Petre Roman, primul pe lista PSD pentru Consiliul General București: Rămân de confesiune liberal / Gabriela Firea a avut o voință politică net marcată, superioară și evident pozitivă

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 18 august 2020, 11:13 Actualitate | Politic


Petre Roman
Foto: Facebook
Fostul premier Petre Roman, care deschide lista PSD pentru Consiliul General al Municipiului Bucureşti (CGMB), susține că rămâne ”de confesiune” liberal și că nu intenționează să se implice în viața internă a PSD. El a declarat la RFI că a acceptat propunerea Gabrielei Firea pentru că vrea să facă ceva pentru București, nu doar să critice o situație existentă.

Petre Roman, în vârstă de 74 de ani, a susținut că a acceptat propunerea primarului general Gabriela Firea "din motivul cel mai simplu în politică": "În ultima perioadă am fost adesea în dezbaterea publică, în emisiuni de televiziune de radio sau de altă natură, exprimând opinii de-ale mele, sfaturi, am făcut analize în legătură cu ce se întâmplă, dar este un moment foarte necesar în politică, când în loc să dai sfaturi, te implici direct, să faci ceva concret, iar eu dintotdeauna mi-am dorit să fac ceva pentru București, fiind un bucureștean get-beget”.

Fostul premier a mai spus la RFI că și-ar dori ca Bucureștiul să arate ca o Capitală europeană adevărată: ”Am privit tot timpul Bucureștiul ca pe o casă a mea, care aș vrea să fie în ordine, să fie respirabilă, să nu avem nici un fel de necazuri în ce privește sănătatea și aș vrea tare mult ca Bucureștiul să arate ca o Capitală europeană adevărată, cu o urbanistică care să o evidențieze ca fiind o Capitală frumoasă și atractivă”.

El a enumerat printre prioritățile pentru București Centura Capitalei și un plan pentru calitatea aerului. La remarca jurnalistului că situația nu a fost îmbunătățită în mandatul Gabrielei Firea, care a promis la începutul mandatului că va face revoluție în trafic, fostul premier a răspuns: ”Gabriela Firea, prin comparație cu ceea ce au fost mandatele altor primari, a avut o voință politică net marcată, superioară și evident pozitivă și am convenit cu dânsa ca acest obiectiv, bucureștenii să respire un aer mai curat, să devină un obiectiv prioritar”.

La insistențele jurnalistului că reducerea poluării putea să devină un obiectiv prioritar și în mandatul Gabrielei Firea, dar nu a devenit, Petre Roman a replicat: ”Există încă mari probleme legate de modalitatea de a începe efectiv lucrări, într-un sens sau altul. În această direcție, trebuie să venim cu un pachet de măsuri, care să fie adoptate pe plan legislativ, astfel încât să fie posibilă realizarea acestor lucrări de o manieră accelerată. Nu s-a întâmplat lucrul acesta, este un fapt. Ce anume a împiedicat? Nu cred că e vorba de Gabriela Firea, este vorba de faptul că interesele politice și cele imobiliare au intrat în contradicție cu această mare nevoie de a despresura Capitala și de a îmbunătăți situația calității aerului în București”.

Întrebat când a realizat că are ceva în comun cu PSD, partid pe care l-a criticat în trecut, fostul premier a susținut: ”Cu toată sinceritatea vă spun că am acceptat propunerea Gabrielei Firea din motivul că vreau să fac ceva pentru București, nu doar să critic o situație existentă. Eu sunt cu o poziție independentă pe lista Gabrielei Firea, nu intenționez să mă implic în viața internă a PSD, rămân în continuare de confesiune, ca să spun așa, liberal, așa cum am fost întotdeauna. Numai că în ceea ce privește politica locală, care este politica cea mai apropiată de cetățeni, eu cred, asta este o convingere veche și în același timp constantă a mea, că atunci când ești capabil să aduci în față un program amplu pentru un interes local, este posibil, chiar dacă din punct de vedere doctrinar ar exista deosebiri”.

Fostul premier Petre Roman, Cornel Dinu, Mitică Dragomir, Anghel Iordănescu și Elisabeta Lipă se numără printre candidații propuși de PSD pentru Consiliul General al Municipiului București (CGMB). Lista de candidaturi a fost depusă luni de Gabriela Firea, care a mers la Biroul Electoral însoțită de toți candidații.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8229 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Nesimtire cu carul ... (Marţi, 18 august 2020, 11:19)

    Doru1963 [utilizator]

    Domnu Petrica, in halul asta domnule? N-ai pic de rusine?
    Simti ca n-ai facut destul rau romanilor? Crezi ca se poate mai mult?

    Incredibil... Eu sunt FOARTE curios sa vad cum vor vota bucurestenii. Au invatat ceva sau au memorie foarte scurta?
    • +13 (15 voturi)    
      De parca ar fi avut.... (Marţi, 18 august 2020, 11:33)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      ... vreodata rusine ( si gat...).
      • +6 (6 voturi)    
        Un zaharisit: (Marţi, 18 august 2020, 12:30)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        "a avut o voință politică net marcată, superioară și evident pozitivă"

        ...marcata de incompetenta si coruptie probabil ca in rest numai romaneste nu suna
      • +6 (6 voturi)    
        D-na Lipa, retrageti-va din lista de hoti! (Marţi, 18 august 2020, 15:43)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        "Si a intrebat Pilat:

        – Pe cine vreti sa alegeti spre a fi eliberat:
        Hristos, Nazarineanul sau Barabbas, hotul?
        – Barabas, hotul! strigă poporul.”

        Si de 2000 de ani poporul alege la fel!
    • +14 (16 voturi)    
      aoleo.. (Marţi, 18 august 2020, 11:34)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      ... chiar acu' a plecat Banciu in concediu, cand avea material pentru tot anu'...
    • +9 (11 voturi)    
      Cata nesimtiere! (Marţi, 18 august 2020, 11:39)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      Parca nu a facut destul rau poporului roman.Incredibil este ca a fost si la liberali vreo 8 ani,senator de Brasov.In 89 l-au scos in fata Iliescu si Brucan ,sa dea bine la tineretul naiv.Incredibil este ca liberalii l-au acceptat si l-au pus pe loc eligibil dupa ce in iunie 1990 au fost urmariti de minerii instigati de Roman&Ilici iar casa lui Copsu,vandalizata.Un nomenclaturist clasic,gen Ana Pauker.Acum ,in sfarsit, este la locul lui.
    • +15 (15 voturi)    
      Doamne (Marţi, 18 august 2020, 11:51)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      Ce adunatura de mascarici, mi se face rau.

      Cum o sa voteze? Ce crezi, tot pe firea, tot psd in principiu, stai linistit.
  • +23 (25 voturi)    
    Mosul din poza cu masca "tanga" ... (Marţi, 18 august 2020, 11:20)

    LoBa [utilizator]

    ... ce rol o sa primeasca?
    • +18 (18 voturi)    
      ala e Mitica Dragomir... (Marţi, 18 august 2020, 11:32)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      Vad ca politicienii corupti isi dau mana cu oamenii corupti din fotbal.
      Exact asta spuneam si ieiri: ce au in comun Mitica Dragomir, Petre Roman, Anghel Iordanescu si Gabrila Firea? Da, v-ati prins, mentaliatea de hot.
      • +9 (9 voturi)    
        Nu l-am recunoscut cu palaria aia ... (Marţi, 18 august 2020, 12:48)

        LoBa [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ... Am crezut ca au luat un mosulet de pe strada, da' vad acum ca toti is alesi pe spranceana :P
  • +18 (22 voturi)    
    Pai te stiam de confesiune iudaica ! (Marţi, 18 august 2020, 11:23)

    Susufler0 [utilizator]

    Asta cu liberalismul la tine e o schisma fata de PSD, nu-i asa ?:)))
  • +22 (24 voturi)    
    Poza (Marţi, 18 august 2020, 11:24)

    DrPepper [utilizator]

    cu mortăciuni.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai lipsea mamutul lanos (Marţi, 18 august 2020, 19:49)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      Si ancestrala ehipa geriatrica, era complecta.
  • +19 (21 voturi)    
    el si Lenin (Marţi, 18 august 2020, 11:26)

    revo [utilizator]

    impaiatul are nevasta tanara si trebuie sa compenseze cumva. Imi place ca Firoaica e empatica cu tanara d-na Roman, ea stie cum e.
  • +24 (26 voturi)    
    Inca un dinozaur (Marţi, 18 august 2020, 11:27)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Scos de la naftalina.

    Numai PCRisti...
  • +17 (17 voturi)    
    Lichea ai fost,,,,, (Marţi, 18 august 2020, 11:31)

    gigiN [utilizator]

    ..... lichea vei muri, pupincurist ordinar si...
    minoritar!!!
  • +16 (18 voturi)    
    Komunist de mic .... a invatat de la tat'su (Marţi, 18 august 2020, 11:41)

    KTerinca [utilizator]

    Acu' transmite invatamintele celor tineri, sau mai purisani(ce), gen madam Fierea.
    Plus ca kestia cu ghesheftu'.
    Ce kombinatie !
    O urare, ca pe vremuri, din Piata Universitatii: Hai sictir !
  • +15 (15 voturi)    
    Anii 90 - daca doriti sa revedeti (Marţi, 18 august 2020, 11:46)

    inmono [utilizator]

    Pe Adrian Severin si Gelu Voican Voiculescu nu ii bagati pe liste ? Hai ca mai sunt cativa fosti comunisti cu suflet asa zis liberal la a 2-a reincarnare.
  • 0 (10 voturi)    
    Compactarea deseurilor la sursa si pacura (Marţi, 18 august 2020, 11:49)

    D-or [utilizator]

    au poluat si polueaza Bucurestiul si marile orase.

    In loc sa fie interzise aceste actiuni, primarii au sustinut - si chiar realizat in unele orase - transformarea CET-urilor in incineratoare (de deseuri importate) si construirea unor CET- uri noi, private.

    Nu poluarea traficului e cea mai grava, ca dovada ca Bucurestiul si Galatiul (orasele pe care le cunosc bine) sunt poluate noaptea, nu ziua.
    • 0 (2 voturi)    
      Compactare = indesare, presare - reduce volumul (Marţi, 18 august 2020, 12:24)

      inmono [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Cred ca faceti o confuzie cu a composta sau altceva. Compactarea la sursa inseamna a lua un container de deseuri de plastic sau hartie, sa zicem, si a-l presa intr-un cub ptr o mai usoara manipulare si transport. Nu au loc alte procese la sursa, deci nici o sursa de poluare.
      • +1 (5 voturi)    
        Sfarimarea sticlei/hirtiei produce praf de sticla/ (Marţi, 18 august 2020, 15:04)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui inmono

        Sfarimarea sticlei produce un praf de sticla arsa.
        E groaznic, locuiesc in centru si noaptea masinile colectoare preseaza/sfarima sticla adunata de la restaurante si hoteluri. Pulberea rezultata e foarte iritanta si atit de fina ca patrunde si prin piele.

        Acelasi fenomen se intimpla cu ambalajele de carton de la magazine/restaurante/hoteluri. Ca sa poata fi compactat, cartonul e tocat de cutite-ghilotina. Acestea sunt curatate cu niste suflante care imprastie pulberile de celuloza vertical in sus.

        Evident, tot procesul e insotit de zgomotul si vibratiile motoarelor si de fumul de motorina arsa.

        Era bine daca puteam face confuzii. Din pacate, stiu precis.
  • +13 (13 voturi)    
    Du-te, bă, de aici (Marţi, 18 august 2020, 11:52)

    mr_mojo [utilizator]

    Cadavru politic ambulant.
    Tu trebuia să fii in puscărie acum pentru mineriade.
    Cine draq îi mai votează pe ăștia? Trebuie să fii rău de tot pe pastile...
    • +3 (3 voturi)    
      din pacate se voteaza lista de partid, (Marţi, 18 august 2020, 16:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      si nu omul. Petre Roman e primul pe lista PSD, deci sigur va fi in Consiliul General al Mun Buc in urmatorii 4 ani, Cred ca si al doilea de pe liste va prinde consiliul, adica Cornel Dinu. Va fi circ in sedinte, cand o va da pe maxime pocite (gen ,,englejii are o vorba: blestemat cel ce se gandeste la rau")
  • +12 (12 voturi)    
    nici titlul nu-l poti citi fara sa explodezi... (Marţi, 18 august 2020, 11:57)

    cristi_an [utilizator]

    du-te ba comunist ramolit
    Tu ramai de confesiune mineriadist
  • +8 (12 voturi)    
    Adica Firea nu este si pe lista CG? E a doua? (Marţi, 18 august 2020, 11:57)

    D-or [utilizator]

    Inseamna ca Petre Roman va fi sigur la PMB. Firea, nu se stie...

    Deci, locomotiva PSD la primarie e Petre Roman. Care e liberal.
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Marţi, 18 august 2020, 12:04)

    mihai_mi [utilizator]

    Ce adunatura! Ce adunatura!!! Oare au invatat bucurestenii in sfarsit ca astfel de oameni nu pot realiza nimic?
  • +9 (9 voturi)    
    Petrica lupul moralist (Marţi, 18 august 2020, 12:11)

    kiko123 [utilizator]

    Domnu' Roman dupa 4 ani cu PSD musai urmatorii sa fie cu UDMR-ul. La moralitatea pe care o aveti sigur gasiti un bunic ungur,iar daca doriti sa fiti in capul listei trebuie doar sa faceti o mica schimbare de nume Peter Magyar suna bine,nu?
  • +7 (11 voturi)    
    de confesiune ?! (Marţi, 18 august 2020, 12:24)

    nash pandelica [utilizator]

    hai sa fim seriosi, komunist !
    din tata'n fiu. adica, marxist.
    urmas al unor luptarori pt internationalism marxist, atat in vestul cat si in estul ioropii, adica, in spania, brigazile rosii si in urss, in trupele care au ocupat romania.
    asta este don pedro de apaca, idolul croitoreselor lovirutionare, de la apaca, mare mancator da rahat in pulover rosu, langa mentorul sau, ilici kaghebescu.

    numai in viata sa privata este liberal, liberal ca motocicleanu, inimma zburdalnica. :-)

    iar tov. firea, crescuta de varan, la cel mai minicinos trust de presa. deci, gurista fara fond.
  • +10 (10 voturi)    
    astia sunt vii sau impaiati? (Marţi, 18 august 2020, 12:29)

    panduru [utilizator]

    sau sunt exponate imprumutate de la muzeul figurilor de ceara?
    sau este generatia de maine a psd?
  • +6 (6 voturi)    
    Rămân de confesiune liberal !!! (Marţi, 18 august 2020, 12:48)

    tedycv [utilizator]

    Rămân de confesiune “liberal”, dar am niște copii de crescut, deci CANDIDEZ din partea PSD (vechii comuniști) Adică atunci unde era când l-au brutalizat minerii pe Coposu si a apărut el “salvatorul”!
  • +6 (6 voturi)    
    liberal si... (Marţi, 18 august 2020, 12:50)

    anion [utilizator]

    Iata cum doctrina PSD devine liberala prin cel mai liberal om al sau Petrica ''morman de fiare vechi''. Judecand dupa ceilalti candidati si sustinatori ai lui Fierea, in curand Bucurestiul va avea administratie cu antrenori, fotbalisti, caiacisti. Sa vezi competitii castigate!
  • +1 (5 voturi)    
    echipa perfecta (Marţi, 18 august 2020, 14:12)

    Vic_Tor [utilizator]

    adica cu target pe persoanele cele mai prezente la vot, cei peste 50 de ani. tinerii oricum nu voteaza. e chiar inteligenta d-na Firea
    • +3 (5 voturi)    
      pentru ca, nu-i asa... (Marţi, 18 august 2020, 14:56)

      inmono [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

      Anghel Iordanescu, Petre Roman si Mitica Dragomir au o mare priza la votanti :))

      PSD nu a invatat nimic din escapada PNL-ului din 2016 cand l-au bagat pe Marian Munteanu, ca apoi sa incerce sa o dreaga cu Predoiu. Acolo Firea a luat procente bune de la nehotarati, din balba PNL-ului.

      Lumea nu are amintiri prea placute din anii 90, profilul votantului se schimba, iar Firea defileaza cu astia si inca nu realizeaza. Nicusor Dan mai ia niste voturi fara nici un efort ;)
    • +3 (5 voturi)    
      Da, si-a legat o ghiulea de picioare (Marţi, 18 august 2020, 15:09)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

      O mutare inexplicabila.
  • +2 (2 voturi)    
    Gabi Oprea lipseste din poza... (Miercuri, 19 august 2020, 14:45)

    BernierC [utilizator]

    pentru un Oscar in administratie! Bucuresteni, sa traiti bine, inca 4 ani!