Cristian Popescu Piedone candidează din nou la funcția de primar, de data aceasta la Sectorul 5 / Piedone are o condamnare de 8 ani și 6 luni de închisoare în dosarul Colectiv

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 iunie 2020, 20:48 Actualitate | Politic


Cristian Popescu Piedone
Foto: Facebook/ Partidul Puterii Umaniste
Cristian Popescu Piedone, fost primar al Sectorului 4 al Capitalei, candidează din nou la alegerile locale, de data aceasta pentru Primăria Sectorului 5. El va candida din partea Partidului Puterii Umaniste (PPU), al lui Dan Voiculescu. De menționat că Piedone a fost condamnat la sfârșitul anului trecut, în primă instanță, la 8 ani și 6 luni de închisoare în dosarul „Colectiv”.

Anunțul candidaturii lui Piedone a fost făcut miercuri pe pagina de Facebook a Partidului Puterii Umaniste - Social Liberal, formaţiune fondată de Dan Voiculescu.

"Oficial: Cristian Popescu Piedone și-a lansat candidatura pentru Primăria Sectorului 5. „Mă știți! Știți ce pot face ca primar! Știți că nu rostesc vorbe goale! Biroul meu va fi strada ta! Primăria nu va mai fi doar o clădire rece, păzită strașnic! Primăria va fi acolo unde trebuie să fie: în cartiere! Și fiecare cetățean din sector va fi consilier personal al primarului! Pentru că într-o comunitate unită fix așa trebuie să fie!”", se arată în mesaj.

Popescu Piedone a fost primar al Sectorului 4 din 2008 până în noiembrie 2015, când și-a dat demisia la câteva zile după producerea tragediei din clubul Colectiv.

În decembrie anul trecut, Tribunalul București a pronunțat primele sentințe în dosarul „Colectiv”.

Instanța a decis atunci ca fostul edil al Sectorului 4 să stea opt ani și șase luni în spatele gratiilor, iar timp de cinci ani să nu poată beneficia de mai multe drepturi.

Astfel, Piedone a fost condamnat la 7 ani și 6 luni de închisoare pentru abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru altul un folos necuvenit, cu producerea unor consecințe deosebit de grave, plus pedeapsă complementară cu interzicerea unor drepturi cu o durată de 5 ani. De asemenea, a primit 3 ani de închisoare pentru abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru altul un folos necuvenit și pedeapsă complementară 3 ani interzicerea unor drepturi. În baza Codului Penal, el va executa pedeapsa cea mai grea, respectiv 7 ani și 6 luni de închisoare, la care se adaugă un spor de un an.

Decizia dată de Tribunalul București în decembrie 2019 nu este definitivă, fiind atacată la Curtea de Apel Bucureşti.


Nu este însă singura condamnare a lui Cristian Popescu Piedone. În 2018, el a fost condamnat definitiv la un an închisoare cu suspendare, pentru săvârșirea infracțiunii de folosire a funcției pentru favorizarea unor persoane. Mai exact, Piedone a fost găsit vinovat că și-a folosit funcția de edil pentru a avantaja firmele copiilor săi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7780 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Nu imi e clar (Miercuri, 3 iunie 2020, 20:53)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    HN incearca sa avertizeze cetatenii ca ratatul asta are condamnare? Sau ce? Draga Hotnews, uiti ca o condamnare te califica pentru candidaturi. Fara, ai slabe sanse sa se si uite PSD la tine.

    La ce amnezica e tara, are sanse chiar mari.
  • +20 (22 voturi)    
    Licheaua! (Miercuri, 3 iunie 2020, 20:54)

    Alfabetix [utilizator]

    Arata cat de imoral si lipsit de scrupule e acest personaj, ca majoritatea politicienilor la noi.
    Frate, nu se mai termina cu astia!
    • +8 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 3 iunie 2020, 21:32)

      [anonim] i-a raspuns lui Alfabetix

    • +6 (10 voturi)    
      Poa sa candideze unde vrea (Miercuri, 3 iunie 2020, 22:12)

      mihaio [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      Problema este ca sunt prea multi *rosti care sa-l voteze.

      Electoratul isi merita alesii.
      • -3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 4 iunie 2020, 13:30)

        [anonim] i-a raspuns lui mihaio

    • +4 (6 voturi)    
      da,dar (Joi, 4 iunie 2020, 9:39)

      Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      miticii asta vor!pt ei un om cinstiti sau fara probleme cu justitia nu face două parale!
      uite ce au toooot votat din 1989!
      • +1 (1 vot)    
        Te dai occidental (Joi, 4 iunie 2020, 14:26)

        niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Fu Thien Zbang

        @Fu Thien Zbang
        Parcă în Ardeal nu sunt destui interlopi, condamnați sau nu, care sunt sau se vor "aleșii poporului!
        Atenție la cum folosești cuvântul "mitici".
        Una e "mítici", alta e "mitíci". Cel care citește poate pune accentul unde vrea.
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 3 iunie 2020, 22:06)

    DurAndrei [utilizator]

    Fara cuvinte... Mai ramane sa fie numit Ponta prim ministru si Oprea ministru de interne! In rest... Calafat e la post!
  • +7 (7 voturi)    
    De ce candideaza ?... (Miercuri, 3 iunie 2020, 23:21)

    Olyx [utilizator]

    pentru ca...poate ! Numeni nu l-a trimis ( inca ) acolo unde ar trebui sa stea !...
  • +6 (6 voturi)    
    se vrea primar (Miercuri, 3 iunie 2020, 23:40)

    biniamin [utilizator]

    ce hazlie este tara asta unde astia de-s condamnati se vor primari,senatori ,....si alti alesi ai poporului , este posibil ????
  • +6 (6 voturi)    
    Doar în România (Joi, 4 iunie 2020, 1:05)

    mr_mojo [utilizator]

    Banana republic
  • +6 (6 voturi)    
    de verificat (Joi, 4 iunie 2020, 4:59)

    hdd [utilizator]

    Sectorul 5?
    Probabil are un blat cu mafia lu' Vanghelie. De verificat.

    Voturile de acolo sunt controlate (încă) de câțiva interlopi cu care se discută cu banu' pe masă.
  • +6 (6 voturi)    
    Legile facute de psd !!! (Joi, 4 iunie 2020, 9:38)

    radu222 [utilizator]

    Candideaza pentru ca PSD a facut legi pentru ca sa scape nepedepsiti penalii. Singura sansa pentru romani este sa iesiti masiv la vot. Nu mai lasati pe altii sa hotarasca soarta voasatra. Daca ieseau macar 65% din cetateni la vot, acum nu mai vedeam aceste triste figuri.
    • -2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 4 iunie 2020, 13:32)

      [anonim] i-a raspuns lui radu222

      • +2 (2 voturi)    
        /// (Joi, 4 iunie 2020, 13:45)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu te face ca nu intelegi. PSD a dat lege ca penalii sa poata candida in alegeri. Acolo e legatura! Capisci?