Orban, somat de Ciolacu "să informeze urgent Parlamentul dacă se impune amânarea alegerilor locale și a deschiderii școlilor"

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 iulie 2020, 14:05 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu, președinte interimar PSD
Foto: Facebook
Președintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, îl somează pe premierul Ludovic Orban "să informeze urgent Parlamentul dacă se impune amânarea alegerilor locale și a deschiderii școlilor", în contextul situației generate de pandemia de COVID-19.
  • "Ludovic Orban trebuie să informeze urgent Parlamentul dacă a scăpat de sub control pandemia și se impune amânarea alegerilor locale și a deschiderii școlilor!
  • Septembrie vine cu aceste două mari provocări, iar Orban nu se mai poate ascunde la nesfârșit în spatele propriilor interese electorale. Trebuie să le spună românilor ce are de gând! Sunt răspunsuri care trebuie date acum, nu în ultima zi, așa cum a făcut în toată această perioadă, când a lăsat vid legislativ de două ori din cauza incompetenței și delăsării Guvernului său.
  • Orban trebuie să lase bâjbâiala și să spună clar, cu date exacte, care este situația epidemiologică și care este perspectiva. Se deschid sau nu școlile?! Se fac sau nu alegeri?! Sănătatea românilor și soarta copiilor noștri nu pot fi tranzacționate electoral!", susține Ciolacu într-un mesaj postat sâmbătă pe Facebook.

"Deocamdată, nu am această intenție. Preocuparea noastră principală este să ne moblizăm la capacitatea maximă pentru a opri răspândirea epidemiei. Deocamdată, este prematur să vorbim despre o amânare a alegerilor locale. Vom face o evaluare profesionistă a riscului epidemiologic existent pentru fiecare tip de activitate în campania electorală și organizarea votului. Se poate face o campanie electoală care să evite adunările publice, să evite contactul direct, apropiat, se poate face campanie în spații deschise, în media, online. Se pot organiza secțiile de votare și procesul de votare astfel încât să nu existe riscul de transmitere a virusului. Deocamdată, la acest nivel de noi cazuri diagnosticate pozitiv încă nu ne gândim la așa ceva”, a declarat, joi, Ludovic Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1446 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    nea Cutare... (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 14:13)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    S-a trezit si nea cutare sa someze guvernul.Ciocu' mic,stimabile,caci nu mai e guvernul lu' coana Vaxilica,ci e alt partid la guvernare deoarece voi,pesedeii,ati fugit ca sobolanii de raspundere,dupa ce ati lasat tara praduita tot de voi !Iresponsabililor ! Va f ... grija de scoli
    pe voi,analfabetilor si semidoctilor ! Fugi de-aici ....
  • +8 (12 voturi)    
    Un nemernic (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 14:28)

    Ccoto [utilizator]

    Tractoristu' mai are tupeu sa vorbeasca?
  • +9 (11 voturi)    
    Pai si de unde sa stie Orban, bezmeticule ?!? (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 15:24)

    gmb72 [utilizator]

    De unse sa stie ce va fi peste 2-3 luni, când totul e cu DACA ? Daca DE ACUM populatia poarta masti peste tot, si respecta cu strictete rice reguli, (HA !!!!!...parca si vad bombardierii in drum spre gratare cu masti pe figura...sau manelisti cantand cu masca la terase, sau la mare, oooo, la mare, 2 metri intre cearceafuri....) abia peste 2 saptamani incep sa se vada rezultatele... Si asta, cu conditia sa nu vina ciolaci, mitraliere, vosganieni sau alti priceputi ai neamului, cu mesaje de tip "virusul e vlaguit", "masca=botnita sa nu mai putem vorbi" si alte imbecilitati care ne-au adus in faza asta. Si pentru care, PSD-ul poarta vina majora, guvernul a gresit din incompetenta, MUNCIND, au facut niste legi neconstitutionale, asa cum i-a taiat capul, dar acele legi ne adusesera in prag de a eradica pandemia din Romania. Apoi, tu care acum ceri informari de urgenta IMPOSIBILE date fiind caractersticile acestei pandemii, ai venit si ai anulat acele reguli prin care se stapanise pandemia, ai facut tot posibilul ca guvernul s-o scape de sub control si acum tot tu cu gura mare ?!... O sa va moara electoratul vostru fidel, incompetentilor, ca in prostia voastra nu v-ati gandit ca odata scapata de sub control, o astfel de pandemie, nu mai are cum sa fie recontrolata foarte usor. Uitati-va ce se intampla in SUA, sau cumva, credeti ca Romania are forta (economica, politica, medicala) mai mare decat America si se va descurca mai bine ?!?.....
  • +11 (13 voturi)    
    Iar se da Ciolanu important ! :)) (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 15:28)

    Susufler0 [utilizator]

    In istoria presedintilor PSD doar Veorica-Vasilika a fost mai ridicola decat nataraul asta !
    • +8 (12 voturi)    
      Dar si mai inofensiva... (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 15:50)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nataraii astia sunt mai periculosi spre deosebire de Viorica D. Caci sunt si prosti, dar in acelasi timp, si rai ! Si mai ales, nu au niciun fel de scrupule.... Calca pe cadavrele - si culmea, ale propriului electorat, care pana la alegerile parlamentare, incep sa fie decimati, sigur le mor 10%....- numai sa poata demonstra ca cica, PNL nu e in stare sa se descurce onorabil. In mintea lor cretina, au impresia ca dupa ce ajung la putere, gata, apasa pe buton si pandemia se opreste. De fapt, in mintea lor bolnava, o vor opri.... falsificand rezultatele testelor sau pur si simplu, oprindu-le.... Caci daca nu ai cifre, nu ai nici bolnavi, nu ? Probabil asta le e calculul sinistru, sa puna mana pe putere si DIN CIFRE, transforma intr-o luna iar, Romania in tara cea mai sigura. Si nu va ganditi ca se vor umple sectiile ATI, si asta ii va da de gol. Vor fi suficient de cinici sa nu mai spitalizeze SI SA LASE SA MOARA ACASA toti cei cu alte probleme medicale sau peste o anumita varsta. De 30 de ani, acest partid ne bate, ne intoarce pe unii impotriva altora, asa ca sa nu credeti ca ce am scris aici nu e deja calculat si pus pe hartie de ei...
      • 0 (10 voturi)    
        Corect (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 16:17)

        Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

        In 30 de ani de domnie psd, pnelistii s-au multumit cu ciosvartele aruncate de Iliescu in detrimentul PNT.

        Acum prin bufonii astia de la guvernare procedeaza identic in detrimentul USR(vezi candidatii propusi la alegerile locale).

        Nimic nou sub soare, cu cei de teapa lui Orban permanent aflati cu mana intinsa la spagi nu se poate schimba nimic in Ro.
      • +3 (3 voturi)    
        Asa este ! (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 16:24)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

        Iar Ciolacu este inconjurat de o sumedenie de prosti foarte rai, care il vor impinge de la spate, il vor "radicaliza" tot mai mult !

        PS. Complicate vremuri traim, grele vremuri vom trai de acum incolo din cauza bataliei pt putere !
  • +10 (10 voturi)    
    Introduceti votul prin corespondenta (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 15:47)

    democtrates [utilizator]

    Scurt la la concis, trebuie facute alegeri urgent, altfel va fi un haos in tara. Introduceti urgent votull prin corespondenta , prin mijloace electronice si s-a terminat povestea, nu se cheltuie atatia bani, distantarea sociala este respectata, dar intrebarea este daca vreti cu adevarat ? Vorba primei reclame in anii '90 a ADIDAS Torsion: Daca vrei cu adevarat , poti.
    • +7 (9 voturi)    
      . (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 15:56)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Ar fi ideal, doar ca orice HG sau lege de alegeri prin corespondenta ori electronic, se va izbi de majoritatea PSD-ALDE-UDMR, al carui electorat ori nu stie sa scrie, ori nu stie sa scrie in limba romana ori habar n-are de unde se deschide un calculator.... Asa ca se vor opune din rasputeri altei forme de vot decat cea la care pot fi prezenti si decedatii...
    • +2 (2 voturi)    
      Este singura solutie intr-o astfel de epoca ! (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 16:26)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Unde se poate vot la urne... Cine vrea, vot prin corespondenta !

      PS. Altfel, obligatoriu, scrutin electoral in 2 zile !
    • +3 (3 voturi)    
      Amanare (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 16:55)

      Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      PSD urmareste cu disperare amanarea alegerilor in speranta ca mai recupereaza ceva intre timp. Pentru asta sunt in stare sa sacrifice o tara intreaga.
    • +1 (1 vot)    
      excelenta (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 18:10)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      ideea cu votul prin corespondenta.Oare de ce nu se face?Ar costa si mai putin bugetul de stat.
  • +2 (4 voturi)    
    la somat? (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 16:31)

    nahir [utilizator]

    Și ce-i face dacă nu răspunde somației? Îi mai face o moțiune de cenzură? :)) :)) :))