Mitică Dragomir nu vrea să renunțe la mandatul de consilier în CGMB: Eu sunt organ ales, pe mine m-a ales poporul

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 8 octombrie 2020, 18:35 Actualitate | Politic


Mitica Dragomir
Foto: Facebook
Fostul presedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal Dumitru Dragomir nu vrea să renunțe la mandatul de consilier în Consiliul General al Municipiului București, susținând că el este "organ ales" și că "l-a ales poporul". Aceasta, în condițiile în care Marcel Ciolacu și Sorin Grindeanu i-au cerut Gabrielei Firea să-i convingă pe Petre Roman, Dumitru Dragomir și Anghel Iordănescu să se retragă de pe lista consilierilor generali aleși pe lista PSD.

"Voi fi consilier general. Am dat cazier, am completat tot ce trebuie, am făcut ședința... Eu nu renunț. Eu sunt organ ales, pe mine m-a ales poporul”, a declarat, joi, pentru Mediafax, Dumitru Dragomir.


Petre Roman a confirmat pentru HotNews.ro că s-a retras de pe lista PSD de consilieri. "M-am retras de pe lista de consilieri în urma unei discuții cu doamna Firea și conducerea PSD. Motivul pentru care am luat această decizie ține de faptul că doamna Firea a pierdut primăria Capitalei. Eu am acceptat să fiu pe lista la CG pentru cele 2 proiecte de suflet pe care le aveam cu doamna Firea. Acum acestea nu mai pot fi realizabile prin urmare am ales să mă retrag", a declarat Petre Roman pentru HotNews.ro.

Conducerea PSD ar fi informat-o pe Firea că nu dorește să-și asocieze imaginea cu cele trei persoane publice.

"Dragomir și Iordănescu nu doresc să renunțe dar este problema doamnei Firea. Ea i-a propus, ea să rezolve. PSD nu-i poate susține. Conducerea vrea alte nume pentru Consiliul General", au explicat sursele citate.

Informația apare în contextul în care în interiorul PSD se pregătesc listele pentru alegerile parlamentare, iar Gabriela Firea a primit susținerea publică a conducerii pentru un post de senator.

În urmă cu câteva zile, Daniel Pancu și Cornel Dinu, propuși de Firea pe lista PSD la Consiliul General, au anunțat public că se retrag.

În Consiliul General al Municipiului București, PSD a obținut 21 de mandate, USR-Plus - 17, PNL - 12, PMP - 5.

În CGMB PNL și USR-Plus au împreună 29 de mandate din 55, adică o majoritate simplă. Chiar și dacă ar intra în alianță locală cu PMP (5 mandate), tot nu se poate obține majoritatea calificată (2/3 = 37 voturi) întrucât ar avea în total doar 34 de voturi.

Listă consilieri PSD aleși în CGMB:
  • Gabriela Firea
  • Petre Roman
  • Elisabeta Lipă
  • Corneliu Constantin Dinu
  • Dumitru Dragomir
  • Anghel Iordănescu
  • Mariana Monica Davidescu
  • Daniel Gabriel Pancu
  • Sorin Ilieșiu
  • Ioana Stoica
  • Vasile Luliu Petrariu
  • Aurelian Bădulescu
  • Marius Adrian Pavel
  • Valeriu Nicolae Luhan
  • Honorius Circa
  • Marius Cătălin Maxim
  • Cristian Marian Olteanu
  • Mihaela Enciu
  • Anca Daniela Raiciu
  • Ancuța Sorina Comănici
  • Lazăr Neacșu







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10126 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Marea Adunare Nationala ? (Joi, 8 octombrie 2020, 18:39)

    un domn [utilizator]

    Nea Mitica ! 22 12 2020 e Aproape !
    • +12 (16 voturi)    
      pe data aia.. (Joi, 8 octombrie 2020, 19:03)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ... se taie porcii. guitzz guitzz. mancam shoric gros anu' asta.
  • +20 (22 voturi)    
    ... (Joi, 8 octombrie 2020, 18:39)

    tirolez [utilizator]

    Mai penibil de atat nu se poate. Nu stiati ca sunt pe liste bibicilor, ati aflat azi? Nesocotiti vointa poporului? Ntz.ntz
    Pe Firea probabil o santajeaza cu locurile din parlament.
  • +24 (26 voturi)    
    Mda (Joi, 8 octombrie 2020, 18:52)

    Luk [utilizator]

    "Organ ales"
    No comment.
    • +7 (9 voturi)    
      rusine (Joi, 8 octombrie 2020, 21:56)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      rusine alora de au votat pzd...si l-au facut pe corleone sa se creada ales..rusine.....mancati-va voturile...
    • +6 (8 voturi)    
      Mare organ ales (Joi, 8 octombrie 2020, 22:34)

      holdup [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      ...dar bleaga
  • +13 (15 voturi)    
    Lol (Joi, 8 octombrie 2020, 19:02)

    mitg [utilizator]

    Pretenii lui firea. Numai asa reuseste pesede sa starneasca oamenii sa voteze PNL, USR etc.
  • +13 (17 voturi)    
    mitica la brutarie... (Joi, 8 octombrie 2020, 19:03)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. sau turnatorie! daca nu cumva isi face covidu treaba inainte.
    • 0 (0 voturi)    
      ........ (Luni, 12 octombrie 2020, 12:13)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      sau la atelierul auto de la Rahova.......Ar avea cu cine sa depene amintiri din vremurile bune.....Mai rau e ca,la iesire vor ramane cu imensa avere adunata prin frauda!Ba mai mult:dandu-ne si cu tifla!
  • +16 (18 voturi)    
    excelent :)) (Joi, 8 octombrie 2020, 19:16)

    Anonym [utilizator]

    Un sfat pt PSD de la GB Shaw:

    “Never wrestle with pigs. You both get dirty and the pig likes it.”
  • +15 (17 voturi)    
    Romanica.. (Joi, 8 octombrie 2020, 19:41)

    arpi [utilizator]

    Mitica parca trebuia sa mearga la brutarie.. Parca are o condamnare cu executare.. Nu aia de pe timpul lui Ceasca...
  • +10 (12 voturi)    
    Puteam sa pun pariu ca Dragomir nu se va retrage ! (Joi, 8 octombrie 2020, 20:28)

    Susufler0 [utilizator]

    Un smenar si un penal ca el, cum sa plece din mijlocul combinatiilor ?
    PNL ii mai trebuie inca un vot de la PSD pt a avea majoritate calificata pt ca voturile lui Mitica si ale lui Anghel poate sa le cumpere usor contra satisfacerii unor interese !

    PS. Dar ce va face USR ? Se va alia la nevoie cu Mitica ? Eu cred ca nu !
  • +12 (14 voturi)    
    Organ a fost , organ a rămas (Joi, 8 octombrie 2020, 21:02)

    A78 [utilizator]

    Mitica e un organ...
  • +7 (7 voturi)    
    golanul asta .... (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:21)

    asada [utilizator]

    ....toata viata a fost "organ " !!! Prin anii 1976-1980 facea ucenicie la Scornicesti vanzand pe sub mana carnatii.carnea si mezelurile ciordita impreuna cu prietenul lui Lucian,care era seful carmangeriei de la colectivul agricol (de circa 40.000 lei zilnic),bani impartiti cu fratele si liota ceausestilor !!! Ce spun nu are legatura cu alegerea lui in consiliu ,dar va puteti face o imagine cine este individul !!!
  • +2 (2 voturi)    
    mafiotii tot mafioti (Vineri, 9 octombrie 2020, 15:58)

    liviu_ [utilizator]

    tin de ciolan...
    • +1 (1 vot)    
      Ciolane nu mai sunt, (Vineri, 9 octombrie 2020, 16:51)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      dar un zgarci, ceva, tot se mai gaseste si pentru Mitica de la Liga.
  • +1 (1 vot)    
    Organu e tot organ (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 3:50)

    Amariei [utilizator]

    Se da cocos pana nu il strange careva de punguta cu doi bani