Ciolacu: Guvernul a impus prin forță această stare de alertă / Lumea poartă mască de dragul de o purta, nu convinşi că trebuie să se protejeze

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 21 iunie 2020, 22:01 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu, președinte PSD
Foto: Facebook
Liderul interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a lansat un nou atac la adresa Guvernului, duminică seară, susținând că "a impus prin forță" prelungirea stării de alertă, prin ocolirea Parlamentului, și că există "o lipsă de credibilitate clară în deciziile luate de Executiv. "Lumea poartă mască, dar poată de dragul de o purta, nu poartă masca convinşi că trebuie să se protejeze”, a susținut Ciolacu la B1 TV.

”Părerea mea că calea aleasă de PNL, aceea de a nu veni să fie votată starea de alertă în Parlament este cea mai proastă. Într-un fel, au impus prin forţă această stare de alertă, fără o dezbatere parlamentară şi nu numai chiar o dezbatere publică”, a declarat Marcel Ciolacu, citat de News.ro.

El a acuzat Guvernul că a pus ”un glob de sticlă” în jurul informaţiilor privind îmbolnăvirile cu coronavirus și a susținut din nou că raportarea cazurilor se face în funcţie de interesele Guvernului.

”Este clar că se joacă cu cifrele. Vreau să-i spun domnului Orban foarte clar: poate noi, politicienii, mai minţim, dar cifrele niciodată nu mint. Au găsit calea cea mai proastă de a impune o stare de alertă. Categoric, mâine o să depun conflict constituţional, deoarece restrângerea de drepturi cetăţeneşti, se specifică foarte clar în Constituţie , se face numai şi numai prin lege”, a mai spus liderul PSD.

El a acuzat și o ”lipsă de credibilitate clară” în ceea ce priveşte deciziile luate Guvern. ”Lumea poartă mască, dar poartă de dragul de o purta, nu poată masca convinşi că trebuie să se protejeze”.

Purtătorul de cuvânt al PSD, Lucian Romașcanu, a susținut, duminică, într-o conferință de presă, că PSD a sesizat Curtea Constituțională privind un conflict de natură constituțională între Guvern și Parlament, după ce Executivul a adoptat Hotărârea pentru prelungirea stării de alertă în România fără a merge în Legislativ să ceară încuviințarea. "Din știința mea, a fost deja sesizată Curtea (...) pe un posibil conflict (n.r. - între Guvern și Parlament privind prelungirea stării de alertă) și așteptăm data la care se va pronunța", a declarat duminică, într-o conferință de presă, purtătorul de cuvânt al PSD, Lucian Romașcanu.

Întrebat ce va face PSD dacă CCR va stabili că Parlamentul nu poate să încuviințeze o Hotărâre de Guvern, Romașcanu a răspuns: “Suntem pe teritoriul speculațiilor. O asemenea decizie trebuie cumulată cu legea care spune că restrângerea drepturilor fundamentale nu se poate face decât prin lege adoptată în Parlament. În acest moment, dacă Parlamentul nu va putea încuviința o Hotărâre de Guvern, va trebui cu certitudine ca starea de alertă să fie dată, chiar și prelungirea stării de alertă să fie, date prin legi adoptate în Parlament”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5402 vizualizari

  • +34 (50 voturi)    
    bai frate (Duminică, 21 iunie 2020, 22:06)

    AnderT [utilizator]

    da tare inghiesuit la mansarda ii asta !!!
    • +13 (19 voturi)    
      Spune-i prost și gata. (Luni, 22 iunie 2020, 8:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Auzi gândire de Ciolacu și PSD-să porți mască și să aplici celelalte reguli pentru prevenție la COVID din convingere!Trebuie să fii dobitoc irecuperabil să spui așa ceva.Și cu gânduri criminale la adresa poporului român.
  • +38 (54 voturi)    
    PSD in delir... (Duminică, 21 iunie 2020, 22:08)

    taro [utilizator]

    probabil ca PNL a impus carantina si in EU, Asia si ce mai, peste tot in lume.

    PSD nu se multumeste doar cu raspandirea coruptiei, saraciei si distrugerea justitiei. Acum vor sa raspandeasca si pandemii...

    Votati Ciolanul de la PSD....
  • +17 (25 voturi)    
    Saltimbancul asta nu atinge penalul? (Duminică, 21 iunie 2020, 22:11)

    Excelsior [utilizator]

    Asemenea idiotenii propagate in media au dus la cresterea infectatilor.
  • +14 (18 voturi)    
    Chiar nu inteleg (Duminică, 21 iunie 2020, 22:15)

    Orpheus [utilizator]

    Ce vrea asta?
  • +17 (21 voturi)    
    ... (Duminică, 21 iunie 2020, 22:16)

    tirolez [utilizator]

    Nu ies ei cu atacuri intamplatoare, astia fac mereu sondaje. Probabil in ultimele exista o parte a votantilor psd care gandeste asa, deci nu trebuie dezamagiti, chiar fidelizati, sa vada cine gandeste ca ei. In curand urmeaza sa-l auzim despre 5G si Bill Gates.
  • +19 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 21 iunie 2020, 22:31)

    [anonim]

  • +20 (24 voturi)    
    Da, ciolacule (Duminică, 21 iunie 2020, 22:44)

    VARCIOROVA [utilizator]

    Mi-e un drag sa port masca ce nu s-a mai vazut. De mic copil imi doream sa pot purta si eu o masca!!!
    Esti dobitoc baiete.
  • +20 (26 voturi)    
    Ciolacu baiatule ! (Duminică, 21 iunie 2020, 23:13)

    Rahan5 [utilizator]

    Uite cum sta treaba !: Neamurile tale din Tandarei au refuzat sa poarte masca si uite unde au ajuns !.
    Tu sa-ti dai cu parerea despre portul mastii la neamurile tale din Tandarei si Ferentari !.
  • +16 (18 voturi)    
    Da domnule (Duminică, 21 iunie 2020, 23:19)

    ipolitic [utilizator]

    mi-e drag masca asta, asa de drag mi-e de ea, nici la culcare nu o dau jos, desi nevasta mea m-a invinuit ca din convingere o port, dar nu e adevarat, nimeni nu ma poate convinge ca o port din convingere, o port doar de dragul de a purta.
  • +20 (26 voturi)    
    vinovati (Duminică, 21 iunie 2020, 23:28)

    Wheelwright [utilizator]

    Era un vecin de-al parintilor mei care sapa in gradina acum o luna sau doua cu masca pe fata, desi era singur si nu avea pe nimeni la 50 metri de el. Intre timp omul a fost intoxicat la tv de pesedistii astia inconstienti si acum nu numai ca nu mai poarta masca, dar si propovaduieste peste tot ca totul e pacaleala (omul e pensionar si cu multe boli, ia zilnic tratament).
    Multi oameni vor fi victime (imobolnavindu-se si murind) ai acestor "criminali", care au gasit unica arma politica sa isi revina.
    Cand tara asta va scapa de PSD va fi o a doua revolutie.
  • +14 (18 voturi)    
    De ce nu zice adevarul? (Duminică, 21 iunie 2020, 23:41)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Evident ca nu exista COVID si SARS2, dar avem multi actori buni, mana-n-mana cu doctorii, Soros si Gates.

    Reptilienii LGBT ne iradiaza cu radiatii din lasere 5G ca sa ne imbolnavim de "raceala" si cine nu are telefon 5G e imbolnavit de vaccinuri care au in ele bucati de bebe infectate cu gripa si raceala.

    Nu exista SARS2, dar Bill Gates vrea sa controleze Romania ca sa aiba acces la padurile defirsate pentru a trimite mesaje catre Jupiter,acolo unde Satana asteapta sa preia controlul cu chip-urile 666.

    Sau ceva genul transmis orbeste de zombificatii bisericilor si ai horoscopului.

    Dupa cum vedeti nu are tupeu pentru ca stie ca nu poate. Ce mergea pe vremea mustaciosului (inclusiv sa inventeze atentate la viata sa) nu mai merge acum. Asa ca doar o da cu Orwell ca atat poate.In sate si comune oricum nu se aplica restrictiile din starea de urgenta, ca sa nu zic de alerta, asa ca aia oricum nu sunt impresionati. El tot spera sa prinda la faina si uleiul din orasele mari. Ori, daca acolo se fac aliante PNL-USR-PLUS, slabe sanse.

    Deci ce mai ramane? Eu stiu ca PSD sunt dispusi sa se faca de ras de dragul a 1% care inca cred in vrajitorii, dar pana si Ciolacu trebuie sa realizeze ca 2020 nu mai e nici 2016, nici 2004 nici 1996.

    Acum deja nu ii mai voteaza cei cu faina si ulei in plasa, ci borfasii si infractorii intorsi din UE care vor viata ilegala lejera.
  • +16 (20 voturi)    
    Băi nene... (Duminică, 21 iunie 2020, 23:56)

    slashroot [utilizator]

    Puțin îmi pasă dacă ești sau nu convins de utilitatea măștii, câtă vreme o porți. Iar pentru cei care nu îi înțeleg necesitatea (a se citi "care n-au bun-simț și instinct de conservare ") există legi. Asta e. Dar știm că voi, la PSD, mai greu cu legea...
    • +11 (11 voturi)    
      Care legi.Domnule! Ieri am fost in piata . . . (Luni, 22 iunie 2020, 8:41)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui slashroot

      . . . mare din Targovise spatiu inchis, de si nici jumatate dintre precupeti nu aveau masca, mai putini dintre cumparatori. Si cei care o aveau era pozitionata sub barbie. Culmea s-a produs cand in piata a intrat un politist local fara masca si care nici macar nu s-a sinchisit de evidenta incalcare a ,,legii".
      (inca unul era afara, nu aintrat) Am intrat apoi intr-o farmacie si din cei 6 farmacisti doar unul avea masca! Si o cumparatoare! In proportie de peste 50% populatia nu respecta distanta si portul mastii in interior! La supermarket este altceva, acolo iti verifica temperatura si daca nu ai masca nu intri in magazin. Desi cred ca ar putea avea un stoc de masti pentru cei care nu au! Si inca ceva, pe retelel de socializare se raspandesc cu repeziciune tot felul de fake news despre inutilitatea masurilor, deoarece ,,virusul este o nascocire"!
  • +17 (19 voturi)    
    Halal (Luni, 22 iunie 2020, 0:41)

    ranuhasu [utilizator]

    Da, lumea poarta masca din obligatie. Ce frumos ne-ar fi educat civic psd-ul daca acum erau ei la ciolan. Sa nu uitam cat de exemplari au fost in exprimare si conduita Serban Nicolae, Olguta Vasilescu, Codrin Stefanescu, Nicolae Badalau, si cat de educata doamna Viorica Dancila, prim ministru neconflictual... da ma, Ciolacu, ai dreptate. Am fi avut o groaza de invatat la la voi!
  • +13 (15 voturi)    
    Ipochimenul asta (Luni, 22 iunie 2020, 0:42)

    paonipao [utilizator]

    Nu traieste in lumea reala...!
    In toate Europa oamenii sunt indemnati sa poarte masti de protectie in mijloace de transport in comun, in spatii inchise si sa pastreze distanta( sociala)...


    https://www.facebook.com/100003110360398/posts/3009273285852987/?d=n


    https://www.facebook.com/100003110360398/posts/3009270789186570/?d=n


    https://www.facebook.com/100003110360398/posts/3009270055853310/?d=n


    https://www.facebook.com/100003110360398/posts/3009269645853351/?d=n
    • +2 (4 voturi)    
      Nemernicii ăștia de pesediști și cu toți (Luni, 22 iunie 2020, 12:56)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

      cei care latră alături de ei că nu există Covid 19 sunt criminali și în ceea ce privește sănătatea oamenilor, și economia țării... Niște jigodii inconștiente angajate la stat care n-au avut de suferit nici o pierdere de bani și de serviciu sau alte jigodii cu influență în societate care slujesc interesele unor mizerabili precum Dan Voiculescu și haita lui... Mă gândesc la Ozana Barabancea, la Marcel Pavel (care și testat de două ori pozitiv declară că el are dublă pneumonie, nu covid19).
  • +15 (19 voturi)    
    Slugile lui Dragnea delireaza (Luni, 22 iunie 2020, 0:59)

    matali [utilizator]

    Acest grup infractional PSD, lacheii interlopului Dragnea, se joaca cu siguranta tarii in fata unei pandemii mondiale.Da, pandemia este reala si inca reprezinta un risc imens. Din ce stim noi, PSD-istii sunt experti in coruptie, infractionalitate si in subminarea justitiei pentru a-l scapa pe Dragnea si nu in chestiuni medicale. Ar trebui sa lase declaratiile pentru expertii medicali. Ciolacu spune ca politicienii nu mint, cand de fapt minciuna e chiar PSD. Ticalosii astia inca au impresia ca ii mai voteaza cineva de acum incolo. Mass media ar trebui sa le impuna un boicot total PSD-istii pentru ca emit doar aberatii.
  • +16 (20 voturi)    
    Retardati? (Luni, 22 iunie 2020, 4:39)

    Alb13 [utilizator]

    PSD produce de 30 de ani doua tipuri de politicieni:
    Mai putin inteligenti analfabeti si vicleni: Dancila, Vanaghele, Olguta Vasilescu Ciolacu,
    Nemernici: Iliescu, Nastase, Ponta, Dragnea, etc.
    I se spune partid de stnga, dar nu are n icio legatura cu stanga.
    Asa zisele masuri pentru popor sunt doar mita pentru o populatie prostita si corupta, care-si da votul cu usurinta.
    Nici nu stiu de ce avem nevoie de un asemenea partid toxic in Romania.
  • +16 (20 voturi)    
    Ciolacule,te asigur ca pe..... (Luni, 22 iunie 2020, 4:48)

    gigiN [utilizator]

    ...mine m-ai convins de mult timp ca nu sunteti doar hoti,nesimtiti si analfabeti ci sunteti si complet idioti !!!
  • +14 (20 voturi)    
    PSD e un rezervor (Luni, 22 iunie 2020, 6:30)

    John M. [utilizator]

    inepuizabil de prosti. Cu cat sunt mai prosti, cu atat ajung in frunte mai repede.
    Ciolacu este inca un exemplu de prostie "clasica" psdista.
  • +9 (11 voturi)    
    Dacă cineva a înțeles,să-mi spună și mie. (Luni, 22 iunie 2020, 9:15)

    asavreau [utilizator]

    Ciolacu,//guvernul a impus prin forță,lumea poartă mască de dragul de a purta// !Eu spun că Ciolacu nu știe ce vorbește.Dacă îl întrebi ce a vrut să spună,nu cred că va ști să răspundă și cine știe ce prostia spune!
  • +7 (9 voturi)    
    emotionanta... (Luni, 22 iunie 2020, 9:34)

    asada [utilizator]

    ....grija cretinoidului asta pentru confortul si buna dispozitie a masei de manevra PSD constituita din asistati sociali si fel de fel de inadaptati !!! Dragnea o lichea penala este un biet pui pe langa acest ticalos de o idiotenie fara margini !!!
  • 0 (2 voturi)    
    Pai... DA! Tocmai... (Luni, 22 iunie 2020, 16:58)

    Mihai Vls [anonim]

    pentru ca se gasesc prosti ca voi, in fruntea natiei, care sa minimalizeze sau chiar sa nege importanta purtarii mastii!!!