Nicușor Dan, după ce Gabriela Firea a postat o poză din Primărie cu mesajul „Tot aici și îmi place”: Sfidarea supremă la adresa bucureștenilor

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2020, 22:39 Actualitate | Politic


Nicusor Dan
Foto: Agerpres
„Sfidarea supremă la adresa bucureștenilor: nici nu muncește, nici nu lasă pe alții...”, a reacționat Nicușor Dan, primarul ales al Capitalei, după ce Gabriela Firea, primarul încă în funcție, a postat o imagine cu ea în biroul din Primărie cu mesajul „Sunt tot aici”.

Nicușor Dan acuzase anterior că „se tergiversează în mod deliberat” preluarea mandatului de primar general prin zecile de contestații depuse de PSD.

„Sfidarea supremă la adresa bucureștenilor: primarul învins se laudă că blochează tot orașul, refuzând să părăsească biroul care, după cum se observă, e gol. Nici nu muncește, nici nu lasă pe alții să rezolve problemele Bucureștiului”, a scris Nicușor Dan, joi seară, pe pagina sa de Facebook.

„Acesta este PSD, un partid care îi disprețuiește pe bucureșteni și care folosește toate tertipurile juridice pentru a avea timp să-și șteargă urmele abuzurilor pe care le-a făcut timp de 4 ani”, a mai scris Nicușor Dan.




Cu câteva ore înainte, primarul încă în funcție, Gabriela Firea, a publicat pe pagina sa de Facebook o fotografie din biroul de la Primărie, însoțită de un mesaj scris în limba engleză: „I’m still here. Still working. Still like steel. And I like it❤️” („Sunt tot aici. Încă muncesc. Tot ca oțelul. Și îmi place”).

Mesajul a venit după ce Nicușor Dan a acuzat, joi dimineață, că „în mod deliberat” se pregătește o iarnă grea pentru bucureșteni, prin întârzierea preluării mandatului său, din cauza a zeci de contestații depuse de PSD.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26869 vizualizari

  • +5 (19 voturi)    
    Engleza (Joi, 22 octombrie 2020, 22:59)

    Tulth [utilizator]

    Poate gresesc eu, dar nu ar fi trebuit sa scrie: "Still like the steel", articulat? Suna ceva gen "inca, ca otel".
    • +7 (9 voturi)    
      depinde (Vineri, 23 octombrie 2020, 3:17)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

      poate era vorba de Titus
    • +15 (17 voturi)    
      Make a photo (Vineri, 23 octombrie 2020, 5:19)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

      Ai dreptate. Engleza nu-i chiar pentru oricine. Asta imi aminteste de celebra invitatie adresata de Veorica premierului croat: make a photo.
    • +4 (6 voturi)    
      deh, (Vineri, 23 octombrie 2020, 12:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

      dacă ar fi avut o întrevedere amicală cu pretina ei volguța, cea mult cunoscătoare de limbi, engleză și franceză, poate că reușea să articuleze și ea o exprimare măcar normală.
  • -32 (42 voturi)    
    clar (Joi, 22 octombrie 2020, 23:09)

    cucuveauamov [utilizator]

    „în mod deliberat se pregătește o iarnă grea pentru bucureșteni” ... este evident, Firea punea la cale progonza meteo de la iarna. Nicusor, ocupa repede bitoul, ca apuca Firea sa faca si pentru iarna 2022.
    • +18 (24 voturi)    
      Ce-ti mai place (Vineri, 23 octombrie 2020, 6:42)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      sa mananci cu polonicul!..
      • +12 (16 voturi)    
        Din haznaua lui Firea. (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:31)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Că asta lasă Firea în urmă.O hazna.
      • +4 (6 voturi)    
        Un pic de compasiune, va rog! (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:07)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Nu cred ca le PLACE, o fac doar de nevoie, strict pentru bani.
        Si cucuveaua, si mazeta, si echidistantu, si galeo, si newlook.
        Puteti-va o clipa in piele lor: nu stiu / nu pot sa faca nimici util, alomiteri s-ar fi apucat de o munca cinstita.
        Asa ca sunt condamnati la functia de trolli pedesere (sau poate ca-s platiti direct de la Kemlin!).
        Nu au alta optiune!
        Credeti ca este placut?!
        • +1 (3 voturi)    
          - (Vineri, 23 octombrie 2020, 17:08)

          IP blocat de un dobitoc cu casca [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

          asta se numeste progres cu dosul.
    • +10 (12 voturi)    
      cucu (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:44)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Habar n-am ce "doctorie" ai putea lua ptr. marirea creierasului tau cat aluna...
  • +32 (38 voturi)    
    Puii mei... (Joi, 22 octombrie 2020, 23:19)

    Carcalete [utilizator]

    Deci de aia nu am apa calda de o saptamana...
    • -20 (24 voturi)    
      daaa (Vineri, 23 octombrie 2020, 8:53)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Ca acum atat ea, cat si familia ei, cat si angajatii din subordinea primariei sunt prin reteaua de termoficare si taie tevile!!!! Ca sa-l saboteze pe Plicusor.
    • +1 (1 vot)    
      Puii mei... (Vineri, 23 octombrie 2020, 19:39)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Apa calda ti-o da, daca ti-o da, PNL-ul nu PSD-ui, ponimaes po russki , troll??? Schimba puii...
  • +29 (37 voturi)    
    Firea merita sa mai ramana putin (Joi, 22 octombrie 2020, 23:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca nu ar face-o sa profite repede sa arda toate dovezile si ea cu clanul Pandele dar si GIO PSD ar ajunge in spatele gratiilor.

    La fel ca la Sectorul 1.

    Hotii striga "hotii". Pot postacii si cei spalati pe creier sa apere PSD cat vor, lucrurile sunt evidente. Singurul lucru care ii mai apara acu me CCR si DNA+DIICOT legate la maini.
    • +2 (4 voturi)    
      Sper din tot sufletul meu de bucureștean (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:36)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      batjocorit de Firuța Șmenarovna și clanul ei mafiot
      din Comuna Voluntari(nu este încă oraș) să se simtă tot la fel de bine la Pensiunea Târgșor.
  • +24 (30 voturi)    
    Comunicat de presă - 19 octombrie 2020 (Joi, 22 octombrie 2020, 23:24)

    NME [utilizator]

    În ședința Comitetului Municipiului București pentru Situații de Urgență din data de 19.10.2020 s-au luat următoarele decizii ca urmare a depășirii ratei de incidență de 3/1000 locuitori:
    1. Masca de protecție este obligatoriu a fi purtată atât în spațiile închise cât și în spațiile deschise

    Fifi încalcă cumva legea, nepurtând masca de protecție într-un spațiu închis, așa cum prevede o dispoziție a Prefecturii București?
    Sau purtatul măștii e doar pentru fraieri?

    https://b.prefectura.mai.gov.ro/comunicat-de-presa-74/
    • +21 (23 voturi)    
      Daca ar purta masca (Vineri, 23 octombrie 2020, 8:11)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui NME

      nu i s-ar vedea ranjetul caracteristic si dispretuitor la adresa bucurestenilor,si ar fi pacat!Mare pacat! hi hi hi
  • +34 (40 voturi)    
    al dreaqului !!!!! (Joi, 22 octombrie 2020, 23:26)

    exilatul [utilizator]

    nu stiam ca incultii , hotii si pensionarii care au votat o vorbesc engleza...
    • +2 (6 voturi)    
      Evidnet ca nu! (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:09)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Votantii pedesere nu vorbesc nici macar limba romana bine.
      Dar au si ei ceva rude cu mai mult de doua clase primare, care pot sa le traduca!
  • +30 (38 voturi)    
    Fereasca sfantul... (Joi, 22 octombrie 2020, 23:32)

    DurAndrei [utilizator]

    ...de asa rapandula! Se comporta exact ca un copil de gradinita care trebuie sa dea jucaria altuia...
    Trebuie arestata si condamnata macar pentru infractiunea de port ilegal de creier...
  • +25 (29 voturi)    
    Otreapa ! (Joi, 22 octombrie 2020, 23:47)

    Susufler0 [utilizator]

    :((
  • +26 (32 voturi)    
    Aveam o urma de speranta (Vineri, 23 octombrie 2020, 1:18)

    Amariei [utilizator]

    Ca politicienii ea sunt cumva oameni normali insa azi mi a spulberat o dna Firea. Oamenii astia sunt bolnavi cu capul dar mai ales cu sufletul.
  • +23 (25 voturi)    
    Ca-n parlament (Vineri, 23 octombrie 2020, 3:49)

    Grecul [utilizator]

    Incredibil! Cat tupeu...
    Parca-l vad pe Iordache in parlament cu cele doua degete mijlocii ridicate!
    Pur si simplu ma ingrozeste ideea ca acesti oameni sunt inca la putere...
    • +4 (6 voturi)    
      să vezi (Vineri, 23 octombrie 2020, 12:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Grecul

      circotecă ce o să fie în Parlament. Plus comentariile coanei fifi la hantele varanului.
  • +24 (28 voturi)    
    te scoate Berbeceanu (Vineri, 23 octombrie 2020, 6:53)

    Coresponedntu [utilizator]

    cu mascatii din birou si pleci direct la jilava cu taxiul fara geamuri
  • +11 (13 voturi)    
    apa calda/rece sect 6 (Vineri, 23 octombrie 2020, 7:44)

    Elfu [utilizator]

    dupa aproape o saptamana de lipsa a apei calde de aseara (22.10.2020) aceasta a venit ... azi dimineata (23.10.2020) aceasta a venit pana si pe teava de apa RECE !

    incerc de la ora 6 sa contactez termoenergetica sa ii anunt dar toti operatorii sunt ocupati ...( este acum 7.44 ! ) am sunat si la APA NOVA - a raspuns imediat cineva dar a spus ca nu ma poate ajuta cu problema mea ... tot la termoenergetica ar trebui sa sun ...

    daca o sa plezneasca coloanele de rece cine o sa le plateasca ?

    m-am saturat de toti astia de va dati rotunzi prin primarii si companiile primariei .. cum naiba a ajuns tara in halul asta ?
    • +9 (11 voturi)    
      Intrebare retorica ? (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:00)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      In anul 1980 am citit teza la istorie a unui elev. Subiectul era "Rascoala de la Bobilna". Singurul lucru scris corect pe teza, titlul. In rest, subiectul a fost "expediat' in zece rinduri de caiet, cu un scris mare si labartat, fara nici un fel de referire la subiect. Nota primita a fost 5 ! Am ramas uimit, dar mi s-a spus ca acestea erau "directivele". Rezultatul acelor "directive" se vede astazi, cind copii si nepotii acelor "elevi" au ajuns prin diferite posturi si functii. Multumita eternului Partid.
  • +22 (24 voturi)    
    FUFA (Vineri, 23 octombrie 2020, 8:16)

    gibon47 [utilizator]

    Dane stai liniștit, toate aceste măgării ale fufei se vor deconta cu vârf și îndesat pe 6 decembrie.
  • +17 (19 voturi)    
    Chivuta asta (Vineri, 23 octombrie 2020, 8:17)

    Rebecka [utilizator]

    este dulaul urcat pe capita de fan:nici el nu mananca,dar nici pe altul nu lasa..........
    • +23 (25 voturi)    
      Ba mie mi se pare.... (Vineri, 23 octombrie 2020, 9:51)

      TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

      ...ca s-ar potrivi mai bine proverbul acela cu "scroafa urcata in copac"...
  • +15 (17 voturi)    
    citez si eu (Vineri, 23 octombrie 2020, 8:42)

    anginsan [utilizator]

    Onoarea de a fi în Parlament nu e o meserie de care trebuie să te legi
  • +6 (8 voturi)    
    sfidare .. (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:05)

    sareta [utilizator]

    Are pe cine sfida ! Cati au iesit in strada cerandu-i ( ca lui Basescu) ......sa iasa afara ? Stie madame cu ce fraieri are de "furca".
  • +9 (13 voturi)    
    Ce ramolită este Firea!. (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:38)

    asavreau [utilizator]

    Așa faci când te ramolești.Adică nu faci,dar nu lași nici pe cei care pot să facă.Pilda asta am auzito de la un consilier general al MB pe la începutul anilor 90.Se potrivește lui Firea și în general PSD.Că așa sunt,nu fac,nu pot să facă,dar nu-i lasă pe cei care pot să facă.
  • +9 (11 voturi)    
    Steel ... (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:12)

    Carcalete [utilizator]

    Titus Steel ...
  • +10 (12 voturi)    
    Prostul (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:48)

    BibiAfricanul [utilizator]

    nu e prost destul, daca nu e si fudul....
  • -4 (6 voturi)    
    - (Vineri, 23 octombrie 2020, 13:45)

    IP blocat de un dobitoc cu casca [utilizator]

    dar unde-i micutul ? Nu gaseste intrarea, nu ajunge la sunerie sau nu-l lasa portarul ca n-are legitimatie ?
  • +3 (5 voturi)    
    Cu asta in parlament, (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:09)

    Rebecka [utilizator]

    ajungem de o sa ne fie dor de Serban Nicolae,cel cu pozele si vocabularul ales,Bacalbasa scotand mascari pe gura,de degetele mijlocii ridicate ale lui Ciordache,unul,parca de la Vaslui,cu o colectie de trivialitati in gura si alte specimene fara ,,maniera´´(Caragiale)!Cand o da drumul la,,difuzor´´,pe Firea nici dracul nu o va putea opri.......
  • +1 (3 voturi)    
    Asteptam cu rabdare si interes (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:59)

    Rebecka [utilizator]

    o poza,cu acelas text de la Targsor!
  • +1 (1 vot)    
    voi nu vedeți (Vineri, 23 octombrie 2020, 20:36)

    tefter [utilizator]

    mesajul criptic:

    I steal here. I am stealing (the opportunity of others to be working). I love (to) steal, and I like it!
  • +2 (2 voturi)    
    Mandria de a fi magnet (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 2:48)

    _tudor_ [utilizator]

    Firea...
    Firea steel.
    Firea still steals steel!
    Mandria de a fi magnet.