Kelemen: Isterizat și nervos, Iohannis a avut un mesaj tipic PRM-ist, violent și periculos / Președintele să-și ceară scuze pentru acest derapaj periculos

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:13 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Facebook
​UDMR îi cere președintelui Klaus Iohannis să-și ceară scuze pentru declarația făcută de la Cotroceni referitoare la legea privind Ținutul Secuiesc, Kelemen Hunor susținând că este un mesaj tipic PRM-ist care instigă la ură împotriva maghiarilor.

​„Klaus Iohannis, isterizat si nervos, a avut o declarație nedemnă pentru un președinte, cu un mesaj tipic PRM-ist violent și periculos: ungurii ne iau Ardealul. Astăzi am fost martorii unui eveniment fără precedent în ultimii 30 de ani: de la microfonul Cotroceniului se dezinformează grosolan și se instigă împotriva maghiarilor. UDMR respinge ferm acest gen de discurs și orice fel de instigare. Președintele trebuie să-și ceară scuze pentru acest derapaj periculos”, a scris Klemen Hunor pe Facebook.



Președintele Klaus Iohannis a lansat miercuri un atac extrem de dur la adresa PSD, acuzând partidul că vrea "să dea Ardealul ungurilor" și spunând că este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlament.

„E incredibil ce se întâmplă în Parlamentul României. PSD-ul a ajutat UDMR-ul să treacă prin Camera Deputaților o lege care dă autonomie largă Ținutului Secuiesc Este incredibil unde s-a ajuns cu acest PSD, este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlamentul României În timp ce noi, eu, Guvernul, ne luptăm cu pandemia de coronavirus, PSD-ul, marele PSD, se luptă în birourile secrete ale Parlamentului ca să dea Ardealul ungurilor”, a spus Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13238 vizualizari

  • +44 (52 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:18)

    [anonim]

    • +8 (12 voturi)    
      Kelemen vrea să ne cerem scuze? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:34)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Scuze că am dezvăluit legăturile de tip mafiot făcute cu partidul antiromânesc PSD?Kelemen,dacă vrei ceva corect pentru unguri,.de ce nu porți discuții în parlament cu toate partidele?De ce ai ocolit dezbaterile făcând pactul ticălos cu Ciolacu și PSD,pentru că nu numai Ciolacu a acționat,ci majoritatea parlamentarilor PSD.Să treci o asemenea lege tacit este o ticăloșie de neiertat.
  • -42 (62 voturi)    
    Vadim Tudor a reinviat (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:19)

    mihaipricop [utilizator]

    e klaus iohanis - camera deputatilor nu e for decizional, ardealul nu e tinutul secuiesc, iar autonomia nu inseamna ca harghita si covasna se alipesc ungariei.
    • +41 (49 voturi)    
      Vadim Tudoe a fost inventia PSD, la fel ca UDMR (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:53)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      PRM si UDMR sunt inventii ale PSD

      ce au avut in comun aceste partide tot timpul?
      Au ajutat PSD sa aioba majoritatea in Parlament

      au fost tot timpul, in functie de starea de surescitare a romanilor (ungrii de-o parte, patriotarzii de alta parte) acel 5-10% care ajuta PSD-ul sa aiba majoritatea in Parlament

      si cine are majoritate ain Parlament are si Guvernul
    • +1 (3 voturi)    
      text (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:50)

      Marosan Iosif [anonim] i-a raspuns lui mihaipricop

      Buna ,ati cirit textul perntru autonomie ?... numa inter
    • 0 (2 voturi)    
      hehe (Joi, 30 aprilie 2020, 1:52)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      "a fost adoptat"
      Ca e tacit sau nu tot adoptat ramane.
      Nu intelegi limba romana, IWANE?
  • +45 (59 voturi)    
    ce (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:19)

    andrei1232000 [utilizator]

    ce ar fi sa-si ceara el scuze pentru legea pe care ei au promovat-o in parlament?
  • -18 (42 voturi)    
    Faza e ca UDMR cred ca are nevoie de Klaus (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:24)

    Fides [utilizator]

    Asa a sarit calul si Basescu in trecut, ca me fura Transilvania, totul ca UDMR sa-si motiveze electoratul si sa intre in Parlament, cu acel 5%. Dupa va fi iar love, ca UDMR e a fost in pat cu Orban cand a votat sa cada Dancila. Inainte era in pat un PSD.
    Dar Klaus poate mai ascunde ceva, ca SRI prin Edy anuntau ei primii ca Transilvania e furata (fizic) de ungurii. E de ras cu Klaus si de plans cu UDMR. Dar de prin 2004 cu astia din urma, ca doar orice lege pe partea de autonomie nu trece testul constitutionalitatii. Vai de steaua lui Klaus.
    • +15 (25 voturi)    
      cauta (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:59)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Cauta-te, nu mai bate campii...
      • -11 (17 voturi)    
        Da clar, nu Klaus bate campii (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:39)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Pun pariu ca nici nu stii ce scrie in articolul 1 din Constitutie. Ori ca orice lege iese din Parlament trebuie promulgata de presedinte. Iar daca e mai greu de cap, Klaus poate cere CCR-ului sa verifice constitutionalitatea ei.
        Klaus incepe sa-si dea arama pe fata, dupa prestatia de ieri - cand unii probabil i-au zis sefu esti cel mai tare, la minciuni - azi a zis sa continue sa minta ca asa nu vede lumea cum e cu covidul, frizerul, scolile din Franta, graficul irelevant etc.
        • -2 (4 voturi)    
          Hai sa desfiintam Parlamentul daca Presedintele (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:12)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Nu are nevoie de el ca sa promulge legi. Ca oricum il verifica CCR-ul.
          Scapam de 500 de paraziti. De acord pssd-ache?
  • +51 (61 voturi)    
    Draga Kelemen, (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:28)

    Geo6101 [utilizator]

    E loc in Ungaria pentru toti extremistii maghiari din Romania! Ceilalti romani de origine maghiara care doresc doar intelegere si unitate sunt bineveniti!
    Poate terminati (UDMR-ul) cu bombele astea altfel s-ar putea sa explodeze... si nu va vad prea bine!
    • +29 (31 voturi)    
      pentru politruci va fi bine (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:44)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

      cand se impute treaba se imbarca in primul avion si se duc la Budapesta sa ceara azil politic. tot aia amarati vor pierde.

      eu sunt uimit cum inca ungurii mai cred in astia de 30 de ani de cand nu fac nimic. nici macar ultimele alegeri europarlamentare nu i-a trezit la realitate
      • +12 (18 voturi)    
        E posibil (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:09)

        DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui dihania

        sa avem o surpriza la urmatoarele alegeri. Si USR si PLUS cresc masiv in zona iar Kelemen area toate motivele sa fie ingrijorat. Desigur vor mai primii voturi surpriza din Giurgiu, Vrancea, etc, sa fie bine
  • +16 (20 voturi)    
    vorbeste cu prietenul (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:36)

    panduru [utilizator]

    tau astalos sa-i dea o amenda.
  • +33 (35 voturi)    
    Si kelemen e dus cu pluta (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:39)

    alexman1 [utilizator]

    Bai Kelemen, cred ca tu ar trebui sa iti ceri scuze poporului roman pentru ineptia ce ati propus-o spre legiferare...Chiar nu mai avet bun simt si rusine deloc?
  • +30 (36 voturi)    
    oare? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:42)

    nustiunimic2019 [utilizator]

    Mei draga Kelemen, cum se spune la popor roman, semeni vrajba, razboi culegi! Tu chiar crezi ca romanii sunt tampiti si chiori, multi am ajuns in zona in care vreti voi autonomie si ca locuotori ai acestei tari, am fost tratati de prea multe ori cu tot dispretul de catre locuitorii din zona. Am inurat dar nu v-am dat afara din tara! Avem prieteni de nationatlitate maghiara dar odata ajunsi in zona nu mare ne-a fost surpriza sa vedem cum efectiv oamenii se transforma, nu ne mai cunosc si se feresc de noi. Am avut evenimente in zona si cu greu am reusit sa gasim un loc de cazare de multe ori. Cum explici? Cum explici ca daca stai la masa intr-un local din zona ospatarul se fereste sa te serveasca? Daca ai avea un pic de respect pt semenii tai, nu zic pentru cei de nationalitate romana oricum nu dai doi bani, ai tacea din gura si inghiti galusca! Politic sau nu, discursul Presedinteului v-a dat peste nas! Si nu este primul care o face si tot nu va potoloti! Jeg uman care esti!
  • +23 (27 voturi)    
    Intodeauna (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:44)

    unins [utilizator]

    Adevarul spus fara ocolisuri, a deranjat. Asa si acum.
  • +18 (28 voturi)    
    Kelemen úr (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:48)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Iohannis nu uita si nu iarta. Nu uită ca permanent la alegerile prezidentiale ati facut campanie impotriva lui si ati sustinut tot timpul psd-ul. Ca nu scapati niciun prilej sa-l criticati in ziarele maghiare. Ei, uite ca a venit momentul ca sasul sa va traga o palma, chiar daca e pe reteta prm-ista. Ce are de pierdut ? Nimic, maghiarii din Romania prefera Viktor Orban in Ungaria si psd in Romania. Ce are de castigat pt pnl ? Poate niste voturi ale unor exaltati.
  • +25 (37 voturi)    
    parlamentul TREBUIE desfiintat (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:49)

    revo [utilizator]

    Daca o asemenea lege, care implica o schimbare profunda a structurii si modului de organizare a tarii, cu consecinte nebanuite acum, trece fara dezbatere, in mod tacit, prin Parlament, o institutie fundamentala in orice regim democratic, atunci Parlamentul a devenit inutil, ba mai mult, periculos, si trebuie desfiintat.

    Pentru ca daca nu actionam acum, pana la alegeri ne putem trezi scosi din UE, NATO si alipiti Rusiei. Orice este posibil.

    Nu ne mai trebuie nici macar 300 de putori, hoti de lux, intangibili si deasupra legii.

    FARA PARLAMENT!!!

    Guvernul este suficient. Fiecare minister sa-si faca legile de care este nevoie si apoi sa le aplice. Atat.
    • 0 (12 voturi)    
      parlamentul este bicameral (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:25)

      Alexandersson [utilizator] i-a raspuns lui revo

      senat si camera deputatilor...
      senat - 136 de senatori
      camera deputatilor - 329 de deputati

      total - 465
      • +5 (7 voturi)    
        Și referendumul?... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:44)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui Alexandersson

        ...că doar s-a votat ca Parlamentul să aibă 300 de membri. Ori a fost o altă aflare în treabă dâmbovițeană?!
      • +6 (8 voturi)    
        84 de milioane are Germania (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:31)

        Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui Alexandersson

        si 702 parlamentari,comparatie Romania ca:20 de milioane si 465 de parlamentari?
    • +6 (8 voturi)    
      Mai este o solutie, (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:27)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui revo

      … parlamentarii (300) sa fie trasi la sorti, precum juratii. Asta va insemna media matematica a ce doreste tara. A functionat la greci si de curind in Irlanda.
      • +1 (3 voturi)    
        ..... interesanta propunere ..... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 22:35)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Cu un amendament - sa stie macar sa scrie si sa citeasca (si nu pe silabe).
        • +4 (4 voturi)    
          Conditii identice (Joi, 30 aprilie 2020, 0:28)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          … celor pentru alegerea juratilor.
  • -12 (18 voturi)    
    CTP-uuuuu (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:23)

    di livio [utilizator]

    ce zici de discursu nemțesc al Întîiului Epidemiolog al Patriei?...curat nemțesc, ce zici ăi CTP-ule...așa discursuri nemțești mai fură ele prin anii 30
    • +1 (1 vot)    
      Discurs Teuton! ;-) (Sâmbătă, 2 mai 2020, 1:13)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Ce mult le-a placut si atunci, in 1930, multora iar acum si mostenitorilor lor...
  • +17 (21 voturi)    
    un discurs nu este suficient! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:38)

    Alexandersson [utilizator]

    Vad ca exista suficiente elemente pentru arestari in masa ale politicienilor care au pus la cale trebusoara asta.

    1 - Starea de urgenta la nivel national
    2 - Incompatibilitatea legii propuse cu prevederile constitutiei
    3 - Incercare repetata a unor grupari aparent legitime, la cel mai inalt nivel de a submina puterea de stat si unitatea nationala
    4 - incalcarea prevederilor constitutiei, in mod vizibil de insasi formarea UDMR. (Hunor, uita-te-n buletin si vezi ce scrie pe el, poate ai uitat!)
    5 - fals si uz de fals, fals in declaratii.... etc
    6 - inalta tradare - aici se incadreaza cel mai bine PSD, de fapt.
    si cate si mai cate dpdv legal.

    Din perspectiva morala, pentru ca legal nu poti acuza direct o persoana sau o organizatie pentru prostie, sa faci alti oameni, in repetate randuri, sa sufere de pe urma incompetentei, este, dupa parerea mea umila, o crima!
    Desi perspectivele morala si legala sunt distincte, reamintesc, pe aceasta cale, servitorilor din justitie, si nu numai, ca exista o stransa legatura intre acestea, indiferent daca o vad ei sau nu, iar aceasta legatura transcende credintele lor personale.
    Sper, ca voi toti, sa dispara mizeriile astea din vietile noastre, dar va avertizez ca stand cu bratele incrucisate nu se va intampla asta.
  • -6 (10 voturi)    
    cand da guvernul rateuri apare subiectul ungurilor (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:16)

    eucomentez [utilizator]

    De cate ori o da in bara guvernul, apare un scandal imens legat de unguri in presa. Deja ne-am plictisit de acest troc ieftin.

    E un scandal fals, legea nu intra in vigoare pentru ca nu a trecut prin cele 2 camere si nu a fost semnat de presedinte. Putea fi discutat chiar si peste un an.

    Iar autonomia ar trebui sa fie dorita de toti cetatenii tarii, fiind o necesitate elementara pentru a face tara sa functioneze.
    • +2 (4 voturi)    
      scandalos este ca (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:42)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      s-a ajuns atit de departe, ca face unul sau altul o greseala se admite, dar sa treaca fara o vorba fara comentarii este inadmisibil. Daca se socoteste numarul de senatori ,parlamentari etc. si fiecare are un sef de birou cu unul sau mai multi secretari se ajunge la o suma de circa 1000 de politicieni inclusiv soarecii de birou NIMENI NU A RIDICAT PROBLEMA? Este clar ca nu se putea vota o astfel de lege (PSD-ul sa nu se spele pe miini) JIGNITOR ESTE CA S-A AJUNS ATIT DE DEPARTE si poate siguranta statului v-a pune una sau alta intrebare.
  • +6 (10 voturi)    
    Romani, sa votati la viitoarele alegeri! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:11)

    radu222 [utilizator]

    Romani, iesiti la vot ca sa nu ne mai intalnim cu aceste probleme si nici cu aceste personaje triste. La o participare de vreo 65% nu mai intra in parlament UDMR, ALDE si ProRomania. La alegerile trecute cum a intrat UDMR in Parlament? Cu votul unor cetateni din localitati din sud unde nu este nici picior de ungur. Parca si atunci UDMR era in cardasie cu PSD.
  • +2 (4 voturi)    
    scuze pe dracu (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:29)

    cpan [utilizator]

    parlamentari udmr, platiti din bugetul Romaniei , propun proiecte de legi vadit anticonstitutionale iar presedintele Romaniei ar trebui sa-si ceara scuze ? ???

    Kelemen uite scuzele mele , ca simplu cetatean : hai sictir !

    Si ca sa vezi culmea tupeului : l-au reclamat la CNCD pe Iohannis . sunt curios ce raspuns au sa dea lingaii de acolo.
    • +1 (1 vot)    
      Anticonstitutionale sunt toate (Sâmbătă, 2 mai 2020, 1:20)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui cpan

      Ordonantele militare actuale, nu uitati! Improscati mai putin cu sudalme, n-aveti dreptate.