Câți bani au fost plătiți din amenzile neconstituționale din perioada stării de urgență / Ministrul de Finanțe spune că nu toți vor fi dați înapoi

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2020, 14:50 Actualitate | Politic


Politia si Armata pe strada in Bucuresti
Foto: Profimedia Images /Xinhua/Avalon.red
Din amenzile în valoare de apoape 600 de milioane de lei, aplicate în perioada stării de urgență, la buget au ajuns, din plata lor, doar 100 de milioane. Datele au fost anunțate de ministrul Finanțelor, Florin Cîțu.

Dar nici cele 100 de milioane nu vor rămâne acolo, pentru că amenzile au fost declarate neconstituționale de către CCR. Cei care le-au contestat și vor câștiga în instanță, a precizat Cîțu, fie vor primi banii înapoi, fie se vor face anumite compensări la taxe și impozite. „De obicei, se fac compensări”, a spus el, la Digi 24.

Întrebat dacă nu se ia în calcul o amnistie fiscală, el a spus că nu a participat la astfel de discuții la nivelul Guvernului, iar la nivelul Ministerului de Finanțe nu au avut loc.

Pe 2 mai, ministrul de Interne, Marcel Vela declara că valoarea totală a amenzilor aplicate de la începutul epidemiei se ridică la aproximativ 600 de milioane de lei, adică peste 120 de milioane de euro. El preciza că banii vor merge către sistemul medical.

Pe 6 mai însă Curtea Constituțională a decis că amenzile date în perioada de urgență sunt neconstituționale. În motivarea deciziei, CCR a susținut că prevederile din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.1/1999 prin care au fost majorate amenzile nu indică în mod clar şi neechivoc, actele, faptele sau omisiunile care constituie contravenții și nici nu permit identificarea cu uşurinţă a acestora. Normele prin care sunt stabilite contravenţii trebuie redactate cu suficientă precizie pentru a permite cetăţeanului să îşi controleze conduita, astfel încât să poată să prevadă consecințele, mai arată Curtea Constituţională.

CCR constata că stabilirea faptelor a căror săvârşire constituie contravenţii este lăsată, în mod arbitrar, la libera apreciere a agentului constatator, fără ca legiuitorul să fi stabilit criteriile şi condiţiile necesare operaţiunii de constatare şi sancţionare a contravenţiilor.

Totodată, în lipsa unei reprezentări clare a elementelor care constituie contravenţia, judecătorul însuşi nu dispune de reperele necesare în aplicarea şi interpretarea legii, cu prilejul soluţionării plângerii îndreptate asupra procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei. Mai mult, dispozițiile legale criticate nu respectă nici principiul proporționalității, se arată în deciza Curții. (toate detaliile aici)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10622 vizualizari

  • +15 (31 voturi)    
    Trebuiau contestate toate. (Duminică, 7 iunie 2020, 14:56)

    TheFreeOne [utilizator]

    Imi pare rau ca n-a fost asa.

    Sau trebuia schimbata legea, astfel ca odata declarate neconstitutionale, sa ti se returneze automat banii. Dar cand statul are de ales, sa faca un lucru sau as il puna in carca oamenilor, contribuabililor, de obicei alege varianta b (birocratie etc).
    • +9 (21 voturi)    
      Stat mafiot (Duminică, 7 iunie 2020, 15:28)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Doar cine e tare in gura cu statul isi recupereaza banii.
  • +17 (33 voturi)    
    In Romania...prost sa fi (Duminică, 7 iunie 2020, 14:58)

    ggiiggii [utilizator]

    sa platesti amenzi neconstitutionale.
    Clasa politica...o organizatie criminale care percepe taxe de protectie cu ajutorul politiei si armatei.
    • -11 (19 voturi)    
      Clasa politica (Duminică, 7 iunie 2020, 15:54)

      Grasul [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Mi-ar fi placut sa ascult ce ziceai daca ai fi petrecut perioada de izolare in China, unde daca suflai catre un functionar public se considera tentativa de infectare si se pedepsea cu amenda pe loc de 10000yuani (6114RON)!
    • -11 (19 voturi)    
      Clasa politica (Duminică, 7 iunie 2020, 15:54)

      Grasul [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Mi-ar fi placut sa ascult ce ziceai daca ai fi petrecut perioada de izolare in China, unde daca suflai catre un functionar public se considera tentativa de infectare si se pedepsea cu amenda pe loc de 10000yuani (6114RON)!
    • +7 (15 voturi)    
      Cum sa ajungi sa respecti asemenea institutii (Duminică, 7 iunie 2020, 17:57)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Care te fura in loc sa te apere?
    • -10 (12 voturi)    
      Sunt deştepţi cei care au luat amenzi? (Duminică, 7 iunie 2020, 20:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Dacă erau deştepţi stăteau acasă şi nu primeau amendă şi nici nu riscau să se îmbolnăvească de COVID-19.
    • +1 (3 voturi)    
      pcr (Luni, 8 iunie 2020, 12:23)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      multi din parlament se cred inca in epoca comunista de trista amintire (cacofonia e intentionata).
      organele au consumat degeaba pix, hirtie, timp si energie. si-au baut joc si de ei de fapt.
  • +9 (29 voturi)    
    Gargaragiul Cîțu (Duminică, 7 iunie 2020, 15:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu vine asta „se compensează”? Deci au furat, au abuzat dând amenzi neconstituționale și NESIMȚITE, si acum zice traficantul de valută Cuzzo că ne „compensăm”. Curat „liberal” Coane ... Florine!
  • +18 (30 voturi)    
    Cata nesimtire (Duminică, 7 iunie 2020, 15:27)

    galeo [utilizator]

    Cand spune ca nu toti banii vor fi dati inapoi recunoaste ca amenzile din starea de urgenta au avut ca principal scop adunarea de bani la buget... Apucaturi de stat mafiot, smecheriice stiu sa-si apere drepturi se scot, iar fraierii raman cu banii luati.
    Apucaturi ale unui stat mafiot condus de golani profitori.
  • +9 (25 voturi)    
    Veti plati si voi amenzi (Duminică, 7 iunie 2020, 15:57)

    bobo2 [utilizator]

    La urne. Deja se intrezaresc in sondaje
    • +2 (6 voturi)    
      Sa dea Dumnezeu! (Luni, 8 iunie 2020, 12:33)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Partidul Niciodata Liberal trebuie aplatizat la urmatoarele alegeri.

      Sa speram ca romanul tace si face si cu stampila va pedepsi aspru acest partid care a facut in 3-4 luni mai mult Rău țării decât reușeau golanii ăia de la PSD în 2-3 ani.
  • +8 (12 voturi)    
    Romania-tara smecheriei (Duminică, 7 iunie 2020, 17:54)

    galeo [utilizator]

    Esti smecher, si stii sa fentezi sistemul, scapi de amenzi.
    Nu stii sa fii bataios sa iti aperi drepturile, statul mafiot te calca in picioare.
  • +9 (19 voturi)    
    Nu a fost niciun moment despre preventie (Duminică, 7 iunie 2020, 17:56)

    galeo [utilizator]

    Ci doar despre a lua bani cu japca de la fraieri.
  • +10 (20 voturi)    
    Intr-o tara normala (Duminică, 7 iunie 2020, 18:02)

    galeo [utilizator]

    Statul ar fi returnat toti banii iimediat n momentul in care amenzile au fost considerate neconstitutionale.
  • -11 (19 voturi)    
    Si ce ati (Duminică, 7 iunie 2020, 18:28)

    Costi888 [utilizator]

    Fi vrut sa nu fie nicio amenda, nu? Eu sincer nu as fi anulat nicio amenda, indiferent daca era constitutionala sau nu. A fost stare de urgenta.. asa ca..
    Eventual as fi adus un amendament de reducere procentuala si cam atat. In toate statele in care a fost declarata stare de urgenta au fost date amenzi
    • +4 (12 voturi)    
      Spre fericirea noastra (Duminică, 7 iunie 2020, 19:04)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Nici tu si nici Catu nu sunteti singuriii care decid in tara asta.
      • -4 (10 voturi)    
        Spre dezamagirea noastra (Duminică, 7 iunie 2020, 20:41)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Pana cand noi, ca romani, nu ne vom civiliza astfel incat sa putem respecta niste legi simple.. nu ne vom maturiza suficient ca natie incat sa si avem o clasa politica corecta care sa ne respecte. Dar asta e, ramanem un popor de combinatori, cu un CCR care ia decizii cum ii convine la momentul respectiv, cu alte partide care intra in campanie electorala stergand amenzi doar ca unii nu au fost in stare sa sa si faca o declaratie sau sa stea in casa dupa ora 22:00 etc. Nici nu mai conteaza ca legea aia era constitutionala sau nu, ci de cum gasesc romanii mereu cate o explicatie la fiecare decizie, cum ca stiu ei mai bine, etc. Si nu, nu sunt nici pnlist, nici psdist, pmpist etc.
        • +5 (13 voturi)    
          Vorbesti prostii (Duminică, 7 iunie 2020, 23:09)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          Romanii au respectat si ar fi respectat restrictiile mai bine decat multe popoare din vestul Europei.
          Nu suntem un popor de combinatori, ci un popor de oameni cu bun simt ce respecta regulile.
          Schimba anturajul...
          Poate nu sunt capabili intelectual sa faca acea declaratie corect, asta nu inseamna ca trebuie arsi cu amenzi de mii de euro pentru simplul fapt ca merg pe strada.
          Tatal meu, bolnav psihic, are 10 amenzi in starea de urgenta. Iar politistul local cu 10 clase i-a spus ca ii da amenda zi de zi pana e executat silit si isi pierde casa executata silit. Asta nu e preventie, ci japca.
          • +5 (9 voturi)    
            Milițian cretin. (Luni, 8 iunie 2020, 7:04)

            randunica [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Dobitoc de milițian.
          • -4 (10 voturi)    
            Popor de oameni (Luni, 8 iunie 2020, 9:09)

            Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Cu bun simt care respecta regulile? Esti mutat din Romania, cumva? Hai sa ti zic ceva. Si taica miu are oarecare pb psihice. Mi am facut timp sa merg la el si i am completat vreo 10 declaratii initial si apoi i am zis doar sa puna data. La fel de bine puteai merge la medic sa iei o scrisoare medicala cum ca trebuie sa iasa din casa, etc. Nu contest ca poate multe amenzi au fost date aiurea sau au fost exagerat de mari. S au dat amenzi mai mari ca in occident.. dar sa vii sa spui dupa 2 luni ca amenzile au fost neconstitutionale a fost iresponsabil. CCR-ul trebuia sa se activeze inca din momentul in care a fost declarata starea de urgenta, daca ceva nu era constitutional. CCRul impreuna cu avocatul poporului au facut si fac jocuri politice, in loc sa vegheze la respectarea Constitutiei.
        • +2 (10 voturi)    
          Hmmm (Luni, 8 iunie 2020, 3:33)

          Sah [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          Ai un mod de gandire stalinist...
          Ma mir ca inca mai exista stalinisti in acest secol.
          Cand cineva considera ca nu trebuie respectata Constitutia, acea persoana nu are ca cauta intr-o tara/societate democrata.
          • -2 (8 voturi)    
            Ce stalinist? (Luni, 8 iunie 2020, 8:57)

            Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

            Esti pe langa rau de tot. Cand etalonul tau, daca a fost respectata sau nu constitutia este CCR-ul, e clar. Acelasi CCR care dupa ce s a anuntat ca a pierdut procesul la CEDO pe care l a avut cu LCK, vine si zice ca amenzile au fost neconstitutionale? Timing ul a fost perfect, nu crezi? Peste tot in Europa unde au fost declarate stari de urgenta s au dat amenzi. In romania au fost neconstitutionale. De fapt, intr o tara in care era gata gata sa avem coruptia in mod oficial, nu ma mai mira nimic :))
            Faptul ca s au dat atat de multe amenzi ar trebui sa ne sperie. Ca au fost si abuzuri.. probabil ca da sau amenzi exagerate cand nu ar fi trebuit? Se poate. Dar sa vii sa spui dupa 2 luni de stare de urgenta ca toti cei care nu au respectat regulile impuse sau carantina au fost amendati neconstitutional, este o aberatie..
            • 0 (0 voturi)    
              Hmmm (Miercuri, 10 iunie 2020, 23:40)

              Sah [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

              Pune mana pe carte, nu citi doar titlurile! ;)
              Plangerea lui Kovesi nu a avut nicio legatura cu CCR...ci cu faptul ca a fost demisa de presedinte si nu a putut sa se apere.
              Cedo nu comanda niciodata si in nicio tara Curtii Constitutilonale, aceasta nu face decat sa analizeze constitutionalitatea legilor si deciziilor politice.
              In loc sa citesti pancarte hastagisete, pune mana pe legi si pe deciziile cedo! ;)
              ''Ce a decis CEDO în cazul Kovesi:
              A fost încălcat articolul 6 § 1 privind dreptul la un proces echitabil al Convenției europene pentru drepturile omului;
              A fost încălcat articolul 10 privind libertatea de exprimare al Convenției Europene.
              Cu unanimitate de voturi, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a decis că prin decizia CCR, Laurei Codruța Kovesi i s-a încălcat dreptul la Justiție: „reclamantei i s-a refuzat accesul la o instanță pentru a contesta încetarea prematură a mandatului său de procuror șef al Direcției Naționale Anticorupție, ca urmare a opiniilor și pozițiilor pe care le-a exprimat public în calitatea sa profesională în ceea ce privește reformele legislative care afectează sistemul judiciar.​”
    • +5 (13 voturi)    
      Si in alte tari s-au dat amenzi (Duminică, 7 iunie 2020, 19:07)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Dar doar in cazuri de forta majora, nu pentru ca lipseste o virgula in declaratia vietii.
      In alte state nu s-a folosit starea decurgenta ca o arma de furat bani de la cetateni.
      • +4 (8 voturi)    
        Atâta carte ştiu românii. (Duminică, 7 iunie 2020, 20:56)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Şcoala distrusă de PSD prin ilustra Katy Andronescu începe să-şi arate roadele.Poliţiştii nu sunt mai deştepţi decât inconştienţii care au vrut să verifice vigilenţa poliţiei.Au aceiaşi şcoală,adică au diplome dar nu au învăţat să gândească.
    • +6 (10 voturi)    
      stare de urgență (Duminică, 7 iunie 2020, 20:43)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      și ieșitără apeviștii din cazărmi să ne apere de gripă...așe-i cînd fac strategii tot felu de consilieri apeviști, taburili pă uliță zici că dau turcii...numa-n North Korea mai vezi atîtea cozoroace pă uliță...ăștia tră plătiți dă sclavi și prin amenzi...miliție, gardieni locali analfabeți, jendari, trupe speciale, dias, sias, spp, sri militarizat, etc...bani să fie
  • +9 (11 voturi)    
    Lege fără reglementare clară (Luni, 8 iunie 2020, 9:16)

    martoncs [utilizator]

    Până la urmă problema nu e că s-au dat amenzi sau cuantumul acestora ci faptul că motivul pentru care se dădeau amenzile erau la latitudinea ”organului” constatator fără reglementări clare care să nu lase loc la interpretări... Dacă ”organul” acela era pus pe dat amenzi chiar dacă totul era ok în declarație tot încerca să găsească ceva cu care să te aghețe. Caz concret experimentat de mine, mers strict până la magazinul de panificatie (aflat la 2km distanta) cu masina. ”Organul” opreste, verifica declarația, totul e ok dupa care începe a cauta motiv de amenda: permisul si buletinul, le verifică, totul e ok. Apoi cere separat aigurarea e ok si asta. Talonul (tot separat rând pe rând). Mai aveam 2 saptămâni de ITP valabil. Păi știti că vă va expira? Da. Sigur? Ați înțeles că vă va expira? Da peste 2 saptamani... până la urma după 5 minute e ok să merg mai departe... culmea peste 10 minute la întoarcere alt ”organ”, acelasi loc, aceasi abordare. Diferența e că trebuia să le arăt pâinea cumpărată....
    Dacă cel care te verifica avea bun simț și sunt sigur că au fost mulți așa nu se dădea amendă de dragul amenzii, dar din păcate nu erau toți la fel...
    • +3 (9 voturi)    
      Organul constatator si-a facut planul de amenzi (Luni, 8 iunie 2020, 9:33)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui martoncs

      Pe multe persoane vulnerabile, batrani senili fara prea mare discernamant.
      Stiu persoana bombardata cu amenzi in starea de urgenta careia nici nu i se mai cerea declaratia vietii.
      Politistii de la locala ii stiau datele personale si ii trimiteau amenda prin posta, fara macar ca acea persoana sa fie legitimata.
      Stiu asta pentru ca un politist mai prost de la locala s-a scapat si mi-a spus: noi nu suntem obligati sa-l oprim si sa-l legitimam di intreba de declaratie, ca sa nu ne infectam ii scriem amenda de la distanta si i-o trimitem prin posta.
      • +7 (7 voturi)    
        Așa ceva (Luni, 8 iunie 2020, 10:16)

        randunica [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Nu pot sa cred, politia locală desființată.
        • 0 (0 voturi)    
          nici eu nu-l cred, e bolnav psihic, (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:28)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui randunica

          a uitat ce a zis cu o zi inainte:

          "Tatal meu, bolnav psihic, are 10 amenzi in starea de urgenta. Iar politistul local cu 10 clase i-a spus ca ii da amenda zi de zi pana e executat silit si isi pierde casa executata silit. Asta nu e preventie, ci japca. "
  • 0 (2 voturi)    
    asta e foarte grav (Luni, 8 iunie 2020, 17:19)

    hanu [utilizator]

    ori toti platesc, ori nimeni.