Nicușor Dan a fost validat de instanță la Primăria Capitalei, la o lună de la alegerile locale / USR: Firea trebuie să plece! - UPDATE

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 26 octombrie 2020, 15:23 Actualitate | Politic


Nicusor Dan
Foto: Inquam Photos via Digi24.ro
Mandatul lui Nicușor Dan de primar general al Capitalei a fost validat luni de Curtea de Apel București, decizia fiind definitivă.

Instanța a respins ca fiind tardive cele 52 de apeluri depuse de reprezentanți PSD prin care era contestată validarea mandatului lui Nicușor Dan: "Admite excepţia tardivităţii. Respinge toate apelurile ca tardiv formulate".

Mandatul lui Nicuşor Dan a fost validat de Tribunalul Bucureşti în 12 octombrie, însă decizia instanței a fost contestată apoi de foști și actuali consilieri PSD.

Potrivit procedurii, prefectul Bucureștiului trebuie să convoace o ședință a CGMB, în care să depună jurământul atât consilierii, cât și primarul Capitalei.

USR: Firea trebuie să plece!

Reprezentanții USR au reacționat printr-un mesaj pe Facabook în care spun că Gabriela Firea trebuie să plece, arătând că cele peste 50 de contestații, care invocă "motive ridicole", au fost depuse pentru a trage de timp.

În aceeași situație se află și Clotilde Armand, care nu a putut să își preia mandatul de la Primăria Sectorului 1 pentru că au fost depuse 120 de contestații în instanță. "Oare câte hoții a făcut PSD în primării dacă încearcă atât de tare să amâne inevitabilul? Nicușor Dan și Clotilde Armand își vor prelua săptămâna aceasta mandatele și vor descoperi toate furturile", adaugă USR.

Nicușor Dan spunea, duminică seară, la B1TV, că joi sau vineri, cel târziu, va fi instalat la Primăria Capitalei.

El a afirmat că este "o oarecare confuzie", pentru că multă lume are impresia că el este primar de o lună, timp în care însă nu a avut niciun fel de atribuţii. Conform legii, primarul în funcţie este cel care a fost ales în 2016, Gabriela Firea, care va rămâne până joi, vineri, când Nicușor Dan speră să fie instalat. "Deci responsabilitatea pe tot ce se întâmplă în Bucureşti îi revine până atunci”, a subliniat el.

Chestionat ce a făcut în aceasă lună în care nu a putut să îşi preia mandatul, primarul ales a precizat că a evitat să deschisă conflicte mediatice şi s-a ocupat de ceea ce înseamnă relaţia cu alte autorităţi de care va depinde activitatea sa ca edil.


El a spus că în cele 52 de sesizări (apeluri) depuse de foști sau actuali consilieri PSD la decizia instanței de validare a mandatului său de primar sunt invocate ”motive ridicole”, vorbindu-se de fraudă electorală "în același stil conspiraționist cu care PSD ne-a obișnuit în ultimii ani", iar acestea sunt copy-paste, având toate inclusiv aceleaşi greşeli gramaticale. ”Se cere nici mai mult nici mai puţin decât reluarea alegerilor locale în Bucureşti, dacă vă vine să credeţi”, a afirmat Nicușor Dan.

Primarul ales al Capitalei a mai susținut că "în mod deliberat” se pregătește o iarnă grea pentru bucureșteni, prin întârzierea preluării mandatului său, din cauza contestațiilor.

"În mod deliberat se pregătește o iarnă grea pentru bucureșteni în ceea ce privește serviciul de încălzire, tocmai pentru ca, în stilul binecunoscut, PSD să dea vina pe noua administrație că nu e în stare să rezolve problemele orașului”, a spus Nicușor Dan.

Întrebat ce înseamnă o iarnă grea, Nicușor Dan a răspuns: "Bucureștiul va avea trei mari probleme în zilele imediat următoare: criza medicală, criza căldurii și apei calde și criza financiară. Când am vorbit de iarna grea, m-am referit la criza căldurii și apei calde, pentru că acolo este nevoie de niște măsuri preliminare, de stocuri de materiale pentru intervenții de urgență, de pregătirea unor echipe de intervenții și nu am informații că lucrurile acestea se întâmplă”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15676 vizualizari

  • +38 (48 voturi)    
    Și Firea nu plătește nimic? (Luni, 26 octombrie 2020, 15:27)

    BEDE [utilizator]

    Și pentru că a blocat primăria timp de o lună, Firea nu plătește nimic?
    • +14 (20 voturi)    
      PUSCARIEA e putin pentru ea... (Luni, 26 octombrie 2020, 16:35)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      București
      venituri totale – 4,05 miliarde lei
      venituri proprii – 3,38 miliarde lei

      Cheltuieli totale – 4,08 miliarde lei
      cheltuieli de personal – 338,9 milioane lei
      asistență socială – 419,2 milioane lei
      fonduri europene – 101,1 milioane lei
      investiții – 808,6 milioane lei
      învățământ – 85,7 milioane lei
      sănătate – 291,3 milioane lei
      cultură, recreere și religie – 560,4 milioane lei

      București cu tot cu sectoare

      venituri totale – 9,55 miliarde lei
      venituri proprii – 7,88 miliarde lei

      Cheltuieli totale – 9,9 miliarde lei
      cheltuieli de personal – 1,41 miliarde lei
      asistență socială – 764,4 milioane lei
      fonduri europene – 117,9 milioane lei
      investiții – 1,87 miliarde lei
      învățământ – 1,17 miliarde lei
      sănătate – 379 milioane lei
      cultură, recreere și religie – 1,43 miliarde lei
      • -24 (30 voturi)    
        Partea buna e (Luni, 26 octombrie 2020, 16:55)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Ca in zilele astea a apucat Firea si Pandele sa umble cu fierestraul prin canale si sa taie tevile, ca sa-l saboteze pe mucusor.
        • +12 (12 voturi)    
          hai .... (Luni, 26 octombrie 2020, 17:36)

          asada [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          ....plimba ursul !!! Esti prea "inteligent" sa te fatai pe acilea !!!!
        • +3 (3 voturi)    
          Esti un mic plagiator pesedac ! (Marţi, 27 octombrie 2020, 12:38)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          Mi-ai citit commentul de ieri si ai inlocuit numele sclavetelui Aurica Badulescu cu numele jupanesei si al jupanului !

          PS. Plus ca ai stricat si poanta : Aurelian taia de zor la tevi dar nu cu fierastraul ci cu bomfaierul ! :)))))))
    • +20 (20 voturi)    
      Hmm (Luni, 26 octombrie 2020, 16:48)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Eu ma tem ca timp de o luna a avut timp sa "arda" multe dovezi. Nu cred ca se astepta nimeni sa scape PSD-ul primaria generala... la un audit nu m-ar surprinde daca vor gasi neconcordante sau documente "mancate de sobolani".
    • -15 (23 voturi)    
      nu firea a blocat primaria o luna (Luni, 26 octombrie 2020, 17:05)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      cat timp a avut nevoie biroul electoral ca sa dea rezultatele finale ale numaratorilor???
      • +10 (12 voturi)    
        zi zau .... (Luni, 26 octombrie 2020, 17:44)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        sa te credem !!!Oare biroul elecoral a depus 52 de apeluri depuse de cei care te hranesc !!!! Tatamare (care ar fi avut cam 130 ani daca ar fi trait atat )avea o vorba ....tataie,pe curva o scuipi si ea zice ..o uite ce tare ploua afara ...!!!
  • +30 (42 voturi)    
    Oricum masinile de tocat hartii din Primarie (Luni, 26 octombrie 2020, 15:31)

    Susufler0 [utilizator]

    isi terminasera treaba !

    PS. Se stie insa ca in Romania exista destui functionari prevazatori care pt ca sa castige bunavointa sefului cel nou, mai inainte de a baga hartia in tocator fac un drum cu ea pe la xerox !
    • +15 (21 voturi)    
      :)))) (Luni, 26 octombrie 2020, 16:41)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ar fi interesant ;) :D
    • +17 (19 voturi)    
      Si cuptoarele care au ars (Luni, 26 octombrie 2020, 16:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Tocatura, si au Facut Treaba cu Succes
    • -1 (11 voturi)    
      Chiar crezi ca au avut nevoie de zilele astea? (Luni, 26 octombrie 2020, 16:56)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Hartiile erau taiate de mult, doar nu sunt atat de prosti sa le lase pe ultima suta de metrii, cand era clar ca o sa piarda.
      • -1 (5 voturi)    
        DUamna GF precum Eva Braun (Luni, 26 octombrie 2020, 18:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        A lasat Totul Pana Acum
      • +4 (4 voturi)    
        Faza era nu era centrata pe faptul ca (Marţi, 27 octombrie 2020, 12:45)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        au reusit cei doi sa-si acopere urmele pt ca au fost prevazatori ci pe faptul ca au facut atat de multe matrapazlacuri incat in mod fizic nu au avut timp sa toace/arda toate dovezile hotiilor !

        PS. Cum sa-ti spun ca sa nu te superi : Eu am facut o poanta cand am vorbit de masinile de tocat hartii ( intr-un comment am spus si ca Firea a importat pe ultima suta de metri 5 astfel de masini ! :))) ) , nu am vorbit neaparat la modul serios ! :)))))
    • +5 (5 voturi)    
      Sa fii sigur ca circuitul asta a fost : (Luni, 26 octombrie 2020, 17:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      sertar (seif) - xerox -tocator !
      Singura necunoscuta pt mine este insa persoana care va primi copia/copiile xerox dupa actele date la tocat :

      PS. Sa fie Gabi ? Sa fie Nicusor ? :))))))
      • +3 (3 voturi)    
        Asta se cheama optini multiple! (Marţi, 27 octombrie 2020, 10:22)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Da, functionarii care au avut prevderea sa treaca cu ctele pe la xeorx inainte de a la baga la tocator sau a le da foc in curte (ati vazut poluarea ziele acestea) au acum la dispozitie mai multe optiuni:
        - predau copiile duamnei Fierea, si mai fac un ban cinstit
        - le arata noului Primar.
        • +2 (2 voturi)    
          Dinnnng... Next level ! :)) (Marţi, 27 octombrie 2020, 12:34)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

          E ca in poezia lui Blaga "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" : Cu cat rezolvi un mister cu atat apar tot mai multe mistere, tot mai multe necunoscute, care se cer (sau nu !) rezolvate ! Si cum Nicusore este matematician la baza, e tocmai fain ! :))

          PS. Deci, cum se va comporta el fata de functionarul care ii va atrage atentia (cu dovezi) asupra matrapazlacurilor savarsite de Firea si de gasca ei ?
  • +14 (26 voturi)    
    Firea a fost de acord? (Luni, 26 octombrie 2020, 15:33)

    Cataleya [utilizator]

    Sa vedeti acum furtuna Vrancioaiei!
    Pai cum sa le depunem mai devreme, daca abia saptamana trecuta am descoperit furaciunile?
    Atacam decizia la CCR.
    Pai se poate?
  • -23 (45 voturi)    
    Bafă! (Luni, 26 octombrie 2020, 15:33)

    Mazeta [utilizator]

    Mult succes domnului Nicușor, deși va avea de dus o luptă foarte grea cu doi agenți de influență: Vlad Voiculescu și agentul termic.
    • -20 (38 voturi)    
      si cu sine insusi (Luni, 26 octombrie 2020, 16:18)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      acolo unde ii si acuzator in instanta si aparator al intereselor primariei

      grele alegeri
      • -11 (23 voturi)    
        + (Luni, 26 octombrie 2020, 16:38)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        greaua mostenire
    • +12 (20 voturi)    
      /// (Luni, 26 octombrie 2020, 16:32)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      :-))))))))))
      Te-ai trezit ???
      • +8 (10 voturi)    
        L-au trezit (Luni, 26 octombrie 2020, 18:20)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        Je__ si Nevermind
        • -3 (5 voturi)    
          neah (Luni, 26 octombrie 2020, 22:37)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          I-am amintit ca doarme inca. Putea enumera mai complet scuzele viitoare, trecute si prezente. Nu ca acum ar fi ceva exhaustiv, dar prea s-a exprimat ca trezit din somn.
    • -2 (4 voturi)    
      - (Luni, 26 octombrie 2020, 18:09)

      IP blocat de un dobitoc cu casca [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      agentul termic a inghetat !
  • -8 (20 voturi)    
    in sfarsit vei putea sa faci dus (Luni, 26 octombrie 2020, 15:37)

    maiorulmura [utilizator]

    hai cu calda!
  • +12 (26 voturi)    
    liniile de tramvai, bulevarde asfaltate, reclame (Luni, 26 octombrie 2020, 15:38)

    Gryphus [utilizator]

    Nicusor Dan are multe de facut, e clar dar eu zic sa inceapa macar cu

    - reparatia provizorie a multor gropi si denivelari din bulevardele bucurestiului.

    daca are nevoie de ajutor sa afle unde sunt il putem ajuta toti cei care suntem soferi in Bucuresti

    - reclamele alea care uratesc centrul bucurestiului trebuie date jos urgent
  • +20 (30 voturi)    
    Incepe munca (Luni, 26 octombrie 2020, 15:45)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Va fi nevoie de o vointa si o putere de munca imensa.

    Sunt probleme care zac de zeci de ani, de la termoficare, infrastructura, poluare pana la spagarie, clientelism si mentalitate.

    Ii urez multa putere de munca, va fi greu.
  • +14 (22 voturi)    
    Inceput de mandat in tripla criza ! (Luni, 26 octombrie 2020, 15:46)

    Dilematic [utilizator]

    Nicusor Dan intr-o situatie imposibila, de neinvidiat, mostenita de la administratia Firea, va apela, obligatoriu, la sprijin guvernamental pentru a putea, macar ameliora in prima faza, lipsurile indurate de populatia Capitalei, in prag de iarna.
    • -2 (2 voturi)    
      - (Marţi, 27 octombrie 2020, 12:19)

      IP blocat de un dobitoc cu casca [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      quadrupla chiar, acum plicusor e liber sa conteste singur prezenta unde e palaria prea mare pentru el. E speriat rau, desi e inca primar on-line labe1.tv, la emisiunea lui ala care executa intocmai si la timp, ca la cluuuuuuuuuuj.
  • +20 (32 voturi)    
    Go - Go - Go / Firea la Bulau ! (Luni, 26 octombrie 2020, 15:49)

    un domn [utilizator]

    Doamne Ajuta !
  • +17 (19 voturi)    
    Bravo (Luni, 26 octombrie 2020, 15:50)

    1anonim [utilizator]

    Hai la treaba!
  • -15 (27 voturi)    
    Hai cu apa calda! (Luni, 26 octombrie 2020, 15:53)

    Miky60 [utilizator]

    Gata, e primar acum. Sa vina apa calda!
  • -16 (32 voturi)    
    asta putea sa ne spuna si Firea (Luni, 26 octombrie 2020, 15:59)

    bobo2 [utilizator]

    ca vom avea criza dupa criza, nu era nevoie de nicusor
  • +18 (30 voturi)    
    in sfarsit (Luni, 26 octombrie 2020, 16:03)

    Zentrix [utilizator]

    Haide Nicusor, asteptam de 30 de ani oameni ca tine in politica si administratie
  • +12 (20 voturi)    
    in 101 dalmatieni (Luni, 26 octombrie 2020, 16:17)

    Levellers [utilizator]

    Cruela a plecat. Asta-i dorim si cruelei antibucurestene.
  • +20 (28 voturi)    
    Unde sa plece Firea? (Luni, 26 octombrie 2020, 16:29)

    comentacu [utilizator]

    Firea trebuie retinuta, nu lasata libera sa plece :)
  • +20 (26 voturi)    
    in sfarsit! (Luni, 26 octombrie 2020, 16:30)

    tahomir [utilizator]

    Am scapat de duamna si in sfarsit avem la conducere un om extrem de inteligent , onest si cu multa putere de munca.
    Spor la treaba, domnule Nicusor Dan!
    • -3 (3 voturi)    
      - (Marţi, 27 octombrie 2020, 10:02)

      IP blocat de un dobitoc cu casca [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      ce a facut asta pana la 51 de ani, unde a avut bagata cartea de munca ? Exista vreun obiect, cat de miculut, o cutie de chibrituri, facut(a)ast de el ?
      Cu asta veti avea o deceptie mai mare decat cu betivul votat de voi.
  • +16 (18 voturi)    
    Ion Creanga (Luni, 26 octombrie 2020, 17:04)

    Atlantic [utilizator]

    Pentru firea un citat din Creanga:
    Pasol na turbinka,vidma!
  • +2 (20 voturi)    
    Nu va fi simplu (Luni, 26 octombrie 2020, 17:10)

    Amerlocu [utilizator]

    PSD va sparge semințe pe margine și va băga strâmbe de câte ori e posibil. USR are periculos de mulți consilieri locali. Ăștia au bunul obicei să să se mănânce între ei ca maidanezii. Va fi relativ ușor pentru PSD să-i ghidoneze măcar pe o parte din ei, suficienți ca să blocheze orice mișcare a primarelui.

    La ășita se mai adaugă Năsuii și Voiculeștii - pigmei cu ifose gigantice. Lor Nicușorul le-a cam fost băgat pe gât de PNL. Așa ceva nu se iartă. Pentru ăștia principala grijă va fi ca primarul general să-și rupă gâtul ca să poate spune cu satifacție: „Ehei, dacă mă alegeați pe mine...”
  • +1 (9 voturi)    
    De abia astept (Luni, 26 octombrie 2020, 17:48)

    A310 [utilizator]

    sa primesc vesti din Bucuresti , cand se va anula subventia la caldura , si bineinteles si subventia la transportul in comun , sase termine si in colonia Romanica cu pomenile . Fiecare sa fie cont propriu .