Resita ma întreb din nou de ce .... nu am plecat încă ? Acum vine și ... ca PNL e singura soluție adică un partid de impotenți , trase-iști și foști membri USL . Trist, a greșit Brucan 300 de ani nu 30 e nevoie pt a schimba un popor care tolerează, hoți, mincinoși, mici smecheri , băiați deștepți , amanțele, iubițele și nepoțele.
    • -5 (13 voturi)    
      Pleaca.. te implor. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:23)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Dar o rugaminte as mai avea. Renunta si la dretul ala de vot in diaspora. E sub nivelul tau si al meu.
  • -9 (39 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:52)

    [anonim]

    • -7 (31 voturi)    
      iuda ati fost voi. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:12)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui

      .. cand l-ati data afara din propriul partid.
      • -1 (9 voturi)    
        Si-a dat singur demisia, lasa placa (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:08)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Greu cu goagle?
      • -2 (8 voturi)    
        Stai sa ii vezi la ciolan. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:51)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Atunci se vad adevaratele Iude. Deocamdata pentru ei e usor: stau pe margine si ii injura pe ceilalti hoti.
        Odata ajunsi la putere, incepe greul: sa le furi oamenilor si ultima frimitura de paine de la gura si totusi sa le lasi impresia ca ai facut totul pentru ei.
        Apoi inca vreo 10 ani de dezamagire ( cu cat promisiunile sunt mai mari si mai radicale ), in care hipsterasii revolutionari se vor trezi si ei ca aia de care rad si pe care ii fac PSD-isti: niste oameni dezamagiti, care sufla in iaurt cand e vorba de promisiuni electorale.
      • +4 (12 voturi)    
        Minte inainte PSD ca nu stie altceva (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:15)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        "La exact doi ani de înfiinţarea USR, Nicuşor Dan a anunţat că demisionează de la conducerea Uniunii şi din partidul pe care l-a fondat. Spune că a luat această hotărâre după ce colegii săi au vrut neapărat să se poziționeze în privința definirii familiei în Constituția României."
      • +3 (11 voturi)    
        Si-a dat demisia ! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:34)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Si-a abandonat constructia, pentru ca majoritatea a votat altfel decat ce vroia el !! Daca tot ati uitat , va amintesc ca el dorea o tampenie : ca usr sa nu se pronunte in nici un fel privind referendumul legat de familia traditionala ........ Intrebat daca va da bani pentru Catedrala a raspuns ca va invita cetateni si va vorbi cu ei , bla , bla !! Credeti ca nu stiu ce (...) am votat ?! Si la prezidentiale si la Capitala !!
  • -17 (29 voturi)    
    Campanie electorala ilegala (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:53)

    Lu48 [utilizator]

    Votul nu este secret ?
    Ce spune legea ?
    • +1 (15 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:08)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

      acum astea sunt poveștile de la prostii din PSD ?
    • +1 (15 voturi)    
      ti-a aratat votul? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:13)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

      a spus cu cine voteaza inainte de alegeri. daca mergi pe logica ta, ar insemna ca toti cei care zic ca voteaza USR sunt in afara legii, nu?
  • -10 (44 voturi)    
    de azi sunt fan Nicushor... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:53)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. bravo, ba Nicushoare, te-am injurat degeaba. de azi iti fac propaganda pe gratis, nici nu e nevoie sa ma platesti.
    mi-a placut miscarea, le-ai dat-o ///useristilor.
    • +3 (23 voturi)    
      penelist (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:10)

      methalman [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      s-a gasit penelist sub acoperire printre postaci. o fi pesedist mutat la peneleu sau alde pemepist migrat migrat dupa ciolan?
      • -7 (7 voturi)    
        da.. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:32)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui methalman

        .. pacat am votat cu usereu la ultimele 3 dati cand am fost la vot. :((
    • -5 (5 voturi)    
      Era simpatic de mult. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:24)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Doar ca abea azi i s-au coborat....
  • +7 (23 voturi)    
    Atat de simplu a fost ! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:56)

    Susufler0 [utilizator]

    Orban : "Nicusor, consilierii nostri generali voteaza dupa cum le dicteaza constiinta iar constiinta le dicteaza ceea ce le spune partidul ! Deci cu cine votezi duminica ?

    Iar Nicusor (creatorul USR pt cei care nu cunosc !!!) a raspuns : "Si eu votez dupa cum imi dicteaza constiinta !"

    PS. Atat de simplu a fost !
    • -1 (9 voturi)    
      care... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:00)

      mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      contiinta....si a cui, ca doar nu credeti ca N.D. are asa ceva? Oricum, in viata mea nu-l mai votez, indiferent pentru ce functie va mai candida! Nimic nu-mi garanteaza ca, peste 4 ani voi mai vota USR-ul, depinde numai de ce vor face ei in acest timp, dar, N.D. sigur, nu voi mai vota, nu mai trebuie sa faca nimic, imi este de ajuns ce a facut azi!
      • +3 (11 voturi)    
        Nicusor a fost dubios din momentul (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mamenervat

        Referendumului pt familia traditionala !
    • +5 (11 voturi)    
      Problema e ca... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:16)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ... a obtinut voturile consilierilor PNL in Consiliu, dar poate ca le-a pierdut pe cele ale consilierilor USR, majoritare in alianta.

      ND mi s-a parut dubios de cand a insistat cu includerea PMP...
      • +3 (9 voturi)    
        BINGO ! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:37)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

        :))

        PS. Stai sa vezi cand o sa inceapa sa-i ceara Orban sa intre in PNL !
  • +16 (34 voturi)    
    Nasol (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:57)

    Remarque [utilizator]

    Inteleg ca are inca de la USR rani adanci. Dar...Orban?! PNL?! Un partid vechi, nereformat, care mimeaza buna intentie, insa duce in spate greii lumii politice vechi, care au ingropat Romania?
    • 0 (10 voturi)    
      Asa este (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:05)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      cand mimezi buna-credinta, dar in spate esti puternic santajabil si ai caracter indoielnic....
  • +4 (24 voturi)    
    nu este nicio surpiza... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:58)

    rochiri [utilizator]

    dar sper ca se apuce si de treaba la bucuresti..
    acum nd este fan usl..bine de stiut...
  • +5 (25 voturi)    
    greseala politica a PNL (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:09)

    PrivireCritica [utilizator]

    Arata teama ca pierd alegerile. Considerand ca oricum va fi guvern PNL + USR + cine mai intra ( PMP, UDMR) e o declaratie inutila care nu face decat sa ingreuneze sarcinile lui Nicusor Dan , adoptarile de proiecte in CGMB
    • +1 (9 voturi)    
      Sfanta naivitate!!! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:45)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      "oricum va fi guvern PNL + USR + cine mai intra (PMP, UDMR) "

      Serios?

      Faza cu BEC Dambovita a dovedit clar ca BEC-urile sunt pe deplin obediente fata de pedesere, ca nu conteaza ce vitam noi, ci mai degraba ce numara dumnealor!
    • +1 (7 voturi)    
      Eu zic ca l-au obligat/a acceptat sa arate ca un (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:32)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      prost in fata publicului lui .......Cum ar fi aratat o declaratie , alaturi de Orban, in care invita cetatenii la vot masiv ?!!
      Exact asta au incercat sa faca si cu Ciolos, dar acesta nu s-a lasat calcat in picioare pentru ca promisese sa nu se implice politic si Presedintelui si cetatenilor, la instalare !!
  • +20 (36 voturi)    
    Optiunea lui Nicusor Dan... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:14)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...nu trebuie sa fie nici o tragedie pt USRPLUS care trebuie sa aiba drumul lui in continuare...La fel cum Nicusor Dan trebuie sa il aiba pe al lui, daca tot s-au despartit...
  • -12 (38 voturi)    
    2+2=5 (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:19)

    cenzuratul [utilizator]

    Se pare ca matematicianul ND nu agreeaza matematica woke a SJW din USR.
  • +4 (14 voturi)    
    treaba lui (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:25)

    heimdallr [utilizator]

    E alegerea lui Nicușor să voteze PNL. Ținând cont că apărea zilnic cu Orban să îl ridice în slăvi nu cred că e nici o surpriză. Da, era mai potrivit să nu facă și acest gest dar dacă așa a dorit treaba lui. Să sperăm că va confirma măcar jumătate din ce a promis. Totuși pentru cine are ochi, urechi și minte se vede de la o poștă diferența dintre primarul USRPlus Clotilde și primarul PNL Nicușor. Câte informații și câte mizerii ies la iveală prin transparența lui Clotilde și câte acțiuni concrete au fost deja de a scoate la iveală mizeriile lui Tudorache de la sectorul 1 să cunoască și cetățenii urmările PSD. Nicușor Dan vorbea de un audit, vorbea de o caracatiță a lui Firea înainte de alegeri. În afară de a sta cu mâna întinsă la Orban ce mai face exact? Ce face cu caracatița? Sau plimbatul cot la cot cu Orban și zâmbitul cot la cot e mai important? Da, înțeleg compromisuri și iar compromisuri ca să fie bine. Uite că USRPlus nu merg pe compromisuri de aceea și apar neînțelegeri la tot pasul cu PNL pentru că PNL ca și pentru PSD a fura, a numi politic e normal dacă așa impun la negocieri. Uite că USRPlus nu merge pe hai să îi lăsăm să furăm că așa putem vota o lege împreună. Cât despre Barna îi rog pe critici să asculte macar un interviu cap coadă de-al lui și apoi să vină să ne explice cât de slab e ca om, ca politician. Da, USRPlus va avea un scor de 15%-20% la parlamentare și nu va putea face mare brânză în următorii patru ani, greul e pe primarii și consilierii USRPlus să demontreze ceva local dar asta nu din cauză că sunt "progresiști" sau mai știu ce alte caracterizări fanteziste ci pentru că românul de fapt e ok să voteze un penal, un hoț, un pedofil, un mincinoș, un interlop că vezi tu se descurcă. Avem ceea ce votăm. Mi-ș dori PNL să ia 60% la parlamentare să vedeți exact ce sunt, nimic altceva decât un PSD ce nu a fost încă la putere.
  • -4 (8 voturi)    
    hehe (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:40)

    transpenibilus [utilizator]

    Asa, si? Ce, are cumva ND votul de aur sau ce?? Sa voteze cu cine vrea ca e o tara libera.

    Important e ca Poporul Roman cere scoaterea in afara legii si desfiintarea PSD!
  • +2 (12 voturi)    
    Atat voi spune (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:53)

    FanelJr [utilizator]

    Voi spune doar atat.

    Nicusor Dan, eu te-am votat.

    Desi nu sunt foarte incatat, voi lasa la o parte acest mesaj al tau de a vota pe PNL.
    Eu cred ca motivelele tale de a sustine pe fata pe PNL sunt legate de banii si sustinerea pe care o ai nevoie din partea viitorului guvern pentru Bucuresti. Ceea ce face sens.

    Eu insa, tot ce sper e ca vei fi primarul care ai promis ca vei fi.
    Daca vei dezamagi, eu nu te voi mai vota sigur.
  • +4 (10 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:54)

    it123 [utilizator]

    PNL nu ar fi luat niciodata primaria Bucuresti singur, sper ca romanii sa ii arate acestui PNL ce mic este.
  • +2 (14 voturi)    
    pnl (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:57)

    liviu_ [utilizator]

    fura de unde poate...

    votusi sa iasa

    oricum o greseala MAJORA a pnl si mai ales a lui nicusor...

    inteleg s-a simtit tradat de usr... dar el acum nu tradeaza usr, ci pe cei care l-au votat pentru ca e independent!

    sa te schimbi atat de repede dupa alegeri dovedesti doar ca ai coloana vertebrala a unei nevertebrate...
  • +3 (11 voturi)    
    Cred ca a fost vorba despre o discutie cinica ! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:10)

    Susufler0 [utilizator]

    Orban i-a spus ca daca nu declara formal ca voteaza cu PNL consilierii generali ai PNL nu ii vor sustine programul !

    PS. Bine cel putin ca nu l-au obligat inca sa intre in PNL !
  • +2 (10 voturi)    
    si dupa generale (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:11)

    miculescu-rucar [utilizator]

    urmeaza alegerea viceprimarilor!
    • +3 (7 voturi)    
      De putine ori am fost noi doi de acord (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      dar acum chiar iti dau dreptate : Pazea ca vine alegerea viceprimarilor !
  • +3 (13 voturi)    
    Omul schimbarii a ales vechea clasa politica (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:17)

    dasim [utilizator]

    Asta nu e un semn bun pentru viitorul sau politic.
    • -2 (2 voturi)    
      Nici pentur "noua" clasa (Joi, 3 decembrie 2020, 10:58)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui dasim

      Care miroase deja a invechit.
  • +3 (15 voturi)    
    sa-mi explice si mie pnl (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:19)

    liviu_ [utilizator]

    cum de e importiva psd si vrea alianta cu usr, cand efectiv TOATE actiunile lor dovedesc contrariu?!

    doar nu crede cineva ca nicusor a atacat usr fara "aprobare" de sus, nu?!

    pnl nu dovedeste ca e acelasi partid politic penibil care face orice pt voturi (ma mir ca nu i-au facut si lui ilici vreo oferta sa vina in PNL)
    si nicusor dovedeste ca nu are coloana vertebrala. trist...
    aveam pretentii mai mari de la omul asta!
  • 0 (12 voturi)    
    disperare totala (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:24)

    Barbaneagra [utilizator]

    PNl e disperat, a facut presiuni ca ND sa iasa la bis.
    Proal ca nu le vine sa creada ca PSD (fratele mai mare) are acelasi hardcore din 90 incoace. Iar daca mai vine si pacaliciul de Ponta cu promisiuni (lucy in the sky with diamonds) gen 2500 pentru fiecare si inca 1500 pentru fiecare membru al familiei, asa, de la mine pan la tine, e nasol...
    USR ramane USR, nu o sa va dea pe spate cu nicio promisiune pentru ca nu e genul. De aia merita votat.
    Ce eforturi supranaturale PSD+PNL+pmp sa mature USRul, sa dea cu bunul simt si corectitudinea si respectul pentru munca si initiativa manageriala si profesionalismul fara scremete de pereti, sa fie doar ei, ca pana acum, sa imparta banii europeni la toata familia socialist-liberala (hai ca e loc si pentru motocicleanu si, indirect, hai ba ca e de-al nostru, mickey mouse) .
    • -2 (2 voturi)    
      Daca nu promiti nu poti esua. (Joi, 3 decembrie 2020, 10:59)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      Cand nu faci nimic.
  • -1 (9 voturi)    
    A crescut mare! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:29)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu mai e naivul și idealistul Nicușor Dan, acum a devenit Nicu Șordan, un om care înțelege cum funcționează politica în România!
    • 0 (6 voturi)    
      hehe (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:37)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Inegalabi sunteti, Yefreytor Nykola1!
  • +3 (15 voturi)    
    Ma simt putin jenat... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:33)

    Mihail. [utilizator]

    Toti acesti oameni minunati din usr, pnl, psd etc. se lupta pentru binele meu, iar eu stau si pierd vremea pe Hotnews...
  • -2 (10 voturi)    
    Nicusoristii (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:35)

    mihaizzz [utilizator]

    Am si eu o curiozitate.. "nicusoristii" din USR cum vor vota? :D

    Am zis din momentul desemnarii lui de catre PNL ca USR (USR Bucuresti mai exact) ia o mare teapa. A luat-o si am luat-o toti cei care am sperat si am votat altceva decat vechea clasa politica, dar asta a fost pretul pentru a scapa de Firea...

    Dar sa ii vad pe membrii vechi USR care au sustinut aprig candidatura lui Nicusor ce fac acum, vor zice si ei ca Nicusor, ca PNL-ul este totusi bun si nu e nevoie de oameni noi in politica, sunt buni si aia vechi daca ND zice asa? haha :)))
  • -3 (13 voturi)    
    Șantaj (Miercuri, 2 decembrie 2020, 17:38)

    Celbland [utilizator]

    Nicușor Dan a preluat o primărie cu visteria goală, cu rețeaua de termoficare distrusă în prag de iarnă, cu un trafic aproape blocat, cu zeci de mii de pesediști care se hrănesc din banii Bucureștiului, lipsit de parcări și toate belelele. Mai mult, o parte importantă dintre bucureșteni îi sunt ostili și abia așteaptă să-l denigreze.

    Profitând că Nicușor Dan nu poate face nimic pentru bucureșteni în acest moment fără un ajutor financiar din partea guvernului, nemernicul de Orban l-a obligat să pretindă că este penelist. Ca dovadă, Orban a stat lângă el, ca să nu se declare cumva independent.

    Asta arată josnicia PNL, care nu e departe de PSD.
  • -5 (15 voturi)    
    alegere intre securisti (USRPLUS) si Liberali (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:08)

    beretaneagra [utilizator]

    Nicusor Dan a facut o alegere buna, cu ca ar fi liberalii usa de biserica, dar decat un Barna si Ciolos, mai bine cu un guvern care sa ajute proiectele Bucurestiului..Ciolos, un fanfaron, care se vede mare scula politica, un cersetor care s-a vazut cu sacii in caruta la Bruxelles, cu un partidulet de gainari si securisti, asemenea USR -ului lui Barna, un alt profitor si frustrat...generatia tanara voteaza omul nu partidele, poate si cei batrani sau trezit si nu voteaza partide..succes Nicusor Dan, nu imi esti drag dar sper sa faci mai mult decat scoafa aia de firea!
    • +3 (9 voturi)    
      Adica liberalii... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:12)

      gugurila [utilizator] i-a raspuns lui beretaneagra

      ... au furat dar au si facut? :)
    • +1 (11 voturi)    
      Si pe care om din pnl sa-l votez ? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:44)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui beretaneagra

      Chiar aveti impresia ca a fost vointa mea sa votez un Presedinte ca Iohannis-si prima si a doua oara- sau un Primar ca ND ? Credeti ca nu stiam, cand am pus stampila-fortata de imprejurari- ce nulitati, votez ? Nu mai vede ND vot de la mine nici daca concureaza cu Aghiuta, pentru magaria de azi !! Un minim de decenta cu care parea ca e confortabil, ar fi impus , sa roage oamenii sa mearga la vot si sunt sigura ca obtinea un efect mai bun ! Prin ce a facut arata ca bucurestenii au dat votul pnl, ceeace nu ar fi facut niciodata !!
  • +3 (15 voturi)    
    optiunea mea = caldura (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:12)

    Dianora [utilizator]

    Nicusor mama, n-ai vrea sa lasi nitel politichia aia si sa te ocupi si de administrarea BUcurestiului? Caloriferul meu e rece bocna, apa calda n-am avut de nici minte nu mai tin cand; pe vremea impuscatului se dadeau astea macar de zilele de sarbatoare, acum de 1 Decembrie cand o asteptam cu speranta, canci!
    Matale erai pe la Arcul de Triumf cu marimile liberale, noi n-aveam curaj sa iesim din plapuma. Parca te-am ales de manager la Bucuresti, ca la parazi si taieri de panglici era buna si Gabita!
  • +1 (13 voturi)    
    un alt papa..gal (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:31)

    Coco Whistle [utilizator]

    care nu isi cunoaste locul + gagiul e deraiat. un alt 'profesoras' si uita prea repede sa rolul sau, sa fie servanti.romanii sint benecunoscuti in arta tradarii, inclusiv a intereselor de stat/natie.
  • -2 (20 voturi)    
    "Nicușor Dan întoarce oficial spatele USR" (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:49)

    let_s_twist_again [utilizator]

    foarte riscant acest gest în raport cu susţinători ai lgbt...
    ;)
  • -6 (12 voturi)    
    wow (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:52)

    Incomod3 [utilizator]

    placuta suedeza a devenit bumerangul suedez :)
  • +2 (14 voturi)    
    A inceput deja curvasareala politica (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:55)

    niponica [utilizator]

    Pacat ca tradeaza increderea celor care l-au votat.
  • -3 (17 voturi)    
    Respecta USR, de aia i-a intors spatele :)) (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:09)

    CezarN [utilizator]

    S-a intors cu spatele la USR (asa cum le place lor) si cu fata la PNL. Deci, nimeni nu se supara. :))
    • -1 (7 voturi)    
      ca sa fiu in ton: (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:39)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      deep one(s) :D
    • -1 (11 voturi)    
      respecta pe dracu (Miercuri, 2 decembrie 2020, 19:58)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      a avut 2 ocazii sa arate ca e om si gandedste

      1 - putea sa mai astepte cateva luni pana isi arata pe fata dragostea fata de pnl
      2 - putea sa nu atace deschis usr (tehnic vorbind el atacat partenerul pnl (asta pentru cei care chiar cred asta si nu si-au dast seama ca usl tarieste)).

      macar una din astea 2 putea sa le faca...

      nu sunt absurd, fiecare om isi urmareste interesul, dar nicusor a criticat fostul lui partid. MAI MULT: a criticat partidul facut de el!
      Pai nene daca eu fac un partid, daca ala merge prost macar o parte din vina o am eu, nu?! deci nicusor se autocritica, numai ca nu-si da seama. Ceea ce este trist pt unu care e matematician...
    • -1 (13 voturi)    
      Boss asta arata ca PNL e in rahat pana in gat (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:13)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Daca au ajuns atat de disperati incat sa-l puna pe Nicusor sa-si declare public afectiunea pentru ei. In realitate asta nu va misca nici 0.5% din cei care voteaza USR. Iar PNL va luat o bataie crunta la aceste alegeri. Dupa ce au inchis spitalele, scolile, pietele , crede prostanacul ala de la Cotroceni ca poate sa intoarca situatia in ceasul al 12-lea ? Crede ca daca topaie pe santierele de autostrazi, PNL mai are vreo sansa ? Mare minune daca depasesc 25%. Si e perfect pentru USR - le vor pune pistolul la tampla sa accepte toate cererile lor daca vor sa mai guverneze.
    • +2 (4 voturi)    
      Doar ca sta in genunchi in fata PNL ! (Joi, 3 decembrie 2020, 2:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Acum, ce sa zic... nu stiu daca in vreme ce sta in genunchi in fata PNL, are USR-ul in spate ?! :))
  • +1 (11 voturi)    
    Nicusor este PNList de mic (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:08)

    vlad.pe [utilizator]

    Nicusor este PNList de mic, sa nu uitam ca Firea a castigat un mandat pentru ca PNL a avut 2 candidati care sa faca concurenta PSD-ului pe Orban si pe Predoiu.

    Nicusor Dan nu si-a exprimat dragostea pentru PNL pentru ca ar fi pierdut votul fanilor USR, asa a dat impresia ca este independent pentru a ciupi voturi si de la USR+, la anuntarea rezultatelor deja se instalase in sediul PNL.
  • +1 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:03)

    [anonim]

  • +2 (10 voturi)    
    O tara ca un show de comedie... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:27)

    Gigi Kent [utilizator]

    Si in timpul asta Dan Barna e in carantina si nu poate vota pe 6.Decembrie.

    Mor de ras cu politica din Romania.

    Robert Cazanciuc (PSD): "noi muscam din PNL"
    Gadea (A3): "din ce parte anume?"

    Cum sa nu te simti bine cu o tara asa vesela, cu politicieni atat de simpatici?
    • -2 (2 voturi)    
      Nicusor (Joi, 3 decembrie 2020, 14:25)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Sa stam linistiti: N.D. a intors -pardon- spatele numai votantilor LGBT din USR. Cu "traditionalistii" e, in continuare, pe bune!
  • -3 (15 voturi)    
    Revolta USR-ista...cu caimac! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:02)

    Cataleya [utilizator]

    Nicusor Dan a ales o tabara.
    Daca din cauza asta USR-istii se simt amenintati si fac spume la gura, inseamna ca baza lor electorala statea de fapt in N.Dan, nicidecum in Barna, Ciolos, Drula, Ghinea...
    Bucurestenii si-au ales primarii, iar primarii la randul lor isi aleg sursa de venit pt urmatorii 4 ani.
    USR-Plus nu va trece de 17- 18% (si asta o spun propriile lor sondaje, deja de cateva luni).
    Asa ca este inexplicabil infantilismul postacilor USR care viseaza la un USR cu 30% sau chiar peste PNL!

    La cum s-au comportat propagandistii si "geniile" de campanie ale USR-Plus, rezulta ca au facut tot posibilul sa ajute PSD-ul.
    Ca ei ar fi vrut altceva - tot ce se poate.
    Dar rezultatul e clar.
    In campanie, USR a lucrat cot la cot alaturi de PSD, impotriva PNL.
    Pe 7 Decembrie USR isi va inghiti esecul, alaturi de "marii strategi" Barna, Drula si Ghinea !
    (Ciolos oricum joaca intr-o liga net superioara.
    Barna bate mingea in curtea scolii, in timp ce Ciolos sta la masa tratativelor cu mai marii Europei - de la egal la egal)
    • +3 (9 voturi)    
      L-ati pus la butoniera, exact cum a facut Basescu (Joi, 3 decembrie 2020, 0:26)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      cu Monica Macovei, Plesu, Sever Voinescu ! Asa cum face acum Ciuma cu Rafila si Cercel (pe care-i trimite la confruntari tv ca Ciolacu nu poate nici sa citeasca fituicile ... Voi cu ce dracu defilati in afara de ND ? Aveti impresia ca daca candida pentru pnl, lua mai mult de jumatate din voturi ?
      Nu stiu ce castigati voi, pnl din asta dar el pierde caci a spulberat singura calitate care cred ca era unanim recunoscuta : decenta !!
      Cu el discutam ca cetateni din 7 decembrie , cand voi, pnl o sa-l uitati...........
    • -3 (5 voturi)    
      Orban iubeste Bucurestiul (Joi, 3 decembrie 2020, 0:56)

      n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Cred ca Orban se implica cu toata disponibilitatea in problemele orasului. Este o sansa si pentru primarul N.Dan sa aiba partener un premier pasionat de oras. Nu laud PNL-ul sau pe Orban, dar trebuie sa recunoastem o diferenta de interes la actualul premier fata de ceilalti dinaintea lui pentru locuirea civilizata in capitala tarii pina la urma. Orgoliile politicienilor s-au tradus in dezinters si nepasare pentru calitatea vietii orasenilor. Oprescu si Firea, mereu ocupati si cabrati electoral, ba pt. presedinte de tara, ba pt. a prelua partidul, veneau in conflict cu alte tabere de putere si nu colaborau cu guvernul. Pina si Tirana, capitala Albaniei, are aproape gata o centura de transport ocolitoare.
      Eu, unul, voi vota coalitia USR-PLUS (pt. partea plus) pt. ca nu pot cautiona vechiul mod de a face politica, cel exclusiv de ocupare masiva a institutiilor si apoi tocare marunta a bugetelor, cu gindul doar la ziua de azi.
    • 0 (2 voturi)    
      ceva se va schimba... (Joi, 3 decembrie 2020, 12:10)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Voturile din diaspora vor merge in continuare catre USRPLUS si asta spune ceva.

      Nu poti privi cu resemnare, asa cum face de multe ori Presu de serviciu, ci ar trebui sa actionezi formal si informal pentru o RO mai puternica, fara corupti si cu oameni competenti.

      Cauta, cauta si vei gasi oameni care sunt puternici, nu sunt corupti si competenti si aceea sa urce in functii cu demnitate publica.

      Ciolos asa a facut. ND asa face.
      Barna nu face asa. Orban nu face asa.

      Diferentele se vad si oamenii decid f. simplu.

      No regret!
      timpul cerne si ajuta la discernerea valorilor!
  • +3 (15 voturi)    
    si principiile unde sunt, ND? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 23:23)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    1) ce ziceti de politizarea pe care PNL o practica asiduu, umpand institutiile de incompetenti politruci, dupa cum s-a vazut si in reportajul Recorder? asta sa fie cea mai buna solutie pentru Ro?
    2) dar de traseismul PSDistilor si altor oportunisti adunati de PNL? doar la Bucuresti, daca va uitati pe lista, va ia senzatia de voma: Campeanu (fost PSD, Pro)- coleg fondator al ASSN cu securistii Oprea, Pricopie, Cumpanasu, etc. Burduja- fiu de bancher (securist, ca doar nu credeati ca e de capul lui?) sef la Bancorex cand a fost devalizata prin imprumuturi uriase, fara acoperire, date la securisti, militie, smecheri, politicieni, etc si pt care am platit 20 ani dauna prin "taxa de solidaritate" din pretul combustibiilor, ca asa a vrut securistul dovedit Mugurel in 2020. Adica toti saracii au platit averea imbogatitilor tranzitiei. Well si acest Burduja (pus acum SS intr-un minister) a fost tinut de babacu la studii in US, in anii 90 (cu taxa, sa ne intelegem), sute de mii de euro, trai bun, revine in Ro sa ne conduca. Tot ei sau copii lor....sistemul se adapteaza, nu cedeaza. Si ar mai fi ceva nume....agramata Anisie....
    Sa fie toti acestia "cea mai buna optiune" pentru Romania, dle ND? Chiar asa credeti?
    3) programul PNL e o gogoasa propagandistica, valorile acelea aruncate doar sa impresioneze analfabetii de toate tipurile, fara analize in spate, surse clare de finantare, ca la USR, nimic.
    Asta e "cel mai bun program" dle ND?

    Urat ati ajuns, ati plecat din USR (nu inteleg de ce se perpetueaza marota asta ca a fost dat afara, nu, a plecat singur, asa a decis, ca a zis ca nu se mai regaseste in setul de valori (progresiste) ale USR, cand a fost vorba de referendumul CpF, pe care el l-a sustinut si USR nu), revin, ati plecat din USR motivat de inflexibilitatea principiilor si acum votati cu PNL, dand dovada de "flexibilitate" principiala, etica, morala, maxima.

    Cam...gretos si prea...politicianist!
  • +2 (10 voturi)    
    Se poate scrie un bestseller, Pirueta... (Joi, 3 decembrie 2020, 0:56)

    Propinatiu [utilizator]

    Având în vedere că aproape două treimi din voturile pentru Primăria Capitalei au venit de la USR PLUS...
  • 0 (4 voturi)    
    PNL este ipocrit! (Joi, 3 decembrie 2020, 1:23)

    Adi72 [utilizator]

    Deci votam USR. PNL si-a dovedit competenta si face tot ce poate sa ne arate ca nu poate guverna eficient singur. Cind a facut USL ne-a convins, asa ca .... stampila pe USR ca inca nu stiu sa fure la nivel PSD-PNL.
    • -1 (3 voturi)    
      Si chiar mai mult de atat ! (Joi, 3 decembrie 2020, 10:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Adi72

      Am insa o observatie ! Voteaza USR ca fiind partidul mai bun pt Romania acum !

      PS. Nu il vota ca fiind partidul mai putin rau !
      • -2 (2 voturi)    
        Uite, de naivitatea asta vorbeam mai sus. (Joi, 3 decembrie 2020, 15:25)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        E simpatica.
  • -2 (4 voturi)    
    PNL,ND (Joi, 3 decembrie 2020, 11:54)

    Iaca [utilizator]

    Distrugerea PNL a fost facuta de Tariceanu prin formarea cancerului USL !
    E cazul sa se revina la doctrina PNL (traditional ).
    ND simte acest lucru si incearca (renuntand la orgoliu -fondator al USR ) sa aduca pe cale PNL. Ca matematician demonstreaza ca este posibil...!
    Succes !
  • 0 (6 voturi)    
    una dintre cele mai mari greseli din aceasta (Joi, 3 decembrie 2020, 12:03)

    ..13 [utilizator]

    Campanie electorala este ca PNL-ul nu a vrut sa faca o intelegere si o coordonare de campanie cu USR-PLUS.

    este o greseala care o sa coste PNL-ul in special si din pacate o sa duca la o crestere a voturilor pe directia #ciumeirosii.

    Asa este cand este incapatanat si nu vrei sa accepti o realitate care se vede cu ochiul liber.

    Succesul de etapa era o intelegere de coordonare a campaniei PNL cu USR-PLUs pentru a evita orice atac la baioneta intre acestea cu finalul asteptat ca fiind aruncarea in ridicol a #ciumeirosii.

    Nu se vede padurea din cauza unui mare bustean: aroganta.

    mare pacat!
    moment ratat si consemnat.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu schimba nimic declaratia lui ND (Joi, 3 decembrie 2020, 14:41)

    Thakka [utilizator]

    Nu cred ca vreun votant USR-PLUS se va suci si va vota PNL, pentru ca asa voteaza sau spune ca voteaza Nicusor Dan.