USR cere demisia lui Vela: Sănătatea populației nu trebuie pusă în pericol din meschine calcule politice

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2020, 12:53 Actualitate | Politic


Iohannis și Barna
Foto: Presidency.ro
USR cere demisia ministrului de Interne, Marcel Vela pentru că numai așa "se va restabili încrederea în capacitatea guvernului de a gestiona criza prin care trecem". Reacția USR vine după ce președintele Klaus Ioahnnis a anunțat că îi va cere lui Vela să revină asupra protocolului dintre MAI și BOR.

„Demisia ministrului de interne Marcel Vela devine un act necesar menit să restabilească încrederea în capacitatea guvernului de a gestiona criza prin care trecem. Cu cât se va petrece mai repede, cu atât mai bine. Sănătatea populației nu trebuie pusă în pericol din meschine calcule politice. Guvernul PNL trebuie să gestioneze criza cât mai bine pentru țară, nu pentru scorul electoral”, arată un comunicat al USR.

Președintele Klaus Iohannis a reacționat miercuri la protocolul MAI-BOR si a precizat că va cere ministrului Marcel Vela și premierului Ludovic Orban să revină asupra acordului, subliniind că le va cere să găsească o formulă care se încadrează în îndemnul „Stați acasă”.

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunţat, marţi, că românii vor putea primi Paşti vineri şi sâmbătă, iar distribuirea Luminii Sfinte de la Ierusalim se va face de către voluntari şi de către patrulele MAI, în urma unui acord cu Biserica Ortodoxă Română.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3705 vizualizari

  • -13 (31 voturi)    
    interesant (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:05)

    nub [utilizator]

    se pare ca USR = satanisti in toata regula
    • +11 (19 voturi)    
      satanist? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:18)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui nub

      Nu tot ce nu reprezintă interesele bisericii ortodoxe române este satanist. Și nici invers, nu tot ce vine de la BOR e sfânt.
      • -4 (12 voturi)    
        si barna si vela trebuie sa isi dea demisia (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:36)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

        Vela trebuie sa isi dea demisia pentru ca abureste ordonantele si interpretarile lor dupa cum ii place. Protocolul cu bor fiind doar ultima si cea mai mare tampenie pe care a putut sa o produca acest incompetent.
        Barna trebuie sa isi dea demisia pentru supradoza de populism desantat de care a dat dovada in clipul nesolicitat de nimeni in care se face ca lucreaza emitand opinii (adica se face ca tasteaza la leptot cand de fapt nici nu are degetele deasupra tastaturii).
    • +5 (9 voturi)    
      ce inseamna satanisti?! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:32)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui nub

      ...
    • +6 (10 voturi)    
      atata te-a dus capul sa intelegi? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nub

      Atunci du-te bre de ia lumina si prescura, si nu uita sa bagi vro 10 cruci, sa pupi mana popii si sa dai dascalului un ban. Pan la urma selectia naturala tot functioneaza, oricat incercam noi s-o pacalim....
  • +2 (18 voturi)    
    Altul... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:07)

    Cataleya [utilizator]

    Bai Barna, vezi ca ai uitat sa atingi tastele! :)
  • -9 (13 voturi)    
    Numai Vela ? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Desigur, asta e un vârf al incompetentei.. Dar Cîțu, Turcan, Anisei, Alexe, Popescu, Tataru sunt si ei prin apropiere. Pe ei când îi mătrășiți?: Sau așteptam ca România sa fie ingropata definitiv?
  • -2 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:12)

    [anonim]

  • +3 (25 voturi)    
    Asa cum a demisionat si Barna dupa alegeri (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:13)

    IoPaNet [utilizator]

    ... pentru a restabili încrederea în USR?
    • -1 (7 voturi)    
      Barna are increderea colegilor (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:09)

      iolea [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Au votat sa conduca USR in continuare.
  • 0 (10 voturi)    
    Eee (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:16)

    mopsu [utilizator]

    stati calmi, Vela daca ar fi fost contra bor era condamnat de credinciosi , daca a fost aliat cu bor, este condamnat de puliticieni !!!!Cine poate lua decizii in Romania ? Nimeni , doar ,, deserviciile,, .....
  • +2 (12 voturi)    
    Vela a dat dovada ca e incompetent (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:17)

    qwerasdf [utilizator]

    inca din momentul in care incerca sa citeasca de pe foi si se incurca. Probabil ca la scoala a fost unul dintre cei mai slabi elevi, aia care n-au citit o carte in viata lor pentru ca nu le-a placut sau n-au vrut. Dar nu asta ar fi problema, cei care si-au vazut lungul nasului nu au aspirat la functii de ministri, ci s-au facut tamplari, zidari, zugravi, etc.
  • -11 (17 voturi)    
    normal (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:18)

    martel55 [utilizator]

    ca orice progresist anti crestin care se respecta, ataca orice e elgat de biserica crestina....nu il deranjeaza deloc aglomeratia din piete/magazine/birouri ca acolo se duce lumea pentru burta, il deranjeaza insa orice cine de suflet, pentru ca progresistii asta viseaza din totdeauna sa distruga sufletele, sa creeze omul nou (neo)marxist
    • +5 (9 voturi)    
      Noroc cu regresisti ca tine (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:11)

      iolea [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Care pupa cadavre si se inghiesuie ca prostii sa moara cu lumanarea in mana.
    • +4 (8 voturi)    
      ce vorbesti, ma? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:29)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      suflet au aia care dracuie imediat cand au iesit din curtea bisericii?

      trec zilnic pe langa o astfel de biserica si mereu aud cate o baba care dracuie imediat cum a iesit din curtea bisericii.

      locul vostru e in secolul XIV.
  • -3 (13 voturi)    
    USR cere,dar nu dă.Soluții. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:19)

    asavreau [utilizator]

    Acum cer mulți.Sa umplut România de cerșetori,mulți veniți din străinătate alungați de măsurile luate pentru combatere COVID-19.USR a preluat mesajul lor și cere.Cere,dar nu dă.Soluții.
    • +1 (5 voturi)    
      Solutia e implicita! Un alt om, un profesionist! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:43)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ce est asa greu! Sa vina cineva ca Nelu Tataru, care este cu adevarat un profesionist!
    • +4 (8 voturi)    
      cum nu da? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:45)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      E simplu, stati acasa, luati lumina virtual, ca pan la urma simbolul e important, nu bucata de paine sfintita de popa aduce mantuirea

      Si oleak de citit despre gramatica limbii romane nu ti-ar strica, ca esti usor agramat.
      • +1 (1 vot)    
        Poate nu gramatica-i de vină. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 19:09)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Dacă nu ai înțeles/nu ți-a convenit ai dat-o pe gramatică.Nici nu contează.Nu-i iau apărarea lui Vela,dar USR atât știe-să critice.Nu uit că Barna a spus că nu are în program scoaterea României din criză.Deci nu are program,nu știe,nu are soluții și atunci ce critică?
        • 0 (0 voturi)    
          ba e (Joi, 16 aprilie 2020, 17:07)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Ce vrei sa inteleg din comentariul ala, la cat de vag e... mare lucru nu e de comentat.
          Barna o mai da in bara, nu zic nu, la fel ca si altii din USR, ca nu-s politicieni cu experienta, sa stie cand sa taca. Nu au "scaoal vietii" in politica.

          Dar aici cer foarte clar demisia lui Vela pentru aberatia cu transmis prescura si lumina cu politia... care seamana izbitor cu testarea bucurestenilor de catre Firea in fatsa blocului. Si mi se pare o cerere de bun smt, avand in vedere gafa de proportii a ministrului.
  • -5 (15 voturi)    
    Da, da... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:20)

    reiand [utilizator]

    Adică oamenii mergi la spermarket și la serviciu în fiecare zi, dar dacă o singură dată ies pentru a lua Lumină, cu maxime precauții, va fi dezastru. Siiigur. Nu e deloc vorba de agenda anti-creștină aici. Deloc...
    • +8 (14 voturi)    
      agenda anti crestina!??? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:36)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      iati o cutie de chibrite sau o bricheta si ai lumina!!!In "Lumina" sta crestinismul din tine?!Cat e halatu' ???
    • +4 (8 voturi)    
      Pacat ca nu e (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:12)

      iolea [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      BOR e o institutie lacoma de bani care e in stare sa omoare oameni numai sa-si justifice importanta.
  • -4 (14 voturi)    
    = (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:20)

    chhe [utilizator]

    usr pe faras, pe zi ce trece, tot mai penibili
  • +2 (18 voturi)    
    De acord (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:20)

    parush [utilizator]

    Vela a pus in pericol viata oamenilor.
  • +1 (9 voturi)    
    pai (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:23)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa i se faca dosar pentru „zadarnicirea combaterii bolilor”
  • -5 (13 voturi)    
    demisia (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:28)

    vodatepes [utilizator]

    Demisia trebuia sa io cereti cand nu a fost in stare sa gestioneze intrarea celor de afara care au adus virusul si acestia au sabotata spitalele de la Suceava , Arad sau deva. Personalul medical nu s-au infectat ca au mers la biserica ci a fost infectat ca virusl a fost adus de cei de afara . Si nu demisia lui Vela ci a lui KJW care a decretata stare de urgenta tarziu si nu a instituit crantian obligatorie a celor veniti de fara prin guvernul meu.
  • -1 (15 voturi)    
    Dar (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:33)

    comentator12 [utilizator]

    din pricina zecilor, sutelor de oameni care se inghesuie zi de zi in piete si magazine, de multe ori fara sa aiba cu adevarat nevoie de ceva, nu s-a scandalizat nimeni?

    Nu este oare ipocrizie din partea celor care sustin deodata, pe motivul acordului, ca ministrul de interne trebuie sa plece?
  • +5 (7 voturi)    
    imi pare rau ca v-am votat (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:30)

    AdrianSerbanescu [utilizator]

    Imi pare rau ca v-am votat la ultimele alegeri. Promit sa corectez greseala la urmatoarele alegeri.

    Faceti exact ca PSD, dati din gura mult si prost.

    Nu cred ca este in interesul Dvs. si nici al cetatenilor.

    Pacat !
  • +2 (4 voturi)    
    Partidul fUSeRa (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:10)

    BadDream [utilizator]

    Partidul care asteapta sa bata vantul pentru a urma o directie!
    Fara exceptie partidul fUSeRa este la nivel de administratie de locatari, un presedinte si un administrator care nu stiu cum traga si ei de doia banuti.
    Exemplu "În urma şedinţei din noaptea dintre ani, conducerea filialei fUSeRa Deva."
    Dar sa revin la subiect, DA este gresita initiativa ministrului de Interne, Marcel Vela , dar "Nimeni NU esti perfect" .
    Mergem mai departe cu ce avem, circ si paine la fUSeRa