Marcel Ciolacu, "un singur mesaj" pentru Iohannis și Orban: "Nu dublați alocațiile, vă măturăm guvernarea"

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2020, 16:36 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Hotnews
Liderul PSD, Marcel Ciolacu, amenință din nou Guvernul cu moțiunea de cenzură și are "un singur mesaj" pentru Klaus Iohannis și Ludovic Orban: "Nu dublați alocațiile, vă măturăm guvernarea".

”Am un singur mesaj pentru Iohannis şi Orban: nu dublaţi alocaţiile, vă măturăm guvernarea! Sunteţi un pericol pentru viitorul ţării! Preşedintele Iohannis nu mai poate amâna dublarea alocaţiilor pentru copii. Curtea Constituţională demonstrează prin decizia de azi că PNL n-a avut, practic, argumente, ci a vrut doar să blocheze aplicarea legii”, a scris pe Facebook Marcel Ciolacu.

El îi cere lui Iohannis să promulge legea în regim de urgenţă, iar Guvernului Orban să o aplice de la 1 august. "Dacă nu fac asta, depunem moţiunea de cenzură în august - indiferent că România va fi sau nu atunci în stare de alertă”, a mai scris Ciolacu.

Seizarea Guvernului Orban privind dublarea alocațiilor pentru copii a fost respinsă miercuri de Curtea Constituțională. Astfel, CCR a decis că este constituțională legea prin care era respinsă Ordonanța Guvernului prin care dublarea alocațiilor era amânată până la 1 august. Premierul Ludovic Orban a susținut în mai multe rânduri că nu este posibilă dublarea alocațiilor, efortul financiar fiind de 7 miliarde de lei.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3390 vizualizari

  • -19 (29 voturi)    
    Trebuie (Miercuri, 15 iulie 2020, 16:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    La fel si cu pensiile. Pentru pensiile speciale au fost bani. Si pentru ca sa plateasca toate spitalele care au raportat gramada de infectati si nu au primti nici un cronic. Dar banii au mers.... La fel cu bugetarii.. .
  • +21 (33 voturi)    
    Pfff... (Miercuri, 15 iulie 2020, 16:49)

    ElDiablo [utilizator]

    ...ce s-a umflat penajul pe papagal. Inainte sa pui mana pe matura de ce nu le sugerezi Lui Orban si Johannis niste surse de finantare in bugetul de stat, in afara de imprumuturi. Asta asa, ca sa demonstrezi ca esti un bun roman.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu e papagal (Miercuri, 15 iulie 2020, 19:50)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      E cioara vopsita.
  • +22 (34 voturi)    
    Bravo mă Ciolacule! Te-ai făcut un cuțu rău! (Miercuri, 15 iulie 2020, 17:02)

    Observator roman [utilizator]

    ...avea Cehov o schiță în care șeful unei gări umile semna infatuat „Ivanov al VII-lea”. La care cineva adăugase „ăi fi tu al șaptelea dar tot dobitoc rămâi!”
    Așa și cu Ciolacu... :)))))
  • +13 (15 voturi)    
    Iar noi... (Miercuri, 15 iulie 2020, 17:21)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...o sa va maturam la alegeri.
  • +15 (17 voturi)    
    ne dai tu bani jegule?! (Miercuri, 15 iulie 2020, 18:03)

    liviu_ [utilizator]

    nu tu sau partidul tau mareste alocatiile, ci tot noi!

    asa ca mai usor cu imflatu in pene dragnea 2.0!
  • +10 (16 voturi)    
    Huo (Miercuri, 15 iulie 2020, 18:05)

    Akylas [utilizator]

    Un populist oportunist si penibil, ca si restul ciumei rosii cancerigene....
    Se pare, insa, ca in curand te vor matura pe tine "colegii" de la sefia grupului infractional organizat
  • +10 (16 voturi)    
    ps (Miercuri, 15 iulie 2020, 18:06)

    liviu_ [utilizator]

    ameninti cu luatul guvernarii, dar nu o iei
    sa-i spun d c?!
    pentru ca esti LAS!!!
    pentru ca stii ca nu sunt bani, stii ca marusile anti covid sunt bune si iti e teama ca nu gasesti un guvern mai competent decat ala dancila...

    esti un LAS care a fugit de responsabilitate toata pandemia! ai venit acum la spartul targului! hai sictir!
  • +10 (14 voturi)    
    Partea a 2a (Miercuri, 15 iulie 2020, 18:14)

    Kornell [utilizator]

    Nu mariti pensiile cu 40%, va matur....iar aceea ar fi sinucidere economica
  • +9 (13 voturi)    
    asa partid (Miercuri, 15 iulie 2020, 18:21)

    zigot [utilizator]

    asa intermediar, asa mentalitate, asa limbaj
  • +1 (3 voturi)    
    se lauda buzoianul .. (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:03)

    sareta [utilizator]

    Nici maturi nu mai au .Le-au vandut sa-si umfle .....(cuvinte nepermise /vorba celor dela Replica)
  • 0 (4 voturi)    
    Ciolacule parca esti frate cu . . . Tokes (Miercuri, 15 iulie 2020, 22:06)

    ty [utilizator]

    .