Primul pas spre aprobarea legii prin care Avocatul Poporului să aibă salariu de judecător ICCJ / Proiectul, depus în plină pandemie de coronavirus

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2020, 19:22 Actualitate | Politic


Renate Weber
Foto: Agerpres
Proiectul de lege depus în plină pandemie de coronavirus care prevede, printre altele, ca Avocatul Poporului să aibă o indemnizaţie lunară echivalentă cu a judecătorilor cu grad maxim de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a fost avizat favorabil joi în Comisia pentru drepturile omului din Camera Deputaților.

Decizia a fost luată cu majoritate de voturi, într-o şedinţă online, se menționează în raportul comisiei, publicat pe site-ul Camerei Deputaților.

Ce prevede proiectul de lege:
  • Avocatul Poporului şi adjuncţii acestuia au dreptul la o indemnizaţie lunară echivalentă judecătorilor cu grad maxim de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, respectiv de la Curtea de Apel.
  • La împlinirea vârstei standard de pensionare, Avocatul Poporului şi adjuncţii săi care au îndeplinit cel puţin un mandat complet beneficiază de pensie calculată potrivit legislațieie aplicabile judecătorilor. Foştii avocaţi ai poporului şi foştii adjuncţi ai acestuia care au îndeplinit cel puţin un mandat complet au dreptul și ei la pensie şi recalcularea acesteia în aceleaşi condiţii.
  • Avocatul Poporului şi adjuncţii care nu au domiciliu şi nici locuinţă proprietate personală în Bucureşti beneficiază, de la data numirii în funcţie, de cazare gratuită, de transport săptămânal la şi de la localitatea de domiciliu, în condiţiile prevăzute de lege pentru deputaţi şi senatori.
  • Avocatul Poporului şi adjuncţii acestuia au dreptul la paşaport diplomatic în condiţiile legii, mai stipulează proiectul de lege.
Comisia pentru drepturile omului a avizat favorabil proiectul cu unele modificări:
  • Introducerea Comisiei pentru drepturile omului, alături de Comisia juridică, în procedura de audiere a candidaţilor pentru funcţia de Avocat al Poporului şi de adjunct, dar şi de revocare a acestora.
  • Personalul instituţiei Avocatul Poporului să aibă statutul funcţionarilor publici şi nu al funcţionarilor publici parlamentari, cum se prevedea în proiect.

    CONSULTĂ AICI PROIECTUL DE LEGE
Proiectul de lege privind organizarea şi funcţionarea instituţiei Avocatul Poporului a fost depus în plină pandemie de coronavirus, fiind înregistrat la Camera Deputaților în 9 martie. Proiectul este semnat de patru deputați PSD - Florin Iordache, Adrian Solomon, Marian Cucsa și Claudia Gilia -, doi deputați UDMR - Izabella Ambrus și Eva Csep -, deputatul PNL Adriana Saftoiu și deputatul Steluță Cataniciu - neafiliat.

"Scopul adoptării unui nou act normativ, după aproximativ 23 de ani de la prima reglementare a legii de organizare și funcționare a instituției Avocatului Poporului și după multe modificări și completări este de natură a îmbunătăți cadrul legal necesar garantării drepturilor și libertăților constituționale ale persoanelor fizice," susțin inițiatorii proiectului în expunerea de motive.

Conform actualei legislații, funcția de Avocat al Poporului este asimilată ca rang, salarizare și condiții de pensionare cu funcția de ministru, iar funcția de adjunct al Avocatului Poporului este asimilată cu funcția de secretar de stat, beneficiind de toate drepturile acestora.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6048 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Da! (Joi, 26 martie 2020, 19:36)

    mfilip91 [utilizator]

    E un demers profund moral!
  • +9 (9 voturi)    
    Bai (Joi, 26 martie 2020, 19:37)

    briciu [utilizator]

    Tara arde si baba se piaptana e ca n filmele cu prosti !!!
  • +11 (13 voturi)    
    Nu exista limite (Joi, 26 martie 2020, 19:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    pentru NESITIRE si TICALOSIE.

    In mod cert gunoiul pe nume Weber nu va refuza. Aceasta mâncatoare de rah*t de la Latrinele Securitatii a fost toata viata o carierista, infiltrata in fundatiile Soros ca sa se imbuibe si sa distruga si ulterior inhaitata cu toti hoții si criminalii de partid, cum este si acum. Un scuipat e prea putin pentru ea. O vad si pur si simplu vomit.
  • +11 (11 voturi)    
    Ce bine, ce noroc... chiar stateam cu grija. (Joi, 26 martie 2020, 19:54)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Chiar mi-era frica dupa ce am auzit ca vor sa scada indemnizatiile deputatilor, ca saraca nu isi mai primea spaga meritata pentru munca in slujba mafiotilor ca Avocat al Popoului (da, nici acum nu mi s-a reparat tasta R).
  • +13 (15 voturi)    
    Incredibil! (Joi, 26 martie 2020, 20:05)

    dandra [utilizator]

    La cine poate poporul roman sa atace aceasta decizie daca nemernicii astia isi dau legi pentru ei?

    Chiar suntem ai nimanui?

    Astia chiar nu au nicio valoare de bun simt: salarii babane, chirii si case gratuite, transport gratuit, pensii speciale. Cum mah cum?!

    Si toate astea platite de prosti, de noi, de cei care acum se chinuie prin spitale...
  • +14 (14 voturi)    
    Încă o mizerie (Joi, 26 martie 2020, 20:06)

    gebica [utilizator]

    A actualei cleptocrații. Oare cînd se va ajunge la fundul sacului și toate jafurile astea vor deveni cu adevărat insuportabile? Și cum se vor putea rezolva altfel decît cu bîta unei revolte sociale? Poate criza care se apropie să dea impulsul, dar văd că lăcomia inconștientă nu simte nimic, probabil știe mai bine ca noi că mămăliga nu explodează... din păcate pentru acest popor obidit.
    • +5 (5 voturi)    
      man (Joi, 26 martie 2020, 20:39)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      nu exista fundul sacului. Cata vreme pot tipari bani si pot sa primeasca imprumuturi in numele nostru nu e fund
    • +2 (2 voturi)    
      repet (Joi, 26 martie 2020, 22:14)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      Oamenii astia isi tiparesc in mod oficial bani, inumele si fara acordul nostru. Cati vor ei. La prima mana(proaspat iesiti din copiator) au aceiasi valoare ca ceilalti. Abia dupa aia lumea(restul tarilor si economia interna) se prind ca au aparut mai multi bani decat normal si incepe devalorizarea. Pe cand ajung in masa monetara(adica la poolime) dupa prima cheltuiala deja sunt devalorizati. Si tot asa. De cand lumea si nu doar in ro. Francezii si americanii sunt mari mesteri la smenu' asta, nemtii sunt la polul opus de regula.
  • +9 (9 voturi)    
    asta-i prioritatea acum... salariul bengoasei av (Joi, 26 martie 2020, 20:17)

    linarel [utilizator]

    in restul totul e perfect, in tara
  • +4 (4 voturi)    
    popor... (Joi, 26 martie 2020, 20:22)

    exilatul [utilizator]

    bolnav care nu se va vindeca niciodata....din fericire boala e netransmisibila....
  • +6 (6 voturi)    
    Au (Joi, 26 martie 2020, 20:36)

    adrian88000 [utilizator]

    innebunit ?!
  • +8 (8 voturi)    
    avocatul poporului (Joi, 26 martie 2020, 20:38)

    nikita11 [utilizator]

    Trebuie desfiintat. Nu ajuta la nimic decat sa le cante in struna politicienilor, sa le semneze deciziile. F... off
  • +6 (6 voturi)    
    "Drepturile omului" bugetar (Joi, 26 martie 2020, 21:39)

    n.dumiritu [utilizator]

    Cum zice si Iordache, era evident ca "garantarea drepturilor și libertăților constituționale ale persoanelor fizice" era pina acum de fatada. Av.Poporului incerca, dar piedici insurmontabile il tineau legat. Sa fim optimisti. Iordache a gasit solutia: lefuri, privilegii, pensii speciale pentru functionarime vor face ca si drepturile noastre sa conteze. Vi se pare ca e un regim de taxa de protectie mafiota si extragere de renta? Dar cit va inselati! Constitutional, legiuitorul are dreptul sa va tunda pina la piele si sa puna plapuma groasa pe citiva alesi decisi de el. In numele "libertăților constituționale".
    • +2 (2 voturi)    
      yeap (Joi, 26 martie 2020, 21:53)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      asa sa-i ramana numele ;)
  • +1 (1 vot)    
    mda (Vineri, 27 martie 2020, 9:04)

    Paleopterix [utilizator]

    Ii doresc sa ia covid-19 inainte sa apuce salariul ala nesimtit!
    Faptul ca e "avocatul poporului" dar nu e pusa in functie de popor ci tocmai de aia in fata carora trebuie sa apere interesele poporului nu deranjeaza pe nimeni? E ca lupul pus paznic la turma de oi! Bine ca s-au sesizat ca avea salariu prea mic... PSD probabil pregateste o noua lovitura si au nevoie de parashuta asta pentru ea, deci trebuiau sa o mituiasca bine.
  • 0 (0 voturi)    
    cine conduce (Vineri, 27 martie 2020, 9:30)

    anion [utilizator]

    PSD, ALDE, UDMR vor conduce Romania mult timp de aici inainte. Iohannis trebuie sa inteleaga ca trebuie sa le dea puterea intr-un guvern al lor.