În plină pandemie de coronavirus, mai mulți parlamentari depun un proiect de lege prin care Avocatul Poporului să aibă salariu de judecător ICCJ

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2020, 14:14 Actualitate | Politic


Renate Weber
Foto: Agerpres
În plină pandemie de coronavirus, mai mulți parlamentari, între care Florin Iordache, Adrian Solomon, Marian Cucsa de la PSD și Adriana Săftoiu de la PNL, au depus un proiect de lege prin care Avocatul Poporului să aibă o indemnizatie lunară echivalent celei a judecătorilor cu grad maxim de la instanța supremă, precum și pensie specială.

Proiectul de lege privind organizarea şi funcţionarea instituţiei Avocatul Poporului este semnat de patru deputați PSD - Florin Iordache, Adrian Solomon, Marian Cucsa și Claudia Gilia -, doi deputați UDMR - Izabella Ambrus și Eva Csep -, deputatul PNL Adriana Saftoiu și deputatul Steluță Cataniciu - neafiliat - și a fost înregistrat la Camera Deputaților în 9 martie 2020, potrivit ziare.com.

CONSULTĂ AICI PROIECTUL DE LEGE

Inițiatorii propun ca Avocatul Poporului să aibă o indemnizație lunară echivalentă celei a judecătorilor cu grad maxim de la Înalta Curte de Casație și Justiție, iar adjuncții acestuia să beneficieze de o indemnizație lunară echivalenta celei a judecătorilor cu grad de curte de apel.

"La împlinirea vârstei standard de pensionare, Avocatul Poporului și adjuncții Avocatului Poporului, care au îndeplinit cel puțin un mandat complet (5 ani), beneficiază de pensie calculată potrivit prevederilor legale aplicabile judecătorilor.

Foștii Avocați ai Poporului și foștii adjuncți al Avocatului Poporului, care au îndeplinit cel puțin un mandat complet, au dreptul la pensie și recalcularea acesteia în aceleași condiții," prevede proiectul de lege.

În 12 martie, Biroul Permanent al Camerei Deputaților a aprobat ca acest proiect să fie discutat în procedură de urgență.

Proiectul de lege mai prevede:
  • Avocatul Poporului și adjuncții Avocatului Poporului care nu au domiciliu și nici locuință proprietate personală în București beneficiază, de la data numirii în funcție, de cazare gratuită, de transport săptămânal la și de la localitatea de domiciliu, în condițiile prevăzute de lege pentru deputați și senatori.
  • Avocatul Poporului și adjuncții Avocatului Poporului au dreptul la pașaport diplomatic în condițiile legii.
"Scopul adoptării unui nou act normativ, după aproximativ 23 de ani de la prima reglementare a legii de organizare și funcționare a instituției Avocatului Poporului și după multe modificări și completări este de natură a îmbunătăți cadrul legal necesar garantării drepturilor și libertăților constituționale ale persoanelor fizice," susțin inițiatorii proiectului în expunerea de motive.

Conform actualei legislații, funcția de Avocat al Poporului este asimilată ca rang, salarizare și condiții de pensionare cu funcția de ministru, iar funcția de adjunct al Avocatului Poporului este asimilata ca rang, salarizare și condiții de pensionare cu funcția de secretar de stat, beneficiind de toate drepturile acestora.

De asemenea, la data pensionarii sau recalculării pensiei anterior stabilite, Avocatul Poporului beneficiază de pensie calculata similar cu cea a judecătorilor Curții Constituționale.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25753 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Pai da (Marţi, 17 martie 2020, 14:21)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Feicare cu prioritatile sale. Dar mi se pare si normal, pentru ca este expusa la tot felul de riscuri gen ... din alea si nu numai. Si in plus implicarea Avocatului Popoului (scuze nu merge tasta R) in binele cetatenilor... cu multe. Da si de asemenea, experienta pe care o are in...

    ... ok ma dau batut. Nu gasesc argumente.
  • +13 (15 voturi)    
    poză (Marţi, 17 martie 2020, 14:24)

    silviust [utilizator]

    Cred că în articolul ăsta apare prima poză clară cu coronavirusul.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai este o tulpina virală sora cu asta (Miercuri, 18 martie 2020, 8:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui silviust

      #coronaFIRus de Voluntari
  • +10 (12 voturi)    
    Evident (Marţi, 17 martie 2020, 14:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    NESIMTIREA NU ARE LIMITA
    O mâncatoare de r@h@ de la Latrine, platita din banii pubici pentru TICALOSIA EI . Gunoiul Weberjn infiltrata in fundatia SORIS ca sa o distruga.
  • +12 (14 voturi)    
    egalitatea in drepturi (Marţi, 17 martie 2020, 14:36)

    ics_11 [utilizator]

    toti angajatii ar trebui sa aiba pensia calculata similar cu a celor de la CC al PCR ... pardon ... a celor de la CCR al PSD.
    daca la unii pensia se calculeaza intr-un fel si la altii in alt fel, inseamna ca autoritatite creeaza privilegii si/sau discriminari, incalcand art 16 din consitutie referitor la EGALITATAEA IN DREPTURI :
    "Cetatenii sunt egali in fata legii si a autoritatilor
    publice, fara privilegii si fara discriminari."
  • +11 (13 voturi)    
    Asta e PSD - pomeni peste pomeni (Marţi, 17 martie 2020, 14:44)

    Maspp [utilizator]

    Asta stiu, asta fac.
    • -1 (7 voturi)    
      pai si .... (Marţi, 17 martie 2020, 18:09)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      cu aia de la pnl cum ramine????
  • +10 (12 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 17 martie 2020, 14:50)

    varavara [utilizator]

    vine un act de dreptate pentru avocatul poporului, cel care se lupta zi de zi pe baricade pentru drepturile poporului.
    Suna frumos doar ca realitatea este cu totul alta in Romania unde aceasta institutie nu face decat sa protejeze interesele celor care i-au numit, in acest caz psd.
    Deci aceasta lege, propusa in plina epidemie de coronavirus, mi se pare o adevarata rusine si o jignire pentru oamenii simplii care in nici un caz nu se simt reprezentati de acest avocat al poporului.
  • +11 (13 voturi)    
    Avocat al cui? (Marţi, 17 martie 2020, 14:52)

    Orizont [utilizator]

    Pe cand un avocat al poporului care sa apere intreresele poporului.
  • +10 (12 voturi)    
    Ce mai lipsea? (Marţi, 17 martie 2020, 14:53)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Chelului tichie de mărgăritar!
    • 0 (0 voturi)    
      Chelului..... (Miercuri, 18 martie 2020, 0:29)

      Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Ȋi trebuie bani pentru perucă !
  • +8 (10 voturi)    
    eu i-as da, dar altceva, un virus cat de mic, (Marţi, 17 martie 2020, 14:57)

    revo [utilizator]

    si scroafei, si porcilor care au venit cu ideea sa mai fure ceva de la buget.
  • +10 (12 voturi)    
    Fara pensii speciale ! (Marţi, 17 martie 2020, 15:01)

    dincannes [utilizator]

    Sa respectam legea (constitutia) si spiritul legii: EGALITATE !
  • +11 (13 voturi)    
    Te-ai dilit Saftoaico ? (Marţi, 17 martie 2020, 15:11)

    Susufler0 [utilizator]

    Pt ca altfel mi-e greu sa cred ca ai facut Dreptul pe furis iar Orban ti-a promis postul dupa ce isi incheie mandatul Renate/ Lata in spate ! :))
    • 0 (0 voturi)    
      #megadezamagire = Saftoaica (Miercuri, 18 martie 2020, 7:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Da

      Asa este

      Restul echipei CovidOUG13 ii previzibila
  • +4 (6 voturi)    
    Sigur ca da este nevoie! (Marţi, 17 martie 2020, 15:55)

    remicristian [utilizator]

    Bineinteles un politruc de incredere se tine cu cheltuiala ca si obrazul fin insa ca pe dos!
  • -1 (5 voturi)    
    De la PNL? (Marţi, 17 martie 2020, 16:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asta e din aripa mafiei lortocalii, nu (aia reprezentata de politruca Turcan). Sau dinnoua contingent de CIumati Rosii „liberali” (ci Mihai Chirica in frunte)?

    PNL = PSD = aceeasi mizerie
    • 0 (2 voturi)    
      E din aripa alde - tariceanu. (Marţi, 17 martie 2020, 20:29)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Aripa pusa pe jecmaneala si beneficii proprii..
  • +7 (9 voturi)    
    AM LUAT-O RAZNA ? (Marţi, 17 martie 2020, 16:19)

    jidanul [utilizator]

    In actuala situatie din Romania, nimeni nu are dreptul nici macar sa se gandeasca la cresteri de salarii, in special la conducatori de institutii ale statului
  • +6 (8 voturi)    
    Chia asa? (Marţi, 17 martie 2020, 16:36)

    radu222 [utilizator]

    Functia de avocat al poporului ar trebui desfiintata. Pana acum nu stiu ca vreun avocat al poporului sa fi facut ceva pentru popor. Cel putin ultimii doi au jucat numai cum le-a cantat psd.
    Ar trebui ca parlamentatii sa nu aiba dreptul sa faca legi care presupun cheltuieli de la buget. Administrarea bugetului sa fie treaba si raspunderea guvernului.
    Nu am nici o indoiala ca parlamentarii psd, cu toate ca stiu ca traim din imprumuturi, vor propune tot felul de cheltuieli de la buget ca duca Romania si mai mult in prapastie.
  • +5 (7 voturi)    
    Tara arde si baba se scarpiana ..... (Marţi, 17 martie 2020, 17:51)

    KTerinca [utilizator]

    .... cu speranta unui salariu mai mare.
    Sictir !
  • 0 (2 voturi)    
    Recompensa pentru blocarea alegerilor anticipate (Marţi, 17 martie 2020, 20:09)

    Ochiana [utilizator]

    pai nu, trebuia sa sesizeze Madam Renate Curtea Constitutionala cu privire la OUG pe anticipate ca sa nu para ca tot PSD le blocheaza.
    Acum gashca in frunte cu d-l "Alta intrebare", Florin Iordache, vor sa o premieze pe madam Renate pentru serviciu.
    O mana spala pe alta, nu ?!
  • 0 (2 voturi)    
    Mai are rost sa ne miram de tovarasii (Marţi, 17 martie 2020, 20:48)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Din ,,noul penele'' cu apucaturi de ilegalisti comunisti aka pezdisti ?
    Sa nu uitam ca ultimii fruntasi liberali au murit in inchisorile comuniste, asa ca Saftoiu n-are nici o vina, merita un martisor cu o trimitere la ,,origini''.
    Usl n-a murit, doar...
  • +3 (3 voturi)    
    O sesizare la CC (Miercuri, 18 martie 2020, 11:09)

    Jolly Roger [utilizator]

    Aș vrea sa vad o sesizare către CC din partea avocatului POPORULUI privind existenta pensiilor speciale si acordarea lor.

    Constituția României - articolul 16:

    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără PRIVILEGII şi fără discriminări.
  • 0 (0 voturi)    
    dar de ce atata zbucium??? (Miercuri, 18 martie 2020, 18:07)

    ..13 [utilizator]

    Nu iese ea sefa Avocat al Poporului sa zica ca nu vrea banutzi in plus si alte privilegii??? Vreau sa o aud

    nu o intreaba presa ce isi doreste???