Barna, reacție la acuzațiile lui Orban de blat cu PSD la alegerea lui Iordache: E absurd. Înțeleg disperarea PNL - UPDATE

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2020, 10:15 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
Acuzațiile reciproce de blat cu PSD la alegerea controversatului Florin Iordache la șefia Consiliului Legislativ continuă. Liderul USR, Dan Barna, spune că sunt absurde acuzațiile PNL și că, de fapt, o parte dintre parlamentarii liberali ar fi votat pentru Iordache.

"Numirea lui Florin Iordache este o ruşine şi o palmă pentru statul român, este un lucru care arată cât de jos este actuala majoritate parlamentară. Acele voturi nu au venit niciodată de la USR. Arată un troc politic. (...) Domnul Iordache a câştigat cu o majoritate foarte largă. Voturile USR nu sunt acolo şi nici nu aveau de ce să fie. Orice afirmaţie sau sugestie că ar fi fost vorba despre un blat o resping categoric şi este absurd (...) Eu înțeleg disperarea PNL că ei sunt singurii care luptă pentru România", a spus Barna, miercuri dimineață.

"Să spui că USR vreodată a votat cu Florin Iordache este o glumă", a mai afirmat Barna, subliniind că votul parlamentarilor USR a fost "foarte clar" în favoarea lui Augustin Zegrean.

El a acuzat că o parte dintre parlamentarii PNL au votat în favoarea lui Florin Iordache.

”Ideea că noi am fi votat cu Iordache este absurdă. O parte dintre cei din PNL au votat cu Iordache, pentru că altfel nu aveau cum să iasă cifrele. Hai să nu ne mai ascundem după deget, să ne mai prostim din glumiţe de-astea sugestive. Ştim foarte clar despre ce vorbim, e nevoie de alţi oameni în parlament, despre asta sunt aceste alegeri”, a adăugat Barna.

Liderul PNL, Ludovic Orban, îi acuză pe parlamentarii USR că ar fi votat pentru alegerea lui Florin Iordache la conducerea Consiliului Legislativ, spunând că parlamentarii PNL sunt singurii care au votat pentru Augustin Zegrean. "După cum arată rezultatele, nu există altă posibilitate", a spus Orban, miercuri, întrebat de jurnaliști dacă este posibil ca Iordache să fi fost ales și cu voturile USR.

Cu 185 de voturi pentru, Florin Iordache a fost ales marți președinte al Consiliului Legislativ, iar senatorul USR George Edward Dircă a devenit preşedinte al Secţiei de evidenţă oficială a legislaţiei şi documentare. Augustin Zegrean, susținut de PNL, a obținut doar 41 de voturi.

Reamintim că Florin Iordache a fost ministrul Justiției și autorul Ordonanței 13 care modifica legile justiției în favoarea lui Liviu Dragnea. Ordonanța 13 a scos românii în stradă în ianuarie 2017 și a determinat înlocuirea acestuia din fruntea ministerului. În Parlament, Iordache la cererea lui Dragnea a continuat asaltul asupra legilor justiției.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4296 vizualizari

  • -20 (38 voturi)    
    Barna, un pesedist nerusinat (Miercuri, 21 octombrie 2020, 10:20)

    tahomir [utilizator]

    Acum s-a aratat clar ca gasca lui Barna nu mai are nici o rusine in a se afisa si a sprijini direct PSDul.
    Fara USR nu era cvorum deci Ciodache nu era votat.
    Ce e de discutat aici?
    Barna se pregateste sa guverneze alaturi de PSD, la o adica PNL= PSD, nu asta e retorica lor?
    Si la cat de batuti in cap sunt majoritatea useristoplusistilor nici macar nu o sa aiba vreo problema cu asta.
    • +12 (20 voturi)    
      ??? (Miercuri, 21 octombrie 2020, 10:55)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Cu ce s-a aratat frate? De ce? Ca zice Orban? Si eu zic ca tu esti platit de Sputnik. Si tu poti zice ca-s platit de Soros. Am dovezi ca esti rusnac? Tu ai dovezi ca-s sorosist?

      Dar e haioasa dezinformarea ta. Ne mai destresam si noi prin voi cu carantina asta.
  • +6 (16 voturi)    
    Redactia Hotnews (Miercuri, 21 octombrie 2020, 10:21)

    un domn [utilizator]

    N am incredere in Orban, n am incredere in Barna
    Aveti statistica votului ? Asa intelegem Cine Minte !
    • -5 (23 voturi)    
      deci (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:12)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      PNL a avut prezenți 42 de parlamentari, iar Augustin Zegrean, candidatul PNL a luat 41 de voturi. Unde sunt voturile USR, adică cele 21 de cartele care au votat. 42+21=63, asa ar fi trebuit sa iasa.
      Evidența votului ne arată că voturile USR la Zegrean nu sunt, pentru candidatul Duli, care nu era al USR nu au votat, deci rămâne să vedem cu cine a votat USR. O logică elementară ne spune că cei 21 de parlamentari USR au votat cu Florin Iordache. Pentru că, repet, dacă nu au votat cu Zegrean, nu au votat cu Duli, atunci trebuiau să voteze cu cineva. Nu le-a mai rămas decât Florin Iordache, reprezentantul PSD.
      sa luăm în calcul voturile împotriva lui Florin Iordache. Doar 42 de bucăți, care sunt voturile PNL. Unde sunt cei 21 de parlamentari USR. Dacă nu au votat împotrivă, atunci au votat pentru. QED.
      Un argument în plus este faptul că în funcţia de preşedinte al Secţiei de evidenţă oficială a legislaţiei şi documentare din cadrul Consiliului Legislativ a fost numit senatorul USR George Edward Dircă. În favoarea acestuia au votat 174 de parlamentari, iar împotrivă – 17. Adică cu voturile a peste 100 de parlamentari PSD.
      • +6 (10 voturi)    
        De unde scoti cifrele, din burta? (Miercuri, 21 octombrie 2020, 12:26)

        kmcd [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

        Zegrean a luat 41 de voturi, poate 21 de la USR.
        Impotriva lui Iordache au votat 42, poate 21 de la USR. La asta nu te-ai gandit pentru ca rostul tau e sa lovesti in USR, singurul partid care nu a acceptat traseisti pe listele sale si nu a facut blaturi rusinoase cu PSD.
        • -2 (8 voturi)    
          "Impotriva lui Iordache au votat 42, ... (Miercuri, 21 octombrie 2020, 12:41)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui kmcd

          Impotriva lui Iordache au votat 42, poate 21 de la USR

          asta ai scris ?

          inseamna ca mi ai raspuns !

          incearca sa nu bati campii !
        • 0 (0 voturi)    
          ok (Joi, 22 octombrie 2020, 0:28)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui kmcd

          cum a luat Dirca 174 voturi ? Simplu cu PSD nu exista altfel
          Care a fost trocul ? Iara simplu: PNL vroia sa nu vina la vot deloc ca sa nu fie cvorum. USR i-a convins sa vina cati sunt ca sa il voteze pe Dirca.
          Deci trocul a fost sustinerea lui Iordache contra aducerea PNL in sala ca sa se tina votul.
    • 0 (4 voturi)    
      Ce importanta are? (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:40)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Se acuza unii pe altii.
      Desigur, nu stiu cine are dreptate.
      Dar NU CONTEAZA, oricum pedesereul are majororitatea in parlament, iar acum il au si pe Ciordache intr-o functie-cheie!
      • +3 (5 voturi)    
        matematica votului este Publica sau NU ? (Miercuri, 21 octombrie 2020, 12:42)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        acolo ii momentul adevarului !

        de aceea am Rugat Redactia Hotnews sa caute EXACT cat, cine si cum s a votat !
  • +12 (20 voturi)    
    normal ca e absurd... (Miercuri, 21 octombrie 2020, 10:42)

    liviu_ [utilizator]

    dar ai idee cati oameni cred asta pentru ca nu stiu sa faca niste adunari de clasa I ?!
    • -7 (11 voturi)    
      arata-ne ..... (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:49)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      tu matematicianu-le socotelile facute de tine !!!Am dat peste tine si inarticolul de mai sus si in comentariul tau aceisi propagand caraghioasa pentru PSD fara o judecare logica a situatiei creata !!!Cat despre Barna poate ne spune care este disperarea lui si a sleahtei pe care o pastoreste !!!!
  • -9 (23 voturi)    
    au tupeu (Miercuri, 21 octombrie 2020, 10:47)

    freestyle [utilizator]

    astia. fac manevra cu pesedeul pt Darca si apoi se dau loviti. noi nu, niciodata,
    • +9 (15 voturi)    
      Votul a fost secret, deci credeti ce doriti (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:33)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Dar sa ne aduceti si noua aminte cand a mai votat USR cu PSD in vreo problema importanta in parlament.

      Cat despre PNL: numai in ultimele 3-4 luni a votat de N ori, cot la cot cu PSD-ul, la numirile pentru ANRE, CUrtea de Conturi, ASF, ANCOM sau in cazul unor legi extrem de dubioase (politizarea ANCOM sau bonusurile date sefilor ASF, pe langa diverse chestii privind acoperirea penala)

      Cum credeti ca ar fi ajuns Mircea Man, propunerea PNL, vicepresedinte la ANRE, fara voturile PSD?

      Cum credeti ca ar fi ajuns Nicu Marcu, propunerea PNL, sef la ASF?

      Vorbim de functii cu adevarat importante in fruntea unor agentii care controleaza industrii de miliarde de euro anual.
  • +3 (13 voturi)    
    A inceput campania pt Parlamentare ! (Miercuri, 21 octombrie 2020, 10:55)

    Susufler0 [utilizator]

    A existat o intelegere intre PMP (Basescu) si PNL cu privire la nominalizarea lui Zegrean ?

    PS. Zegrean are varsta necesara si vechimea necesara pt a se pensiona ! Nu putea PNL propune pe altcineva acolo ? Se baza doar pe competenta lui Augustin ?
  • +14 (18 voturi)    
    matematica (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:05)

    Constantin45 [utilizator]

    Nr de parlamentari PNL sunt 82.
    Nr de parlamentari USR sunt 24.

    Nr de voturi pentru Zegrean 41 voturi.

    Cum poate Orban sa zica ca PNL a votat Zegrean cand diferenta de voturi e atat de mare fara de nr de parlamentari PNL. Jumate din ei au fost in concediu, sau cum ?
    • -4 (6 voturi)    
      Toti o apa si un pamant! (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:47)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin45

      Prostimea poate sa rabde:liberalii au bani doar pentru ei si rudele lor.Si legile se dau in RO dupa ce se pregatesc ''la primire'' cei din camarila.Culoarea nu conteaza iar USR-ul invata din mers de la maestrii actuali.
  • +9 (13 voturi)    
    mai si gandim....?! (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:46)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ca poate TOTI au USR au votat Zegrean, iar o parte din dragii de PeNeListi au votat Iordache (mai ales ca PNL e acum plin de traseisti, mai sunt si unii pe acolo cu diverse pb in justitie, care in tacere sau nu sunt de acord cu ce a facut Iordache/PSD, etc)?
    De ce ar vota USR o panarama ca Iordache, contra fiintei si firii lor, ca sa zic asa, pentru un astfel de "troc"-sustinerea unuia de-al lor sa intre in structura?! care e miza pt pozitia lui Dirca, asa de mega-importanta e, incat sa fi meritat sa isi incalce TOTI , dar toti mah, de la USR, constiinta, etica, morala, etc?
    Cand iesi in strada atatea zile/nopti, impotriva a ce a facut Iordache, sa votezi pe Iordache, ma scuzi, e o gogoasa greu credibila si de inghitit de la PNL si nu numai.
    Nu m-ar mira sa fie de fapt blat PNL-PSD (ca au facut de atatea ori asta..) tocmai ca sa scoata USR "vinovat" de alegerea unui asemenea personal sulfuros ca Iordache in Cons Legislativ si sa le-o scoata sub nas acum toata campania electorala...e o chestie strategica asta si cam evidenta.
    Ca prea au pus acum toti "tunurile" -si PNL si PMP pe USR, e clar- se simt amenintati, ceea ce e de bine, zic eu! inseamna ca au motive serioase...si recurg la tot felul de astfel de strategii disperate ca sa le scada scorul...
    Ca PNL tare i-ar conveni dupa alegeri sa decida ei cu cine fac aliante, sa scada scorul USR si astfel sa fie "nevoiti" sa ia si niste "balamale" imorale tip PMP, UDMR, etc, ca sa lase jos standardele etice, morale si sa nu ajunga USR sa le impuna principiile lor.
    Nu e clar asta?
    • 0 (4 voturi)    
      are sens ce spui dar Birna N Ochi (Miercuri, 21 octombrie 2020, 12:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      INCA la ora 12 42 NU a explicat ce s a intamplat !
  • 0 (2 voturi)    
    O ipoteza: (Miercuri, 21 octombrie 2020, 12:49)

    Dilematic [utilizator]

    In actuala perioada electorala, in care toate partidele au finalizat listele cu candidatii propusi pentru alegerile din 6 decembrie, voturile de ieri in Parlament in favoarea lui Iordache ar putea apartine acelor actuali parlamentari ai PNL si USR, neagreati de conducerile celor doua partide, nemultumiti si suparati, deoarece au aflat ca nu se mai regasesc pe listele de candidati ale partidelor de care apartin, pentru noul parlament.
    O modalitate inedita de razbunare ???