Deputatul PNL Florin Roman își retrage semnătura de pe proiectul PSD care limitează accesul la informațiile publice: "Am primit semnale că poate naște interpretări abuzive"

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2020, 10:39 Actualitate | Politic


Florin Roman, PNL
Foto: Captura video
Liderul deputaților liberali, Florin Roman, a anunțat vineri dimineață că își retrage semnătura de pe proiectul inițiat de un parlamentar PSD care limitează accesul la informațiile publice și dă posibilitatea autorităților să refuze accesul pe motiv că informațiile sunt solicitate cu "rea-credință”. Florin Roman susține că a luat această decizie după ce a "primit semnale de la oameni de bună-credință că în forma propusă de inițiator poate naște interpretări abuzive".

Deputatul PNL a anunțat pe Facebook că a depus astăzi o solicitare în scris de retragere a semnăturii de pe proiectul de lege inițiat de deputatul PSD de Dolj Eliza Mădălina Peța Ștefănescu, care viza modificări în cazul Legii 544 privind liberul acces la informații de interes public.
  • "Am primit semnale de la oameni de bună credință, că în forma propusă de inițiator poate naște interpretări abuzive și din acest motiv nu am dorit să las nici un fel de interpretare. Nu doar că am retras, dar nici nu vom vota proiectul, din motivele expuse mai sus.
  • Ca fost jurnalist sunt un adept al liberului acces la informații de interes public. Cât despre partea politică, înțeleg că orice dezbatere în perioada campaniei electorale nu este posibilă, totul fiind țintit pe atacuri, fără legătură cu subiectul", scrie Florin Roman.
Cinci parlamentari de la PSD și Florin Roman (PNL) au depus un proiect de lege la Senat prin care vor să modifice Legea 544/ 2001 privind liberul acces la informațiile de interes public. Proiectul de lege limitează accesul la informațiile publice și dă posibilitatea autorităților să refuze accesul pe motiv că informațiile sunt solicitate cu „rea-credință”. De asemenea, proiectul de lege prevede că informațiile care fac trimitere la contracte publice nu pot fi oferite pentru a nu pune „în pericol activitatea unor firme". Inițiatorii invocă faptul că "reglementările absurde ale legii dau prilejul diverșilor ONG-iști să solicite arhive de milioane de pagini de documente pe mai mulți ani".
Mai exact, cei șase parlamentari, prin propunerile făcute în proiectul de lege, dau posibilitatea instituțiilor publice să respingă solicitările dacă apreciază că informațiile sunt cerute "cu rea credință".

În plus, autoritățile pot să refuze accesul la informații în cazul în care informațiile solicitate fac trimitere la contracte care cuprind clauze confidențiale ce ar putea pune în pericol activitatea unor firme sau dacă există un proces pe rol, iar informațiile ar putea cauza daune uneia dintre părți în judecarea echitabilă a cauzei.

O altă prevedere propusă obligă solicitantul la plata unei taxe a serviciilor oferite de către instituția publică, inclusiv pentru documentele oferite online. Taxa este stabilită prin hotărâre a Consiliului Local.

De precizat este că în actuala lege este prevăzut doar ca în cazul în care solicitarea de informații implică realizarea de copii de pe documentele deținute de autoritatea sau instituția publică costul serviciilor de copiere este suportat de solicitant.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2639 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Traducere (Vineri, 16 octombrie 2020, 10:49)

    gugurila [utilizator]

    "Imi pare rau ca m-ati prins"
    • +8 (8 voturi)    
      e ăsta (Vineri, 16 octombrie 2020, 16:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      penelist la fel cum a fost zamfir. Pe când ”transferul” la partidul mumă, psd?
  • +18 (20 voturi)    
    usl (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:01)

    silviust [utilizator]

    Ciordachele ăsta sub acoperire ar trebui să primească niște semnale puternice în partea dorsală.
    • +4 (4 voturi)    
      Asta spuneam și eu intr-o altă postare. (Vineri, 16 octombrie 2020, 19:03)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui silviust

      Individul este siamez cu *celebrul* asasin al
      Legilor Justiției ,numitul Ciordache.Nu este prima
      tâmpenie la care a marșat.Este cât se poate de clar
      că are sânge pesedac.Liderii PNL se fac că plouă
      la derapajele ipochimenului.
  • +21 (23 voturi)    
    Traducere: Am primit injuraturi (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:02)

    IarbaVerdeDeAcasa [utilizator]

    Ca deputat, cum sa iti treaca macar prin cap sa semnezi alaturi de PSD un proiect care limiteaza accesul la informatii publice????
  • +20 (22 voturi)    
    Chiar daca are masca... (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:04)

    Mihail. [utilizator]

    ...se observa cu usurinta ca acest duputat PNL are moaca de psd-ist.
  • +12 (12 voturi)    
    Semnalu' radiatiei violete a prostie umane (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:17)

    contributor.bis [utilizator]

    Singurul semnal este prostia individului pusa la colt de a "cei de sus".
    Asta nu înseamna ca "cei de sus" sunt mai breji ; altfel astfel de specimene perimate, ce ne vin din trecutul comunist, nu ar merita sa fie parlamentari.
    Dar România este o tara asisderea "democratiilor" sud americane.
    Bastardul sudamericanodâmovitean este un monstru original al mediocratiei românesti : grobianismul analfabetismului politic mioritic îmbracat in haine Boss.
  • +13 (13 voturi)    
    Dl. Roman (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:22)

    fat.cat [utilizator]

    Si-a dat masura competentei (ca sa nu zic a ticalosiei) de multe ori pana acum. Meseriasii au crezut, ca de obicei, ca nu se va prinde nimeni de manareala, ca lumea e ametita de covida. Pe pariu ca acest “proiect” de lege va ingrosa cv-ul ipocritului anyway? Cata activitate parlamentara istovitoare a depus el in slujba cetatenilor!
    “A primit el semnale ca legea ar putea fi interpretata abuziv”. Vaai! Pai intentionat ati facut-o asa! Ma umpleti de greata, ba! Nu v-ar fi rusine!
  • +10 (12 voturi)    
    Prea tarziu! (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:24)

    nlln [utilizator]

    Poate vei mai primi semnale.. de pilda, o noua candidatura ar putea naste discutii.
    Dar ce pacat! Pentru noi.
    Candidati pe liste, va protejeaza partidul.
  • +9 (11 voturi)    
    Prea putin,prea tarziu... (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:24)

    persuasiv [utilizator]

    procentul sau procentele se duc.
  • +9 (11 voturi)    
    Esti si tu un pui se securist(ca atitudine macar) (Vineri, 16 octombrie 2020, 12:01)

    CezarN [utilizator]

    Concluzia din titlu am tras-o nu doar din acest incident, ci urmarindu-te din cand in cand si pe la diverse șouri tv.
    Daca nu ai fi in PNL, doar ascultandu-te, as putea jura ca ai aceeasi [lipsa de] scoala ca Iordache.
  • +13 (15 voturi)    
    m-ai bine te-ai inscrie in PSD (Vineri, 16 octombrie 2020, 12:04)

    inmono [utilizator]

    .
  • +7 (7 voturi)    
    "Acum nu e momentul" (Vineri, 16 octombrie 2020, 13:12)

    revo [utilizator]

    PNL a incercat marea cu degetul iar Florinel, cu ganduri mari, de marire ulterioara, s-a oferit voluntar, sa se sacrifice pentru binele USL (pentru ca USL traieste, cred ca stiti).

    Cum opinia publica a fost pe faza, si-au zis sa se retraga deocamdata, ca "acum nu e momentul", cum zice titlul unui album al caricaturistului Stanescu.
    Treb'soara se va face dupa alegeri. Deocamdata trebuie securizate niste locusoare in Sparlament, pentru PNL, iar pentru asta e nevoie de oarece prezenta la vot.