Tăriceanu anunță că PSD, ALDE şi Pro România au făcut un proiect pentru anularea majorităţii amenzilor aplicate în starea de urgenţă

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2020, 22:27 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Preşedintele ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, a anunţat că partidul său, PSD şi Pro România au elaborat un proiect de lege prin care să fie anulate, în mod automat, majoritatea amenzilor date în perioada stării de urgenţă şi nu prin intermediul instanţei.

„Am luat act de decizia CCR de a declara neconstituţionale amenzile aplicate cetăţenilor pe timpul stării de urgenţă. Constatând că sunt peste 300.000 de amenzi şi anularea lor depinde de o decizie a instanţei, ALDE, PSD şi Pro România au elaborat un proiect de lege care să anuleze în mod automat aceste amenzi, fără a mai fi nevoie de a merge în instanţă. Asta îi va scuti pe cei 300.000 de români să aglomereze instanţele, să piardă timp şi bani, să blocheze activitatea instanţelor şi să crească riscul de infectare cu coronavirus. Vom excepta contravenţiile primite pentru încălcarea măsurii de carantină, tulburarea ordinii publice şi alte fapte în care viaţa persoanei a fost tulburată”, a scris miercuri Tăriceanu pe Facebook, conform Agerpres.

Curtea Constituţională a României (CCR) a admis, miercuri, sesizarea Avocatului Poporului asupra Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului prin care se reglementează cuantumul amenzilor pe perioada stării de urgenţă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1405 vizualizari

  • +18 (28 voturi)    
    :( (Miercuri, 6 mai 2020, 22:34)

    tirolez [utilizator]

    ce oameni inconstienti.
    • -6 (8 voturi)    
      Dacă un purtător de bulan (Miercuri, 6 mai 2020, 22:42)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      și-ar fi dat o amendă de 20.000 lei că așa a vrut muschii lui de militian cu IQ mic, aveai o altă părere.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu apreciez faptul ca recunosc ca sunt (Miercuri, 6 mai 2020, 23:04)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      in aceeasi galeata

      Lasata la fermentat e un bun ingrasamant pentru gradina
  • +4 (4 voturi)    
    S-au reintalnit tovarasii... (Miercuri, 6 mai 2020, 22:39)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...la o noua vanatoare de voturi.
  • +4 (4 voturi)    
    Astia de la PNL vor dinadins sa piarda alegerile (Miercuri, 6 mai 2020, 22:39)

    Eu38 [utilizator]

    Fac toate prostiile ca sa le ridice mingea la fileu pesedistilor.

    Se mira dupa aia de ce au scazut in sondaje la 30%. Eu cred ca au luat consultantii lui Dracnea, doar aia puteau sa ii sfatuiasca atat de prost.
  • +4 (4 voturi)    
    Stai, (Miercuri, 6 mai 2020, 22:39)

    Alexa.99. [utilizator]

    ca s-au trezit si penibilii astia.
    Iar se afla in treaba cu prostiile lor?
    Cascadorii rasului.
  • +5 (5 voturi)    
    //// (Miercuri, 6 mai 2020, 22:44)

    GemstonePig [utilizator]

    tot la 3% ramai manechin irelevant ce esti
  • +6 (6 voturi)    
    Oportunistul... (Miercuri, 6 mai 2020, 22:47)

    ElDiablo [utilizator]

    ...tot oportunist.
    Troica politica psd+alde+pro romania tocmai si-a asigurat votul a cca. 300.000 de concetateni (majoritar de culoare) certati cu legea, bunul simt, respectul si civilizatia.
  • 0 (0 voturi)    
    Lol (Miercuri, 6 mai 2020, 22:47)

    mitg [utilizator]

    Dileala.
  • -2 (4 voturi)    
    orban e pe faras (Miercuri, 6 mai 2020, 22:55)

    mmmircea [utilizator]

    a iesit azi ca un catelus sa atace ccr-ul, stie si el ca nu se cuvine sa faca asta ca prim ministru, dar asa i s-a cerut, si probabil ca mai stie si ca zilele-i sunt numarate. PSD-ul in schimb are ocazia sa contabilizeze, si o face, nicio surpriza.
  • +3 (3 voturi)    
    pff (Miercuri, 6 mai 2020, 23:16)

    nikita11 [utilizator]

    bai frate, pe asta nu-l atinge fatal nici o molima? e mai rau ca ceausescu... cu siguranta deja sta cocotat pe scaune mai mult decat a stat dictatorul.
  • +4 (4 voturi)    
    Revenirea PSD (Miercuri, 6 mai 2020, 23:25)

    emil bobu [utilizator]

    Sper ca sunteti pregatiti pentru inca 4 ani de PSD.
  • +4 (4 voturi)    
    Gainarii (Miercuri, 6 mai 2020, 23:27)

    CuNume [utilizator]

    Infractorii mari se gandesc la infractorii mici. Mesajul transmis celor care au avut tupeu este ca tupeul este ok, ca prostimea sta acasa, ca sa fii un mic infractor este mai bine decat sa fii cinstit si la locul tau. Voma este cuvantul care caracterizeaza aceasta clasa politica!
  • +3 (3 voturi)    
    PSD, ALDE, Pro România si...CCR (Miercuri, 6 mai 2020, 23:32)

    Mihail. [utilizator]

    O fi o coincidenta?
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Miercuri, 6 mai 2020, 23:36)

    tudorr [utilizator]

    Era evidenta smecheria, dar credeam ca nu-s chiar asa prosti si asteapta sa vada daca iese lumea si mor ca prostii infectati. Da nu crestea nr de infectati, apareau cu goanga asta.... Ar trebui arestati pentru Zădărnicirea combaterii bolilor!
  • +5 (5 voturi)    
    :)) (Miercuri, 6 mai 2020, 23:37)

    Mistrelutz [utilizator]

    iar vor astia sa para ''salvatorii'' poporului
  • +1 (1 vot)    
    Ipocritii... (Joi, 7 mai 2020, 0:04)

    morometu [utilizator]

    Pe cine cred ca mai pacalesc?
  • 0 (0 voturi)    
    acest (Joi, 7 mai 2020, 17:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cancer minte, ccr -ul lor nu a declarat neconstitutionale amenzile, ci marirea lor printr-una dintre ordonante.
    Se vor da amenzi in continuare, dar in cuantumul de dinainte de marire, adica 100 - 5000 lei.
    Deci acest cancer taricecsc minte ca de obicei.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca e vorba de eludarea... (Vineri, 8 mai 2020, 22:30)

    Olyx [utilizator]

    Legii, deveniti, din nou, cei mai buni amici...!!!