UDMR cere și ea demisia ministrului de Interne: „A ignorat starea de urgenţă şi măsurile de sănătate publică impuse de propriul Guvern”

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:20 Actualitate | Politic


Marcel Vela
Foto: Captura video
UDMR cere și ea demisia ministrului de Interne, Marcel Vela, ca urmare a controversatului acord al Ministerului de Interne cu Biserica pentru noaptea de Înviere.

"UDMR cere demisia ministrului de Interne, Marcel Vela, deoarece, prin decizia lui, a pus în pericol toată ţara şi siguranţa populaţiei, a anulat toate rezultatele obţinute până acum prin introducerea măsurilor de prevenire şi combatere a epidemiei, a ignorat starea de urgenţă declarată de preşedinte şi măsurile de sănătate publică impuse de propriul Guvern”, a declarat, miercuri, pentru Mediafax, purtătorul de cuvânt a UDMR, Hegedus Csilla.

Potrivit acesteia, demisia lui Vela este singura cale de a mai salva situaţia şi de a restabili încrederea populaţiei în măsurile autorităţilor.

Și USR a cerut demisia ministrului de Interne, Marcel Vela, considerând că numai așa "se va restabili încrederea în capacitatea guvernului de a gestiona criza prin care trecem".

Ministrul de Interne Marcel Vela a anunțat marți seară că, în urma unui acord cu Patriarhia Română, MAI va ajuta BOR la împărtirea paștilor și a luminii de Înviere către credincioși.

Astfel, potrivit lui Vela, „pâinea binecuvântată” va fi distribuită credincioșilor în zilele de vineri și sâmbătă, în intervalul 07.00-17.00, în toate parohiile. În declarația pe proprie raspundere, la locul deplasării, credinciosul va face precizarea „pentru ridicarea Sfintelor Paști” și va trece numele lăcașului de cult la care se va deplasa, din zona de rezidență.


"Este regretabil să observăm, și în viața noastră, și în viața publică, că de multe ori cele mai bune intenții creează cele mai mari complicații. Așa se pare că se întâmplă și cu un așa-zis acord încheiat între Ministerul de Interne și Biserica Ortodoxă. Probabil intențiile sunt foarte bune, dar nu s-a înțeles foarte bine ce se dorește acolo. Mulți români au înțeles că este cazul să ne relaxăm. Nu este cazul să ne relaxăm! Iar explicațiile care s-au dat au fost prea optimiste. (...) Voi solicita Premierului Orban și ministrului de Interne să revină asupra acestui acord, să găsească, dacă vor, o formulă care respectă principiul „Stați acasă!”, care se încadrează perfect în solicitările din decretul care prelungește starea de urgență și care, evident, respectă toate ordonanțele militare”, a spus presedintele.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2630 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    parca ... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:31)

    eugen111 [utilizator]

    udmr era impotriva ordonantei de prelungire a carantinei...
  • -15 (19 voturi)    
    NU (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:35)

    vodatepes [utilizator]

    NU noi nu ne-am pierdut incredera in Velea ci in KJW care acum 5 saptamini spunea ca e simpla raceala, ca sa stam acasa si 2000 de cetateni au plecat in Germania, Vaterlandul domnului KJW. Nu avem incredere in el. El apara interesele doar ale Germaniei si a clici sale care are legaturi economice cu Germania.Vezi tampitul ala care este presedintele camerei romana - germane. In rest pasteti fericiti.
    • +8 (10 voturi)    
      pai da mah cap de pluta (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:56)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ....pentru marea majoritate(care nu sunt varstnici sau cu boli preexistente) e ca o simpla raceala.Legat de cei 2000 iti e ciuda ca nu ai prins si tu un loc de munca mai bine platit in Germania?Au nevoie de forta de munca ...nu de lepre ...poate de asta ai ramas.!
  • 0 (8 voturi)    
    Vela e un fanfaron prost! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:47)

    Alui [utilizator]

    Se imbraca ca si cum ar fi militar sau politist vezi doamne! Dovada clara de limitare intelectuala!
    • +4 (4 voturi)    
      Vela isi respecta rolul. Critica ridicola. Sapca (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:41)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Ati primit ordin pe unitate sa il atacati si tot ce puteti e sa constatati ca nu are sapca. La propriu.
    • 0 (0 voturi)    
      să înțeleg (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      că și arahat care apare la fel ca vela, îmbrăcat cu niscai uniforma de la interne, e la fel de limitat ca vela, nu? Mai ales că el e ăla care-i dă idei gângavului de vela.
  • -2 (4 voturi)    
    "demisia" ... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:56)

    exilatul [utilizator]

    ar trebui sa si o dea ....poporul ala pt ca e compus din prea multi hoti , escroci si imbecili....
  • +3 (3 voturi)    
    Da si Ba (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:16)

    Cactus Jack [utilizator]

    ... inca nu a fost aplicata decizia nesabuita lui Vela. A incercat sa promoveze o doleanta bisericeasca de pastele ortodox. Astazi Johannis s-a exprimat clar, NU inseamna NU, asta este valabila lui Vela si preafericitului Daniel. Biserica stie ca in forma actuala pierd o groaza de bani, mai incearca cu fofarlica. Daniele, sanatatea enoriasilor este mai importanta decat venitul vostru bisericesti, chiar si in perioada pastilor.
    Rog redactiei cu mult respect sa nu cenzureze, chiar si la opinii diferite.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu numai Vela (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:23)

    Relaxat [utilizator]

    Si toti sefii din politie pentru ca nu inteleg de ce cand merg singur pe strada si am grija sa nu ma intalnesc cu nimeni trebuie sa sara 3(trei ca unul nu ajugea) din masina cu girofar sa ma tina de vorba 5 minute sa-si noteze pentru raportul de activitate. Unul nici nu avea masca. Doua saptamani am emotii. Imi vine sa injur ! Eram in regula dar se gandeau ei ca poate aveam >65 si eram o victima facila.
    Poate se aude pina la S4 Bucuresti
    Dupa mine cine a stabilit aceasta procedura de verificare se face vinovat de zadarnicirea combaterii raspandirii bolilor !
    • -1 (1 vot)    
      Velea (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:19)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

      trebuie sa plece daca n-a fost in stare sa inteleaga ca nu poate incalca deciziile guvernului din care face parte. Inseamna ca-i prea mare caciula pt el. Repeta plin de el sa stam in casa ca apoi spune sa mergem la biserica ca la supermarket.N-a putut rezista tentatiei de-a se unfla iin pene c-a negociat cu Patriharcul Romaniei.
  • 0 (4 voturi)    
    Vela a gestionat bine pina acum situatia. De neier (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:35)

    D-or [utilizator]

    De neiertat, asa ceva.
    Cind cineva isi face prea bine treaba devine non grata si pentru ai lui si pentru ceilalti.

    Pe de alta parte, suport cu stoicism toate restrictiile, reducerea drastica a salariului, nu am iesit 14 zile din casa, dar nu concep sa nu iau lumina de Pasti.

    Si asta, fara sa fiu vreun fanatic religios.

    Da, interdictia de a primi lumina de Pasti este mai greu de suportat de populatie decit diminuarea veniturilor.
  • -2 (4 voturi)    
    UDMR - Magyar PSD (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Grupare de infracroti ca mai toate partidele. Si totusi: activistul Vela trebuie oprit, e o batjocură la adresa noastră.
  • 0 (0 voturi)    
    Acord MAI -BOR (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:48)

    Ibit [utilizator]

    Vela sa plece impreuna cu Orban si Iohannis !
    Daca ultimii doi stiau , asa cum spune Vela , ce au
    facut ?
    Au asteptat reactiile fata de tampeniei hotarate de catre ei pentru a-si creste capitalui electoral ?