Iohannis vrea primari aleși în două tururi: „Este un pas esențial”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2020, 18:46 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Digisport.ro
​Președintele Klaus Iohannis cere PNL și USR-PLUS să continue dialogul în perspectiva formării unei echipe de guvernare după alegerile parlamentare, astfel încât să fie impuse „reformele legislative așteptate și necesare”, printre care revenirea la alegerea primarilor în două tururi.

„Avem mare nevoie de o nouă majoritate credibilă, care să impună rapid reformele legislative atât de așteptate și de necesare. Printre acestea se numără și modificarea legii care să asigure din nou alegerea primarilor în două tururi de scrutin. Este un pas esențial pentru a garanta în perspectiva alegerilor din următorul ciclu electoral o mai mare legitimitate celor care vor administra orașele și comunele timp de 4 ani”, a spus Iohannis, luni, într-o declarație după alegerile locale.

VIDEO Klaus Iohannis: PNL și USR devin forțele schimbării în bine iar PSD trece în opoziție cu unul dintre cele mai slabe rezultate








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6998 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    Nu doar a primarilor (Luni, 28 septembrie 2020, 19:13)

    RobertoX [utilizator]

    Ar trebui sa exite 2 tururi si pentru presedintele consiliului judetean.
  • -12 (26 voturi)    
    Vrajeala de campanie (Luni, 28 septembrie 2020, 19:29)

    AureliusM [utilizator]

    10 luni de guvernare nu a fost timp de asta, fix a doua zi dupa alegeri, unde au profitat din plin de un singur tur de scrutin, vrem legea.

    Ca sa nu va luati "hate", ca ati ajutat si PSD sa supravietuieasca, lasand un singur tur, ca ca minimizati efectul USR PLUS, huh?

    Acum ca nu mai conteaza, vreti sa dregeti busuiocul pentru parlamentare?

    Ipocrizia nu arata un caracter bun!
    • +5 (15 voturi)    
      aiurit (Luni, 28 septembrie 2020, 21:00)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui AureliusM

      Nu Aurelius, "aiuritus"...Cu sparlamentul de azi asta nu se poate...
  • -5 (15 voturi)    
    Stie cineva (Luni, 28 septembrie 2020, 19:56)

    Mironescu Valeriu [anonim]

    cine a modificat alegerile pledand pentru un singur tur? Sigur atunci aveau alte interese!
  • +14 (20 voturi)    
    E nevoie de modificarea Constitutiei (Luni, 28 septembrie 2020, 20:02)

    Kivek [utilizator]

    PUTEREA in Romania e in Parlament

    asta e si motivul pt care alegerile din Decembrie sunt cele mai importante!

    Parlamentul poate modifica Constitutia, legile electorale, totul
    • -5 (7 voturi)    
      Nu modificati constitutia!! (Luni, 28 septembrie 2020, 23:06)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      I-au placut furtisagurile care se fac la alegerile prezidentiale din 2 tururi,cand a castigtat in al doilea tur, cu furaciunile din diaspora, primul si cel de-al doilea mandat si ar vrea hotii si la alegerile de primari! Hotul, la hotii viseaza!!!
    • 0 (0 voturi)    
      E nevoie... (Marţi, 29 septembrie 2020, 20:08)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Stie din experienta proprie ca in doua tururi se fura mai bine!!!
  • +6 (12 voturi)    
    Doua tururi ptr primari, (Luni, 28 septembrie 2020, 20:26)

    Ord [utilizator]

    consiliu si maxim doua mandate, reforma administrativa...
  • -8 (10 voturi)    
    10 luni de Guvernare PNL (Luni, 28 septembrie 2020, 21:27)

    robyzs [utilizator]

    10 luni de Guvernare PNL si de-abia după alegeri a dat nucleara
  • -6 (10 voturi)    
    zxzxzxz (Luni, 28 septembrie 2020, 21:30)

    solar [utilizator]

    Rămîn cu totul nedumerit ! Alegerile locale în două tururi au fost propuse insistent la un moment dat,dar nu li s-a dat curs. Acum se constată că sunt foarte ...necesare ? Ce limbă vorbim, oameni buni ?! Limba demagogiei ... partinice ? Prezidențiale ? Limba copiilor de la grădi, bla,bla,bla ?
  • -3 (7 voturi)    
    Iohannis ... (Luni, 28 septembrie 2020, 23:01)

    Gigi Kent [utilizator]

    Iohannis e ofticat pentru ca din cauza unui singur tur PNL a cedat atatea primarii USR-PLUS-ului. Si a mai si pierdut cateva orase mari ... Timisoara, Brasov.
  • +2 (8 voturi)    
    referendum 2009 (Marţi, 29 septembrie 2020, 7:49)

    Fu Thien Zbang cenzuratul [utilizator]

    300 de parlamemtari!!
    validat!!!
    ce face johannis cu el?
    usrplus să preia tema și va câștiga la parlamentare fără probleme!
  • +2 (4 voturi)    
    DA, (Marţi, 29 septembrie 2020, 9:23)

    sorance2000 [utilizator]

    si fortat pusa in constitutie prevederea, sa nu mai poata fi schimbata vreodata fara revizuirea constitutiei.
  • -1 (3 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:41)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    o sa sfarsim in saracie cumplita cu-atatea tururi si retururi de alegeri interminabile, dupa cum bate vantu' prin capetele decidentilor ... fiecare da din cap ce-i convine mai mult ... si referendumuri inutile pe fiecare saptamana ...