Băsescu, despre anunțul PNL privind alianța cu PMP la nivel local: Să o facă doar unde le convine nu merge / Avem încredere redusă în cuvântul lui Orban

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2020, 9:44 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres
Conducerea PNL ar urma să aprobe luni un proiect de colaborare cu PMP în primării, în consiliile judeţene şi locale, la nivel național, iar Traian Băsescu spune că o eventuală colaborare nu se poate face în orice condiții, ci "de sus până jos”. "Să o facă numai pe unde le convine, și unde nu, nu... nu merge!”, a afirmat Băsescu. El a mai spus că PMP are "suspiciuni majore și o încredere redusă în cuvântul lui Ludovic Orban”.


Traian Băsescu a reacționat la Digi 24, spunând că e treaba lui Orban "ce are în cap" și că PMP vrea să facă alianțe peste tot cu PNL, dacă acceptă, iar "dacă nu, PMP își va valorifica voturile pe care le-a primit".
  • "Din punct de vedere politic, oferta noastră este simplă, clară, tranșantă. Dacă PNL vrea o alianță cu PMP o face de sus până jos. Să o facă numai pe unde le convine, și unde nu, nu... nu merge.
  • Ori aplicăm un principiu egal de sus până jos, ori dacă nu, ne vedem fiecare de drumul lui. Iar eu când spun lucrul ăsta, nu glumesc. De sus până jos înțeleg de la primării până la consilii județene, la consilii locale, peste tot. PMP nu-i pelerină de vreme rea, unde le convine. Ori mergem pe principiul pe care PMP îl propune – o alianță - și prima opțiune în administrația locală este să sprijinim primarul PNL, sau să sprijinim președintele PNL al CJ, ori, dacă ei vor spune „da, dar aici, da, aici, nu, aici ne interesează, aici nu ne interesează..., atunci ne vedem fiecare de treaba lui, că nu suntem pelerină de ploaie să o folosești numai când ai nevoie", a declarat Traian Băsescu.
El a mai spus că obiectivul, deocamdată, este ca PMP să facă alianță cu PNL, dacă liberalii vor fi corecți și nu vor proceda ca la alegerile locale, când cu 7 zile înainte de depunerea candidaturilor la București au anunțat că PMP nu va fi în alianță.

"Noi deja avem suspiciuni majore și o încredere redusă în cuvântul lui Ludovic Orban. La prima probă că rămâne același inconsecvent, ne vedem de drumul nostru", a adăugat Băsescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2265 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    Pemepe este Gluga de Coceni la ceas (Luni, 5 octombrie 2020, 9:47)

    un domn [utilizator]

    De “recolta” 2020
    Cine ar consuma Gluga de Coceni ? Doar Cornutele !
  • +6 (14 voturi)    
    Nu mai te da fata mare, cum ati facut cu PSD 4 ani (Luni, 5 octombrie 2020, 9:51)

    UnOarecare [utilizator]

    acum o sa faceti cu PNL...ca si UDMRul...cautati o țâțica de supt.
  • +3 (13 voturi)    
    Nu mai te da fata mare, cum ati facut cu PSD 4 ani (Luni, 5 octombrie 2020, 9:51)

    UnOarecare [utilizator]

    acum o sa faceti cu PNL...ca si UDMRul...cautati o țâțica de supt.
  • +1 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 5 octombrie 2020, 9:52)

    [anonim]

    • +4 (10 voturi)    
      Nasul Duamnei Nutzica (Luni, 5 octombrie 2020, 11:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui

      Este Inca Periculos pentru Petrov
  • +9 (15 voturi)    
    Mai Base (Luni, 5 octombrie 2020, 9:58)

    t_beriu [utilizator]

    Stim foarte bine cum ati vandut voturile in consilii in Bucuresti, Firea ar trebui sa va fie recunoscatoare.
    Cum ar suna o intelegere de genul aliante in toata tara, dar la primul semn ca va vindeti iar voturile opozitiei in Bucuresti sau alt oras mare sa primiti un sut in kour in toata tara?
  • +7 (15 voturi)    
    draga, mergi linistit unde iti spune inima, (Luni, 5 octombrie 2020, 10:07)

    revo [utilizator]

    adica la PSD, asa cum ai facut-o cu succes in ultimii 4 ani. Lipitoare si lichea. Hotararea ai luat-o deja. Acum doar ii platesti niste polite lui Orban.

    Basescu atat stie, sa joace la fenta, la santaj si la cacealma. Cacealma a fost si cand s-a intalnit cu Vantu, in parcare, pentru bani, iar apoi l-a bagat la puscarie. Asta e Basescu.
  • +10 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 5 octombrie 2020, 10:13)

    [anonim]

  • +8 (14 voturi)    
    Vorbesti de parca (Luni, 5 octombrie 2020, 10:14)

    persuasiv [utilizator]

    te afli pe tronul cine stie carui imperiu.Cum adica, ''își va valorifica voturile pe care le-a primit"???Penibil.
  • +8 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 5 octombrie 2020, 10:23)

    [anonim]

  • -3 (5 voturi)    
    Ticalosul batran nu poate fi... (Luni, 5 octombrie 2020, 13:34)

    salvatore [utilizator]

    ... prostit de un epigon de-al lui. Lucovid e o caricatura politica pe langa talharul asta, asa ca va pierde din orice pozitie. In cele din urma Basalau va fi seful PNDL, chiar daca nu executiv, va fi seful din umbra. Pana la urma penelistii portocalii de azi cat si useristii securisti sunt fostii lui admiratori, toti au fost votantii lui, soldateii lui si ii are pe toti in buzunarul de la vesta pentru ceas.