Orban, enervat de replica lui Vela despre clanurile interlope: ​„Sunteți cu ochii pe ei, dar dacă numai vă uitați la ei...”

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 14 august 2020, 18:56 Actualitate | Politic


Marcel Vela, pe Facebook
Foto: Facebook
​Premierul Ludovic Orban i-a răspuns tăios ministrului de Interne, Marcel Vela, care a avut un răspuns scurt, în răspăr, atunci când a venit vorba despre clanurile interlope.

„Poliția, Jandarmeria trebuie să intensifice lupta împotriva rețelelor infracționale, împotriva clanurilor interlope, fără menajamente, toleranță zero față de infracționalitate”, a spus premierul la începutul ședinței de guvern.

„Am înțeles, dle prim-ministru, suntem cu ochii pe ei”, i-a răspuns scurt Vela.

Premierul i-a dat replica pe un ton nervos: „​Sunteți cu ochii pe ei, dar dacă numai vă uitați la ei, vă dați seama ... trebuie să fiți cu altceva pe ei”

Orban i-a spus lui Vela că „acolo unde sunt șefi de poliție care nu iau măsurile împotriva acestor rețele infracționale, trebuie schimbați fără niciun fel de menajament”.

Ministrul de Interne i-a răspuns că au fost începute mai multe controale. „Chiar la nivelul municipiului București este trimis corpul de control al ministrului pentru a clarifica unele aspecte care au fost scoase în evidență”.

De altfel, Marcel Vela a postat vineri pe pagina sa de Facebook o fotografie în care transmitea același mesaj: „Suntem cu ochii pe toți cei care încalcă legea”.

„De aici, de la Ministerul Afacerilor Interne, avem grijă să fiți cu toții în siguranță.

P.S. Știu că și voi sunteți cu ochii pe mine și ne susțineți în tot ce facem!”, a mai scris Vela, într-o postare care a atras multe mesaje ironice.



Președintele Klaus Iohannis a fost întrebat miercuri, într-o conferință de presă, despre informațiile potrivit cărora șefii Poliției române au mers în miez de noapte să negocieze înmormântarea interlopului Emi Pian.

Potrivit unor surse judiciare, în noaptea de 8 spre 9 august, în jurul orei 02:30, ofițeri de rang înalt de la Poliția Capitalei ar fi fost acasă la Pian de unde l-au luat pe fratele acestuia, Elvis Pian (clanul Duduienilor), pentru a-l duce la o întâlnire cu șeful Poliției române, Liviu Vasilescu, care l-ar fi „rugat” să scoată mai repede mortul din casă. Întâlnirea ar fi avut loc într-o biserică, potrivit surselor citate.

Ziarul Libertatea afirmă, citând tot surse, că perchezițiile care au avut loc miercuri dimineața în multe locuințe ale Duduienilor „ar fi avut drept scop să recupereze și dovezile unei întâlniri secrete desfășurate între Liviu Vasilescu, șeful Poliției Române, Bogdan Berechet, șeful Poliției Capitalei și membrii din clanul Duduienilor”. „Îi au acum la mână și-i pot compromite oricând. O copie a înregistrării secrete a ajuns deja la un avocat al clanului”, afirmă o sursă a ziarului, care precizează însă că un membru al clanului Duduianu a negat informația.

Într-o declarație pentru România TV, fratele lui Emi Pian, Elvis, a recunoscut că a discutat despre înmormântare cu şefi din Poliția Română, dar spune că nu le ține minte numele.

"Când au venit dânşii, domnii poliţişti, şi au venit mai mari, că erau îmbrăcaţi. Am înţeles, am învăţat, ne-au spus de distanţă, măşti. Noi am ajuns la o înţelegere, am respectat legea că ştiam legea. Am promis reprezentanţilor poliţiei, s-au legitimat, dar eu cu durerea mea în suflet nu am reţinut numele. Au vorbit frumos şi noi la fel, şi am spus că mai mult de 40 de persoane nu vor veni la parastas. Ce este la români este şi la ţigani. Am promis în faţa legii, noi anunţăm rudele să nu mai vină, doar 35-40 de persoane, doar rudele de gradul I”, a declarat acesta.

Președintele Iohannis a mai spus miercuri, în conferința de presă, că „prea mulți ani, în timpul guvernărilor PSD, acești interlopi au fost tolerați. Acum nu mai sunt tolerați însă lupta împotriva clanurilor este o luptă de durată”.

„Am discutat de două ori cu ministrul de Interne și cu șeful poliției pe această temă. La MAI există o preocupare reală, se organizează și se iau măsuri, însă nu trebuie din păcate să ne așteptăm să se rezolve peste noapte aceste chestiuni”, a continuat Klaus Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16712 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    se vede clar ca acum nu mai sunt tolerati! (Vineri, 14 august 2020, 19:08)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    se vede, nu?
  • +22 (26 voturi)    
    Pai da (Vineri, 14 august 2020, 19:10)

    gamma [utilizator]

    Se uita la ei atent si bland ca o mama grijulie care-si supravegeaza copiii ca sa nu cumva sa se loveasca din greseala . Pana una alta , interlopii traiesc sub alta constitutie , aia in care MI ii ajuta sa incalce legea frumos , ca sa dea cat mai bine la TV . Nici macar asta nu le-a iesit vajnicilor politisti , tot a iesit rau la TV .
    • +8 (10 voturi)    
      Cretinului astuia i-a spus cineva ca are talent (Vineri, 14 august 2020, 22:31)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      cuimat la manipulare !!
      Si a crezut cat sa apese tot mai mult pe pedala aia care pompeaza fonfleuri !! Sau foloseste consilierii lui Carmencita aia cu microfoanele bagate mereu in toate prizele ..........
  • +22 (28 voturi)    
    Acest papagal vorbitor și bun la nimic, (Vineri, 14 august 2020, 19:20)

    Rescator [utilizator]

    numitul Vela nu are cum să stârpească clanurile
    interlope.Vorbește în dodii și atât.Celebra doi și
    un sfert nu mai există,iar urmașele ei,ca toată
    chestorimea și comisărimea,sunt slugile politicienilor
    corupți și ai interlopilor de tot felul.
    În urmă cu vreo 15 ani am citit niște cărți scrise de
    unii chestori și comisari,cu descrierea amănunțită a
    clanurilor interlope din România,cu amănunte uluitoare privind șefii acestora,zonele controlate,
    obiectul de activitate ,etc.
    L-am întrebat pe unul din autori(persoană foarte
    importantă):*dacă îi cunoașteți așa de bine de ce nu-i stârpiți !? * Răspuns:*Nu putem au înaltă protecție politică și au penetrat multe instituții ale
    Statului*.Oare cine sunt papagalii politici care au
    oferit și oferă PROTECȚIE POLITICĂ CLANURILOR?Răspunsul se vede din Cosmos!
    • +4 (6 voturi)    
      Normal, asa e la alegeri (Sâmbătă, 15 august 2020, 2:50)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Hai sa vedem daca se va mai face valva dupa alegeri pe aceasta tema.
  • +15 (21 voturi)    
    Vela mana moarta (Vineri, 14 august 2020, 19:23)

    Zache58 [utilizator]

    Si-a dat seama si Orban ca individul este doar cu fite si nu face nimic.Vad ca nici acum nu face vorbire de ratarea legislativa cu privire la propunerea legislativa de reducere a varstei de pensionare cu 2 ani pentru cetatenii din Caras-Severin.(care au locuit 30 ani in zone poluate ca Resita,Ciudanovita,Anina).4 senatori liberali au propus modificarea legislativa dar surpriza,in lege nu a mai aparut judetul lui Vela!Vad ca acum tac cu totii ca porcul in cucuruz!Penibil.Macar o justificare.
  • +18 (22 voturi)    
    bai , sunteti nebuni !!! (Vineri, 14 august 2020, 19:28)

    exilatul [utilizator]

    unde ati vazut voi in lumea asta ca hotii sa nu se inteleaga intre ei ???..gastile trebuie sa negocieze ca sa fie liniste sa si poata vedea de..."treaba"....asa e intre interlopi...
  • +19 (29 voturi)    
    Vela are o poza elocventa in bula lui (Vineri, 14 august 2020, 19:44)

    Fides [utilizator]

    PNL se afla intr-o competitie interna, fiecare ministru se zbate sa fie al mai penibil - dinamica este coordonata de Orban cu analogii tampite precum aia de azi cu profesorii care isi beau salariile la bar, deci e bine ca nu le mareste, Citu cu sah mat cu cea mai mare marire de pensie (14%, in loc de 40%) si Vela cu poza de pe reteaya de fete, in care anunta ca sta cu ochii pe interlopi. Nu exista nici un pepsiglas intre ei, prin urmare e posibil sa fie pozitivi la prostie.
    PS. PNL arunca dreapta in derizoriu. In ritmul asta, este posibil ca PNL sa devina istorie.
  • +12 (20 voturi)    
    cu vela ruptă (Vineri, 14 august 2020, 20:33)

    di livio [utilizator]

    schimbă vela Lucovid, nu-i bună de nimic, amu îți dau dreptate...schimbă vela, altfel punem d-un naufragiu...da cre că-i tîrziu, se făcu deja
  • +12 (14 voturi)    
    Cu ochii pe infractori (Vineri, 14 august 2020, 21:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    .. că de acolo vin șpăgile.
  • +10 (14 voturi)    
    Ministrul circar Marcel Vela... (Vineri, 14 august 2020, 21:25)

    IosifGuias [anonim]

    ... victima inocenta a propriilor insuficiente.
  • +13 (17 voturi)    
    Teatru (Vineri, 14 august 2020, 21:28)

    Doru1963 [utilizator]

    Teatru ieftin. Taticu Orban il apostrofeaza pe d-nu ministru intr-o chestiune care a devenit prea evidenta pentru opinia publica, imprejurile fiind lichidarea unui infractor de catre alt infractor.

    Sedinte triste, in care oameni in sacou si cravata mimeaza interesul pentru tara. In realitate, in teritoriu, medicii au echipament pe terminate, echipament care l-au primit oricum tarziu.
  • +10 (14 voturi)    
    Dle Orban si dvs nu sunteti tot cu ochii pe Vela? (Vineri, 14 august 2020, 22:02)

    deval [utilizator]

    Tot fara rost ? Sa va fac un inventar, asa din ''avion''? Cu lucruri pe care le-a vazut si inteles si maca-mea care are 150 de ani ? Ce-ar trebui sa mai faca sa acceptati ce intelegeti si dvs : Ca dnul Vela e un dancilez care intelege managimentul institutiei tot asa cum pronunta, nadușit cuvantul ? Asta in cel mai bun caz . Personal, cred ca e si mai grav . Ca sa va convingeti, cautati declaratia lui din 2018 data ca sef al Comisiei pentru 10 August ! (Si numai pentru asta si nu trebuia sa-l numiti ministru...) Sau cautati miorlaiala de peste o saptamana, prin care se adresa public subalternilor, sefi ai Jandarmeriei sa desecretizeze documentele legate de 10 August ! Nici azi nu e desecretizat tot.... Mai am dar imi vine sa vars.........
  • +10 (14 voturi)    
    domnule Velea (Vineri, 14 august 2020, 22:12)

    brightids [utilizator]

    ar trebui sa incepeti cu parlamentul aia sunt mult mai periculosi si de fiecare data daunele mult mai mari.
  • +7 (11 voturi)    
    In zadar... (Vineri, 14 august 2020, 22:25)

    spirache [utilizator]

    In zadar, sta Politia cu ochii pe interlopi, dacă avocați veroși, magistrați corupți, Avocatul Poporului, CCR si CNCD ii scot basma curată dupa câteva zile de la reținere. Alimanescu ii provoca sa scoata arma, pentru a-i lichida intr-o simulată legitimă apărare tocmai pt ca onestitatea proceselor judiciare era asfixiată de corupție. Acum e la fel, doar ca pe lângă corupție, avem si o paradă flamboaiantă a drepturilor omului, desigur in detrimentul intereselor si integrității cetățenilor cinstiți. Dictaturile apar când mase critice de cetățeni, nemulțumiți de inburuienarea instituțiilor, sprijină cu speranța diverși indivizi care cad prada febrei puterii.
  • +9 (13 voturi)    
    lasa ca ... (Vineri, 14 august 2020, 23:00)

    adieu [utilizator]

    ...Velea i-a dotat pe politisti cu faimoasele pistoale Bereta si-o sa vedeti ce de interlopi o sa prinda baietii astia acum.

    Pana acum i-i impiedica mult pistolul Carpati si ,ceva mai putin ,Coruptia de prin Politie.

    Dar acum gata,s-a intors roata or sa rupa gura targului!
  • +8 (10 voturi)    
    Si-a bagat destele-n ochi sau cum... (Vineri, 14 august 2020, 23:13)

    Alex735 [utilizator]

    Mai bine in nas si-n gura, sa nu zic..
  • +8 (10 voturi)    
    Tigari netimbrate (Sâmbătă, 15 august 2020, 0:48)

    robyzs [utilizator]

    Mergeti in orice oras intr-o piata agroalimentara sa vedeti cum se vand tigari sub ochii Politistilor Locali, Politia din Romania ii protejeaza pe infractori si Orban si Klaus Iohannis stiu asta, sau daca nu stiu ar trebui sa-si dea demisia.
  • +4 (10 voturi)    
    Cam cat de penibil (Sâmbătă, 15 august 2020, 1:42)

    Ord [utilizator]

    poate sa fie omul asta. Sa-si angajeze un consilier de imagine pe bune, nu fina lu finu.
    • +2 (4 voturi)    
      Poate ar face asta daca ar intelege ce spuneti !! (Sâmbătă, 15 august 2020, 10:34)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Nu are cu ce intelege , nefericitul... Prevad ca in maxim 3 ani iese de sub acoperire si se duce la origini, acolo de unde isi trage seva.............
  • +2 (4 voturi)    
    Orban (Sâmbătă, 15 august 2020, 13:12)

    Ibit [utilizator]

    Ex-somerul se considera in afara jocurilor .
    Dar Vela este membru al guvernului " LUI " , si orice declaratie face Vela , o face in numele guvernului , nu in numele lui Vela , ca persoana fizica .
    Primul primministru doarme ?
    Sau sta si el cu ochii pe ei ?