VIDEO Nicușor Dan, conferință de presă în fața Primăriei Capitalei: Preluarea mandatului meu mai întârzie cel puțin o săptămână din cauza atitudinii iresponsabile a PSD. Dacă cineva are probleme cu apa caldă să-l întrebe pe primarul în funcție, Gabriela Firea - UPDATE

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2020, 10:19 Actualitate | Politic


Nicusor Dan
Foto: Agerpres/EPA
Primarul ales al Capitalei, Nicușor Dan, a susținut joi o conferință de presă în fața sediului Primăriei, unde a anunțat că preluarea mandatului său va întârzia cel puțin o săptămână, din cauza atitudinii iresponsabile a PSD, care a depus 52 de contestații la decizia de validare a mandatului său.


”La Bucureşti, la Primăria Generală o să mai aşteptăm cel puțin o săptămână din cauza atitudinii iresponsabile a PSD”, a afirmat Nicuşor Dan.

El a spus că în cele 52 de sesizări (apeluri) depuse de PSD la decizia instanței de validare a mandatului său de primar sunt invocate ”motive ridicole”, vorbindu-se de fraudă electorală "în același stil conspiraționist cu care PSD ne-a obișnuit în ultimii ani", iar acestea sunt copy-paste, având toate inclusiv aceleaşi greşeli gramaticale.

”Se cere nici mai mult nici mai puţin decât reluarea alegerilor locale în Bucureşti, dacă vă vine să credeţi”, a spus Nicușor Dan.

El a arătat că la alegerile din 2016 Gabriela Firea a fost validată în funcția de primar al Capitalei în cea de a 17-a zi, iar el se află în cea de a 25-a zi de la alegeri și validarea va mai întârzia cel puțin o săptămână.

Apelurile la validarea mandatului lui Nicușor Dan ar urma să fie judecate luni.

"Dacă cineva are probleme cu apa caldă trebuie să întrebe pe primarul în funcție al Bucureștiului, Gabriela Firea, și nu pe mine"

"Vreau să spun un lucru important, pentru că, din păcate, nu este foarte bine înțeles. În ultimele 4 săptămâni, primarul Bucureștiului a fost Gabriela Firea. Azi, primarul Bucureștiul este tot Gabriela Firea și săptămâna următoare primarul Bucureștiului va fi tot Gabriela Firea. Deci, dacă cineva are probleme cu apa caldă trebuie să întrebe pe primarul în funcție al Bucureștiului, Gabriela Firea, și nu pe mine. Este un primar care și-a abandonat mandatul, obligațiile legale. Este un primar care a abandonat în plină criză sanitară toate preocupările, și alea puține, privind coronavirusul”, a spus Nicușor Dan.

El a acuzat-o pe Firea de lașitate, pentru că și-ar fi pus subordonații să semneze aceste contestații și nu a semnat ea însăși.

Nicușor Dan mai spune că unul din motivele pentru care se tergiversează instalarea sa este "caracatița de interese" din Primăria Capitalei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8742 vizualizari

  • -53 (71 voturi)    
    pathetic... (Joi, 22 octombrie 2020, 10:27)

    demaGOGU [utilizator]

    ...omu' va continua sa arunce vina in spatele pe-se-de si dupa 4 ani de mandat pierduti ptr Buc
    • -21 (31 voturi)    
      Pai are dreptate ! (Joi, 22 octombrie 2020, 11:16)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Niste homlesi l-au vazut de dimineata pe Aurelian "viclean copil de casa" prin canalizarea Bucurestiului cu un bonfaier taind la greu la tevi ! :))))
      • +8 (14 voturi)    
        cele 400 milioane euro sifonate (Joi, 22 octombrie 2020, 12:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        acum sunt stropite cu Var Stins
      • +1 (5 voturi)    
        Se pare ca gluma mea a fost interpretata (Joi, 22 octombrie 2020, 16:16)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        in defavoarea lui Nicusor ! Nu am vrut sa fie asa ! Mai greseste omul !

        PS. Scuze, cu atat mai mult cu cat l-am votat !
    • +20 (26 voturi)    
      patetic esti talica... (Joi, 22 octombrie 2020, 11:36)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      patetic esti talica... tu chiar ai impresia ca sictirul asta la adresa oricui este impotriva PSD functioneaza? mananci rahatel cat mai poti, se termina fondurile pentru postaci si la PSD...

      degeaba a incercat PSD sa aduca niste vidanje pline deghizate in doctori ( Cercel si Rafila )... amandoi sunt plini de bube si coruptie la stat.
  • +49 (57 voturi)    
    stai bre (Joi, 22 octombrie 2020, 10:28)

    gica pantalon [utilizator]

    ca mai au chestii de aranjat, acoperit, pus la dos
  • +46 (56 voturi)    
    Deh, nimeni nu vrea la puscarie (Joi, 22 octombrie 2020, 10:32)

    comentacu [utilizator]

    Bauiesc ca acum chiar muncesc din greu multi prin primarie ca sa distruga documente, stearga mailuri ori sa faca plati pentru servicii fictive ori livrari scriptice de bunuri.
  • +44 (50 voturi)    
    Optimist baiatu' (Joi, 22 octombrie 2020, 10:35)

    Cataleya [utilizator]

    Firea si cloaca lui Ciolacu se vor plimba pe la toate instantele , daca nu chiar si pe la CCR, numai ca sa intarzie preluarea mandatului de catre Dan.
    Mai exista cateva zeci de milioane disponibile si trebuie date cateva zeci de contracte catre borfasii lui Firea si Pandelica.
    Pana atunci, Nicusor nu vede primaria decat pe dinafara!
    • -1 (3 voturi)    
      după (Joi, 22 octombrie 2020, 16:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      auditul pe care-l va face Nicușor, Firea va vedea doar pe dinăuntru, pe mulți ani, o celulă la Rahova.
  • +37 (45 voturi)    
    hidra nu se lasa... (Joi, 22 octombrie 2020, 10:35)

    CetateanulRoman [utilizator]

    psd nu renunta usor la ciolan. Si are oameni infiltrati peste tot. De aia functiile se iau, ca intotdeauna in Romania, cu dosar si carnet de partid - unele tinute ascunse - pt ca prietenul la nevoie se cunoaste.
    In mod normal sesizarile de frauda ar fi trebuit tratate drept declaratie calomnioasa atita timp cit TOATE sesizarile depuse la BEC au fost respinse ca nefondate!
    Dar judecatorii respectivi au si ei pete la dosar, adeziuni, carnete de partid ascunse, etc.
    Prin actiunile sale psd submineaza statul de drept - trebuie scos rapid in afara legii, anchetat cine se face vinovat de toate actiunile indreptate impotriva statului de drept si bagati in puscarie pina le trece.
    Altfel nu scapam niciodata
    • +1 (7 voturi)    
      Corect si obiectiv (Joi, 22 octombrie 2020, 12:51)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Comentariu. Caracatita se intinde in toate structurile, iar in 30 de ani si-a consolidat puterea , cu fiecare an. Monstruoasa coalitie din 2012, USL, le-a dat posibilitatea sa-i aibe la mana pe partenerii lor de atunci, PNL-istii vechi, facandu-i partasi la matraprazlacurile lor. Drept pentru care, acum, avem situatia aceasta anormala, in care PSD, face tot ce vrea el, desi, aparent se lauda ca nu mai e la putere. Legea electorala cu modificari de pe vremea Dancilei, face ca aceste intarzieri de preluare de mandate sa se intinda, pana la "calendrele grecesti". Avantaj, primarii in functie, deci PSD-istii, care pot "face cat mai curat" la locul de munca.
  • -28 (46 voturi)    
    - (Joi, 22 octombrie 2020, 10:39)

    OnaniaSalveazaRomania [utilizator]

    ce vrea sa suge-reze asta cu toate conferintele tinute in aer liber, ca e pe dinafara ? Asta am stiut de cum l-am vazut cum isi ascunde ochii, un excroc.
  • -26 (40 voturi)    
    Erau multe și scrise cu litere marunte? (Joi, 22 octombrie 2020, 10:40)

    Un cititor [utilizator]

    au venit si cu vuvuzele sau numai cu pancarte?

    P.S. Parcă am mai văzut scena asta într-un film cu amendamente in regia USRPLUS
  • +31 (39 voturi)    
    Gabi are nevoie de timp (Joi, 22 octombrie 2020, 10:41)

    Itsoc [utilizator]

    e mult de lucru, trebuiesc acoperite toate furaciunile pe care le-a facut doamna Pandele in cei 4 ani.
    Cred ca se lucreaza 24/24 7/7 acum in PMB ca sa se aranjeze documentatia. La fel si la S1, trag de timp sa acopere urmele.
  • -27 (43 voturi)    
    Lamentari (Joi, 22 octombrie 2020, 10:56)

    citoyen de bucarest [utilizator]

    Asa incepea si Firea mandatul acum 4 ani, cu lamentari despre orice si cum nu e lasat de ''interese obscure" sa isi faca treaba..

    Contestatiile astea sunt bune doar cand le depune altcineva, altfel e aproape penal, nu?
  • +32 (44 voturi)    
    Se munceste din greu la primarie.. (Joi, 22 octombrie 2020, 10:57)

    pehash [utilizator]

    Nu poti sa faci pierdute actele ilegale din 4 ani in doar 10 zile..
    • -15 (31 voturi)    
      - (Joi, 22 octombrie 2020, 11:22)

      OnaniaSalveazaRomania [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      se vede ca ai lucrat doar cu lopata, habar n-ai despre acte
      • +3 (11 voturi)    
        se vede ca tu ai experienta cu primaria... (Joi, 22 octombrie 2020, 11:37)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui OnaniaSalveazaRomania

        se vede ca tu ai experienta cu primaria... doar ai relatii la partid, la primarie ... acolo unde trebuie.
        • -2 (6 voturi)    
          - (Joi, 22 octombrie 2020, 12:41)

          OnaniaSalveazaRomania [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          generatie diferita de a ta (N-AM).
    • -16 (28 voturi)    
      - (Joi, 22 octombrie 2020, 11:28)

      OnaniaSalveazaRomania [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      cum sa faci pierdute acte cand un exemplar, cel putin, este la alta persoana juridica !? Ce fumati vreau si eu.
      • +3 (13 voturi)    
        ia minus si taci... (Joi, 22 octombrie 2020, 11:38)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui OnaniaSalveazaRomania

        ia minus si taci...
        • 0 (10 voturi)    
          - (Joi, 22 octombrie 2020, 12:42)

          OnaniaSalveazaRomania [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          multumesc, asta mi-am dorit
      • -4 (12 voturi)    
        Iar in plus (Joi, 22 octombrie 2020, 12:06)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui OnaniaSalveazaRomania

        Actele sunt intregistrate in sisteme informatice, practice pierderea actelor este imposibila.

        Dar sa-i lasam pe muciosi cu propaganda lor penibila sa scoata rahatul din WC si sa-si vada de vidanjatul lor.
      • +4 (10 voturi)    
        ”persoana juritica” (Joi, 22 octombrie 2020, 12:18)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui OnaniaSalveazaRomania

        face posta” acelasi pachet de tigari cu cei de la primarie ......adica sunt BLAT
      • 0 (2 voturi)    
        simplu! (Joi, 22 octombrie 2020, 17:51)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui OnaniaSalveazaRomania

        cealalta persoana juridica este un SRL infiintat ilegal de Firea, condus de rudele si prietenii din Voluntari.
    • -3 (11 voturi)    
      Actele (Joi, 22 octombrie 2020, 12:04)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Nu se pot pierde, pune mana pe carte si lasa vidanjatul!
      • -1 (7 voturi)    
        Sova+Ponta si contractul Bechtel (Joi, 22 octombrie 2020, 13:13)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Aliosa, parca colegul vostru de sputnik, pinochio Ponta a declarat ca el si Sova au pierdut contractul Bechtel si nu poate fi tras nimeni la raspundere. Vrei sa spui ca ai vostri comunisti mint?
        • 0 (2 voturi)    
          Evident (Joi, 22 octombrie 2020, 15:56)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

          Ca sunt minciuni.

          Da ce, ti se pare o noutate ca se minte?
  • +19 (33 voturi)    
    fmm firea (Joi, 22 octombrie 2020, 10:58)

    maiorulmura [utilizator]

    din cauza ta umblu imputit ca nu pot sa fac dush
    • -11 (25 voturi)    
      - (Joi, 22 octombrie 2020, 11:25)

      OnaniaSalveazaRomania [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      daca scriam eu asta te suparai, de ce stai la mana lor, pune un boiler in baie si un instant in buca si lasa-i pe ei cu prostia de mii de km de tevi ! Intri si tu in randul oamenilor.
      • +4 (12 voturi)    
        tomline puti rau a psdist analfabet... (Joi, 22 octombrie 2020, 11:39)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui OnaniaSalveazaRomania

        tomline puti rau a psdist analfabet...
        • +1 (7 voturi)    
          - (Joi, 22 octombrie 2020, 12:44)

          OnaniaSalveazaRomania [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          multumesc, mai mult decat mi-am dorit.
      • -6 (10 voturi)    
        - (Joi, 22 octombrie 2020, 12:02)

        OnaniaSalveazaRomania [utilizator] i-a raspuns lui OnaniaSalveazaRomania

        Cum vrei tu sa-ti vina apa calda tocmai de la Viena, ca distanta ? Ti-e clar ca Nicusor e copil mic ? Inteleg, fi-rea era femeie, la ea lungimea conteaza, dar la pu-tu-li-ca asta ...

        - a venit apa calda ?
        - a venit, dar e rece !
    • +7 (13 voturi)    
      N-ar fi mai bine (Joi, 22 octombrie 2020, 12:02)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      ca TOTI bucurestenii lipsiti de apa calda sa mearga in Voluntari la domiciliul Viperei sa faca baie????Sunt convinsa ca familia Pandele are apa calda si caldura,iar piosi si milosi cum se cred ca sunt,SIGUR nu le va refuza bucurestenilor folosirea GRATIS al bailor!!
      • 0 (4 voturi)    
        Excelent (Joi, 22 octombrie 2020, 13:18)

        Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

        comentariu, excelent punctat. Dar fac pariu, ca, daca le spui ca madamme Firea e inca responsabila de apa calda, unii dintre ei nu vor mai considera aceasta problema, o chestiune vitala...se vor spala cu apa rece, de dragul "duamnei" si il vor critica in continuare, tot pe viitorul edil.
    • -2 (10 voturi)    
      Esti in minoritate! (Joi, 22 octombrie 2020, 12:31)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Nici aici (Turda-Mihalache) nu este apa calda, dar 99% din locuitorii Capitalei stiu ca Duamna Fierea a pierdut alegerile, asa ca il injura de zor pe Mucushor!
  • +18 (26 voturi)    
    pai da (Joi, 22 octombrie 2020, 11:01)

    alex34 [utilizator]

    el nu stia ca va trebui sa infrunte marlania la nivel de arta? si ca firea si psd nu au nici un fel de scrupule cand vine vorba de ciolan? omul asta pare ca are prea mult bun simt care il va dezavantaja in fata hienelor politice din jurul ciolanului de la primarie..
  • +9 (19 voturi)    
    Pe ultima suta de metri Primaria Bucurestiului (Joi, 22 octombrie 2020, 11:20)

    Susufler0 [utilizator]

    a importat 5 masini de tocat hartie ...

    PS. ...iar consumul de energie electrica din luna aceasta cica s-a triplat fata de cel din septembrie !
  • +10 (22 voturi)    
    Problema este mult mai grava (Joi, 22 octombrie 2020, 11:24)

    bigbrother [utilizator]

    Acesti consilieri PSD vor face parte din Consiliul general si vor putea bloca zeci de proiecte in viitor, acolo unde se cere majoritate calificata. Deja se comporta ca o haita de lupi cand vine vorba de investirea noului primar, va imaginati cum vor reactiona pe viitor?

    Daca mai luam in calcul si faptul ca PNL, USR si PMP vor avea propria agenda pt diverse proiecte, ma astept sa avem blocaje gramada in urmatorii 4 ani. Pe scurt, lupta nu s-a incheiat, cumva trebuie fortati gusterii din primarie sa tina cont de situatia orasului, nu de interesele lor.
    • -1 (9 voturi)    
      - (Joi, 22 octombrie 2020, 11:46)

      OnaniaSalveazaRomania [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      consiliul este USL, antrenat sa-l muiasca pe Bas, acum se dixtreaza cu copilasul asta de 51 de ani.
    • +1 (11 voturi)    
      E vina votantilor (Joi, 22 octombrie 2020, 11:52)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Ai dreptate, dar, ca deobicei, e in mare masura vina votantilor. A celor care au votat PSD cu 30%, oameni care nu au inteles nici acum ce rau inseamna PSD pentru Romania. Au votat intr-o veselie o mafie nenorocita, fara sa inteleaga ca primii care vor suferi vor fi chiar ei.
    • +3 (7 voturi)    
      dar sa punem mana impreuna pe matura si faras (Joi, 22 octombrie 2020, 12:22)

      tefter [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      si sa megem la sedinte, unde avem dreptul sa fim! cum dealtfel si dreptul la aer curat, transport public si utilitati de baza! noi suntem orasul!
    • +3 (9 voturi)    
      Eu daca as fi PNL sau USR (Joi, 22 octombrie 2020, 12:24)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      as face mai multe valuri pe tema asta. As atrage atentia public.
      Am constatat ca multi bucuresteni habar n-au ca Nicusor sta si acum pe tusa si il injura pe el pt lipsa apei calde.
      Plus ca ar fi util si in campania pt parlamentare. Sa le arate oamenilor ce face PSD. N-ar strica.
    • -1 (5 voturi)    
      Corect. (Joi, 22 octombrie 2020, 13:01)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Dar, problema grava care se va perpetua a fost generata de votul celor care sunt rupti de realitate, privitori ai A3/RTV si a nass-mediei de casa a PSD&Co ce au facut ca procentul consilierilor acestora sa fie atat de mare. E masochism curat, sa votezi de 30 de ani, aceasta caracatita care te-a saracit si la propriu si la figurat.
  • -6 (16 voturi)    
    Si cum e Nicusor? (Joi, 22 octombrie 2020, 11:39)

    nothingisforfree [utilizator]

    ..cand adversarii tai practica aceeasi politica pe care ai avut-o cu ONG-ul tau?
    Cand adversarul se apropia de castigarea procesului, hop cu alt proces pe un alt capat, astfel incat primul proces sa se suspende si tot asa mai departe ? De ce toate procesele deschise de Nicusor Dan au cate 3-4 procese subsecvente, care de fapt suspenda procesul precedent?

    Acu nu iti mai convine....
  • -7 (17 voturi)    
    Stil de smecheras! (Joi, 22 octombrie 2020, 11:55)

    Tambrian [utilizator]

    Domnul Primar,
    Cel ce s-a judecat si s-a tot judecat si iar s-a judecat si rejudecat cu primaria Bucurestiului, pe tot felul de subiecte obscure ( va puteti inchipui sa veniti, azi, de la guvern, prin vechile fostele stradute ale vechiului Buzesti, spre Splai?..) stie, dar o face pe smecherul, ca trebuie asteptat la orice actiune in justitie un raspuns final.
    Intre timp ar fi bine sa arate bucurestenilor ca el cel din Vaslui cu mare specializare in matematica a fost angajat pe specialitate undeva unde a profesat a realizat si chiar a si publicat ceva, din ceia ce cu capul a creiat. Pentru un laureat de olimpiada si absolvent de matematici franceze ar fi bine sa ne arate ca are ceva publicat in reviste ISI.
  • +7 (13 voturi)    
    inca un pic (Joi, 22 octombrie 2020, 12:31)

    catelu [utilizator]

    Vrajitoarea nu se astepta sa piarda, si acum probabil arde documente. Mai lasati-o un pic!
    • +1 (7 voturi)    
      a-nceput sa stranga (Joi, 22 octombrie 2020, 13:13)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      latzul!
  • -2 (4 voturi)    
    Intarzieri cu scop clar (Joi, 22 octombrie 2020, 14:51)

    benicio [utilizator]

    Toate manevrele astea sunt din doua motive, unul mai prost ca altul, PSD isi da cu stangu-n dreptul:
    1. Au de ascuns dosare, contracte, autorizatii, licitatii si alte documente sensibile. Si nu e deloc improbabil, la cat de disperati sunt sa scape de puscarie.
    2. Vor sa-l sicaneze pe Nicusor, o idee cat se poate de tampita, nu fac decat sa-l intarate si mai mult impotriva lor.

    Oricum ar fi, sunt un motiv de iesit in strada. Cu ce drept sa impiedici ceea ce a votat majoritatea?
    • 0 (0 voturi)    
      i-auzi (Vineri, 23 octombrie 2020, 0:47)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      credeam ca iesi impotriva imprumutirilor ptr armament, sau impotriva "ajutorarii" cu bani publici a bancilor si multinationalelor, sau impotriva numirii de banditi analfabeti in guwerner; cand colo, tu iar ceri sa iasa lumea pentru niste basini postacesti portocalii :)))