PMP acuză USR că dinamitează alianța dreptei pentru București. Tomac: Separat, în cel mai fericit caz, un singur sector va avea primar de dreapta

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2020, 9:30 Actualitate | Politic


Eugen Tomac
Foto: Facebook
Liderul PMP, Eugen Tomac, susține că partidul său nu a fost invitat în alianța dreptei pentru București pentru că USR se opune. PNL și USR-PLUS au convenit miercuri seară pentru candidați comuni la sectoare, colaborarea cu PMP rămânând până în acest moment în aer. Discuțiile continuă și joi.
„Situația este foarte simplă, PMP nu a fost invitat în Alianța pentru București. USR se opune. Nu am avut ieri nicio negociere, singura persoană cu care am discutat în această perioadă în mod onest a fost Nicușor Dan pe care îl cunosc de 20 de ani. PMP este dispus oricând să creeze o alianță în jurul candidaturii lui Nicușor Dan, cu o listă comună pentru Consiliul General. Aceasta trebuie să fie creată și agreată de candidat, fiind echipa alături de care va lucra. De asemenea, candidați comuni la toate sectoarele. Așa arată o alianță de învingători. PMP are candidați care și singuri vor învinge PSD-ul, însă într-o alianță putem câștiga în cel puțin 5 sectoare. Separat, în cel mai fericit caz, un singur sector va avea primar de dreapta”, a scris liderul PMP, Eugen Tomac pe Facebook.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6721 vizualizari

  • -8 (58 voturi)    
    Va candida (Joi, 30 iulie 2020, 9:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    informatorul Petrov?
    • +2 (32 voturi)    
      pmp nu are decat de castigat daca intra in alianta (Joi, 30 iulie 2020, 10:10)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      odata ce usr si pnl s-au inteles pmp poate sa se alature aliantei care va castiga sau sa ramana in afara si sa fluiere a paguba pana dupa alegeri.
      • +2 (24 voturi)    
        PMP are cateva procente care pot lipsi dreptei (Joi, 30 iulie 2020, 12:07)

        animatron [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        E un partid care lupta sa-si afirme o identitate mai clar conturata, pana nu demult inducea confuzii prin practica politica "utilitarista" a unor aliante politice cu "geometrie variabila".

        Acest oportunism promovat de dl Basescu a ajutat partidul sa fie mai influent in plan local decat i-ar fi permis ponderea sa electorala, dar i-a atras si critici dure din partea electorilor de dreapta.

        Diversele intelegeri locale ale PMP-ului cu PSD-ul nici acum nu sunt uitate de unii lideri politici antipesedisti (vezi cazul CGMB si reactiile USR-PLUS).

        In 2016, candidatul PMP la primaria generala, dl Turcescu, a obtinut 6,46% din voturi, iar partidul 4 mandate din cele 55 din CGMB.

        In 2020, un candidat independent PMP ca dl Basescu va obtine cel putin tot atat pt partid daca nu cumva si mai mult, pentru ca unele sondaje il arata la un nivel de 15-20% (probabil exagerat).

        Dl Basescu stie sa faca campanii si cunoaste perfect adversarii, are o experienta de decenii in politica, ar fi o mare eroare sa fie ignorat sau subestimat.

        PMP-ul s-a dovedit perfect loial dupa instalarea guvernului minoritar PNL, nu a incercat sa isi faca campanie sabotand sau criticand permanent actualul Guvern (e ceea ce face sistematic USR-PLUS, atacuri care ajuta indirect PSD-ul).

        Dnii Neamtu si Paleologu sunt achizitii de o reala valoare pt partid, cred ca dumnealor incearca sa orienteze partidul catre o pozitionare national-conservatoare, o "nisa" pana acum neocupata de vreun partid parlamentar desi vorbim de unul dintre marile curente ideologice actuale in Europa/Occident.

        Dl Neamtu nu este "legionar" (acuzatii tipic "stangiste" de fapt), e un filosof si un teolog cu un doctorat la King's College, un intelectual cu mult peste nivelul mediu al clasei politice.
        Probabil nu are sanse la primaria sect.3 dar e un candidat care merita sa fie tratat cu respect.

        Ideea aroganta a unora de a elibera "certificate de stanga/dreapta " e una sortita esecului in fata electorilor, doar votul va decide.
        • +3 (19 voturi)    
          pmp (Joi, 30 iulie 2020, 13:03)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui animatron

          este singurul partid adevarat de dreapta, dupa disparitia pntcd.
          peneleaua e uls'am securistic, la fel ca pesedeaua, iar usr e ultima creatie de stanga, neomarxist securistica.
          • -7 (7 voturi)    
            pmp-ul (Joi, 30 iulie 2020, 16:20)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            e de centru-dreapta PSD, asa cum alde e de centru-stanga PSD.
            • +5 (5 voturi)    
              aha (Joi, 30 iulie 2020, 16:56)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nahir

              deci nu e de usl dreapta.
          • -1 (1 vot)    
            corect (Vineri, 31 iulie 2020, 11:35)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            de-aia sustin consilierii PMP toate proiectele PSD in primariile de sector si CGMB.

            PMP a fost mana dreapta a gabrielei firea in CGMB si ALDE mana stanga...
        • -3 (13 voturi)    
          A negocia cu PMP-ul e ca la ruleta ruseasca (Joi, 30 iulie 2020, 13:26)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui animatron

          Azi e "perfect loial dupa instalarea guvernului minoritar PNL", maine voteaza cu PSD-ul cele mai sinistre lucruri in Consiliul General Bucuresti pentru Firea, maine bati palma pentru o mare alianta de dreapta, poimane voteaza cot la cot cu PSD-ul cine stie ce mizerie in parlament (pastrea Sectiei Speciale, de exemplu) sau preia tot partidul lui Oprea, cu oamenii lui Nicu Gheara in frunte si tot asa.

          PMP si Basescu au ajuns niste reziduuri toxice. Ajunge deja o un partid unsuros, tip balama, adica UDMR-ul.

          PMP-ul ar trebui sa coboare sub 5% si sa ne lase. Ar fi cel mai bine pentru politica din Romania. Basescu ar trebui sa plece pe mare (dar doar dupa ce si-a gasit un avocat al dracu de bun, ca poate il ajung chestii din urma)
        • -5 (9 voturi)    
          Dl. Neamtu... (Joi, 30 iulie 2020, 14:58)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui animatron

          ... a carui cariera politica am urmarit-o cu mare atentie, este un oportunist de cea mai joasa speta, cu un caracter ordinar. Lucruri intrutotul compatibile si cu filosofia, si cu teologia, si cu doctoratul, si cu nivelul intelectual, pe care nu i le contest.
          O sa lase si PMP-ul cum i-a lasat si pe altii, pentru un ciolanas cu doua zdrente de carnita in plus. Daca nu-i "iese" nimic cu PMP, cat de curand o sa-l vedeti la PSD, un partid cu care este intrutotul compatibil etic si care oricum are disperata nevoie de fete noi si de macar un pic de parfum de intelectualitate. Dl. Neamtu e perfect pentru un astfel de rol, numai bun de pus in vitrina si scos la inaintare prin tocsouri.
          • +4 (6 voturi)    
            pai (Joi, 30 iulie 2020, 16:23)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            poate trece la plus, ca e fan al lui xolosi.
            • -4 (6 voturi)    
              Posibil (Vineri, 31 iulie 2020, 1:31)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              Sunt convins ca ar trece oriunde i se pare domniei sale ca ar avea mai mult de castigat. Gresesc eu, sau acum un an era varf de lance la inamicii actuali, la PNL?!?
              Mai trebuie sa fie insa si primit, iar speranta mea e ca USR-Plus n-ar "pune botul". Nu dupa ce dl. Neamtu i-a declarat vanduti rusilor, islamistilor si mai nu stiu cui.
              Merita sa cititi profilul domniei sale pe wikipedia (cel in engleza), pana nu dispare. Mai rar asa mostra de narcisism.
              Mare om, mare caracter.
    • -15 (31 voturi)    
      Vlad Voiculescu ar fi fost cel mai bun lucru (Joi, 30 iulie 2020, 11:04)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Vlad Voiculescu ar fi fost singurul care ar fi readus Bucurestiul la stralucirea din timpul interbelic, la curatenia de atunci, la acel Mic Paris cochet plin de oameni de bun simt, frumosi, tineri si imbracati frumos, la un oras cu fabrici si uzine curate si nepoluante, la un trafic liber la sosele pline de masini electrice si biciclete.
      La primaria Bucurestiului au fost numai golanasi de cartier (implicit de comuna din judetul Bacau). Cred ca a venit vremea unui om politic, care a demonstrat ca se poate face treaba intr-un mod democratic. Nicusor Dan are niste idei formidabile - jos palaria, dar doar pentru perioada 1945 - 1989. In capitalism e mai greu.
      • +2 (8 voturi)    
        Vlad Voiculescu ? (Joi, 30 iulie 2020, 16:25)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Vorbesti aiureli !. Cu Voiculescu Bucurestiul va ajunge de la
        ,,Micul Paris" la ,,Noul Ierusalim" ! :-))
        Viceprimar va fi ,,Manole" Mugur Isarescu.

        Ce mai zicea-i tu pe-acolo ? ,,... oameni de bun simt, frumosi...".
        Mugur Isarescu a avut cel mai ,,bun simt" carieristic cand s-a dat bine cu Securitatea ca sa ajunga mare mahar la Banca Nationala.
    • +5 (21 voturi)    
      Informator sau nu (Joi, 30 iulie 2020, 11:53)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      “Petrov” e ultimul primar care a schimbat fata Bucurestiului. Restul doar spoieli si circ la TV.
    • 0 (14 voturi)    
      in conditiile date (Joi, 30 iulie 2020, 13:01)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ar fi prost daca n'ar face'o.
      cand esti tratat ca inamic, te porti ca inamic.
      si la fiecare sector sa aiba candidati separati.
      e vina pnl si usr plusisti ca nu se voteaza in doua turruri cum s'a promis, cand au ajuns la guvernare >? n doua tururi is puteau incerca muschii in primul tur.
      si cne'i opreste sa faca alegeri primare, sa dea sansa catindatului cel mai bine plasat, sa renunte la ambitii <';

      dar lasa, ca de obicei, au pe cine da vina, pe petrov, pe tomac, pe biciclisti si pe omulettii verzi.

      daca ei aleg sa piarda, ciu tzap ispasitor pmp, in log sa castige impreuna, e treaba lor.
      pmp ar trebui sa iasa si de la guvernare, oricum guvernarea pnl este compromisa de felul cum si'au incalcat otate promisiunile de dinainte de motiunea de cenzura prin care au luat guvernarea, si prin felul politienes in care conduc la vreme de epidemie, inclcand toate drepturile civile al cetateanului...
      • -4 (4 voturi)    
        Alegeri primare? Te uiti prea mult la Trump (Vineri, 31 iulie 2020, 2:57)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Alegeri primare sunt cand ai un singur partid, dar mai multi candidati.
        Daca ai o coalitie in care fiecare crede ca e mai grozav, ce pondere au voturile din partea fiecarui partid?
        Poate un sondaj, ca in orasele mari din Ungaria ...
  • -31 (65 voturi)    
    Alianța Dreptei (Joi, 30 iulie 2020, 9:38)

    Mazeta [utilizator]

    Roxana Wring, șefa USR București, colaborator Secu + Petrov + Cioloș + Orban.
    • +15 (23 voturi)    
      Asta pentru ca tovarasi (Joi, 30 iulie 2020, 10:00)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      din politica, de 30 de ani incoace sau ingrijit de cum sa NU se faca lustratie. Securisti au permeat probabil toate partidele ....Si rezultatul se vede. Nu ca suntem noi ca neam decenti, dar fosti securisti, comunisti au ajutat, la cresterea numarului de zombi ....analfabeti functionali .....Usor de condus, nu isi pun prea multe intrebari ...
      Si daca e sa politizam ....nici FSN/PSD nu e plin de comunisti .....nuuu. Poate asa putin jumatate plus unu. Restul fiind zombi din categoria "almanahe", de clasa a IV-a.
      • +2 (14 voturi)    
        Gaspadinul (Joi, 30 iulie 2020, 10:27)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        vrea sa spuna de Capra Vecinului ( asta e Diplomatia la URSS )
      • -5 (15 voturi)    
        Mai grav (Joi, 30 iulie 2020, 10:54)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        e ca nu sunt chiar comunisti, ci securisti
    • +2 (18 voturi)    
      pana una alta (Joi, 30 iulie 2020, 11:35)

      MinimaMoralia [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      usr-ul prin cazul Wring ramana singurul partid din care un membru acuzat de CNSAS de colaborare cu fosta securitate a demisionat! Deci Wring nu mai e sefa USR si nici nu mai e membru in USR! Capisci ?
  • +1 (63 voturi)    
    scopul lui Barna e sa il blocheze pe ND (Joi, 30 iulie 2020, 9:39)

    tahomir [utilizator]

    Si daca pentru asta tot Bucurestiul trebuie sa ramana in labele PSDulul dl Barna si domnul Vlad Voiculescu nu au nici o problema.
    • -2 (10 voturi)    
      Da, stim noi scopul lui Barna... (Joi, 30 iulie 2020, 13:31)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Barna a ajuns la o intelegere cu PNL-ul, dupa mari chinuri. Care intelegere ii asigura mandatul lui Nicusor Dan si 3 candidaturi unice la sectoare.

      Scopul lui Barna NU e sa ii salveze pe blatistii lui Petrov de la disparitie. Pentru ca exact asta cere PMP-ul, cititi mai bine:

      " PMP este dispus oricând să creeze o alianță în jurul candidaturii lui Nicușor Dan, cu o listă comună pentru Consiliul General."

      Da, dupa 4 ani de concubinaj sinistru cu Firea, consilierii PMP vor 10% din locurile eligibile de pe o lista comuna cu PNL si USRPlus!! Asta da tupeu de borfas!

      E un santaj mizerabil, PMP-ul trebuie trimis la plimbare, iar Nicusor Dan ala ar trebui sa se trezeasca naibii si sa fie capabil sa isi faca campanie pe bune, pe picioarele lui.
  • +5 (47 voturi)    
    pemepe "partid" de pitipoace si scafandrii (Joi, 30 iulie 2020, 9:39)

    un domn [utilizator]

    care NU are voie in Parlament incepand cu decembrie 2020 !

    AMIN !

    pemepe = iudemere in comportament
  • +20 (60 voturi)    
    Nu-i pasa lui Basescu de viitorul Bucurestiului (Joi, 30 iulie 2020, 9:39)

    radu2077 [utilizator]

    PMP e o gluma de partid, dar santajeaza alte partide ca sa le dea si lor ceva.

    Mentalitate de milog santajist de la Basescu, cu pretul viitorului Bucurestiului.
    • -11 (37 voturi)    
      E asa de santajist incat se roga de PNL si USR (Joi, 30 iulie 2020, 9:54)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui radu2077

      sa faca alianta. Vai de capul vostru de UTC-isti!!
      • +10 (38 voturi)    
        pomanagii PMP (Joi, 30 iulie 2020, 10:16)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        4 ani firea a controlat consiliul general cu ajutorul consilierilor PMP, acum se dau de dreapta?.. :)

        Se roaga de PNL si USR pentru ca singuri stiu ca nu au nici o sansa. II santajeaza cu amenintarea ca vor pune candidati care mai fura 2-3 procente. Cam asta e PMP, partid de 2-3%.

        Daca alegerile ar fi in 2 tururi, lucrurile ar fi mult mai simple.
      • -2 (8 voturi)    
        Chiar nu ati inteles mesajul (Joi, 30 iulie 2020, 13:35)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        PMP nu se "roaga"de ei, PMP a trimis un mesaj de santaj clar:

        Daca nu ne bagati in consiliul general prin liste comune, Basescu candideaza si va face tot ce ii sta in puteri sa il atace pe Nicusor Dan, asta ca sa o ajute pe Firea sa castige.

        Mai clar de ata nu se poate.

        Eu zic ca orice targ cu Petrov e perdant, e ca orice targ cu dracu: oricat crezi ca e de util/bine gandit, la final tot pierzi. Petrov trebuie trimis la plimbare, iar Nicusor Dan trebui sa nu mai tremure ca o frunza. Pana la urma are sustinerea USRPlus si PNL, care au castigat in Bucuresti pe vot politic 56% la ultimele alegeri. Mai mult, pe partea stanga intra in cursa si cadidatul lui Ponta, care o fi ala, care o sa fure si el 5-6% de la Firea.
        • +5 (5 voturi)    
          nu e santaj (Joi, 30 iulie 2020, 17:06)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          neicusorul dan a fost pus catindat capitala, taman prin insistenta si sprijinul pmp. caci nici pnl nu'l voia, nici usr. plus ?!
          la intelegerea aceaia dintre pmp si pnl, probabi pnl promisee si alta cooperare.
          nu'i nimic, pmp il va sprijini pe neicusoru dan, dar nu va sprijini pe cei de la sectoare, vor veni cu proprii catindati, care vor fi votati de votantii pmp.
          nu vor lua niciun sector, dar nici usr nu.
          asa la sigur. caci, orice psd ist primar actual are sansa intaia sa iasa, numai cu alianta usr plus, plus pnl in fatza. ala de la unu, ala de la trei, ala de la cinci, sau poate se baga marean la cinci. sunt siguri de primarii. e posibil ca ai lui dottore sa prmeasca si ei o primarie, poate patru, poate doi, iar pnl, daca va putea sa ia sase.
          cam asta este finalul, mai draga.
          a murit spiritul lui mos ion roata....
  • +20 (50 voturi)    
    PMP (Joi, 30 iulie 2020, 9:40)

    vonamor [utilizator]

    Dar cine-i PMP? Aia care trec(sau mai mult nu!)pragul de 5%?
    • -11 (45 voturi)    
      Cine e USR-PLUS ? Aia cu 11% (Joi, 30 iulie 2020, 9:54)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui vonamor

      11%
      • -2 (32 voturi)    
        da 11% pe tara dar peste 30% in Bucuresti (Joi, 30 iulie 2020, 10:06)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        restul sunt povesti
        • +5 (5 voturi)    
          dupa ce sica (Joi, 30 iulie 2020, 14:56)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

          si citzu au anuntat marirea alocatiiilor (!) si a pensiilor, vedeti voi cum stati cu protzentele,
          faceat procent mai bune cand era studentimea in bucale.
          fara ei, sub zece, in conditiile date, cand parintii si pensionarii stiu la ce sa se astepte de la voi....
      • +7 (27 voturi)    
        Asa ati zis si la Europarlamentare (Joi, 30 iulie 2020, 10:13)

        BomboIsBack [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        si noroc cu blocarea votului in Diaspora, altfel pica PSD pe locul 3.
      • +3 (23 voturi)    
        ce dragut (Joi, 30 iulie 2020, 10:15)

        Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui xolv

        Pisidelule, ai ajuns iubitor de pmp si de basescu? N-au trecut nici 2 saptamani de cand faceai spume cand auzeai basescu...
      • +6 (30 voturi)    
        Ai memoria scurta (Joi, 30 iulie 2020, 10:19)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        USR-PLUS a primit 41% din voturile bucurestenilor la alegerile europarlamentare, anul trecut.
        • 0 (16 voturi)    
          Dar și anterior la localele pe București (Joi, 30 iulie 2020, 11:07)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          USB a ratat la mustață sectorul I, iar primăria generala era asigurata dacă PNL nu se forța sa pună al 3 Lea candidat.
          Și asta în condițiile unei prezente modice 33% și a lipsei de notorietate a USB...
    • +3 (13 voturi)    
      Ultimele sondaje (nationale) (Joi, 30 iulie 2020, 12:38)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui vonamor

      Bucurestiul nu e Romania, procentele acordate partidelor in marile orase nu seamana cu cele date pe ansamblul Romaniei.

      Politica locala (cu aliantele ei), personalitatile cunoscute la nivel local, pot influenta foarte mult rezultatul final.

      Sondajele sunt doar sondaje, nu vot final si ele trebuie evaluate si in dinamica (nu doar fotografia de moment). Ori pana la alegeri mai sunt cel putin 2 luni.

      PNL era acum 2 ani la un minim (in medie) de 23%. In cateva luni a urcat putin si la europarlamentare a obtinut un 27%.
      Trendul pozitiv pt liberali a continuat si s-a accelerat puternic dupa preluarea puterii si dupa victoria dlui Iohannis.

      In martie 2020, PNL-ul atinsese un varf (medie) de circa 42% intentie de vot (un sondaj arata chiar 47%).

      Pandemia, erodarea la guvernare si atacurile venite de la PSD si USR-PLUS au dus la o scadere lenta dar continua.
      PNL e cotat acum cu 33-34%.

      USR era la inceput de 2019 la 10%, alianta cu PLUS ducea scorul la 15%.
      Creste bine pana la europarlamentare si obtine 22%.
      Dinamica e pozitiva, iar in toamna lui 2019 USR-PLUS atinge un varf de 24% intentie de vot.

      Pierde rapid din procente dupa ce refuza sa ajute PNL la guvernare si dupa ce dl Barna rateaza prezidentialele,
      In doar 2 luni, USR-PLUS pierde 8 puncte procentuale, ajungand la 16% intentie de vot, apoi cu un minim de 11% (iunie 2020, sondaj Politico.eu).
      USR-PLUS e cotata acum cu 13-16% (national).

      PMP-ul a avut un "varf" legat de campania dlui Paleologu la prezidentiale, dar in final s-a mentinut la nivelul la care e masurat deja de mai mult timp, circa 5% din intentia de vot (limita pragului electoral).

      Cu un singur tur si un electorat PSD mobilizat, dna Firea poate castiga daca Opozitia se prezinta divizata.

      Nu merita riscata pierderea Primariei generale pt cateva locuri de consilieri date PMP-ului din cele 55.

      PMP-ul lasat deoparte inseamna procente in minus pt dl Nicusor Dan, la fel si eventuala candidatura a dlui Catarama (vezi sondaj IRSOP, Firea castiga).
      • -4 (10 voturi)    
        Va bazati analiza pe date gresite (Joi, 30 iulie 2020, 13:44)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        In ultimul sondaj IRES, din iunie 2020, USR era pe crestere, la fel si PLUS. Adunate separat aveau 17,4%. Ca alianta, au avut intodeuana 1-2% in plus fata de scorul separat.

        Este exact, dar exact cate aveau cu 2 luni inainte de europarlamentarele din 2019. Iar in campanie, nu mai poti bloca accesul USRPlus la medie, cum se practica masiv acum.

        Alianta are clar capacitatea de a trece de 20% pe vot politic, fara doar si poate

        PMP-ul e creditat cu 4,7% in acest sondaj.

        P.S. Dupa ce a facut in ultimii 4 ani in Bucuresti, PMP nu merita nimic in consiliul general, mai terminati odata cu santajul asta. Ar trebui sa i se dea cu sec lui Petrov, sa isi arate cartile. Sa se inscrie in cursa si sa il atace cat mai dur pe Nicusor Dan, daca ii da mana.

        Dupa campania asta, e gata si PMP-ul si Basescu, macar stim o chestie. La parlamentare dispar, iau sub 3%.

        Ce face USRPlus e corect 100%.
    • +5 (9 voturi)    
      pmp (Joi, 30 iulie 2020, 13:36)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui vonamor

      la prezidentiale, a trecut de zece proccente la bucale.
      daca va da mana sa pierdeti zece dar sa catigati opt de la usr, succes.
      plusistilor, rugati'va de sica, vela si harafat sa inceapa scolile in sept. asa, poate vin studentii....
      altfel, ncici opt procente nu luati, cand toti pensionarii stiu ca voi sunteti otzarati impotriva maririi pensiilor si alocatiiillor, alaturi de pnl. chiar mai rau ca pnl, dar
      nu vreti majorarea alocatiilor, dar vreti gratuitati si burse la studentii, care in majoritate pleaca afara, si nu vreti ca it isti sa fie fiscalizati ca tot boboru.
      mult tupeu aveti sa credeti ca veti avea succes in alegerile astea.
      parintii si pensionarii stiu ce sustineti.
      • -2 (6 voturi)    
        Pun pariu 100 contra 1 ca Base nu va candida (Joi, 30 iulie 2020, 14:44)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        indiferent de cat de urat l-ar refuza USR pe To(lo)mac !

        Din ratiuni pur personale nu va candida !

        PS. Asta insa nu inseamna ca ar face o campanie feroce pt candidatii PMP !
        • +4 (6 voturi)    
          hahaha (Joi, 30 iulie 2020, 15:50)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          pai e mai bine pt. pmp sa nu se bage. alianta asta va lua procentul cu care au marit pensiile, sau max pe cel cu care au marit alocatiile @
          • -1 (5 voturi)    
            Nasule, nasule, tot fesenist ai ramas (Vineri, 31 iulie 2020, 5:01)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            si dupa 30 de ani ?! :))))))
        • +1 (1 vot)    
          Imi dati minusuri in loc sa pariati (Vineri, 31 iulie 2020, 14:56)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          la cota asta grozava pe care vi-o ofer ?!!

          PS. Si pesedaci si saraci si fricosi ! :)))))))
      • -3 (5 voturi)    
        500 mii de "constructori" (Vineri, 31 iulie 2020, 3:07)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Aia nu contribuie nici impozit, nici sanatate, nici somaj, nici pensia intreaga.

        Au ajuns la salariul mediu - majoritatea la privat, unde salariul mediu e de fapt mult mai mic.
        Cu salahori, cu 4 clase, etc...

        https://www.mediafax.ro/economic/diferenta-dintre-salariul-mediu-din-constructii-si-cel-din-total-economie-a-ajuns-in-aprilie-2020-la-5-in-2010-era-de-25-19417713

        Si mai sunt si altii - PFA, patroni, drepturi de autor. Platesc contributii la nivelul salariului minim.
  • +16 (36 voturi)    
    vai vai (Joi, 30 iulie 2020, 9:41)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Marele partid PMP...
    Intrebarea este alta: si in urmatorii 4 ani, consilierii PMP (daca va ma exista vreunul), vor vota tot cu PSD ca si pana acum?
    • +6 (8 voturi)    
      un consleir ajuns acolo (Joi, 30 iulie 2020, 13:43)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      reprezinta oamenii, cetatenii din oras si tre's a voteze proiecte si decizii, nu partidul care le propune. daca partidul primarului si primarul vor sa faca ceva bun, e normal sa votezi pentru.
      usr este partidu' contra, si prin cosillii si prin palavrament. ei asta stiu, contra. bloccheaza proiecte care ar fi bune cetateanului.
      si asta se stie in randul votantilor.
      basca ca nu vreti majorarea alocatiilor si pensiilor. e drept, voi nici nu le'ati votat, insa partenerul vostru, penele le'a votat, si preshu vostru, sustinut, a semnat.
      ca dadea bine.
      apropo de diaspora, si pe aia ati pierdut'o atat voi cat si pnl. i''ati inselat, iar cu decizia despre zece august, ati confirmat.
      dece nu iesiti la protest impotriva deciziei procuraturii si justitiei ?
      v'ati folosit de diaspora. vin alegerile generale, palavramentare, si atunci diaspora va conta din nou....
  • -9 (29 voturi)    
    pai (Joi, 30 iulie 2020, 9:42)

    martel55 [utilizator]

    normal, doar e o alianta mai mult sau mai putin neomarxista iar ramura cea mai neomarxista nu poate acce[pta un partid crestin, nu inteleg ce nu intelege PMP-ul...usr+nu e ata de interesat de castigarea alegerilor cat d eimpunerea unor aberatii neomarxiste, asa ca inca 4 ani va trebui s anu ne pierdem cu firea
  • +5 (31 voturi)    
    treaba PMP (Joi, 30 iulie 2020, 9:42)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    ce acuza. Neamtu nu-i "de dreapta". E pesedist crestinopat, nu mai pacaliti pe nimeni. Doar postacii psd si ai rusiei va aplauda cu prostiile voastre. Mavrichi, popa "de drepta" pe care l-ati bagat in CNCD ce mai face?
    • +3 (19 voturi)    
      Ce inseamna dreapta la tine? (Joi, 30 iulie 2020, 10:46)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      Singura dreapta autentica, cel putin doctrinal si declarativ este PMP-ul. restul, inclusiv PNL sunt PSD-isti ipocriti maritori de pensii si ajutoare exact ca si PSD-ul , doar pentru voturi. Apoi USR+ nu e altceva decat o chestie incolora, inodora si insipida, fara doctrina clara, cu niste ideologii (green-deal si gender things) si nimic mai mult. Faptul ca de 6 luni nu au reusit sa isi impuna cererea lor pentru votarea guvernului Orban (eliminarea pensiilor speciale) indica multe despre capacitatea acestei aliante de a schimba lucruri.
    • -1 (13 voturi)    
      Mult mai bune pomenile marxistilor vechi (Joi, 30 iulie 2020, 11:21)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      care se dau naționaliști conservatori, ca asta prinde la prostimea medievală.
      Voucher pentru orice, dar datorii de miliarde radet-elcen, stb-anaf:
      - fertilizare in-vitro, dar altii sunt plătiți sa tina copii orfani în comunități familiale
      - vacante în Grecia
      - teste covid pentru concedii în Grecia
      - biciclete dar nu ai unde sa mergi cu ea
      - pelerinaje la moaște, moaște aduse în primarie, catedrale, dacă se poate chiar si în parcuri
      Tocmai citeam ieri ca în România, pentru profesorii de religie se cheltuie anual 70 milioane de euro. Pentru o materie opțională unde copii desenează îngerași până li se face acru, sunt împărtășiți obligatoriu, dar care e greu de optat împotriva - ostracizare, lipsa activităților alternative, FOMO din partea copilului mic
  • +10 (18 voturi)    
    Siiimt (Joi, 30 iulie 2020, 9:49)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Miros de ciolan
  • +12 (36 voturi)    
    PMP e tot un partid de dubiosi cu interese (Joi, 30 iulie 2020, 9:57)

    qwerasdf [utilizator]

    obscure..., aportul lor e de ~1%. Prea mic pentru zarva facuta.
    • +7 (25 voturi)    
      sa adaug (Joi, 30 iulie 2020, 10:17)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Sa adaug la mixu PMP (condus din Bruxel de Petrov), pe "dl" Florescu cantidatul PMP si al clanurilor mafiote?! E sustinut cu sarg de Ioana si ceilalti pampisti. Tip eficac: spagi la babe si saracii cartierului.
      • -1 (17 voturi)    
        Numai PNL-ul este curat ca lacrima (Joi, 30 iulie 2020, 10:48)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

        Nimic de interesele PNlistilor, despre aducerea prin partid a dubiosilor PSDisiti, inclusiv a primarului de Iasi. Nimic despre USR-ul dictatorial al lui Barna...tot PMP-ul va sta in gat. tocmai de aia ii voi vota. Iar de Petrov mai scutiti-ma. Cum de nu s-a mai miscat justitia la recurs in 2 luni, asa cum a facut-o in prima instanta? Ca n-am mai auzit nicic de cazul "petrov".
        • -3 (7 voturi)    
          Da de ce te incurci cu Petrov? (Joi, 30 iulie 2020, 13:45)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          Voteaza, frate, direct originalul, nu te mai incurca cu copii.

          Vezi care e partidul lui Dan Voiculescu si voteaza-l pe ala.
    • +5 (5 voturi)    
      lasati'o asa (Joi, 30 iulie 2020, 14:33)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      dupa alegeri veti vedea ce ati pierdut.
      dar, veti avea pe cine sa dati vina.
      daca e mai bine fara zece procente, cel putin, decat cu zece procente in plus., va inselati.
      nu va bazati pe vrajeala lui dottore si a motocicleanului, vicleanului. nu vor rupe zidul stangii, vor merge cu psd vro primi si ei un sector si niste consilieri.
      peste patru ani, usr se va lauda din nou ca ei au votat contra in consiliul general.
      si prin palavrament, daca vor mai intra.
      caci, la generale, fara primari, nici vorba.
      poate pnl va lua sect. sase, unde au mai fost, dar usr nu va lua niciun sector.
      veti ramane consilieri pe viata.
  • +9 (27 voturi)    
    Gura mare de politician (Joi, 30 iulie 2020, 10:04)

    Jolly Roger [utilizator]

    Când nu ai niciun candidat valabil si viabil pentru sectoare, când ai sub pragul de 5%, dar ai gura mare si vrei sa fii băgat in seama...
    Auzi la el, scopul nu este înlăturarea pzd, ci ca un tolomac sa prinda si el o primărie..
    • -1 (19 voturi)    
      Cine e candidatul valabil? (Joi, 30 iulie 2020, 10:50)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Cine exact de pe lista celorlalti este candidat valabil? Iti amintesti de pNL la ultimele alegeri? A schimbat 5 candidati, toti neica nimeni si la final s-au ales cu 5% sau ceva d egenul. Cam asa si anul asta, daca ar fi disipati. La USR, in afara de Clotilde (Nicusor nu e USR-ist) sunt la fel de obscuri ca orice PMP-ist. Pana si Neamtu e mai vizibil.
  • +4 (16 voturi)    
    pmp...gluma de partid.. (Joi, 30 iulie 2020, 10:29)

    rochiri [utilizator]

    sunt doar cei ce nu au mai avut loc langa blaga in pnl.....oricum au votat 4 ani la bucuresti cu psd...deci nu este nicio pierdere...
  • +2 (18 voturi)    
    a trecut vremea pmparshilor! (Joi, 30 iulie 2020, 10:35)

    Stropuleanu [utilizator]

    mr. Base, poi, ce faci dle,?
    candideaza matale, udrea sau eba, dle!))))
  • +5 (15 voturi)    
    ha (Joi, 30 iulie 2020, 10:50)

    g01an [utilizator]

    pmp nu are suficienta sustinere in Bucuresti ca sa puna conditii. idem pentru majoritatea oraselor mari. daca vor in alianta (in conditiile in care nu este clar daca vor intra in Parlament) vor trebui sa demonstreze ca pot lua localitati mai mici, in acelasi timp ciupind voturi de la psd/psd2-ponta/alde/unpr.
    • -4 (18 voturi)    
      are intre 5 si 7% (Joi, 30 iulie 2020, 11:27)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      E suficient cat sa rupa de la asa numita dreapta (PNL si USR). Tu ii trimiti sa rupa de la pontisti si taricenisti? Pai PNL-ul s-ar pricepe mult mai bine la asta, ca doar seva si-o trag de acolo cu totii. Iar doctrinal urmeaza liniile pontisto-PSd-iste: marim pensii, alocatii, impozite tot asa, pensii speciale la cinste, dosarul lui august inchis. Linia e identica. De ce sa s eocupe PMP-ul de astfel de chestiuni cand PNL-ul ar face-o mult mai bine?
      • 0 (6 voturi)    
        nu si in bucuresti (Joi, 30 iulie 2020, 12:33)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        la nivel de tara este la limita in privinta intrarii in parlament, iar in Bucuresti nu are atat. sa fim seriosi. si la tura asta de alegeri legislative vor pierde si mai mult teren in Bucuresti.

        pnl s-ar pricepe mai bine la asta? cu atat mai putine are pmp de adus la masa negocierilor atunci.

        nu prezinta un risc considerabil pentru Bucuresti, ci in alte parti, deci oferta lor ar trebui sa reflecte locurile unde pot contribui.
        • +4 (6 voturi)    
          Ia uite aici te rog (Joi, 30 iulie 2020, 16:45)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui g01an

          https://www.hotnews.ro/stiri-europarlamentare_2019-23165829-harta-interactiva-rezultatele-finale-europarlamentare-fiecare-judet-din-tara-vezi-cat-luat-marile-partide-independentii-usr-mica-distanta-psd-timp-voturile-din-diapsora-inca-sunt-numarate.htm

          ia judet cu judet si ai sa vezi numere de pana la 10 la PMP. Bucuresti peste 8%. E mult, e putin? Eu zic ca e suficient cat sa strice jocul celorlalti "dreptaci".
          PS. Si eu as face exact acelasi lucru, fara mila si fara remuscare ca "vai d emine, castiga PSD-ul". Sa castige daca toti sunt caposi...
          • 0 (2 voturi)    
            duuuuude (Vineri, 31 iulie 2020, 10:30)

            g01an [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

            daca situatia ar ramane la fel, pnl + usr au 55% in bucuresti, de ce pana mea ar avea nevoie de pmp, mai exact? tu te ingropi singur cu propriile cifre...

            intre timp au mai scazut in bucuresti si vor continua sa scada. trebuie sa se concentreze pe restul tarii daca vor sa ramana relevanti.
  • +7 (21 voturi)    
    Cel mai corect ar fi (Joi, 30 iulie 2020, 10:51)

    Mag@ [utilizator]

    Cel mai corect ar fi ca PMP sa mearga singur in alegeri. Asa mai scapam de niste fripturisti. Pentru ce sa le dea lor locuri de consilieri? Sa se imbogateasca? Pe ei nu ii intereseaza problemele orasului.
    La munca, tovarasi, nu la intins mana!!!
  • -2 (22 voturi)    
    Din cate i-mi amintesc PMP (Joi, 30 iulie 2020, 11:02)

    Bradisor [utilizator]

    a militat constant pt. unitatea dreptei si a sprijinit ,de fiecare data,guvernul
    ..USR ,IN SPECAL ,dl Barna ,in multe cazuri ,pare ca face jocurile PSD.
    • -4 (10 voturi)    
      mda (Joi, 30 iulie 2020, 13:47)

      Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui Bradisor

      Bai postacule, alegerile astea nu au nici o kegatura cu dreapta sau stanga, asa cum tot incercati sa le prezentati.

      E despre libertate/democratie/stat de drept/capitalism (unde intra PNL si USR) si tabara #ciumarosie a hotilor/suveranistilir/antiNATO/antiUE/proRusia (PSDALDE, UDMR su chiar PMP pentru ca sunt crestinopati si trumptarzi). Asa ca poate pmp sa-si puna cati candidati vrea ca nu rupe absolut nimic din "dreapta", rupe de la credincioasa voluntaroaica Firea si de la AUR-ul prorusesc al lui Simion.

      Pentru ca se stie "Simion Ge. Rusia".
    • -1 (7 voturi)    
      Din cate IMI amintesc (Joi, 30 iulie 2020, 13:53)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      PMP a asigurat majoritatea PSD-ului in Consiliul General, votand cot la cot cu PSD-ul cele mai sinistre decizii ale cuplului Firea-Badulescu. PSD-ul nu avea majoritate in consiliu fara PMP>

      Cat tupeu iti trebuie sa vii sa il acuzi acum pe Barna ca face jocurile PSD-ului? Si sa le ceri celor de la USRPlus sa te puna pe listele lor, ca sa prinzi niste locuri in Consiliul General?


      Cred ca de la generalul Izmana nu am mai vazut atat tupeu. Ala era cu "interesul national", PMP-ul e cu "unitatea dreptei". Aceiasi calitate umana.

      PMP - la cosul de gunoi al politicii, acolo ii e locul.
    • -2 (4 voturi)    
      parca a militat si pentru eliberarea infractorilor (Vineri, 31 iulie 2020, 3:10)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      Orice doar sa scape febletea Udrea.
  • -4 (20 voturi)    
    Politica (Joi, 30 iulie 2020, 11:06)

    Mariana Ispas [anonim]

    Eu sunt de parere ca in Sectorul 1 o sa ramana acelasi primar. Tudorache a demonstrat ca e capabil si ca ii pasa de cetatenii lui.
  • +2 (16 voturi)    
    Pana si motanul meu stie ca Base nu va candida (Joi, 30 iulie 2020, 11:06)

    Susufler0 [utilizator]

    pt Primaria capitalei indiferent de cat de in afara aliantei pt Bucuresti ramane PMP din aceasta cauza ! Doar nu o sa-si strice titlul primului volum al Memoriilor : "Invingator in toate alegerile !" :))))

    PS. De unde stie ? I-a vandut-o nepotu meu de un an si trei luni ! :)))))
  • +6 (22 voturi)    
    acum sunt de dreapta.... (Joi, 30 iulie 2020, 11:08)

    Frank SF [utilizator]

    interesant cum sunt ei PMP acum de dreapta dupa ce 4 ani au votat cot la cot cu Firea si PSD in Consilii....
  • -4 (24 voturi)    
    Politica (Joi, 30 iulie 2020, 11:10)

    Mariana Ispas [anonim]

    Clotilde in afara de a ne arata cum se da pe bicicleta in pandemie nu a stiut sa faca altceva. Suparator. Cand altii erau in teren, ea era doar pe facebook. Clasic lor.
  • -5 (7 voturi)    
    Paleologu (Joi, 30 iulie 2020, 14:16)

    robyzs [utilizator]

    Oare ce mai face Paleologu care a candidat la Prezidentiale din ambitia lui Basescu pentru a dovedi ca mai este relevant in politica? Paleologu a primit cateva mii de voturi si nu le-a capitalizat, s-a retras din politica deci cei care au votat PMP si-au irosit votul.
    • +5 (5 voturi)    
      Ba nu am irosit nici un vot (Joi, 30 iulie 2020, 16:56)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      S-a aratat ca exista un segment (6%) interesat de un astfel de candidat. Votam Barna (ce prostie, cunoscandu-l dupa) daca nu era el ci turcescu sau mai stiu eu cine. Pe Paleologu chiar l-am votat (nu impotriva, nu strategic). In turul 2 am anulat (cunoscand ca s eimbulzeste lumea sa nu iasa viorica) dar pentru mine nulitatea chiolhanis era egala cu nulitatea vasilica, cu diferenta ca asta vorbeste niste limbi straine. Pacat ca in final a ajuns sa se bata in piept cu milioane de voturi, chiar nu le merita si sper ca stie si el ca s-a votat impotriva, nu pentru el.
  • -6 (6 voturi)    
    pmp... ha! (Joi, 30 iulie 2020, 14:29)

    revo [utilizator]

    Rahat pe bat. Nu exista PMP, asa cum nu exista ALDE sau ProRomania (desi, trebuie sa recunosc, ProR e formatiunea famigliei Sarbu, are Securitatea activa in spate, deci o sa supravietuiasca cumva).

    PMP a fost un vehicul pentru a i se asigura un loc intangibil, in Parlament, la adapost de Justitie, lui Basescu. Il doare exact in cur de partidul de buzunarel PMP, de prostii pe care s-a catarat ca sa intre iar in Parlament si de fraierii care l-au votat. Il doare fix in basca, are asigurat mandatul in PE si pe urma iese la pensie.

    Acum mai face gat pentru ca inca are un munte de obligatii fata de Udrea. Lupta strict pentru ca sa aiba destula putere si influenta in continuare, pentru a o proteja pe Udrea, care-l poate trage in inchisoare, dupa ea.

    Base, Cocos si Udrea te-au tinut cu bani, ei or sa te ingroape. Pentru noi esti mort.
    • +4 (6 voturi)    
      Locul in PE nu il apara de nimic (Joi, 30 iulie 2020, 16:52)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Vezi cazurile Severin si alti eurodeputati deposedati fara mila de imunitate cand justitia a cerut-o. Vorbesti in stil antenist despre udrea, bine ca nu ai adus "flota".
      Altceva?
      PS. Singurul politician coerent si cu substanta din Romania, restul sunt niste amatori de buzinar.
      PPS. Aha...basescu controleaza tot, cand nu controleaza sta ln PE imun, dupa iese la pensie. Justitia nu l-a mai gasit vinovat cu nimic...asa ca vorbim discutii. Vezi-ti de dragnea, nastase si voiculescul matale, aia chiar usnt puscariasi.
  • -3 (5 voturi)    
    eu de fapt (Joi, 30 iulie 2020, 17:33)

    liviu_ [utilizator]

    vad un partid in deriva care se milogeste de 2 partide mai mari ca sa ia si el un sector!
    plecati ma de aici!
    veniti si voi ca tariceanu cu 4% si vreti un sector!