Dăncilă îi răspunde lui Dragnea: „N-a înțeles un lucru: eram premierul României, nu sluga lui”

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2020, 23:09 Actualitate | Politic


Viorica Dancila si Liviu Dragnea
Foto: Agerpres/AP
Fostul premier Viorica Dăncilă a reacționat miercuri seară, într-o postare pe Facebook, la declarațiile făcute de Liviu Dragnea, în interviul dat din închisoare, potrivit cărora ea fost cea care a deschis discuţia despre emiterea unei ordonanţe pe amnistie.

„Cât timp am fost prim-ministru nu am dat nicio ordonanță de urgență pe justiție! Și nu am avut niciodată vreo inițiativă pro-amnistie și pro-grațiere!”, a scris Viorica Dăncilă pe pagina sa de Facebook.

„Sunt sigură că acest lucru l-a iritat pe domnul Liviu Dragnea, dar am considerat că interesul României primează. N-am vrut să fac ceva ce știam sigur că e rău pentru țară”, mai spune ea.

Dăncilă îl acuză apoi pe Dragnea că a făcut presiuni, luni de zile, pe tema amnistiei și grațierii, pe vremea când ea conducea Guvernul.

„Confirm din nou: au fost presiuni din partea domnului Dragnea pe tema amnistiei și grațierii. Timp de mai multe luni de zile au venit direct și indirect sugestii, recomandări, idei, pe care însă le-am respins”, susține Dăncilă.

Ea mai spune că „domnul Dragnea n-a primit bine aceste refuzuri și-l enerva probabil faptul că nu mă poate manevra”.

„Probabil că domnul Dragnea n-a înțeles un lucru: că eram premierul României, nu sluga lui. Am ținut să onorez funcția și să-mi fac datoria față de români”, a conchis Dăncilă.

Reacția vine după ce Liviu Dragnea a susținut, în interviul acordat din Penitenciarul Rahova fostei sale consiliere Anca Alexandrescu, că Viorica Dăncilă a fost cea care a deschis discuţia despre emiterea unei ordonanţe privind amnistia, el insistând că nu i-a cerut niciodată aşa ceva, că nu a pus o astfel de condiţie şi că nu mai vrea să discute pe această temă.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22196 vizualizari

  • +54 (66 voturi)    
    Erai sluga lui (Miercuri, 1 iulie 2020, 23:20)

    Captain Obvious [utilizator]

    De aia erai "premier". Ți a fost frica de pușcărie, de aia nu ai dat-o
  • -25 (47 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 1 iulie 2020, 23:21)

    Soarele [utilizator]

    Exact asta trebuie în România: un pic de coloană vertebrală!
    • +15 (21 voturi)    
      pai, (Joi, 2 iulie 2020, 9:18)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      se pare ca esti chiar mai glumet decat Viorica...
    • +7 (13 voturi)    
      Vreau si eu (Joi, 2 iulie 2020, 9:33)

      Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Ce ai fumat tu....
  • +40 (52 voturi)    
    romanul are o vorba (Miercuri, 1 iulie 2020, 23:22)

    cristi_an [utilizator]

    dupa razboi multi viteji s-arata
    Ce sa zici si tu acum... Batman :))
    • +18 (26 voturi)    
      Da (Joi, 2 iulie 2020, 2:04)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Hai, fii barbata, arata-ne ce roman adevarat esti tu care l-a infruntat pe Dragnea cand toti ceilalti stateau aplecati.

      Vai ce sa-ti spun. Si Grindina era la fel. La inceput nu intelegea de ce romanii ies in strada pentru 3 articole de cod penal si o ordonanta nenorocita. Apoi a abrogat-o. Cand a venit al doilea ministru, ala facea opusul mustaciosului, dar tot in favoarea sa, nu a poporului. Si iata blonda cum ne arata ca ea era singura "dreapta" si care iubea poporul.

      Pot zice asa: Dancila iubea poporul atat de mult cat limba romana o iubea pe ea.
  • +31 (43 voturi)    
    La P$D Minciuna Este Aerosol (Miercuri, 1 iulie 2020, 23:22)

    un domn [utilizator]

    Nimic Altceva !
  • +35 (39 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 iulie 2020, 23:41)

    [anonim]

  • +21 (23 voturi)    
    care este (Joi, 2 iulie 2020, 0:05)

    DanIonita1 [anonim]

    mai probabil dintre cei 2 sa fi avut initiative pro amnistie/gratiere? Cui ii se apropia procesul? Tot incearca Dragnea sa conteste evidenta dar nu il mai crede nimeni.
    • +17 (19 voturi)    
      Exact . (Joi, 2 iulie 2020, 0:27)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      Ce interes ar fi avut Dancilă sa dea amnistierea ?! Avea vre-un proces pe rol?
      Vai de capul lui Dracnea , cu asemenea baliverne din puscarie e clar ca e disperat.
  • +18 (26 voturi)    
    nu esti (Joi, 2 iulie 2020, 0:11)

    gopo2016 [utilizator]

    sluga esti o sclava, mare diferenta, nu uita ca el te-a ridicat de la profa de traforaj care erai
  • +18 (24 voturi)    
    De ce te comportai de parca ai fi fost ! (Joi, 2 iulie 2020, 0:50)

    matali [utilizator]

    Recunoaste ca iti tremurau chilotii de frica lui Dragnea. Se simtea frica pe fata ta si faptul ca erai ghiocel de fiecare data cand erai in preajma lui. Te cenzurai si te balbaiai deseori cand era Dragnea in libertate asa ca ciocul mic. Minciuna ciumei rosie are picioare scurte.
  • +16 (18 voturi)    
    Pavi e atat de proasta (Joi, 2 iulie 2020, 4:05)

    Dalinar [utilizator]

    Ca nici nu stie ce-a fost, macar!!!
  • +14 (16 voturi)    
    Problema nu este cine minte si cine nu (Joi, 2 iulie 2020, 4:42)

    radu222 [utilizator]

    Problema este sa nu va mai lasati manipulati de mafia pezedista si sa mergeti la vot. Tzara are nevoie de dezvoltare, de investitii in industrie, infrastructura si in toate domeniile. Acesti mafioti pezedisti au condus aceasta tzara vreo 25 de ani din 30 au urmarit un singur lucru: ei sa poate fura fara frica de justitie.
    Cei care nu ies la vot nu fac decat sa lase pe cei mai putin informati si cu mai putin discernamant sa le hotarasca soarta.
  • +15 (19 voturi)    
    NU aifost premierul..... (Joi, 2 iulie 2020, 5:40)

    gigiN [utilizator]

    ....Romaniei ci o ..."panarama" si DA ,ai fost marioneta borfasului drag-nea ,care iti dirija cei 2 neuroni pe care ii ai.
  • +19 (21 voturi)    
    Dragnea, treci inapoi la autoservice! (Joi, 2 iulie 2020, 7:04)

    Klaus_ [utilizator]

    Ce draq se apuca Dragnea sa iasa cu interviuri? Oricum oamenii normali la cap nu cred o iota din minciunile infractorului iar pe prostii care l-au votat nu-i intereseaza si, oricum, au si uitat cine e a fost Dragnea.
    Noi stim ca Dancila a fost maimuta lui Dragnea, ca femeia era atat de inepta incat mai mult de "He-he-he" si "make a photo" n-a reusit sa conceapa singura, dar, in prostia ei, a fost totusi capabila sa inteleaga ca Dragnea ii cerea lucruri care o trimiteau la puscarie. Asa ca a facut pe proasta (a facut-o natural;) ca sa tot amane niste ordonante pe justitie, lucru care l-a enervat pe boierul de Teleorman. Doar ca veneau europarlamentarele si era periculos sa o schimbe pe tuta blonda, asa ca a amanat schimbarea ei pana dupa alegerile din 26 mai. Insa pe 27 mai, odata cu rezultatul dezastruos pt PSD la europarlamentare, a venit si sentinta de 3 ani si 6 luni cu executare pentru dosarul angajarilor fictive de la Protectia Copilului Teleorman. Doi pumni in cap pt Dragnea.
    Acum lucrurile stau normal: Dancila e la cratita si tăntica sigur face sarmale bune, iar Dragnea e la autoservice si sufla in jigloare.
  • +6 (8 voturi)    
    chiar asa ??? (Joi, 2 iulie 2020, 7:12)

    rabdare [utilizator]

    Pe bune tanti veorica ???Dar cum ipocrizia te caracterizeaza , nu am mari asteptari .Vrei sa te erijezi in mare aparator a democratiei , a statului de drept , cand de fapt ai esuat .
  • +3 (7 voturi)    
    propunere amnistie (Joi, 2 iulie 2020, 7:22)

    anion [utilizator]

    Nu-si mai aduc aminte cei doi, Dragnea si Dancila, cine a facut de fapt propunerea pentru o amnistie. Cel care avea la activ o amnistie era tot de pe la ei, vecin cu Alexandria si Videle, domnul Badalau. Conditiile erau perfecte; Dragnea se vedea Ceausescu, Dancila calca pe urmele Leanei, Marea Adunare Nationala era si este Parlamentul. De frica, stiind ce s-a intamplat cu anteriorii, Bu(o)bu Tudorel zice-se ca nu a vrut rolul dobitocului.
  • +3 (7 voturi)    
    N-a înțeles un lucru: (Joi, 2 iulie 2020, 7:24)

    nick24 [utilizator]

    A fost sluga lui!
  • -2 (6 voturi)    
    Comentatori nu gluma./ (Joi, 2 iulie 2020, 9:52)

    SiveTamy1 [anonim]

    limba romana ,toti care primesc salarii mari ,bani pentru a spune vrute si ne vrute la televiziunu .Tvr 1 B1v , etc,nui intelegi ce spun,limba romana a devenity pentru iei un miracol ,pentru cine zic ceva ????doamnna cu toate greselile gramaticale intelegeai ce spunea,(fost prim ministru,)
  • +1 (3 voturi)    
    Parca scapasem de VVD (Joi, 2 iulie 2020, 14:30)

    lasa [utilizator]

    Iar a avut vise eroice?
    Vedeti cum votati la PMB sa n-avem parte iar de pandelisme paguboase si masini pe post de tramvai...
  • 0 (0 voturi)    
    doi tantalai amandoi niste mincinosi (Vineri, 3 iulie 2020, 10:53)

    ..13 [utilizator]

    Primul, cu gura mai mare, spune multe, dar multe minciuni si nimeni nu ii da peste gura - LCK il face mat din dpua miscari sau poate doar una...

    VVD - proasta satului - ne vorbeste ea de interesul Romaniei - pai proasta satului nu crede ca era in interesul RO sa aiba un PM intelgigent decat o matracuta saltata pe niste tcuri cre se crede absolut indispensabila pentru ROmania???

    Pai bai VVD nu era in interesul Romaniei sa aiba un DNA puternic??? Atunci de ce in mama lui Stefan cel mare ai trimis cererea lui TT la CCR???

    Era in interesul national???

    O tampita de dimineata pana seara, si chiar si atunci cand doarme tot tampita este.