Protocolul de fuziune USR-PLUS: cum se împart locurile pe liste la parlamentare și ce va cuprinde programul de guvernare

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 august 2020, 20:16 Actualitate | Politic


Dan Barna si Dacian Ciolos
Foto: AGERPRES
Protocolul de fuziune USR-PLUS prevede absorbția partidului lui Dacian Cioloș de către formațiunea condusă de Dan Barna, cei doi fiind copreședinți ai noului USR, până la congresul care trebuie să aibă loc în cel mult trei luni de la rămânerea definitivă a deciziei judecătorești. La Congres se va propune ca denumirea partidului să fie USRPLUS.

„Formula de alianță actuală încurajează o logică intra-grup, păguboasă, consumăm prea multă energie în relațiile dintre organizații/membri în loc de a ne concentra în lupta pentru schimbarea României această logică trebuind a fi înlocuită cu una a cooperării”, se arată într-un document intern distribuit membrilor USR-PLUS.


Potrivit protocolului de fuziune consultat de HotNews.ro, USR și PLUS vor susține candidați unici în cadrul alegerilor autorităților administrației publice locale și al alegerilor privind Senatul și Camera Deputaților din 2020 sau de la o dată ulterioară, în cazul intervenției unor prelungiri ale mandatelor autorităților în funcție. În cazul în care protocolul de fuziune nu va fi aprobat printr-o hotărâre judecătorească definitivă până la data depunerii candidaturilor la biroul electoral de circumscripție pentru alegerile privind autoritățile administrației publice locale, USR și PLUS vor forma o alianță politică sau o alianță electorală, promovând liste unice de candidați. Același lucru este valabil și în cazul alegerilor parlamentare.

Program de guvernare în două luni

De asemenea, cele două partide vor elabora, în maxim două luni de la decizia internă de fuziune un program comun de guvernare ce va sta la baza participării în cadrul alegerilor parlamentare din 2020 și a unei eventuale participări într-o coaliție de guvernare în intervalul 2020-2024.

Programul de guvernare va reuni elementele de programe de guvernare și angajamente de politici publice elaborate de USR și PLUS până în prezent și se va baza doctrinar pe orientarea de centru dreapta modern votată de membrii USR și pe doctrina liberalismului etic adoptată de PLUS. Aprobarea Programului de guvernare comun se va face în ședință reunită a Comitetului Politic și a Consiliului Național, se mai arată în document.

Cum vor fi aleși candidații la parlamentare

Potrivit protocolului de fuziune există două scenarii de alcătuire a listelor pentru parlamentare:

Scenariul A - listă comună negociată. Birourile județene au două săptămâni pentru a decide împreună cu birourile PLUS dacă merg pe o formulă negociată între partide (Ex: Locul X merge la USR, locul Y la PLUS). În acest caz, fiecare partid organizează alegeri separat, pentru a desemna candidații pe locurile fiecăruia, pre-agreate

Scenariul B - alegeri în comun. Dacă birourile USR și PLUS decid astfel (sau nu se înțeleg pe o formulă de distribuție a locurilor și intră automat în acest al doilea scenariu) se organizează alegeri în comun. Exact pe statutul și metoda USR actuale: filialele desemnează candidații la nivel județean, prin Conferințe Județene, unde participă delegați aleși de către membri în fiecare filială locală (ponderea filialelor în CJ fiind dată de performanța electorală). Membrii USR și PLUS participă deci la adunările generale, ale filialelor locale .

Potrivit protocolului de fuziune, cel dintâi congres al USR convocat ulterior hotărârii judecătorești definitive de aprobare a fuziunii dintre USR și PLUS va dezbate prioritar următoarele direcții potențiale de amendare a Statutului USR:

  • a) criteriile de integritate, incompatibilitate și dispozițiile privind cumulul de funcții;
  • b) modalități de dezvoltare a organizării teritoriale a partidului;
  • c) instituirea unei structuri responsabile cu elaborarea de politici publice ce vor fi însușite de către partid, precum și cu asistarea reprezentanților partidului în elaborarea unor astfel de politici;
  • d) modificarea denumirii partidului în USRPLUS;
  • e) dezvoltarea mecanismelor de promovare a competenței și principiului meritocrației în alegerea/nominalizarea candidaților pentru funcții publice din partea partidului
  • f) organizarea integrării filialelor USR Tineret și Generația PLUS într-o structură comună
  • g) reorganizarea activității membrilor din Diaspora avand la baza o structura care include mai multe filiale care acopera fiecare o tara sau grupuri de tari






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7922 vizualizari

  • -3 (49 voturi)    
    Schimbati pe Barna la Congres (Sâmbătă, 15 august 2020, 20:39)

    Criogenia [utilizator]

    ...peste 3 luni daca vreti voturi la urmatoarele alegeri.

    El a demonstrat pana acum ce poate atat politic cat si moral, s-a erodat. A pierdut la scor tocmai in fata lui Dancila...iar din punct de vedere moral...si-a dat chilotii jos in fata lui Claus la faza cu dosarul penal scos la alegerile trecute. Aceste doua componente determina inlocuirea lui din conducerea Aliantei.

    Ai pierdut, ai demnitate si responsabilitate? Rezulta ca trebe sa faci un pas inapoi macar sa lasi pe altul mai capabil sa incerce. Nu mai este vreme de conducatori unici si alte prostii comuniste decat in mintile bolnave ale nostalgicilor...
  • +10 (54 voturi)    
    Demers corect ! (Sâmbătă, 15 august 2020, 20:39)

    MenInBlack [utilizator]

    Sunt la 1000 de ani lumină faţă de PSD-PNL...
    Succes !
    • -4 (48 voturi)    
      chiar la 2000 (Sâmbătă, 15 august 2020, 21:16)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Sunt in alta galaxie. Pe care o si conduc deja.
      • +8 (36 voturi)    
        PSD-ul e deja (Sâmbătă, 15 august 2020, 21:38)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Pe marginea prapastiei.
        • -3 (13 voturi)    
          Așa e! (Sâmbătă, 15 august 2020, 23:57)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          Iar USR i-a tăiat fața și e cu câțiva pași înainte...
        • -3 (13 voturi)    
          Daca psd-ul (Duminică, 16 august 2020, 7:41)

          sipu [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          este pe marginea prapastiei” asta nu inseamna ca usr-ul o sa ia mai multe procente la alegeri (max 12%)
    • -5 (9 voturi)    
      sigur (Duminică, 16 august 2020, 14:37)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      plan A, separat
      numai in plan B, suntem unii cu ceilati...
      plan A borno: plan B xolosi.
      separati, dar impruna.
      unitate prin diversitate.
      fratie, ce mai !
  • +11 (39 voturi)    
    Succes baieti! (Sâmbătă, 15 august 2020, 20:51)

    UnOarecare [utilizator]

    Sper sa nu-mi para rau prin 2025 ca va votez acum...
  • +11 (45 voturi)    
    Succes (Sâmbătă, 15 august 2020, 21:18)

    sorance2000 [utilizator]

    Aveti votul meu.
  • -7 (49 voturi)    
    astia impart deja cioara de pe gard? (Sâmbătă, 15 august 2020, 21:34)

    Je__ [utilizator]

    PLUS partid de manageri fara tractiune electorala, se lipesc de partidul hipsterilor (niste ultra stangisti care se cred de driapta)
    • +3 (7 voturi)    
      stii vorba aia : (Duminică, 16 august 2020, 4:24)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      je__ t'emmerde!
  • +12 (42 voturi)    
    Mi se pare singura solutie... (Sâmbătă, 15 august 2020, 22:03)

    Lucky1 [utilizator]

    ...decenta ca alternativa la caricatura de clasa politica care-si face de cap de le la 1990 incoace.
    Sper sa termine cu luptele interne, unul impotriva altuia si, asa cum a spus si Ciolos, sa fie "unii ai celorlalti", si cu totii ai intregului popor.
    Succes!
  • +9 (43 voturi)    
    Ciolos prim-ministru! (Sâmbătă, 15 august 2020, 22:19)

    maiorulmura [utilizator]

    ...si într-un an pesedeul dispare
    • -14 (32 voturi)    
      Sub Cioloș PSD-ul a înflorit (Sâmbătă, 15 august 2020, 22:55)

      MVM [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Păi Cioloș a mai fost un an prim-ministru iar după acesta PSD a facut un scor istoric, nu a dispărut.
      Cioloș în politica mare este produsul lui Vasile Dâncu, președinte Consiliului Național al PSD, mai nou. Deci despre ce anti-PSD vorbim? La Bucuresti, V. Voiculescu face copios jocul lui Firea și al PSD, sub masca sa de bonom.
  • +5 (35 voturi)    
    Ciolos (Sâmbătă, 15 august 2020, 23:13)

    ..13 [utilizator]

    Un viitor candidat extrem de serios la Presedentie iar Clothilde un PM ferm, integru.

    Guvdernul Ciolos a fost unul dintre cele mai bune, a performat in limitele stramte acorde de #ciumarosie atunci dar s-au descurcat excelent.

    Plus-ul are niste oameni extrem de valorosi, o echipa mica dar puternica care va reusi cred sa coaguleze membri de calitate.

    Sunt si USR exceptionalidar seful lor este...
    Se vede asta din toate mesajele trimise de dansul...
    • -6 (12 voturi)    
      Clotilde are (Sâmbătă, 15 august 2020, 23:58)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Clotilde are multe pete, ar distruge-o propaganda PSD, mai bine s-ar potrivi Cosette Chichirau
      • 0 (6 voturi)    
        usr e bomboana pe ... (Duminică, 16 august 2020, 12:17)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

        Chichirau nu e buna, e prea artzagoasa / tzatzoasa si nu da bine la electoratul ghiocelului!!!
    • -1 (3 voturi)    
      usr pe cocoasha valului! (Duminică, 16 august 2020, 12:12)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Nu uitati, Clothilde ar putea deveni prima duoamna / primadona!!!Votati-o si vedeti ce iese!!!Ha, ha, ha!!!
  • 0 (14 voturi)    
    Parcă era vorba de ceva cu totul nou în politică (Duminică, 16 august 2020, 0:01)

    Amerlocu [utilizator]

    În realitate vedem aceleași methne ale politicii de coaliție; Tu iei un loc acolo și-mi dai mie unul aici. Nu era vorba că pozițiile se împart pe criterii de competență?!
  • -4 (16 voturi)    
    plus (Duminică, 16 august 2020, 0:29)

    martel55 [utilizator]

    niste paraziti de aceeasi factura cu ALDE sau PPU...daca aia paraziteaza PSD-ul ca sa intre in parlament, securistii mai mici ai lui ciolos isi paraziteaza fratii securisti mai mari ai lui Barna....
  • -2 (18 voturi)    
    Tusea și junghiul (Duminică, 16 august 2020, 0:29)

    CalinMircea [utilizator]

    Dacă ăștia sunt speranța noastră în ale politicii ne-am dus pe copcă. La câtă prostie, frustrare și impostură asortate de o aroganță și automulțumire grotescă au, ăștia în 3 luni vor face mai rău decât ăilalți în 30 de ani.
  • -3 (13 voturi)    
    Programul de guvernare !!!? (Duminică, 16 august 2020, 7:37)

    sipu [utilizator]

    Am impresia ca va canditi foarte departe, aveti imaginatia bogata . La urmatoarele alegeri va aliniati langa udmr,pmp,pro ....... adica UMPLUTURA , ca de!! nu ati vrut sa va ”mototoliti” imaginea intrand la guvernare . Cine credeti voi ca o sa va aleaga!!!? cand voi cand este GREU spuneti PAS.
  • +2 (18 voturi)    
    Postacii PSD au inpanzit HN (Duminică, 16 august 2020, 8:20)

    Soro [utilizator]

    Imediat postacii PSD au inceput sa dea voturi negative celor care au o parere buna despre USR-Plus. Vi-e frica, nu-i asa?
    • 0 (0 voturi)    
      postacii psd nu sunt prea multi. (Luni, 17 august 2020, 7:33)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Soro

      cred ca mai sunt si altii, dar nu spun cine...
  • +7 (13 voturi)    
    Șanse sporite (Duminică, 16 august 2020, 9:00)

    Koczka [utilizator]

    Este un demers logic și de bun simt. Poate trebuia făcut mai devreme. Daca alianță ar veni la putere poate că relația cu Franța ar fi mai puternică decât cu Germania, care nu ne-a prea ajutat până acum, mai ales perioada Merkel.
  • -6 (12 voturi)    
    evident (Duminică, 16 august 2020, 10:26)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ''orientarea de centru dreapta modern votată de membrii USR și pe doctrina liberalismului etic adoptată de PLUS'' Orice observatii si precizari suplimentare sint inutile, lucrurile sint foarte clare.